PDA

Επιστροφή στο Forum : Forthnet 2_play και τηλεφωνική συσκευή



Σελίδες : [1] 2

mechoulas
20-05-08, 20:59
Χαιρετώ,
Πριν μερικές μέρες κατέφερα να συνδεθώ στο internet με την Forthnet.Περίμενα 3-4 μέρες αφού ενεργοποιήθηκε η σύνδεση μου λόγω κάποιων βραχυκυκλωμάτων που είχε η γραμμή μου.Οι τεχνικοί τις Forthnet μου πρότειναν να μην ξανασυνδέσω τις εν λόγω τηλεφωνικές συσκευές ποτε,γιατί λόγω μπαταρίας δημιουργούσαν θόρυβο στην γραμμή μου και δεν μπορούσα να συνδεθώ στο internet.

Ερώτηση:ξέρεις κάποιος ποια τηλεφωνική συσκευή μπορεί να συνεργαστεί με το δίκτυο τις Forthnet?το σίγουρο είναι πως αυστηρά δεν πρέπει να έχει μπαταρίες...

Από ταχύτητα σύνδεσης είμαι αρκετά απογοητευμένος.me τα παρακάτω στοιχεια γραμμής οι ταχύτητες που πιάνω είναι στα 1500 kpbs για download σε αντίθεση με το upload που είναι ικανοποιητικό(850 kbps)
τα στοιχεία τις γραμμής μου είναι
http://img208.imageshack.us/img208/2770/53768902vj5.th.jpg (http://img208.imageshack.us/my.php?image=53768902vj5.jpg)

Ευχαριστώ πολύ

morfeas2002
20-05-08, 22:52
Έχω συνδέσει ένα παλιό Panasonic ασύρματο (με μπαταρίες), ένα turbo-x ασύρματο, το οποίο δουλεύει και στο Skype και ένα απλό ενσύρματο.Τα δύο ασύρματα έχουν μπαταρίες.Μην ξανακούσεις τέτοιες βλακείες.

nmavro73
20-05-08, 23:22
Χαχα τι χαζομάρες λένε για τις μπαταρίες.Και αναγνώριση κλήσης πως θα έχεις χωρίς αυτές;;Είχα συσκευή απλή με μπαταρίες και δεν δημιουργούσε πρόβλημα. Και τώρα έχω πάρει εκείνη της General electric 2 σε 1 που δίνει και το ασύρματο(το οποίο προφανώς έχει μπαταρίες). Και το μόνο βραχυκύκλωμα που πραγματικά υπήρχε ήταν από το splitter. Μόλις τον άλλαξα δεν έχω προβλήματα.

Πρέπει να κάνουμε και καταγγελία στην ΕΕΤΤ για τις τρελές δικαιολογίες που λένε όταν υπάρχουν προβλήματα

Kyaner
20-05-08, 23:33
Δεν είναι μονο θέμα μπαταριών αλλα και συσκευής, εγώ έχω ένα GE ενσύρματο και ένα GE ασύρματο.
Τη παρασκευή που μας πέρασε το ενσύρματο που έχει μπαταρίες για να βγάζει αναγνώριση κλήσης κτλ έκανε επιστροφή ρεύματος προκάλεσε βραχυκύκλωμα και έπρεπε να γίνει reset στη κάρτα μου στο dslam για να μπορέσω να ξανά πάρω IP.

hel
21-05-08, 00:56
Χαιρετώ,
Πριν μερικές μέρες κατέφερα να συνδεθώ στο internet με την Forthnet.Περίμενα 3-4 μέρες αφού ενεργοποιήθηκε η σύνδεση μου λόγω κάποιων βραχυκυκλωμάτων που είχε η γραμμή μου.Οι τεχνικοί τις Forthnet μου πρότειναν να μην ξανασυνδέσω τις εν λόγω τηλεφωνικές συσκευές ποτε,γιατί λόγω μπαταρίας δημιουργούσαν θόρυβο στην γραμμή μου και δεν μπορούσα να συνδεθώ στο internet.

Ερώτηση:ξέρεις κάποιος ποια τηλεφωνική συσκευή μπορεί να συνεργαστεί με το δίκτυο τις Forthnet?το σίγουρο είναι πως αυστηρά δεν πρέπει να έχει μπαταρίες...

