PDA

Επιστροφή στο Forum : Ερωτήσεις και απορίες σχετικά με Vodafone



gmitsiou
21-05-08, 20:51
Καλησπέρα σας,
ονομάζομαι Μήτσιου Γεώργιος και είμαι εργαζόμενος στην εταιρεία Vodafone. Επισκέπτομαι όποτε έχω ελεύθερο χρόνο το φόρουμ σας διότι βρίσκω πολλά και ενδιαφέροντα άρθρα, ειδήσεις, θέματα και ούτω καθεξής.Συγχαρητήριασε αυτούς που στηρίζουν αυτόν εδώ το χώρο και αναφέρομαι στους διαχειριστές του που με τόσο κόπο έφτιαξαν ξεκινώντας από το μηδέν αυτόν εδώ το χώρο που φιλοξενεί όχι μόνο εμάς τους ιδιώτες αλλά και πολλού επώνυμους.

Ο σκοπός που γράφτηκα δεν είναι να εκπροσωπίσω την εταιρεία που εργάζομαι, ούτε να την υπερασπιστώ. Εκανα την εγγραφή μου για να συμμετάσχω και εγώ ενεργά, να αναφέρω την γνώμη μου για τα ενδιαφέρουσα θέματα καθώς και να βοηθήσω όσους έχουν προβλήματα,απορίες και οτιδήποτε άλλο χρειαστούν σχετικά τόσο με τα θέματα που κατέχω όσο και για θέματα που αφορούν διαδικασίες κτλ για την εταιρεία που εργάζομαι.
Για αυτό λοιπόν θα παρακαλούσα να μπυ επιτρέψετε να τονίσω οτιδήποτε διατυπώνω σχετικά με Vodaofone και γενικά με τις προηγούμενες εταιρείες τηλεπικοινωνιών που εργαζόμουν στο παρελθόν δεν αποτελεί επίσημη θέση, ανακοίνωση εταιρείας αλλά προσωπικής μου άποψης.
Θα σας παρακαλούσα, να μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μου για οποιαδήποτε απορία ή πρόβλημα έχετε και μπορώ να σας βοηθήσω. Θα προσπαθήσω να είμαι όσο πιο αναλυτικός και να απαντήσω σε οποιαδήποτε απορία σας το συντομότερο δυνατόν.

Σας ευχαριστώ για την υπομονή σας και οποιαδήποτε παρατήρηση, ιδέα ή άποψη αποδεκτή.

revolvergr
22-05-08, 14:14
Πολυ καλή πρωτοβουλία!Συγχαριτήρια.Ελπίζω και οι άλλοι πάροχοι να έχουν εκπρoσωπους όπως η vodafone να μας λύνουν τις απορίες

papi_tam
22-05-08, 15:08
Να εγαινιάσω λοιπόν το thread με την πρώτη ερώτηση που αφορά στο double play της vodafone.
Κατ αρχήν, θα ξανακάνουν καποια προσφορά στο μέλλον όπως αυτή με το μηνιαίο πάγιο των 18€?
Δεύτερον, θα βγάλουν τον περιορισμό των 1000'/ μήνα για δωρεάν σταθερά?
Και τέλος, (είτε αγοράσουν την hellas online είται αναπτύξουν το δικό τους ιδιόκτητο δίκτυο) θα παρέχουν "πραγματική" σταθερή τηλεφωνία? -Δηλαδη που να μην βασίζεται στο δίκτυο κινητής τηλεφωνίας

traderman
23-05-08, 10:54
Γιωργο προπονησε τα δαχτυλα σου γιατι θα χρειαστει να απαντησεις σε αρκετα ατομα.
Σε ευχαριστουμε για την διαθεση σου να μας βοηθησεις.

