PDA

Επιστροφή στο Forum : Τι να κάνω για τις αποσυνδέσεις ?



paul77gr
20-05-08, 17:39
Γειά σας, παρακάτω είναι τα στατιστικά μου στο ιδιόκτητο στο Αίγιο, έχω όμως παγώματα στη γραμμή δευτερολέπτων και 3-4 αποσυνδέσεις την ημέρα. Τι μου προτείνετε ?

Statistics

Downstream Upstream
Line Rate 15533 Kbps 1021 Kbps
Attainable Line Rate 17832 Kbps 1211 Kbps
Noise Margin 6.8 dB 12.0 dB
Line Attenuation 23.5 dB 13.8 dB
Output Power 13.3 dBm 18.5 dBm

Ευχαριστώ

29gk
20-05-08, 18:45
Ποιο ρουτερ εχεις ?

joeyGR
20-05-08, 19:01
μηπως εχεις πριζα του ΟΤΕ; Γιατι οι τεχνικοι τις forthnet λενε οτι προκαλει βραχυκυκλωματα κλπ... Δοκιμασε να βαλεις πριζα της αγορας... 2 2,5 ευρο κανει... και ισος φυγουν τα dc και ισος ανεβει η ταχυτητα σου..

dolph
20-05-08, 21:23
μηπως εχεις πριζα του ΟΤΕ; Γιατι οι τεχνικοι τις forthnet λενε οτι προκαλει βραχυκυκλωματα κλπ... Δοκιμασε να βαλεις πριζα της αγορας... 2 2,5 ευρο κανει... και ισος φυγουν τα dc και ισος ανεβει η ταχυτητα σου..

Καλά είναι σοβαρή απάντηση αυτή;
Μας δουλεύουν ψιλό γαζί νομίζω...

morfeas2002
20-05-08, 22:54
Και όμως αν έχεις, είναι.

dolph
20-05-08, 23:00
Πρίζα αγοράς έχω και εγώ και αρκετοί άλλοι γνωστοί μου με προβλήματα με την forthnet και οι τεχνικοί τους πάντα τα ρίχνουν στις πρίζες.
Είναι η πιό απλή λύση να "ξεπεράσουν" την ανικανότητά τους να διορθώσουν τα προβλήματά τους.

29gk
20-05-08, 23:15
@dolph εσυ τι προβλημα εχεις ? Παρομοιο με του φιλου που ανοιξε το θεμα ?

@paul77gr γραψε το ρουτερ που εχεις κι αν το δοκιμασες μονο του για καποιο διαστημα χωρις αλλες συσκευες επανω. Τι συμπεριφορα ειχε τοτε ?

dolph
20-05-08, 23:39
@dolph εσυ τι προβλημα εχεις ? Παρομοιο με του φιλου που ανοιξε το θεμα ?

Ακριβώς.
Συνεχείς αποσυνδέσεις χωρίς λόγο και λύση καμμία...

29gk
20-05-08, 23:51
Tις καλωδιωσεις τις κοιταξες ?
Με αλλο ρουτερ δοκιμασες ?
Δοκιμασες το ρουτερ σου απο ADSL2+ να το γυρισεις σε GDMT ? Αν ναι εκει τι συμπεριφορα ειχες ?
Ποιο ρουτερ εχεις ?
Τι σου ειπε η Forthnet ?
Zητησες τεχνικο ?

ΥΓ
Με καθε καλη διαθεση, αλλα αν γραφετε σε ενα φορουμ για να πειτε τον πονο σας , παω πασο. Αν ψαχνετε και κατι παραπανω, ισως μια ιδεα ή βοηθεια, καντε ενα κοπο να γραψετε πληρη περιγραφη. Προσωπικα ειχα παρομοιο προβλημα, το οποιο απο τον Νοεμβριο λυθηκε στις 10 Γεναρη με πολλη ταλαιπωρια. Ισως μπορει να βοηθησω καποιον να μην περασει τα ιδια. Αλλα, γραψτε και κατι παραπανω....

hel
21-05-08, 00:51
Πρίζα αγοράς έχω και εγώ και αρκετοί άλλοι γνωστοί μου με προβλήματα με την forthnet και οι τεχνικοί τους πάντα τα ρίχνουν στις πρίζες.
Είναι η πιό απλή λύση να "ξεπεράσουν" την ανικανότητά τους να διορθώσουν τα προβλήματά τους.

