PDA

Επιστροφή στο Forum : Εξώδικο από τη FORTHNET!



flyboy
21-05-08, 21:25
Εκεί που νόμιζα ότι είχα ξεμπλέξει με αυτή την εταιρία, νάτη πάλι μπροστά μου!

Το ιστορικό έχει ως εξής..

Από πέρυσι είχα double play μέσω ΟΤΕ περιμένοντας μάταια να με βάλει κάποια στιγμή στο ιδιόκτητο. Οι μήνες όμως περνούσαν και μη μπορώντας άλλο τη κοροϊδία αποφάσισα να κάνω αίτηση διακοπής. Αυτό έγινε το Νοέμβριο του 2007.

Αφού μετα κόπων και βασάνων κατάφεραν να βρουν την αίτηση μου, είπαν ότι σε 20 μέρες θα διακοπώ. Αμ δε...

Οι μήνες περνούσαν, όπως όταν περίμενα την μεταφορά μου, μόνο που τώρα περίμενα τη διακοπή μου.
Κόντευε να τελειώσει κι ο Ιανουάριος του 2008 και ακόμα τίποτα, οι λογαριασμοί όμως ερχόντουσαν κανονικά. Όταν τους έπαιρνα τηλέφωνο και τους έλεγα ότι εκβιαστικά ζητάτε να πληρώνω τους λογαριασμούς αφού με κρατάτε όμηρο, εκείνοι λέγανε να μη τους πληρώνω καθώς ήταν δική τους υπαιτιότητα. Αυτό και έκανα.

Στο ενδιάμεσο είχα κάνει και αίτηση στη Τελλάς όπου και ενεργοποιούμαι στις 25 Φεβρουαρίου. Το αστείο εδώ είναι ότι ήρθε κι άλλος λογαριασμός forthnet που ζητούσε τα παγια μέχρι 6 Μαρτίου. Σε επικοινωνία είπαν πάλι να μη πληρωθεί οπότε λέω επιτέλους ΞΕΜΠΛΕΞΑ!

Προχθές όμως γυρνώντας σπίτι, μου λέει η μάνα μου ότι η forthnet μας έστειλε εξώδικο ζητώντας να πληρώσουμε 104,5€, από 10 Ιανουαρίου μέχρι 6 Μαρτίου.

Φυσικά μου ανέβηκε το αίμα στο κεφάλι και άρχισα αμέσως τα τηλέφωνα. Απ'το νομικό τμήμα μου είπαν ότι δε δέχονται τηλεφωνικά αιτήματα και ότι πρέπει να στείλω mail. Στέλνω λοιπόν το ιστορικό και σήμερα δέχομαι τηλεφώνημα ότι τα πάγια πιστώθηκαν και ότι απλά πρέπει να πληρώσω τα 11€ των κλήσεων προς κινητά.


Η οργή μου είναι τεράστια, όχι μόνο για το εξώδικο αλλά και για όλη τη ταλαιπωρία που είχα υποστεί για μήνες. Και έρχεται τώρα να μου ζητήσει και τα ρέστα. Που το εξώδικο έπρεπε να το είχα στείλει εγώ σε αυτούς!

Θα μου πείτε τέλος καλό όλα καλά, αλλά δεν είναι αυτό. Η μάνα μου κόντεψε να πάθει έμφραγμα όταν διάβασε για Τειρεσίες και τα σχετικά. Ο δε μπαμπάς είπε, ασ'το να πάμε δικαστήριο. Δηλαδή δε βλέπουν το ιστορικό μιας περίπτωσης πριν αρχίσουν να στέλνουν εξώδικα δεξιά κι αριστερά; Το δικηγορικό γραφείο δε μελετάει κάτι πριν προχωρήσει την υπόθεση;

Σκέφτομαι πόσος κόσμος θα χει πληρώσει αντίστοιχα νταβατζιλίκια με τα δικά μου μόνο και μόνο επειδή διαβάσανε τις απειλές στην επιστολή.

Αει σιχτίρ πια!

gr_09
21-05-08, 22:50
Φυσικά μου ανέβηκε το αίμα στο κεφάλι και άρχισα αμέσως τα τηλέφωνα. Απ'το νομικό τμήμα μου είπαν ότι δε δέχονται τηλεφωνικά αιτήματα και ότι πρέπει να στείλω mail. Στέλνω λοιπόν το ιστορικό και σήμερα δέχομαι τηλεφώνημα ότι τα πάγια πιστώθηκαν και ότι απλά πρέπει να πληρώσω τα 11€ των κλήσεων προς κινητά.

Απλά ντροπήστην κυρια Forthnet, και κάθε κυρια Forthnet που ζητάει και τα ρέστα μετά από ταλαιπωρία ενεργοποίησης:down:

Για 11 ευρώ!:down:

andreasp
22-05-08, 09:28
Δεν μπορουν να σε γράψουν στον ΤΕΙΡΕΣΙΑ, για χρέος σε εταιρία τηλεεπικοινωνιών.

hel
22-05-08, 10:09
Εκεί που νόμιζα ότι είχα ξεμπλέξει με αυτή την εταιρία, νάτη πάλι μπροστά μου!

Το ιστορικό έχει ως εξής..

Από πέρυσι είχα double play μέσω ΟΤΕ περιμένοντας μάταια να με βάλει κάποια στιγμή στο ιδιόκτητο. Οι μήνες όμως περνούσαν και μη μπορώντας άλλο τη κοροϊδία αποφάσισα να κάνω αίτηση διακοπής. Αυτό έγινε το Νοέμβριο του 2007.

