PDA

Επιστροφή στο Forum : Αίτηση για dsl -αγορά εξοπλισμού



vagelis
01-10-03, 14:41
Σήμερα το πρωί έκανα αίτηση στο τοπικό υποκατάστημα του ΟΤΕ και θεώρησα σκόπιμο να γράψω μερικά πράγματα .
Η αίτηση που σου δίνει ο ΟΤΕ είναι ένα απλό φύλλο δυο(2) σελίδων . Μπροστά σημειώνοται τα στοιχεία (σε πάει μόνη της είναι απλή) και στο κάτω μέρος της σελίδας υπογράφεις ΜΟΝΟ εσύ.
Το "ζουμί" της υπόθεσης είναι η πίσω σελίδα του εντύπου , όπου αναγράφεται όλη η σύμβαση που ουσιαστικά έχει υπογραφεί μεταξύ του πελάτη και του ΟΤΕ . Στο κάτω μέρος της σελίδας υπογράφουν και οι δυο και ο πελάτης ΚΑΙ ο υπάλληλος του ΟΤΕ (με σφραγίδα του ΟΤΕ). Περιττό να πω , όπως μου είπε ο πραγματικά πολύ εξυπηρετικός υπάλληλος του ΟΤΕ , ότι ΠΟΛΛΟΙ ΛΙΓΟΙ διαβάζουν τη σύμβαση.
Η αίτηση σου δίνει τη δυνατότητα να αγοράσεις επί τόπου από το κατάστημα τον τερματικό εξοπλισμό, πληρώνοντας και επί τόπου το τίμημα. Προσοχή θέλει στον διαχωριστή , αυτός παρέχεται δωρεάν . όσοι πάτε οι ίδιοι στο κατάστημα , και θελήσετε να αγοράσετε τον εξοπλισμό , εαν (όπως στη περίπτωσή μου ) το σύστημα χρεώνει και το διαχωριστή , τότε θα πρέπει ο υπάλλληλος του ΟΤΕ να σας περάσει το ποσό ΚΑΙ σαν έκπτωση στο λογαριασμό για να μην το πληρώσετε. Έχετέ το υπόψη σας να του το πείτε , γιατί σε μένα ΄χρειάστηκε πολύ ώρα να το ξεκαθαρίσει ο άνθρωπος , γιατί απλούστατα ΚΑΝΕΙΣ δεν του το είχε πεί.
Επίσης για τις dsl over isdn ο ΟΤΕ δίνει το διαχωριστή της intracom που το ονομάζει isdn filter , ενώ για αναλογικές συνδέσεις λέγεται adsl splitter. Αυτά τα απλά (πιστέψτε με) θα σας φανούν πάρα πολύ χρήσιμα.
Τελευταίο και σημαντικότερο , ΖΗΤΕΊΣΤΕ οπωσδήποτε φωτοτυπία της αίτησης που κάνατε , πάνω στην οποία πρέπει να φαίνεται ο αριθμός πρωτοκόλλου της . Μην ξεχνάμε ότι η αίτηση είναι και η σύμβαση . Θα πρότεινα δε , σε όσους έχουν κάνει αίτηση μέσω 134 (εμμέσως πλην σαφώς από την συνομιλία κατάλαβα ότι μάλλον πρέπει να αποφεύγεται αυτός ο τρόπος αίτησης τώρα που η υπηρεσία είναι ακόμη καινούργια) να ζητήσουν να τους αποσταλεί αντίγραφο της σύμβασής τους με τον ΟΤΕ . Δεν μπορώ δυστυχώς να ξέρω πως γίνεται στη πράξη αυτό .
Αυτά , ελπίζω να βοήθησα και εγώ λίγο και ....καλό σέρφιγκ!!

PALADIN
01-10-03, 15:47
όταν κάνεις την αίτηση δεν υπάρχει ουσιατική διαφορά μεταξύ 134 καί υποκαταστήματος.
τον ίδιο χρόνο θα πάρει.
τουλάχιστον αυτό ίσχύει στα μεγάλα αστικά κέντρα

hippie
01-10-03, 15:59
...δεν υπάρχει ουσιατική διαφορά μεταξύ 134 καί υποκαταστήματος....


