PDA

Επιστροφή στο Forum : ξαφνικη πτωση ταχυτητας συγχρονισμου



nicko nicko
21-05-08, 01:23
Είμαι αλλος ένας δυσαρεστημενος χρηστης hol double play 24Mbps. Το τελευταιο μου προβλημα (σε μια σειρα ατελειωτων και χρονοβορων προβληματων) ειναι οτι ξαφνικά και χωρίς να αλλαξω κάτι η ταχυτητα συγχρονισμου μου επεσε απο τα 12,5Μbps στα 8Μbps. Παρακάτω έχω τις τιμές του router μου που νομιζω δεν δικαιολογουν τετοια ταχύτητα.

Receive Send
Attainable data rate Kbit/s 8824 828
ATM data rate Kbit/s 8581 717
User data rate Kbit/s 7772 650
Latency path interleaved interleaved
Latency ms 7 4
Frame Coding Rate Kbit/s 34 55
FEC Coding Rate Kbit/s 209 56
Trellis Coding Rate Kbit/s 968 68
Negotiation adaptive adaptive

Signal/Noise ratio dB 11 13
Line attenuation dB 24 11
Status f0000000 f0000000


Η εταιρία φυσικά μου λέει οτι δεν φταίει αυτή. Μπορεί μήπως κάποιος να μου πει κάποια άποψη; Υποψιάζομαι μέχρι και ηθελημένη πτώση της ταχύτητας από την εταιρία (χρησιμοποιουμε τον κραχτη των 24Mbps και μετα ρίχνουμε τις ταχύτητες και όποιος τσιμπήσει).

Ευχαριστώ εκ των προτερων και συγνωμη αν επαναλαμβανω γνωστα θεματα...

maxorfo
21-05-08, 01:54
Μπορεί και ν' "άνοιξε μαγαζί" - κοινώς απέκτησε ADSL - και άλλος/οι στη γειτονιά και να επηρεάζουν τη γραμμή σου σε επίπεδο θορύβου / παρεμβολών (crosstalk καλωδίων κτλ.).

Έχεις δοκιμάσει να κάνεις reset το ρούτερ σε διαφορετικές χρονικά στιγμές στη διάρκεια της ημέρας?
Μήπως έκανες αναβάθμιση το FW του FBF 7140?

nicko nicko
21-05-08, 10:09
Χμμ, και δεν θα φαίνονταν αυτες οι παρεμβολες στα στατιστικα του router μου...;

Ναι, το εχω κανει reset νυχτες, μερες, ΣΚ...:(

Αναβάθμιση δεν εχω κανει. Αλλα σου λέω μέχρι προτεινος συγχρονιζε πιο ψηλα με το ιδιο FW...

jacobgr
21-05-08, 10:39
Δες αυτό http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=201683 μαλλον θα σε βοηθησει να βρείς την πηγη του κακού...

nicko nicko
21-05-08, 11:18
i will, thank you.

Να πω παντως οτι εχω δοκιμασει να σβησω τα παντα σπιτι και να κανω reset τον router και παλι τα ιδια. Επισης να πω οτι τον 1ο μηνα τησ συνδεσης μου συγχρονιζα στα 12,5mbps και χωρίς να αλλάξω τιποτα επεσε δραστικα!

Δεν υπάρχει περιπτωση να φταιει η HOL...?

jacobgr
21-05-08, 11:47
Ειναι πολυ λιγότερες οι πιθανοτητες να φταίει η ΗΟΛ, γιατί το πρόβλημα είναι κάπου στο καλώδιο και επειδή απο τα 1000+ μέτρα καλωδίου η ΗΟΛ ελεγχει μόνο τα 3-4 καταλαβαίνεις..

dikal
21-05-08, 12:26
Μπορεί και ν' "άνοιξε μαγαζί" - κοινώς απέκτησε ADSL - και άλλος/οι στη γειτονιά και να επηρεάζουν τη γραμμή σου σε επίπεδο θορύβου / παρεμβολών (crosstalk καλωδίων κτλ.).
Το πιθανότερο είναι να συμβαίνει αυτό που λέει ο φίλος maxorfo. Στους 8 μήνες που έχω dp, έχω περάσει από όλες τις ταχύτητες μεταξύ 3900 και 12000. Τώρα βρίσκομαι στο 6000.