Αφού μετα κόπων και βασάνων κατάφεραν να βρουν την αίτηση μου, είπαν ότι σε 20 μέρες θα διακοπώ. Αμ δε...

Οι μήνες περνούσαν, όπως όταν περίμενα την μεταφορά μου, μόνο που τώρα περίμενα τη διακοπή μου.
Κόντευε να τελειώσει κι ο Ιανουάριος του 2008 και ακόμα τίποτα, οι λογαριασμοί όμως ερχόντουσαν κανονικά. Όταν τους έπαιρνα τηλέφωνο και τους έλεγα ότι εκβιαστικά ζητάτε να πληρώνω τους λογαριασμούς αφού με κρατάτε όμηρο, εκείνοι λέγανε να μη τους πληρώνω καθώς ήταν δική τους υπαιτιότητα. Αυτό και έκανα.

Στο ενδιάμεσο είχα κάνει και αίτηση στη Τελλάς όπου και ενεργοποιούμαι στις 25 Φεβρουαρίου. Το αστείο εδώ είναι ότι ήρθε κι άλλος λογαριασμός forthnet που ζητούσε τα παγια μέχρι 6 Μαρτίου. Σε επικοινωνία είπαν πάλι να μη πληρωθεί οπότε λέω επιτέλους ΞΕΜΠΛΕΞΑ!

Προχθές όμως γυρνώντας σπίτι, μου λέει η μάνα μου ότι η forthnet μας έστειλε εξώδικο ζητώντας να πληρώσουμε 104,5€, από 10 Ιανουαρίου μέχρι 6 Μαρτίου.

Φυσικά μου ανέβηκε το αίμα στο κεφάλι και άρχισα αμέσως τα τηλέφωνα. Απ'το νομικό τμήμα μου είπαν ότι δε δέχονται τηλεφωνικά αιτήματα και ότι πρέπει να στείλω mail. Στέλνω λοιπόν το ιστορικό και σήμερα δέχομαι τηλεφώνημα ότι τα πάγια πιστώθηκαν και ότι απλά πρέπει να πληρώσω τα 11€ των κλήσεων προς κινητά.


Η οργή μου είναι τεράστια, όχι μόνο για το εξώδικο αλλά και για όλη τη ταλαιπωρία που είχα υποστεί για μήνες. Και έρχεται τώρα να μου ζητήσει και τα ρέστα. Που το εξώδικο έπρεπε να το είχα στείλει εγώ σε αυτούς!

Θα μου πείτε τέλος καλό όλα καλά, αλλά δεν είναι αυτό. Η μάνα μου κόντεψε να πάθει έμφραγμα όταν διάβασε για Τειρεσίες και τα σχετικά. Ο δε μπαμπάς είπε, ασ'το να πάμε δικαστήριο. Δηλαδή δε βλέπουν το ιστορικό μιας περίπτωσης πριν αρχίσουν να στέλνουν εξώδικα δεξιά κι αριστερά; Το δικηγορικό γραφείο δε μελετάει κάτι πριν προχωρήσει την υπόθεση;

Σκέφτομαι πόσος κόσμος θα χει πληρώσει αντίστοιχα νταβατζιλίκια με τα δικά μου μόνο και μόνο επειδή διαβάσανε τις απειλές στην επιστολή.

Αει σιχτίρ πια!

Η αίτηση διακοπής έγινε με fax ή εγγράφως στα γραφεία;
Αφού έχεις λογαριασμούς από tellas από τον Φεβρουάριο και μετά δεν έχεις πρόβλημα στο να αποδείξεις ότι δεν χρησιμοποιούσες την υπηρεσία.

flyboy
22-05-08, 10:45
Μπορεί να μην έγινα κατανοητός γιατί προσπαθούσα να είμαι λιτός στο πρώτο ποστ.
Τα πάγια που μου έλεγαν ότι χρωστάω, πιστώθηκαν τελικά και πλέον χρωστάω μόνο τις κλήσεις. Αναγνώρισαν το λάθος τους δηλαδή.

Τώρα η αίτηση διακοπής δε νομίζω να έχει σημασία με ποιο τρόπο έγινε. Είχα στείλει 7 φαξ και άλλα 17 e-mail μέχρι να καταφέρουν να τh δουν οι αόμματοι της forthnet.

manoz
22-05-08, 10:51
Δεν μπορουν να σε γράψουν στον ΤΕΙΡΕΣΙΑ, για χρέος σε εταιρία τηλεεπικοινωνιών.

Από τη στιγμή που θα βγει Διαταγή Πληρωμής μπαίνεις και στον ΤΕΙΡΕΣΙΑ, ανεξάρτητα από το είδος της οφειλής.

theopan
22-05-08, 13:35
Από τη στιγμή που θα βγει Διαταγή Πληρωμής μπαίνεις και στον ΤΕΙΡΕΣΙΑ, ανεξάρτητα από το είδος της οφειλής.

Αμφιβάλλω. Εκτός του ότι δεν βγαίνει όσο απλά παρουσιάζουν στις απειλές τους τα "κοράκια" (εισπρακτικές "εταιρίες"), διαταγή πληρωμής για τέτοια θέματα, ακόμα και να βγει, αν δεν κάνω λάθος θα πρέπει πρώτα να τελεσιδικήσει πριν περαστεί η πληροφορία στον Τειρεσία.

