PDA

Επιστροφή στο Forum : on-dsl πέρασμα σε con-x



tilemachos_GR
22-05-08, 16:18
Γεια σας,

Να ξεκινήσω λέγοντας σας οτι είμαι συνδρομητής OTEnet onDSL απο το καλοκαίρι του 2005 στην τότε χαμηλότερη ταχύτητα και τώρα με αναβαθμίσεις 1mbps/256kbps.
Απο λίγο που έψαξα είδα οτι συμφέρει να περάσω σε con-x 2mbps γιατί είναι και φθηνότερη απο ότι η δικιά μου.

1.ποιά είναι η άποψη σας?
2.Χρειάζεται να διακόψω για κάποιο χρονικό διάστημα την συνδεση μου?
3.επειδή δεν υπάρχει πλέων διαθεσιμότητα adsl πρόσβασης στην περιοχή μου είναι ρίσκο να διακόψω και να μπω σε άλλο δίκτυο!

Θα εκτιμούσα πολύ την άποψη του καθ'ενός και ιδιέταιρα αν υπάρχει κάποιος που ίδη έχει κάνει παρόμοια αλλαγή!

Ευχαριστώ!

manoulamou
22-05-08, 18:28
Εαν και εφ οσον εισαι σε αοριστου χρονου ΟΤΕνετ
παρε τηλεφωνο στο 134 και ζητησε μεταβαση σε πακετο Conn-X
με ταυτοχρονη αναβαθμιση ταχυτητας...
Δεν νομιζω ναχεις προβλημα διακοπης ή απωλεια λογω μη διαθεσιμοτητας
καθοτι ΟΤΕνετ και Conn-X υπαγονται πλεον στον ιδιο φορεα...
Παντως επειδη πολλα λεγονται και ηδη τρεχει ενα νεο προγραμμα (http://www.oteshop.gr/page_content.asp?wid=631&hop=h)
περιμενε λιγο και ψαξτο (http://www.oteshop.gr/home_section.asp?hop=h) πολυ πριν αποφασισεις τι σε συμφερει!

alfagamma
22-05-08, 19:13
Αλλαγη (μεταβαση) γινετε ομαλα και συνηθως χωρις διακοπη.
Οσο για το νεο προγραμμα ειναι μονο για οσους θελουν KAI Cosmote, και εχει απλα μια μειωση στο παγιο... τιποτα σπουδαιο.

tilemachos_GR
22-05-08, 21:34
thanks gia tis apanthseis...

mallon tha kanw auto pou lete... tha parw to 134 na mou poun an ginetai...

FuS
23-05-08, 00:22
Γεια σας,

Να ξεκινήσω λέγοντας σας οτι είμαι συνδρομητής OTEnet onDSL απο το καλοκαίρι του 2005 στην τότε χαμηλότερη ταχύτητα και τώρα με αναβαθμίσεις 1mbps/256kbps.
Απο λίγο που έψαξα είδα οτι συμφέρει να περάσω σε con-x 2mbps γιατί είναι και φθηνότερη απο ότι η δικιά μου.

1.ποιά είναι η άποψη σας?
2.Χρειάζεται να διακόψω για κάποιο χρονικό διάστημα την συνδεση μου?
3.επειδή δεν υπάρχει πλέων διαθεσιμότητα adsl πρόσβασης στην περιοχή μου είναι ρίσκο να διακόψω και να μπω σε άλλο δίκτυο!

Θα εκτιμούσα πολύ την άποψη του καθ'ενός και ιδιέταιρα αν υπάρχει κάποιος που ίδη έχει κάνει παρόμοια αλλαγή!

Ευχαριστώ!

Στην οτενετ πλέον δεν μπορείς να κάνεις καμιά μετατροπή στο πακέτο σου. αν θες την όποια αλλάγή θα σε στείλουν για μεταφορά ΑΡΥΣ σε conn-x.
Πέρα από μονόδρομος, σίγουρα δεν χάνεις τίποτα, μάλλον κερδ΄λιζεις κιόλας δεδομένου ότι πλέον η οτενβετ διαχειρίζεται μόνο φοιτητικά πακέτα.

Πάρε στο 134 και ο υπάλληλος θα σου πάρει μια αίτηση για conn-x. δεν θα την καταχωρήσει. Πρώτα θα σου στείλει σε fax/mail μια εξουσιοδότηση καταναλωτή την οποία υπογράφει ΜΟΝΟ ο κάτοχος της PSTN/ISDN γραμμής σου και την στέλνεις στο (210)-3405316 fax μαζί με φωτοτυπία ταυτότητας (του κατόχου).
Σου κλείνούν ραντεβού για εξοπλισμό με courier και εκτός απροόπτου από την παραλαβή της εξουσιοδότησης θα είσαι ενταγμένος στο conn-x σε μερικές ώρες έως μάξιμουμ σε 48 ώρες (αν έχουν πολλά αιτήματα στο πληροφοριακό).
Παίρνεις δωρεάν την προσφορά που τρέχει. Τώρα τρέχει ή wifi router ή ενσύρματο router μαζί με ένα MP3/MP4 Player.
Διαλέγεις να μπεις η σε conn-x (6μηνης δεσμευσης όσον αφορά ΜΟΝΟ την κατάργηση) και με δωρεάν τα τέλη ενεργοποίησης ή σε conn-x αορίστου (χωρίς δέσμευση) αλλά πληρώνεις τα τέλη ενεργοποίησης που είναι 35 ευρώ +ΦΠΑ.

