PDA

Επιστροφή στο Forum : Tellas, pings και interleaved mode...



Σελίδες : [1] 2

DoS
22-05-08, 14:43
Μετά από αρκετό καιρό στην υπηρεσία double play (1/12 Mbps) της tellas, έχω να κάνω τις ακόλουθες παρατηρήσεις:



Σε adsl2/2+ mode το interleaving είναι προεπιλεγμένο και δεν γίνεται να απενεργοποιηθεί από τη μεριά του χρήστη, τουλάχιστον με τα modem speedstream 4200 και speetouch 585/716 που έχω δοκιμάσει. Επίσης μετά από επικοινωνία που είχα με την τεχνική υποστήριξη και την διατύπωση σχετικού αιτήματος (μετάβασης σε fast path) αρκετές φορές, το οποίο και έμεινε ανικανοποίητο, δεν μένει παρά να συμπεράνω πως fast path με adsl2/2+ η tellas δεν προσφέρει ή δεν δύναται να δώσει, τουλάχιστον προς το παρόν.
Κάνοντας force το modem να γυρίσει σε dmt (απλό adsl), τα pings βελτιώνονται ~25 ms κατά μέσο όρο. Παλαιότερα όπου δεν είχε μπει το όριο των 9db S/N στο downstream, η σχετική ρύθμιση θα έπρεπε να γίνει με παράλληλο αίτημα στην tellas για περιορισμό της μέγιστης ταχύτητας στα 8 Mbps για την αποφυγή συχνών αποσυνδέσεων (με τη νέα ρύθμιση και το όριο ενδεχομένως και κάτι τέτοιο να μην χρειάζεται). Ενδεικτικά αναφέρω πως με τα www.otenet.gr (http://www.otenet.gr) και www.hol.gr (http://www.hol.gr) σε dmt έχω τις τελευταίες μέρες 9-11 ms round trip, ενώ σε adsl2+ 35 ms!
Έχοντας πρόσφατα την ευκαιρία να δοκιμάσω εκτενώς σύνδεση της HOL, στα 24 Mbps, με την συγκεκριμένη γραμμή να συγχρονίζει στα 16 (σε interleaved mode), παρατήρησα πως τα pings με τα www.hol.gr (http://www.hol.gr) και www.otenet.gr (http://www.otenet.gr) ήταν κατα μέσο όρο ~17 ms ! Δηλαδή σχεδόν 20 ολόκληρα ms γρηγορότερα από το αντίστοιχο με tellas! Σημειώστε πως η γραμμή ήταν σταθερότατη! Το λογικό συμπέρασμα είναι πως η tellas χρησιμοποιεί υπερβολικά συντηρητικό interleaving (too deep?) σε σύγκριση με την HOL, που σημαίνει μία σημαντική για το πρώτο hop προσθήκη latency, χωρίς να μπορώ να αποφανθώ για την σταθερότητα των γραμμών (συγκριτικά πάντα) - σίγουρα πάντως αν κρίνω από τα πολλά παράπονα στο φόρουμ δεν φαίνεται να τη βοηθάει ιδιαίτερα. Δεν μπορούμε επίσης να ξέρουμε αν το θέμα έχει να κάνει με τον εξοπλισμό (dslam) και ενδεχόμενους περιορισμούς του ή είναι απλά θέμα ρύθμισης από μεριάς tellas.
Αν εξαιρέσουμε το όλο θέμα του interleaved mode, προσωπικά δουλεύω με dmt σχεδόν από πρώτη μέρα και μόνο τώρα με την επικείμενη αναβάθμιση το άλλαξα για δοκιμαστικούς λόγους, δεν μπορώ να πω πως είμαι ικανοποιημένος με το θέμα latency συνολικά (από bandwidth καλά πάμε πάντως). Τα routes για το εξωτερικό δεν είναι τα καλύτερα, ενώ υπάρχει και το γνωστό θέμα με τη forthnet όπου είναι hosted οι περισσότεροι gaming servers (αυτά έχουν χιλιοειπωθεί στο φόρουμ).

Συμπερασματικά, πιστεύω πως η υπηρεσία που προσφέρει η tellas έχει πολύ δρόμο ακόμη για να χαρακτηριστεί "πολύ καλή", ενώ χωρίς να έχω γνώση του τι ακριβώς γίνεται στο δίκτυο τους, αλλά έχοντας κάποια γνώση δικτύων και λίγη κοινή λογική, πιστεύω πως μερικά από τα πιο σημαντικά τους θέματα έχουν να κάνουν με configuration. Ακούς εκεί 30ms στο πρώτο hop! απαράδεκτο...
Φυσικά δεν χρειάζεται να αναφέρουμε ότι tellas+gaming=:nono:

ermis333
22-05-08, 15:11
Μετά από αρκετό καιρό στην υπηρεσία double play (1/12 Mbps) της tellas, έχω να κάνω τις ακόλουθες παρατηρήσεις:



Σε adsl2/2+ mode το interleaving είναι προεπιλεγμένο και δεν γίνεται να απενεργοποιηθεί από τη μεριά του χρήστη, τουλάχιστον με τα modem speedstream 4200 και speetouch 585/716 που έχω δοκιμάσει. Επίσης μετά από επικοινωνία που είχα με την τεχνική υποστήριξη και την διατύπωση σχετικού αιτήματος (μετάβασης σε fast path) αρκετές φορές, το οποίο και έμεινε ανικανοποίητο, δεν μένει παρά να συμπεράνω πως fast path με adsl2/2+ η tellas δεν προσφέρει ή δεν δύναται να δώσει, τουλάχιστον προς το παρόν.
Κάνοντας force το modem να γυρίσει σε dmt (απλό adsl), τα pings βελτιώνονται ~25 ms κατά μέσο όρο. Παλαιότερα όπου δεν είχε μπει το όριο των 9db S/N στο downstream, η σχετική ρύθμιση θα έπρεπε να γίνει με παράλληλο αίτημα στην tellas για περιορισμό της μέγιστης ταχύτητας στα 8 Mbps για την αποφυγή συχνών αποσυνδέσεων (με τη νέα ρύθμιση και το όριο ενδεχομένως και κάτι τέτοιο να μην χρειάζεται). Ενδεικτικά αναφέρω πως με τα www.otenet.gr (http://www.otenet.gr) και www.hol.gr (http://www.hol.gr) σε dmt έχω τις τελευταίες μέρες 9-11 ms round trip, ενώ σε adsl2+ 35 ms!
Έχοντας πρόσφατα την ευκαιρία να δοκιμάσω εκτενώς σύνδεση της HOL, στα 24 Mbps, με την συγκεκριμένη γραμμή να συγχρονίζει στα 16 (σε interleaved mode), παρατήρησα πως τα pings με τα www.hol.gr (http://www.hol.gr) και www.otenet.gr (http://www.otenet.gr) ήταν κατα μέσο όρο ~17 ms ! Δηλαδή σχεδόν 20 ολόκληρα ms γρηγορότερα από το αντίστοιχο με tellas! Σημειώστε πως η γραμμή ήταν σταθερότατη! Το λογικό συμπέρασμα είναι πως η tellas χρησιμοποιεί υπερβολικά συντηρητικό interleaving (too deep?) σε σύγκριση με την HOL, που σημαίνει μία σημαντική για το πρώτο hop προσθήκη latency, χωρίς να μπορώ να αποφανθώ για την σταθερότητα των γραμμών (συγκριτικά πάντα) - σίγουρα πάντως αν κρίνω από τα πολλά παράπονα στο φόρουμ δεν φαίνεται να τη βοηθάει ιδιαίτερα. Δεν μπορούμε επίσης να ξέρουμε αν το θέμα έχει να κάνει με τον εξοπλισμό (dslam) και ενδεχόμενους περιορισμούς του ή είναι απλά θέμα ρύθμισης από μεριάς tellas.
Αν εξαιρέσουμε το όλο θέμα του interleaved mode, προσωπικά δουλεύω με dmt σχεδόν από πρώτη μέρα και μόνο τώρα με την επικείμενη αναβάθμιση το άλλαξα για δοκιμαστικούς λόγους, δεν μπορώ να πω πως είμαι ικανοποιημένος με το θέμα latency συνολικά (από bandwidth καλά πάμε πάντως). Τα routes για το εξωτερικό δεν είναι τα καλύτερα, ενώ υπάρχει και το γνωστό θέμα με τη forthnet όπου είναι hosted οι περισσότεροι gaming servers (αυτά έχουν χιλιοειπωθεί στο φόρουμ).

Συμπερασματικά, πιστεύω πως η υπηρεσία που προσφέρει η tellas έχει πολύ δρόμο ακόμη για να χαρακτηριστεί "πολύ καλή", ενώ χωρίς να έχω γνώση του τι ακριβώς γίνεται στο δίκτυο τους, αλλά έχοντας κάποια γνώση δικτύων και λίγη κοινή λογική, πιστεύω πως μερικά από τα πιο σημαντικά τους θέματα έχουν να κάνουν με configuration. Ακούς εκεί 30ms στο πρώτο hop! απαράδεκτο...
Φυσικά δεν χρειάζεται να αναφέρουμε ότι tellas+gaming=:nono:


Μάλλον δεν είχες προσέξει αυτό http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=71496&highlight=pings

Με την πρόσφατη αναβάθμιση στα 24 έγραψε ένας φίλος μας.


Στο dslam Χαλανδρίου πρέπει να έχει γίνει αναβάθμιση πάντως. Εδώ και 2 μέρες η γραμμή έχει γυρίσει σε fast path και έχω πάρα πολύ καλά pings όπως 17ms με forthnet και 54 με nvidia όλη μέρα. Όσο για το download όλη μέρα φουλ ακόμα και χωρίς manager.