George978
22-05-08, 13:43
αμα ηταν να μπαιναμε στο τειρεσια για 11 ευρω τοτε βρασε ορυζα , θα ηταν ΟΛΗ η ελλαδα μεσα

Xguru
22-05-08, 13:48
Απλά αίσχος. Εξαιτίας αυτού του λόγου έχω φύγει από τη forthnet και δεν πρόκειται να ξαναγυρίσω. Να την χαίρονται.

sakistsalikis
22-05-08, 19:02
Προφανως η forthnet επεσε στη ιδια λακουβα που ειχε πεσει και η vivodi. Απειλες, λογιστηριο για πεταμα και κοροϊδια του καταναλωτη.
Θα προσγειωθει οπως προσγειωθηκε και η vivo. Υπαρχει κανενεας εδω και 1 χρονο τουλαχιστον που να βαζει vivodi; Δεν νομιζω.

manoz
22-05-08, 19:54
Αμφιβάλλω. Εκτός του ότι δεν βγαίνει όσο απλά παρουσιάζουν στις απειλές τους τα "κοράκια" (εισπρακτικές "εταιρίες"), διαταγή πληρωμής για τέτοια θέματα, ακόμα και να βγει, αν δεν κάνω λάθος θα πρέπει πρώτα να τελεσιδικήσει πριν περαστεί η πληροφορία στον Τειρεσία.

Και όμως έτσι είναι!!!! Σημασία δεν έχει ούτε το ύψος, ούτε το είδος της οφειλής, φτάνει να έχει εκδοθεί Διαταγή Πληρωμής. Το πόσο εύκολο ή δύσκολο είναι να γίνει αυτό είναι άλλο θέμα (ας μην ξεφύγουμε). Και, τέλος, όχι, δε χρειάζεται να "τελεσιδικήσει", πίστεψέ με...;):whistle:

andreasermones
22-05-08, 20:04
Από τη στιγμή που θα βγει Διαταγή Πληρωμής μπαίνεις και στον ΤΕΙΡΕΣΙΑ, ανεξάρτητα από το είδος της οφειλής.

Πολυ σωστο φιλε απο την στιγμη που η διαταγη πληρωμης θα βγει θα μπεις στον τειρεσια ανεξαρτητου ποσου και που το οφειλεις....οσο για την 4νετ επρεπε να το πας δικαστικα και να ζητησεις και αποζημιωση....

hel
22-05-08, 21:38
Μπορεί να μην έγινα κατανοητός γιατί προσπαθούσα να είμαι λιτός στο πρώτο ποστ.
Τα πάγια που μου έλεγαν ότι χρωστάω, πιστώθηκαν τελικά και πλέον χρωστάω μόνο τις κλήσεις. Αναγνώρισαν το λάθος τους δηλαδή.

Τώρα η αίτηση διακοπής δε νομίζω να έχει σημασία με ποιο τρόπο έγινε. Είχα στείλει 7 φαξ και άλλα 17 e-mail μέχρι να καταφέρουν να τh δουν οι αόμματοι της forthnet.

Το είπα αυτό γιατί έχουμε δει πολλές φορές τα mail για διακοπές να μην διαβάζονται και τα fax να χάνονται.

sdikr
22-05-08, 21:44
Το είπα αυτό γιατί έχουμε δει πολλές φορές τα mail για διακοπές να μην διαβάζονται και τα fax να χάνονται.

Και ποιος φταίει;

ΥΓ το αποδεικτικό απο το φαξ του πελάτη είναι αρκετό για να δηλώσει οτι το λάβανε

theopan
23-05-08, 21:49
Και όμως έτσι είναι!!!! Σημασία δεν έχει ούτε το ύψος, ούτε το είδος της οφειλής, φτάνει να έχει εκδοθεί Διαταγή Πληρωμής. Το πόσο εύκολο ή δύσκολο είναι να γίνει αυτό είναι άλλο θέμα (ας μην ξεφύγουμε). Και, τέλος, όχι, δε χρειάζεται να "τελεσιδικήσει", πίστεψέ με...;):whistle:

Το τελεσιδικήσει, μην το βάζεις σε εισαγωγικά. Μια διαταγή πληρωμής δε σημαίνει ότι πληρώνεις οπωσδήποτε και τέρμα. Υπάρχουν ένδικα μέσα που μπορείς να χρησιμοποιήσεις στη συνέχεια. Μπορείς π.χ. να ασκήσεις ανακοπή στη διαταγή. Κατά συνέπεια είναι παράνομο ο Τειρεσίας να σε "μαυρίζει" τόσο εύκολα και τόσο γρήγορα (όχι ότι θα με παραξένευε βέβαια τέτοια αυθαιρεσία από αυτούς τους αλητήριους).

Xguru
24-05-08, 02:00
Πέρα από όλα αυτά, η Forthnet και η κάθε εταιρία που σέβεται τον πελάτη θα πρέπει πριν τους τσουβαλιάσει όλους και τους παραπέμψει στο δικηγορικό γραφείο να τσεκάρει αφενός ότι χρωστάει κάποιος σίγουρα και να κάνει μία τηλεφωνική όχληση η ίδια ή έστω να αναγκάζει το δικηγορικό γραφείο να την κάνει.

