PDA

Επιστροφή στο Forum : Για την υποχρεωτική αγορά modem - αρχές Οκτωβρίου;



MakisCE
01-10-03, 13:57
Ρε παίδες, τι γίνεται, υπάρχει κανένα νέο σχετικά με τη ΜΗ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ πληρωμή εγκατάστασης και αγοράς modem στον ΟΤΕ;

Στις 22 Σεπ ήμουν έτοιμος να κάνω αίτηση για ADSL, αλλά βλέποντας τα νέα περί 'απελυθέρωσης modem' από αρχές Οκτ
είπα να περιμένω 1-2 εβδομάδες.

Σήμερα πήγα κι από τον τοπικό ΟΤΕ (Χαλκίδα) και μου είπαν 'καμμιά αλλαγή, υποχρεωτικά modem + εγκατάσταση'.

Θα γίνει τελικά αυτό, ή τσάμπα περιμένω (νομίζω ότι πολλοί άλλοι περιμένουν το ίδιο πράγμα). Δεν παιρνει κάποιος τηλ. αυτόν τον κύριο Βασιλάκη να μάθει;
Υπάρχει άλλος τρόπος να το αποφύγουμε; (αίτηση από 134;)

Μάκης

ΥΓ.
Άνοιξα νέο thread, μια και το άλλο είχε ξεφύγει ολίγον, και το θέμα είναι φλέγων :evil: Άν οι moderators κρίνετε διαφορετικά, τότε απολογούμαι και παρακαλώ διαγράψτε το thread αυτό.

UGF_GreekMind
01-10-03, 22:07
Όλοι αυτό περιμένουμε... :wink:

Το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να τσεκάρεις καθημερινά το site και τα news του.

Καλή μας υπομονή !

Nick2k2
02-10-03, 01:04
Κάντε λίγη ακόμα υπομονή,καλομελέτα και έρχεται που λέμε.Ακόμα καλά καλά δεν μπήκε ο μήνας.Πιστεύω μέσα στις επόμενες μέρες θα σκάσει η ανακοίνωση για απελευθέρωση τιμών και εγκατάστασης.Μετά πιστεύω οι αιτήσεις θα πέσουν μαζικά και αν δεν λάβουν μέτρα βλέπω να σέρνεται ή ακόμα χειρότερα να πέσει τελείως το δίκτυο.Γιαυτό καλύτερα να προβούν στις κατάλληλες αναβαθμίσεις OTE+ISPήδες προτού απελευθερώσουν την υπηρεσία γιατί αλλιώς δεν μας βλέπω καλά. :twisted:

ababapanos
02-10-03, 01:44
Signomi gia auto pou tha pw.... den ime me ton OTE isa isa ton apexthanome.Omos twra pia me tin ekptosi 50% se ola ta modems ....pistevw den ine toso provlima pia na parei kaneis MODEM apo autous,ala pistevw simferei kiolas.
Diladi gia to SIEMENS XPRESSLINKD gia 105,86 € den ine kalei timi? egw auto pira kiolas kai metaniosa pou den piga gia to SIEMENS EFFICIENT SPEEDSTREAM 5935 me ta
174,02 € :D

MakisCE
02-10-03, 09:27
αντί να πληρώσω 155,86 για το XPRESSLINKD ή 224,02 για το SPEEDSTREAM (modem+εγκατάσταση),
γιατι να μην πάρω ένα modem της επιλογής μου με €80-100;
πχ. ένα LinkSys modem+wireless router με €95
http://www.adslgr.com/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=2116&highlight=

τα χρωστούσα στον ΟΤΕ;
Δεν λέω ότι είναι ασύμφορο να βάλεις ADSL αυτή τη στιγμή,
αλλά αν είναι θέμα ημερών (ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ;; ), τότε αξίζει τον κόπο να γλιτώσουμε κι αυτό το 'νταβατζηλίκι' του ΟΤΕ.

Μάκης

Amerzone
02-10-03, 14:17
Signomi gia auto pou tha pw.... den ime me ton OTE isa isa ton apexthanome.Omos twra pia me tin ekptosi 50% se ola ta modems ....pistevw den ine toso provlima pia na parei kaneis MODEM apo autous, ala pistevw simferei kiolas. :D
Σε άλλο thread διαβάζω ότι τέλειωσε το απόθεμά τους σε Efficient 5935 και θα χουν ξανά σε 2 μήνες... Άρα τώρα, πέρα από τα νταβατζιλίκι, υπάρχει πλέον και αντικειμενικό πρόβλημα να πάρεις το modem απ' τον πΟΤΕ!