Από ταχύτητα σύνδεσης είμαι αρκετά απογοητευμένος.me τα παρακάτω στοιχεια γραμμής οι ταχύτητες που πιάνω είναι στα 1500 kpbs για download σε αντίθεση με το upload που είναι ικανοποιητικό(850 kbps)
τα στοιχεία τις γραμμής μου είναι
http://img208.imageshack.us/img208/2770/53768902vj5.th.jpg (http://img208.imageshack.us/my.php?image=53768902vj5.jpg)

Ευχαριστώ πολύ

Δοκίμασε να κατεβάσεις από το apple ftp της υπογραφής μου με dm.
Το πρόβλημα στην γραμμή είναι πιο πιθανό να το δημιουργήσουν οι συσκευές που δεν έχουν μπαταρίες, όταν χρειάζονται πολύ ρεύμα (μεγάλο μέρος από το REN) για να λειτουργήσουν.
Μήπως σου είπαν τίποτα άλλο οι τεχνικοί;

mechoulas
21-05-08, 11:56
Οι τεχνικοί αναφέρονταν πάντα σε βραχυκύκλωμα που προκαλούσαν οι τηλεφωνικές συσκευές μου.Καθώς μίλαγα απο το κινητό με τον τεχνικό,μου έλεγε να συνδέσω την συσκεύη για να παρει μετρήσεις απο το pc του.Με το που έβαλα την μια μου είπε αμέσως ότι εχει προβλημα.Το ίδιο και με την άλλη.Τελικά της αποσύνδεσα και εκαναν καποιο restart στην κάρτα μου αν κατάλαβα καλά.Την επόμενη μέρα είχα σύνδεση.....Μου είπαν να μην ξαναβάλω τις συσκευές μου ποτέ γιατί θα δημιουργούσαν πάλι προβλημα και θα πρεπει να ξαναγινει restart της καρτας μου.Σε λιγο θα δοκιμασω συσκευη χωρίς μπαταρίες και βλεπουμε..
Και εγω δυο GE ενσυρματα είχα με αναγνώριση σαν τον Kyaner.Μπορεί τα συγκεκριμένα να έχουν προβλημα.Θα δοκιμάσω κάποιο Panasonic και εγώ.

teogin
14-06-08, 17:46
Μου μυρίζει βρωμιά. Εμένα για μήνες δούλευαν κανονικά οι τηλεφωνικές συσκευές και ξαφνικά απέκτησαν πρόβλημα;
Μήπως μας ετοιμάζουν να αγοράσουμε καμιά παρτίδα από το e-shop τους με τεχνητές βλάβες;

hel
14-06-08, 23:12
Σε άλλη τάση δουλεύουν με 2play και σε άλλη δούλευαν πριν με ΟΤΕ.
Δεν ξέρω λεπτομέρειες αλλά αυτό που μου είπε ένας φίλος που είναι ηλεκτρονικός είναι ότι το διαθέσιμο REN είναι μεγαλύτερο στον ΟΤΕ.
Και επιπλέον, αν είχαν πρόβλημα τα τηλέφωνά μας θα το γράφαμε και θα κάναμε θέμα με αυτό.

balander
15-06-08, 10:20
Οταν βάζω/βγάζω το τηλέφωνο απο την πρίζα πέφτει το dsl. Δοκίμασα με 3 τηλέφωνα και σε διαφορετικές μπρίζες. Το ίδιο πράγμα.. Καμιά ιδέα;

morfeas2002
15-06-08, 10:26
Έχεις φίλτρο στο τηλέφωνο;

satsok1
15-06-08, 10:43
Οι τεχνικοί αναφέρονταν πάντα σε βραχυκύκλωμα που προκαλούσαν οι τηλεφωνικές συσκευές μου.Καθώς μίλαγα απο το κινητό με τον τεχνικό,μου έλεγε να συνδέσω την συσκεύη για να παρει μετρήσεις απο το pc του.Με το που έβαλα την μια μου είπε αμέσως ότι εχει προβλημα.Το ίδιο και με την άλλη.Τελικά της αποσύνδεσα και εκαναν καποιο restart στην κάρτα μου αν κατάλαβα καλά.Την επόμενη μέρα είχα σύνδεση.....Μου είπαν να μην ξαναβάλω τις συσκευές μου ποτέ γιατί θα δημιουργούσαν πάλι προβλημα και θα πρεπει να ξαναγινει restart της καρτας μου.Σε λιγο θα δοκιμασω συσκευη χωρίς μπαταρίες και βλεπουμε..
Και εγω δυο GE ενσυρματα είχα με αναγνώριση σαν τον Kyaner.Μπορεί τα συγκεκριμένα να έχουν προβλημα.Θα δοκιμάσω κάποιο Panasonic και εγώ.

Κ σε μενα δυο συσκευες GE μια ενσ/τη κ μια ασυρματη μου δημιουργουσαν προβληματα,
βαζοντας siemans k panasonic κ τα δυο ασυρματα σταματισαν τα προβληματα,μου ειπαν οτι καποια μοντελα GE

balander
15-06-08, 11:32
Έχεις φίλτρο στο τηλέφωνο;

Ναι. Τα αλλαξα κιολας... τα ιδια κ τα ιδια...

