PDA

Επιστροφή στο Forum : Πόσο 'κοστίζει' ένα domain?



thePrince
08-09-05, 15:11
Έχω στην κατοχή μου ένα domain, το www.prince.gr. Έχω εκεί ένα site ξεχασμένο αλλά το βασικό μου email είναι @prince.gr. Κάποια εταιρεία επικοινώνησε μαζί μου και μου ζήτησε να 'αγοράσει' το domain. Δεδομένου της (σχετικής) ταλαιπωρίας να ενημερώσω κάμποσο κόσμο και πελάτες καθώς και forums, sites, internet banking κ.α. για την αλλαγή email, πόσα χρήματα θα μπορούσα να ζητήσω για αυτό, μήπως δεν πρέπει να ζητήσω χρήματα καν, γνωρίζετε κάποια ανάλογη περίπτωση, έχετε καμιά ιδέα?

gadgetakias
08-09-05, 16:05
Δωρεάν, μην είσαι χαζός να το δώσεις.

Αν θέλεις να το δώσεις ζήτα μία λογική τιμή που θα συμφωνήσουν (π.χ. 300 ευρώ).

Αν θέλεις να μην το δώσεις ζήτα μία τιμή που αν συμφωνήσουν να είναι τόσο καλή ώστε να αλλάξεις γνώμη (π.χ. 3000 ευρώ)

Σε κάθε τέτοια αγοροπωλησία είναι να καταλάβεις με ποιούς μιλάς, πόσα μπορούν να δώσουν και πόσο πολύ το θέλουν.

[Insomniac]
08-09-05, 16:15
Για δωρεάν, δεν το συζητάμε.
Τώρα για το πόσο "παίζουν" οι τιμές δυστυχώς δεν γνωρίζω, αλλά κάτι μου λέει ότι είναι αρκετά μεγαλύτερες των 300€ που αναφέρθηκαν πιο πάνω, ειδικά αν πρόκειται για μεγάλη εταιρία, όπως π.χ. φαίνεται να είναι εδώ (μιλάμε για την γνωστή μάρκα τσιγάρων; ).

Θα σου συνιστούσα αρκετό ψάξιμο πριν προχωρήσεις σε οποιαδήποτε κίνηση.
Καλή τύχη.

power
08-09-05, 16:58
'] ειδικά αν πρόκειται για μεγάλη εταιρία, όπως π.χ. φαίνεται να είναι εδώ (μιλάμε για την γνωστή μάρκα τσιγάρων; ).

Σωστός.

Δε μας είπες εσύ όμως, έχεις καμία εταιρία κανένα trademark με το prince?

Υπάρχει περίπτωση αν το τραβήξεις στα άκρα, να κινηθούν και δικαστικά (βλέπε παλαιότερο θρεντ0 με την alphabank).

Εγώ λέω να συμβουλευτείς κανέναν της "πιάτσας" ωστε να ξέρεις πως θα κινηθείς και ταυτόχρονα να είσαι καλυμένος απο όλες τις "πάντες".

pts
08-09-05, 17:47
Είναι δύσκολο (όχι όμως ακατόρθωτο) να σου αποσπάσουν δικαστικά domain name που πληρώνεις και χρησιμοποιείς.

Εξαρτάται κυρίως από το μέγεθος της εταιρίας που στρέφεται εναντίον σου, το ποιος έχει κατοχυρώσει το αντίστοιχο όνομα στο επιμελητήριο κλπ.

Ο hostmaster μπορεί να σου κοινοποιήσει εφόσον το ζητήσεις μέσα από μια σειρά καθορισμένων διαδικασιών τις νομοθετικές διατάξεις που μπορεί κάποιος να βασιστεί για να διεκδικήσει domain name.

Εμείς πάντως σε παλαιότερη περίπτωση που θέλαμε να διεκδικήσουμε domain είχαμε τελικά κρίνει πως δεν αξίζει τον κόπο.

Για τον λόγο αυτό και ο διεκδικητής του domain επικοινώνησε μαζί σου αντί να πάει σε δικαστική αντιδικία.

KGP
09-09-05, 09:13
με τισ καινουριεσ ρυθμισεισ που ερχονται παντοσ ειναι πανευκολο, αλλα ειπαρχει και δεδικασμενο για τετοιου ειδουσ υποθεσεισ.