Τις παρεμβολές αυτές μπορείς να τις δεις στη σελίδα spectrum. Αν έχεις κρατήσει φωτογραφία της σελίδας αυτής όταν είχες καλή ταχύτητα, και τη συγκρίνεις με την εικόνα που έχεις τώρα, θα δεις τη διαφορά.

nicko nicko
21-05-08, 14:18
Σιγα μην ειχα κρατησει... :(

Αν ειχα παρεμβολες, δεν θα επηραζοντουσαν οι τιμες attenuation ή/και s/n; Παροτι η ταχύτητα επεσε δραματικα, οι τιμες αυτες παρεμειναν οι ιδιες...

theopan
21-05-08, 14:22
Σιγα μην ειχα κρατησει... :(

Αν ειχα παρεμβολες, δεν θα επηραζοντουσαν οι τιμες attenuation ή/και s/n; Παροτι η ταχύτητα επεσε δραματικα, οι τιμες αυτες παρεμειναν οι ιδιες...

Όχι δε θα επηρρεάζονταν οι τιμές. Το snr είναι κελιδωμένο από την εταιρία σε μια τιμή. Το attenuation είναι εξασθένηση και όχι θόρυβος. Οπότε αν αυξηθεί ο θόρυβος στη γραμμή σου για κάποιο λόγο, θα πέσει απλά ο συγχρονισμός (εφόσον δε μπορεί να πέσει το snr γιατί είναι όπως είπα κλειδωμένο).

dikal
21-05-08, 14:37
Όχι δε θα επηρρεάζονταν οι τιμές. Το snr είναι κελιδωμένο από την εταιρία σε μια τιμή. Το attenuation είναι εξασθένηση και όχι θόρυβος. Οπότε αν αυξηθεί ο θόρυβος στη γραμμή σου για κάποιο λόγο, θα πέσει απλά ο συγχρονισμός (εφόσον δε μπορεί να πέσει το snr γιατί είναι όπως είπα κλειδωμένο).
:oneup:
To SNR θα πέσει μόνο αν αυξηθεί ο θόρυβος χωρίς να χαθεί ο συγχρονισμός. Αν πχ έχεις συγχρονίσει στα 12000 και αυξηθεί ο θόρυβος, το SNR από 11 πχ θα πέσει έστω στο 7. Αν το ρούτερ στη συνέχεια αποσυγχρονίσει ή κάνεις εσύ reset, θα συγχρονίσει πιο χαμηλά, έστα στα 7000 με SNR ξανά 11.

nicko nicko
21-05-08, 16:20
καταλαβα...:(

την πατησα δηλαδη...

[Insomniac]
21-05-08, 19:52
@nicko nicko, ανέβασε μερικά screenshots από τα στατιστικά του ρούτερ (και το spectrum).

Δεν μπορεί με 24db εξασθένιση να συγχρονίζεις στα 8Mbps και να μην υπάρχει πρόβλημα. Το θέμα είναι κατά πόσο είσαι διατεθειμένος να το ψάξεις.

ΥΓ. Και τα 12Mbps που συγχρόνιζες πριν, λίγα ήταν σχετικά.

tolisp
21-05-08, 23:53
Αυτό που παρατηρεί ο φίλος είναι ΑΚΡΙΒΏΣ ο λόγος που έφυγα από την HOL! Ξαφνικές και συνεχείς πτώσεις από 14 (αρχικά) σε 6.5 τον τελευταίο μηνα... ΠAΝΤΑ χωρίς λόγo, ΠAΝΤΑ νεύρα και άπειρα τηλεφωνα και αναμονές και ΠAΝΤΑ η HOL να μου λέει ότι "μετά από έλεγχο των τεχνικών μας τόσο πιάνει η γραμμή σας" (...αυτό τον μηνα! αυτό είναι δικη μου προσθήκη δεν το έλεγαν αλλα το...υπονοούσαν)

Δεν ξέρω τι κάνουν εκεί μέσα και ειλικρινά δεν με ενδιαφέρει... έφυγα και τώρα συγχρονίζω σταθερά (εδώ και μήνες) εκεί που λέει το προφίλ μου...

