PDA

Επιστροφή στο Forum : forthnet και Οτέ



adok13
20-05-08, 11:45
Ρε παιδια για να βαλω forthnet στο καινουργιο μου σπιτι πρεπει να βαλω πρωτα οτε σωστα;οταν ερθουν απτον οτε και μου βαλουν γραμμη και μου δωσουν νουμερο θα κανω αιτηση στη forthnet.Το προβλημα μου και η απορια μου ειναι οτι μεχρι να ενεργοποιηθω στη forthnet εγω θα πληρωνω τα παγια στον οτε;

ariadgr
20-05-08, 12:34
η απορια μου ειναι οτι μεχρι να ενεργοποιηθω στη forthnet εγω θα πληρωνω τα παγια στον οτε;

Φυσικά.
Για την ακρίβεια θα πληρώσεις τουλάχιστον τα πάγια ενός διμήνου στον ΟΤΕ.

Αλλιώς εαν δεν το θέλεις αυτό, επέλεξε άλλο πάροχο που να δίνει νέα γραμμή (ανενεργό βρόχο) χωρίς να χρειάζεται να κάνεις εσύ αίτηση στον ΟΤΕ προηγουμένως.

morfeas2002
20-05-08, 14:16
Θα πληρώσεις την ενεργοποίηση της γραμμής και τα πάγια του πρώτου διμήνου.
Με το που θα σου συνδέσουν το τηλέφωνο, καπάκι θα κάνεις αίτηση στη forthnet.Η ενεργοποίηση θα γίνει περίπου σε ένα μήνα οπότε μπορεί στον εκκαθαριστικό του ΟΤΕ να πάρεις και 15-20 μέρες επιστροφή τα πάγια.

adok13
20-05-08, 15:29
σιγα μη δωσω τοσα λεφτα στους απατεωνες του οτε.θα παω σε καμια εταιρια που θα μου δωσει γραμμη.Πχ ρε παιδια αν βαλω hol δεν πληρωνω τιποτα για νεα γραμμη και μεχρι να ενεργοποιηθω ετσι δεν ειναι;

tsorbi
20-05-08, 15:35
σιγα μη δωσω τοσα λεφτα στους απατεωνες του οτε.θα παω σε καμια εταιρια που θα μου δωσει γραμμη.Πχ ρε παιδια αν βαλω hol δεν πληρωνω τιποτα για νεα γραμμη και μεχρι να ενεργοποιηθω ετσι δεν ειναι;Η γραμμή που θα σου δώσουν θα ειναι μεσω ΟΤΕ.

ZAGNA
20-05-08, 15:42
Νομίζω μόνο η VIVODI έχει την δυνατότητα να βάλει καινούρια γραμμή.

Cue
20-05-08, 16:44
Θα πληρώσεις την ενεργοποίηση της γραμμής και τα πάγια του πρώτου διμήνου.
Με το που θα σου συνδέσουν το τηλέφωνο, καπάκι θα κάνεις αίτηση στη forthnet.Η ενεργοποίηση θα γίνει περίπου σε ένα μήνα οπότε μπορεί στον εκκαθαριστικό του ΟΤΕ να πάρεις και 15-20 μέρες επιστροφή τα πάγια.

Βασικά "στο καπάκι" δε γίνεται γιατί χρειάζεσαι λογαριασμό ΟΤΕ για να κάνεις αίτηση.
Δεν γνωρίζω βέβαια στις πόσες ημέρες μπορείς να ζητήσεις πρόωρο λογαριασμό από τον ΟΤΕ της περιοχής σου για να μην περιμένεις μέχρι να εκδοθεί.

invaider
20-05-08, 16:53
Δεν χρειάζεσαι λογαριασμό ΟΤΕ, κάνει και μια βεβαίωση που δίνει ο ΟΤΕ και φαινετε το νούμερο και το όνομα.

hel
20-05-08, 17:19
HOL
Netone
On Telecoms
Tellas
Vivodi

Δίνουν ίντερνετ-τηλέφωνο σε ανενεργό βρόχο.