επειδη υποψιαζομαι ποια ετερια ειναι μαλλον ηρθε σε εποικινωνια μαζι σου καθαρα για να λυση το θεμα υσηχα και ωρεα...εκμεταλευσου το

thePrince
09-09-05, 17:51
Είναι από εκείνες τις περιπτώσεις που μπαίνει κανείς στον πειρασμό να εκμεταλευτεί μια κατάσταση στο έπακρο και ότι βγει. Κάμποσοι φίλοι της πιάτσας μου είπαν να ζητήσω μέχρι και 15000 € (!) αλλά δε νομίζω πως είναι ρεαλιστικό αυτό. Θα έχω επικοινωνία την δευτέρα με τον ενδιαφερόμενο - διαφημιστική εταιρεία, δεν θέλησαν να μου πουν για ποιόν πελάτη αλλά είτε για τα τσιγάρα θα είναι είτε για τις ρακέτες, καλοί πελάτες και οι δύο - και θα ποστάρω νεώτερα, έτσι για ενημέρωση...

lefterism
11-09-05, 16:51
εγω δεν θα το εδινα ανεξαρτητου τιμης

aguila21
11-09-05, 17:14
Αφού η σελίδα σου δεν ασχολείται με αντικείμενο που ασχολούνται άλλες εταιρείες που φέρουν το ίδιο όνομα (prince) δεν μπορούν δικαστικά να στο πάρουν.Η λέξη prince είναι λέξη που υπάρχει στην Αγγλική γλώσσα τόσα χρόνια.Μπορεί κάποιος να τη χρησιμοποιήσει για να φτιάξει σελίδα αφιερωμένη...στην κόρη του!!!Αφού δεν έχεις λογότυπο σαν της γνωστής εταιρείας ούτε κάτι να παραπέμπει σε αυτή,βάλε μια τιμή που σε ικανοποιεί και δώστο.

giwrgosth
11-09-05, 19:02
Αφού η σελίδα σου δεν ασχολείται με αντικείμενο που ασχολούνται άλλες εταιρείες που φέρουν το ίδιο όνομα (prince) δεν μπορούν δικαστικά να στο πάρουν.Η λέξη prince είναι λέξη που υπάρχει στην Αγγλική γλώσσα τόσα χρόνια.Μπορεί κάποιος να τη χρησιμοποιήσει για να φτιάξει σελίδα αφιερωμένη...στην κόρη του!!!Αφού δεν έχεις λογότυπο σαν της γνωστής εταιρείας ούτε κάτι να παραπέμπει σε αυτή,βάλε μια τιμή που σε ικανοποιεί και δώστο.
Νομίζω, χωρίς να είμαι 100% σίγουρος, ότι από τη στιγμή που υπάρχει εταιρεία με αυτό το όνομα (prince) και το έχει tm και ο φίλος το domain το έχει σαν προσωπική σελίδα και όχι tm σε κάποια εταιρεία του με το ίδιο όνομα, τότε το domain μπορεί να το πάρει όποια εταιρεία βρεθεί να έχει tm το prince.
Αν δηλαδή βγει αυτή με τα τσιγάρα το παίρνει, αν βρεθεί πριν κάποια άλλη που έχει το ίδιο όνομα πάλι το παίρνει, όποιος προλάβει πρώτος δηλαδή!
Κάνε τα παζάρια σου και αν πάρεις χρήματα που να σε ικανοποιούν δώστο, αλλά μην το τραβήξεις στα άκρα γιατί μπορεί να μπλέξεις!
Ξαναλέω ότι δεν είμαι 100% σίγουρος, αλλά είχα διαβάσει παλιά ότι αυτό ισχύει σε ονόματα εταιρειών, τοπονύμια κλπ. και παλιότερα που το νετ δεν είχε γνωρίσει την άνθηση που έχει τώρα που όλες οι εταιρέιες έχουν δικά τους domain, ήταν αρκετοί αυτοί που αγόραζαν domain με ονόματα εταιρειών με σκοπό να τα πουλήσουν αργότερα στις εταιρείες.
Κάποιες διεκδίκησαν τα domain δικαστικά και τα κέρδισαν.