Είναι πάντως εντυπωσιακό ότι τα τεχνικά προβλήματα της HOL εμφανίζουν μια "περιοδικότητα" χωρίς προφανώς ΚΑΝΕΙΣ εκεί μέσα να ασχολείται να βρει τι φταίει...

guzel
22-05-08, 00:12
Είναι πάντως εντυπωσιακό ότι τα τεχνικά προβλήματα της HOL εμφανίζουν μια "περιοδικότητα" χωρίς προφανώς ΚΑΝΕΙΣ εκεί μέσα να ασχολείται να βρει τι φταίει...

ΟΤΕ :whistle:

nicko nicko
22-05-08, 20:58
ευχαριστω για το ενδιαφερον....

dikal
22-05-08, 22:07
Από τα λίγα που έχω δει εδώ, αλλά και από το δικό μου γράφημα που είναι παρόμοιο και λίγο χειρότερο, φαίνεται ότι σου έσκασε παρεμβολή.

[Insomniac]
22-05-08, 22:30
@nicko nicko, έχεις χαμηλό SNR ιδιαίτερα στις αρχικές συχνότητες του downstream, πιθανότατα από έντονο φαινόμενο crosstalk. Συγκεκριμένη πηγή παρεμβολής που να κάνει ζημιά, δε φαίνεται να έχεις.

Δες το παρακάτω φάσμα από γραμμή λίγο μεγαλύτερης μάλιστα εξασθένησης σε σχέση με τη δική σου.

http://www.adslgr.com/forum/attachment.php?attachmentid=31773&stc=1&thumb=1&d=1204788623 (http://www.adslgr.com/forum/attachment.php?attachmentid=31773&d=1204788623)

Παρατήρησε ότι στις χαμηλές συχνότητες (που είναι και οι καλές) το SNR του είναι στα ~50db, σε αντίθεση με το δικό σου που βρίσκεται στα ~35db. Αυτό καθορίζει και το δεύτερο διάγραμμα και κατά συνέπεια τη μείωση του rate.

Φυσικά, αυτό δε σημαίνει, κατά τη γνώμη μου, ότι δε θα προσπαθήσεις για το καλύτερο. Γραμμή με attenuation 24db, δε δικαιολογεί τόσο χαμηλό rate. Να κλείδωνες στα 16, στα 15Mbps, να πεις εντάξει δεν ασχολείσαι παραπάνω (μέγιστη τιμή έχεις τα 18Mbps), αλλά όχι και στα 8... Δήλωσε βλάβη, επίμενε και καλή τύχη.

nicko nicko
23-05-08, 00:39
i c. thanks a lot....

Mits
23-05-08, 01:48
Αυτό που παρατηρεί ο φίλος είναι ΑΚΡΙΒΏΣ ο λόγος που έφυγα από την HOL! Ξαφνικές και συνεχείς πτώσεις από 14 (αρχικά) σε 6.5 τον τελευταίο μηνα... ΠAΝΤΑ χωρίς λόγo, ΠAΝΤΑ νεύρα και άπειρα τηλεφωνα και αναμονές και ΠAΝΤΑ η HOL να μου λέει ότι "μετά από έλεγχο των τεχνικών μας τόσο πιάνει η γραμμή σας" (...αυτό τον μηνα! αυτό είναι δικη μου προσθήκη δεν το έλεγαν αλλα το...υπονοούσαν)

Δεν ξέρω τι κάνουν εκεί μέσα και ειλικρινά δεν με ενδιαφέρει... έφυγα και τώρα συγχρονίζω σταθερά (εδώ και μήνες) εκεί που λέει το προφίλ μου...

Είναι πάντως εντυπωσιακό ότι τα τεχνικά προβλήματα της HOL εμφανίζουν μια "περιοδικότητα" χωρίς προφανώς ΚΑΝΕΙΣ εκεί μέσα να ασχολείται να βρει τι φταίει...

