PDA

Επιστροφή στο Forum : forthnet ενα χρονο μετα



undeadpunk
20-05-08, 12:38
Ενας χρονος εχει περασει απο τοτε που εχω φορθνετ.Γενικα η κατασταση ειναι σταθερη και ασχημη,Πολυ ασχημη.Κατα καιρους ειχα βλαβες.Ειχα μεινει μερες διχως τηλεφωνο.
Εχω αρκετα disconnect.Συχρονιζω πολυ χαμηλα.ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ καθολου να καλεσω εξωτερικο.Οταν σηκηνω τ τηλεφωνο για να μιλησω μια στις 3 εκανε disconnect το νετ.Η ταχυτητα αναλογως το συχρονισμο ειναι πολυ καλη.Οσο συχρονιζει συνηθως παει.Απλα δεν επρεπε να συχρονιζει εκει.Με δορυφορο εχω κοιταξει απεχω 1.98km,2.3km με navigate αυτοκινητο μεσω δρομων.Οποτε ασ πουμε καπου στα 2-2.1km apo το dslam.Εδω και πολλους μηνες σταματησα να ασχολουμαι με τη φορθνετ.Δεν μπορω να πιασω γραμμη και απλα βαρεθηκα.Λεω να αλλαξω εταιρια.Ποια μου προτεινετε?και βρισκομαι στ dslam νεου ηρακλειου.
Αν εχετε καποια εμπειρια.Μενω λυκοβρυση βεβαια.
στελνω και τα στατιστικα μου να ζηλεψετε.
Κατι ακομα.. αν θελω να αλλαξω εταιρια.Πρεπει να παρω τηλ μονο στη νεα η να παρω και στη παλια...γιατι γραμμη ΔΕΝ μπορω να πιασω,μιλαει συνεχεια..:down:

baltazar1999
20-05-08, 13:20
Σύμφωνα με το Attenuation σου 51 δεν είσαι 2κμ από το DSLAM αλλά 3.5-4κμ.
Δοκίμασες να βάλεις το router καρφωτά να κλειδώνει σε ADSL.1 (G.DMT)?

morfeas2002
20-05-08, 14:20
Καλά.Για κοίταξε εδώ http://www.adslgr.com/features/adsl_calculator.php
Τόσο πρέπει να κλειδώνεις.Δυστυχώς δεν υπάρχει κάτι καλύτερο με 51 attenuation.Μόνο όταν και αν μπούν mini dslam.

hel
20-05-08, 14:24
Ενας χρονος εχει περασει απο τοτε που εχω φορθνετ.Γενικα η κατασταση ειναι σταθερη και ασχημη,Πολυ ασχημη.Κατα καιρους ειχα βλαβες.Ειχα μεινει μερες διχως τηλεφωνο.
Εχω αρκετα disconnect.Συχρονιζω πολυ χαμηλα.ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ καθολου να καλεσω εξωτερικο.Οταν σηκηνω τ τηλεφωνο για να μιλησω μια στις 3 εκανε disconnect το νετ.Η ταχυτητα αναλογως το συχρονισμο ειναι πολυ καλη.Οσο συχρονιζει συνηθως παει.Απλα δεν επρεπε να συχρονιζει εκει.Με δορυφορο εχω κοιταξει απεχω 1.98km,2.3km με navigate αυτοκινητο μεσω δρομων.Οποτε ασ πουμε καπου στα 2-2.1km apo το dslam.Εδω και πολλους μηνες σταματησα να ασχολουμαι με τη φορθνετ.Δεν μπορω να πιασω γραμμη και απλα βαρεθηκα.Λεω να αλλαξω εταιρια.Ποια μου προτεινετε?και βρισκομαι στ dslam νεου ηρακλειου.
Αν εχετε καποια εμπειρια.Μενω λυκοβρυση βεβαια.
στελνω και τα στατιστικα μου να ζηλεψετε.
Κατι ακομα.. αν θελω να αλλαξω εταιρια.Πρεπει να παρω τηλ μονο στη νεα η να παρω και στη παλια...γιατι γραμμη ΔΕΝ μπορω να πιασω,μιλαει συνεχεια..:down:

Τεχνικό στο σπίτι σου κάλεσες;
Σε οποιοδήποτε πάροχο στα 24 τέτοια προβλήματα θα είχες γιατί η γραμμή σου φαίνεται χάλια.

undeadpunk
20-05-08, 17:48
Δοκίμασες να βάλεις το router καρφωτά να κλειδώνει σε ADSL.1 (G.DMT)?

Το δοκίμασα δεν αλλάζει κάτι σε γενικές γραμμές


Σύμφωνα με το Attenuation σου 51 δεν είσαι 2κμ από το DSLAM αλλά 3.5-4κμ.

Την απόσταση την τσέκαρα με χάρτες στο ίντερνετ (driveme, destinator 7, χάρτες του live.com).Σπιτι-Ολυμπιας 26 και Ηρακλειου.Σε καποιο ποστ κοιταξα πως εκει βρισκεται το dslam του νεου ηρακλειου.


Τεχνικό στο σπίτι σου κάλεσες;

Τα νουμερα που μου βγαζε σταθερα το router με ειχαν προβληματισει.Ειχα παρακαλεσει thn forthnet να στειλει καποιο τεχνικο να κοιταξει τις εσωτερικες καλωδιωσεις.Δεν εγινε τπτ.Μια φορα μου ειχαν πει απο βδομαδας θα ερθει μετα απο παρακαλια.Δεν ηρθε ποτε.Επισης δοκιμασα και ιδιωτες ηλεκτρολογους.Μου αποκριθηκαν οτι εχουν παρομοια περιστατικα με μενα σε διαφορους εναλλακτικους και δεν μπορουν να κανουν κατι.Δεν γνωριζαν οποτε οτε δεν ηρθαν.Μεχρι και απο τον ΟΤΕ ειχα ζητησει να ερθει καποιος τεχνικος και να τν πληρωσω αλλα μου το εκλεισε επειδη ημοουν forthnet.Εαν εχετε εσεις καποιον τεχνικο Pm ενα τηλεφωνο η πειτε μου που να αποτανθω ωστε να βρω ενα τεχνικο να τα κοιταξει.Εγω δεν ειμαι κανενας ειδικος.

morfeas2002
20-05-08, 22:36
Και ποιός σου είπε οτι το καλώδιο ακολουθεί την πορεία που κοίταξες;Σα φίδι πάει.Το attenuation σου δεν κάνει καθόλου λάθος για την απόσταση.

undeadpunk
21-05-08, 00:40
ναι σε αυτο ισως εχεις δικιο.Για να το επιβεβαιωσω οτι αυτο φταιει τι να κανω?
Λογικα αν συμβαινει αυτο και οι γειτονες το ιδιο attenuation δεν πρεπει να εχουν?
θα βγω στ γειτονια να μαθω..

morfeas2002
22-05-08, 16:03
:oneup:

@ ADSLgr.com All rights reserved.