Ενταξει δεν με πολυ πειράζει αλλά γιατί να γίνεται αυτό;

morfeas2002
15-06-08, 13:14
Δοκίμασες το ρούτερ σε άλλη μπρίζα και το τηλέφωνο σε άλλη;
Δοκίμασες με άλλο ρούτερ; (κουφό αλλά όλα να τα περιμένεις)

balander
15-06-08, 14:40
Οχι τίποτα απο τα 2. Θα δοκιμάσω για να δω...

bezoss
15-06-08, 23:12
Σχετικά με την αναγνώριση κλίσης και μόνο...ένα siemens που πήρα μια βγάζει το νούμερο και μία όχι. (Καινούριο τηλέφωνο-ασύρματο AL145)

ένα παλιό panasonic ασύρματο πάλι. βγάζει πάντα το νούμερο.

μια φίλη μου πήρε επίσης ένα siemens (έγχρωμο) και αυτή έχει πρόβλημα.(με την αναγνώριση)

και τώρα που το θυμήθηκα..είχα ένα τηλέφωνο GE παλιό (ενσύρματο-χωρίς μπαταρίες, αν σας ενδιαφέρει) και είχα παράσιτα στην γραμμή και διακοπές..και κάναμε το τέστ με τα βραχυκυκλ. και μου το βγάλαν χαλασμένο! αχαχαχα. και οκ το έβγαλα και σταματήσαν όλα αυτά.

πάντως με τον ΟΤΕ δεν μου είχε δημιουργήσει πρόβλημα το συγκεκριμένο τηλέφωνο.

με την αναγνώριση δεν μπορούν να κάνουν τίποτα, να φαίνεται σε όλα τα τηλέφωνα ανεξαρτήτους μάρκας?

>>>What is REN ?

REN stand for Ringer Equivalen Number. It is a measurment of how mugh ringing power certain telephone equipment takes. REN numbers are used in USA to determine how many telephoen equipments you can connect to same telephone line and still get them ringing properly (typical line can drive about 3-5 REN load).

The definition of 1 REN is the ringer power required by one ringer of an AT&T standard 500 series telephone set in single-party configuration (ringer placed ACROSS the line). One place to find the exact info: get a copy of 47CFR Part 68 - this is the FCC technical specs (and other info) regarding the PSTN (public switched telephone network). This info also may be available from the FCC's web site.

hel
16-06-08, 00:02
Αυτό που λέω bezoss είναι (σύμφωνα και με μια κουβέντα που είχα με φίλο που είναι πιο ειδικός σε αυτά) ότι μάλλον στα 2play έχουμε χαμηλότερο REN οπότε μία συσκευή επιβαρύνει περισσότερο το δίκτυο από παλαιότερα με ΟΤΕ. Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν μπορούμε να βάλουμε πολλές συσκευές, αλλά απλά ότι θα πρέπει να προσέχουμε να μην είναι από αυτές που επιβαρύνουν το δίκτυο (παλιές κλπ). Είναι δηλαδή πιο ευαίσθητη η τηλεφωνία στα βραχυκυκλώματα και στις βλάβες γενικότερα.
Υπήρχε ένας φίλος που είχε βάλει 5 συσκευές με 2play χωρίς κανένα πρόβλημα.

alexjm
16-06-08, 00:17
Πάντως και εγώ όταν μπαινοβγάζω τηλέφωνο σε μπρίζα πέφτει το net. Το ίδιο και σε φίλο μου..

hel
16-06-08, 09:30
Ελέξτε τα φίλτρα-σπλίτερ.

alexjm
16-06-08, 13:19
Ελέξτε τα φίλτρα-σπλίτερ.

Ρε συ, καινούργια φίλτρα είναι, χωρίς σπλίτερ. Τι με αυτά, τι χωρίς αυτά, πάντα κόβεται. Στο siemens μετά απο ένα connect σε 30secs είναι μέσα, στου φίλου μου το dlink αυτόματα μόνο του μετά απο 10-15secs.

balander
16-06-08, 13:29
Τα ίδια...παίζει να είναι καμια ρύθμιση στην πόρτα; Αυτο το κάνει μόνο με 4νετ. Με ΟΤΕ που ημουν δεν το εκανε... (Με τα ιδια φιλτρα κτλ κτλ κτλ..)

satsok1
16-06-08, 13:39
Αυτό που λέω bezoss είναι (σύμφωνα και με μια κουβέντα που είχα με φίλο που είναι πιο ειδικός σε αυτά) ότι μάλλον στα 2play έχουμε χαμηλότερο REN οπότε μία συσκευή επιβαρύνει περισσότερο το δίκτυο από παλαιότερα με ΟΤΕ. Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν μπορούμε να βάλουμε πολλές συσκευές, αλλά απλά ότι θα πρέπει να προσέχουμε να μην είναι από αυτές που επιβαρύνουν το δίκτυο (παλιές κλπ). Είναι δηλαδή πιο ευαίσθητη η τηλεφωνία στα βραχυκυκλώματα και στις βλάβες γενικότερα.
Υπήρχε ένας φίλος που είχε βάλει 5 συσκευές με 2play χωρίς κανένα πρόβλημα.
Ακριβως αυτο μου ειπαν κ εμενα, γι'αυτο θελει καλες συσκευες.
Για την αναγνωριση δοκιμαστε να ενεργοποιησετε την αναμονη κλησεις ( *43# )στις περισοτερες συσκευες αυτο φτιαχνει την αναγνωσιση.

bezoss
16-06-08, 14:24
Ακριβως αυτο μου ειπαν κ εμενα, γι'αυτο θελει καλες συσκευες.
Για την αναγνωριση δοκιμαστε να ενεργοποιησετε την αναμονη κλησεις ( *43# )στις περισοτερες συσκευες αυτο φτιαχνει την αναγνωσιση.