Eνώ και το όποιο πρόβλημα με τη Forthnet έχει λυθεί πλέον

Davout
22-05-08, 16:20
Για εξηγήστε λίγο τις έννοιες fastpath, interleave και dmt γιατί μου τα μπλέκετε. Εγώ είμαι στο Χαλάνδρι και το μόνο που ξέρω είναι πως όταν έχω το speedtouch σε ADSL1, έχω καλύτερο ping απ'ό,τι σε ADSL2+. Άλλαξε κάτι με αυτά που γράφετε;

nEC
22-05-08, 17:35
Μετά από αρκετό καιρό στην υπηρεσία double play (1/12 Mbps) της tellas, έχω να κάνω τις ακόλουθες παρατηρήσεις:


[LIST=1]

Κάνοντας force το modem να γυρίσει σε dmt (απλό adsl), τα pings βελτιώνονται ~25 ms κατά μέσο όρο. Παλαιότερα όπου δεν είχε μπει το όριο των 9db S/N στο downstream, η σχετική ρύθμιση θα έπρεπε να γίνει με παράλληλο αίτημα στην tellas για περιορισμό της μέγιστης ταχύτητας στα 8 Mbps για την αποφυγή συχνών αποσυνδέσεων (με τη νέα ρύθμιση και το όριο ενδεχομένως και κάτι τέτοιο να μην χρειάζεται). Ενδεικτικά αναφέρω πως με τα www.otenet.gr (http://www.otenet.gr) και www.hol.gr (http://www.hol.gr) σε dmt έχω τις τελευταίες μέρες 9-11 ms round trip, ενώ σε adsl2+ 35 ms!


Κατι άλλο σου φταίει...

σου παραθέτω τα pings που έχω σε interleaved...


Pinging www.forthnet.gr [193.92.150.50] with 32 bytes of data:

Reply from 193.92.150.50: bytes=32 time=20ms TTL=247
Reply from 193.92.150.50: bytes=32 time=21ms TTL=247
Reply from 193.92.150.50: bytes=32 time=21ms TTL=247
Reply from 193.92.150.50: bytes=32 time=22ms TTL=247

Ping statistics for 193.92.150.50:
Packets: Sent = 4, Received = 4, Lost = 0 (0% loss),
Approximate round trip times in milli-seconds:
Minimum = 20ms, Maximum = 22ms, Average = 21ms


Pinging www.otenet.gr [62.103.128.215] with 32 bytes of data:

Reply from 62.103.128.215: bytes=32 time=21ms TTL=55
Reply from 62.103.128.215: bytes=32 time=21ms TTL=55
Reply from 62.103.128.215: bytes=32 time=20ms TTL=55
Reply from 62.103.128.215: bytes=32 time=22ms TTL=55

Ping statistics for 62.103.128.215:
Packets: Sent = 4, Received = 4, Lost = 0 (0% loss),
Approximate round trip times in milli-seconds:
Minimum = 20ms, Maximum = 22ms, Average = 21ms

Η διαφορά που έχω με fast path είναι περίπου 10 msec.

DoS
22-05-08, 19:43
Μάλλον δεν είχες προσέξει αυτό http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=71496&highlight=pings

Με την πρόσφατη αναβάθμιση στα 24 έγραψε ένας φίλος μας.




Eνώ και το όποιο πρόβλημα με τη Forthnet έχει λυθεί πλέον

Για το εάν η αναβάθμιση θα αλλάξει κάτι για όλους μας θα πρέπει να περιμένουμε να το δούμε. Δεν αμφισβητώ πως ο εν λόγω χρήστης μπορεί να είδε την βελτίωση που αναφέρει, δεν ξέρουμε όμως αν αυτό θα αποτελέσει τον κανόνα. το πρόβλημα με την forthnet έχει όντως λυθεί εδώ και κάποιο καιρό, όχι όμως για όλους τους χρήστες από όσο γνωρίζω. Τεσπά, κρατάω πισινή γι´αυτό...

........Auto merged post: DoS πρόσθεσε 7 λεπτά και 51 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Κατι άλλο σου φταίει...

σου παραθέτω τα pings που έχω σε interleaved...


Pinging www.forthnet.gr [193.92.150.50] with 32 bytes of data:

Reply from 193.92.150.50: bytes=32 time=20ms TTL=247
Reply from 193.92.150.50: bytes=32 time=21ms TTL=247
Reply from 193.92.150.50: bytes=32 time=21ms TTL=247
Reply from 193.92.150.50: bytes=32 time=22ms TTL=247

Ping statistics for 193.92.150.50:
Packets: Sent = 4, Received = 4, Lost = 0 (0% loss),
Approximate round trip times in milli-seconds:
Minimum = 20ms, Maximum = 22ms, Average = 21ms
Pinging www.otenet.gr [62.103.128.215] with 32 bytes of data:

Reply from 62.103.128.215: bytes=32 time=21ms TTL=55
Reply from 62.103.128.215: bytes=32 time=21ms TTL=55
Reply from 62.103.128.215: bytes=32 time=20ms TTL=55
Reply from 62.103.128.215: bytes=32 time=22ms TTL=55

Ping statistics for 62.103.128.215:
Packets: Sent = 4, Received = 4, Lost = 0 (0% loss),
Approximate round trip times in milli-seconds:
Minimum = 20ms, Maximum = 22ms, Average = 21msΗ διαφορά που έχω με fast path είναι περίπου 10 msec.

Τίποτα άλλο δεν μου φταίει, τα στατιστικά της γραμμής μου είναι πολύ καλά (atten 19, S/N ~18, σημέιωσε πως σε dmt mode πριν βάλω τον κόφτη στα 8 έπιανα 10 Mbps και είχα 1 disc τη μέρα περίπου). H κατάσταση αυτή ισχύει από την πρώτη μέρα και για άλλους χρήστες του DSLAM Νικαίας και από όσο ξέρω γενικά της tellas. Όμως από ότι βλέπω έχεις και εσύ αναβαθμιστεί; Σε αυτήν την περίπτωση οι ενδείξεις είναι ενθαρρυντικές γιατί οι χρόνοι σου είναι καλοί, οπότε όντως φαίνεται με την αναβάθμιση να φτιάχνει και το καταραμένο θέμα με το interleaving !
:oneup:

Lagman
23-05-08, 00:08
DoS δεν εισαι ο μονος που λεει η tellas δεν ειναι για gaming...

DiM
23-05-08, 01:51
Να το ξαναπώ ... εμενα τεχνικός της τελλας με γύρισε γιατί επέμενε ότι θα φτιάξουν τα ping σε ADSL2+ με fast path.

Το αποτέλεσμα ήταν ότι δεν υπήρχε καμια απόλυτος βελτίωση σε σχέση με το interleave σε ADSL2+ δηλαδή και στα δυο το πρώτο hop με το dslam ειναι 32ms.

Εμενα ο μονος τρόπος να πιάσω με τελλας πολύ καλά ping (στο πρώτο hop με το dslam) είναι να το γυρίσω τον router σε GDMT δηλαδή σε ADSL1.

Τώρα τα ανώμαλα της τελλας με ΑDSL1

Δεν κλειδώνει ο router σε 8/1 Mbps όπως θα έπρεπε. Έτσι έχουμε τα έξεις 2 ενδεχόμενα.

1) Επειδή το SNR με ADSL1 σε σχέση με ADSL2+ πέφτει κατά πολύ, τότε εάν έχεις καλή γραμμή θα κλείδωνες μέχρι πρόσφατος με 12/1 (παρότι GDMT). Με αλλα λόγια το SNR σου είναι πάνω από 9-10 και μέχρι να αναβαθμίσουν σε 24Mbps κλειδώνεις στα 12/1. Τοτε θα εχεις ένα ping πρώτο hop με dslam 6-8ms.

2) Εάν το SNR σου πιάσει το όριο τότε κλειδώνει ο router όπου πιάσει το 9-10 SNR. Ετσι το ping είναι στο πρώτο hop με το dslam 16-18ms.

Παρατήρηση βασική με GDMT/ADSL1 πάντα κλείδωνα σε interleave.

Οποτε επειδή ένα ωραίο πρωί η τελλας πήρε την ... πρωτοβουλία :mad: χωρίς να έχω κανένα πρόβλημα και ουδέποτε να τους έχω ενοχλήσει να με πάει στα 8/1 και εννοείτε χωρίς να με ενημέρωση κανεις τους, μονος μου το πήρα χαμπάρι :down:
Αποφάσισα να το αφήσω έτσι μιας και κλείδωνα στα 8/1 και με ADSL1 με SNR9 και είχα ping 6ms με το dslam. Aμα το γύριζα σε ADSL2+ είχα SNR16 και ping 32ms με το dslam. :down:

Εγώ ουδέποτε με 3 router με ρυθμίσεις μέσο του DMT tool και αρκετό ψάξιμο δεν μπόρεσα να κλειδώσω με καλο ping σε ADSL2+. :down:

Προσωπική άποψη είναι ότι τα έχουνε κάνει σαν τα μούτρα τους στα DSLAM της τελλας οποτε δε παίζει κανένα ρολο εάν κλειδώνεις σε fast path η interleave.

Οποτε θα συμφωνήσω η τελλας ΔΕΝ είναι για online gaming. :down:

Και επειδή λόγο αυτού πήγα στην forthnet τα πράγματα είναι ΠΟΛΥ καλύτερα. Καταρχήν κλειδώνω στα 15/1Mbps με ADSL2+ έχω 14ms ping στο πρώτο hop με το dslam. :oneup:
Φυσικά και μπορούν να το κάνουν καλύτερο υπάρχει μεγάλο περιθώριο. Αλλα πως να παραπονεθώ που τελλας πλέον κλειδώνει στα 6Mbps ...

