PDA

Επιστροφή στο Forum : προβλημα με τηλεφωνο



anergos13
21-05-08, 22:09
Εδω και περιπου μια ωρα τηλεφωνο γιοκ .Επικοινωνησα με Τελλας ειπανε οτι αρκετοι εχουν προβλημα προσπαθουνε να το λυσουν .Οβερ

YΓ 1η μερα στην tellas νομιζω οτι ξεκινησε τελεια!!

aragorncb600
21-05-08, 22:19
και εδω στο βυρωνα τιποτα τηλεφωνο γιοκ νετ ενταξει

armodios
21-05-08, 22:25
Τα ίδια και στην Καισαριανή (κέντρο Βύρωνα). Εδώ και μία ώρα το τηλέφωνο είτε είναι νεκρό, είτε δίνει κανονικά σήμα αλλά δεν μπορείς να καλέσεις κανένα τηλέφωνο σταθερό ή κινητό εκτός από το 1212, ενώ όταν το καλώ από το κινητό μου είτε η κλήση δεν μπορεί να ολοκληρωθεί είτε δίνει σήμα κατηλλειμένου.
Είμαι στην TELLAS εδώ και 16 μήνες, τέτοιο πρόβλημα στην τηλεφωνία της είχα να δω πάνω από 1 χρόνο.
Ας ελπίσουμε να το φτιάξουν σύντομα.

Υ.Γ. Στο 1212 που πήρα τηλέφωνο έχουν βγάλει αυτόματο μήνυμα που ενημερώνει ότι υπάρχει γενικό πρόβλημα στην τηλεφωνία της TELLAS.

Υ.Γ. 2: Το internet χωρίς κανένα πρόβλημα.

namygd
22-05-08, 00:37
Μαλλον επεσε φορτος λογω Κωσταντινου και Ελένης!!! α ρε Τελλη!!!

ch_and2003
22-05-08, 00:50
Τηλέφωνο σε τριανδρία χάλια μαύρα.Όποτε θέλει πιάνουμε γραμμή.20 ωρες για ένα τηλεφώνημα.Έλεος πια!!!!!!

xristsam
22-05-08, 01:21
το ιδιο προβλημα και στην καλλιθεα

geovision
22-05-08, 01:35
Και στην Πάτρα παρατήρησα πρόβλημα το απόγευμα!

BitOfSalt
22-05-08, 01:43
Μια από τα ίδια, ή θα είναι νεκρό, ή αν δώσει σήμα και καλέσω μου βγάζει κατειλημένο το νούμερο που καλώ.
To λέει και η διαφήμιση...... Double klay

Mouse Potato
22-05-08, 01:46
Κι εμένα είχε ένα 2λεπτο πρόβλημα αλλά μετά gg :oneup:

Pappous77
22-05-08, 02:58
Και στην Φρεαττυδα το απόγευμα είχα πρόβλημα.

nyannaco
22-05-08, 08:21
Και στο Χαλάνδρι είχα τα ίδια προβλήματα με το τηλέφωνο μεταξύ 19:30 και 22:00 (δεν ξέρω αν είχε αρχίσει και νωρίτερα), αλλά και το νετ ήταν κάτω μία-μιάμιση ώρα (δεν έπαιρνε IP), στη διάρκεια της οποίας το 1212 ενημέρωνε με το γνωστό ηχογραφημένο μήνυμα για γενικότερο πρόβλημα.
Οσον αφορά το πρόβλημα της τηλεφωνίας, είχα ακριβώς το ίδιο (και ίσως πιο έντονο) του Αγίου Ιωάννου. Δεν μπορεί να είναι σύμπτωση, προφανώς το δίκτυό τους δεν έχει αρκετή χωρητικότητα για να αντεπεξέλθει σε αυξημένη κίνηση. Αν συνεχίσουν έτσι μας βλέπω να την κάνουμε σιγά-σιγά, και μετά να δούμε ποιός θα double κλαίει :twisted:

v_zalmas
24-05-08, 16:45
εδω εγω κατερινη μια χαρα,το προβλημα το ειχα στην γραμμη που εχω στο χωριο...(οτε) οπου και αν καλουσα μου ελεγε οτι δεν αντιστ. σε συνδρομητη.
η τελλας κατερινη ολη μερα ηταν οκ!

Parazaar
24-05-08, 17:34
Υπηρχε προβλημα γενικοτερο σε ολους τους FLLU συνδρομητες μας voice+data λογω υπερφορτωσης δυκτιου της ημερας κων/νου-ελενης.. το προβλημα επιλυθηκε εντος 24ωρου..

nyannaco
26-05-08, 08:59
Υπηρχε προβλημα γενικοτερο σε ολους τους FLLU συνδρομητες μας voice+data λογω υπερφορτωσης δυκτιου της ημερας κων/νου-ελενης.. το προβλημα επιλυθηκε εντος 24ωρου..

