PDA

Επιστροφή στο Forum : Μεταφορά λόγω μετακόμισης



antonis70
19-05-08, 03:15
Θα παρακαλούσα όποιος εχει ανάλογη εμπειρία η γνωρίζει ας μου απαντήσει.
Είμαι ΟΤΕΝΕΤ στα 24 και εχω ADLSL over ISDN στο Γαλάτσι.
Επειδή θα μετακομίσω μερικά στενά (ευθεία 600μ,παί Γαλάτσι) θέλω να μεταφέρω εκεί τον ίδιο αριθμό μου και την ADSL αλλά λέω απο ISDN που είναι να την κάνω PSTN,(πάλι στον ΟΤΕΝΕΤ)

Γνωρίζει κανείς πόσο χρόνο θα πάρει,και αν όπως σκοπεύω να την αλλάξω απο ISDΝ σε PSTN,αν αυτό θα επιβραδύνει τον χρόνο επανασύνδεσης?

xmperop1
19-05-08, 20:55
Θα παρακαλούσα όποιος εχει ανάλογη εμπειρία η γνωρίζει ας μου απαντήσει.
Είμαι ΟΤΕΝΕΤ στα 24 και εχω ADLSL over ISDN στο Γαλάτσι.
Επειδή θα μετακομίσω μερικά στενά (ευθεία 600μ,παί Γαλάτσι) θέλω να μεταφέρω εκεί τον ίδιο αριθμό μου και την ADSL αλλά λέω απο ISDN που είναι να την κάνω PSTN,(πάλι στον ΟΤΕΝΕΤ)

Γνωρίζει κανείς πόσο χρόνο θα πάρει,και αν όπως σκοπεύω να την αλλάξω απο ISDΝ σε PSTN,αν αυτό θα επιβραδύνει τον χρόνο επανασύνδεσης?

1. Τσεκάρεις αν η καινούρια διεύθυνση ανήκει στο ίδιο κέντρο.
2. Αν ανήκει γίνεται απλά μεταφορά χωρίς να πειραχτεί τίποτα από πλευράς ADSL και καθάρισες ως προς την μεταφορά.
3. Αν αλλάζεις κέντρο θα γίνει φορητότητα του αριθμού σου και ουσιαστικά για το νέο κέντρο θα είναι σαν νέα σύνδεση και θα πρέπει να μπεί πρώτα η γραμμή και μετά το ADSL παίρνοντας καινούρια πόρτα από το νέο κέντρο διαδικασία το πολύ 5 ημερών.
4.Αν ενδιαφέρεσαι να μετατρέψεις την γραμμή από ISDN σε PSTN θα πρέπει να το κάνεις αφού έχει ολοκληρωθεί η μεταφορά η νέα σύνδεση γιατί θα μπλέξεις και να λάβεις υπόφιν σου ότι θα χρειαστείς καινούριο μόντεμ για PSTN γραμμή.
5.Ενας κίνδυνος που υπάρχει αυτό το διάστημα με τις πόρτες ADSL είναι η έλλειψη τους σε διάφορα κέντρα π.χ. αν είχες κάνει φορητότητα στο κέντρο Ιπποδρόμου αυτή την περίοδο ενώ έχει πόρτες για adsl δεν έχει πόρτες για adsl2+ εκτός από κάποιες pstn,isdn = 0, θα καθυστερήσεις.
Ελπίζω να βοήθησα και να ανήκεις στο 2.

pnikolo
19-05-08, 23:47
Εαν αλλαζει κεντρο καλον ειναι να ζητησει απ' αρχης την αλλαγη σε pstn και γλυτωνει τον χρονο μετατροπης ;)

xmperop1
19-05-08, 23:59
Εαν αλλαζει κεντρο καλον ειναι να ζητησει απ' αρχης την αλλαγη σε pstn και γλυτωνει τον χρονο μετατροπης ;)

Και αυτό παίζει αλλά εξαρτάται από το πόσο χρόνο έχει στην διάθεση του μέχρι την μεταφορά του στο καινούριο σπίτι και αν λάβουμε υπ΄όψιν ότι όλα τα σκεφτόμαστε τελευταία στιγμή.....
Καλύτερα να γίνει η μετακόμιση και μετά η αλλαγή της σύνδεσης.

