PDA

Επιστροφή στο Forum : Ερωτήσεις για το Tellas Double Play Unlimited



kanenas3
22-05-08, 10:30
Σκέφτομαι τη μεταφορά της γραμμής μου από τη Forthnet στην Tellas και στο Double Play Unlimited. Θα ήθελα να μάθω μερικά πράγματα για την Tellas και θα ήθελα τη βοήθεια σας.

1) Η τηλεφωνία που δίνει είναι πραγματική PSTN όπως του ΟΤΕ ή "PSTN" αλλά Forthnet; Το ρωτάω γιατί η Forthnet στην ουσία δεν υποστηρίζει δίγραμμες συσκευές και γενικότερα έχει προβλήματα με 4 συσκευές. Επίσης θα βοηθούσε αν ήξερε κάποιος πόσα volts παιρνάνε στη γραμμή.

2) Τα φαξ λειτουργούν κανονικά όπως στον ΟΤΕ ή υπάρχουν προβλήματα;

3) Η ποιότητα τηλεφωνίας πως είναι καθώς στη Forthnet έχω σχεδόν μόνιμα πρόβλημα με τη χαμηλή ένταση.

4) Θα ήθελα επίσης γενικά σχόλια για την Tellas και πως την κρίνετε.

Ευχαριστώ!

minovg
22-05-08, 12:48
Σκέφτομαι τη μεταφορά της γραμμής μου από τη Forthnet στην Tellas και στο Double Play Unlimited. Θα ήθελα να μάθω μερικά πράγματα για την Tellas και θα ήθελα τη βοήθεια σας.

1) Η τηλεφωνία που δίνει είναι πραγματική PSTN όπως του ΟΤΕ ή "PSTN" αλλά Forthnet; Το ρωτάω γιατί η Forthnet στην ουσία δεν υποστηρίζει δίγραμμες συσκευές και γενικότερα έχει προβλήματα με 4 συσκευές. Επίσης θα βοηθούσε αν ήξερε κάποιος πόσα volts παιρνάνε στη γραμμή.

2) Τα φαξ λειτουργούν κανονικά όπως στον ΟΤΕ ή υπάρχουν προβλήματα;

3) Η ποιότητα τηλεφωνίας πως είναι καθώς στη Forthnet έχω σχεδόν μόνιμα πρόβλημα με τη χαμηλή ένταση.

4) Θα ήθελα επίσης γενικά σχόλια για την Tellas και πως την κρίνετε.

Ευχαριστώ!
1. PSTN.
2. Λειτουργεί κανονικά και η αποστολή και η λήψη φαξ μέσω της γραμμής της Τελλάς.
3. Άψογη ποιότητα, δεν υπάρχει πρόβλημα χαμηλής έντασης.
4. Μια χαρά είναι, υπάρχουν όμως και μερικοί που λένε ότι έχουν προβλήματα. Παντού θα βρεις τέτοιους όμως.

razorblade1100
22-05-08, 12:58
2) Τα φαξ λειτουργούν κανονικά όπως στον ΟΤΕ ή υπάρχουν προβλήματα;

3) Η ποιότητα τηλεφωνίας πως είναι καθώς στη Forthnet έχω σχεδόν μόνιμα πρόβλημα με τη χαμηλή ένταση.

4) Θα ήθελα επίσης γενικά σχόλια για την Tellas και πως την κρίνετε.

εμενα το φαξ λειτουργει κανονικα εδω και εναν περιπου χρονο,
η ποιοτητα τηλεφωνιας αψογη και πολυυ σπανια να συμβει να μην εχω τηλεφωνο.
το μονο παραπονο που εχω ειναι οτι ενω εχω καλη γραμμη η τελλας (δεν ξερω γιατι μαλλον καμια βλαβη)
μου εχει βαλει κοφτη στα 5-6 Μbps.

geovision
22-05-08, 13:04
1. PSTN.
2. Λειτουργεί κανονικά και η αποστολή και η λήψη φαξ μέσω της γραμμής της Τελλάς.
3. Άψογη ποιότητα, δεν υπάρχει πρόβλημα χαμηλής έντασης.
4. Μια χαρά είναι, υπάρχουν όμως και μερικοί που λένε ότι έχουν προβλήματα. Παντού θα βρεις τέτοιους όμως.