D_J_V
23-05-08, 12:00
Γιώργο απορώ τι σου ήρθε να αναφέρεις ποιος είσαι και που δουλεύεις!
Κινδυνεύεις είτε να χάσεις την ηρεμία σου εδω μέσα απο τις απορίες και τις γκρίνιες είτε τη δουλειά σου αν πετάξεις καμιά πατάτα και την δεί κανας undercover vodafoner :p ;)
Καλή συνέχεια πάντως και ευχαριστούμε για την προσπάθεια..
Συνεχίζω δεύτερος λοιπόν...
Εκανα αίτηση για DPP πήρα το SAGEM οκ η τηλεφωνία αλλά στην αίτηση για DSL έδωσα ένα ΤΥΧΑΙΟ νούμερο 210-748χχχχ που έχει ένα μαγαζί δίπλα μου και μάλιστα με το τελευταίο ψηφίο αλλαγμένο καθώς στο διαμέρισμα που ζήτησα το DSL είμαι καινούργιος, δεν ξέρω κανέναν και δεν πρόλαβα να ρωτήσω γιατί θα έχανα την προσφορά...
Λες να έχω κανα πρόβλημα ή χρειάζονται ΜΟΝΟ το κέντρο 748 και την διεύθυνση??
Ευχαριστώ και πάλι...

jimarass
24-05-08, 12:23
Γιώργο απορώ τι σου ήρθε να αναφέρεις ποιος είσαι και που δουλεύεις!
Κινδυνεύεις είτε να χάσεις την ηρεμία σου εδω μέσα απο τις απορίες και τις γκρίνιες είτε τη δουλειά σου αν πετάξεις καμιά πατάτα και την δεί κανας undercover vodafoner :p ;)
Καλή συνέχεια πάντως και ευχαριστούμε για την προσπάθεια..
Συνεχίζω δεύτερος λοιπόν...
Εκανα αίτηση για DPP πήρα το SAGEM οκ η τηλεφωνία αλλά στην αίτηση για DSL έδωσα ένα ΤΥΧΑΙΟ νούμερο 210-748χχχχ που έχει ένα μαγαζί δίπλα μου και μάλιστα με το τελευταίο ψηφίο αλλαγμένο καθώς στο διαμέρισμα που ζήτησα το DSL είμαι καινούργιος, δεν ξέρω κανέναν και δεν πρόλαβα να ρωτήσω γιατί θα έχανα την προσφορά...
Λες να έχω κανα πρόβλημα ή χρειάζονται ΜΟΝΟ το κέντρο 748 και την διεύθυνση??
Ευχαριστώ και πάλι...
Aν έδωσες τηλεφωνικό νούμερο που δεν υπάρχει, όταν η αίτηση φτάσει στον ΟΤΕ , τότε θα ακυρωθεί! Πρέπει να ελέγξεις ότι το σταθερό που δήλωσες υπάρχει και είναι σχετικά κοντά σου. Πάρε 121 και ρώτα..

........Auto merged post: jimarass πρόσθεσε 2 λεπτά και 22 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Να εγαινιάσω λοιπόν το thread με την πρώτη ερώτηση που αφορά στο double play της vodafone.
Κατ αρχήν, θα ξανακάνουν καποια προσφορά στο μέλλον όπως αυτή με το μηνιαίο πάγιο των 18€?
Δεύτερον, θα βγάλουν τον περιορισμό των 1000'/ μήνα για δωρεάν σταθερά?
Και τέλος, (είτε αγοράσουν την hellas online είται αναπτύξουν το δικό τους ιδιόκτητο δίκτυο) θα παρέχουν "πραγματική" σταθερή τηλεφωνία? -Δηλαδη που να μην βασίζεται στο δίκτυο κινητής τηλεφωνίας
Καλά στα ρπώτα ερωτήματα δεν παίζει να μας απαντήσει (λογικά!!) αλλά αν θες τη γνώμη μου για την τηλεφωνία, καμία εταιρία πλην ΟΤΕ δε δίνει πραγματική σταθερή. Όλες είναι voip. Απλά όσες καταλήγουν μετά το dslam σε pstn διαμόρφωση σου δίνουν και fax.

ariadgr
24-05-08, 13:06
στην αίτηση για DSL έδωσα ένα ΤΥΧΑΙΟ νούμερο 210-748χχχχ που έχει ένα μαγαζί δίπλα μου και μάλιστα με το τελευταίο ψηφίο αλλαγμένο καθώς στο διαμέρισμα που ζήτησα το DSL είμαι καινούργιος, δεν ξέρω κανέναν και δεν πρόλαβα να ρωτήσω γιατί θα έχανα την προσφορά...
Λες να έχω κανα πρόβλημα ή χρειάζονται ΜΟΝΟ το κέντρο 748 και την διεύθυνση??