Δεν διαβάζεις το forum.

paul77gr
21-05-08, 12:06
Έχω το Siemens cl110i καθώς είμαι στο ιδιόκτητο στο ίντερνετ αλλα στον ΟΤΕ όσον αφορά το τηλέφωνο. Το πιο εύκολο είναι να δοκιμάσω να το γυρίσω σε GDMT και βλέπουμε. Οι πρίζες δεν είναι του ΟΤΕ έχω βάλει άλλες οπότε και απο εκεί μάλλον είμαι καλυμμένος.

chemboy
21-05-08, 13:38
Θα σου πρότεινα φίλε μου να κοιτάξεις και το η τα φίλτρα που χρησιμοποιείς. Αν μπορείς να δοκιμάσεις και με κανένα άλλο φίλτρο.

dolph
21-05-08, 14:23
Δεν διαβάζεις το forum.

Ναι, δεν διαβάζω αυτό το forum όταν δεν έχω λόγο να μπώ (απορία, παράπονο, πληροφορίες, κ.λπ.) και ούτε μπορώ να ψάξω 15.000 posts για τυχόν απάντηση στο θέμα που με ενδιαφέρει.
Κοιτάζω τα πιό πρόσφατα και ο Θεός βοηθός!

George_Prix
21-05-08, 14:48
Έχω το Siemens cl110i καθώς είμαι στο ιδιόκτητο στο ίντερνετ αλλα στον ΟΤΕ όσον αφορά το τηλέφωνο. Το πιο εύκολο είναι να δοκιμάσω να το γυρίσω σε GDMT και βλέπουμε. Οι πρίζες δεν είναι του ΟΤΕ έχω βάλει άλλες οπότε και απο εκεί μάλλον είμαι καλυμμένος.

Κανε αυτο που λες σε πρωτη φαση.

Γυρνα το σε GDMT, αλλα να ξερεις οτι ξεχνας τα 17mbit που γραφεις στο προφιλ σου.

Λογικα θα προσγειωθεις στα 9-10 :(

29gk
21-05-08, 14:54
Στην περιπτωση που σε gdmt εισαι σταθερος, πρηξτους στα τηλεφωνα γιατι καποιον θα ενεργοποιησαν διπλα σου και σου χαλασε την γραμμη.

George_Prix
21-05-08, 14:57
......γιατι καποιον θα ενεργοποιησαν διπλα σου και σου χαλασε την γραμμη.

Αυτο πρωτη φορα το ακουω.

Ισχυει κατι τετοιο? :hmm:

29gk
21-05-08, 15:24
Αυτο πρωτη φορα το ακουω.

Ισχυει κατι τετοιο? :hmm:

Nαι συμβαινει. Το ενα καλωδιο επηρεαζει το αλλο. Δεν θυμαμαι καλα τον ορο αλλα κανε μια αναζητηση , εδω στο φορουμ.

KOULIS68
21-05-08, 19:45
παρεμβολη?

paul77gr
21-05-08, 21:59
Το γύρισα σε GDMT αλλα χειρότερα. Αύριο δοκιμάζω αλλαγή splitter.

29gk
21-05-08, 22:23
Δοκιμασε και χωρις σπλιτερ για ικανο χρονικο διαστημα.

Lafas1987
21-05-08, 23:49
Καλησπέρα σας.
Χθες μου ήρθε η Forthnet. Τόσο καιρώ είχα Conn-X στο 1mbit.
Το Status μου είναι το παρακάτω:
http://i189.photobucket.com/albums/z22/lafas1987/status.jpg
Από ταχύτητες είμαι ευχαριστημένος καθώς κατεβάζω γύρω στα 400 και πάνω. Όταν είχα για κάποιο διάστημα OTE και συγχρόνιζα στα 4mbit, κατέβαζα το πολύ με 90kb/s.

Το πρόβλημα μου είναι ότι και εμένα με πετάει έξω πολλές φορές. Είναι σίγουρο ότι αν αφήσω το Torrent να κατεβάζει θα με πετάξει. Και εντάξει να με πετάξει (αποσυγχρονίζει και συγχρονίζει), αλλά μετά δεν συνδέεται κιόλας. Θα πρέπει να κλείσω και να ανοίξω το Router.