Είναι θέμα σεβασμού προς τον πελάτη και οργάνωσης. Η πολιτική των εξωδίκων σε όποιον τύχει είναι αναιδέστατος αρπακολισμός για μαγαζάκια που θέλουν να λέγονται εταιρίες.

hel
24-05-08, 09:10
Και ποιος φταίει;

ΥΓ το αποδεικτικό απο το φαξ του πελάτη είναι αρκετό για να δηλώσει οτι το λάβανε

Η κακή μηχανοργάνωση φταίει.
Δεν διαφωνούμε εδώ.

no_logo
24-05-08, 09:21
ποιος σου φταίει;
Αποφάσισες να γίνεις συνδρομητής σε μπακάλικο και συνέχισες χωρίς να μάθεις από τα λάθη σου πηγαίνοντας συνδρομητής σε εταιρεία που έχει καταδικαστεί επανειλημμένως για απάτες, πλαστογραφίες κοκ.

το δις εξαμαρτείν ουκ ανδρός σοφού

θα δουν και χειρότερα τα μάτια σου, αυτό είναι 100% σίγουρο

KOULIS68
25-05-08, 02:01
το εξωδικο δεν ειναι εντολη πληρωμης , ειναι κατι σαν ειδοπιηση .
δεν μπαινει στον τειρεσια , αν δεις εντολη πληρωμης θα δεις διαφορα εχει κατι σφραγειδες απο δικαστηριο χαρτοσημα ομορφα στολισμενο.

καμια σχεση το ενα με το αλλο.


σχετικα με τις εντολες πληρωμης. αυτες ολες κοινοπιουντε στον τειρεσεια ανεξαρτητα ποσου αν βγει εντολη καταγραφεται.

αλλα το εξωδικο δεν ειναι ετσι. σου λενε με δικηγορο οτι κατι χρωστας και οχι μονο για χρεη γενικα υπαρχουνε εξωδικα.

Spanos
25-05-08, 02:18
Eγω δεν κατάλαβα που είναι το περίεργο. Ο άνθρωπος δεν είχε πληρώσει ούτε τις κλήσεις που είχε κάνει, δεν έπρεπε να του στείλουν εξώδικο κάποια στιγμή; Πάω στοίχημα πάντως οτι έχει πάρει και άλλες ειδοποιήσεις τις οποίες αγνόησε πριν φτάσουν εκεί;)

sakistsalikis
25-05-08, 02:31
@Spanos Ο ανθρωπος ειχε κανει διακοπη, δεν ξερω αν το εχεις παρει χαμπαρι. Δηλαδη εσυ θεωρεις οτι απο τη στιγμη που γινεσαι καπου συνδρομητης δεν εχεις δικαιωμα ποτε να διακοψεις; Δεσμευεσαι να πληρωνεις συνδρομη μια ζωη;




Δεν εχω καταλαβει κατι στην υποθεση. Επεστρεψαν τα παγια για καποιο Χ διαστημα αλλα για εκεινο το Χ διαστημα σου χρεωνουν κλησεις; Αυτο ειναι ασυμβιβαστο εντελως. Αφου στα επεστρεψαν αναγνωριζουν οτι δεν ησουν συνδρομητης το διστημα εκεινο και ειχε γινει πιο πριν η διακοπη αρα δε μπορεις να χρεωθεις και κλησεις.

Το εξωδικο ειναι ενας τροπος να σου δειξουν οτι εχει αναλαβει δικηγορος την υποθεση. Δεν εχει καποια επιπτωση σε εσενα.

Στη θεση σου θα εκανα καταγγελιες στις ανεξαρτητες αρχες (ΕΕΤΤ, ΙΝΚΑ, συνηγορος). Αν θες να εχεις το κεφαλι σου ησυχο δωσε τα λεφτα για τις κλησεις (μη χασεις την αποδειξη) και μετα κανε καταγγελιες στις αρχες να τα ζητησεις πισω. Δε νομιζω οτι σε συμφεει να μπλεξεις δικαστικα, εξαλου ουτε η forthnet πιστευω οτι θα κινησει τελικα διαδικασιες για τοσο μικρο ποσο.

Spanos
25-05-08, 02:40
@Spanos Ο ανθρωπος ειχε κανει διακοπη, δεν ξερω αν το εχεις παρει χαμπαρι. Δηλαδη εσυ θεωρεις οτι απο τη στιγμη που γινεσαι καπου συνδρομητης δεν εχεις δικαιωμα ποτε να διακοψεις; Δεσμευεσαι να πληρωνεις συνδρομη μια ζωη;

Διακοπή έκανε, τις κλήσεις που έκανε όσο ήταν στη Forthnet δεν πλήρωσε (11 ευρώ) :whistle:

DSLaManiaC
25-05-08, 03:23
Το εξωδικο ειναι ενας τροπος να σου δειξουν οτι εχει αναλαβει δικηγορος την υποθεση. Δεν εχει καποια επιπτωση σε εσενα.

Αυτό είναι η επίσημη εκδοχή..
Εγώ το είδα σαν απειλητικό σημείωμα (θα σας κάνουμε αυτό, εκείνο, το άλλο, τειρεσίας κλπ) για να φοβίζει αυτούς που δεν έχουν γνώση στο θέμα ή που δε μπορούν/ξέρουν να το ψάξουν.

hel
25-05-08, 08:50
Διακοπή έκανε, τις κλήσεις που έκανε όσο ήταν στη Forthnet δεν πλήρωσε (11 ευρώ) :whistle:

Kι εγώ κάτι χάνω κάπου:whistle:

flyboy
25-05-08, 15:27
Eγω δεν κατάλαβα που είναι το περίεργο. Ο άνθρωπος δεν είχε πληρώσει ούτε τις κλήσεις που είχε κάνει, δεν έπρεπε να του στείλουν εξώδικο κάποια στιγμή; Πάω στοίχημα πάντως οτι έχει πάρει και άλλες ειδοποιήσεις τις οποίες αγνόησε πριν φτάσουν εκεί;)

Δεν μας είπε μόνο τι στοίχημα βάζεις. Ότι και να 'ναι όμως το χεις χάσει.
Πόσες ειδοποιήσεις δηλαδή λες να έχουν στείλει από τον τελευταίο λογαριασμό πριν 2 μήνες για να τις αγνοήσω κιόλας.