παντως, που εχεις καλυτερη πληροφορηση/ενημερωση :?

υποθετω στα υποκαταστηματα 8O

Gregory
01-10-03, 16:31
Σιγουρα στα υποκαταστηματα ειναι καλυτερα (αν και εγω μεσω 134 :P :oops: ). Πολυ καλα εκανε ο φιλος και μας ενημερωσε.

Tony_Ts
01-10-03, 17:28
Εμένα στο 134 μου είπαν ότι δε μπορώ να πληρώσω επιτόπου τον εξοπλισμό και πρέπει να περαστεί οποσδήποτε στην τηλεφωνικό μου λογαριασμό!

Σε ευχαριστούμε πολύ για τις πληροφορίες σου ;-)

a_aris
01-10-03, 20:04
Να ζητήσω μια διευκρίνιση απο τον φίλο επειδή δέν το έπιασα καλά και με ενδιαφέρει...

Γίνεται να προμηθευτείς το modem απο το κατάστημα του ΟΤΕ και να το πάρεις μαζί σου στο σπίτι για να το βάλεις μόνος σου;; Σ'αυτή την περίπτωση πρεπει να το πληρώσεις επι τόπου ή γίνεται να σου έρθει με δόσεις το ποσό στον λογαριασμό του ΟΤΕ;;

Βασικά με αυτό τον τρόπο(την επι τόπου αγορά δηλαδή) γλυτώνεις τα 50Ε της εγκατάστασης, έτσι;;

vagelis
01-10-03, 21:29
λοιπόν παιδιά ,
να απαντήσω σε όσα θέματα μπορώ και δεν τα ανέφερα(κακώς ) από την αρχή . Ο χρόνος ενεργοποίησης της γραμμής δεν αλλάζει ανεξάρτητα αν κάνεις την αίτηση στο υποκατάστημα ή από το 134. Υπάρχει ένα μικρό ενδεχόμενο να ενεργοποιηθεί η γραμμή κάποιες μέρες νωρίτερα ,αλλά αυτό γίνεται στο εξής στυλ από το συνεργείο " α, μια και περάσαμε από τη γειτονιά αυτή και έχουν μαζευτεί και κάποιες αιτήσεις , δεν βάζουμε και καμιά γραμμή για να πάρουμε νωρίτερα το bonus?".
Το κόστος της εγακτάστασης το χρεώνεσαι ούτως ή άλλως , δηλ. είτε κάνεις εσύ την εγκατάσταση είτε έρθει το συνεργείο. Για το θέμα του τερματικού εξοπλισμού υπάρχουν δυο δυνατότητες , αν τον παραλάβεις ο ίδιος από το υποκατάστημα .Ή να πληρώσεις μετρητά στο ταμείο ή να τον περάσεις σε πιστωτική κάρτα (προσοχή ΔΕΝ έχει δόσεις). Στην κάρτα στο περνάνε εφάπαξ όλο το ποσό . Για να είμαι ειλικρινής , δεν ρώτησα αν υπάρχει η δυνατότητα να περαστεί το κόστος στον λογαριασμό. Θα προσπαθήσω όμως να τον βρώ αύριο και να τον ρωτήσω . Ο άνθρωπος είναι πραγματικά πολύ ευγενικός και εξυπηρετικός (σε αντίθεση με την προισταμένη που είναι κυριολεκτικά στρίγγλα :oops:
Και κάτι που αφορά την πορεία της αίτησης μετά την πρωτοκόλλησή της . Μόλις λοιπόν πρωτοκολληθεί η αίτηση , το μεσημέρι της ιδίας ημέρας προωθείται στο τεχνικό τμήμα του καταστήματος και από εκεί στο κέντρο των dslams για να δεσμευθεί "πόρτα". Σας τα λέω όπως ακριβώς μου τα είπε. Προφανώς εννοεί να κρατηθεί θέση . Γιαυτό έχει μεγάλη σημασία να αναγράφεται στην αίτηση ο αριθμός πρωτοκόλλου , όπως είπα και στο πρώτο μου post , αλλά μετά να ακολουθεί η πλήρης ημερομηνία κατάθεσής της δηλ." αρ πρωτ............./1/10/03" . Τον ρώτησα επίσης (ένα ένα μούρχονται ,sorry) για το πόσες "πόρτες" έχει κάθε dslam , αλλά δεν ήξερε να μου απαντήσει. Το μόνο που μου είπε , ότι η υπηρεσία έχει τρομερή ζήτηση, και αν συνεχιστεί έτσι το πράγμα , δυο τινά θα συμβούν : πρώτον θα κλείσουν γρήγορα όλες οι πόρτες (χρησιμοποιώ φρασεολογία του ίδιου) και δεύτερον θα πέσουν γρήγορα οι τιμές.Η ζήτηση δεν έχει καμία σχέση με τις isdn συνδέσεις.
Αυτά προς το παρόν ,