EvanGR
20-05-08, 01:59
Πόσο χρόνο κάνει στο περίπου να μετατρέψουν τη γραμμή απο ISDN σε PSTN;

xmperop1
20-05-08, 13:41
Πόσο χρόνο κάνει στο περίπου να μετατρέψουν τη γραμμή απο ISDN σε PSTN;

Αναλόγως το πότε θα σου κλείσουν ραντεβού,μπορεί και 15 ημέρες.

manoulamou
20-05-08, 14:20
Γενικα ισως υπαρξει μια μικρη επιταχυνση μετα την αλλαγη σε PSTN
αλλά και μια επιβαρυνση 35ε (για την μετρατροπη) περιπου
εκτος του ο,τι χανονται και καποιες δωρεαν ψηφιακες ευκολιες/πχ αναγνωριση,
δευτερη γραμμη, fax κοκ ... :hmm:

EvanGR
20-05-08, 15:28
Χρειάζονται ραντεβού για τη μετατροπή; Για ποιό λόγο;

35ευρώ η μετατροπή; σφαγή!

Ευχαριστώ!

manoulamou
20-05-08, 16:15
Επισης απ οτ,ι θυμαμαι
πρεπει να παραδωσεις/επι αποδειξει και τον κοκκαλοεξοπλισμο!
:hmm:

xmperop1
20-05-08, 20:07
Χρειάζονται ραντεβού για τη μετατροπή; Για ποιό λόγο;

35ευρώ η μετατροπή; σφαγή!

Ευχαριστώ!

Οταν σου βάλανε το isdn ήρθαν να σου φέρουν το netmod και να κάνουν την σύνδεση.
Τώρα πρέπει να έρθουν και να παραλάβουν το netmod.
Αλλαγή από isdn σε pstn ( και αντίστροφα ) δεν νοείται χωρίς επίσκεψη του τεχνικού την παραλαβή του netmod και της υπογραφής του πελάτη που έχει παραγγείλει την μετατροπή.
Και να όλα αυτά χρεώνονται.

Gas
21-05-08, 12:01
Για την αλλαγή από ISDN σε PSTN πήγα ο ίδιος τον εξοπλισμό στο κατάστημα ΟΤΕ που με εξυπηρετεί και έγινε η αλλαγή σε 24 ώρες (έμεινα δηλαδή χωρίς τηλέφωνο 24 ώρες).

Αυτό μπορεί να επιταχύνει τη διαδικασία...

Καλή υπομονή!

Tem
21-05-08, 22:07
Εκανα κι εγώ σήμερα αίτηση για μετατροπή από ISDN σε PSTN.
Μου είπαν ότι θα κοπεί σε μία - δύο μέρες περίπου η σύνδεση adsl και μετά απο πάροδο τριών ημερών από τη διακοπή αυτή
θα πρέπει να καλέσω το τμήμα των τεχνικών για να κλείσω ραντεβού. Δεν θα μείνω ούτε λεπτό χωρίς τηλέφωνο. Μετά απο λίγο
καιρό θα κάνω μεταφορά σε άλλο κέντρο.

Tem
22-05-08, 14:20
Εκανα κι εγώ σήμερα αίτηση για μετατροπή από ISDN σε PSTN.
Μου είπαν ότι θα κοπεί σε μία - δύο μέρες περίπου η σύνδεση adsl και μετά απο πάροδο τριών ημερών από τη διακοπή αυτή
θα πρέπει να καλέσω το τμήμα των τεχνικών για να κλείσω ραντεβού. Δεν θα μείνω ούτε λεπτό χωρίς τηλέφωνο. Μετά απο λίγο
καιρό θα κάνω μεταφορά σε άλλο κέντρο.
τελικά από σήμερα κόπηκε η τηλεφωνική γραμμή :hmm:

Tem
25-05-08, 15:52
τελικά από σήμερα κόπηκε η τηλεφωνική γραμμή :hmm:
τελικά δεν είχε κοπεί η τηλεφωνική γραμμή , απλά είχα βγάλει το καλώδιο και ξέχασα να το επανασυνδέσω.
Σήμερα το πρωι όμως σταμάτησε εντελώς το τηλέφωνο και επανήλθε μετά απο μισή ώρα περίπου.Επίσης υπάρχει πλέον διακοπή της Adsl πρόσβασης.