Tις καλωδιωσεις τις κοιταξες ?
1 Με αλλο ρουτερ δοκιμασες ?
2 Δοκιμασες το ρουτερ σου απο ADSL2+ να το γυρισεις σε GDMT ? Αν ναι εκει τι συμπεριφορα ειχες ?
3 Ποιο ρουτερ εχεις ?
4 Τι σου ειπε η Forthnet ?
5 Zητησες τεχνικο ?

1 Δεν δοκίμασα με άλλο Router και ούτε πρόκειται, γιατί είναι πολύ δύσκολο να βρω.
2 Αυτό δεν ξέρω τι είναι.
3 US Robotics 9108
4 Πήρα τη Forthnet. Στην αρχή πήρα της βλάβες για το τηλέφωνο καταλάθος. Φυσικά όλα καλά με το τηλέφωνο. Μετά πήρα για το Internet. Μίλησα με μία τύπησα και μου είπε μισό λεπτάκι να κάνουμε έλεγχο στη γραμμή. Έκανε, άκουγα κάτι κρατσα κρουτσα στο τηλέφωνο και μετά από κάνα 8λεπτο έκλεισα. Δεν 'εβγενε κάποιος στη γραμμή.
Επειδή περίμενα κάνα 20λεπτο συνολικά δε είχα κουράγιο να ξαναπάρω και είχα γυρίσει και από τη δουλειά πτώμα.
5 Νομίζω ότι με τεχνικό μίλησα...

Πραγματικά παιδιά ενώ είμαι από όλα ευχαριστημένος, αυτό το πρόβλημα με έχει φοβίσει πολύ.

chemboy
22-05-08, 00:20
Καλησπέρα σας.
Χθες μου ήρθε η Forthnet. Τόσο καιρώ είχα Conn-X στο 1mbit.
Το Status μου είναι το παρακάτω:
http://i189.photobucket.com/albums/z22/lafas1987/status.jpg
Από ταχύτητες είμαι ευχαριστημένος καθώς κατεβάζω γύρω στα 400 και πάνω. Όταν είχα για κάποιο διάστημα OTE και συγχρόνιζα στα 4mbit, κατέβαζα το πολύ με 90kb/s.

Το πρόβλημα μου είναι ότι και εμένα με πετάει έξω πολλές φορές. Είναι σίγουρο ότι αν αφήσω το Torrent να κατεβάζει θα με πετάξει. Και εντάξει να με πετάξει (αποσυγχρονίζει και συγχρονίζει), αλλά μετά δεν συνδέεται κιόλας. Θα πρέπει να κλείσω και να ανοίξω το Router.



1 Δεν δοκίμασα με άλλο Router και ούτε πρόκειται, γιατί είναι πολύ δύσκολο να βρω.
2 Αυτό δεν ξέρω τι είναι.
3 US Robotics 9108
4 Πήρα τη Forthnet. Στην αρχή πήρα της βλάβες για το τηλέφωνο καταλάθος. Φυσικά όλα καλά με το τηλέφωνο. Μετά πήρα για το Internet. Μίλησα με μία τύπησα και μου είπε μισό λεπτάκι να κάνουμε έλεγχο στη γραμμή. Έκανε, άκουγα κάτι κρατσα κρουτσα στο τηλέφωνο και μετά από κάνα 8λεπτο έκλεισα. Δεν 'εβγενε κάποιος στη γραμμή.
Επειδή περίμενα κάνα 20λεπτο συνολικά δε είχα κουράγιο να ξαναπάρω και είχα γυρίσει και από τη δουλειά πτώμα.
5 Νομίζω ότι με τεχνικό μίλησα...

Πραγματικά παιδιά ενώ είμαι από όλα ευχαριστημένος, αυτό το πρόβλημα με έχει φοβίσει πολύ.

Μέσω ιδιόκτητου είσαι η μέσω ΑΡΥΣ ? Αν θες συμπλήρωσε το προφίλ σου.

........Auto merged post: chemboy πρόσθεσε 1 λεπτά και 24 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Το γύρισα σε GDMT αλλα χειρότερα. Αύριο δοκιμάζω αλλαγή splitter.

Εννοείς αλλαγή φίλτρου. Το Splitter είναι για ISDN, αλλά εσύ έχεις PSTN.

batraxos1978
22-05-08, 00:45
Φιλε δοκιμασε να αλαξεις τις μπριζες σου.Ειχα και εγω το ιδιο προβλημα με απειρα DC σε βαθμο ΑΠΕΛΠΙΣΙΑΣ.Αλλαξα τις μπριζες (2.5-3 ευρω ειχανε) και απο τοτε δεν εχει κανει ουτε 1 DC εδω και 3-4 εβδομαδες.Δεν πειραξα τιποτε αλλο.Φιλτρα/splitter κτλ οτι ειχα παρει απο την Forthnet.