Ακριβώς και η δική μου περίπτωση και ο λόγος που κι εγώ έφυγα από τη ΗΟL. Από τα 14, στα 12, στα 10 και μια ωραία μέρα στα 4 επί ένα μήνα και βάλε - με τα ίδια στατιστικά -, μέχρι που έκανα αίτηση σε άλλο provider και τώρα είμαι σταθερά στα 15-16. Κατά τα άλλα, η γραμμή μου δεν μπορούσε να πιάσει παραπάνω. Πόσα τηλέφωνα πήρα και έστειλα φαξ, απείλησα με καταγγελία, τίποτα!

Μπορεί βέβαια η περίπτωσή σου να οφείλεται όντως σε παρεμβολή, όμως σαν φαινόμενο παρουσιάζει ενδιαφέρον... :hmm:

nicko nicko
23-05-08, 12:42
Και ποιος μου λεει εμενα (στην αγνοια μου) οτι δεν το κανουν επιτηδες; Σας πουλαμε και καλα μια προσφορά για 24 αλλα σας το ριχνουμε και οποιος κατσει...

dikal
23-05-08, 14:09
;2062949']@nicko nicko, έχεις χαμηλό SNR ιδιαίτερα στις αρχικές συχνότητες του downstream, πιθανότατα από έντονο φαινόμενο crosstalk. Συγκεκριμένη πηγή παρεμβολής που να κάνει ζημιά, δε φαίνεται να έχεις.

Δες το παρακάτω φάσμα από γραμμή λίγο μεγαλύτερης μάλιστα εξασθένησης σε σχέση με τη δική σου.

http://www.adslgr.com/forum/attachment.php?attachmentid=31773&stc=1&thumb=1&d=1204788623 (http://www.adslgr.com/forum/attachment.php?attachmentid=31773&d=1204788623)

Παρατήρησε ότι στις χαμηλές συχνότητες (που είναι και οι καλές) το SNR του είναι στα ~50db, σε αντίθεση με το δικό σου που βρίσκεται στα ~35db. Αυτό καθορίζει και το δεύτερο διάγραμμα και κατά συνέπεια τη μείωση του rate.

Φυσικά, αυτό δε σημαίνει, κατά τη γνώμη μου, ότι δε θα προσπαθήσεις για το καλύτερο. Γραμμή με attenuation 24db, δε δικαιολογεί τόσο χαμηλό rate. Να κλείδωνες στα 16, στα 15Mbps, να πεις εντάξει δεν ασχολείσαι παραπάνω (μέγιστη τιμή έχεις τα 18Mbps), αλλά όχι και στα 8... Δήλωσε βλάβη, επίμενε και καλή τύχη.


Και ποιος μου λεει εμενα (στην αγνοια μου) οτι δεν το κανουν επιτηδες; Σας πουλαμε και καλα μια προσφορά για 24 αλλα σας το ριχνουμε και οποιος κατσει...

Αν σου έριχναν εσκεμένα την ταχύτητα, το κίτρινο κομμάτι στο γράφημά σου θα ήταν όπως αυτό του [Insomniac] (δηλαδή το κίτρινο κομμάτι που αφορά τη δυνατότητα της γραμμής θα ήταν έτσι "γεμάτο"), αλλά το μπλέ που έχει σχέση με την ταχύτητα που συγχρονίζεις θα ήταν όπως στο δικό σου γράφημα. Επίσης στον πίνακα advanced με τα στατιστικά που έστειλες, το πεδίο "Maximum ATM data rate" δείχνει τη μέγιστη ταχύτητα στην οποία σου επιτρέπουν να συγχρονίσεις, και αυτή είναι 24576 (δεν υπάρχει περιορισμός).

Παρακάτω είναι 2 γραφήματα από τη δική μου γραμμή. Το πρώτο είναι από τον Ιανουάριο, όταν υπήρχε μια παρεμβολή και συγχρόνιζα στα 6. Σύγκρινέ το με το δικό σου. Το δεύτερο είναι από τον Φεβρουάριο, όταν εξαφανίστηκε (για 2 μήνες) η παρεμβολή και συγχρόνιζα στα 12 (ήμουν σε πρόγραμμα 12/1) με δυνατότητα μέχρι 16.