Mόνο το 748 χρειάζονται για να βρούν το αστικό κέντρο (Αμπελοκήπων στην προκειμένη περίπτωση).


Aν έδωσες τηλεφωνικό νούμερο που δεν υπάρχει, όταν η αίτηση φτάσει στον ΟΤΕ , τότε θα ακυρωθεί! Πρέπει να ελέγξεις ότι το σταθερό που δήλωσες υπάρχει και είναι σχετικά κοντά σου. Πάρε 121 και ρώτα..

Αίτηση για ανενεργό βρόχο κάνουν, το γειτονικό τηλέφωνο χρησιμοποιείται ενδεικτικά από τον πάροχο για να εντοπιστεί το αστικό κέντρο από τα πρώτα ψηφία.
Άρα δεν τίθεται θέμα ακύρωσης της αίτησης γι'αυτό το λόγο.
Και φυσικά το 121 δεν είναι αρμόδιο στην αίτηση του D_J_V.

jimarass
24-05-08, 13:12
Αίτηση για ανενεργό βρόχο κάνουν, το γειτονικό τηλέφωνο χρησιμοποιείται ενδεικτικά από τον πάροχο για να εντοπιστεί το αστικό κέντρο από τα πρώτα ψηφία.
Άρα δεν τίθεται θέμα ακύρωσης της αίτησης γι'αυτό το λόγο.
Και φυσικά το 121 δεν είναι αρμόδιο στην αίτηση του D_J_V.
Είναι αρμόδιο για να επιβεβαιώσει ότι το σταθερό που δηλώθηκε είναι ΟΤΕ και όχι άλλος πάροχος. Πάντως ένας φίλος μου που δήλωσε σταθερό γείτονα , αν και είχε τα σωστά 3 πρώτα νούμερα, ακυρώθηκε και όταν δήλωσε άλλο το πήρε. Ίσως ήταν σύμπτωση.

PhoenixV23
25-05-08, 15:56
Καλησπερα παιδια.. Προσφατα ενεργοποιηθηκε το Vodafone 2play (εδω και 3 μερες για την ακριβεια), μετα απο σχεδον 2,5 μηνες.. Δεν ειναι ο χρονος που περιμενα, ειναι τα ψιλοπροβληματα που εχω και στο σταθερο και τωρα με το ιντερνετ. Στο σταθερο ας πουμε, οι χρεωσεις ειναι εντελως παραλογες. Η Vodafone υποτιθεται οτι δινει 1000 λεπτα το μηνα προς σταθερα. Οταν ελαβα τον δευτερο λογαριασμο ναι μεν ηξερα οτι ειχα ξεπερασει το χρονο ομιλιας, ειδα ομως οτι τον χρονο ομιλιας τον ειχα εξαντλησει τις πρωτες 12 μερες, κατι που με παραξενεψε.. Οποτε και εγω εκατσα και μετρησα τι εχω μιλησει. Ειδα λοιπον οτι συνολικα ειχα μιλησει σχεδον 920κατι λεπτα. Επικοινωνησα με την εξυπηρετηση πελατων και αφου καταγραφηκε η ενσταση μου, με πηρε καποιος υπευθυνος να μου εξηγησει οτι ο λογαριασμος ειναι σωστος γιατι οπως ειπε ισχυει η λεπτοχρεωση (?). Αν για παραδειγμα σε μια κληση μιλησα 6 λεπτα και 15 δ/λεπτα, η χρεωση θα ειναι 7 λεπτα!! Ημαρτον παιδια, λιγο ηρεμια.. Με τη λογικη αυτη αν εγω κανω 60 τηλεφωνα, χρεωνομαι χονδρικα αλλη μια ωρα την οποια δεν εχω μιλησει! Πηγα και απο ενα καταστημα της Vodafone που ξερω εινα παλικαρι εκει, και μου ειπε οτι κατι τετοιο δεν ισχυει. Συμπερασμα ακομα δεν εχω βγαλει. Οσον αφορα το ιντερνετ, εγω το θελω περισσοτερο για να παιζω παιχνιδια online, κατι το οποιο επισης μεχρι σημερα δεν εχω καταφερει να κανω. Δεν μπορω να συνδεθω, μου βγαζει συνεχεια το μηνυμα: http://img55.imageshack.us/img55/3598/pro2008cb2.th.jpg (http://img55.imageshack.us/my.php?image=pro2008cb2.jpg)
Απο την εξυπηρετηση πελατων ανοιξα το συγκεκριμενο πορτ, αλλα δεν αλλαξε τπτ. Μου λενε να συγκεντρωσω πληροφοριες για το παιχνιδι και κατι τετοια κουλα.. Τελος μ'αρεσει παρα πολυ η σταθεροτητα της συνδεσης μου, η οποια κυμαινεται κατα τη διαρκεια της μερας απο 1 εως 12 Mbps.. Πραγματικα αν μπορει καποιος να με βοηθησει θα το εκτιμουσα παρα πολυ γιατι ειμαι σε απογνωση.. Παντως εγω ενα ξερω, με το προηγουμενο ADSL που ειχα. δεν αντιμετωπισα ποτε κανενα προβλημα.. Ευχαριστω πολυ προκαταβολικα..