Lafas1987
22-05-08, 00:47
Δεν ξέρω τι είναι το ΑΡΥΣ. Είμαι στο ιδιόκτητο δίκτυο της Forthnet.
Δεν έχω πειράξει κάτι στις συνδεσμολογίες. Όπως ήμουν με τον ΟΤΕ είμαι.

Επίσης δεν καταλαβαίνω αυτό που λέτε για τις πρίζες και τι εννοείτε.

nmavro73
22-05-08, 01:54
Μέσω ιδιόκτητου είσαι η μέσω ΑΡΥΣ ? Αν θες συμπλήρωσε το προφίλ σου.

........Auto merged post: chemboy πρόσθεσε 1 λεπτά και 24 δευτερόλεπτα αργότερα ........



Εννοείς αλλαγή φίλτρου. Το Splitter είναι για ISDN, αλλά εσύ έχεις PSTN.

Αυτό που δίνει η forthnet για να βάλεις στην ίδια μπρίζα router και τηλέφωνο έγραφε splitter πανω. Εχει ενσωματωμένο φίλτρο αν θυμάμαι καλά

manicx
22-05-08, 10:06
Εγώ για να μειώσω τις αποσυνδέσεις προσπάθησα να βελτιώσω την κατάσταση των καλωδίων από την είσοδο τους στο κτήριο μέχρι το διαμέρισμα. Καθώς τα καλώδια έμπαιναν χύμα (μιλάμε για οίκημα με 3 διαμερίσματα) κόλλησα τα καλώδια με κολλητήρι. Μετά είδα ότι τα καλώδια 'έσπαγαν' πάλι και ήταν στριφτά από τον ηλεκτρολόγο. Τα κόλλησα κι εκεί. Πριν από αυτά βέβαια, αιτήθηκα αλλαγή στο QoS από την Forthnet έτσι ώστε το SNR να παίζει στο 8. Έτσι όταν ξεκiνάω το router, πάντα το SNR είναι 8+. Με την αλλαγή router τα πράγματα βελτιώθηκαν αρκετά (από 585v5->585v6). Αποσυνδέσεις πλέον έχω μία ανά 5-7 ημέρες που το θεωρώ normal αν και πιστεύω ότι σε αυτό οφείλεται και η αλλαγή του καιρού. Ειδικά με τα χιόνια, αν και είχα τα παραπάνω οι αποσυνδέσεις πήγαιναν σύννεφο.

29gk
22-05-08, 12:44
Καλησπέρα σας.

1 Δεν δοκίμασα με άλλο Router και ούτε πρόκειται, γιατί είναι πολύ δύσκολο να βρω.
2 Αυτό δεν ξέρω τι είναι.
3 US Robotics 9108
4 Πήρα τη Forthnet. Στην αρχή πήρα της βλάβες για το τηλέφωνο καταλάθος. Φυσικά όλα καλά με το τηλέφωνο. Μετά πήρα για το Internet. Μίλησα με μία τύπησα και μου είπε μισό λεπτάκι να κάνουμε έλεγχο στη γραμμή. Έκανε, άκουγα κάτι κρατσα κρουτσα στο τηλέφωνο και μετά από κάνα 8λεπτο έκλεισα. Δεν 'εβγενε κάποιος στη γραμμή.
Επειδή περίμενα κάνα 20λεπτο συνολικά δε είχα κουράγιο να ξαναπάρω και είχα γυρίσει και από τη δουλειά πτώμα.
5 Νομίζω ότι με τεχνικό μίλησα...


1. Mπορεις να δοκιμασεις με το ρουτερ που σου εστειλαν
2. Ειναι επιπλογη μιας ρυθμισης. Πεφτεις στην ταχυτητα, πας περιπου στα 8, αλλα εχεις σταθεροτερη γραμμη. Αν εκει δεν εχεις προβληματα, τοτε επιμενεις να σε φτιαξουν απο την forthnet. Μπορεις βεβαια σε πρωτη φαση να ζητησεις να σου ανεβασουν το SNR καπου στα 8.
3. Το 9108 εχει ενα προβλημα σε καποιες γραμμες του ιδιοκτητου. Θα επεμενα λοιπον να δοκιμαζες και με αλλο ρουτερ
4. Να επιμεινεις στο τηλεφωνο. Χτες δεν ηταν και καλη μερα λογω αναβαθμισεων και διακοπων σε πολλους χρηστες. Και σε μενα :evil:

geokou72b
22-05-08, 12:49
Φιλε δοκιμασε να αλαξεις τις μπριζες σου.Ειχα και εγω το ιδιο προβλημα με απειρα DC σε βαθμο ΑΠΕΛΠΙΣΙΑΣ.Αλλαξα τις μπριζες (2.5-3 ευρω ειχανε) και απο τοτε δεν εχει κανει ουτε 1 DC εδω και 3-4 εβδομαδες.Δεν πειραξα τιποτε αλλο.Φιλτρα/splitter κτλ οτι ειχα παρει απο την Forthnet.

Να παρω την μπριζα αλλα πως να την βαλω; Δεν ειμαι κ ο καλυτερος στα τεχνικα!

batraxos1978
22-05-08, 14:00
Να παρω την μπριζα αλλα πως να την βαλω; Δεν ειμαι κ ο καλυτερος στα τεχνικα!

Θα παρεις μια μπριζα με βυσμα RJ-11 2.5-3 ευρω εχουν (το τετραγωνο μπιζακι για τα τηλεφωνα).Απλα πιανεις τα 2 καλωδια και τα δενεις πανω στις βιδες τις μπριζας.Δεν ειναι τιποτα τρελλο...συνδεσε και ενα τηλεφωνο μετα και δες αν δουλέυει.Αν τα εβαλες σωστα θα δουλεψει,αλλιως εβαλες τα καλωδια αναποδα.

Δεν κανεις τιποτα στιν μπριζα με καλωδια/επαφες κτλ.Απλα τα βιδωνεις.

Lafas1987
22-05-08, 19:56
1. Mπορεις να δοκιμασεις με το ρουτερ που σου εστειλαν
2. Ειναι επιπλογη μιας ρυθμισης. Πεφτεις στην ταχυτητα, πας περιπου στα 8, αλλα εχεις σταθεροτερη γραμμη. Αν εκει δεν εχεις προβληματα, τοτε επιμενεις να σε φτιαξουν απο την forthnet. Μπορεις βεβαια σε πρωτη φαση να ζητησεις να σου ανεβασουν το SNR καπου στα 8.
3. Το 9108 εχει ενα προβλημα σε καποιες γραμμες του ιδιοκτητου. Θα επεμενα λοιπον να δοκιμαζες και με αλλο ρουτερ
4. Να επιμεινεις στο τηλεφωνο. Χτες δεν ηταν και καλη μερα λογω αναβαθμισεων και διακοπων σε πολλους χρηστες. Και σε μενα
1) Πολύ δύσκολο το έχω φέρει στο εξοχικό μου.
4) Λες οι αποσυνδέσεις να ήταν γι'αυτό? Από εχθές δεν έχω ούτε μία. Θα δείξει.

Η Forthnet προσπάθησε σήμερα το πρωί να με πάρει τηλέφωνο, ύστερα από mail που έστειλα αλλά δεν είχα μπαταρία στο κινητό. Μου έστειλαn mail να μου πουν ότι δεν μπόρεσαν να με βρουν. Έστειλα νέο να επικοινωνίσουν μαζί μου.

Για να δούμε...

George_Prix
22-05-08, 20:50
Να παρω την μπριζα αλλα πως να την βαλω; Δεν ειμαι κ ο καλυτερος στα τεχνικα!

Παντως οι πριζες της τηλεφωνιας εχουν ενα μεγαλο πλεονεκτημα.....

Δεν κινδυνευεις απο ηλεκτροπληξια.

Οποτε μπορεις να ασχοληθεις αφοβα και αν τα καταφερεις μονος σου η χαρα θα ειναι διπλη. :oneup:

Προσπαθησε το. ;)

predator
22-07-08, 19:26
παιδια εβαλα και εγω σημερα 2play ιδιοκτητο 4νετ και με πεταει καθε 5 λεπτα απο το ιντερνετ.
δοκιμασα με 2 διαφορετικα ρουτερ και μονο με το ρουτερ στο τηλεφωνο.
παιρνω την εξυπηρετηση πελατων αλλα εδω και 15 λεπτα μου λεει πως ειναι κατηλειμενο.
πριν βαλω 4νετ ειχα conn-x στο 1MBit και ηταν πολυ σταθερο οποτε δε μπορει να φταιει η γραμμη μου,κατι παιζει με 4νετ.
μπορειτε να μου πειτε πως να σας κανω paste τα στοιχεια της γραμμης?