Για μένα είναι OΛΑ θέμα ρυθμίσεων των DSLAM των ελληνικών παροχών internet, μπορείς και με fast path και με interleave να έχεις καλά ping αρκεί να έχουν προβεί στις σωστές ρυθμίσεις.
Το θέμα είναι ποιοι ενδιαφέρονται αλλα και έχουν τις γνώσεις να το κάνουν. :whistle:

Sorry εάν τα γράψα λιγάκι ανακατωμένα αλλα είναι περασμένη η ώρα και νυστάζω :p

ermis333
23-05-08, 06:55
Ότι θέλετε λέτε, άλλα πράγματα ρυθμίζεις όταν είσαι σε 24Mbit άλλα σε 12, επίσης interleaved είναι standar χειρότερο από τα fast path, απλά σε μερικούς τυχαίνει να φαίνεται στην αρχή ότι δεν έχει διαφορά γιατί η γραμμή τους μπορεί να είναι φίσκα στα errors. Oπότε μετά το DSLAM σε γυρίζει μόνο του σε Inteleaved λόγω των errors.

Επίσης ρόλο παίζει και η μάρκα του DSLAM,στον OTE πχ που παίρνει από 5 προμηθευτές δεν έχουν όλες οι περιοχές καλά Pings με το 1ο HOP.


Η tellas είναι μια χαρά για gaming, οι μόνοι που γκρινιάζουν συνέχεια είναι 3-4 άτομα, μόνο 5 FPSάκιδες γράφουν στο Forum;;;

Mε τη λογική ορισμένων κανένας ISP δεν είναι καλός για gaming γιατί εγώ σε όλα τα Forums βλέπω συχνά πυκνά να φυτρώνουν αντίστοιχα thread.

Aπόσο ξέρω οι περιοχές που αναβαθμίζονται σε 24Mbit βλέπουν έχουν πολύ καλά Pings με το 1ο ΗΟP.

DoS
23-05-08, 09:49
Ότι θέλετε λέτε, άλλα πράγματα ρυθμίζεις όταν είσαι σε 24Mbit άλλα σε 12, επίσης interleaved είναι standar χειρότερο από τα fast path, απλά σε μερικούς τυχαίνει να φαίνεται στην αρχή ότι δεν έχει διαφορά γιατί η γραμμή τους μπορεί να είναι φίσκα στα errors. Oπότε μετά το DSLAM σε γυρίζει μόνο του σε Inteleaved λόγω των errors.

Επίσης ρόλο παίζει και η μάρκα του DSLAM,στον OTE πχ που παίρνει από 5 προμηθευτές δεν έχουν όλες οι περιοχές καλά Pings με το 1ο HOP.


Η tellas είναι μια χαρά για gaming, οι μόνοι που γκρινιάζουν συνέχεια είναι 3-4 άτομα, μόνο 5 FPSάκιδες γράφουν στο Forum;;;

Mε τη λογική ορισμένων κανένας ISP δεν είναι καλός για gaming γιατί εγώ σε όλα τα Forums βλέπω συχνά πυκνά να φυτρώνουν αντίστοιχα thread.

Aπόσο ξέρω οι περιοχές που αναβαθμίζονται σε 24Mbit βλέπουν έχουν πολύ καλά Pings με το 1ο ΗΟP.

Καταρχήν, δεν "λέμε ό,τι θέλουμε". Εγώ αναφέρθηκα σε πολύ συγκεκριμένα πράγματα, σε αντίθεση με τον Dim που η αλήθεια είναι πως μερικά σημεία του post του είναι εχμ "ασαφή". Γεγονός πάντως είναι πως 30+ ms με το πρώτο hop είναι απαράδεκτο από κάθε άποψη, ειδικά όταν οι άλλες εταιρίες φαίνεται να τα καταφέρνουν καλύτερα!
Τώρα για το "μονο 5 fpsάκηδες γράφουν στο φόρουμ" θα κάνω πως δεν το άκουσα αγαπητέ ερμή για να μην γίνουμε μαλιά-κουβάρια πρωί πρωί. Όταν αξιολογείτε κάποιος ISP για την καταλληλότητα του για gaming, προφανώς και μας ενδιαφέρουν τα παιχνίδια που είναι ευαίσθητα στα latency (π.χ. fps, driving simulators, κτλ.) και όχι το διαδικτυακό τάβλι !
Η Tellas, μέχρι τουλάχιστον την αναβάθμιση και βάση του routing της με το εξωτερικό δεν είναι καλή για gaming, τελεία και παύλα!

Jkk
23-05-08, 10:04
Ότι θέλετε λέτε, άλλα πράγματα ρυθμίζεις όταν είσαι σε 24Mbit άλλα σε 12, επίσης interleaved είναι standar χειρότερο από τα fast path, απλά σε μερικούς τυχαίνει να φαίνεται στην αρχή ότι δεν έχει διαφορά γιατί η γραμμή τους μπορεί να είναι φίσκα στα errors. Oπότε μετά το DSLAM σε γυρίζει μόνο του σε Inteleaved λόγω των errors.

Επίσης ρόλο παίζει και η μάρκα του DSLAM,στον OTE πχ που παίρνει από 5 προμηθευτές δεν έχουν όλες οι περιοχές καλά Pings με το 1ο HOP.


Η tellas είναι μια χαρά για gaming, οι μόνοι που γκρινιάζουν συνέχεια είναι 3-4 άτομα, μόνο 5 FPSάκιδες γράφουν στο Forum;;;

Mε τη λογική ορισμένων κανένας ISP δεν είναι καλός για gaming γιατί εγώ σε όλα τα Forums βλέπω συχνά πυκνά να φυτρώνουν αντίστοιχα thread.

Aπόσο ξέρω οι περιοχές που αναβαθμίζονται σε 24Mbit βλέπουν έχουν πολύ καλά Pings με το 1ο ΗΟP.


Εδώ φίλτατε Ερμή κάνεις απόλυτο λάθος. Το ότι γράφουν τα ίδια άτομα για τα πινγκς κάθε φορά δε σημαίνει ότι δεν έχουν άλλοι πρόβλημα. Η Τελλας δεν είναι ότι καλύτερο όσον αφορά για πινγκς στο εξωτερικό. Αυτό που έχω παρατηρήσει με τον σέρβερ μας σε γερμανία είναι ότι για να πιάσω το καλύτερο δυνατό πινγκ πρέπει να κάνω ρεκονεκτ από την σελίδα του ρουτερ μεχρι να βρει ΙΠ που θα έχει κάπως πιο ανεκτό πινγκ (και αυτό βέβαια δεν είναι καλύτερο σε σχέση με άλλους παρόχους, δλδ με 80 πινγκ κάνω χαρές ενώ θα έπρεπε να έχω σταθερά κάθε φορά πιο κοντά στα 65-70).

DiM
23-05-08, 10:14
Όπως υπάρχει και μονο ένας που λέει ότι του κατεβει και πάντα υπερασπίζεται την τελλας σε οτιδήποτε για οτιδήποτε προσπαθώντας να πείσει τους έλληνες καταναλωτές πως όλα βαίνουν καλός στην τελλας. :whistle:

Εγώ έγραψα τι συμβαίνει στην τελλας μέχρι πριν 15 μέρες. Εάν πονάει για τους δικούς τους λόγους κάποιους τι να κάνουμε έτσι έχουν τα πράγματα.

Και επειδή λέμε για DSLAM η τελλας έχει Alcatel αλλα και η Forthnet έχει Alcatel και Siemens. Το θέμα είναι πως τα ρυθμίζεις.

@Dos Πες μου που είμαι για εσένα ασαφής η δεν κατανόησες κάτι καλά να στο διευκρινίσω :)

........Auto merged post: DiM πρόσθεσε 6 λεπτά και 20 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Εδώ φίλτατε Ερμή κάνεις απόλυτο λάθος. Το ότι γράφουν τα ίδια άτομα για τα πινγκς κάθε φορά δε σημαίνει ότι δεν έχουν άλλοι πρόβλημα. Η Τελλας δεν είναι ότι καλύτερο όσον αφορά για πινγκς στο εξωτερικό. Αυτό που έχω παρατηρήσει με τον σέρβερ μας σε γερμανία είναι ότι για να πιάσω το καλύτερο δυνατό πινγκ πρέπει να κάνω ρεκονεκτ από την σελίδα του ρουτερ μεχρι να βρει ΙΠ που θα έχει κάπως πιο ανεκτό πινγκ (και αυτό βέβαια δεν είναι καλύτερο σε σχέση με άλλους παρόχους, δλδ με 80 πινγκ κάνω χαρές ενώ θα έπρεπε να έχω σταθερά κάθε φορά πιο κοντά στα 65-70).

Εμείς με τελλας στον δικό μας server Γερμανία παίζουμε με 100-120ms ping ενώ με οτενετ έχουν 60ms και πλέον με forthnet έχω 75ms και γενικά όλοι οι άλλοι Έλληνες παροχoι έχουν κάτω από 100ms μονο η αγαπημένη μας τελλας χτυπάει κόκκινο.

Αλλα φαίνεται όλοι εμείς λέμε ψέμματα για κάποιον ...

Jkk
23-05-08, 10:21
Εμείς με τελλας στον δικό μας server Γερμανία παίζουμε με 100-120ms ping ενώ με οτενετ έχουν 60ms και πλέον με forthnet έχω 75ms και γενικά όλοι οι άλλοι Έλληνες παροχoι έχουν κάτω από 100ms μονο η αγαπημένη μας τελλας χτυπάει κόκκινο.

Αλλα φαίνεται όλοι εμείς λέμε ψέμματα για κάποιον ...

