PDA

Επιστροφή στο Forum : HP Compaq Presario A940ED Notebook PC



Re-Ti-Re
19-05-08, 12:11
Έρχεται καλοκαίρι και χρειάζομαι ένα laptop για να διαβάζω το aDSLgr και να ακούω το aDSLgr Radio.

Πιστεύω ότι το παρακάτω laptop μου κάνει, με κόκκινο έχω σημειώσει τις απορίες μου, με πράσινο μου αρέσει σαν επιλογή και με διαγραφή δεν το σχολιάζω.

Hardware

Product Name A940ED
Product Number KU052EA
Microprocessor 1.73 GHz Intel Pentium dual core processor T2370
Microprocessor Cache 1 MB Level 2 cache
Memory 2048 MB (2 x 1024 MB)
Memory Max Up to 2 GB DDR2
Video Graphics Intel Graphics Media Accelerator X3100
Video Memory Up to 384 MB
Hard Drive 160 GB (5400 rpm)
Multimedia Drive Super Multi DVD Writer (+/-R +/-RW) with Double Layer support
Display 17" WXGA+ High Definition BrightView Widescreen (1440 x 900)
Fax/Modem High speed 56K modem
Network Card Ethernet 10/100BT integrated network interface
Wireless Connectivity 802.11b/g WLAN
Sound Altec Lansing speakers
3D Sound Blaster Pro compatible sound 16 bit integrated
Keyboard Full size desktop keyboard (with separate numeric keypad layout)
Pointing Device Touch Pad with On/Off button and dedicated vertical Scroll Up/Down pad, volume control, mute button
External Ports 3 USB 2.0
1 VGA port
1 RJ11 modem connector
1 RJ45 ethernet connector
S-video TV out
1 headphones-out
1 mic-in

Dimensions 39.60 cm (L) x 28.50 cm (W) x 3.33 cm (min) H / 4.48 cm (max) H)
Weight 3.10 kg (6.87 lbs)
Power 65 W AC Power Adapter
6-cell Lithium-Ion (Li-Ion) battery

What's In The Box Webcam with integrated microphone

Software

Operating System:
Genuine Windows Vista Home Premium 32-bit
Security and Support:
Recovery partition (including possibility to recover system, applications and drivers separately)
Optional re-allocation of recovery partition
Recovery CD/DVD creation tool
Symantec Norton Internet Security 2007 (60 days live update)
Notebook Help & Support

Warranty and Support
1 year, pick-up and return, parts and labour
A +2 years warranty extension is available

HP COMPAQ PRESARIO A940ED (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.900758) 619.00 €
Πως σας φαίνετε η τιμή :?:

Δεν παίρνει μνήμη πάνω από 2 GB δεν νομίζω ότι θα χρειαστώ παραπάνω.
Έχει αργό δίσκο 5400 rpm πόσο πολύ θα με καθυστερεί :?:

Την κάρτα γραφικών δεν την έχω δει ποτέ σε λειτουργία, να σημειώσω ότι δεν το θέλω για παιχνίδια, κάποια γνώμη :?:
Θα προτιμούσα μια nVidia αλλά με τόσα χρήματα….

Υπάρχει κάτι που μου διαφεύγει :?:

29gk
19-05-08, 12:56
- Kαλη η ποσοτητα της μνημης και "τερματισμενη" απο τη στιγμη που ερχεται ηδη με 2gb

- Στανταρ η καρτα γραφικων και εξαιρετικα καλη σε αποδοση για αυτα που χρειαζεσαι.

- Στανταρ και ο δισκος στις 5400 στροφες. Δεν ειναι αργος αλλα ουτε και τοσο γρηγορος οσο θα ηταν οενας στις 7200. Κερδιζεις φυσικα σε θερμοκρασια.