KGP
12-09-05, 13:28
Νομίζω, χωρίς να είμαι 100% σίγουρος, ότι από τη στιγμή που υπάρχει εταιρεία με αυτό το όνομα (prince) και το έχει tm και ο φίλος το domain το έχει σαν προσωπική σελίδα και όχι tm σε κάποια εταιρεία του με το ίδιο όνομα, τότε το domain μπορεί να το πάρει όποια εταιρεία βρεθεί να έχει tm το prince.
Αν δηλαδή βγει αυτή με τα τσιγάρα το παίρνει, αν βρεθεί πριν κάποια άλλη που έχει το ίδιο όνομα πάλι το παίρνει, όποιος προλάβει πρώτος δηλαδή!
Κάνε τα παζάρια σου και αν πάρεις χρήματα που να σε ικανοποιούν δώστο, αλλά μην το τραβήξεις στα άκρα γιατί μπορεί να μπλέξεις!


100% correct

BadCluster
12-09-05, 13:51
Κάνε ένα search στο Google για εταιρείες που πουλάνε "εύκολα" domain και στείλε email σε κάποια απο αυτές με ανάλογη ερώτηση.

aguila21
13-09-05, 17:48
Κάνετε λάθος.Με το T.M δεν κατοχυρώνεις γενικά τη λέξη αλλά συγκεκριμένο σχήμα συγκεκριμενα χρώματα και γενικά εμφάνηση.Μπορεί κάποιος να φτιάξει μια εταιρεία με εντελώς διαφορετικό σήμα και εντελώς άλλη δραστηριότητα και δε θα έχει κανένα πρόβλημα.Παράδειγμα:Φτιάχνει κάποιος ένα κατάστημα πώλησης όπλων κυνηγίου.Αποφασίζει να το ονομάσει "ARSENAL" με σήμα ένα...αγριογούρουνο και διαφορετική γραμματοσειρά,και χρώματα παραλαγής.Μπορεί να κάνει τίποτα η γνωστή ομάδα;Όχι.Αν όμως το κατάστημα πωλούσε αθλητικό υλικό και το σήμα είχε μια μπάλα και κόκινο χρώμα μπορούσε να κινηθεί η Αγγλική ομάδα δικαστικά.Δείτε επ ευκαιρεία 4 σελίδες με το όνομα ARSENAL!!! http://www.arsenal.ac.at/ http://www.arsenalpulp.com/ http://www.arsenalfilm.de/ http://www.arsenaldigital.com/

Πιστεύετε ότι αυτές οι εταιρείες δεν ειχαν ελέγξει τα νομικά θέματα πριν φτιάξουν τις σελίδες τους;

giwrgosth
13-09-05, 18:36
aguila21 έχεις δίκιο σε αυτό που λες, αλλά αυτό έχει να κάνει με ονόματα εταιρειών και όπως είπες αν βάλω σαν όνομα τογιότα με σήμα το κουτάλι δεν μπορεί να μου κάνει τίποτα η τογιότα, αλλά όπως αναφέρω και πιο πάνω, με κάθε επιφύλαξη, αν εσύ έχεις το domain toyota.gr τότε μπορώ να το πάρω ή εγώ ή η τογιότα, αλλά εσύ δεν μπορείς να το κρατήσεις, γιατί αυτό το όνομα το έχουμε κατοχυρομένο εμείς και έτσι μπορούμε να πάρουμε και το domain. Όποιος από τους δυο μας προλάβει πρώτος!
Επαναλαμβάνω ότι αυτά τα λέω με κάθε επιφύλαξη και είχα διαβάσει παλιότερα ότι domain με ονόματα εταιρειών κατοχυρομένα και τοπονύμια θα μπορούν να δίνοντε σε αυτούς που τα διεκδικούν νομικά και αυτό για να σταματήσει το εμπόριο που γινόταν.

aguila21
13-09-05, 19:36
Αν θυμάσαι παλαιώτερα ο γνωστός τραγουδιστής Bruce Springsteen είχε σύρει στα δικαστήρια κάποιον οπαδό του για να του πάρει το Brucespigsteen.com και δεν τα κατάφερε...Και αφορούσε αυτόν!

KGP
14-09-05, 04:19
δεν ηταν κατοχυρομενο....ομοσ αλλο αμερικη και αλλο ευρωπη...εδω υπαρχει δεδηκασμενο με το αμαζον -ελλαδα- και αλλα πολλα στο ευροπαικο δικαστηριο.

τελοσ παντον τα πολλα λογια ειναι φτοχια...ειτε ετσι ειτε γιουβετση θα δεικσει

@ ADSLgr.com All rights reserved.