UGF_GreekMind
01-10-03, 22:29
Για τα τελευταία μάλλον τα μπέρδεψε ο υπάλληλος !

Όσο μεγαλύτερη είναι η ζήτηση και στην περίπτωσή μας "περιορισμένη" προσφορά (όπως λέει...άστον να λέει...) τόσο θα ανεβαίνουν οι τιμές.

Τέλος πάντων... δεν είναι έτσι ακριβώς τα πράγματα... ο άνθρωπος ό,τι ήξερε σου είπε.

Aris_Sat
02-10-03, 01:33
Prin 3 meres ekana ego tin aitisi meso ypokatastimatos ote...
To modem filtro klp ta pira sto xeri...
H xreosi tha ginei se atokes doseis sto logariasmo toy tilefonoy...
An mexri 15/10 den exei ginei i egkatastasi apo toys texnikoys toy ote mporeite na zitisete na min sas xreosoyn egkatastasi kai na tin kanete monoi sas...
Meta tis 15 oyte to modem tha einai ypoxreotiko na agorastei apo ton ote...
Ola ayta apo ton dieythinti emporikoy adsl toy ote giati me tin ypalilo kai ton dieythinti) sto katastima toy ote egine xontropanikos... Mono sta xeria den piastikame ,,..... Telika me epikoinonia epitopoy me ton dieythinti emporikoy gia to adsl (Paibanas Pabanas kapos etsi legete til 2106115235) moy eipa ayta poy exo grapsei parapano... Me tilefonima sto no poy egrapsa an den exei egkatastathei mexri tis 15/10 (poy den to blepo) tha akyrothei i egkatastasi apo texnikoys toy ote kai etsi glytononte ta 50 europoula...

waste
02-10-03, 08:47
εαν ομως δεν πηραμε το μοντεμ στο χερι οταν καναμε την αιτηση και δεν μπει μεχρι τις 15του μηνου τι θα κανουμε? θα μεινουμε με το π""ι στο χέρι :evil: :evil: :evil:
????

τωρα αφου εχει γινει η αιτηση μπορω να παω στο υποκαταστημα να παρω μοδεμ και διαχωριστή?

παντως οπως τους βλεπω οι τυποι ειναι αργοι σαν τον θανατο. εχουν περασει 10μερες απο την αίτηση και δεν εχει φτασει ακομα στους τεχνικους του γνωστου 8222.... και το προβλημα ειναι οτι δεν ξερω που βρίσκεται η αίτηση μου...