Tem
28-05-08, 13:01
Αναλόγως το πότε θα σου κλείσουν ραντεβού,μπορεί και 15 ημέρες.

μπορεί και 1 μήνα όπως συνέβη στην περίπτωσή μου ;)


Οταν σου βάλανε το isdn ήρθαν να σου φέρουν το netmod και να κάνουν την σύνδεση.
Τώρα πρέπει να έρθουν και να παραλάβουν το netmod.
Αλλαγή από isdn σε pstn ( και αντίστροφα ) δεν νοείται χωρίς επίσκεψη του τεχνικού την παραλαβή του netmod και της υπογραφής του πελάτη που έχει παραγγείλει την μετατροπή.
Και να όλα αυτά χρεώνονται.

κάνουν και κάτι άλλο όταν έρχονται να πάρουν το netmod ? Λογικά μπορώ και μόνος μου να κάνω την σύνδεση.
Πρακτικά δηλαδή τι γίνεται ? Σε συνδέουν την μέρα που έρχονται σε άλλη θέση του κατανεμητή στην οποία έχει ενεργοποιηθεί PSTN ?

ZhenXlogic
28-05-08, 13:52
κάνουν και κάτι άλλο όταν έρχονται να πάρουν το netmod ? Λογικά μπορώ και μόνος μου να κάνω την σύνδεση.
Πρακτικά δηλαδή τι γίνεται ? Σε συνδέουν την μέρα που έρχονται σε άλλη θέση του κατανεμητή στην οποία έχει ενεργοποιηθεί PSTN ?

Βασηκα ειναι οπως κανουν και οταν μεταφερεσαι απο εναλακτηκο στον ΟΤΕ αλαζη το ζευγος απο το καφαω στον δρομο γιαυτο ερχονται τεχνικη δεν θα κανει τπτ περιεργο θα ανευη επανω θα σου πει που ειναι η κεντρικη πρηζα του την διχνεις βαζι μια γενιτρια την κανει παει στο καφαω σε βρισκει ενωνει το αλλο ζευγος (PSTN) και μετα ερχεται και σου βγαζει την γενιτρια και τελιοσε. :)

Αυτο ειχε γινει οταν ειχα ISDN και την εκανα PSTN και η ιδια διαδικασεια εγινε και οταν εφιγα απο την HOL και γιρισα στων ΟΤΕ ;)

Tem
28-05-08, 16:29
πηγαίνει στο καφάο ή στον κατανεμητή ?

xmperop1
28-05-08, 21:30
μπορεί και 1 μήνα όπως συνέβη στην περίπτωσή μου ;)



κάνουν και κάτι άλλο όταν έρχονται να πάρουν το netmod ? Λογικά μπορώ και μόνος μου να κάνω την σύνδεση.
Πρακτικά δηλαδή τι γίνεται ? Σε συνδέουν την μέρα που έρχονται σε άλλη θέση του κατανεμητή στην οποία έχει ενεργοποιηθεί PSTN ?

Ταυτόχρονα γίνεται η αλλαγή software από το Ψ/Κ μέ ταυτόχρονη αλλαγή του hardware.
Αν ο τεχνικός δεν συννενοηθεί με τον Γ.Κατανεμητή για την διαδικασία αλλαγής και δεν υπογράψει ο πελάτης δεν γίνεται τίποτα.
Επείσης όταν τοποθετήθηκε το netmod υπάρχει πιθανότητα να πειράχτηκε η κεντρική μπρίζα του απιτιού για να δώσει τηλ. και στις υπόλοιπες μ΄σω κάποιοας θύρας αβ του netmod οπότε ο τεχνικός θα γυρίσει την εγκατάσταση του σπιτιού στην αρχική της κατάσταση.
Αν δεν πειράχτηκε είναι απλά τα πράγματα.
Αλλά σε κάθε περίπτωση για την μετατροπή της γραμμής πρέπει να έρθει ο τεχνικός του ΟΤΕ στο χώρο του πελάτη και να παραλάβει τον εξοπλισμό του ΟΤΕ δηλ. το netmod.

Tem
29-05-08, 07:27
έκανα δοκιμές χθές στον κατανεμητή για να δώ μήπως είχαν ενεργοποιήσει την pstn γραμμή σε άλλη θέση αλλά τελικά δεν υπήρχε καμμία άλλη ενεργοποίηση. Κατα συνέπεια έκανα ακύρωση της αίτησής μου.

