PDA

Επιστροφή στο Forum : Βιαστηκα να χαρω



vagelis_v
01-10-03, 13:30
Η αιτηση εγινε 21/9. Στις 28 του μηνος χτυπαει το τηλεφωνο - "απο τον ΟΤΕ ειμαστε, ερχομαστε" (εντυπωσιακη ταχυτητα).. Παρολαυτα οι τεχνικοι που ηρθαν καθως ομολογησαν αργοτερα δεν ειχαν ξαναβαλει dsl και μετα απο δυο ωρες εφυγαν χωρις να καταφερουν τον συγχρονισμο... ειπαν θα στειλουν καποιον που εχει σχετικη εμπειρια... ΟΚ no problem.. θα το σεβαστω... Αυτο που με τρελανε ειναι οτι σημερα πηραν τηλεφωνο και με ρωτησαν γιατι δεν εχω ISDN!!!!!!. Τους ρωτησα αν εχει σχεση με το dsl και μου ειπαν οχι... αλλα θα εχω αναγνωριση κλησεων 8O 8O 8O

και ρωτω εγω ως ασχετος σε ολους.. εχει σημασια εαν η dsl μπαινει απο isdn γραμμη ή pstn?? εννοω με τον συγχρονισμο που απαιτειται για να δουλεψει η dsl..




-v-

frap
01-10-03, 13:36
Όχι, όμως θα τους βόλευε πολύ να σου πουλούσαν και μία ISDN μαζί...
:P

elias24
01-10-03, 13:42
Lol, το super δύσκολο πράγμα. Να βάλεις το modem στο PC, σε μια ενεργοποιημένη γραμμή ADSL. Ούτε αυτό δε μπορούν να κάνουν μερικοί πΟΤΕτζίδες. Πρέπει να πάνε για εγκατάσταση σε κάποιον που να ξέρει, ώστε να την κάνει μόνος του και να τους μάθει και αυτούς. Βέβαια, στην συγκεκριμμένη περίπτωση το κόστος διδασκαλίας των 50 Ευρώ θα το πληρώσει παραδόξος ο καθηγητής



Αυτο που με τρελανε ειναι οτι σημερα πηραν τηλεφωνο και με ρωτησαν γιατι δεν εχω ISDN!!!!!!.


Σε ρώτησαν γιατί θέλουν να βάλεις ISDN πριν το ADSL, για να πληρώνεις παραπάνω πάγια, χωρίς λόγο ουσιαστικά, μιας και το ISDN παρουσία ADSL έχει μικρή πρακτική σημασία. Αν βάλεις ADSL σε PSTN, μετά ουσιαστικά το ISDN για αυτούς είναι τελειωμένο και πάνε τα 7 Ευρώ επιλέον πάγια . .

UGF_GreekMind
01-10-03, 18:56
Και πάλι δεν το καταλαβαίνω... και με PSTN μπορείς να έχεις αναγνώριση κλήσεων (με έξτρα κόστος φυσικά).

Αυτό που φαντάζομαι είναι ότι μπορέσαν να βρουν τεχνικό που έχει ξαναβάλει ADSL, αλλά μάλλον ο άνθρωπος το έχει κάνει μόνο over ISDN. Και μάλλον φοβάται να το κάνει σε PSTN. Και η λογική τους πολύ απλή :
"...δεν υπάρχει τεχνικός που να έχει βάλει ADSL over PSTN, άρα τί κάνουμε ;;; Κάνουμε τον πελάτη ISDN... που να ψάχνεις τώρα άλλον που να το έχει βάλει σε PSTN" 8O

Αν δεν πάει ο Μωάμεθ στο βουνό, ας έρθει αυτό σε αυτόν !
Βαγγέλη... σε ποια πόλη μένεις (αν επιτρέπεται) ;

yiapap
01-10-03, 20:35
Όχι απλά δεν έχει σχέση αλλά έχω ακούσει/βιώσει περισσότερα προβλήματα με ISDN παρά με PSTN!

UGF_GreekMind
01-10-03, 22:20
Όταν μαθαίνεις :
"... 2 κλικ...enter...δεξί κλικ properties...(τσιγάρο)...3 κλικ με σταθερό ρυθμό...βάζουμε το βύσμα...βγάζουμε το βύσμα...(στάχτη στο τασάκι)...κλπ...κλπ..."
τί περιμένεις ;

Μήπως τελικά ο άνθρωπος για να δει μια ώρα αρχύτερα ADSL, τελικά να βάλει ISDN ;

:evil:

waste
02-10-03, 08:53
gkkrrr εσεις στη σαλονικη ειστε κωλοφαρδοι γιατι ειστε λιγοι. εδω στην αθηνα εκανα αιτηση 23 και ακομα οι τεχνικοι δεν εχουν παρει το τηλεφωνο μου (οχι να με ειδοποιησουν. αλλα ισχυριζονται οτι δεν τους εχει περαστει ακομα)...

yiapap
02-10-03, 09:13
gkkrrr εσεις στη σαλονικη ειστε κωλοφαρδοι γιατι ειστε λιγοι. εδω στην αθηνα εκανα αιτηση 23 και ακομα οι τεχνικοι δεν εχουν παρει το τηλεφωνο μου (οχι να με ειδοποιησουν. αλλα ισχυριζονται οτι δεν τους εχει περαστει ακομα)...
Λίγοι, καλοί και άγριοι! (με τους ΟΤΕτζήδες, εννοείται :wink: )
Και μια ερώτηση: Τι σχέση έχει το αν η γραμμή είναι PSTN ή ISDN για τον τεχνικό που έρχεται στο σπίτι σου;;; ΑΚΡΙΒΩΣ ίδια εγκατάσταση δεν είναι;;; Ή ξέρει μόνο να συνδέει το Netmod με το splitter :?: :roll:

sooup
02-10-03, 14:53
Προφανως σου εφεραν λαθος jetspeed αγαπητε.Το κοιταξες καθολου? Το 500 ειναι για pstn και το 500ι για isdn.Εαν δεν εχεις isdn απο πριν το 500ι ειναι φυσικο να μην κανει τιποτα.Ενα τηλεφωνο με τους τεχνικους θα βοηθουσε αφου μαλλον καπου τα μπλεξανε.

UGF_GreekMind
02-10-03, 16:29
Πολύ σωστή παρατήρηση sooup... μεγάλη πιθανότητα να έγινε κι αυτό !

vagelis_v
03-10-03, 01:07
UGF_GreekMind θεσσαλονικη μενω. Sooup δυστυχως δεν ειδα πιο μοντεμ εφεραν, τι να πω ελπιζω να τελειωσει γρηγορα η υποθεση

@ ADSLgr.com All rights reserved.