PDA

Επιστροφή στο Forum : OTE, OTEnet, ADSL. Το τριγωνο των βερμουδων....



loner
06-09-05, 15:43
Λοιπον πηρα την αποφαση να σας γραψω την εμπειρια μου μεχρι στιγμης και απο τον ΟΤΕ και απο την ΟΤΕνετ, καθως ληγει σε λιγο καιρο η συνδρομη και θα ηθελα και την γνωμη σας πανω στα τεκταινομενα. Οι περισσοτεροι τα ξερετε καθως σας εχω πρηξει ουκ ολιγες φορες. Απλα τα γραφω μαζεμενα, απο την αρχη της συνδεσης μεχρι τωρα.....
Ως γνωστον στους περισσοτερους απο εδω μεσα, απο την πρωτη στιγμη που εβαλα DSL ειχα συνεχεια προβληματα. Αποσυνδεσεις, ξεσυγχρονισμους και δεν συμμαζευεται.... Με τα παρα παρα παρα πολλα βρηκαμε οτι το προβλημα ηταν στην γραμμη. Οχι στο κακομοιρο το sagem που ειχε φαει τα μπινελικια της ζωης του. Πηρα λοιπον τηλεφωνο τις βλαβες να στειλουν συνεργειο σπιτι. Βλεπετε τα "αστερια" στο DSLAM της Ηλιουπολης την εβλεπαν μια χαρα την γραμμη. Χωρια το οτι αν με επαιρναν και ημουν στην δουλεια, ελεγαν θα ξαναπαρουν και φυσικα με εγραφαν στ'@@ τους....
Στην ΟΤΕνετ οσες φορες πηρα τηλεφωνο μου ελεγαν συνεχεια "Μας ενημερωσαν απο τον ΟΤΕ οτι υπηρξε προβλημα με το DSLAM, θα σας ενημερωσουμε" και φυσικα αργοτερα με ενημερωναν οτι ειχε φτιαχτει ενω φυσικα δεν ειχε φτιαχτει τιποτα....
Τελοσπαντων ερχεται ο ΟΤΕτζης κοιταει την γραμμη. Χαλια η γραμμη! Απαραδεκτα νουμερα μου λεει. Τελικα επειδη επαιρνα απο μακρινο ΚΑΦΑΟ, μου μετεφερε την γραμμη στο ΚΑΦΑΟ εξω ακριβως απο το σπιτι. Η γραμμη βελτιωθηκε παρα πολυ. Απο κατω των χιλιων attainable rate πηγε περιπου 7000..... Ο θορυβος ομως στο upload παρεμενε 9.0 οπως πρωτα!
Παιρνω τον μαστορα τον ρωταω: Γιατι 9.0 και ολα τα αλλα καλα; Παρε τις βλαβες και πες να κανουν lock unlock την γραμμη. Τους παιρνω, και μονο που δεν με χε$ανε.... Με ΠΟΛΥ ασχημο υφος ενας προισταμενος μου ειπε: Δεν ειναι δυνατον να ξερει καθε παιδακι (40-50 χρονων, ανθρωπος) που ερχεται να κοιταξει την γραμμη σας να ξερει τι γινεται. Αυτη ειναι η γραμμη σας και δεν γινεται τιποτε αλλο. Ειστε και μακρια απο το DSLAM και αυτο φταιει για ολα.....
Εν πασει περιπτωσει. Χαρουμενος αφου πλεον ηξερα οτι δεν μπορει να γινει τιποτα καλυτερο, ειπα μεσα μου: Θα παρουν φωτια οι δισκοι! Φυσικα το μονο που πηρε φωτια ηταν τα νευρα μου.... Μεσα σε λιγες μερες παλι τα ιδια..... Ξανα-μανα τηλεφωνα, παλι συνεργεια παλι ελεγχοι. Ο μαστορας εκανε παλι οτι μπορουσε αλλα το 9.0 στο upload εμενε και δεν μπορουσε να το εξηγησει.Τα υπολοιπα νουμερα ΟΚ. Οχι τελεια, αλλα αρκετα καλα, δεδομενης και της αποστασης που εχω απο το DSLAM....
Μετα απο πολλους ελεγχους διαπιστωσαμε οτι η γραμμη μου μεχρι το DSLAM ηταν αψογη! Τις ιδιες μετρησεις επαιρνε και στο DSLAM! Καμια απωλεια σχεδον. Τι γινεται; Ολο το συγκεκριμενο DSLAM (συμφωνα με τους τεχνικους του ΟΤΕ) εχει θορυβο 9.0 στο upstream! Μαλιστα απο οτι πληροφορηθηκα ολες οι γραμμες που ειναι εκει εχουν ιδιες μετρησεις.... Ωραια. Και γιατι δεν το αλλαζουν; Πολυ απλο. ΑΡΝΟΥΝΤΑΙ να το αλλαξουν γιατι συμφωνα με αυτους (και τους τεχνικους της ΙΝΤΡΑΚΟΜ που το εφτιαξαν) το 9.0 ειναι ενα αποδεκτο οριο! Εφοσον δεν ειναι κατω απο 6.0 που ειναι το ελαχιστο,δεν γινεται τιποτα ! Και φυσικα δεν μπορει να γινει κατι και για την γραμμη. Τα 23 και κατι ευρα καθε μηνα ειναι τιποτα; Μπα. Αυτα και αν δεν ειναι...... Αυτα τα ολιγα απο τον ΟΤΕ.