Κάπως έτσι είναι όπως τα λες. 100-110 πινγκ με ιντερλιβ αδσλ2+ ενώ με δμτ κάπου 90-95, άμα είμαι τυχερός 80. Άλλοι με φορθνετ 70 μαξιμουμ και για οτε δε το συζητώ(70 είναι χάλι για αυτούς).

ermis333
23-05-08, 11:35
Να μου δώσετε IP του server για να κάνω tracert και ping να δώ γιατί απόσο ξέρω με Γερμανία έχει πολύ καλά pings η Τellas.

Αγγλία έχει 100+ ms αλλά Γερμανία το θεωρώ λίγο περίεργο.

DiM
23-05-08, 11:40
Too late :twisted:

http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=2064082&postcount=15

tolispolo
23-05-08, 11:45
Ermis333 εχω παρατηρησει σε πολλα posts οτι υπερασπιζεσαι την Tellas παραπανω και απο οσο θα εκανε και ο ιδιος ο Αραβας ιδιοκτητης!!!

Μηπως εχουμε να κανουμε με καποιον εντος της εταιριας...:hmm:

DiM
23-05-08, 11:56
Ermis333 εχω παρατηρησει σε πολλα posts οτι υπερασπιζεσαι την Tellas παραπανω και απο οσο θα εκανε και ο ιδιος ο Αραβας ιδιοκτητης!!!

Μηπως εχουμε να κανουμε με καποιον εντος της εταιριας...:hmm:

Αλήθεια ? eh όχι μα γιατί το λες :rofl: :lol:

tolispolo
23-05-08, 12:04
Αλήθεια ? eh όχι μα γιατί το λες :rofl: :lol:

Ελα ντε...Μαλλον ειμαι κακος ανθρωπος:evil:

ermis333
23-05-08, 12:28
Tα έχω ξαναπεί είμαι εξώγαμο του Άραβα και μάχομαι για τα δικαιώματα τις κληρονομιάς μου.....

Ανθρώπους μέσα στην Tellas γνωστούς έχω, αλλά εγώ (ευτυχώς) δεν δουλεύω σε τηλεπικοινωνιακή εταιρία.

ΥΓ. Στη δουλειά έχουμε HOL

nEC
23-05-08, 13:26
Το gaming όντως είναι μια χαρά με την tellas. Στο PS3 - COD4, σχεδόν πάντα έχω 3/4 quality (δεν το μετράει σε ms) και τα προβλήματα lag είναι μηδαμινά.

Jkk
23-05-08, 13:51
Το gaming όντως είναι μια χαρά με την tellas. Στο PS3 - COD4, σχεδόν πάντα έχω 3/4 quality (δεν το μετράει σε ms) και τα προβλήματα lag είναι μηδαμινά.

ναι αλλά άμα το μετρήσεις σε μς εκεί θα δεις ότι τα πινγκς με τελλας είναι κατά ένα σημαντικό βαθμό χειρότερα από οτενετ κ φορθνετ. εν πάσει περιπτώσει, τα πινγκς με εξωτερικό ήταν άψογα όσο είμασταν στα 4μβιτ και με γερμανία κ αγγλία ακόμα. τώρα και με ιταλία είναι κάπου στα 60μς ενώ παλιά ήταν μέχρι 50 το πολύ.

DiM
23-05-08, 14:03
ναι αλλά άμα το μετρήσεις σε μς εκεί θα δεις ότι τα πινγκς με τελλας είναι κατά ένα σημαντικό βαθμό χειρότερα από οτενετ κ φορθνετ. εν πάσει περιπτώσει, τα πινγκς με εξωτερικό ήταν άψογα όσο είμασταν στα 4μβιτ και με γερμανία κ αγγλία ακόμα. τώρα και με ιταλία είναι κάπου στα 60μς ενώ παλιά ήταν μέχρι 50 το πολύ.

Για την ακρίβεια με τον BRAS3 ανέβηκαν τα pings σε σχέση με τον BRAS2 τα έχω ξαναγράψει.

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=189685

Όταν ήταν 4Mbps ουδέποτε είχαμε πρόβλημα και ουδέποτε είχα γράψει τίποτα. Επίσης άμα ψάξετε θα βρείτε topics που έχω ανοίξει και γράφω τι καλά pings έχει η τελλας.

Αλλα αυτό είναι παρελθόν τότε ήταν καλά και πάλι το γράφα, τώρα που είναι χαλια πάλι θα το γράψω εγώ δε τα περνώ από κανέναν ούτε δουλεύω σε κανένα πάροχο ότι βλέπω λέω.

Jkk
23-05-08, 16:29
Για την ακρίβεια με τον BRAS3 ανέβηκαν τα pings σε σχέση με τον BRAS2 τα έχω ξαναγράψει.

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=189685

Όταν ήταν 4Mbps ουδέποτε είχαμε πρόβλημα και ουδέποτε είχα γράψει τίποτα. Επίσης άμα ψάξετε θα βρείτε topics που έχω ανοίξει και γράφω τι καλά pings έχει η τελλας.

Αλλα αυτό είναι παρελθόν τότε ήταν καλά και πάλι το γράφα, τώρα που είναι χαλια πάλι θα το γράψω εγώ δε τα περνώ από κανέναν ούτε δουλεύω σε κανένα πάροχο ότι βλέπω λέω.

υποσημειωση
ειμαι ακομα στον μπρας02, αμα ειναι ετσι οπως τα λες προτιμω να παραμεινω σε αυτον

DoS
24-05-08, 10:07
...μετά από αίτηση στο 13800 να αφαιρέσουν τον κόφτη από την γραμμή μου (που είχα ζητήσει για να μην έχω θέματα με το dmt mode), ορίστε τα αποτελέσματα:

Uptime: 0 days, 13:20:43
Modulation: G.992.5 annex A
Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 999 / 11.996
Data Transferred (Sent/Received) [MB/MB]: 33,47 / 99,34
Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,0 / 6,0
Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 10,0 / 19,0
SN Margin (Up/Down) [dB]: 11,0 / 10,0
Vendor ID (Local/Remote): TMMB / BDCM
Loss of Framing (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Signal (Local/Remote): 1 / 0
Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Link (Remote): 0
Error Seconds (Local/Remote): 20 / 0
FEC Errors (Up/Down): 14 / 1.018.441
CRC Errors (Up/Down): 0 / 159
HEC Errors (Up/Down): 0 / 144

Το σημαντικό όμως είναι αλλού:
Απίστευτο ! Μετά από 8 μήνες και συνεχόμενη γκρίνια αποφάσισαν να το φτιάξουν επιτέλους το πολύ συντηριτικό Interleaving στο dslam τους ! Αυτό δεν το περίμενα ομολογουμένως και αν μείνει όντως έτσι, τότε +1 στο να μέινω σε tellas γιατί κατά τα λοιπά είμαι αρκετά ικανοποιημένος.

DiM
24-05-08, 12:04
Ρε DOS sorry δε σε πιάνω όταν λές ότι σου βγάλανε τον κοφτη τι ακριβώς εννοείς ?

Επίσης κοίτα απο το DMT εάν δε ξέρεις από τον router πως να το δεις εάν είσαι όντως σε fast path γιατί τα στατιστικά που έδειξες δε δείχνουν και τίποτα.

Το μονο που εγώ βλέπω είναι πως έχεις 22ms ping ενώ θα έπρεπε να έχεις 32ms ping, αυτό ναι είναι βελτίωση :p Κανε κανένα traceroute να δούμε καλύτερα με ips του εξωτερικού :)

DoS
24-05-08, 12:47
Ρε DOS sorry δε σε πιάνω όταν λές ότι σου βγάλανε τον κοφτη τι ακριβώς εννοείς ?

Επίσης κοίτα απο το DMT εάν δε ξέρεις από τον router πως να το δεις εάν είσαι όντως σε fast path γιατί τα στατιστικά που έδειξες δε δείχνουν και τίποτα.

Το μονο που εγώ βλέπω είναι πως έχεις 22ms ping ενώ θα έπρεπε να έχεις 32ms ping, αυτό ναι είναι βελτίωση :p Κανε κανένα traceroute να δούμε καλύτερα με ips του εξωτερικού :)

Γεια,

Δεν είμαι σε fastpath, αλλά από ότι φαίνεται αλλάζουν τις ρυθμίσεις στα dslam της tellas ώστε να μειώσουν το Inteleaving depth,κάτι που σημαίνει πως απο 30 μσ πρώτο hop πάμε στα 20, όχι και άσχημα ! Δυστυχώς το μόντεμ μου δεν δείχνει το interleaving depth, σε αντίθεση με κάποια cisco και usr, αλλά είμαι σίγουρος πως αυτό το έχουν βάλει στα άμεσα to dos μαζί με την αλλαγή στα 24 λόγω του κραξίμοτος που έχουν φάει και επιβεβαιώνεται και από τους χρήστες που έχουν αναβαθμιστεί (24).

DiM
24-05-08, 15:37
Em όταν εγώ έλεγα πως είναι θέμα ρυθμίσεων του DSLAM και απλά θέλει κάποιους που να έχουν και την θέληση και την γνώση να το κάνουν :p

Ίσως οι ανίκανοι τις τελλας πλήρωσαν για να μάθουν πως να το κάνουν μετά από 1.5 χρόνο αυτό όντως είναι συγκίνηση :lol:

Βάλε το DMT tool εάν το υποστηρίζει ο router σου και οι 2 που δίνε η τελλας το υποστηρίζουν εκεί θα μάθεις εαν εχεις ιnterleave η fast path.

Όταν αρχίσουν και αναβαθμίζονται σιγά σιγά και οι άλλες περιοχές θα δούμε κατά ποσο τα φτιάξανε πάντως οποτε βαστάνε πισινή γιατί με δαύτους ....