@[Insomniac]: Τώρα παρατήρησα ότι το γράφημα που είχες στείλει είναι το δικό μου :rofl:

tolisp
23-05-08, 14:33
Ακριβώς και η δική μου περίπτωση και ο λόγος που κι εγώ έφυγα από τη ΗΟL. Από τα 14, στα 12, στα 10 και μια ωραία μέρα στα 4 επί ένα μήνα και βάλε - με τα ίδια στατιστικά -, μέχρι που έκανα αίτηση σε άλλο provider και τώρα είμαι σταθερά στα 15-16. Κατά τα άλλα, η γραμμή μου δεν μπορούσε να πιάσει παραπάνω. Πόσα τηλέφωνα πήρα και έστειλα φαξ, απείλησα με καταγγελία, τίποτα!

Μπορεί βέβαια η περίπτωσή σου να οφείλεται όντως σε παρεμβολή, όμως σαν φαινόμενο παρουσιάζει ενδιαφέρον... :hmm:

Αν αναφέρεσαι σε μένα αν ήταν όντως "παρεμβολή" (που ΔΕΝ γίνεται για πολλούς λόγους...) προφανώς θα συνέχιζε να υπάρχει και στην "μετά HOL" εποχή...

Οι γείτονες μου έχουν όλοι dsl (2 forthnet και 2 οτε)... πέρα από το μέγιστο που ήταν 14 κάτι στην HOL και 17 (σχεδόν) τώρα παρατηρώ ΚΑΙ λιγότερο θόρυβο αλλα το κυριότερο ΑΠΌΛΥΤΗ σταθερότητα στα στατιστικά (ενώ στην HOL ήταν σαν κάποιος να "έπαιζε" με την γραμμή μου)

Το βασικότερο ήταν η ΚΟΡΟΪΔΊΑ της αναμονής 15+++ μέρες για να μου πουν "κάναμε έλεγχο και τόσο πιάνει η γραμμή... φταίνε οι κακές γραμμές του ΟΤΕ" (ενώ εγώ είχα φτάσει να συγχρονίζω στα 6.5M !!!):evil:

(τα 14M στην HOL τα έπιανα με μέσο ορο SNR 6 db που όμως δεν ήταν σταθερό αφού έπεφτε συχνά και κάτω από 4... ενώ στα 17M στον ΟΤΕ έχω σταθερά 9.5 dB)

Mits
23-05-08, 15:05
Αν αναφέρεσαι σε μένα αν ήταν όντως "παρεμβολή" (που ΔΕΝ γίνεται για πολλούς λόγους...) προφανώς θα συνέχιζε να υπάρχει και στην "μετά HOL" εποχή...



Αναφερόμουν στην περίπτωση του φίλου που άνοιξε το thread. Σίγουρα και στη δική μου και στη δική σου περίπτωση, μόνο παρεμβολή δεν ήταν, αφού με άλλη εταιρία και την ίδια γραμμή έπιασε πολύ μεγαλύτερη ταχύτητα.

Εγώ πάντως στη δική μου περίπτωση πιστεύω ότι ήταν κάποια βλάβη από την μεριά τους, δε θέλω να πιστεύω ότι το έκαναν εσκεμμένα (βέβαια ποτέ δεν ξέρεις...), την οποία όμως αμελούσαν να την κοιτάξουν/επιδιορθώσουν.

tolisp
23-05-08, 15:18
Αναφερόμουν στην περίπτωση του φίλου που άνοιξε το thread. Σίγουρα και στη δική μου και στη δική σου περίπτωση, μόνο παρεμβολή δεν ήταν, αφού με άλλη εταιρία και την ίδια γραμμή έπιασε πολύ μεγαλύτερη ταχύτητα.

Εγώ πάντως στη δική μου περίπτωση πιστεύω ότι ήταν κάποια βλάβη από την μεριά τους, δε θέλω να πιστεύω ότι το έκαναν εσκεμμένα (βέβαια ποτέ δεν ξέρεις...), την οποία όμως αμελούσαν να την κοιτάξουν/επιδιορθώσουν.


Εσκεμμένα σίγουρα όχι... ανικανότητα των "τεχνικών" τους είναι να βρούν τι φταίει (όπως και με το άλλο μεγάλο πρόβλημα του DNS)...