LOL! Το πιστεύεις αυτό?? Αφού δεν θέλω αναμονή! Όταν μιλάω θέλω χωρίς διακοπές! Να φτιάξει το δίκτυο της λέω εγώ...και να μην κάνει διακρίσεις σε τηλέφωνα! :p

hel
17-06-08, 15:52
Ρε συ, καινούργια φίλτρα είναι, χωρίς σπλίτερ. Τι με αυτά, τι χωρίς αυτά, πάντα κόβεται. Στο siemens μετά απο ένα connect σε 30secs είναι μέσα, στου φίλου μου το dlink αυτόματα μόνο του μετά απο 10-15secs.

Με άλλο τηλέφωνο σου κάνει τα ίδια;

alexjm
17-06-08, 20:04
Με άλλο τηλέφωνο σου κάνει τα ίδια;

4 διαφορετικές τηλεφωνικές συσκευές, διαφορετικής μάρκας. Όλες να έχουν πρόβλημα? Λίγο δύσκολο.
Τεσπα. Δεν με πολυνοιάζει.αφού το τηλέφωνο στην μπρίζα μένει και δεν πάει πουθενά, οπότε . . Απλώς είχα την απορία.

Lagman
17-06-08, 23:59
οι τηλεφωνικες συσκευες πλεον ειναι λογος για προβληματα στην γραμμη μας...
Γιατι παλιοτερα δεν ειχαμε προβλημα;Και τωρα εχουμε; υποθετω πως αλλαγες στις ρυθμισεις στα προφιλ μας ειναι ο λογος?

Δεν ειναι μονο στην FORTHnet αλλα και στην Τελλας πχ ειχα δει σε καποιον μια τηλεφωνικη συσκευη η οποια δεν αφηνε το router να συγχρονισει παρολο που ηταν με φιλτρο...

αυτο πιστευω ειναι σοβαρο θεμα,και θα επρεπε η FORTHnet να ενημερωσει τον κοσμο.Αλλα πως να ενημερωσει τον κοσμο οταν οι ιδιοι δεν ξερουν τι τους γινεται...

τους πρωτους μηνες δεν ειχε αναγνωριση το ασυρματο panasonic υπηρχε και θεμα ... αρκετοι δεν ειχαν αναγνωριση ... τελος παντων μετα απο κατι μηνες η αναγνωριση στο panasonic επαιζε , και τις τελευταιες μερες αποφασισε να μην παιζει... βεβαια ολο αυτο το διαστημα αγορασαμε μια GE γονδολα η οποια επαιζε μια χαρα.

λεει καπου στο site της forthnet τηλεφωνικες συσκευες οι οποιες είναι συμβατες ;

hel
18-06-08, 11:04
Αν η συσκευή αυτή που λες (για tellas) έπαιρνε τρελό ρεύμα από τη γραμμή, αυτό είναι φυσιολογικό.
Από κει και πέρα, όπως φαίνεται και από το παλιό thread σχετικά με την αναγνώριση κλήσεων, ελάχιστοι δεν είχαν αναγνώριση πριν τον Οκτώβρη που διορθώθηκε το πρόβλημα.

Lagman
18-06-08, 12:05
Αν η συσκευή αυτή που λες (για tellas) έπαιρνε τρελό ρεύμα από τη γραμμή, αυτό είναι φυσιολογικό.
Από κει και πέρα, όπως φαίνεται και από το παλιό thread σχετικά με την αναγνώριση κλήσεων, ελάχιστοι δεν είχαν αναγνώριση πριν τον Οκτώβρη που διορθώθηκε το πρόβλημα.
Ναι τώρα όμως δεν δουλεύει η αναγνώριση στο Panasonic , ποιες τηλεφωνικές συσκευές σίγουρα δεν θα παρουσιάσουν πρόβλημα ; εσύ ποιες προτείνεις ;

bezoss
18-06-08, 12:28
Ναι τώρα όμως δεν δουλεύει η αναγνώριση στο Panasonic , ποιες τηλεφωνικές συσκευές σίγουρα δεν θα παρουσιάσουν πρόβλημα ; εσύ ποιες προτείνεις ;

όχι πάντως siemens. εγω νόμιζα ότι η panasonic ήταν εντάξει :whistle:

Lagman
18-06-08, 12:52
Όχι Siemens ; αφού στα καταστήματα FORTHnet πουλάνε Siemens…
Και σκεφτόμουνα για Siemens .

bezoss
18-06-08, 15:28
Όχι Siemens ; αφού στα καταστήματα FORTHnet πουλάνε Siemens…
Και σκεφτόμουνα για Siemens .

http://adslgr.com/forum/showthread.php?t=210528 :hmm:

Lagman
19-06-08, 08:26
Τελικά δεν υπάρχει κανείς που να είναι σίγουρος για κάποια συσκευή ;

anastasios.s
19-06-08, 09:17
Εδώ και μία εβδομάδα αντιμετωπίζω τρομακτικό πρόβλημ με την τηλεφωνία. Κόβεται όταν μιλάω, δεν μπορούν να με καλέσουν εύκολα, ακούγονται "κομπρεσέρ" κ.λ.π. Παλαιότερα που είχα επικοινωνήσει με τους τεχνικούς μου είχαν βρει ότι 2 τηλεφωνικές συσκευές που είχα (ενσύρματες και με αναγνώριση) προκαλούσαν βραχυκύκλωμα. Έτσι κι εγώ πήγαστο πλαίσιο κι αγόρασα 2 GE γόνδολες. Όταν επικοινώνησα για να τους αναφέρω το υπάρχον πρόβλημα μου είπαν ότι πάλι αυτές οι δύο συσκευέςπροκαλούν βραχυκύκλωμα (έκαναν κάτι μετρήσεις) και μου είπαν για δύο μέρες να μην τις συνδέσω κι αν δεν έχω πρόβλημα στη γραμμή (που θα σήμαινε ότι το πρόβλημα το προκαλούν οι δύο αυτές συσκευές) να τους καλέσω και θα μου στείλουν 2 δικές τους που είναι δοκιμασμένες δωρεάν (τις πωλούν και στα καταστήματα τους λέει). Προς το παρόν δεν έχω πρόβλημα οπότε θα τους καλέσω για να μου στείλουν. Ίδωμεν...

Lagman
19-06-08, 09:25
Εδώ και μία εβδομάδα αντιμετωπίζω τρομακτικό πρόβλημ με την τηλεφωνία. Κόβεται όταν μιλάω, δεν μπορούν να με καλέσουν εύκολα, ακούγονται "κομπρεσέρ" κ.λ.π. Παλαιότερα που είχα επικοινωνήσει με τους τεχνικούς μου είχαν βρει ότι 2 τηλεφωνικές συσκευές που είχα (ενσύρματες και με αναγνώριση) προκαλούσαν βραχυκύκλωμα. Έτσι κι εγώ πήγαστο πλαίσιο κι αγόρασα 2 GE γόνδολες. Όταν επικοινώνησα για να τους αναφέρω το υπάρχον πρόβλημα μου είπαν ότι πάλι αυτές οι δύο συσκευέςπροκαλούν βραχυκύκλωμα (έκαναν κάτι μετρήσεις) και μου είπαν για δύο μέρες να μην τις συνδέσω κι αν δεν έχω πρόβλημα στη γραμμή (που θα σήμαινε ότι το πρόβλημα το προκαλούν οι δύο αυτές συσκευές) να τους καλέσω και θα μου στείλουν 2 δικές τους που είναι δοκιμασμένες δωρεάν (τις πωλούν και στα καταστήματα τους λέει). Προς το παρόν δεν έχω πρόβλημα οπότε θα τους καλέσω για να μου στείλουν. Ίδωμεν...


Πραγματικά δεν καταλαβαίνω , άλλος λέει ότι οι Siemens δεν παίζουν , άλλος λέει οι GE παίζουν χωρίς πρόβλημα ...

Για πες μας τι τηλεφωνικές συσκευές θα σου στείλουνε , και αν συνεχίσουν να βλέπουν ότι έχεις βραχυκύκλωμα στην γραμμή σου.
Το αν έχει βραχυκύκλωμα η γραμμή δεν πρέπει να ελεγχθεί τοπικά στο σπίτι ; πως γίνετε απομακρυσμένα να βλέπουν ότι υπάρχει βραχυκύκλωμα ;

chios
19-06-08, 13:12
Πάντως και σε εμένα μετά από προβλήματα κατέληξαν ότι η μία από τις τηλεφωνικές συσκευές που είχα ήταν η αιτία.

Δεδομένου ότι διαπιστώθηκε το πού ήταν το βραχυκύκλωμα και σε ποια συσκευή πριν τους πω τι είδους συσκευή ήταν σε κάθε πρίζα και άρα οι τεχνικοί δε μπορούσαν να γνωρίζουν ποια συσκευή "κακοχαρακτήρισαν", τείνω προς το συμπέρασμα ότι οι ενσύρματες γόνδολες της GE οι οποίες έχουν μπαταρίες (για την αναγνώριση), είναι κάτι πολύ κακό και θα πρέπει να αποφεύγονται πάση θυσία.