Σε μένα πάντως τα ίδια χαλια είναι ακόμα.

ermis333
24-05-08, 16:15
Em όταν εγώ έλεγα πως είναι θέμα ρυθμίσεων του DSLAM και απλά θέλει κάποιους που να έχουν και την θέληση και την γνώση να το κάνουν :p

Ίσως οι ανίκανοι τις τελλας πλήρωσαν για να μάθουν πως να το κάνουν μετά από 1.5 χρόνο αυτό όντως είναι συγκίνηση :lol:

Βάλε το DMT tool εάν το υποστηρίζει ο router σου και οι 2 που δίνε η τελλας το υποστηρίζουν εκεί θα μάθεις εαν εχεις ιnterleave η fast path.

Όταν αρχίσουν και αναβαθμίζονται σιγά σιγά και οι άλλες περιοχές θα δούμε κατά ποσο τα φτιάξανε πάντως οποτε βαστάνε πισινή γιατί με δαύτους ....

Σε μένα πάντως τα ίδια χαλια είναι ακόμα.

Ειλικρινά έχεις μια τάση να βρίσκεις ανικανότητες εκεί που δεν υπάρχουν. Ότι μαγικά και να κάνεις πολλές φορές υπάρχει κάτι που λέγεται, περιορισμός λόγω δυνατοτήτων του μηχανήματος.


Η τεχνική λοιπόν είναι έξυπνη - απλά προκύπτει θέμα latency (χρόνου απόκρισσης) όταν η τεχνική interleaving εφαρμόζεται. Και είναι απόλυτα λογικό να εισάγει καθυστέρηση γιατί πρόκειται για "αποθήκευση" (buffering) και "επεξεργασία" (αλλαγή της σειράς των bits) του ψηφιακού συρμού. Αυτή η διαδικασία λοιπόν των δύο βημάτων μπορεί να εισάγει 5 με 20 ms καθυστέρηση κατά τη μετάδοση. Αυτό βέβαια για τη μια κατεύθυνση. Για ένα Ping (αλλά και για κάθε IP επικοινωνία μας) λοιπόν που είναι round trip ταξίδι πακέτων αυτό πολλαπλασιάζεται επί δύο (Tx + Rx). Αρα η τελική επιβάρυνση μπορεί να είναι από 10 - 40 ms.

Η παραπάνω επιβάρυνση εξαρτάται άμεσα από τον τύπο του DSLAM. Καποιοι κατασκευαστές τα καταφέρνουν καλά - κάποιοι άλλοι όχι.

Το να εφαρμόσεις το interleaving στο AΡΥΣ αυξάνει τη σταθερότητα της γραμμής, και περιορίζει τις αποσυνδέσεις και τις χαμηλές ταχύτητες κλειδώματος, όμως σίγουρα ταλαιπωρεί τους gamers γιατί εισάγει έντονη κάποιες φορές καθυστέρηση.

Η τεχνική αρχικοποιείται στα DSLAM και οι πάροχοι την ενεργοποιούν για να υπάρχουν λιγότερα παράπονα κακών συνδέσεων από τους πελάτες.

DiM
24-05-08, 19:28
Ότι μαγικά και να κάνεις πολλές φορές υπάρχει κάτι που λέγεται, περιορισμός λόγω δυνατοτήτων του μηχανήματος.

Δηλαδή τι περιορισμός υπήρχε και το ping ήταν με interleave στα 32ms στα 12Mbps και τώρα κατά τα λεγόμενα άλλαξε οποτε στα 24Mbps με interleave έχουν ping 22ms ???

Για εξήγησε μας δηλαδή να μάθουμε και εμείς αυτόν τον περιορισμό που δεν άφηνε τους ικανότατους για σένα τεχνικούς της τελλας να μας δίνουν καλά ping με interleave στα 12Mbps ???

ermis333
25-05-08, 01:14
Δηλαδή τι περιορισμός υπήρχε και το ping ήταν με interleave στα 32ms στα 12Mbps και τώρα κατά τα λεγόμενα άλλαξε οποτε στα 24Mbps με interleave έχουν ping 22ms ???

Για εξήγησε μας δηλαδή να μάθουμε και εμείς αυτόν τον περιορισμό που δεν άφηνε τους ικανότατους για σένα τεχνικούς της τελλας να μας δίνουν καλά ping με interleave στα 12Mbps ???


Ότι μαγικά και να κάνεις πολλές φορές υπάρχει κάτι που λέγεται, περιορισμός λόγω δυνατοτήτων του μηχανήματος.

Να μην το έγραφα......

DiM
25-05-08, 01:55
Να το γραφές και κατανοητά καλά θα ήταν μιας και mantis δεν έχω κάνει ακόμα το έχω στα υπόψιν όμως ... οποτε να ξαναρωτήσω.

Πιάνου μηχανήματος ?

Davout
25-05-08, 02:22
Εντάξει, κατά τον Ερμή μια φταίνε τα μηχανήματα, μια η ποιότητα των καλωδίων, μια ο ΟΤΕ (...), μια οι δύσκολοι καιροί. Σπάνια η Tellas. Άσχετο, εμένα που με πήγαν από τα 10 Mbps στα 8 χωρίς να χω αποσυνδέσεις (με 6 SNR) και παραμένω στα 8 με το 9 SNR, πήρα τηλέφωνο και ζήτησα να με πάνε στα 10 και μου απαντάει το σαϊνι "δοκιμάστε να βάλετε το router μόνο του στην πρίζα και αν ανέβει το SNR σας πάνω από 10 τότε ξαναπάρτε μας να σας ανεβάσουμε". Με ADSL1 έπεσα στα 7/1 από 8/1, πάντα σε interleaved. Εταιρεία ερασιτεχνών και ανικάνων.

ermis333
25-05-08, 11:45
Εντάξει, κατά τον Ερμή μια φταίνε τα μηχανήματα, μια η ποιότητα των καλωδίων, μια ο ΟΤΕ (...), μια οι δύσκολοι καιροί. Σπάνια η Tellas. Άσχετο, εμένα που με πήγαν από τα 10 Mbps στα 8 χωρίς να χω αποσυνδέσεις (με 6 SNR) και παραμένω στα 8 με το 9 SNR, πήρα τηλέφωνο και ζήτησα να με πάνε στα 10 και μου απαντάει το σαϊνι "δοκιμάστε να βάλετε το router μόνο του στην πρίζα και αν ανέβει το SNR σας πάνω από 10 τότε ξαναπάρτε μας να σας ανεβάσουμε". Με ADSL1 έπεσα στα 7/1 από 8/1, πάντα σε interleaved. Εταιρία ερασιτεχνών και ανικάνων.

Από τι στιγμή που αποφασίζεται πολιτική για κατώτατο όριο το 9 SNR και καθόλου αποσυνδέσεις να μην είχες ακόμα και με -2 SNR τώρα με ορισμό default SNR 9 η γραμμή σου αναγκαστικά συγχρονίζει σε τέτοια ταχύτητα όση της επιτρέπει το SNR.

O OTE έχει 9 SNR, η ΗΟL έχει 11 SNR, η NETONE 12 SNR (αλλά το αλλάζεις αν θές).

Όσο για το interleaved είναι καθαρά θέμα DSLAM, στο site αυτό βλέπετε δόξα το Θεό υπάρχουν αρκετοί οδηγοί κτλ που επεξηγούν κάποια πράγματα

Διαβάστε καλά λοιπόν πρώτα τα εξής 2......καταλάβετε τι γράφουν και μετά ελάτε πέστε μου αν μεροληπτώ ή όχι.


FAQ: Γιατί δεν πιάνω 24 Mbps? (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=158820)

Τι είναι το Fast Path και το Interleave ; (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=45837)


Αφού τα διαβάσετε λοιπόν καλά.....τα ξαναλέμε.

Μπορεί κάποιος από εσάς να μου εξηγήσει γιατί ένω τα περισσότερα modem στο 1ο HOP δείχνουν σχεδόν πάντα <1ms latency το speedtouch δείχνει κουλά νούμερα από 40-99ms;;;

Είναι θέμα καλού προγραμματισμού από μεριάς χρήστη ή θέμα του ίδιου του router;;;

Davout
25-05-08, 12:38
Εγώ να σου πω δυο πραγματάκια από δοκιμές που έκανα:

Με ADSL1 έχω -15ms με Οtenet, Forthnet, multiplay.co.uk κλπ και το DMT βλέπει interleaved mode, ενώ συγχρονίζω στα 7/1 με 9 SNR.
Με ADSL2+ έχω μεγαλύτερο ping, το DMT δε μου λέει αν είμαι σε interleaved (λογικά είμαι), ενώ συγχρονίζω στα 8/1 με 9,5-10 SNR.

Στην αρχή που βαλα Zisto έπιανα 10 Mbps χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα, αλλά από κάποια στιγμή και πέρα, εδώ και πολυ καιρό, με είχαν πάει στα 8 και δε διαμαρτυρήθηκα γιατί το χα γυρίσει ούτως ή άλλως σε ADSL1 (max 8) για καλύτερο ping από μόνος μου. Τώρα όμως σπάστηκα :p που βλέπω το 7 και τους ξαναπήρα τηλέφωνο να με πάνε στα 10, έστω με ADSL2+ όταν θέλω να κατεβάσω τίποτα μεγάλο. Το περίεργο είναι ότι ο σημερινός υπάλληλος δέχτηκε να περάσει το αίτημα μου, όχι σαν τον προηγούμενο που μου λεγε χαζομάρες. Το πολύ πολύ αν δεν πιάνω το όριο του SNR θα μείνω στα 8, αλλά αφενός θα έχει γίνει δοκιμή, αφετέρου σκέφτομαι πως δε γίνεται να πιανα πριν 10 ή και 8 με 6 SNR και τώρα να πιάνω πάλι 8 με 9. Δηλαδή ούτε δοκιμάσαν πόσο είναι το SNR μου μετά τις τελευταίες αλλαγές (SNR limit) απλά με αφήσαν όπως ήμουν στα 8.