το 134 λεει οτι εχει παει στους τεχνικους και οι τεχνικοι λενε οτι δεν τη βλεπουν στο συστημα τους..... γγκρρρρ

κι οχι τιποτα αλλο αλλα ειμαι με μια διαλ-απ που δεν ανεβαινει πανω απο τα 41κβπσ

Aris_Sat
02-10-03, 22:17
an tin aitisi tin ekanes meso 134 pos na pareis to modem sto xeri? to modem to perneis an pas na kaneis tin aitisi se katastima tou ote... Oso gia tin tyxi tis aitisis soy.... piese toys sto 134 na soy poyn pote efyge fia to texniko tmima kai me pio arithmo protokoloy.... meta na apeythintheis sto texniko tmima kai me ta stoixeia poy tha exeis tha mporeseis na bgaleis akri an exei paei se aytoys..

djorda
02-10-03, 23:08
Kai ego san filos apo pano pira, giati prepei na pao eksoteriko taksidi na rotiso mipos ginete tiote, giati ekana meso 134, sto tehniko mou ipane oti den tin paralavane katholou, alla sto 134 mou ipane oti tin stilane, zitisa periteron eksigisi kai mou dosane ipopti kai ayti arxise na mou lei pos pernai ayti pende stadia. "Tehnikoys tehnikon", den mporousa na pistevo sta aytia mou, san na eimai ashetos, alla ti na kanoume ipomoni! Metaksi, proi arhisane diakopes ston ISDN na gynonte diafores na svini, xe xe harika leo " mipos ftiahnoyne katiiii!!

Filika! kai ipomoni se oolous mas pou perimenoume ADSL!!!!

Bla1r
03-10-03, 04:17
Εγώ παιδιά έκανα αίτηση από το Oteshop.gr. Την επόμενη μέρα με παίρνουν από τον ΟΤΕ και μου λένε να περιμένω τηλ. από τον τεχνικό σε 20 με 30 μέρες. Το μόνο πρόβλημα που παρουσιάστηκε είναι ότι η γραμμή είναι στο όνομα της μητέρας μου, και θα πρέπει λένε να είναι παρούσα για να υπογράψει τη σύμβαση! Υπονοεί τη σύμβαση που υπογράψατε εσείς που πήγατε οι ίδιοι σε υποκατάστημα του ΟΤΕ; Γενικά να ελπίζω για σύντομα; btw μένω Αργυρούπολη. Κανείς άλλος από εδώ;

waste
03-10-03, 09:04
εγω πηγα σε υποκαταστημα αλλα το μοντεμ μου ειπαν οτι θα το φερουν οι τεχνικοι, οποτε ειμαι λιγο πολυ παγιδευμενος. οσο για την αίτηση να μας κανουν πλακα φαινεται...

στο 134 λενε οτι εχει στελει εδω και μερες αλλα οι τεχνικοι στο 8222 δεν βλεπουν τιποτα. θα πιεσω για αριθμο προτοκολου aris_sat ευχαριστώ για τις συμβουλές σου...

panosvas
05-10-03, 14:39
an tin aitisi tin ekanes meso 134 pos na pareis to modem sto xeri? to modem to perneis an pas na kaneis tin aitisi se katastima tou ote...
Σωστός!!!

Όσον αφορά στην αίτηση περνάει 3 στάδια:
1. από το τεχνικό τμήμα της περιοχής σου για να καταλάβεις μια πόρτα στο DSLAM. Αυτό γίνεται πολύ γρήγορα.
2. από τους τεχνικούς στην Κωλέτη για Νότια Ελλάδα ή στην Ερμού Θεσ/νίκης για όσους βρίσκονται στη Βόρεια Ελλάδα. Εκεί γίνεται η μικτονόμηση (config) τόσο στο DSLAM όσο και στον BB-RAS. Ιδιαίτερα στην Κωλέτη υπάρχει μεγάλη καθυστέρηση λόγω φόρτου εργασίας και λιγοστού προσωπικού. Τα παιδιά εκεί κάνουν πραγματικά ότι μπορούν και το πρόβλημα θα λυθεί ΜΟΝΟ με επιπλέον προσωπικό!
3. η αίτηση φτάνει στους τεχνικούς για την εγκατάσταση του μόντεμ. Κι' εκεί υπάρχει ουρά. Ελπίζω τα πράγματα να ελαφρώσουν με την απελευθέρωση των μόντεμ

hippie
05-10-03, 22:07
...1. από το τεχνικό τμήμα της περιοχής σου για να καταλάβεις μια πόρτα στο DSLAM....