Αφού με έβαλαν από τη Forthnet να τους υποσχεθώ ότι θα είμαι καλό παιδί και δε θα ξαναβάλω την κακιά συσκευή στην πρίζα, την αποσύνδεσα και από τότε το ADSL παίζει μια χαρά.
Επίσης καλού κακού δεν πλησιάζω πολύ κοντά στη συσκευή και περιμένω να παραλάβω ένα ειδικό ζευγάρι πυρίμαχα γάντια για να την πιάσω με προσοχή και να την απομακρύνω μακριά από κατοικημένη περιοχή, σπίτια, ανθρώπους και ζώα. Φτου κακά!

Lagman
20-06-08, 02:25
χαχαχαχαχα μαλον χρειαζομαι και εγω ειδικο ζευγαρι πυριμαχα γαντια...
λες να φταιει ο στατικος ηλεκτρισμος που εχω πανω μου ;

δυστιχως εχουμε γονδολα GE με μπαταριες ... το panasonic το ασυρματο δεν εχει αναγνωριση ... μια παιζει μια δεν παιζει τελευταια δεν παιζει καθολου, και ετσι θεωρησα GE καλη επιλογη για αναγνωριση...

αυτη που εχουμε μιαζει με αυτη http://salestores.com/stores/images/images_747/29267GE3.jpg

μηπως ειχες σαν αυτη chios ;

........Auto merged post: Lagman πρόσθεσε 0 λεπτά και 49 δευτερόλεπτα αργότερα ........

General Electric caller iD phone Slimline

bezoss
20-06-08, 14:02
Πήρα τηλέφωνο και τους έιπα και καλά ότι πήγα σε κατάστημα και μου είπαν να αγοράσω siemens. Και μου λέει ποιό πήρατε? Και μου λέει 2 συσκευές! του λέω καμία από αυτές! ΛΟΛ!

μετά μου είπε ότι τα συστήματα τους δουλεύουν με siemens Και του είπα ένα Panasonic Που έχουμε βγάζει πάντα αναγνώριση!

μου λέει καλό αυτό...!ΛΟΛ. μετά μου λέει κάθε μήνα κάνουμε αναβαθμίσεις...και ότι θα δουλέυει και το siemens κάποια στιγμή οκ.

ευλόγησον. αυτά!

chios
20-06-08, 15:38
χαχαχαχαχα μαλον χρειαζομαι και εγω ειδικο ζευγαρι πυριμαχα γαντια...
λες να φταιει ο στατικος ηλεκτρισμος που εχω πανω μου ;

δυστιχως εχουμε γονδολα GE με μπαταριες ... το panasonic το ασυρματο δεν εχει αναγνωριση ... μια παιζει μια δεν παιζει τελευταια δεν παιζει καθολου, και ετσι θεωρησα GE καλη επιλογη για αναγνωριση...

αυτη που εχουμε μιαζει με αυτη http://salestores.com/stores/images/images_747/29267GE3.jpg

μηπως ειχες σαν αυτη chios ;

........Auto merged post: Lagman πρόσθεσε 0 λεπτά και 49 δευτερόλεπτα αργότερα ........

General Electric caller iD phone Slimline

Όχι, δεν έχω την ίδια με την γκρι γόνδολα της φωτογραφίας ... έχω την μπλε :p

Την πήρα πριν από πολύ λίγο καιρό από τον Κωτσόβολο και ήταν η μόνη αντίστοιχη συσκευή με αναγνώριση.
Σημειωτέον ότι η forthnet έδινε δώρο μία ασύρματη siemens την οποία και έβαλα, αντικαθιστώντας μία άλλη ασύρματη που είχα (panasonic). Ωστόσο η siemens αποδείχτηκε πολύ απλή και οι λίστες κλήσεων καθόλου πρακτικές οπότε αναγκάστηκα να βάλω και άλλη συσκευή. Σκέφτηκα ότι αν βάλω μία συσκευή που δίνει ο πάροχος και παράλληλα προσθέσω και άλλη μία πολύ απλή για να έχω μια λειτουργική αναγνώριση, δε θα έχω πρόβλημα στη γραμμή.

Τα επακόλουθα αυτής της τελικώς ατυχούς σκέψης περιγράφονται παραπάνω.

Lagman
21-06-08, 19:35
Η panasonic που δεν εχω αναγνωριση ειναι η http://www.plusnet.gr/item.php?id=172&w=115

KX - TCD 440

DiM
21-06-08, 20:27
Εγώ έχω 2 siemens ασύρματα διαφορετικά μοντέλα και στα 2 δουλεύει η αναγνώριση μια χαρά.