Το μας πού κολλάει; Εχεις κάποια σχέση με την Tellas;

Αν ναι, σας ενημερώνουμε ότι η μέρα της γιορτής δεν είναι αποδεκτή δικαιολογία για να κρεμάει το δίκτυο. Δηλαδή απαγορεύεται να αρρωστήσει κάποιος, ή να του προκύψει ο,τιδήποτε έκτακτο, ή έστω να θέλει να κάνει τη δουλειά του σε μέρα γιορτής; Δε θυμάμαι να είδα πουθενά στη σύμβαση ότι τις μέρες γιορτής δεν παρέχονται οι υπηρεσίες.
'Η αυξάνετε τη χωρητικότητα του δικτύου σας, ή αν συνεχιστεί αυτή η κατάσταση σας διευκολύνουμε μειώνοντας τη συνδρομητική σας βάση. Απλά πράγματα!

Αν πάλι δεν έχεις κάποιοα σχέση με την Tellas, μην το πάρεις προσωπικά. Ας το πάρουν έκείνοι :evil:

DiM
26-05-08, 15:11
Να το έχετε υπόψη σας αυτό και νομίζω συμβαίνει και κατά ένα ποσοστό μεγάλο η μικρό ανάλογα τον πάροχο. Δηλαδή ότι σε ημερες όπου είναι μεγάλη ονομαστική γιορτή υπάρχει πρόβλημα. Ότι συμβαίνει με την τελλας το κάνει πάντα σε μεγάλες ονομαστικές εορτές ...

Δεν θέλω να σκεφτώ τι θα γίνει σε κάποιο σοβαρο πρόβλημα πχ σεισμού ....

Θα έπρεπε η ΕΕΤΤ να κοιτάξει πολυ σοβαρα αυτό το θέμα, εάν οι παροχoi απλά λόγο μιας μεγάλης ονομαστικής εορτής βγαίνουν OFF σε κάποιο σοβαρό εγχώριο πρόβλημα τι θα γίνει ????

vaskgr
27-05-08, 19:48
Υπηρχε προβλημα γενικοτερο σε ολους τους FLLU συνδρομητες μας voice+data λογω υπερφορτωσης δυκτιου της ημερας κων/νου-ελενης.. το προβλημα επιλυθηκε εντος 24ωρου..

Από 26/5/ ξημερώματα στην Πετρούπολη δεν εχω τηλέφωνο. Το internet είναι εντάξει.( δυσκολεύεται να πάρει IP αλλά σε 5 λεπτά αφού ανοίξω το router είναι εντάξει. Πήρα τηλέφωνο και μου είπαν ότι έχει πρόβλημα ο βρόγχος του ΟΤΕ και ότι έχουν δώσει την βλάβη στον ΟΤΕ.
Δηλαδή για όλα φταίει ο ΟΤΕ.
Παρατήρησα ότι:
Link Information


Uptime: 0 days, 0:32:17

DSL Type: G.992.3 annex A

Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 277 / 327

Data Transferred (Sent/Received) [MB/MB]: 1,24 / 10,78

Output Power (Up/Down) [dBm]: 11,0 / 14,0

Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 31,5 / 59,0

SN Margin (Up/Down) [dB]: 10,0 / 10,0

Vendor ID (Local/Remote): TMMB / BDCM

Loss of Framing (Local/Remote): 0 / 0

Loss of Signal (Local/Remote): 0 / 0

Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0

Loss of Link (Remote): 0

Error Seconds (Local/Remote): 0 / 0

FEC Errors (Up/Down): 266 / 1.058

CRC Errors (Up/Down): 266 / 11

HEC Errors (Up/Down): 4.320 / 8

Το line att: από 29,5 db που είχα συνήθως πήγε στα 59 db.

:evil::evil::evil:

nyannaco
27-05-08, 20:31
vaskgg, το πρόβλημά σου μου φαίνεται ανάλογο με του φίλου στο thread:

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=205255

δηλαδή κομμένη γραμμή.

iliask
27-05-08, 23:22
Καλά εγώ τις προάλλες είχα θέμα! Παώ να πάρω τηλ και από μέσα αρχίζω να ακούω ομιλίες. Μίλαγαν κάποιοι άλλοι μέσα στη γραμμή μου ! Φώνάζα μπάς και με ακούσουν τίποτα ! Μετά από κανα 15λπεπτο αφού άνοιγα και έκλεινα το τηλ και αφού προσπαθούσα να με καλέσω από το κινητό μου χωρίς καμία τυχη οι 2 κυρίες που μίλαγαν το έκλεισαν γιατί την μία την έπιασε κόψιμο όπως άκουσα !!!!! Εντάξει λέω σωθηκαμε με το χέσιμο ! Αλλά που τέτοια τύχη.Καπάκι άλλη γραμμή μεσα να ακούω μια κοπέλα να λέει στον μπαμπά της να κάνει δίαιτα !Ετσι πέρασε κανα 2ωρο που προσπαθούσα να κλείσω και να ανοίξω το τηλ μπας και έφτιαχνε ! Πέρνω και Τελλάς από το κινητό μου και με είχε στην αναμονή 15 λεπτά για να με δώσει στο τεχνικό ενώ εξηγούσα το προβλήμα και ότι καλώ από κινητό ! Τελικά μετά από 3 15λεπτα το προώθησαν μονοί τους και το τηλέφωνο έφτιάξε τελικά μετά από 3ώρες!

vaskgr
28-05-08, 11:41
vaskgg, το πρόβλημά σου μου φαίνεται ανάλογο με του φίλου στο thread:

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=205255

δηλαδή κομμένη γραμμή.