Dreamkid
04-10-03, 01:52
Ρε παίδες, τι γίνεται, υπάρχει κανένα νέο σχετικά με τη ΜΗ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ πληρωμή εγκατάστασης και αγοράς modem στον ΟΤΕ;

Στις 22 Σεπ ήμουν έτοιμος να κάνω αίτηση για ADSL, αλλά βλέποντας τα νέα περί 'απελυθέρωσης modem' από αρχές Οκτ
είπα να περιμένω 1-2 εβδομάδες.

Σήμερα πήγα κι από τον τοπικό ΟΤΕ (Χαλκίδα) και μου είπαν 'καμμιά αλλαγή, υποχρεωτικά modem + εγκατάσταση'.

Θα γίνει τελικά αυτό, ή τσάμπα περιμένω (νομίζω ότι πολλοί άλλοι περιμένουν το ίδιο πράγμα). Δεν παιρνει κάποιος τηλ. αυτόν τον κύριο Βασιλάκη να μάθει;
Υπάρχει άλλος τρόπος να το αποφύγουμε; (αίτηση από 134;)

Μάκης


Eγώ από χτες, έχω αλλάξει σε PSTN :( και όταν πήρα στο 134 για να προχωρήσω την αίτηση, μου έλεγαν τα ίδια και τα ίδια :x . Μετά όμως από μεγάλη επιμονή εκ μέρους μου, η υπάλληλος κάλεσε τα κεντρικά του ΟΤΕ και αφού συμβουλεύτηκε την υπεύθυνη εκεί, μου εκμυστηρεύτηκε ότι σε 2 περίπου εβδομάδες 8O , τα modem θα ελευθερωθούν και η εγκατάσταση θα πάψει να είναι υποχρεωτική, οπότε να τους πάρω τότε πάλι τηλέφωνο για να ξεκινήσει η διαδικασία για την ενεργοποίηση. :?

Άντε παιδιά, καλή υπομονή σε όλους μας ... :roll:

SlotKiller
04-10-03, 02:16
Για ποιο λογο εκανες downgrade σε PSTN? λογο του παγιου της ISDN?

Bla1r
04-10-03, 03:53
υποτίθεται έχουν καλύτερα pings τα modem που είναι over pstn. Δεν ξέρω αν πραγματικά ισχύει όμως.

Emper0r
04-10-03, 14:53
Θεωρητικά υπάρχει διαφορά πρακτικά όμως είναι αμηλητέα(sorry για την ορθογραφία :( ).

Lunacy
07-10-03, 19:17
η ορθογραφία ήταν άψογη! :D

Dreamkid
07-10-03, 20:12
Για ποιο λογο εκανες downgrade σε PSTN? λογο του παγιου της ISDN?


Tην έκανα PSTN μόνο και μόνο για να γλυτώσω το νταβατζηλίκι πάγιο της ISDN...

Σιγά μην την κράταγα κιόλας :mrgreen: , λίγα τους έσκασα 3 χρόνια που την είχα ???

Gothic
08-10-03, 03:27
Σωστός ο Stan. :mrgreen:
Και για όσους λένε οτι είναι καλό το 50% down οπότε γιατί να περιμένετε την απελευθέρωση των modem...
1ον για το γαμώτο γιατί πουλάνε νταβατζηλίκι σε μια υπηρεσία που κανονικά δεν τους ανήκει.
2ον ρίχτε μια ματιά στο ebay για adsl modems και ξαναμιλήστε.

R-evil-S
10-10-03, 14:08
exei kaneis kamia nea pliroforia gia tin apeleytherwsi twn modem kai tin katargisi tis ipoxrewtikis egatastasis apla gia na epivevewsoume tin idi iparxousa pliroforia gia tis 15 tou minos giati ayto ine pou me krataei, opws k pollous allous, apo to na kanw tin aitisi.apla rwtw gia nea pliroforia giati stin arxi legane gia 1 Oktwvriou kai meta pali allakse.,min exoume pali kamia nea anavoli.

SlotKiller
10-10-03, 14:21
Prin 2 meres milisa me tin kopela tou kolitou mou pou douleuei sto 134 kai mou eipe pos den xreiazete pleon na agoraseis modem apo ote kai to 50% tis ekptosis paramenei mallon ep aoriston (thimaste tis malakies me to 50% to pagiou mexri oct). Den i3ere gia tin egkatastasi, alla mallon mono ta 50E gia enegropoiisi xreiazonte mono... Den i3ere polla pragmata giati den einai sto tmima ISDN/DSL... pantos mou elege pos ekei ginetai xamos apo mpinelikia kathe mera!! XAXAXAXAXA... :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