Στην αρχή η κοπελια μου είπε ότι το ένα δημιουργεί βραχυκύκλωμα και να το έχω υπόψη μου για τυχόν προβλήματα. Αλλα ένα μηνα τώρα δεν έχω κανένα απόλυτος πρόβλημα :p

Τα παρακάτω 2 μοντέλα είναι.

http://www.e-shop.gr/show_tel.phtml?id=TEL.004097
http://www.e-shop.gr/show_tel.phtml?id=TEL.004089

Lagman
21-06-08, 20:35
το βραχυκυκλωμα που ρωτησα τον ηλεκτρολογο μου ειπε οτι δεν θα επαιζε καθολου το dsl εαν υπηρχε οντως βραχυκυκλωμα. Εγω φανταζομαι πως οσο ποιο παλια ειναι η τηλεφωνικη συσκευη τοσο περισοτερο ρευμα τραβαει απο τη γραμμη και πιθανοτατα να δημιουργει προβληματα και ισως αυτο ενοουνε λεγοντας βραχυκυκλωμα. Τωρα εγω δεν ειμαι ειδικος ουτε ηλεκτρολογος αν γνωριζει καποιος περισσοτερα για αυτο το θεμα ας με διορθωσει .

dim οταν εχεις χρονο ποσταρε μοντελα απο τις siemens συσκευες που εχεις.

balander
21-06-08, 21:09
Οταν βάζω ασύρματο τηλέφωνο ο att Απο 31 πάει στα 38 (και μόνο με αυτή την συσκευή)... γιατί;

nnn
21-06-08, 22:24
Πολλές φορές με τον όρο βραχυκύκλωμα εννοούν φορτίο στην γραμμή και σχετίζεται με το πόσσες συσκεύες έχει επάνω της η γραμμή.

Lagman
22-06-08, 03:53
Πολλές φορές με τον όρο βραχυκύκλωμα εννοούν φορτίο στην γραμμή και σχετίζεται με το πόσσες συσκεύες έχει επάνω της η γραμμή.

αυτο ναι ακουγετε λογικο .

φανταζομαι οτι ολες οι συσκευες δεν θα εχουν το ιδιο φορτιο στην γραμμη, εψαχνα spec για siemens ασυρματο δεν βρηκα πουθενα να λεει κατι για ρευμα ... δεν πρεπει να εχουν καποια στανταρ για το τηλεφωνικο δικτυο ;

........Auto merged post: Lagman πρόσθεσε 1 λεπτά και 14 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Οταν βάζω ασύρματο τηλέφωνο ο att Απο 31 πάει στα 38 (και μόνο με αυτή την συσκευή)... γιατί;

τι ασυρματο τηλεφωνο ; μοντελο ; φιλτρο δοκιμασες να αλλαξεις ;

balander
22-06-08, 06:22
τι ασυρματο τηλεφωνο ; μοντελο ; φιλτρο δοκιμασες να αλλαξεις ;


Ενα siemens, μοντέλο θα ψάξω αργότερα να δω γιατι δε το χω μπροστά μου αυτη την στιγμη.

Ναι αλλαξα φιλτρο αλλα καμια διαφορα.

Το θέμα είναι οτι πηρα την 4νετ να κανει ελεγχο για βραχυκυκλωμα στην γραμμη και τοτε ειχα ενα bang-olufsen (οχι ασυρματο) στην γραμμή επάνω (με att 31, κανονικό δλδ) και μου είπε η κοπελα οτι υπάρχει βραχυκυκλωμα. Μετα μου ειπε να βάλω ενα άλλο τηλέφωνο (εβαλα το ασυρματο με att 38 που πηγαινει) και μου ειπε οτι τώρα είναι οκ!! :whistle:

Φυσικα δεν την άκουσα και εχω τώρα το bang & olufsen επάνω και δεν εχω πρόβλημα.... (εκτός από 1 φορά που ξαφνικα το snr πήγε στο 21242123 και έπεσε η dsl) και δεν ξέρω εαν το πρόβλημα είναι απο το σταθερό...

fotios_eal
22-06-08, 08:41
Ειναι γεγονος αυτο με το λεγομενο REN. Του ΟΤΕ ειναι ισχυροτερο. Στην πραξη η τηλεφωνικη γραμμη, παρεχει και μια ταση λειτουργιας. Για παραδειγμα, εχω μια παληα σταθερη τηλεφωνικη συσκευη με οθονη μνημες κλπ ψηφιακες λειτουργιες της GE στην οποια για να λειτουργουν ολα αυτα, πρεπει να εχει 4 μπαταριες. Οταν ημουν στο δικτυο του ΟΤΕ, ακομη και χωρις μπαταριες η συσκευη λειτουργουσε σαν απλη με ανοικτη ακροαση τουλαχιστον χαρη στην ταση που επαιρνε απο το δικτυο του ΟΤΕ. Τωρα στο ιδιοκτητο δικτυο της forthnet χωρις μπαταριες ειναι τελειως αχρηστη αρα η ταση ειτε ειναι ανυπαρκτη ειτε πολυ μικρης ισχυος.

bezoss
22-06-08, 13:36
Γιατί δεν ανεβάζουν την τάση στο δίκτυο τους? μάλλον δεν θα τους είναι τόσο εύκολο ε? θα το είχαν κάνει ε?