Μπερδεμένα τα γραψα τέλος πάντων, το νόημα είναι ότι για καλύτερο ping σε Tellas με Speedtouch -> ADSL1.

DiM
25-05-08, 12:38
Εάν κατάλαβα καλά τα "μηχανήματα" δεν είναι τα μηχανήματα γαλλικού και espresso cafe που είχαν "περιορισμένες δυνατότητες" στο δωμάτιο των τεχνικών, πάλι καλά γιατί εκεί θα έδινα 1000 δίκια πως να δουλέψουν χωρίς καλό cafe :lol:

Δηλαδή ερμη θες να μας πεις ότι τα DSLAM είχαν "περιορισμένες δυνατότητες" στα 12Mbps και είχαμε ping 32ms ενώ πλέον τώρα με τα 24Mbps δεν έχουν πλέον και το ping έπεσε στα 22ms :p

Tι εγινε αλλάξανε όλα τα DSLAM ? αλλάξανε ολόκληρο το software των DSLAM για να μας δώσουνε τα 24Mbps ?

Ερμη αυτή την φορα ξεπέρασες τον εαυτό σου για να δικαιολογήσεις την τελλας :clap:

Ερμη πάρτο χαμπάρι δεν απευθύνεσαι σε άτομα μειωμένης αντίληψης, επειδή δεν γνωρίζουν τεχνικά θέματα να λες ότι όμορφη παραπληροφόρηση θες. :down:

Mε κοινή λογική ο καθένας καταλαβαίνει πως απλά κάτσανε λόγο και τους κραξίματος και του ανταγωνισμού να ρυθμίσουν επιτέλους καλύτερα τα DSLAM και πλέον σε interleave να μειωθεί το ping.

Τα DSLAM δεν άλλαξαν σε τίποτα, μηχανήματα είναι που θέλαν σωστές ρυθμίσεις τόσο απλά.

Εδώ ρε ερμη όταν πήγαινες να κλειδώσεις σε ADSL1 δεν σε κλείδωναν τα DSLAM στα 8/1 αλλα εκεί που το SNR σου έπιανε το 6 !!! Ποιος έφταιγε για αυτό? το μηχάνημα που λέγεται DSLAM η ο άνθρωπος που λέγεται τεχνικός της τελλας που δεν το είχε ρυθμίσει σωστά ?

Όσο για τα link που δίνεις είναι πολύ καιρό στο adslgr και είναι πασίγνωστα. Στο τεχνικό κομμάτι τι λένε ? ότι κάποι κατασκευαστές τα καταφέρνουν καλύτερα κάποιοι όχι. Eh λοιπόν το ξέρεις καλύτερα από μένα τα ALCATEL DSLAM που εχει η Τελλας είναι από τα καλύτερα της αγοράς.

ΥΓ. Τιμή και δόξα στην Καλομοίρα :p
ΥΓ2. Τα speedtouch έχουν ένα filmware bug και δείχνουν λάθος το πρώτο hop. Google it για λεπτομέρειες.

ermis333
25-05-08, 14:17
Εάν κατάλαβα καλά τα "μηχανήματα" δεν είναι τα μηχανήματα γαλλικού και espresso cafe που είχαν "περιορισμένες δυνατότητες" στο δωμάτιο των τεχνικών, πάλι καλά γιατί εκεί θα έδινα 1000 δίκια πως να δουλέψουν χωρίς καλό cafe :lol:

Δηλαδή ερμη θες να μας πεις ότι τα DSLAM είχαν "περιορισμένες δυνατότητες" στα 12Mbps και είχαμε ping 32ms ενώ πλέον τώρα με τα 24Mbps δεν έχουν πλέον και το ping έπεσε στα 22ms :p

Tι εγινε αλλάξανε όλα τα DSLAM ? αλλάξανε ολόκληρο το software των DSLAM για να μας δώσουνε τα 24Mbps ?

Ερμη αυτή την φορα ξεπέρασες τον εαυτό σου για να δικαιολογήσεις την τελλας :clap:

Ερμη πάρτο χαμπάρι δεν απευθύνεσαι σε άτομα μειωμένης αντίληψης, επειδή δεν γνωρίζουν τεχνικά θέματα να λες ότι όμορφη παραπληροφόρηση θες. :down:

Mε κοινή λογική ο καθένας καταλαβαίνει πως απλά κάτσανε λόγο και τους κραξίματος και του ανταγωνισμού να ρυθμίσουν επιτέλους καλύτερα τα DSLAM και πλέον σε interleave να μειωθεί το ping.

Τα DSLAM δεν άλλαξαν σε τίποτα, μηχανήματα είναι που θέλαν σωστές ρυθμίσεις τόσο απλά.

Εδώ ρε ερμη όταν πήγαινες να κλειδώσεις σε ADSL1 δεν σε κλείδωναν τα DSLAM στα 8/1 αλλα εκεί που το SNR σου έπιανε το 6 !!! Ποιος έφταιγε για αυτό? το μηχάνημα που λέγεται DSLAM η ο άνθρωπος που λέγεται τεχνικός της τελλας που δεν το είχε ρυθμίσει σωστά ?

Όσο για τα link που δίνεις είναι πολύ καιρό στο adslgr και είναι πασίγνωστα. Στο τεχνικό κομμάτι τι λένε ? ότι κάποι κατασκευαστές τα καταφέρνουν καλύτερα κάποιοι όχι. Eh λοιπόν το ξέρεις καλύτερα από μένα τα ALCATEL DSLAM που εχει η Τελλας είναι από τα καλύτερα της αγοράς.

ΥΓ. Τιμή και δόξα στην Καλομοίρα :p
ΥΓ2. Τα speedtouch έχουν ένα filmware bug και δείχνουν λάθος το πρώτο hop. Google it για λεπτομέρειες.


Δεν κάθεσαι να ρυθμίσεις την κάθε λεπτομέρια ρε φίλε πως να στο πούμε ελικρινά ΟΤΙ ΘΕΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ απο αυτά που διαβάζεις.

ΜΑΘΕ ΝΑ ΑΝΤΙΛΑΜΒΑΝΕΣΑΙ ΤΟ ΤΙ ΣΟΥ ΛΕΕΙ ΤΟ ΚΕΙΜΕΝΟ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΖΕΙΣ.

Υποτίθεται ασχολείσαι με game κτλ, δεν γνωρίζεις φίλτατε ότι η ίδια κάρτα γραφικών με διαφορετικούς drivers μπορεί να αποδώσει καλύτερα;;;;


Επίσης τα firware στα modems/routers γιατί τα αναβαθμίζεις;;; Μήπως για να γίνουν βελτιώσεις;;;


ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ χρειάζεται για να καταλάβει κανείς ότι διάφορα Software+Firmware Updates βελτιώνουν τις όποιες αποδόσεις;;;

Υπάρχουν συγκεκριμένα updates που πρέπει να κάνουν για να να μας πάνε στα 24Mbit γι αυτό και δεν μας πάνε όλους γρήγορα αλλά λίγο λίγο.

ΥΓ. Προσπαθώ να σου εξηγήσω ότι είναι πολύ εύκολο να ρυθμίσεις κάποια πράγματα στο DSLAM, και δεν χρειάζεται να είσαι τζιμάνι για να το κάνεις, για να ακολουθείτε κάποια συγκεκριμένη ρύθμιση ως προς τα profiles και το Interleaving Delay σημαίνει πως έχουν βρεί κάποια προβλήματα γι αυτό και το κάνουν.

ΥΓ2. Θα προτείνω κάποια πράγματα όταν τελειώσουν οι αναβαθμίσεις......μέχρι και επιστολή διαμαρτυρίας. Περίμενε λίγο

DiM
25-05-08, 15:20
Ρε ερμη το έλεος το ίδιο είσαι, επανειλημμένως σε ότι πρόβλημα να ρήξεις την ευθύνη σε άλλους και όχι στην τελλας, τώρα φταιει η ALCATEL με "προβληματικά" filmware/software .....


Hθελε αναβαθμίσεις filmware software το DSLAM για να κλειδώνει ο router στο ADSL1 στα 8/1 και όχι όπου πιάσει το ταβάνι του SNR6 δηλαδή ?

Ήθελε αναβαθμίσεις το DSLAM για να πιάσει καλητερα ping με interleave?

Θέλει αναβάθμιση το DSLAM για να πιάσει 24Mbps που θα έπρεπε να τα έχει από default ?

Να πάω και με την λογική σου ρε ερμη, εάν νοιαζόταν η εταιρία Τελλας θα περίμενε να δώσει τα 24Mbps για να κάνει αναβαθμίση filmware, software και δε ξέρω τι άλλο λες εσύ ?

Εάν δηλαδή δεν έδινε τα 24Mbps και σου έλεγε εμείς θα μείνουμε στα 12Mbps θα συνεχιζόταν επάπειρον αυτό το χαλι ?????

Εγώ δέχομαι ότι οι αναβαθμίσεις filmware και software στο DSLAM φέρνουν βελτιώσεις. Αυτό όμως καταδεικνύει με τον πιο περίτρανο τρόπο όπως τα λες εσύ πάντα τα έξεις δυο πράγματα.

1) Υπήρχε "πρόβλημα" στα DSLAM filmware/software για αυτό και είχαμε όλα αυτά τα προβλήματα και η τελλας δε έκανε τίποτα τόσους μήνες προς επίλυση τους.
2) Εταιρία Τελλας που νοιάζεται, ενδιαφέρεται για όλες τις υπερεσίες που προσφέρει στο πελάτη δεν έκανε τίποτα για να το λύσει νωρίτερα. Τώρα που έπρεπε να κάνουν αναβαθμίση στα 24Mbps μαζί με όλα φτιάχνουμε και τα αλλα προβλήματα αναβαθμίζοντας filmware/software. !!!