chrismasgr
25-05-08, 18:20
Πάντως αυτό με τα λεπτά ομιλίας ισχύει . Εάν έχει μιλήσει 10 λεπτά και 1 δευτερόλεπτο χρεώνει 11 λεπτά.

Από vodafone
Οι κλήσεις προς εθνικά δίκτυα σταθερής τηλεφωνίας χρεώνονται ανά λεπτό.
http://www.vodafone.gr/portal/client/cms/viewCmsPage.action?pageId=2454

jimarass
25-05-08, 19:04
Καλησπερα παιδια.. Προσφατα ενεργοποιηθηκε το Vodafone 2play (εδω και 3 μερες για την ακριβεια), μετα απο σχεδον 2,5 μηνες.. Δεν ειναι ο χρονος που περιμενα, ειναι τα ψιλοπροβληματα που εχω και στο σταθερο και τωρα με το ιντερνετ. Στο σταθερο ας πουμε, οι χρεωσεις ειναι εντελως παραλογες. Η Vodafone υποτιθεται οτι δινει 1000 λεπτα το μηνα προς σταθερα. Οταν ελαβα τον δευτερο λογαριασμο ναι μεν ηξερα οτι ειχα ξεπερασει το χρονο ομιλιας, ειδα ομως οτι τον χρονο ομιλιας τον ειχα εξαντλησει τις πρωτες 12 μερες, κατι που με παραξενεψε.. Οποτε και εγω εκατσα και μετρησα τι εχω μιλησει. Ειδα λοιπον οτι συνολικα ειχα μιλησει σχεδον 920κατι λεπτα. Επικοινωνησα με την εξυπηρετηση πελατων και αφου καταγραφηκε η ενσταση μου, με πηρε καποιος υπευθυνος να μου εξηγησει οτι ο λογαριασμος ειναι σωστος γιατι οπως ειπε ισχυει η λεπτοχρεωση (?). Αν για παραδειγμα σε μια κληση μιλησα 6 λεπτα και 15 δ/λεπτα, η χρεωση θα ειναι 7 λεπτα!! Ημαρτον παιδια, λιγο ηρεμια.. Με τη λογικη αυτη αν εγω κανω 60 τηλεφωνα, χρεωνομαι χονδρικα αλλη μια ωρα την οποια δεν εχω μιλησει! Πηγα και απο ενα καταστημα της Vodafone που ξερω εινα παλικαρι εκει, και μου ειπε οτι κατι τετοιο δεν ισχυει. Συμπερασμα ακομα δεν εχω βγαλει. Οσον αφορα το ιντερνετ, εγω το θελω περισσοτερο για να παιζω παιχνιδια online, κατι το οποιο επισης μεχρι σημερα δεν εχω καταφερει να κανω. Δεν μπορω να συνδεθω, μου βγαζει συνεχεια το μηνυμα: http://img55.imageshack.us/img55/3598/pro2008cb2.th.jpg (http://img55.imageshack.us/my.php?image=pro2008cb2.jpg)
Απο την εξυπηρετηση πελατων ανοιξα το συγκεκριμενο πορτ, αλλα δεν αλλαξε τπτ. Μου λενε να συγκεντρωσω πληροφοριες για το παιχνιδι και κατι τετοια κουλα.. Τελος μ'αρεσει παρα πολυ η σταθεροτητα της συνδεσης μου, η οποια κυμαινεται κατα τη διαρκεια της μερας απο 1 εως 12 Mbps.. Πραγματικα αν μπορει καποιος να με βοηθησει θα το εκτιμουσα παρα πολυ γιατι ειμαι σε απογνωση.. Παντως εγω ενα ξερω, με το προηγουμενο ADSL που ειχα. δεν αντιμετωπισα ποτε κανενα προβλημα.. Ευχαριστω πολυ προκαταβολικα..
Από όσο ξέρω η σταθερή έχει ελάχιστη χρέωση 1 λεπτό. Μετά ανά δευτερόλεπτο. ΌΣο για το game, πρέπει να κάνει port forward στη συγκεκριμένη πόρτα γιατί αν δε κάνω λάθος, η vodafone δίνει modem/router.