Επειδή πριν λίγες μέρες έτυχε να γνωρίσω έναν "τεχνικό" της HOL (και να παρατηρήσω το πως δούλευε και τι έκανε) μπορώ να πω... μου λύθηκαν ΌΛΕΣ οι απορίες για ότι συμβαίνει εκεί μέσα... :rofl:

[Insomniac]
23-05-08, 17:35
@[Insomniac]: Τώρα παρατήρησα ότι το γράφημα που είχες στείλει είναι το δικό μου

Αφού είναι παράδειγμα προς μίμηση (ειδικά για 29db attenuation), πώς να το κάνουμε. :biggrin:

dikal
23-05-08, 17:46
;2065313']Αφού είναι παράδειγμα προς μίμηση (ειδικά για 29db attenuation), πώς να το κάνουμε. :biggrin:

Δυστυχώς όμως κράτησε μόνο 70 μέρες. Μετά ξανά στην πρωτέρα κατάσταση. Φαίνεται ότι με γλωσσοφάγανε :p

nicko nicko
25-05-08, 12:44
Το δικο μου σηριαλ συνεχιζεται παντως... Είναι δυνατον με Maximum ATM data rate 12Mbps (μου το ριξανε) να συχρονιζω στα 9,5 και με 24 να συχρονιζω στα 8,5;!

dikal
25-05-08, 14:55
Το δικο μου σηριαλ συνεχιζεται παντως... Είναι δυνατον με Maximum ATM data rate 12Mbps (μου το ριξανε) να συχρονιζω στα 9,5 και με 24 να συχρονιζω στα 8,5;!

To Maximum ATM data rate είναι η μέγιστη ταχύτητα που σου επιτρέπει η hol να συγχρονίσεις. Αφού ο συγχρονισμός σου είναι 8.5-9.5, οποιαδήποτε μεγαλύτερη τιμή δεν έχει επίδραση στην ταχύτητα που θα συγχρονίσεις. Θα δεις διαφορά αν πχ σου το κάνουν 6Mbps, οπότε θα συγχρονίζεις ακριβώς στα 6 με καλύτερο SNR.

Γιατί σου το κατέβασαν στα 12; Είχες και προβλήματα με αποσυνδέσεις; Αν ναι, πρέπει να τους πεις να το κατεβάσουν ακόμη χαμηλότερα, κάτω από το 8.5 που λές. Ας πούμε στο 6.

nicko nicko
25-05-08, 22:01
Δεν ξερω γιατι μου το κατεβασαν. Σε μια προσπαθεια φανταζομαι να διορθωσουν το προβλημα μου...

Σκεφτομαι σοβαρα να κανω διακοπη.... Είναι δυνατον με 24 attenuation να πιανω 9,5?!?!

panagiotis95
26-05-08, 11:51
Ρε παιδιά, ΠΟΤΕ ΣΤΟ ΚΑΛΟ ΘΑ ΕΠΑΝΕΛΘΕΙ ΤΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΚΑΙ ΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΣΤΑ 12mbps???

tolisp
26-05-08, 12:53
Ρε παιδιά, ΠΟΤΕ ΣΤΟ ΚΑΛΟ ΘΑ ΕΠΑΝΕΛΘΕΙ ΤΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΚΑΙ ΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΣΤΑ 12mbps???

Η "τάση" της αγοράς είναι να ενοποιηθούν όλα τα πακέτα σε ένα, στα 24... δεν νομίζω να επανέλθει τίποτα, μάλλον πολύ σύντομα θα καταργηθεί και το πακέτο στα 6 που έχει η εταιρία. (στην πράξη τιμολογιακά έχει ήδη καταργηθεί με τις "προσφορες")

Το πρόβλημα υπάρχει και θα υπάρχει όσο η HOL δεν κάνει ΣΟΒΑΡΈΣ επενδύσεις σε εξοπλισμό αλλα κυρίως σε ειδικευμένο προσωπικό (τεχνικούς).
Η λύση δεν είναι "κατεβάζω την ταχύτητα" και δουλεύει... ούτε τα βάζω όλα interleave, ούτε φυσικά βάζω το κάτω όριο του SNR στα 11 dB - προφανώς αυτά κάποιοι στην HOL δεν τα έχουν νιώσει ακόμα...