Lagman
22-06-08, 16:52
μέγιστη φόρτωση REN

Το συνολικό REN για τη γραμμή ενός συνδρομητή είναι απλά το ποσό του RENs όλων των συσκευών που συνδέονται με τη γραμμή αυτός ο αριθμός εκφράζει τη γενική επίδραση φόρτωσης του εξοπλισμού του συνδρομητή στο κεντρικό γραφείο που χτυπά την τρέχουσα γεννήτρια. Η τοπική τηλεφωνική εταιρεία θέτει συνήθως ένα όριο στο συνολικό REN, χαρακτηριστικά 5 ή λιγότεροι.

αποτελέσματα της υπερφόρτωσης

Εάν το συνολικό επιτρεπόμενο φορτίο REN ξεπερνιέται, το τηλεφωνικό κύκλωμα μπορεί να αποτύχει να χτυπήσει (ή ειδάλλως δυσλειτουργία. Δείτε την αναμονή κλήσης και την ταυτότητα επισκεπτών). Σε ακραίες περιπτώσεις, ο προμηθευτής τηλεφωνικής υπηρεσίας μπορεί προσωρινά να αποσυνδέσει μια υπερφορτωμένη γραμμή για να μειώσει το φορτίο.

Η αναμονή κλήσης και η ταυτότητα επισκεπτών επηρεάζονται συχνά από υψηλό REN. Ο παλαιότερος (προ 2000) εξοπλισμός συμβάλλει μεγαλύτερο REN από το νέο εξοπλισμό.

Η υπηρεσία διαποδιαμορφωτών υψηλής ταχύτητας ΔΣΛ απαιτεί όλο τον άλλο εξοπλισμό στο σύστημα για να έχει ένα προστιθέμενο «φίλτρο». Κάθε φίλτρο προσθέτει στο σύνολο REN.

Ένας διαποδιαμορφωτής ΔΣΛ μαζί με 3 παλαιότερα τηλέφωνα και τα απαραίτητα φίλτρα θα μπορούσε εύκολα να υπερβεί ένα REN 4 ή 5. Αυτό θα μπορούσε να αναγκάσει την αποτυχία των τηλεφώνων στο δαχτυλίδι, την αναμονή κλήσης ή την ταυτότητα επισκεπτών, για να γίνει «διάστικτη» ή μη επιδεχόμενη χειρουργική επέμβαση. Ακόμη και ο διαποδιαμορφωτής θα μπορούσε να αποτύχει να εργαστεί κατάλληλα. Δυστυχώς, υπάρχουν λίγα που η τηλεφωνική επισκευή μπορεί να κάνει για να διορθώσει το πρόβλημα. Η μόνη τρέχουσα αποτύπωση εμφανίζεται να είναι η αγορά του υψηλής ποιότητας σύγχρονου εξοπλισμού. Ο εξοπλισμός «συμφωνίας», αν και νέος, έχει συχνά υπερβολικά υψηλό REN.

πηγη http://en.wikipedia.org/wiki/Ringer_equivalence_number μεταφραση systran :p

πως θα βρουμε το REN στις συσκευες μας ; αν παμε να αγορασουμε μια νεα θα μπορουμε να το δουμε αυτο ; στην FORTHnet ποιο ειναι το οριο ;

karavagos
22-06-08, 23:57
Γιατί δεν ανεβάζουν την τάση στο δίκτυο τους? μάλλον δεν θα τους είναι τόσο εύκολο ε? θα το είχαν κάνει ε?

Κάντε μια σύγκριση του πλήθους των τηλεφωνικών συσκευών που εξυπηρετούνται από ένα dslam της forthnet σε περιορισμένο χώρο εγκατάστασης, σε σχέση με αυτές που εξυπηρετούνται από τα κέντρα του ΟΤΕ και θα καταλάβετε τον λόγο.

nnn
23-06-08, 00:18
Κάντε μια σύγκριση του πλήθους των τηλεφωνικών συσκευών που εξυπηρετούνται από ένα dslam της forthnet σε περιορισμένο χώρο εγκατάστασης, σε σχέση με αυτές που εξυπηρετούνται από τα κέντρα του ΟΤΕ και θα καταλάβετε τον λόγο.
Μειώνουν την τιμή για να φτάσει για όλους ?
Δεν υπάρχει τρόπος ενίσχυσης ?

karavagos
23-06-08, 00:46
Μειώνουν την τιμή για να φτάσει για όλους ?
Δεν υπάρχει τρόπος ενίσχυσης ?

Αν ο ΟΤΕ βάλει τα racks των παρόχων μέσα σε ψυγεία :hmm: κάτι μπορεί να γίνει :p

@ ADSLgr.com All rights reserved.