Παμε στην ΟΤΕνετ.
Εδω αρχιζουν τα πανυγυρια....
Αφενως οσες φορες τους εχω παρει να τους ρωτησω τι θα γινει με τις μερες που εχω χασει λογω βλαβων, μου τα μασανε και αλλα λενε την μια αλλα την αλλη..... Προσωπικα τις θεωρω χαμενες. Οσον αφορα το προβλημα που προανεφερα, με πηραν καποια στιγμη απο την εξυπηρετηση πελατων να με ρωτησουν πως μου φαινεται η συνδεση. Ξερετε τωρα. Εντυπωσεις και τετοια.... (ολα αυτα αφου ειχε γινει το σκηνικο με το DSLAM και ΑΦΟΥ ηταν ενημερη η ΟΤΕνετ). Δεν χρειαζεται πολυ μυαλο να φανταστειτε τι εγινε.... Ο τυπος εφαγε ενα περιποιημενο χε$ιμο για μιση ωρα. Βεβαια του το ξεκαθαρισα. Δεν φταις αλλα τωρα που σε βρηκα ακου τα για να τα πεις και στους απο πανω. Εχετε απολυτο δικιο κυριε (τι να πει ο αμοιρος; ), καλα κανατε που μου το ειπατε, και τα ρεστα.... Θα το προωθησω στους ανωτερους.... Και το προωθησε..... Δεν λεω που γιατι διαβαζουν και κοπελες. Εστω ομως οτι το εστειλε στους ανωτερους. Μου ειπε στειλε mail. Στελνω και mail τους κραζω και ζηταω μια απαντηση για ολα αυτα. Τους γραφω το και το. Καντε κατι με τον ΟΤΕ, θα χασετε και αλλους πελατες. Υπαρχει προβλημα στο DSLAM και ΑΡΝΟΥΝΤΑΙ να το φτιαξουν, δεν περισσευει στον κοσμακη 50€ καθε μηνα δεν το καταλαβαινετε;;;;;;;;;; Καμια απαντηση. Ακομα περιμενω........ Αυτα τα ολιγα και απο την ΟΤΕνετ. Οταν ερθει η ωρα που θα τους πεις διακοπτω θα σου πουν γιατι; Τι να τους πω;
Αυτα λοιπον. Εσεις τι συμπερασμα βγαζετε; Εγω προσωπικα απελπιστηκα και απο τους μεν και απο τους δε. Πουλησα και τον εξοπλισμο (κατεβαστηρι, 9105) και εμεινα με το sagem παλι.... Αν και βρηκα απο γνωστο που φευγει εξωτερικο παλι ενα 9105 που μπορει να μου το χαρισει........
Πραγματικα δεν ξερω τι να κανω με την ολη κατασταση. Αφενως η γραμμη εχει βελτιωθει οσον αφορα disconnections αλλα και ταχυτητα. Στο μουλαρι βλεπει αρκετες φορες πανω απο 30, ενω εχει φτασει και 40αρια... Στο internet σε καλα sites φτανει και 36-38 σταθερα... Απο την αλλη το 9.0 ειναι ασχημος θορυβος και δεν αλλαζει με τιποτα!
Δεν ξερω τι παιζει με αυτο το πραγμα. Ο τεχνικος μου ειπε οτι δεν επηρρεαζει την ταχυτητα της γραμμης παρα μονο την ποιοτητα (disconnections κτλ). Η γραμμη μου ειναι αψογη μεχρι το DSLAM αρα δεν εχει η ιδια το προβλημα..... Θελω να ελπιζω οτι αν αναβαθμιστει η αλλαχτει το DSLAM θα εξαλειφθει και ο θορυβος.... Το upstream δεν αφορα μονο το ανεβασμα; Επηρρεαζει και την ταχυτητα κατεβασματος;;;;; Τσιμπισα και παρολο που δεν θα το επαιρνα και το RAM με την τριμηνη... Τι να κανω; Θελω να την κρατησω αλλα φοβαμαι μην εχω παλι τα ιδια.....
Τι θα κανατε στην θεση μου; Αξιζει τον κοπο ειδικα τωρα που βλεπω βελτιωση; Το 9.0 ομως στο upload; Δεν ξερω.... Ειμαι πολυ μπερδεμενος......
Τι θα κανατε στην θεση μου;