Πάντως αν νομίζεις ότι η λύση στο πρόβλημα σου είναι να κατεβάσεις ταχύτητα, mode η ότι άλλο, μπορείς να το κανεις και μονος από το router σου

panagiotis95
26-05-08, 13:06
Δεν με ενδιαφέρει τόσο πολύ η ταχύτητα όσο το να έχω τηλέφωνο! Μόλις σηκώνω το ακουστικό, πέφτει η γραμμή!

tolisp
26-05-08, 13:13
Δεν με ενδιαφέρει τόσο πολύ η ταχύτητα όσο το να έχω τηλέφωνο! Μόλις σηκώνω το ακουστικό, πέφτει η γραμμή!

Αφού δεν σε ενδιαφέρει η ταχύτητα, δοκίμασες να το βάλεις σε ADSL2 mode (αντί ADSL2+)?
Εμενα κάποια στιγμή που πειραματιζόμουν είδα ότι είχε πολύ καλύτερη σταθερότητα...

panagiotis95
26-05-08, 16:26
Εννοώ ότι με ενδιαφέρει περισσότερο να έχω τηλέφωνο μέχρι να αποκατασταθεί το πρόβλημα

πώς γίνεται να το κάνω ADSL2; έχω το Fritz!

tolisp
26-05-08, 16:35
Εννοώ ότι με ενδιαφέρει περισσότερο να έχω τηλέφωνο μέχρι να αποκατασταθεί το πρόβλημα

πώς γίνεται να το κάνω ADSL2; έχω το Fritz!

Εδώ λυπάμαι αλλα δεν μπορώ να σε βοηθήσω (ποτε δεν χώνευα το fritz και δεν το χρησιμοποιούσα...) ;)

Φαντάζομαι ότι πολλοί εδώ θα μπορέσουν να σου απαντήσουν... άλλωστε σε όλα τα router που ξέρω είναι το πιο απλό πράγμα να αλλάξεις mode (από το web interface τους)

maxorfo
26-05-08, 16:47
Αυτό δυστυχώς δεν γίνεται στο Fritz. Μπορεί όμως να το κάνει η HOL.

lsavvaid
27-05-08, 03:24
Και εγώ παιδιά τελευταία παρατηρώ μια σταθερή πτώση εδώ και 2 μήνες. Συγχρόνιζα 20 αλλά εδώ και δυο μήνες έχει κάτσει σταθερά στα 18,5~19,1 .Το attenuation από τότε που έπεσε ο συχγρονισμός πήγε από 5 σε 4 (Η οικοδομή είναι στη θέση της πάντως) και πιθανότατα είναι σφάλμα του netfaster. Βέβαια όταν ενεργοποιήθηκα πρώτη φορά τους είπα ότι θα περίμενα ακόμη παραπάνω και όταν ακούω με attenuation 20 να συχρονίζει κάποιος στα 19 με βάζει σε σκέψεις. Τις καλωδιώσεις μέχρι τον κατανεμητή δεν τις άλλαξα αν και η οικοδομή είναι παλιά και τώρα το σκέφτομαι ξανά γιατί τότε το θεώρησα πλεονεξία . Θα ήθελα καμιά γνώμη βασικά αν δεν κάνει κόπο

[Insomniac]
27-05-08, 05:09
Κάνε τους ελέγχους σου (ρίξε μια ματιά εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=201683)) κι αν μπορείς δοκίμασε και με άλλο ρούτερ. Ίσως το netfaster να μην μπορεί να διαχειριστεί σωστά το σήμα με την ιδιαίτερα χαμηλή εξασθένιση.

dikal
27-05-08, 09:46
Μόλις σηκώνω το ακουστικό, πέφτει η γραμμή!

Πρώτα βεβαιώσου ότι έχεις συνδέσει το ρούτερ απ' ευθείας στην κεντρική πρίζα χωρίς splitter, οι υπόλοιπες πρίζες είναι ελεύθερες χωρίς οτιδήποτε συνδεδεμένο. Σύνδεσε μια μόνο συσκευή τηλεφώνου στο ρούτερ κάθε φορά για δοκιμή.