PhoenixV23
25-05-08, 19:19
Από όσο ξέρω η σταθερή έχει ελάχιστη χρέωση 1 λεπτό. Μετά ανά δευτερόλεπτο. ΌΣο για το game, πρέπει να κάνει port forward στη συγκεκριμένη πόρτα γιατί αν δε κάνω λάθος, η vodafone δίνει modem/router.

Οντως modem/router δινει, αλλα και το προηγουμενο adsl που ειχα modem/router εδινε χωρις να εχει προβληματα οπως αυτο.. Οταν λες οτι πρεπει να κανω port forward τι εννοεις? Οσο για τη σταθερη δεν εχω βγαλει ακομα ακρη για το τι ακριβως χρεωνουν.. Μετα την ενσταση που εκανα ακομα περιμενω να επικοινωνησουν μαζι μου. Αν παντως χρεωνουν ανα λεπτο κλησης τοτε προκειται για μεγαλη κοροιδια μιας και τα 1000 λεπτα που διαφημιζει και δινει η εταιρια κανενας δεν προκειται να τα μιλησει δωρεαν. Εκτος και αν κραταει χρονομετρο.. :p

gmitsiou
26-05-08, 01:26
Καλησπέρα σας,
σχετικά με την σταθερή τηλεφωνία...Η χρέωση είναι ανά λεπτό!Για αυτό το λόγο σου δίνει 1000 λεπτά χρόνο ομιλίας.Ο λόγος για τον οποίο είναι 1000 δεν τον γνωρίζω διότι δεν είμαι το αρμόδιο τμήμα και δεν είμαι αυτός που σχηματίζει τα προγράμματα για να μπορέσω να σου απαντήσω με το σκεπτικό με το οποίο γίνεται αυτή η χρέωση ανά λεπτό.Πάντως, πέραν της πλάκας και του θέματος, 1000 λεπτά δεν σου δίνει ο οτέ.Και αναφέρομαι στον οτέ διότι ο μοναδικός ανταγωνιστής των εταιρειών αυτών είναι ο οτέ και όχι οι άλλες εταιρείες τέτοιου τύπου.Βλέπετε, όλα τα προγράμματα φτιάχνονται με βάση τον ανταγωνισμό σεσχέση με τον οτέ.Σε κάθε διαφήμιση αναφέρεται χωρίς πάγιο οτέ, και όχι χωρίς πάγιο τελλάςκαι ούτω καθεξής.
H Vodafone αυτό που κάνει είναι να περνά η σταθερή της τηλεφωνία μέσω gsm και ουσιαστικά μέσω του ασύρματου δικτύου της το οποίο μέσα σε πολλούς λίγους μήνες το καλυτέρεψε και το νοικοκύρεψε πάρα πολύ .
Σχετικά με το αν θα συνεχίσει μέσω gsm ή όχι, έγκυρες πηγές λένε ότι ήδη έχουν κατασκευαστεί δικά της τηλεφωνικά κέντρα στην Αττική και πολύ γρήγορα στην Θεσσαλονική, πράγμα το οποίο σημαίνει ότι θα υπάρχει ενσύρματη καλωδίωση.Αυτά μεχρι το 2008 το Δεκέμβρη.Το αν θα περάσουν οι υπάρχοντες πελάτες από ασύρματη σε ενσύρματη συνδεσιμότητα δεν το γνωρίζω αλλά υποθέτω πως ναι χωρίς να δίνω ελπίδες και να δεσμεύομαι.