ΞΑΝΑΛΕΩ ότι όσες φορές τους πήρα τηλέφωνο για να δω τι θα γίνει με τους λογαριασμούς πάντα έλεγαν να μη πληρωθούν καθώς είναι δική τους υπαιτιότητα η καθυστέρηση στη διακοπή.

Στο εξώδικο ζητάν να πληρωθούν και τα πάγια των μηνών που περίμενα τη διακοπή συν 11€ από κλήσεις του Ιανουαρίου και Φεβρουαρίου.

Μετά το εξώδικο και αφού επικοινώνησα μαζί τους (πριν 5 μέρες δηλαδή) απέσυραν τα πάγια και ζήτησαν μόνο τα 11€.


Διακοπή έκανε, τις κλήσεις που έκανε όσο ήταν στη Forthnet δεν πλήρωσε (11 ευρώ) :whistle:

Δηλαδή αν πλήρωνα τα 11€ δε θα ερχόταν εξώδικο... :whistle:

papi_tam
25-05-08, 16:18
Εγώ έχω μια απορία. Και ποιά εταιρία σήμερα δεν χρησιμοποιεί τέτοια μέσα? (με εξώδικα, δικηγορους εισπρακτικες κλπ κλπ)
Η fothnet μόνο? Η tellas, hol, vivodi και πάει λέγοντας είναι άγιες?
Εγώ θυμάμαι και η wind (τοτε tim) μου είχε στείλει κατι αντίστοιχο για το "αστρονομικό" ποσο της τάξης των 15-17€ αν θυμάμαι καλά..

manoz
26-05-08, 12:04
Το τελεσιδικήσει, μην το βάζεις σε εισαγωγικά. Μια διαταγή πληρωμής δε σημαίνει ότι πληρώνεις οπωσδήποτε και τέρμα. Υπάρχουν ένδικα μέσα που μπορείς να χρησιμοποιήσεις στη συνέχεια. Μπορείς π.χ. να ασκήσεις ανακοπή στη διαταγή. Κατά συνέπεια είναι παράνομο ο Τειρεσίας να σε "μαυρίζει" τόσο εύκολα και τόσο γρήγορα (όχι ότι θα με παραξένευε βέβαια τέτοια αυθαιρεσία από αυτούς τους αλητήριους).


[Μάθημα νομικών ΟΝ]

1. Τελεσιδικούν οι δικαστικές αποφάσεις, ΟΧΙ οι διαταγές πληρωμής.
2. Ένδικα μέσα είναι α) η έφεση, β) η αναίρεση και γ) η αναψηλάφιση. Η ανακοπή κατά διαταγής πληρωμής είναι ένδικο βοήθημα.
3. Για να μην πληρωθεί η διαταγή πληρωμής πρέπει να ασκηθεί, εκτός από την ανακοπή, και αίτηση αναστολής και να εκδοθεί α) προσωρινή διαταγή και στη συνέχεια β) δικαστική απόφαση που να την κάνει δεκτή, διαφορετικά μπορεί να εκτελεστεί άμεσα (κατάσχεση περιουσιακών στοιχείων->πλειστηριασμός).

[/Μάθημα νομικών ΟFF]


Μην επιμένεις φίλε μου, η δουλειά μου είναι...:whistle:

theopan
26-05-08, 13:51
[Μάθημα νομικών ΟΝ]

1. Τελεσιδικούν οι δικαστικές αποφάσεις, ΟΧΙ οι διαταγές πληρωμής.
2. Ένδικα μέσα είναι α) η έφεση, β) η αναίρεση και γ) η αναψηλάφιση. Η ανακοπή κατά διαταγής πληρωμής είναι ένδικο βοήθημα.
3. Για να μην πληρωθεί η διαταγή πληρωμής πρέπει να ασκηθεί, εκτός από την ανακοπή, και αίτηση αναστολής και να εκδοθεί α) προσωρινή διαταγή και στη συνέχεια β) δικαστική απόφαση που να την κάνει δεκτή, διαφορετικά μπορεί να εκτελεστεί άμεσα (κατάσχεση περιουσιακών στοιχείων->πλειστηριασμός).

[/Μάθημα νομικών ΟFF]


Μην επιμένεις φίλε μου, η δουλειά μου είναι...:whistle:

Έχεις δίκιο για τις λεπτομέρειες. Η διαταγή πληρωμής ως εκτελεστός τίτλος που είναι δε μπορεί να τελεσιδικήσει παρά το ότι έχω βρει αναφορές που χρησιμοποιούν αυτό τον όρο ακριβώς. Η ουσία όμως είναι κατά πόσο μπορεί ο Τειρεσίας να "μαυρίσει" πρόσωπο, πριν αυτό το πρόσωπο εξαντλήσει όλα τα βοηθήματα ή μέσα.

manoz
26-05-08, 20:24
Έχεις δίκιο για τις λεπτομέρειες. Η διαταγή πληρωμής ως εκτελεστός τίτλος που είναι δε μπορεί να τελεσιδικήσει παρά το ότι έχω βρει αναφορές που χρησιμοποιούν αυτό τον όρο ακριβώς. Η ουσία όμως είναι κατά πόσο μπορεί ο Τειρεσίας να "μαυρίσει" πρόσωπο, πριν αυτό το πρόσωπο εξαντλήσει όλα τα βοηθήματα ή μέσα.