Εγώ διαφωνώ ότι ήταν τέτοιο προβλημα.

Η Alcatel είναι πολύ μεγάλη εταιρία με εμπειρία και γνώση πάνω στην κατασκευή DSLAM για αυτό θεωρούνται από τα καλύτερα. Θεμα ανικανότητας των τεχνικών στις ρυθμίσεις των DSLAM είναι.

Το γνωρίζεις καλύτερα από μένα περνώντας οι παροχοι DSLAM από την εκάστοτε εταιρία έχουν και support πρώτης βαθμίδας για να επιλύουν τυχόν προβλήματα γρήγορα. Λες να πείρε τόσους μήνες στην Alcatel να φτιάξουν το filmware ?

Alcatel DSLAM έχει και η forthnet έχει και ο ΟΤΕ και σίγουρα θα έχουν και άλλοι παροχoi.
Στην forthnet έχει ακούσει κανεις τέτοια προβλήματα ??

Το πως τα ρυθμίζεις τα τιμημένα τα DSLAM είναι το θέμα τόσο απλά.

Να σε δω ερμη να μαζεύεις υπογραφές για διαμαρτυρία στην τελλας και τι στον κόσμο. :p Περιμένω να δω τι προτάσεις έχεις κιόλας. :oneup:

ermis333
25-05-08, 16:58
Η Alcatel είναι πολύ μεγάλη εταιρία με εμπειρία και γνώση πάνω στην κατασκευή DSLAM για αυτό θεωρούνται από τα καλύτερα. Θεμα ανικανότητας των τεχνικών στις ρυθμίσεις των DSLAM είναι.




Εγώ με αυτό διαφώνω 100% , για τα άλλα δεν μπορώ να ξέρω ακριβώς τι φταίει γιατί δεν είμαι μέσα να τα δώ με τα μάτια μου.

Αναβάθμιση στον εξοπλισμό ξέρω πως έχει γίνει πάντως.

Επίσης έχουμε υπερδιογκώσει κάτι το οποίο ούτε κάν πρόβλημα δεν είναι, γιατί με αλλαγή σε ADSL1 εμφανίζει τέλεια Pings.

Οι πάροχοι φτιάχνουν την πολιτική τους με βάση του τι βλέπουν στο δίκτυό τους, ποια είναι τα
πλεονεκτήματα της κάθε ενέργειας κτλ, δεν μπορούμε εμείς να τα ξέρουμε και ούτε μπορούμε να κάνουμε τους έξυπους.


Δεν ξέρω ακριβώς ποια DSLAM χρησιμοποιεί η Tellas πέραν του ότι είναι ALCATEL, υπάρχουν DSLAM στα οποία μπορείς να βάλεις μέσα 100 άδες profiles και άλλα που δεν σηκώνουν πολλά πολλά.

Το να ρυθμίσεις το Interleaving Delay στα 4-6ms (αν στο επιτρέπει το DSLAM, υπάρχουν κάποια που απλά δίνεις μονο interleaving ON/ΟFF) οπότε ο χρήστης θα έχει επιβάρυνση 8-12ms πλέον των δικών του ms, δηλαδή πχ έστω ότι έχω κανονικά σε fast path έχω 8ms με ρύθμιση στα 4-6ms του interleaving delay βγάζω 16ms-20ms με το 1ο HOP.

Που σημαίνει πως για να έχουν επιλέξει delay της τάξεως των 12ms, θα είχαν παρατηρήσει αστάθειες και πολλά λάθη στις γραμμες στα test που κάνανε. Οπότε το βάζουνε στα 12ms και έχουνε το κεφάλι τους ήσυχο.

Με καλύτερο firmware-software οπότε το DSLAM λειτουργει καλύτερα και με την επιβολή του SNR 9 πλέον μπορείς να δώσεις λιγότερο delay στο interleaving, γιατί ήδη λόγω SNR περιορίζεται ο θόρυβος και τα FEC errors.

Αυτή είναι η δική μου εξήγηση.


Δεν έχουμε να κάνουμε λοιπόν με άσχετους τεχνικούς και εταιρίες, αλλά με πολιτικές εταιριών, που βλέπουν ότι για να δουλέψει σωστά η δουλειά στο σύνολο πρέπει να κάθορίσουνε κάποια στάνταρ. Είτε αρέσει σε μερικούς είτε όχι τα στάνταρ οι εταιρίες τα βάζουν για καλύτερή ποιότητα στις υπηρεσίες.

Στο ADSL το καλό για την υπηρεσία στο σύνολο και για μειωμένα παράπονα σημαίνει αυτόματα προβλήματα για τους gamers.

Γι αυτό και κανονικά θα πρέπει να μπορεί ένας χρήστης να ζητάει να απαλλαγεί από αυτού του είδους τις "πολιτικές" αν πιστεύει πως η γραμμή του σηκώνει και άλλα πράγματα, αλλά ταυτόχρονα να χάνει την τεχνική υποστήριξη στο θέμα.

nEC
25-05-08, 17:10
Αυτά τώρα θέλετε και τα λέτε? Δεν το έχετε καταλάβει ότι πλέον όλοι σερβίρουν beta versions? Απο το μεγαλύτερο server ,dslam μέχρι το μικρότερο modem?!

Καλά τότε, να σας πω οτι πριν λίγους μήνες όταν η "αξιόπιστη" και "μεγάλη" Ericsson έβγαλε νέο firmware για τα marconiι και τα ειχαν φτύσει όλα (το ένιωσα πολύ καλά, marconi έχει ο Γέρακας)... Ετσι αναγκάστηκαν τα βάλουν το παλιότερο...

Ξεκολλήστε από τα ασφαλή όρια του πισιού και του modem σας, δεν είναι όλα τόσο απλά.

DoS
25-05-08, 18:55
Σε κάθε περίπτωση το καλό είναι πως φαίνεται η tellas να μαθαίνει από τα λάθη της. Αν τώρα φτιάξει και το routing με Γερμανία θα είμαι πολύ ικανοποιημένος (αν και το ρημάδι το seabone δε λέει να ισιώσει με τίποτα). Πάντως επαναλαμβάνω πως κατα τα λοιπά, η υπηρεσία είναι καλή, ενώ φαίνεται πως σιγά σιγά έρχεται το τέλος της beta-testing περιόδου.

msp
25-05-08, 20:04
Σε κάθε περίπτωση το καλό είναι πως φαίνεται η tellas να μαθαίνει από τα λάθη της. Αν τώρα φτιάξει και το routing με Γερμανία θα είμαι πολύ ικανοποιημένος (αν και το ρημάδι το seabone δε λέει να ισιώσει με τίποτα). Πάντως επαναλαμβάνω πως κατα τα λοιπά, η υπηρεσία είναι καλή, ενώ φαίνεται πως σιγά σιγά έρχεται το τέλος της beta-testing περιόδου.
Τωρα για να λεμε ολοι οι παροχοι και ο ΟΤΕ μαζι πανω στου κασιδιαρη το κεφαλι μαθαινουν!
Οι περισσοτεροι παροχοι αυτη τη στιγμη εχουν ελαχιστο εμπειρο προσωπικο που να ξερει τι κανει και ολοι οι υπολοιποι εκπαιδευονται και μαθαινουν με τα λαθη που βασανιζουν εμας και τις γραμμες μας. Ουδεις αναμαρτητος...
Το μονο που παραδεχομαι στη Τρελλας ειναι πως ανεκαθεν μπορουσες να πιασεις το τεχνικο τμημα για βλαβες ενω αλλου αντε γεια!:(

Lagman
26-05-08, 08:36
Επίσης έχουμε υπερδιογκώσει κάτι το οποίο ούτε κάν πρόβλημα δεν είναι, γιατί με αλλαγή σε ADSL1 εμφανίζει τέλεια Pings.




Μια η αλλαγή του mode σε adsl1 μια η αναβάθμιση firmware μια το ένα μια το άλλο , δεν έχουν όλοι την γνώση και την όρεξη να ασχοληθούν. Κάποιος αγοράζει μια σύνδεση και θέλει να παίζει χωρίς προβλήματα χωρίς καθυστερήσεις... ε αυτό το πράγμα το παρέχει ο ΟΤΕ γιατί στον ΟΤΕ στα 24Mbps πιάνεις χαμηλά Ping… χωρίς να ασχοληθείς καθόλου. Μήπως ισχύει το ότι πληρώνεις παίρνεις ;

ermis333
26-05-08, 08:51
Μια η αλλαγή του mode σε adsl1 μια η αναβάθμιση firmware μια το ένα μια το άλλο , δεν έχουν όλοι την γνώση και την όρεξη να ασχοληθούν. Κάποιος αγοράζει μια σύνδεση και θέλει να παίζει χωρίς προβλήματα χωρίς καθυστερήσεις... ε αυτό το πράγμα το παρέχει ο ΟΤΕ γιατί στον ΟΤΕ στα 24Mbps πιάνεις χαμηλά Ping… χωρίς να ασχοληθείς καθόλου. Μήπως ισχύει το ότι πληρώνεις παίρνεις ;

Nαι ισχύει ειδικά όταν πλήρωνα 60Ε για 2 Mbit και κατέβαζα με 55kb/sec....