Όλα σωστά. Έτσι είναι ακριβώς!

kanenas3
22-05-08, 13:14
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!

1) Μέχρι πόσες συσκευές έχετε συνδέσει ταυτόχρονα;
2) Έχει δοκιμάσει κανείς δίγραμμες συσκευές;

Ο αριθμός των συσκευών λογικά έχει να κάνει με τη τάση που παιρνάνε στη γραμμή. Για παράδειγμα η Forthnet με το ζόρι υποστηρίζει 3 συσκευές ή 1,5 δίγραμμη συσκευή. Αντίθετα στον ΟΤΕ λόγω πολλαπλάσιας τάσης δεν υπάρχει πρόβλημα ακόμα και με 10 συσκευές.

nyannaco
22-05-08, 13:40
1) Μέχρι πόσες συσκευές έχετε συνδέσει ταυτόχρονα;

Εγώ έχω μόνιμα 4 συσκευές, και υπό συνήθεις συνθήκες δεν έχω πρόβλημα.

Ασχετα με τον αριθμό των συσκευών, προβλήματα παρουσιάζονται σε κάποιους (και σε μένα) σε περιόδους αιχμής κίνησης, δες εδώ:
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=205080

blkik
22-05-08, 17:21
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!

1) Μέχρι πόσες συσκευές έχετε συνδέσει ταυτόχρονα;
2) Έχει δοκιμάσει κανείς δίγραμμες συσκευές;

Ο αριθμός των συσκευών λογικά έχει να κάνει με τη τάση που παιρνάνε στη γραμμή. Για παράδειγμα η Forthnet με το ζόρι υποστηρίζει 3 συσκευές ή 1,5 δίγραμμη συσκευή. Αντίθετα στον ΟΤΕ λόγω πολλαπλάσιας τάσης δεν υπάρχει πρόβλημα ακόμα και με 10 συσκευές.

4 συσκευες μόνιμα συνδεμενες(αλλα και πριν που είχα Forthnet πάλι τέσσερις είχα)
Πολύ καλή ποιότητα(δεν παίζει χαμηλή ένταση όπως forthnet), σπάνιες βλάβες, το fax λειτουργεί κανονικά

Για το Internet ή ταχύτητες είναι καλές κοντα στην ονομαστικη(12) στους περισσότερους, Έχουν αναφερθεί προβλήματα με μεγάλα ping.
Τα πράγματα βελτιώνωνται καθώς πάμε προς τα 24

tzitziras
23-05-08, 20:26
1) Μέχρι πόσες συσκευές έχετε συνδέσει ταυτόχρονα;
2) Έχει δοκιμάσει κανείς δίγραμμες συσκευές;


1) Μία δίγραμμη, δύο σταθερές, δύο ασύρματες.
2) Ναι, κανένα πρόβλημα (και οι δύο γραμμές είναι Τελλάς).

kanenas3
25-05-08, 22:32
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις!

Davout
25-05-08, 23:08
Ωραίο αυτό minovg, παντού υπάρχουν άτομα που παραπονιούνται για προβλήματα, προβλήματα δεν υπάρχουν δηλαδή. Άντε και μια πιο αντικειμενική άποψη:

1) PSTN μέχρι το κέντρο της Tellas, VoIP από κει και πέρα όπως σε πολλούς άλλους παρόχους, έτσι θυμάμαι από παλιές συζητήσεις στο forum. Αυτό ρώτησες νομίζω.
2) Δεν έχω φαξ, αλλά αυτοί που έχουν λένε πως λειτουργούν οκ, γιατί να μην λειτουργούν άλλωστε;
3) Καμιά φορά, σε μερικές κλήσεις, η ένταση είναι λίγο χαμηλή.
4) Έχει τα προβλήματα της και ιδιαίτερα στην τεχνική υποστήριξη. Είναι όπως όλοι οι εναλλακτικοί θα λεγα αυτή τη στιγμή, παίζει να είσαι τυχερός ή άτυχος.