Galileo
22-07-08, 20:04
Όλες οι συνδέσεις που δεν είναι σε ιδιόκτυτο είναι σχεδόν πάντα σταθερές. Γράψε τα stats της γραμμής που σου δίνει το router, και γράψε και αυτά που δίνει χωρίς τηλέφωνα ή κατι άλλο πάνω στη γραμμή, κατευθείαν το router στη πρίζα. Επίσης υπάρχουν πολλά παρόμια θέματα, ρίξε μια ματιά στο υπόλοιπο forum της forthnet.

elkor
22-07-08, 20:07
παιδια εβαλα και εγω σημερα 2play ιδιοκτητο 4νετ και με πεταει καθε 5 λεπτα απο το ιντερνετ.
δοκιμασα με 2 διαφορετικα ρουτερ και μονο με το ρουτερ στο τηλεφωνο.
παιρνω την εξυπηρετηση πελατων αλλα εδω και 15 λεπτα μου λεει πως ειναι κατηλειμενο.
πριν βαλω 4νετ ειχα conn-x στο 1MBit και ηταν πολυ σταθερο οποτε δε μπορει να φταιει η γραμμη μου,κατι παιζει με 4νετ.
μπορειτε να μου πειτε πως να σας κανω paste τα στοιχεια της γραμμης?

Καθαρά απο εμπειρία μιλώντας δώσε λίγο χρόνο και θα στρώσει. Το γεγονός οτι έχεις κάθε 5 λεπτά disc είναι λίγο και θέμα το οτι η γραμμή σου ακόμη δεν έχει στρώσει (όσο περίεργο και να σου ακούγεται). Επίσης όποιν και να ρωτήσεις εδω μέσα θα σου επιβεβαιώσει ότι πολύ λίγη σχέση έχει η σταθερότητα της προηγούμενης σύνδεσης σου.
Μην ξεχνάς οτι όσο ανεβαίνει η ταχύτητα αυξάνεται και η ευαισθησία σε θορύβους που έχουν ως συνέπεια τις διακοπές.

Η τεχνολογία που χρησιμοποιεί η Fnet όπως και κάθε άλλος εναλλακτικός πάροχος έχουν τις ιδιομορφίες τους και δεν μπορούν να συγκριθούν με τίποτα στις συνδέσεις παλαιότερης τεχνολογίας.
Η υποδομή του δικτύου του ΟΤΕ σε πολλές περιοχές της Ελλάδας είναι από τον Β' ΠΠ οπότε μπορείς να καταλάβεις για τι καταστάσεις μιλαμε.

Αυτό που μπορείς να κάνει εσύ από πλευράς σου είναι να σιγουρευτείς ότι έχει τις σωστές ρυθμίσεις και ότι η καλωδίωση (πρίζες, φίλτρα,spliter, μήκη καλωδίων) είναι σε άριστη κατάσταση για να αποφύγεις τα εκ των έσω προβλήματα.

Στο forum θα βρεις πάρα πολλά Threds που αναφέρονται σε αυτά τα ζητήματα.

Πρόταση μου είναι να δεις το θέμα πρώτα εσωτερικά (στο σπίτι) να μας δώσεις και τις μετρήσεις από το router σου και γενικότερα μια καλή περιγραφή του setup σου και το πιάνουμε από εκεί.

Φιλικά :respekt:

predator
22-07-08, 23:11
παιδια δεν ειχα φιλτρο πανω σε ενα απο τα τηλεφωνα μου γιατι βασικα δεν ειχα ποτε προβλημα οταν ειχα κονεξ.
εβαλα επειδη μου το ειπαν στην τεχνικη υποστηριξη της 4νετ και απο τοτε δε μου εχει κανει ξανα αποσυνδεσεις.
ελπιζω να ειναι οντως τοσο απλη η λυση για το προβλημα μου!

elkor
23-07-08, 08:36
παιδια δεν ειχα φιλτρο πανω σε ενα απο τα τηλεφωνα μου γιατι βασικα δεν ειχα ποτε προβλημα οταν ειχα κονεξ.
εβαλα επειδη μου το ειπαν στην τεχνικη υποστηριξη της 4νετ και απο τοτε δε μου εχει κανει ξανα αποσυνδεσεις.
ελπιζω να ειναι οντως τοσο απλη η λυση για το προβλημα μου!