Ούτε κάν θα σχολιάσω τον ΟΤΕ που εξαρτάται 100% από την περιοχή που μένεις και αν είναι το DSLAM μπουκωμένο ή όχι.

lx911
26-05-08, 09:32
Εγω παντος εχω κουραστει να αλλαζω απο Gdmt σε ADSL2
Οταν θελω να κατευασω να πρεπει να το γυρισω σε ADSL2 (1 hop = 34 ms)
Οταν θελω να παιξω να πρεπει να το γυρισω σε Gdmt (1 hop = 8 ms)
Μετα απο την αναβαθμιση πανε τα πραγματα πανε απο το κακο στο χειροτερο.
Ο συνχρονισμος απο τα 10 mbps επεσε στα 7 και τωρα στα 5,6.
Και εχουμε και το π@π@ρα τον Τελη να μας σπαει τα νευρα!
Ετσι δεν γινεται δουλεια δεν γινεται.
Τωρα για αυτο που λετε το οτι πληρωνεις περνεις ισχυει!
Το παιδι που μενει απο κατω εβαλε μια γραμμη OTE στα 8 mbps
και κατευαζει με την διπλασια ταχυτητα απο εμενα!
Η γραμμη ειναι γουρουνι και για τα ping μην κανω κουβεντα καλυτερα...
Και το καλο ειναι οτι στο interface του router εχει μπει
μονο μια φορα για να περασει username & password.

ermis333
26-05-08, 10:15
Εγω παντος εχω κουραστει να αλλαζω απο Gdmt σε ADSL2
Οταν θελω να κατευασω να πρεπει να το γυρισω σε ADSL2 (1 hop = 34 ms)
Οταν θελω να παιξω να πρεπει να το γυρισω σε Gdmt (1 hop = 8 ms)
Μετα απο την αναβαθμιση πανε τα πραγματα πανε απο το κακο στο χειροτερο.
Ο συνχρονισμος απο τα 10 mbps επεσε στα 7 και τωρα στα 5,6.
Και εχουμε και το π@π@ρα τον Τελη να μας σπαει τα νευρα!
Ετσι δεν γινεται δουλεια δεν γινεται.
Τωρα για αυτο που λετε το οτι πληρωνεις περνεις ισχυει!
Το παιδι που μενει απο κατω εβαλε μια γραμμη OTE στα 8 mbps
και κατευαζει με την διπλασια ταχυτητα απο εμενα!
Η γραμμη ειναι γουρουνι και για τα ping μην κανω κουβεντα καλυτερα...
Και το καλο ειναι οτι στο interface του router εχει μπει
μονο μια φορα για να περασει username & password.

Δεν έχει γίνει καμία αναβάθμιση ακόμα πάντως, μόνο στην ανακοίνωση, ζήτημα να έχουν αναβαθμιστεί 10 κέντρα.

Οπότε εχεις ακόμα ελπίδες.

DiM
26-05-08, 15:35
Nαι ισχύει ειδικά όταν πλήρωνα 60Ε για 2 Mbit και κατέβαζα με 55kb/sec....


Ούτε κάν θα σχολιάσω τον ΟΤΕ που εξαρτάται 100% από την περιοχή που μένεις και αν είναι το DSLAM μπουκωμένο ή όχι.


Ντάξει ερμη αυτό συνέβαινε τότε που ο ΟΤΕ είχε το μονοπώλιο στις DSL και μας είχε αλλάξει την παναγια.

Πλέον λόγο ανταγωνισμού αλλα και λόγο επειδή λακίζουν αρκετοί από το δίκτυο του ΟΤΕ το φαινόμενο έχει μειωθεί δραματικά αλλα δεν έχει εκλείψει από κάποιες περιοχές και συνήθως στις ταχύτητες τις μικρές 1-2-4Mbps :)

Εμενα τα περισσότερα μέλη έχουν ΟΤΕ/OTEnet και δεν έχει πλέον κανένας τους κανένα πρόβλημα από το θέμα ping.

........Auto merged post: DiM πρόσθεσε 12 λεπτά και 59 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Εγω παντος εχω κουραστει να αλλαζω απο Gdmt σε ADSL2
Οταν θελω να κατευασω να πρεπει να το γυρισω σε ADSL2 (1 hop = 34 ms)
Οταν θελω να παιξω να πρεπει να το γυρισω σε Gdmt (1 hop = 8 ms)
Μετα απο την αναβαθμιση πανε τα πραγματα πανε απο το κακο στο χειροτερο.
Ο συνχρονισμος απο τα 10 mbps επεσε στα 7 και τωρα στα 5,6.
Και εχουμε και το π@π@ρα τον Τελη να μας σπαει τα νευρα!
Ετσι δεν γινεται δουλεια δεν γινεται.
Τωρα για αυτο που λετε το οτι πληρωνεις περνεις ισχυει!
Το παιδι που μενει απο κατω εβαλε μια γραμμη OTE στα 8 mbps
και κατευαζει με την διπλασια ταχυτητα απο εμενα!
Η γραμμη ειναι γουρουνι και για τα ping μην κανω κουβεντα καλυτερα...
Και το καλο ειναι οτι στο interface του router εχει μπει
μονο μια φορα για να περασει username & password.

Τώρα να σου πω ψέματα ... δε νομίζω να αλλάξει τίποτα στην ταχύτητα κλειδώματος .. το μονο που κατά τα φαινόμενα θα αλλάξει είναι να μπορείς να κλειδώνεις με adsl2+ με χαμηλότερο ping, εννοείτε άμα το γυρνάς adsl1 θα έχεις ακόμα καλύτερο.

Δες το και από την αστεία πλευρά βρε, ο Τελης κατάλαβε ότι κουραστικές να γυρνάς από ADSL2+ σε ADSL1 και σου λέει ας τον ρίξω κάτω από 8Mbps να το γυρίσει μια και καλή στο ADSL1 οποτε να μην υπάρχει λόγος αλλαγής του :lol:

Πάντως βλέπω τον Τέλη να τριγυρνά μεταμφιεσμένος γιατί θα τον πετύχει κανένας καμμένος συνδρομητής της τελλας και θα τον κάνει τουλούμι στο ξύλο :p

Lagman
26-05-08, 15:51
Nαι ισχύει ειδικά όταν πλήρωνα 60Ε για 2 Mbit και κατέβαζα με 55kb/sec....


Ούτε κάν θα σχολιάσω τον ΟΤΕ που εξαρτάται 100% από την περιοχή που μένεις και αν είναι το DSLAM μπουκωμένο ή όχι.

Αυτό ναι όντως ίσχυε όταν είχε όλη η Ελλάδα ΟΤΕ , αλλά το ίδιο θα συμβεί και στην Τελλας αν τα καταφέρει και αποκτήσει αρκετούς πελάτες ... τότε το ξανασυζητάμε

DoS
26-05-08, 16:01
Αυτό ναι όντως ίσχυε όταν είχε όλη η Ελλάδα ΟΤΕ , αλλά το ίδιο θα συμβεί και στην Τελλας αν τα καταφέρει και αποκτήσει αρκετούς πελάτες ... τότε το ξανασυζητάμε

Πάντως, ένας από τους λόγους που ο ΟΤΕ είχε πολλά προβλήματα με τα υπερφορτωμένα κεντρα ήταν ότι τα DSLAM του ATM-based, με αρνητικές συνέπειες στην ευελιξία του αναφορικά με αλλαγές στο δίκτυο του. Οι εναλλακτικοί (και πλέον και ο ΟΤΕ) που από την πρώτη μέρα είναι σε gig-Eth λογικά μπορούν να αντιμετωπίσουν με μεγαλύτερη ευκολία το εν λόγω πρόβλημα.

Lagman
27-05-08, 08:06
Από την clan μου είχε ένας hol και ένας tellas ε τώρα έχουν βάλει όλοι ΟΤΕ εκτός από μένα ... κάναμε συγκρίσεις συνεχεία και πίστεψε με ο ΟΤΕ από θέμα ping είναι ο καλύτερος και με διάφορα... τα link με seabone είχαν πολλές φορές πρόβλημα, μην σου πω ότι στον ΟΤΕ πιάνουν περισσότεροι συνδρομητές τα 24...

ermis333
27-05-08, 08:59
Από την clan μου είχε ένας hol και ένας tellas ε τώρα έχουν βάλει όλοι ΟΤΕ εκτός από μένα ... κάναμε συγκρίσεις συνεχεία και πίστεψε με ο ΟΤΕ από θέμα ping είναι ο καλύτερος και με διάφορα... τα link με seabone είχαν πολλές φορές πρόβλημα, μην σου πω ότι στον ΟΤΕ πιάνουν περισσότεροι συνδρομητές τα 24...

Αν παίζετε με Γερμανία είναι λογικό να έχει καλύτερα Pings με OTE αφού η OTEglobe βγαίνει απευθείας στη Γερμανία.

Απόσο ξέρω η Tellas θα τη σταματησει τη Seabone και θα πηγαίνει μέσω Wind σε αυτά τα κυκλώματα.

Όσο για αυτό που λές για τα 24 δεν ισχύει, ο ΟΤΕ έχει 9 SNR κατώτερο οπότε ότι ισχύει για τον ΟΤΕ θα ισχύει και για την Tellas.

Επίσης ο συγχρονισμός από μόνος του δε λέει τίποτα, αν εγώ με 4 SNR συγχρονίζω στα 22Mbit με τα τόσα FEC errors κτλ που θα έχει η γραμμή πολύ δύσκολα θα κατεβάζω με πάνω από 1.8.

lx911
27-05-08, 09:21
Α μαλιστα...
Γι' αυτο δεν βγαινουμε καλα εξω!
Μπαζει νερα το καλωδιο των Ιταλων! :p
Ερμη εδω δεν μπορουμε να παιξουμε καλα καλα στην Ελλαδα το εξωτερικο αφηστε το καλυτερα.
Για First person δεν το συζηταω στα στρατηγικης κατι γινεται.
Απο τι ξερω τα τυμπανα της WIND τα χρησιμοποιει η Tellas μονο σε περιπτωση που οι πελατες
επιθυμουν μισθωμενα κυκλωματα... για να βγαζει η wind κανενα φραγκο.

@ ADSLgr.com All rights reserved.