Με λίγα λόγια, και μπορεί και το κάνει, ξέρω τι σου λέω ...:hmm:

Spanos
26-05-08, 20:43
Δεν μας είπε μόνο τι στοίχημα βάζεις. Ότι και να 'ναι όμως το χεις χάσει.
Πόσες ειδοποιήσεις δηλαδή λες να έχουν στείλει από τον τελευταίο λογαριασμό πριν 2 μήνες για να τις αγνοήσω κιόλας.

ΞΑΝΑΛΕΩ ότι όσες φορές τους πήρα τηλέφωνο για να δω τι θα γίνει με τους λογαριασμούς πάντα έλεγαν να μη πληρωθούν καθώς είναι δική τους υπαιτιότητα η καθυστέρηση στη διακοπή.

Στο εξώδικο ζητάν να πληρωθούν και τα πάγια των μηνών που περίμενα τη διακοπή συν 11€ από κλήσεις του Ιανουαρίου και Φεβρουαρίου.

Μετά το εξώδικο και αφού επικοινώνησα μαζί τους (πριν 5 μέρες δηλαδή) απέσυραν τα πάγια και ζήτησαν μόνο τα 11€.



Δηλαδή αν πλήρωνα τα 11€ δε θα ερχόταν εξώδικο... :whistle:

Αφού χρωστούσες τι ψάχεις τώρα;

Δε μπορεί να μην ήξερες οτι έχεις κάνει χρήση και οτι έχεις χρεωθεί 11 ευρώ σε κλήσεις, αν λοιπόν ήθελες να μη φτάσεις στα εξώδικα και να σου στέλνουν χαρτιά στο σπίτι θα μπορούσες να έχεις έρθει πιο πρίν σε συννενόηση μέσω τηλεφώνου ή ακόμα καλύτερα θα μπορούσες να είχες πάει σε κάποιο κατάστημα Forthnet έτσι ώστε να δείς τι θα γίνει και να πληρώσεις τουλάχιστον τη χρήση που έκανες.

Εσύ προτίμησες να το αφήσεις έτσι και αν δε σου έστελαν το χαρτί αμφιβάλλω αν θα πλήρωνες ποτέ.;)

notios7
26-05-08, 21:19
δηλαδη εμενα που μου χρωσταν 47 ευρω αν θυμαμαι καλα,απο το γεναρη τι πρεπει να τους κανω?

sdikr
26-05-08, 21:21
δηλαδη εμενα που μου χρωσταν 47 ευρω αν θυμαμαι καλα,απο το γεναρη τι πρεπει να τους κανω?
εξώδικο :p

notios7
26-05-08, 21:24
μπαααα!!!!!αυτοι θα μου κανουν στο τελος.μου χρωστανε .τους πληρωνω.δεν εχω και ιντερνετ της προκοπης.

Spanos
26-05-08, 21:28
μπαααα!!!!!αυτοι θα μου κανουν στο τελος.μου χρωστανε .τους πληρωνω.δεν εχω και ιντερνετ της προκοπης.

Την επόμενη φορά που θα σου έρθει λογαριασμός πλήρωσε τη διαφορά, αφου είσαι πελάτης.

notios7
26-05-08, 21:31
θα πιασει? η θα μου τα χρεωσουν στον επομενο?

alexjm
26-05-08, 21:42
θα πιασει? η θα μου τα χρεωσουν στον επομενο?

Κοίτα λογικά θα πιάσει, γιατί έτσι λένε πως γίνεται αυτός ο τρόπος πληρωμής. Και εγώ αύριο θα πάω να πληρώσω την διαφορά γιατί μου χρωστάνε 35Ε. Απλώς πρόσεξε γιατί πρέπει να κάνεις κατάθεση σε τράπεζα και όχι πληρωμή σε κατάστημα forthnet. Το σύστημα τους δεν δέχεται να δώσει ΕΕ από ότι κατάλαβα.. :down:
Και γενικά το σύστημα τους ειναι πολύ άθλιο. Την έχω πατήσει πολύ άσχημα με τις αδυναμίες του συστήματος.

flyboy
26-05-08, 21:43
Αφού χρωστούσες τι ψάχεις τώρα;

Δε μπορεί να μην ήξερες οτι έχεις κάνει χρήση και οτι έχεις χρεωθεί 11 ευρώ σε κλήσεις, αν λοιπόν ήθελες να μη φτάσεις στα εξώδικα και να σου στέλνουν χαρτιά στο σπίτι θα μπορούσες να έχεις έρθει πιο πρίν σε συννενόηση μέσω τηλεφώνου ή ακόμα καλύτερα θα μπορούσες να είχες πάει σε κάποιο κατάστημα Forthnet έτσι ώστε να δείς τι θα γίνει και να πληρώσεις τουλάχιστον τη χρήση που έκανες.

Εσύ προτίμησες να το αφήσεις έτσι και αν δε σου έστελαν το χαρτί αμφιβάλλω αν θα πλήρωνες ποτέ.;)
Ρε φίλε διαβάζεις τι γράφω ή κάνεις ότι δε καταλαβαίνεις;

Πόσες φορές πρέπει να πω ότι 10 φορές μου είπαν να μη τους πληρώσω; Και όχι μόνο αυτό αλλά λέγανε ότι θα πιστωθούν και τα πάγια από 20 Νοεμβρίου.