Cafeeine
06-09-05, 15:44
Θα σε παρακαλούσα να αφήσεις μερικά κενά και να σουλουπώσεις λίγο το κειμενό σου, διαβαζεται δύσκολα
edit: Χωρίς παρεξηγηση sdikr, δεν ήθελα να προκαλέσω τίποτα:roll:

sdikr
06-09-05, 15:51
@Cafeeine
Μα γιατί ριχνεις μπουρλότο ;)

Loner, αν η γραμμή σου πιάνει τα 30- 40 σε μουλάρι εισαι μια χαρά, ηρεμησέ, υπάρχουν άλλοι που ειναι χειρότερα

loner
06-09-05, 16:10
Sorry για το μεγαλο μεγεθος. Το μαζεψα οσο μπορουσα....
Απλα τα εγραψα αναλυτικα για να εχουν ολοι μια εικονα του τι παιζει. Αυτο που με καιει ειναι κυριως το προβλημα με τον θορυβο στο upload. Και επειδη τα περισσοτερα παιδια εδω μεσα ξερουν πολυ περισσοτερα επι του θεματος, θα εκτιμουσα πραγματικα καθε βοηθεια και γνωμη.
Ευχαριστω.

viron
06-09-05, 16:15
Οπως τα λές (αναλυτικότατα) μαλλον μια λύση σου μένει ... ΜΕΤΑΚΟΜΙΣΗ.

Βύρων.

NoDsl
06-09-05, 16:22
Αν σε υποστηρίζει η vivo στην περιοχή σου, κάνε μια Full LLU και να φωνάζεις κάθε μέρα -ΠΟΤΕ ΝΑ ΜΗΝ ΠΕΣΟΥΝ ΛΕΦΤΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ!!!!!!!
άι σιχτίρ οι παλιοκαραγκίοζηδες......Νομίζουν οτι δεν έχουμε κατεβεί απο τα δέντρα και οτι βυζαίνουμε το δάχτυλο ακόμα αλλά μάλλον αυτοί είναι σε αυτή την κατάσταση...


Οπως τα λές (αναλυτικότατα) μαλλον μια λύση σου μένει ... ΜΕΤΑΚΟΜΙΣΗ.

Βύρων.

Σιγά μην αλλάξει πλανήτη επειδή δεν μπορεί να βάλει dsl.... να σου πώ loner, γενικά όλο το κέντρο δσλαμ έχει το πρόβλημα στα 9 up? δηλαδή αν κάνει έτηση για 512 γραμμή τα dslam των 512 θα είναι οκ?

power
06-09-05, 16:54
Αφενως η γραμμη εχει βελτιωθει οσον αφορα disconnections αλλα και ταχυτητα. Στο μουλαρι βλεπει αρκετες φορες πανω απο 30, ενω εχει φτασει και 40αρια... Στο internet σε καλα sites φτανει και 36-38 σταθερα... Απο την αλλη το 9.0 ειναι ασχημος θορυβος και δεν αλλαζει με τιποτα!

Θα με συχγωρέσετε, αλλά, πού είναι το πρόβλημα τελικά?

loner
06-09-05, 17:43
Στο οτι απο το πουθενα μπορει να αρχισει τα disconnections λογω του 9.0 το πιο πιθανον. Αν και τωρα τελευταια μαζευτηκε λιγο....
@ΝοDsl Aπο οσο ξερω το συγκεκριμενο 384 ειναι πουτ@ν@ τελειως στο upload. Τωρα για 512 δεν ξερω.....
Δυστηχως vivo το κοιταξα πολυ πριν βαλω DSL για να ειχα Full LLU. Δεν με καλυπτει... Κατι ακουστηκε οτι προς το τελος του χρονου θα βαλουν στο κεντρο στην Ηλιουπολη. Δεν το συζηταμε μετα.....

krisiun82
06-09-05, 17:47
Χαρα στο κουραγιο σου μεγαλε...

maik
06-09-05, 18:12
Εχω 384 απο ΟΤΕ/ΟΤΕΝΕΤ ειμαι περιπου 2,5χλμ απο το DSLAM , κατεβαζω σταθερα με 39-41, ,
εχω ping < 45 ms μετα απο 14 hops, αλλα το counter strike δεν παιζει καλα.
ΟΠΟΤΕ
Κουφαλες Οτετζηδες που ξυνεστε ολη μερα
Γ*μ*μενε ΟΤΕ να γινεις 100% ιδιωτικος η να κλεισεις
Π**τανα κοινωνια που εισαι γεματη καφενεια.

