PDA

Επιστροφή στο Forum : Επιτέλους adsl αλλά υπάρχει πρόβλημα συχρονισμου



evoker
07-09-05, 09:46
Επιτέλους χθες μου συνδέσανε τη γραμμή ADSL... αλλά τα προβλήματα ξεκίνησαν. :(
Συνδέω το modem στη μπρίζα του υπνοδωματίου μου και μπαίνω μια χαρά να ενεργοποιήσω τη σύνδεση μου.
Αλλά οι έξυπνοι στο μαγαζί μου γράψανε τον κωδικό λάθος.
Πιάνω το τηλέφωνο που είναι συνδεμένο στην κεντρική μπρίζα του σπιτιου (και χωρίς φίλτρο εκείνη τη στιγμή) και τηλεφωνώ μια χαρά.
Αλλά όταν πάω να ξαναδοκιμάσω να συνδεθω να ενεργοποιήσω τη σύνδεση το modem δεν μπορεί να βρει την ADSL γραμμή (Zyxel Prestige, ADSL line led blinking green).
Αναβοσβήνει κανα δυο φορές και σταματάει.
Μεταφέρω το modem στη κεντρική μπρίζα του σπιτιού με το laptop και συνδέεται μια χαρα (έπιασα και μέγιστη ταχύτητα).
Έβαλα φίλτρα σε όλα τα τηλέφωνα στο σπίτι και στο υπνοδωμάτιο το μόντεμ συνδέεται χωρίς splitter αλλά τίποτα.

Όπως μπορείτε να καταλάβετε τα έχω πάρει άγρια και ο ΟΤΕ είπε οτι θα έρθει σε 2 μέρες να το δεί. Επίσης ενεργοποίησα τη σύνδεση τηλεφωνικά και χρησιμοποιώ τα κανονικά μου username και password.

Ξέρετε ποιό είναι το πρόβλημα; Μπορώ να κάνω εγώ κατί;

frap
07-09-05, 09:53
Πόσες συσκευές έχεις στο σπίτι; Πόσες μπρίζες; Υπάρχει καμία βάση DECT κοντά στο σημείο που δεν συγχρονίζει το μόντεμ;

Χωρίς να βάζω το χέρι μου στη φωτιά, έτσι όπως τα περιγράφεις, μάλλον το εσωτερικό δίκτυο του σπιτιού σου είναι λίγο χάλια... Ο ΟΤΕ δεν έχει καμία ευθύνη για αυτό, δυστυχώς...

Δοκίμασε πάλι, χωρίς καμία τηλεφωνική συσκευή συνδεδεμένη.

-Κ.

evoker
07-09-05, 12:42
Βάση DECT; Τι εννοείς;
Μία συσκευή έχω στην κεντρική μπρίζα με φίλτρο.
Έχω 5-6 μπρίζες.

Δοκίμασα χωρίς καμία συσκευή αλλά τα ίδια.
Δεν πιάνει σήμα.

kadronarxis
07-09-05, 14:06
dect- ασύρματο τηλέφωνο(το σταθερό σου).

Βγάλτα όλα από τις μπρίζες, και άσε μόνο το router πάνω.
Όπως ακριβώς τα είπε ο frap.

από ότι κατάλαβα έχεις pstn γραμμή με adsl μαζί.

Αν δεν λειτουργήσουν τα παραπάνω,

Στην κεντρική μπρίζα (εκεί που καταλήγουν τα καλώδια του οτέ από την είσοδο της πολυκατοικίας), βάλε το splitter του οτέ, και σύνδεσε πάνω του το router και το τηλέφωνο.Εκεί κάνε δοκιμές.

Αν δεν παίξει, βγάλε splitter, και δοκίμασε μόνο με τη ρουτεριά.Αν παίξει, τότε έχει πρόβλημα το splitter, θέλει αλλαγή.

Εύχομαι να βοήθησα.

evoker
07-09-05, 14:18
Ναι έχω PSTN με ADSL.
Στην κεντρική μπρίζα δουλευει και δεν εχω splitter από τον ΟΤΕ. Το βαζω στην μπρίζα χωρίς τιποτα άλλο.
Μία συσκευη ασύρματη έχω όλη κι όλη και αυτή την βγαζω όταν κανω τις δοκιμές.

Το θέμα είναι οτι δεν δουλεύει σε καμιά μπριζα εκτος από την κεντρική.

kadronarxis
07-09-05, 14:24
Χαός η τηλεφωνική εγκατάσταση στο σπίτι σου.

Αν δεν έχεις splitter, πήγαινε στον οτέ της περιοχής σου και πάρε ένα.Αν δεν σου έχουν δώσει με την έναρξη της υπηρεσίας του adsl, ΠΡΕΠΕΙ να στο δώσουν δωρεάν.Έτσι σε μία μπρίζα θα έχεις και τηλέφωνο και router συνδεδεμένα.

Προς το παρόν αυτό, μέχρι να έρθει ηλεκτρολόγος και να δει την τηλεφωνική εγκατάσταση στο σπίτι σου.

kotsos84
07-09-05, 14:26
Αν δουλευει έστω και σε μία μπριζα του σπιτιού τότε δεν είναι προβλημα από τον ΟΤΕ. Είναι πρόβλημα του εσωτερικού δικτυου του σπιτιού. Δοκιμασε όπως σου ειπαν και πιο πανω σε όλες τις πριζες το ρouter χωρις να έχεις καθόλου(!) τηλέφωνα πάνω στην γραμμή. Προσεξε γιατι αν δεν είναι προβλημα από ΟΤΕ και ε΄ρθουν οι τεχνικοι θα σε χρεωσουν 40ε για ασκοπη μετάβαση.

evoker
07-09-05, 14:33
Τα δοκίμασα όλα τα παραπάνω...
Αν δεν μπορεί να κανει τίποτα και ο ηλεκτρολόγος με βλέπω για wireless....

maik
07-09-05, 15:28
Όπως μπορείτε να καταλάβετε τα έχω πάρει άγρια και ο ΟΤΕ είπε οτι θα έρθει σε 2 μέρες να το δεί. Επίσης ενεργοποίησα τη σύνδεση τηλεφωνικά και χρησιμοποιώ τα κανονικά μου username και password.


:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
δεν γινονταν αλλιως :rtfm:

evoker
07-09-05, 16:52
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
δεν γινονταν αλλιως :rtfm:

Φυσικά και γίνεται και αλλιώς, απο το my.otenet.gr
Και στην αρχή μπίκα αλλα δεν μου δώσανε σωστά τον κωδικό πελάτη για να την ενεργοποιήσω οπότε και αναγκάστικα να παρω τηλ.
Και τοτε ξεκίνησαν τα προβλήματα.....

papdoux
07-09-05, 23:21
το τηλεφωνο το εχεις συνδεσει σε αλλη πριζα, περα της κεντρικης;

Τωρα ειδα οτι εχεις τηλεφωνα σε ολες τις πριζες οποτε ακυρον.

evoker
08-09-05, 10:09
Παιδιά ευχαριστώ για το ενδειαφέρον!!
Ήρθε ο ηλεκτρολόγος και το έφτειαξε.
Δεν είχαν καλή μόνωση τα καλώδια.
Είμαι online!!!
Μόνο σε 3 μέρες :)

frap
08-09-05, 12:47
Όλα καλά τότε...

Μόνο, ακύρωσε την βλάβη που έδωσες στον ΟΤΕ, αλλιώς σε βλέπω να πληρώνεις 40Ε ταριφ...

-Κ.

@ ADSLgr.com All rights reserved.