PDA

Επιστροφή στο Forum : πρόβλημα με 2,5αρι



mix21
22-05-08, 02:05
παιδια εχω ενα λαπτοπ στο οποιο οταν το ανοιγω μου βγάζει επιλογές για εκκινηση σε ασφαλη λειτουργια, ασφαλή λειτουργία με βοηθεια δικτύου και τελευταίες καλές ρυθμίσει καθώς κ κανονική εκκίνηση. οτι κ να πατήσω μετα απο λιγο εμφανιζεται η οθονη των xp να φορτώνουν αλλα μετά μου βγάζει την παρακάτω μπλε οθόνη. προσπάθησα μεσω bios κ diagnostics να κάνω scan τον σκληρό αλλα ματαια. εβλα το cd των windows γιανα κανω recovery console αλλα εμφανιζει μηνυμα οτι δεν υπάρχει σκληρός. τί να κάνω? για την ωρα παρήγγειλα μια εξωτερική θήκη μηπως σώσω τα δεδομένα του σκληρού μεταφέροντας τα σε αλλο υπολογιστη πριν το φορμάτ. υπάρχει κανενα καλό πρόγραμμα για ανάκτηση δεδομένων?αντ να δούμε. καμια ιδέα τι παιζει να φταει κ καμια λύση?

mix21
22-05-08, 13:23
σύνδεσα τον σκληρό μεσω μιας εξωτερικής θήκης με τον σταθερό αλλα μου τον εμφανίζει ως HP_RECOVERY κμεσα υπάρχει ένασ φάκελοσ recovery που δεν περιεχει κατι (έβαλα εμφανιση κρυφών αρχείων) καθώς κ ενα αρχειο playback.grf . εντομεταξύ ενω ο σκληρός ειναι 120αρης μου βγαζει μεγεθοε 7,5gb το οποιο λογικά αφορα το recovery partition. πως θα τον επαναφέρω? μπορώ να σώσω τα αρχεία ή θα σβηστούν όλα?

mix21
22-05-08, 18:26
εχω βάλει το getdataback και μπυ βγαζει αυτο ενω συνεχιζει το scanαρισμα του σκληρου (ο οποιος τοποθετηθηκε σε εξωτερική θήκη)

αυτά τα posiible που λέει μήπως ειναι sectors που ειχαν χαθεί κ είμαι σε καλό δρόμο?

mix21
22-05-08, 18:29
σε αυτό πάτησα οκ αλλα μετα συνεχιζει χωρις να προσθετει τπτ στα ossibleεγω επελεξα να παει εως το 27....τοσο

alfagamma
22-05-08, 18:32
Εχεις βαλει τον σκληρο απο το λαπτοπ σε κουτι? (εξωτερικο), και δεν τον βλεπεις ουτε απο αλλο PC? μαλλον για χτυπημενο δισκο μου ακουγετε.

mix21
22-05-08, 18:45
απο τα 120gb μου εμφανιζει χωρητικότητα μονο 7,5. πως γινεται να εμφανιστει κ η υπολοιπη?

πηγα μεσω διαχειρισης σκληρών δίσκων κ βρήκα κ το άλλο partition κ εσβησα το μικρό.
αλλα σαν χωρητικοτήτα εμφανίζεται μόνο τα 95gb το πρώτα χαμένου partition..

mix21
23-05-08, 08:58
τελικά μπόρεσα κ πήρα τα περισσότερα απο τα αρχεία αλλα τωβρα τον τοποθέτησα στο λαπτοπ ωστε να κανω εγκατασταση των windows και μου βγαζει μηνυμα οτι δεν υπαρχουν συνδεδεμενες μοναδες σκληρού δίσκου.τι φταίει?καμιά γνώμη?

stathis70
23-05-08, 10:38
μαλλον ο δισκος σου ειναι sata και στο bios με ρυθμιση achi αν ειναι ετσι δυο παραγματα μπορεις να κανεις αν εχεις επιλογη γυρισετο σε ide η βρες sata-achi floppy drivers αναλογα με το chipset της μητρικης και κανε εγκατασταση με f6 οταν στο ζηταει στην αρχη της εγκαταστασης των xp...αν δεν εχει καποιο αλλο προβλημα ο δισκος θα μπορουσες να το κανεις απο την αρχη θα εβλεπε το δισκο το recovery και θα ειχες αποφυγει τη φασαρια....το κρυφο partition ειναι για να κανεις recovery στο laptop απο το δισκο με αναλογη επιλογη f+κατι απο τη hp συνηθως κανει φορματ και περιεχει ολους τους οδηγους...προτιμησε να κανεις 2 partition ενα για το λειτουργικο και ενα για να κανεις τα save σου αν παθουν κατι τα windows δεν χανεις τα αρχεια σου....

kuja
23-05-08, 11:27
Δοικιμασε αυτο "chkdsk c:" στο cmd, εφοσον μπενει στα win

mix21
24-05-08, 00:36
τελικά μπήκα στο bios απενεργοποίησα το sata και ειδα ολον τον σκληρό οποτε εκανα εγκατασταση τα xp και ολα οκ. ευχαριστώ ολους για τον χρόνο σας.

@ ADSLgr.com All rights reserved.