Αυτα

sdikr
06-09-05, 18:19
Maik μην γινεσαι κακός :mrgreen:

ΥΓ πάντως αν είχα < 45 μετά απο 14hop Θα αναβα λαμπάδα στον Οτε

maik
06-09-05, 18:24
Maik μην γινεσαι κακός :mrgreen:

ΥΓ πάντως αν είχα < 45 μετά απο 14hop Θα αναβα λαμπάδα στον Οτε
Σημερινη περιπτωση live :evil:

NoDsl
06-09-05, 18:28
@ΝοDsl Aπο οσο ξερω το συγκεκριμενο 384 ειναι πουτ@ν@ τελειως στο upload. Τωρα για 512 δεν ξερω.....
Δυστηχως vivo το κοιταξα πολυ πριν βαλω DSL για να ειχα Full LLU. Δεν με καλυπτει... Κατι ακουστηκε οτι προς το τελος του χρονου θα βαλουν στο κεντρο στην Ηλιουπολη. Δεν το συζηταμε μετα.....

Κοίτα αν ΘΕΣ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΔΗΠΟΤΕ να βάλεις dsl σκέψου την λύση 512 γραμμή 384 isp που κάνουν οι περισσότεροι....Μιας και έχεις τζάμι γραμμή και το πραγματικό πρόβλημα είναι το dslam και sharred LLu να σε υποστηρίζει η vivo πάλι δουλειά σου κάνει αφού αυτό που αλλάζει είναιαυτό που σε ενδιαφέρει δηλαδή το dslam.....Αλλιώς περίμενε μηπως και κάνει ξαστεριά :p

ps:tnx sdikr και σβήσε και το #13 γιιατί κουμπί διαγραφή δεν βλέπω...

loner
06-09-05, 18:38
Πας παραπανω μετα σε παγια και μαλ@κιες.... Ατιμε ΟΤΕ. ΚΛΕΙΣΤΕ ΤΟ ΡΗΜΑΔΙ ΑΜΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ!!!!!! Η καντε αναβαθμιση σε 512! (πολλα θελω ε; )

power
06-09-05, 18:49
Στο οτι απο το πουθενα μπορει να αρχισει τα disconnections λογω του 9.0 το πιο πιθανον. Αν και τωρα τελευταια μαζευτηκε λιγο....

Διάβασε τι έχεις γράψει.
"Απο το πουθενά ΜΠΟΡΕΙ να αρχίσει τα disconnections..."

Και η δικιά μου γραμμή κάνει disconnections και πολλών άλλων.Ούτως ή άλλως ξανασυνδέεται το ρούτερ, εκτός αν σου το κάνει κάθε μιση ώρα.

Νικαετός
06-09-05, 19:22
Σημερινη περιπτωση live :evil:

Α , βρε Μάικ ...τι τραβάτε και εσείς !!!

Εγώ πάντως ,για να λέμε και του στραβού το δίκιο , από τότε που την 512 την έκανα 1024 (ΟΤΕ + ΟΤΕΝΕΤ) δεν είχα κανένα απολύτως πρόβλημα ούτε σε εξυπηρέτηση ,ούτε σε ταχύτητες . ούτε σε εξοπλισμό . (siemens xpresslink - το υποχρεωτικό) . Πληρώνεις κάτι παραπάνω , αλλά το κεφάλι σου ήσυχο . Από την άλλη βέβαια καταλαβαίνω , πως δεν μπορεί ο καθένας να βάλει 1024 και ίσως γιαυτό και δεν έχω προβλήματα , αλλά αυτό βλέπω αυτό λέω.

babis_11
06-09-05, 19:28
loner σε καταλαβαίνω απόλυτα και εγώ Ηλιούπολη μένω είχα πανώ κάτω τα ίδια προβλήματα τα έριχνα και εγώ κατα καιρούς στο sagem τελικά τα πράγματα φαίνεται να έχουν βελτιωθεί ...για να δούμε

loner
06-09-05, 21:30
Διάβασε τι έχεις γράψει.
"Απο το πουθενά ΜΠΟΡΕΙ να αρχίσει τα disconnections..."