Σιγά μη καθόμουν να ασχοληθώ περισσότερο πέραν των τηλεφωνημάτων για δικές τους βλακείες.

Και στα 11€ γιατί κόλλησες; Για τα 11€ ήρθε το εξώδικο; 104 ζητούσαν!

Και ναι, προφανώς και δε θα πλήρωνα (όχι ότι πλήρωσα ακόμα) αν δε μου έστελναν χαρτί. Αυτοί μου χρωστάν, όχι εγώ.

Spanos
26-05-08, 22:45
Ρε φίλε διαβάζεις τι γράφω ή κάνεις ότι δε καταλαβαίνεις;

Πόσες φορές πρέπει να πω ότι 10 φορές μου είπαν να μη τους πληρώσω; Και όχι μόνο αυτό αλλά λέγανε ότι θα πιστωθούν και τα πάγια από 20 Νοεμβρίου.

Σιγά μη καθόμουν να ασχοληθώ περισσότερο πέραν των τηλεφωνημάτων για δικές τους βλακείες.

Και στα 11€ γιατί κόλλησες; Για τα 11€ ήρθε το εξώδικο; 104 ζητούσαν!

Και ναι, προφανώς και δε θα πλήρωνα (όχι ότι πλήρωσα ακόμα) αν δε μου έστελναν χαρτί. Αυτοί μου χρωστάν, όχι εγώ.

Σου είπε μια υπάλληλος στον αέρα και χωρίς καμμιά διαβεβαίωση να μην πληρώσεις τίποτα.
Είναι όμως δυνατόν να σου χαρίσουν τις κλήσεις που είχες κάνει και να μην πληρώσεις τίποτα; Δηλαδή αν είχες κάνει 100€ κλήσεις προς κινητά θα στα χαρίζανε ή μήπως έπρεπε να στα χαρίσουν επειδή δεν ήταν 100€ και ήταν 11€; Απλη λογική είναι.

kozi1989
26-05-08, 22:51
Αίσχος και ντροπή!!!!!!!:rtfm::evil::down::mad:
Πρέπει να τους κυνηγήσεις νομικά και να τους δυσφημήσεις σε όλους τους γνωστούς σου!!!!
Αυτό τους αξίζει...
Δεν υπάρχει κράτος να μας προστατεύσει.....
Δες το δικό μου να γελάσεις:
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=206242:down::down::down:

Antre
27-05-08, 18:06
Σου είπε μια υπάλληλος στον αέρα και χωρίς καμμιά διαβεβαίωση να μην πληρώσεις τίποτα.
Είναι όμως δυνατόν να σου χαρίσουν τις κλήσεις που είχες κάνει και να μην πληρώσεις τίποτα; Δηλαδή αν είχες κάνει 100€ κλήσεις προς κινητά θα στα χαρίζανε ή μήπως έπρεπε να στα χαρίσουν επειδή δεν ήταν 100€ και ήταν 11€; Απλη λογική είναι.

Αφού σου λέει ότι η forthnet χρώσταγε περισσότερα (επιστροφή παγίου) από την δική του οφειλή.

Δηλαδή τι να δώσει 11 ευρώ σήμερα και μετά να του χρωστάνε πχ 50 ευρώ ;

sakistsalikis
28-05-08, 01:15
Διακοπή έκανε, τις κλήσεις που έκανε όσο ήταν στη Forthnet δεν πλήρωσε (11 ευρώ) :whistle:


Δεν καταλαβες. Οι κλησεις που χρωσταει ειναι μετα τη διακοπη.

Δηλαδη εχει κοπει το τηλεφωνο και η forthnet συνεχιζει να χρεωνει κλησεις τις επομενες μερες απο τη διακοπη. Τον ανθρωπο τον χρεωσαν για κλησεις σε περιοδο που επισημα το τηλεφωνο ηταν κομμενο. Δεν ειχε συνδεση εκεινες τις μερες που τον χρεωσαν. πως να το πω;

George978
28-05-08, 01:19
εβλεπα το πρωι εναν δικηγορο εκπροσωπο του ΔΣΑ οτι εχουν κινησει διαδικασιες να κλεισουν αυτες τις εταιριες καθως ειναι παρανομες , στην ΝΕΤ το ειδα.

miltmaster3
28-05-08, 19:03
εβλεπα το πρωι εναν δικηγορο εκπροσωπο του ΔΣΑ οτι εχουν κινησει διαδικασιες να κλεισουν αυτες τις εταιριες καθως ειναι παρανομες , στην ΝΕΤ το ειδα.

ναι και ξανα πισω στον (Π)ΟΤΕ!!! αν ειναι να γινει κατι τετοιο καλυτερα χωρις τηλ και adsl!!!!

xmperop1
28-05-08, 22:07
ναι και ξανα πισω στον (Π)ΟΤΕ!!! αν ειναι να γινει κατι τετοιο καλυτερα χωρις τηλ και adsl!!!!

Κάπου το έχασες, μάλλον αναφέρεται στις εισπρακτικές εταιρίες.

Spanos
28-05-08, 22:13
Κάπου το έχασες, μάλλον αναφέρεται στις εισπρακτικές εταιρίες.

Σπασμένο τηλέφωνο :whistle:

miltmaster3
01-06-08, 12:46
Κάπου το έχασες, μάλλον αναφέρεται στις εισπρακτικές εταιρίες.