ZhenXlogic
29-05-08, 14:23
έκανα δοκιμές χθές στον κατανεμητή για να δώ μήπως είχαν ενεργοποιήσει την pstn γραμμή σε άλλη θέση αλλά τελικά δεν υπήρχε καμμία άλλη ενεργοποίηση. Κατα συνέπεια έκανα ακύρωση της αίτησής μου.

Η ενωση γινεται απο το καφαω εξω στον δρομο και σινιθος η αλλαγη γινεται την ημερα που εχεις κλησει ραντευου με τους τεχνικους του ΟΤΕ.

Ακυροσες την αιτιση μετατροπης τελικα?

Tem
31-05-08, 19:54
Ακυροσες την αιτιση μετατροπης τελικα?
ναι , ακύρωσα τελικά. Ακόμα περιμένω να ενεργοποιηθεί η ADSL σύνδεση.
Πάντως μια δεύτερη σύνδεση σε σώζει σε παρόμοιες καταστάσεις.

Tem
04-06-08, 17:57
τελικά με σύνδεσαν πάλι εδώ και δύο ημέρες. Αυτή τη φορά όμως το attenuation ανέβηκε απο 19 σε 22.
Το περίεργο είναι ότι το attainable rate στο up είναι 18000 περίπου.

Tem
16-06-08, 09:25
τελικά με σύνδεσαν πάλι εδώ και δύο ημέρες. Αυτή τη φορά όμως το attenuation ανέβηκε απο 19 σε 22.
Το περίεργο είναι ότι το attainable rate στο up είναι 18000 περίπου.
το attainable rate στο up παραμένει στα 18000. Τι μπορεί να συμβαίνει ?

hel
16-06-08, 10:14
Kάνεις copy paste τα στοχεία από τη σελίδα του ρούτερ;

Tem
18-06-08, 20:53
τελικά ήταν λάθος η απόφασή μου για pstn. Εκανα την αίτηση , μου διέκοψαν το internet για λίγες μέρες και όταν αποφάσισα να ακυρώσω και να παραμείνω σε isdn , το μόνο που κέρδισα ήταν να συνδεθώ με χειρότερα χαρακτηριστικά.

djuan1988
06-10-08, 17:36
Θέλω και εγώ να κάνω μεταφορά γραμμής σε άλλη διεύθυνση αλλά στο ίδιο κέντρο. Πήρα τηλ στο 134 και έκανα την αίτηση.
Όλα καλά μέχρι εδώ. Έχω φοιτητικό ίντερνετ και γι' αυτό πήρα και στην οτενετ τηλ ώστε να δω τι γίνεται και από εκεί καθώς στο 134 δεν ήξεραν.
Στην οτενετ μου είπαν να στείλω ένα έντυπο που υπάρχει στη σελίδα τους με τα καινούργια στοιχεία και να το στείλω με fax.

Εμένα η απορία μου είναι υπάρξει κανένα μπέρδεμα ανάμεσα στον ΟΤΕ και την ΟΤΕΝΕΤ με αυτό το φαξ κτλ που ζητούν?

Ακόμη δεν πρέπει να ολοκληρωθεί γρηγορότερα η μεταφορά καθώς είμαι στο ίδιο κέντρο?
Ο φόβος μου είναι η οτενετ...

nontasaggelis
07-10-08, 00:25
τελικά ήταν λάθος η απόφασή μου για pstn. Εκανα την αίτηση , μου διέκοψαν το internet για λίγες μέρες και όταν αποφάσισα να ακυρώσω και να παραμείνω σε isdn , το μόνο που κέρδισα ήταν να συνδεθώ με χειρότερα χαρακτηριστικά.

Πολυ πιθανον εγινε αλλαγη ζευγους και το νεο ειναι χειροτερο απο το προηγουμενο!

manoulamou
07-10-08, 11:57
Το PSTN δινει λιγο καλυτερες ταχυτητες αλλά στο ISDN εχεις καποιες δωρεαν ψηφιακες ευκολιες
... χωρια που σε χρεωνουνε την αλλαγη στο PSTN με 35 ευρω πρπ.










εεεχμμμ τα ξαναπα αυτα στο προηγουμενο...:redface:

@ ADSLgr.com All rights reserved.