Και η δικιά μου γραμμή κάνει disconnections και πολλών άλλων.Ούτως ή άλλως ξανασυνδέεται το ρούτερ, εκτός αν σου το κάνει κάθε μιση ώρα.

Συνεχεια ομως; Και την στιγμη που κανει disconnection αν μπεις να δεις θορυβο θα δεις 2.2 3.0 και τετοια...... Ε, αν δεν φταιει ο θορυβος τι φταιει;
Φιλε babis_11 εισαι δικος μας. :D Πεσμου σε παρακαλω. Τι θορυβο ειχες στα upload αν και δεν ειναι απαραιτητο οτι θα ειμαστε στο ιδιο DSLAM;;;;; Αν ειναι ευκολο ποσταρε τα διαγνωστικα του router σου.... Ευχαριστω.

power
07-09-05, 00:49
Δε διαφωνώ σε αυτά που λές.

Απο την άλλη πρόσεξα οτι έχεις κάνει ένα ποστ στην κατηγορία ADSLgr Forum > DSL Providers & ISPs > OTEnet ADSL και μετά από 18 μόνο post έχει βγεί τελικό συμπέρασμα οτι το πρόβλημα σου είναι ο θόρυβος της γραμμής/dslam.

Προφανώς λόγω της ταλαιπωρίας και της απογοήτευσής σου πέφτεις και εσύ στη λούμπα της ισοπέδωσης.
Αν είχες forthnet δε θα το είχες κάνει.

MirrorX
07-09-05, 01:32
φιλε loner επειδη εχω και εγω οτενετ και παρακολουθω αυτο το thread νομιζω οτι παρακολουθησα απο την αρχη την ιστορια σου...δεν εχω κανενα λογο να αμφισβητησω αυτα που λες περι αντιμετωπισης κλπ κλπ ομως εχω μια απορια...με τη λογικη οτι "αναγκαστικα" (οπως εχεις πει και εσυ) η γραμμη σου θα ηταν απο τον ΟΤΕ, ποια πιστευεις οτι θα ηταν η διαφορα σε ολη την ιστορια αν αντι για οτενετ ειχες φορθνετ/χολ η καποιο αλλο παροχο?

maik
07-09-05, 01:40
Α , βρε Μάικ ...τι τραβάτε και εσείς !!!



Ειλικρινα σκεφτομαι να ανοιξω ενα thread για να γραφω αυτα που βλεπω και ακουω καθε μερα και μαλιστα απο μερικους που δηλωνουν "τεχνικοι υπολογιστων ή δικτυων"

kadronarxis
07-09-05, 01:46
Βρε συ loner, μη μας τρελαίνεις μεγάλε!
Μια χαρά είναι η γραμμή.
Έλα από ηλιούπολη θεσσαλονίκης, να δεις τις μεσημεριανές αλλά και τις βραδυνές ώρες τι γίνεται.

Disconnects πάντως δεν παίζουν εδώ.Αυτο θα ήταν η χαριστική βολή.

kadronarxis
07-09-05, 01:55
Αυτό το 9 τι είναι; SNR ή attenuation;
Από τη στιγμή που είναι πάνω από έξι, δεν επηρεάζει καθόλου.
Πάντως, οι ταχύτητές σου είναι τέλειες, οπότε
:closed

:contrabas

loner
07-09-05, 06:40
Ok το ληγουμε εδω. Εφοσον οι περισσοτεροι μου λετε οτι ειναι ενταξει, την κραταω και εχει ο Θεος....
Ευχαριστω πολυ.
Υ.Γ. 9 ειναι το SNR....
Y.Γ. Χθες στο mytest.net Download 37kb/sec (40 Truspeed με foreheads) Upload 14(!!!) με 15 truspeed με foreheads.... Kαι να σκεφτεις οτι το upload εχει θορυβο..............

loner
07-09-05, 06:42
Α, εννοειται το οτι αν ηταν ΗΟL η καποια αλλη ακριβως τα ιδια θα εκανα. Ομως τωρα ειναι η ΟΤΕνετ.... Και ετσι τα ακουει αυτη.........

Αλφα
07-09-05, 10:48
Σχετικά με αυτο που αναφέρθηκε για αγορά 512, θέλω να προσθέσω ότι αν κάποιος πάρει τέτοια δεν έχει upload μεγαλύτερο απ όταν έχει 384. Οι συνδέσεις της οτεντε είναι δηλαδή
384/128
512/128
1024/256

down/upload

@ ADSLgr.com All rights reserved.