R-evil-S
10-10-03, 14:28
ayti ti vdomada pairnw seri kathe mera tilefwno kai piga kai sta kentrika tou ote stin patra kai sto 134 mou lene sinexeia ta idia pragmata oti den exoun pliroforisi kai pros to paron ine ola ipoxretika. :evil: :evil: :evil:

Athlon_XP
10-10-03, 14:51
Εμένα πάντως που πήγα σήμερα στον πΟΤΕ της περιοχής μου να πληρώσω τον 1ο λογαριασμό (508Ε) ο πΟΤΕτζής μου είπε ότι το μηνιαίο πάγιο είναι 27,5 και είδα και την κατάσταση που είχε δίπλα του και έλεγε τόσο. Οπότε από πλευράς παγίου no problem (το μόνο problem είναι ότι θα πληρώνω το jetspeed 500 με τις παλιές τιμές αλλά να πάει να γαμηθεί).

R-evil-S
10-10-03, 15:07
Εμένα πάντως που πήγα σήμερα στον πΟΤΕ της περιοχής μου να πληρώσω τον 1ο λογαριασμό (508Ε) ο πΟΤΕτζής μου είπε ότι το μηνιαίο πάγιο είναι 27,5 και είδα και την κατάσταση που είχε δίπλα του και έλεγε τόσο. Οπότε από πλευράς παγίου no problem (το μόνο problem είναι ότι θα πληρώνω το jetspeed 500 με τις παλιές τιμές αλλά να πάει να γαμηθεί).

ayto ine gnwsto episimws apo tis 22/9 emis leme gia to ypoxrewtiko modem kai tin egatastasi.

R-evil-S
10-10-03, 15:15
Parallila me ti diakopi tou pilotikou sto e-mail anaferetai oti "θα πρέπει με την υποβολή της νέας αίτησής σας να επιλέξετε και τον κατάλληλο τύπο τερματικού εξοπλισμού είτε από τον ΟΤΕ, είτε από το εμπόριο"Ayto se sindiasmo me tin imerominia termatismou tis pilotikis leitourgias isws apotelei tin epivevewsi pou anazitoume.anaferetai episis oti "εκτός εάν επιθυμείτε να προμηθευτείτε τον τερματικό εξοπλισμό από τον ΟΤΕ και να αναλάβουμε και την εγκατάστασή του"mallon diafainontai eyxarista nea apo vdomada.idwmen

Nick2k2
11-10-03, 02:08
Ε ναι ρε παιδιά κάνει μπαμ το πράγμα.Τελειώνει το πιλοτικό,θα μπορείς να πάρεις εξοπλισμό απο το εμπόριο,15 Οκτωβρίου,τι κάνει νιαου νιαου στα κεραμίδια ε δεν χρειάζεται και τίποτε άλλο για να καταλάβει κανείς οτι τελειώνει πια το beta testing και αρχίζει η εμπορική διάθεση της υπηρεσίας.Οπότε απελευθερώνονται μοντεμ και υποχρεωτική εγκατάσταση έτσι καλύτερα να αρχίσουμε να μετράμε αντίστροφα...........
Counting down.......
4 days.........

Lunacy
11-10-03, 12:59
Ααα... όχι... δε θα ξαναμπώ στο τρυπάκι!
Το έκανα αυτό για την 1η Οκτωβρίου και τί πήρα; (άσε καλύτερα)
Παρόλα αυτά, ελπίζω να τελειώσει επιτέλους αυτή η κοροϊδεία μέσα στον Οκτώβριο.

(Μια και είμαι πλέον βετεράνος στο είδος ( :P ), μια διόρθωση: 4 + μία ;) )

R-evil-S
11-10-03, 13:46
Ααα... όχι... δε θα ξαναμπώ στο τρυπάκι!
Το έκανα αυτό για την 1η Οκτωβρίου και τί πήρα; (άσε καλύτερα)
Παρόλα αυτά, ελπίζω να τελειώσει επιτέλους αυτή η κοροϊδεία μέσα στον Οκτώβριο.