Για την adsl με νέο σταθερό από vodafone η καλύτερη λύση είναι να δίδεται τηλέφωνο από την ίδια την πολυκατοικία, τόσο διότι βρίσκει η vodafone το τηλεφωνικό σου κέντρο αλλά και τόσο μπορούν να κάνουν πιο ευκολα και γρήγορα τις διαδικασίες χωρίς να παγώνουν το θέμα και να σε παίρνουν και να σε ξαναπαίρνουν τηλέφωνο και μετά κάλεσε μας να μας δώσεις νέο τηλέφωνο κτλ....

Σχετικά με το γιατί ανέφερα ποιος είμαι και που εργάζομαι;Ο λόγος είναι ότι δεν θέλω να κρύψω κάτι και δεν θέλω να δημιουργηθεί η εντύπωση το ποιος είμαι και που τα ξέρω κτλ.Δεν έχω τπτ να κρύψω και δεν έχω κάποιο λόγο να κρύβομαι.Το να απαντάω σε κάτι ή να βοηθήσω σε κάτι που θα καλύψει και απορία τρίτων είναι κάτι που μπορώ να το κάνω και δεν μου είναι δύσκολο.

Σχετικά με την adsl της vodafone, υπάρχουν μερικάπροβληματάκια που επιλύονται όλο και περισσότερο.Αυτό συμβαίνει διότι μερικά τηλεφωνικά κέντρα είναι μισθωμένα και είναι σε χάλια κατάσταση, με αποτέλεσμα να συμβαίνουν αυτά που συμβαίνουν με τις ταχύτητες για τις οποίες παίζουν ρόλο και η ποιότητα του χαλκού.

Ελπίζω να κάλυψα όλους τους προλαλύσαντες και όλες τις απορίες σας.

Off topic:Αργησα να απαντήσω διότι ήμουν εξωτερικό!

PhoenixV23
29-05-08, 04:14
Tελικα μεσω της εξυπηρετησης πελατων εκανα port forward το συγκεκριμενο port που ζηταει το παιχνιδι, αλλα τπτ.. Επανελαβα τη διαδικασια 4 φορές χωρις κανενα αποτελεσμα.. Ο υπαλληλος που με εξυπηρετησε, μου ειπε οτι η διαδικασια του port forward ειναι μια στανταρ διαδικασια και δεν ξερει τι αλλο μπορει να φταιει.. Πραγματικα δεν βγαζω ακρη για το τι γινεται και ισως τελικα παω να αγορασω ενα καινουργιο router να κανω τη δουλεια μου..

D_J_V
29-05-08, 11:03
Απο software firewall τι έχεις?
Μήπως φταίει αυτό...

PhoenixV23
29-05-08, 17:43
Απο software firewall τι έχεις?
Μήπως φταίει αυτό...

Eχω το AVG Antivirus και επισης εχω ρυθμισει το firewall των Windows ετσι ωστε να επιτρεπει τη συνδεση με το συγκεκριμενο port..

SirAggelos
16-06-08, 10:30
Προφανως εχεις ρουτερ και δεν εχεις ρυθμισει να κανει Port fordwarding (NAT) ή ψαχνεις στο google γραφωντας "το μοντελο του ρουτερ=+port fordwarding" ή βαζεις Usb μοντεμ που δεν χρειαζεται τπτ να ρυθμισεις

sportguy
16-06-08, 18:08
πηγαινε στο σιτε www.portforward.com και κανε κλικ εκει που λεει routers.. βρες αυτο που θεσ και ρυθμισε οπωσ σου λεει εκει!

a453
19-06-08, 23:19
Γιώργο καλησπέρα και καλώς όρισες,

θέλω να σε ρωτήσω εκ μέρους ενός φίλου μου που πρσφάτως έβαλε Vodafone σταθερό+ADSL. Με το σταθερό δεν έχει αντιληφθεί κάποιο πρόβλημα, μέχρι στιγμής.