........Auto merged post: hel πρόσθεσε 7 λεπτά και 11 δευτερόλεπτα αργότερα ........


σιγα μη δωσω τοσα λεφτα στους απατεωνες του οτε.θα παω σε καμια εταιρια που θα μου δωσει γραμμη.Πχ ρε παιδια αν βαλω hol δεν πληρωνω τιποτα για νεα γραμμη και μεχρι να ενεργοποιηθω ετσι δεν ειναι;

Λέει ότι το τέλος ενεργοποίησης είναι δωρεάν μέχρι τις 31-5. Πάρε τηλέφωνο να ρωτήσεις αν ισχύει και για νέο βρόχο.

Cue
20-05-08, 22:19
Δεν χρειάζεσαι λογαριασμό ΟΤΕ, κάνει και μια βεβαίωση που δίνει ο ΟΤΕ και φαινετε το νούμερο και το όνομα.


Ισχύει κάτι τέτοιο?
Μπορεί να το επιβεβαιώσει και άλλος?

Γιατί έχω την αίσθηση ότι θα πάω στον ΟΤΕ και θα μου λένε άλλα ντ' άλλων? :p

morfeas2002
20-05-08, 22:33
Ισχύει κανονικότατα.Το έχουν κάνει δύο φίλοι μου εδώ.

Cue
20-05-08, 23:41
Και πως την ζητάς? Να πάω αύριο αν είναι μη χάνω τσάμπα χρόνο...

morfeas2002
20-05-08, 23:44
Όταν κάνεις αίτηση για νέα γραμμή σου δίνει ο ΟΤΕ μια μηχανογραφημένη απόδειξη που λέει για την αγορά της γραμμής, καθώς και το νούμερο σου.

Reptile64
20-05-08, 23:58
Όταν κάνεις αίτηση για νέα γραμμή σου δίνει ο ΟΤΕ μια μηχανογραφημένη απόδειξη που λέει για την αγορά της γραμμής, καθώς και το νούμερο σου.

Μπαααα, εγώ που έκανα σύνδεση ζήτησα χαρτί και μου έδωσαν ενα συμβόλαιο που πρέπει κανονικά να δίνει ο ΟΤΕ σε όλους τους νέους πελάτες (κανείς δεν το ζητάει όμως)
Λοιπόν εγώ το πήρα, μετά απο 3 μέρες μου πέρασαν τη γραμμή στο σπίτι και αφού μου είπαν το νούμερο πήγα με το συμβόλαιο του ΟΤΕ (υπογεγραμένο απο υπάλληλο ΟΤΕ) στη φόρθνετ έκανα την αίτηση και μετά απο 40 μόνο μέρες (!) έτοιμη η γραμμή.

hel
21-05-08, 00:50
Σίγουρα η καθυστέρηση οφειλόταν στο ότι η γραμμή σου ήταν καινούρια;

Cue
21-05-08, 10:03
Δε μου άφησε τπτ ο τεχινκός που έκανε την σύνδεση (την αίτηση την έκανα μέσω 134)
Θα περάσω αν είναι από τον ΟΤΕ σήμερα να ρωτήσω...

adok13
21-05-08, 11:06
εγω στο προηγουμενo σπιτι παντως που εκανα αιτηση για γραμμη στον οτε ο τεχνικος μου αφησε ενα χαρτι και με αυτο ειχα κανει αιτηση στην hol.Tωρα βεβαια ξερω οτι αν ζητησω γραμμη καινουργια απτην εταιρια και οχι απτον οτε η χουντα του οτε θα με τημωρησει και θα περιμενω κατι μηνες παραπανω αλλα δεν πειραζει εγω δεν θελω να τους σκασω φραγκο θα κανω υπομονη.:cool:

@ ADSLgr.com All rights reserved.