- Με τα vista κοιτα να δεις αν θα εισαι ευχαριστημενος, ενω το recovery partition δεν ειναι τιποτε αλλο απο το ... στανταρ που δινουν οι εταιρειες αντι για δισκακια. Ετσι κι αλλιως θα πρεπει να δημιουργησεις και ενα σετ με dvd ( πρωτη σου δουλεια ) και ενα με τους drivers που θα κατεβασεις απο τη σελιδα υποστηριξης τους.

- Η τιμη και αυτη καλη για αυτα που δινει, αν και η εγγυηση ειναι μαλλον μικρη. Σκεψου και την επεκταση στα 3 χρονια.

ΥΓ
Κακως διαγραφεις την σουιτα της norton. Ο σωστος κομπιουτερας την στηνει και δευτερη φορα για να ειναι σιγουρος. :lol:

manosdoc
19-05-08, 14:49
Επειδή το Laptop που θα πάρεις το έχω "σχεδόν" με άλλα specs, λίγο πιο αδύνατο επεξεργαστή αλλά ίδια όλα τα άλλα, δες ένα Review μου εδώ. Είναι λίγο άκυρο στο θέμα Software καθώς πλέον είμαι με Vista x64 SP1 και όλα είναι τελίως διαφορετικά προς το καλύτερο.

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=176166&highlight=G7030ev

Είναι το HP G7030ev, που είναι ίδιο με αυτό που λες αλλά με Pentium-Dual-Core 1,6 και σχεδίαση ίδια( απλά το βγάζει η HP με άλλο όνομα πλέον και καλά), και από ότι βλέπω ίδια specs.
Θα σου αναφέρω τα υπέρ τα κατά και κάποια tips.

A.Μικρό, ελαφρύ στην χρήση του
Β.Η τιμή του είναι μια χαρά και πολύ καλή θα έλεγα
Γ.Ο επεξεργαστής μου κάνει παπάδες, οπότε ο ακόμη καλύτερος δεν θα έχει πρόβλημα.
Δ.Για την μνήμη είσαι OK. Παραφτάνει σε οποιοδήποτε λειτουργικό. (έχω κατά καιρούς OSX,Vista,Ubuntu)
E.H Intel Graphics X3100 είναι πολύ καλή, με άριστη υποστήριξη στα Vista και DX10 υποστήριξη με τους τελευταίους drivers (15.9 μόλις πριν μερικές μέρες) οπότε ετοιμάσου για παιχνιδάκια όσο θες, αλλά όχι το Crysis ! Αυτό που κερδίζεις με το Integrated είναι η θερμότητα.
Δ. Θερμότητα/θόρυβο αρκετά καλό με Powersave mode (Vista SP1,Ubuntu 2.6.24)

Κατά:
Α. Η wireless card του είναι μια από τις ακόλουθες. Atheros 5007,Intel 3945 Pro, BCM 4311
Η πρώτη αν σου τύχει γιατί πάει με τις παρτίδες αναλόγως χωρίς να το ξέρεις και θες Linux θα σου βγάλει το λάδι. Στα Vista υποστηρίζεται κανονικα. Εγώ την άλλαξα με την Intel 3945 που αγόρασα για 20 ευρώ, αλλάζει σαν παιχνιδάκι.
Β. ΔΕΝ έχει PCMCIA αν σε ενδιαφέρει

Tips
Το Recovery είναι παντελώς άχρηστο. Κατατμεί όπως να ναι τους σκληρούς και είναι κάτι σαν Ghost της κακιάς ώρας με όλο το bloatware έτοιμο και φουσκωμένο. Η λύση είναι να αγοράσεις DSP μια και αγοράζεις φορητό τα Vista x64.

Δεν θα πρότεινα επέκταση εγγύησης, αλλιώς χάνει το νόημα του φτηνού φορητού αφού πας 100+ ευρώ πάνω.

Για ότι χρειαστείς διάβασε το Review μου και είμαι εδώ για απορίες.
Εδώ και ο οδηγός μου για τα Vista, καθώς και Videάκια στο τέλος με τον φορητό.
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=199141

ΓΕΝΙΚΑ είναι άψογη επιλογή στα 600 ευρώ.:)
Ελπίζω να σε βοήθησα.