γραψε λαθοςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςς :drunk:

Art2007
03-06-08, 00:42
Σου είπε μια υπάλληλος στον αέρα και χωρίς καμμιά διαβεβαίωση να μην πληρώσεις τίποτα.
Είναι όμως δυνατόν να σου χαρίσουν τις κλήσεις που είχες κάνει και να μην πληρώσεις τίποτα; Δηλαδή αν είχες κάνει 100€ κλήσεις προς κινητά θα στα χαρίζανε ή μήπως έπρεπε να στα χαρίσουν επειδή δεν ήταν 100€ και ήταν 11€; Απλη λογική είναι.

Κανείς δεν είπε κάτι τέτοιο.
Δικαιούται όμως να λάβει έναν λογαριασμό που να ΙΣΧΥΕΙ σε όλες τις παραμέτρους και χρεώσεις που κοστολογεί. Στην προκειμένη περίπτωση, ναι, αν είχε λάβει εξαρχής λογαριασμό 11 Ε, πολύ σωστά θα έκανε η Φορθνετ να τα ζητησει εξώδικα.

Είναι εξωπραγματικά παράλογη η "απλή λογική" σου, σύμφωνα με την οποία δεν κατηγορείς για απολύτως τίποτα την εταιρία, που από δική της υπαιτιότητα συνέχισε να χρεώνει τον πρώην συνδρομητή της για ανύπαρκτες υπηρεσίες, και να απαιτεί και αυτές τις παράνομες χρεώσεις με τον πιο ακραίο τρόπο, και κατηγορείς, σχεδόν χαρακτηρίζοντας τζαμπατζή και κλέφτη, τον συνδρομητή, ο οποίος κατα τα φαινόμενα δεν εξέφρασε κάποια αντίρρηση ποτέ στο να πληρώσει τις κλήσεις. Ας έρθει όμως πρώτα, - το αυτονόητο!!!- ένας σωστος λογαριασμός, χωρίς αναληθείς χρεώσεις , και μετά κατηγορούμε τον τσαμπατζή συνδρομητή!

tasos1917
03-06-08, 00:57
Με κάθε επιφύλαξη ως προς το τι έχει υπογράψει στην σύμβαση ο φίλος να διευκρινήσω ότι ΔΕΝ εκδίδεται έτσι εύκολα διαταγή πληρωμής και αν εκδοθεί είναι άκυρη και μπορεί να ανακοπεί.
Για να εκδοθεί διαταγή πληρωμής πρέπει σε γενικές γραμμές να υπάρχει έγγραφο υπογεγραμμένο από τον οφειλέτη ως προς το ποσό της οφειλής ή κάποιο άλλο έγγραφο με ανάλογη αποδεικτική δύναμη.Τα έγγραφα και τα λογιστικά στοιχεία μιας εταιρείας όπως οι πάροχοι δεν αρκούν για να εκδοθεί διαταγή πληρωμής.
Και γω μπορώ να τυπώσω ένα χαρτί που να λέει ότι μου χρωστάτε όλοι εσείς ένα εκατομμύριο ευρώ.
Δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα.
Αν μάλιστα αυτό το χαρτί της πλάκας που του στείλαν δεν επιδόθηκε με δικαστικό επιμελητή καταλαβαίνει κανείς πόσο κοράκια είναι οι εισπρακτικές εταιρείες αλλά και οι δικηγόροι-εισπρακτικές εταιρείες.
Στέλνουν μια επιστολή για να πιστέψεις ότι έφτασε το τέλος του κόσμου, που τους κοστίζει 50 λεπτά και κονομάνε το 20 % από την οφειλή.Και καλά να υπάρχει οφειλή.Όταν όμως υπάρχει μόνο στα λογιστήρια της forthnet και της κάθε vivodi.....;
Είστε δικηγόροι της πλάκας ρε και ντροπιάζετε το επάγγελμα για την κονόμα.

COSTASR1
03-06-08, 01:33
ΧΑΙΡΕΤΩ ΤΗΝ ΠΑΡΕΑ.ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΣ ΕΔΩ ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΤΙ ΘΕΜΑ ΣΥΖΗΤΗΣΗΣ ΠΟΥ ΚΑΝΕΤΕ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΜΑΛΙΣΤΑ,ΜΗΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΠΟΤΕ ΜΠΑΙΝΕΙΣ ΣΤΟ ΤΕΙΡΕΣΙΑ.ΔΗΛΑΔΗ,ΣΑΝ ΕΓΓΥΗΤΗΣ ΑΝ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΕΓΓΥΗΘΕΙ ΕΧΕΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙ 5 ΔΟΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟ ΜΑΘΑΙΝΕΙΣ ΜΕ ΕΝΑ ΧΑΡΤΙ ΠΟΥ ΣΟΥ ΛΕΕΙ Ν Α ΕΞΟΦΛΗΣΕΙΣ ΤΟ ΠΟΣΟ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΚΙΝΗΘΕΙ ΝΟΜΙΚΑ Η ΤΡΑΠΕΖΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΑ ΠΛΗΡΩΝΩ ΑΜΕΣΩΤΑΤΑ,ΔΛΔ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΜΟΥ ΗΡΘΕ ΤΟ ΧΑΡΤΙ ΚΑΙ ΔΕΥΤΕΡΑ ΤΑ ΠΛΗΡΩΣΑ(ΧΘΕΣ ΜΑΛΙΣΤΑ),ΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΥΜΒΕΙ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ?

@ ADSLgr.com All rights reserved.