γνωριζεις (η καποιο αλλο μελος του φορουμ) ποσες περιπου "πορτες" εχουν διατεθει μεχρι στιγμης:?:

η αλλιως σε ποιον αριθμο κυμαινονται οι χρηστες του adsl αυτη την στιγμη :?:

ευχαριστω

Nick2k2
05-10-03, 22:50
Δηλαδή panosva αν απελευθερωθούν τα μοντεμ και η εγκατάσταση η ολη διαδικασία θα γίνεται πιο γρήγορα ε;.Με βάση αυτά που ανέφερες το όλο κόλλημα γίνεται στο 3ο στάδιο.Μετα την απελεύθερωση δεν θα υπάρχει ουσιαστικά αυτό το στάδιο για τους περισσότερους.Λογικά τα 2 πρώτα στάδια θα θέλουν 2-3 μέρες το πολύ πιστεύω.Πάντως μέχρι τώρα στους περισσότερους έπαιρνε πολλές μέρες η όλη διαδικασία,αν και πιστεύω η όλη καθυστέρηση γινόνταν στο 3ο στάδιο.

panosvas
06-10-03, 08:23
h allios se poion aritmo kumainontai oi xrhstes tou adsl auth thn stigmh :?:
euxaristw

περίπου 3100 πανελλαδικά

vagelis
11-10-03, 23:12
...1. από το τεχνικό τμήμα της περιοχής σου για να καταλάβεις μια πόρτα στο DSLAM....


γνωριζεις (η καποιο αλλο μελος του φορουμ) ποσες περιπου "πορτες" εχουν διατεθει μεχρι στιγμης:?:

η αλλιως σε ποιον αριθμο κυμαινονται οι χρηστες του adsl αυτη την στιγμη :?:

ευχαριστω
Σύμφωνα με το τελευταίο τεύχος του RAM , o (Π)ΟΤΕ έχει εγκαταστήσει περίπου 17600 πόρτες σε όλα τα κέντρα.

hippie
14-10-03, 03:12
...Σύμφωνα με το τελευταίο τεύχος του RAM , o (Π)ΟΤΕ έχει εγκαταστήσει περίπου 17600 πόρτες σε όλα τα κέντρα.


το νουμερο ειναι (περιπου) γνωστο, το ερωτημα ειναι>

ποσες ειναι καλυμενες και ποσες διαθεσιμες ακομα :?:

(οποιος γνωριζει ας διαφωτισει λιγο :idea: )

vagelis
18-10-03, 05:13
το πρόβλημα παιδιά είναι το εξής : όπως έμαθα από "μέσα" και να γεμίσει το dslam , πολύ απλά προχωράνε σε αναβάθμιση . ΑΛΛΑ αν το dslam είναι του θείου-πρόεδρου-μέλους του θρύλου έχει καλώς , η τροφοδοσία είναι γρήγορη . Αν όμως είναι siemens τα πράγματα είναι πολύ πιο δύσκολα . Δεν είχανε προβλέψει τα τσακάλια τη ζήτηση και η πρώτη συμφωνία τελείωσε. Πρ΄πει λοιπόν να γίνει κανούργιααααα. Το πότε και πως θα γίνει αυτό το φαντάζεται ο καθένας .

Dreamkid
18-10-03, 09:38
Δεν είχανε προβλέψει τα τσακάλια τη ζήτηση και η πρώτη συμφωνία τελείωσε.

Min to blepeis etsi to thema. Ta "tsakalia" opos tous apokaleis, einai pamponira kai distixos gia emas tous ftoxous katanalotes, tipota den ginetai stin tyxi kai epeidi taxa den to problepsane.

To kolpo proxoraei opos proxoraei, giati apla etsi tous symferei ....skefteite monaxa posa parapano kerdizoun kathe mera pou pernaei, apo kapoious "dysmoirous" san kai emas, pou den antexoun allo tin ftoxeia tis internetokatastasis stin Ellada kai apofasizoun na anoixtoun oikonomika gia kati kalytero, xoris na xseroun ti tous epifylassei to skoteino mellon ton logariasmon tou ote kai oxi mono...

@ ADSLgr.com All rights reserved.