Re-Ti-Re
19-05-08, 15:59
Παιδιά σας ευχαριστώ. :oneup:
Στο τσακ είμαι για να το αγοράσω. :)
Στο Laptop δεν πρόκειται να του αλλάξω λειτουργικό ή να κάνω πειράματα του τύπου βάλε βγάλε προγράμματα. Τα πειράματα θα τα αρχίσω άφοβα στο Desktop.
Το μοναδικό παιχνίδι που θα εγκαταστήσω και ελπίζω να παίζει στα vista (γιατί είναι πολύ παλιό) είναι το Rise of Nations Thrones and Patriots, το DX10 τους το χαρίζω.

Τώρα ψάχνω για τσάντα, θα την πάρω από το ίδιο κατάστημα για λόγους ευκολίας.

Ορίστε και μια φτηνή τσάντα SWEEX 17 INCH NOTEBOOK BAG (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.803141)

haHa
19-05-08, 16:00
Μια χαρα ειναι το λαπτοπ!!


Καλο ειναι που εχει ενσωματωμενη καρτα γραφικων για τη χρηση που το θελεις.
Σημαινει λιγοτερο βαρος, μεγαλυτερη αυτονομια, λιγοτερη ζεστη και θορυβος. (εκτος φυσικα απο την μικροτερη τιμη)

Για 17" εχει τρομερη τιμη και βαρος!


Εντωμεταξυ, λογω οτι ειναι 17" (υπαρχει απλετος χωρος για ψυξη), εχει κρυο επεξεργαστη, ενσωματωμενη καρτα γραφικων, η λογικη λεει οτι δεν θα ακουγεται (μονο ο σκληρος αν ακουγεται) ουτε θα ζεσταινεται καθολου.

Ειδικα αν κανεις και αυτο:
Οδηγός undervolting για μείωση θερμοκρασιών, θορύβου και κατανάλωσης στα laptops (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=194487)




Ολοι σχεδον (εκτος απο κατι επαγγελματικους των 1500+ ευρω που ερχονται με 7200 σκληρους) οι φορητοι ερχονται με σκληρους των 5400 στροφων.Δεν ειναι οι πιο γρηγοροι ουτε οι πιο αργοι. (σκεψου οτι υπαρχουν πχ κατι sony laptop των 1700+ ευρω με σκληρο 4200 στροφων )

term_xtx660
19-05-08, 23:13
Ρίξε μια ματιά στο μικρό review που έχω γράψει: http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=185999
Η διαφορά του είναι ότι αντί για τον 2370, έχει τον Τ5250, και είναι 15,4¨.Πιστεύω ότι για την δουλειά που τον χρειάζεσαι θα σε καλύψει άνετα.

Re-Ti-Re
19-05-08, 23:32
@haHa
Τον έχω διαβάσει τον οδηγό για το undervolting και θα τον εφαρμόσω.
Η βαριά χρίση θα γίνετε το καλοκαίρι στην βεράντα επομένως χρειάζεται να είναι δροσερό.
να είχα και καλύτερη θέα στην βεράντα τι καλά που ήταν.

@term_xtx660
Το laptop δεν θα το έχω για καθημερινή μετακίνηση, απλά θέλω ένα δεύτερο desktop να το παίρνω και στο εξοχικό τα Σαββατοκύριακα. Δεν θα το κουβαλάω εγώ αλλά το αυτοκίνητο άρα μπορώ να πάω σε 17”.

Re-Ti-Re
20-05-08, 22:39
Το φορητό το έχω δίπλα μου και είναι εξωτερικά το ίδιο με τις φωτογραφίες του manosdoc εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=176166&highlight=G7030ev). Η μόνη διαφορά είναι στο λογότυπο αντί για το σκαλιστό hp έχει ένα τυπωμένο καλλιγραφικό q.