πώς γίνεται να το κάνω ADSL2; έχω το Fritz!

Παίρνεις την Τ.Υ. και ζητάς να σου κάνουν εκείνη τη στιγμή την αλλαγή.

psybases
27-05-08, 10:57
Ναι θα σου πρότεινα και εγώ να τους πεις να στο γυρίσουν σε ADSL2.
Είχα προβλήματα στην ομιλια στο τηλέφωνο με ADSL2+ και με ADSL2 μιλάω πολύ καλύτερα.

panagiotis95
27-05-08, 11:37
Το τηλέφωνο δε λειτουργούσε επειδή έκανα την τρομερή βλακεία να μην του βάλω φίλτρο όταν το μετέφερα απ'το Fritz! . Η ταχύτητα επανήλθε έτσι στα 11.5 mbps.
Ποιες είναι οι διαφορές μεταξύ ADSL και ADSL2+ ?

Ευχαριστώ

tolisp
27-05-08, 14:02
Το τηλέφωνο δε λειτουργούσε επειδή έκανα την τρομερή βλακεία να μην του βάλω φίλτρο όταν το μετέφερα απ'το Fritz! . Η ταχύτητα επανήλθε έτσι στα 11.5 mbps.
Ποιες είναι οι διαφορές μεταξύ ADSL και ADSL2+ ?

Ευχαριστώ


Είναι αρκετά μεγάλη αλλα ίσως αυτό που έχει σημασία είναι πως το μέγιστο adsl είναι τα 8M, adsl2 τα 12M (ενώ το adsl2+ πάει μέχρι 24)

Το ότι σε γύρισαν adsl2 και πιάνεις πρακτικά το ΜΈΓΙΣΤΟ (100%) απλά επιβεβαιώνει ότι στην HOL δεν έχουν ιδέα από ρυθμίσεις dslam... (αν είχε πρόβλημα η γραμμή σου δεν θα έβλεπες καμια αύξηση ταχύτητας απλά θα είχες μεγαλύτερη σταθερότητα)

dikal
27-05-08, 14:41
πώς γίνεται να το κάνω ADSL2; έχω το Fritz!


Το τηλέφωνο δε λειτουργούσε επειδή έκανα την τρομερή βλακεία να μην του βάλω φίλτρο όταν το μετέφερα απ'το Fritz! . Η ταχύτητα επανήλθε έτσι στα 11.5 mbps.
Ποιες είναι οι διαφορές μεταξύ ADSL και ADSL2+ ?


Το ότι σε γύρισαν adsl2 και πιάνεις πρακτικά το ΜΈΓΙΣΤΟ (100%) απλά επιβεβαιώνει ότι στην HOL δεν έχουν ιδέα από ρυθμίσεις dslam... (αν είχε πρόβλημα η γραμμή σου δεν θα έβλεπες καμια αύξηση ταχύτητας απλά θα είχες μεγαλύτερη σταθερότητα)

Μα δε βλέπω να λέει πουθενά ότι τον γύρισαν σε ADSL2. Λέει μόνο ότι ήθελε να πάει σε ADSL2, αλλά είχε λάθος συνδεσμολογία και τώρα πιάνει 11.5. Εκτός αν έχασα κάτι. :oops:

lsavvaid
27-05-08, 20:05
;2072977']Κάνε τους ελέγχους σου (ρίξε μια ματιά εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=201683)) κι αν μπορείς δοκίμασε και με άλλο ρούτερ. Ίσως το netfaster να μην μπορεί να διαχειριστεί σωστά το σήμα με την ιδιαίτερα χαμηλή εξασθένιση.

Δεν έχω άλλο ρούτερ και από τις συσκευές που αναφέρονται δεν έχω ούτε μία στο δωμάτιο μου. Ακόμη και το τηλεχειρηστήριο της τηλεόρασης είναι χαλασμένο. Τώρα αν είναι από τους γείτονες πολύ πιθανόν

@ ADSLgr.com All rights reserved.