Φίλε είχες δίκιο.
το πρόβλημα ήταν στο σπίτι στην πρίζα που φέρνει την γραμμή από το κουτί της εισόδου.
Ήρθε τεχνικός του ΟΤΕ και μου είπε ότι μέχρι το κουτί η γραμμή ήταν εντάξει και θα έπρεπε η Τελλας να έχει ελένξει ότι το πρόβλημα ήταν πριν το κουτί και μετά να ειδοποιήσει τον ΟΤΕ και φυσικά να μην λενε π....ές από το τηλέφωνο ότι το πρόβλημα είναι στο βρόγχο του ΟΤΕ.
Αλλά είπαμε για όλα φταιέι ο ΟΤΕ.
:down::down::down:

grgmls
28-05-08, 14:42
και σε μενα η τελλας ειχε δωσει το προβλημα στον οτε
αλλα μαλλον ο οτε τους το γυρισε πισω γιατι απο την τελλας μου εκλεισαν ραντεβου αυριο με τεχνικο για να ελεγξει στο κουτι του κατανεμητη
ελπιζω τελικα να ειναι εκει το προβλημα

grgmls
29-05-08, 15:42
Φίλε είχες δίκιο.
το πρόβλημα ήταν στο σπίτι στην πρίζα που φέρνει την γραμμή από το κουτί της εισόδου.
Ήρθε τεχνικός του ΟΤΕ και μου είπε ότι μέχρι το κουτί η γραμμή ήταν εντάξει και θα έπρεπε η Τελλας να έχει ελένξει ότι το πρόβλημα ήταν πριν το κουτί και μετά να ειδοποιήσει τον ΟΤΕ και φυσικά να μην λενε π....ές από το τηλέφωνο ότι το πρόβλημα είναι στο βρόγχο του ΟΤΕ.
Αλλά είπαμε για όλα φταιέι ο ΟΤΕ.
:down::down::down:

οταν σου εφτιαξαν το τηλεφωνο η ταχυτητα σου γυρισε στα παλια ????
γιατι εμενα σημερα μου εφτιαξαν το τηλεφωνο (προβλημα στη συνδεση στον κατανεμητη ηταν) αλλα η ταχυτητα μου ειναι ενα τυπικο αρχικο zisto 4000/612 μονο
ενω τα στατιστικα μου ειναι οπως τα παλια που επιανα και μεγαλυτερες ταχυτητες

vaskgr
31-05-08, 11:47
οταν σου εφτιαξαν το τηλεφωνο η ταχυτητα σου γυρισε στα παλια ????
γιατι εμενα σημερα μου εφτιαξαν το τηλεφωνο (προβλημα στη συνδεση στον κατανεμητη ηταν) αλλα η ταχυτητα μου ειναι ενα τυπικο αρχικο zisto 4000/612 μονο
ενω τα στατιστικα μου ειναι οπως τα παλια που επιανα και μεγαλυτερες ταχυτητες

Την μπρίζα την επισκεύασα μόνος μου. Η ταχύτητά μου είναι κλειδωμένη από την Tellas στα
8 Mb λόγω αποσυνδέσεων. Μόλις η μπρίζα επισκευάστηκε τα χαρακτηριστικά της γραμμής έγιναν όπως πριν. Δείχνουν να μπορούν να αντέξουν και μεγαλύτερη ταχύτητα και σκέφτομαι να ζητήσω από την Tellas να αφήσει την γραμμή ελεύθερη για να δώ τι θα γίνει.
:hmm::hmm::hmm:

grgmls
31-05-08, 14:47
και εμενα τωρα ξεκιναει το πρωι στα 8
αλλα καποια στιγμη το απογευμα γινεται μια διακοπη και μετα ειμαι στα 5,5
λες και καποιος μου το κατεβαζει

lx911
31-05-08, 15:57
Αρχισανε παλι τα κολπα;
Καιρο ειχανε να το κανουνε...
1 χρονο τωρα μια πανω μια κατω!
Την μανα μου ποιος την ακουει που
ολοι μερα με ενα τηλεφωνο θελει να ειναι...
Αντι να πεφτει το Internet πεφτει το τηλεφωνο!
Πολυελεοςςςςςς.... :down:

ermis333
02-06-08, 06:56
Αρχισανε παλι τα κολπα;
Καιρο ειχανε να το κανουνε...
1 χρονο τωρα μια πανω μια κατω!
Την μανα μου ποιος την ακουει που
ολοι μερα με ενα τηλεφωνο θελει να ειναι...
Αντι να πεφτει το Internet πεφτει το τηλεφωνο!
Πολυελεοςςςςςς.... :down:

H τηλεφωνία δεν έχει προβλήματα, μόνο τους πρώτους μήνες είχε, φρόντισε να αλλάξεις όλα τα φίλτρα στο σπίτι και να έχεις splitter στην πρίζα που έχεις το router.

@ ADSLgr.com All rights reserved.