Η ποιότητα κατασκευής δείχνει καλή και στιβαρή. Το μόνο που ακούγετε είναι το DVD. Το έχω πάνω από 6 ώρες να κάνει διάφορα και το μόνο που παρατήρησα από θερμοκρασία είναι μια μικρή θαλπωρή όταν ακουμπάς επάνω του τίποτα άλλο (το δωμάτιο που βρίσκομε αυτή τη στιγμή έχει θερμοκρασία 26 C).

Η εγκατάσταση των Vista έγινε μέσα σε 25 λεπτά. Το πρώτο πράγμα που έκανα είναι να δημιουργήσω ένα δεύτερο partition και να βάλω μέσα αποκλειστικά το page file.

Για κάποιον που το θέλει για την βεράντα του εξοχικού του είναι μια πολύ καλή επιλογή. Αν καταφέρω να βρω χρόνο θα γράψω με μεγαλύτερη λεπτομέρεια τις εντυπώσεις μου. Τώρα έχω μπλέξει με τα vista.

manosdoc
20-05-08, 23:08
Το φορητό το έχω δίπλα μου και είναι εξωτερικά το ίδιο με τις φωτογραφίες του manosdoc εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=176166&highlight=G7030ev). Η μόνη διαφορά είναι στο λογότυπο αντί για το σκαλιστό hp έχει ένα τυπωμένο καλλιγραφικό q.

Η ποιότητα κατασκευής δείχνει καλή και στιβαρή. Το μόνο που ακούγετε είναι το DVD. Το έχω πάνω από 6 ώρες να κάνει διάφορα και το μόνο που παρατήρησα από θερμοκρασία είναι μια μικρή θαλπωρή όταν ακουμπάς επάνω του τίποτα άλλο (το δωμάτιο που βρίσκομε αυτή τη στιγμή έχει θερμοκρασία 26 C).

Η εγκατάσταση των Vista έγινε μέσα σε 25 λεπτά. Το πρώτο πράγμα που έκανα είναι να δημιουργήσω ένα δεύτερο partition και να βάλω μέσα αποκλειστικά το page file.

Για κάποιον που το θέλει για την βεράντα του εξοχικού του είναι μια πολύ καλή επιλογή. Αν καταφέρω να βρω χρόνο θα γράψω με μεγαλύτερη λεπτομέρεια τις εντυπώσεις μου. Τώρα έχω μπλέξει με τα vista.

Μια χαρά, καλορίζικος.
Άντε, άντε.... παιδέψου και λίγο να το χαρείς:p

haHa
20-05-08, 23:12
Το φορητό το έχω δίπλα μου και είναι εξωτερικά το ίδιο με τις φωτογραφίες του manosdoc εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=176166&highlight=G7030ev). Η μόνη διαφορά είναι στο λογότυπο αντί για το σκαλιστό hp έχει ένα τυπωμένο καλλιγραφικό q.

Η ποιότητα κατασκευής δείχνει καλή και στιβαρή. Το μόνο που ακούγετε είναι το DVD. Το έχω πάνω από 6 ώρες να κάνει διάφορα και το μόνο που παρατήρησα από θερμοκρασία είναι μια μικρή θαλπωρή όταν ακουμπάς επάνω του τίποτα άλλο (το δωμάτιο που βρίσκομε αυτή τη στιγμή έχει θερμοκρασία 26 C).

Η εγκατάσταση των Vista έγινε μέσα σε 25 λεπτά. Το πρώτο πράγμα που έκανα είναι να δημιουργήσω ένα δεύτερο partition και να βάλω μέσα αποκλειστικά το page file.

Για κάποιον που το θέλει για την βεράντα του εξοχικού του είναι μια πολύ καλή επιλογή. Αν καταφέρω να βρω χρόνο θα γράψω με μεγαλύτερη λεπτομέρεια τις εντυπώσεις μου. Τώρα έχω μπλέξει με τα vista.


Μια χαρα, με γεια!

29gk
20-05-08, 23:20
Με γεια, να το χαρεις !!

Re-Ti-Re
21-05-08, 07:21
Σας ευχαριστώ παιδία :)

@ ADSLgr.com All rights reserved.