PDA

Επιστροφή στο Forum : Modemline is down



mparmpedas
19-05-08, 12:00
Απο χθές το πρωί το speedtouch (530) δεν προσπαθεί καν να συχρονιστεί, και στα diagnostics βγάζει το warning "modemline is down", δηλαδή μάλλον δεν ανιχνεύει dsl γραμμή (dslam κωλέττη). Έχω πάρει για να δηλώσω βλάβη σήμερα. Τί λέτε υπάρχει περίπτωση να είναι το modem μου; Πάντως με κλειστό το modem μπορώ να χρησιμοποιήσω κανονικά τη γραμμή τηλεφώνου χωρίς φίλτρο, είναι αυτό 'σύμπτωμα' προβλήματος της dsl γραμμής;

thx :hmm:

Cloudman
19-05-08, 15:46
Πάντως με κλειστό το modem μπορώ να χρησιμοποιήσω κανονικά τη γραμμή τηλεφώνου χωρίς φίλτρο, είναι αυτό 'σύμπτωμα' προβλήματος της dsl γραμμής;

Δε νομίζω να είναι σύμπτωμα, γιατί αν δε δουλεύει το modem-router τότε δεν ακούς τίποτα στο τηλέφωνο. Κάνε ένα reset στο ρούτερ και αν δε συγχρονίσει έλεγξε σπλίτερ και δώσ' το βλάβη στο 121.

mparmpedas
19-05-08, 20:33
ok, τελικά ήθελε reset η γραμμή!:oneup:

pnikolo
19-05-08, 20:37
ok, τελικά ήθελε reset η γραμμή!:oneup:

Η γραμμη η το ρουτερ? :lol:
Reset γραμμης :nono:

mparmpedas
19-05-08, 20:40
Η γραμμη η το ρουτερ?
Reset γραμμης

οχι το router, αυτό το είχα δοκιμάσει πολλές φορές πριν αναφέρω βλάβη στον ΟΤΕ;p Ο τεχνικός που με πήρε μου είπε οτι έκανε reset τη γραμμή

pnikolo
19-05-08, 20:47
οχι το router, αυτό το είχα δοκιμάσει πολλές φορές πριν αναφέρω βλάβη στον ΟΤΕ;p Ο τεχνικός που με πήρε μου είπε οτι έκανε reset τη γραμμή

Οκ reset την πορτα σου στο dslam εκανε ;)
Αν ειπε γραμμη (μηπως συνδεση?) του ξεφυγε η στο 'πε ετσι για να το καταλαβεις. Δε νομιζω οτι το εννοουσε γιατι τοτε χαθηκαμε :angryr:

mparmpedas
19-05-08, 20:52
γραμμή είπε σίγουρα;p Τέλοσπάντων όλα καλα:p

@ ADSLgr.com All rights reserved.