Με το ADSL όμως, που τον βοήθησα κιόλας, αντιμετωπίζει ένα παράξενο πρόβλημα. Έχει πάρει το fritz 7140 και τις πρώτες μέρες που έγινε η ολοκλήρωση της σύνδεσεις δεν είχε καθόλου internet. Άφησε το router χωρίς ρεύμα για αρκετή ώρα, αλλά τίποτα. Μετά τον επισκέφθηκα και όταν κάθισα στον ΗΥ έκπληκτοι και οι δύο είδαμε πως είχε σύνδεση. Την επόμενη μέρα πάλι είδε πως δεν έχει internet και ... μετά έφυγε πολύ μακρυά για να μην εκνευρίζεται, αλλά κι εκεί στην Ελβετία πάλι χάλια νομίζω περνάει. :(

Το ερώτημα μου είναι:δείχνει να είναι πρόβλημα του fritz ή της vodafone/hol

Να σημειώσω πως ενώ κλειδώνει στο 5Mbps περίπου από το rapidshare κατέβαζε με 50, αλλά την ίδια στιγμή από την nvidia με κάτι λιγότερο από 400.

Ακόμη από snr και attn πάει κάπως καλά, δεν θυμάμαι ακριβώς νούμερα τώρα - αλλά σίγουρα θυμάμαι πως δεν είμασταν ενθουσιασμένοι όταν τα μετρήσαμε. Το άσχημο είναι με τα χαμένα πακέτα και τα λάθη που ήταν αρκετά, αλλά δεν μπόρεσα να καταλάβω σε τί βάθος χρόνου είχε γίνει η καταγραφή τους.

Όχι τίποτα άλλο, αλλά σκέφτομαι να το γυρίσω από ΟΤΕ σε vodafone κι εγώ, για καθαρά θέμα κόστους, αλλά με τέτοια ποιότητα μάλλον δύσκολα θα γύρει προς κάποια πλευρά η ζυγαριά.

Σε ευχαριστώ και πάλι καλώς όρισες

sportguy
20-06-08, 18:06
γιατι δεν πας στην vodafone με το προβλημα αυτο...?

a453
20-06-08, 19:22
γιατι δεν πας στην vodafone με το προβλημα αυτο...?
Έχει μιλήσει τηλεφωνικά ο φίλος μου, αλλά δεν έχει τις γνώσεις για να τους πιέσει και να τους πείσει να κοιτάξουν την ποιότητα της γραμμής. Άλλωστε όπως είπα τώρα είναι Ελβετία και μόλις γυρίσει σίγουρα θα συναντηθούμε για να παλέψουμε με το θηρίο που λέγεται 'Τεχνική υποστήριξη'.

kiriakosk
21-06-08, 13:04
Θα ήθελα να καταθέσετε την εμπειρία όσον αφορά την μετάβαση από άλλο πάροχο στην Vodafone. Υπαρχει η γνωστή προσφορά που και «πιάνει» και το ΑΡΥΣ (4 Μbps 9,9€) το θέμα όμως είναι για πόσο διάστημα θα μείνω χωρίς νετ όσοι κανατε το βήμα help :dots:

Από voda μου είπαν 3-4 μέρες, αλλά οι 3-4 φοβάμαι ότι άνετα στο τέλος μπορούν να γίνουν 10+ :nono:

kiriakosk
21-06-08, 14:30
Θα σας παρακαλούσα, να μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μου για οποιαδήποτε απορία ή πρόβλημα έχετε και μπορώ να σας βοηθήσω. Θα προσπαθήσω να είμαι όσο πιο αναλυτικός και να απαντήσω σε οποιαδήποτε απορία σας το συντομότερο δυνατόν.

Σας ευχαριστώ για την υπομονή σας και οποιαδήποτε παρατήρηση, ιδέα ή άποψη αποδεκτή.

Μιας και έχεις την καλοσύνη, από την εμπειρία σου η αλλαγή παρόχου (οτενετ) σε Voda στο ΑΡΥΣ πόσες μέρες μένεις χωρίς νετ? αναλαμβάνει και η Voda να κόψει σύνδεση από τον προηγούμενο πάροχο?

@ ADSLgr.com All rights reserved.