costasvk
25-05-08, 23:08
Τα πράγματα βελτιώνωνται καθώς πάμε προς τα 24

Που είναι η βελτίωση και εγώ δν την βλέπω?! Μόνο βελτίωση δν γίνετε.!

house
26-05-08, 15:39
Οπως ειπε ο Davout. PSTN μεχρι το κεντρο της Τελλας και μετα VOIP. Οσο καιρο ημουν στην Τελλας τηλεφωνο ειχα μερικες μερες. H PSTN του ΟΤΕ ειναι μονο κανονικη.

kanenas3
26-05-08, 18:38
Με ενδιαφέρει κυρίως η τηλεφωνία που έχω χοντρό πρόβλημα. Έχω 2 γραμμές, μια ΟΤΕ, μια Forthnet και δεν παίζουν με τίποτα στις 3 δίγραμμες συσκευές. Αναγκαστηκά έχω τη Forthnet σε απλές συσκευές αλλά και πάλι δε με ακούνε. Από ότι κατάλαβα είναι πιθανό να έχω τα ίδια και με την Tellas...

blkik
27-05-08, 11:28
Που είναι η βελτίωση και εγώ δν την βλέπω?! Μόνο βελτίωση δν γίνετε.!

Έγραψα γενικά ότι η Τellas όσο πάει και βελτιιώνεται
Έχουν πέσει οι χρόνοι αναμονής(ειδικά στο 1212)
Εχει αρχίσει η αναβάθμιση η οποία όταν ολοκληρωθεί θα πιάνουμε περισσότερα απο 12
Αναμένουμε τις καινούργιες προσφορές τέλος Ιουνίου μάλλον με κινητή τηλεφωνία απο ότι ακούγεται

masterandcommander
27-05-08, 12:17
Συφωνώ και εγώ με τους προηγούμενους.

Η Τελλας ξεκίνησε με αρκετά προβλήματα, αλλά αυτή την στιγμή είναι μάλλον ο πιο αξιόπιστος εναλλακτικός σε σχέση με αυτά που διαβάζω και αλλού. Ακόμα και στο 1212 σου απαντούν πολύ γρήγορα, είτε επειδή έβαλαν κόσμο ή δεν έχουν πια τόσα τεχνικά προβλήματα όσα στο παρελθόν.

nyannaco
27-05-08, 19:47
Ακόμα και στο 1212 σου απαντούν πολύ γρήγορα, είτε επειδή έβαλαν κόσμο ή δεν έχουν πια τόσα τεχνικά προβλήματα όσα στο παρελθόν.
'Η ίσως επειδή οι τακτικοί "πελάτες" του 1212 την κάνουν σιγά-σιγά :rofl:

Davout
27-05-08, 20:16
Λες "Εχει αρχίσει η αναβάθμιση η οποία όταν ολοκληρωθεί θα πιάνουμε περισσότερα απο 12.", με αυτό τι ακριβώς εννοείς, ότι βελτιώνεται η Tellas από άποψη ποιότητας, γιατί δεν έχει καμία σχέση; Το αν θα πιάνεις πάνω από 12 εξαρτάται από το attenuation σου και αυτό μέχρι στιγμής δεν αλλάζει διότι δεν πρόκειται να βάλουν mini-DSLAM έξω από το σπίτι σου. Οπότε αν είσαι τυχερός και μένεις κοντά στο Κέντρο, θα πιάσεις μεγαλύτερες ταχύτητες, αν μένεις μακριά παραμένεις στα ίδια. Αυτό και μόνο σημαίνει η αναβάθμιση στα 24 κατ'εμέ, τα υπόλοιπα που μπορεί να διορθωθούν είναι θέμα ρυθμίσεων, άσε πως το ονομάζουν σαν πακέτο για να λένε πως κάτι κάνουν.