Καλημέρα,
Να ξέρεις οτι και μια συσκευή τηλ μπορεί άνετα να σου κάνει μεγάλη ζημιά. Δες το και αυτό και τα ξαναλέμε.

verganas
30-07-08, 23:21
Γεια χαρά και απο μένα. Δυστυχώς έχω το ίδιο πρόβλημα όπως μερικοί που βλέπω εδώ. Βασικά έχω πακέτο prepaid Forthnet 2mpbs ISDN ΑΡΥΣ ( με modem CRYPTO ) εδώ και 2 χρόνια, και δεν είχα απολύτως κανένα πρόβλημα μέχρι την προηγούμενη εβδομάδα ( δεν έχει αλλάξει τίποτα στον εξοπλισμό μου ). Ξαφνικά άρχισα να έχω disconnects σε τελείως random χρονικό διάστημα μεταξύ τους. Mπορεί δηλ να είναι 30 λεπτά η 3 ώρες. Έχω 2 accounts ένα του πακέτου και ένα απο τη δουλειά μου και πέφτει η γραμμή και στις 2 οπότε δεν το βλέπω να είναι από εκεί. Έχει βρει κανείς άκρη με τον ΟΤΕ/Forthnet να ρίξει κανα tip στο τι να κάνω ?

Ευχαριστώ

hel
31-07-08, 10:09
Βγάλε όλα τα τηλέφωνα-φίλτρα-σπλίτερ να δεις αν προκαλεί κάτι βραχυκύκλωμα.
Τι σου λένε από την τεχνική υποστήριξη;

verganas
31-07-08, 18:52
Βγάλε όλα τα τηλέφωνα-φίλτρα-σπλίτερ να δεις αν προκαλεί κάτι βραχυκύκλωμα.
Τι σου λένε από την τεχνική υποστήριξη;

Χμ να σου πω μόλις θυμήθηκα ότι άλλαξα ένα φορητό τηλέφωνο στο κύκλωμα πρόσφατα (συνδέετε στο netmod όπως τα υπόλοιπα τηλεφωνικά ) . Δεν μπορώ να το συνδέσω χρονικά ακριβώς με τα disconnect. Θα δοκιμάσω να το βγάλω εκτός και να δω τη συμπεριφορά. Όσο για την τεχνική υποστήριξη δεν έχω φρούδες ελπίδες να με βοηθήσουν από forthnet και πρέπει να το δώ από troubleshooting μόνος μου σε πρώτη φάση. Το δοκιμάζω και κάνω update :) Thanks

jerky
01-08-08, 00:59
Κατ'αρχάς θα ήθελα να ευχαριστήσω όλους όσους προσφέρουν τις πολύτιμες γνώσεις τους στους υπόλοιπους, μετά θα ήθελα να φωνάξω ΒΟΗΘΕΙΑ...

Item Downstream Upstream Unit
SNR Margin 6 6 dB
Line Attenuation 63 30 dB
Data Rate 1440 640 kbps
Forthnet σε ιδιόκτητο δίκτυο (24Μbit max) περίπου 5χλμ. από το τηλ. κέντρο

Με τα παραπάνω δεδομένα το αποτέλεσμα είναι προσωρινά το ρούτερ dlink g624t να κρέμεται έξω από το σπίτι (μονοκατοικία) πάνω στο καλώδιο του ΟΤΕ γιατί μόνο εκεί συγχρονίζει !
Η Forthnet σηκώνει τα χέρια ψηλά (αφού έκανε έλεγχο επι τόπου) ρίχνοντας το βάρος στην απόσταση απ'το κέντρο.
Το χειρότερο όμως είναι οι πολλές αποσυνδέσεις. Αν κάποιος έχει κάτι "ανατρεπτικό" να προτείνει θα ήμουν ευγνώμων. Αυτή τη στιγμή δοκιμάζω modulation από ADSL2+ σε ADSL με πολύ καλά αποτελέσματα μέχρι στιγμής...

hel
01-08-08, 01:53
Δυστυχώς δεν μπορεί να γίνει κάτι παραπάνω από αυτό που θα έχεις με gdmt...
Τεράστιο att , οριακό για adsl γραμμή.
Περιοχή; Οι γείτονες τα ίδια;

@ ADSLgr.com All rights reserved.