(Μια και είμαι πλέον βετεράνος στο είδος ( :P ), μια διόρθωση: 4 + μία ;) )

toulaxiston ayti ti fora iparxoun arketes kai simantikes endeikseis opote mporoume na eimaste perissotero aisiodoksoi... :)

Lunacy
12-10-03, 00:59
Από το στόμα σου...
Θα αρχίσω πάλι τα τηλέφωνα στο 134, από Δευτέρα. Με έχουν μάθει πια! :P

Οκ, πήρα (15/10). Κάνω paste το post που έκανα σε κάποιο άλλο thread:

ΕΙΜΑΙ ΕΞΩ ΦΡΕΝΩΝ!!!!! :evil: :evil: :evil: :evil: :evil:
Πήρα με χαρά σήμερα το 134 να μου πούν τα καλά νεά και να (ξανα)κάνω την αίτητση, και φυσικά μου είπαν το γνωστό "δεν έχουμε κάποια νέα ενημέρωση". Ζήτησα επόπτη, τα ίδια. Ζήτησα τηλέφωνο υπευθύνου και πήρα στο 210-6115232, όπου μίλησα με την κα. Τσαγκανού, η οποία μου είπε το εξής ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ:

Οτι όντως ακόμα δεν έχει αλλάξει κάτι και οτι οι ελλεεινοί πΟΤΕτζήδες (γνώσεις Windows-Word-Excel και αν) προσπαθούν εδώ και καιρό "να αλλάξουν το λογισμικό". 8O

Ε; Τί σχέση έχει το λογισμικό με την υποχρεωτική αγορά modem, λεω;
Μου λέει οτι όταν γίνεται αίτηση (ΑΚΟΥΣΤΕ ΚΑΙ ΚΛΑΨΤΕ!) υπάρχουν κάποια πεδία που πρέπει να συμπληρωθούν. Ένα από αυτά τα πεδία είναι το modem. Και προσπαθούν (εδώ πέφτει τρελό γέλιο) εδώ και 6 ΜΗΝΕΣ να το φτιάξουν (και απ΄ότι βιώνουμε, αποτυγχάνουν παταγωδώς)!!!!!!! Εκεί έμεινα... σιωπή... 8O 8O 8O
Μετά (κατάλαβε οτι πήγαινα για εγκεφαλικό :oops: ) μου είπε οτι την επόμενη Τετάρτη (είναι προγραμματισμένο, βλέπετε, πότε θα τα καταφέρουν) θα έχει γίνει η δουλειά και από την επόμενη Πέμπτη (23/10 για να μην ξεχνιόμαστε) θα δίνουν πλέον συνδέσεις χωρίς modem (επίσημα όλα αυτά, κατα την κα. Τσαγκανού, 210-6115232).

ΜΑΣ ΠΕΡΝΑΝΕ ΓΙΑ ΤΟΣΟ ΗΛΙΘΙΟΥΣ;;;;;
ΠΟΙΟΣ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙ ΝΑ "ΦΤΙΑΞΕΙ" ΤΗ ΦΟΡΜΑ; Ο 2ΧΡΟΝΟΣ ΓΙΟΣ ΚΑΠΟΙΟΥ ΥΠΑΛΛΗΛΟΥ;;;

ΑΙΣΧΟΣ!!

Axilleass
16-10-03, 01:32
ΔΕν ειμαστε καλα ! Τι αλλο θα ακουσουμε ακομα..

Dreamkid
16-10-03, 04:08
Ego pleon pisteuo oti den prokeitai na allaxsei kati pros to paron, gia ton aplo logo tou oti parolo pou den symferei to paketo tous, exei terastia zitisi..... malakes einai loipon afou exoun toooosi pelateia na eleutherosoun tin agora modem kai na kanoun optional tin egkatastasi ???

Den nomizo... :|

Phat-T
16-10-03, 05:06
mono pou tous piezei h eok pou plirose kai ta DSLAM.... kati einai kai afto

midnight
16-10-03, 08:28
Δηλαδη οι οτετζηδες πανε γαμιοντας

midnight
16-10-03, 08:29
paw gia vivodi

shaq141a
16-10-03, 08:37
Κανένας δηκιγόρος εδώ να τους σκάσει μία μήνηση όλη δική τους και να τους πάρει τα σώβρακα

RRunner
16-10-03, 09:04
Lunacy,

Χθές είχα ακριβώς την ίδια κουβέντα με τον κ. Βασιλάκη.

Το story του software το ακούω απο αρχές Ιουλίου. Όταν το πρωτοάκουσα έπεσα κάτω ξερός!

Nick2k2
17-10-03, 10:24
Μα καλά ρε παιδιά είναι πράγματα αυτά.Πωπω έπεσα απο τα σύννεφα τώρα.Μα τι να φτιάξουν δεν καταλαβαίνω,τι λογισμικά και αηδίες.Το μόνο που χρειάζεται είναι να κάνουν προαιρετικά τα fields με το μοντεμ ώστε να προχωράει η αίτηση χωρίς να αυτά.6 μήνες τι παίδευαν,δεν καταλαβαίνω :?: :?: .Πωπω μην βγει προς τα έξω αυτό έχει να γίνει μεγάλο ρεζιλίκι. :oops:

@ ADSLgr.com All rights reserved.