kozi1989
29-05-08, 16:05
Λες "Εχει αρχίσει η αναβάθμιση η οποία όταν ολοκληρωθεί θα πιάνουμε περισσότερα απο 12.", με αυτό τι ακριβώς εννοείς, ότι βελτιώνεται η Tellas από άποψη ποιότητας, γιατί δεν έχει καμία σχέση; Το αν θα πιάνεις πάνω από 12 εξαρτάται από το attenuation σου και αυτό μέχρι στιγμής δεν αλλάζει διότι δεν πρόκειται να βάλουν mini-DSLAM έξω από το σπίτι σου. Οπότε αν είσαι τυχερός και μένεις κοντά στο Κέντρο, θα πιάσεις μεγαλύτερες ταχύτητες, αν μένεις μακριά παραμένεις στα ίδια. Αυτό και μόνο σημαίνει η αναβάθμιση στα 24 κατ'εμέ, τα υπόλοιπα που μπορεί να διορθωθούν είναι θέμα ρυθμίσεων, άσε πως το ονομάζουν σαν πακέτο για να λένε πως κάτι κάνουν.

Ναι συμφωνώ, ως προς την ταχύτητα νομίζω δεν θα αλλάξει κάτι....
Τό σημαντικότερο θέμα για μένα είναι η τηλεφωνία..:hmm:
Είπες ότι μερικές φορές ακούγεται χαμηλά..Πόσο συχνά??:hmm:

ermis333
29-05-08, 19:33
Ναι συμφωνώ, ως προς την ταχύτητα νομίζω δεν θα αλλάξει κάτι....
Τό σημαντικότερο θέμα για μένα είναι η τηλεφωνία..:hmm:
Είπες ότι μερικές φορές ακούγεται χαμηλά..Πόσο συχνά??:hmm:

Σε εμένα ακούγεται καμπάνα, γενικά από την τηλεφωνία της Tellas είμαι ύπερευχαριστημένος.

anergos13
29-05-08, 23:41
Και εγω συμφωνω με τον Ερμη οτι η ποιοτητα της τηλεφωνιας της Τελλας ειναι αψογη (εως τωρα)

kozi1989
30-05-08, 02:00
Κάνας άλλος να πει την γνώμη του για την τηλεφωνία της Tellas??

apostol70
30-05-08, 16:29
Το τηλέφωνο έχει τα προβληματάκια του τις πρώτες μέρες της ενεργοποίησης και μετά στρώνει. Δεν καταλαβαίνεις ούτε εσύ, αλλά και οι άλλοι ότι το τηλέφωνο δεν ανήκει στον ΟΤΕ. Σε αντίθεση με κάποιους άλλους που νομίζεις ότι μιλάνε από τον πάτο του πηγαδιού.

Με το internet είναι σε τι γραμμή θα πέσεις. Γενικά τώρα με το snr στο 9,5 - 10 υπάρχουν αρκετά παράπονα για μείωση της ταχύτητας συγχρονισμού (και εγώ ανήκω σε αυτούς). Το καλό είναι ότι εκεί που συχρονίζεις με τόσο κατεβάζεις, ενώ σε άλλους βλέπουν άλλη ονομαστική ταχύτητα συγχρονισμού και μικρότερη ταχύτητα στο κατέβασμα.


Καλά ακούστε και το κουφό. Έχω κλέισει ένα χρόνο στο zisto, μου είχε έρθει πιστωτικός λογαριασμός 28 € τον Ιούλιο και χτες μου ήρθε από τον ΠΟΤΕ χρεωστικός λογαριασμός 3,5 € για το δίμηνο 5-6/2008. Απατεώνες σε όλο τους το μεγαλείο. Η πιο στενή μας σχέση που δεν σε αφήνουν να ξεφύγεις από αυτήν

@ ADSLgr.com All rights reserved.