Πρώτα έρχεσαι με ΑΡΥΣ στην ταχύτητα που είσαι και γίνεται ένταξη σε conn-x και ύστερα η όποια αναβάθμιση/υποβάθμιση ταχύτητας.

Ελπίζω να σε κάλυψα όσο μπορούσα :)
Υπόψην, αυτά όσον αφορά το 134. Για το 134 μπορώ να σου πω με σιγουριά :)

tilemachos_GR
23-05-08, 01:23
wow thanks... isoun katatopistikotatos!!!!!

manoulamou
23-05-08, 10:02
Τελη ενεργοποιησης, ενω ηδη εχει γραμμη;
:hmm:

FuS
23-05-08, 18:08
Τελη ενεργοποιησης, ενω ηδη εχει γραμμη;
:hmm:

Ναι manoulamou, εφόσον μπει σε ΑΟΡΙΣΤΟΥ (χωρίς δέσμευση)

(Υπάρχουν πολλά παράλογα στα δύο πληροφοριακά του οτέ ;) μην κολλάς σε αυτό)

tilemachos_GR
23-05-08, 19:23
πήρα τελικά τηλ στον ΟΤΕ 13888 (επειδή σαν σταθερό έχω LANNET) και μου είπαν οτι δεν υπάρχει διαθεσιμότητα για 2mbps στην περιοχή μου :(
Αν και στο site λέει οτι υπάρχει btw!

FuS
23-05-08, 20:01
πήρα τελικά τηλ στον ΟΤΕ 13888 (επειδή σαν σταθερό έχω LANNET) και μου είπαν οτι δεν υπάρχει διαθεσιμότητα για 2mbps στην περιοχή μου :(
Αν και στο site λέει οτι υπάρχει btw!

Στείλε μου αν θες ενα μύνημΑ μέσω του forum :)

tilemachos_GR
23-05-08, 20:35
τελικά πήγα να κάνω εγγραφή μέσω του site και μου βγαλε οτι δεν υπάρχει διαθεσιμότητα!
άρα θα περιμένω!

karystos
23-05-08, 23:11
Δωρο δεν νομιζω να παρεις, μιας κι εχεις ηδη γραμμη adsl απο οτε.

manoulamou
24-05-08, 09:41
Δικαιουται εαν κανει διακοπη και μετα παει σε conn-X
γιατι θεωρειται αυτοματα ως νεος πελατης!
Λεπτομερειες για καθε περιπτωση περι δωρων εδω (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=1704930&postcount=571)
στο γενικοτερο θεμα Ερωτήσεις για Conn-x και προβλήματα (http://www.adslgr.com/forum/private.php?do=newpm&u=34076)
(το συγκεκριμενο μελος (http://www.adslgr.com/forum/private.php?do=newpm&u=34076) ξερει πολλα για ΟΤΕνετ/conn-x)...:oneup:

tilemachos_GR
24-05-08, 17:03
Τελικά από ότι μου παν στο τηλέφωνο που έκανα, είχα ήδη περάσει σε con-x πριν καιρό...
οπότε το θέμα μου τώρα είναι να αυξήσω την ταχύτητα σε 2 mb/s που μέχρι τόσο υποστηρίζει η περιοχή μου!
Όταν θα υπάρξει διαθεσιμότητα θα κάνω το άλμα :P

manoulamou
24-05-08, 17:07
Καλα αυτη η συγκεκριμενη αναβαθμιση/αυξηση ταχυτητας στα 2Mbps
κανονικα δεν γινεται με μια απλη ρυθμιση απ τους τεχνικους;
:hmm:

pnikolo
24-05-08, 17:48
Καλα αυτη η συγκεκριμενη αναβαθμιση/αυξηση ταχυτητας στα 2Mbps
κανονικα δεν γινεται με μια απλη ρυθμιση απ τους τεχνικους;
:hmm:

Ναι οπου δινουν 1 δινουν και 2 αρκει να την "σηκωνει" και το δικτυο ;)

FuS
24-05-08, 18:44
Καλα αυτη η συγκεκριμενη αναβαθμιση/αυξηση ταχυτητας στα 2Mbps
κανονικα δεν γινεται με μια απλη ρυθμιση απ τους τεχνικους;
:hmm:

Πρέπει όπωςδήποτε να περάστεί και στο Woms (το πληροφοριακό) του οτέ οπότε όπωσδήποτε πρέπει να μιλήσει και με 134 ή oteshop :)

dimitrispm
26-05-08, 22:59
Φίλος μου που έχει οτενετ πήγε να πληρώσει το λογαριασμό σε Γερμανό. Εκεί του είπαν ότι μέσα στο επόμενο 2μηνο-3μηνο όλοι οι συνδρομητές οτενέτ θα μεταφερθούν σε connex αφού ουσιαστικά είναι μια εταιρεία. Μάλιστα του πρότειναν (και το έκανε) να κάνει τώρα την αλλαγή αυτή προκειμένου να επωφεληθεί της προσφορά που έχει το Connex με κάποια δώρα (Router, webcam και μνήμη usb an θυμάμαι καλά). ΄
Γνωρίζει κανείς κάτι περισσότερο; Έχω κι εγώ οτενετ στο γραφείο μου στα 2mb με 19,5 ευρώ το μήνα και το ψάχνω...

pnikolo
26-05-08, 23:08
Οποια συνδρομη ληγει στην οτενετ συνεχιζει αυτοματα με conn-x. ;)

manoulamou
27-05-08, 09:01
Οποια συνδρομη ληγει στην οτενετ συνεχιζει αυτοματα με conn-x. ;)
Αρα (εαν ειναι ακριβως ετσι)
δεν αφορα τα κορόιδα της αοριστου χρονου...:rolleyes:

Φίλος μου που έχει οτενετ πήγε να πληρώσει το λογαριασμό σε Γερμανό. Εκεί του είπαν ότι μέσα στο επόμενο 2μηνο-3μηνο όλοι οι συνδρομητές οτενέτ θα μεταφερθούν σε connex αφού ουσιαστικά είναι μια εταιρεία. Μάλιστα του πρότειναν (και το έκανε) να κάνει τώρα την αλλαγή αυτή προκειμένου να επωφεληθεί της προσφορά που έχει το Connex με κάποια δώρα (Router, webcam και μνήμη usb an θυμάμαι καλά). ΄
Γνωρίζει κανείς κάτι περισσότερο; Έχω κι εγώ οτενετ στο γραφείο μου στα 2mb με 19,5 ευρώ το μήνα και το ψάχνω...
Συμφωνα παντως με το site του OTEshop:

(1) Conn-x Super Προσφορά (http://www.oteshop.gr/page_content.asp?wid=602&hop=h)
(Ισχύει έως 31/5/2008)
Τα δωρα ειναι ασυρματο router ή mp3 player+ενσυρματο router
αλλά "Απαιτείται 6μηνη παραμονη στη υπηρεσία"!!!

(2) Conn-x χωρίς δέσμευση (http://www.oteshop.gr/page_content.asp?wid=302&hop=h)
Χρεώνεται αυτόματα το τέλος ενεργοποίησης
http://www.oteshop.gr/images/check.gifΔωρεάν USB Modem για ταχύτητες έως και 2Mbps
http://www.oteshop.gr/images/check.gif Δωρεάν ενσύρματο Modem/ Router για ταχύτητες μεγαλύτερες των 2Mbps

sunandsky
27-05-08, 12:22
Φίλος μου που έχει οτενετ πήγε να πληρώσει το λογαριασμό σε Γερμανό. Εκεί του είπαν ότι μέσα στο επόμενο 2μηνο-3μηνο όλοι οι συνδρομητές οτενέτ θα μεταφερθούν σε connex αφού ουσιαστικά είναι μια εταιρεία. Μάλιστα του πρότειναν (και το έκανε) να κάνει τώρα την αλλαγή αυτή προκειμένου να επωφεληθεί της προσφορά που έχει το Connex με κάποια δώρα (Router, webcam και μνήμη usb an θυμάμαι καλά). ΄
Γνωρίζει κανείς κάτι περισσότερο; Έχω κι εγώ οτενετ στο γραφείο μου στα 2mb με 19,5 ευρώ το μήνα και το ψάχνω...

Ναι κι εγώ το ψάχνω, διότι με πήραν τηλ από τoν οτε (conn-x), ρώτησα και στο γερμανό γιατί είδα τη διαφήμιση για την προσφορά τους στην τηλεόραση (webcam, μνήμη usb και κάποιο antivirus). Μου είπαν όμως ότι αν επιλέξω να πάρω το ασύρματο router από τον οτε δεν ισχύει η προσφορά τους!!! Ή την προσφορά του conn-x με το ασύρματο είτε ενσύρματο modem.router και την προσφορά του γερμανού....

Ρε παιδιά μου φαίνεται περίεργο......

Μπορεί να το επιβεβαιώσει/απορρίψει κάποιος;

Ευχαριστώ!!

pnikolo
27-05-08, 15:51
Αρα (εαν ειναι ακριβως ετσι)
δεν αφορα τα κορόιδα της αοριστου χρονου...:rolleyes:

Το ιδιο γινεται σταδιακα και με τους αοριστου δινοντας τους καποιες προσφορες. ;)
Φυσικα δεν ειναι κορόϊδα οι εχοντες συνδεση αοριστου, γιατι οποτε θελουν μπορουν να κανουν διακοπη, και νεα συνδεη -αν το επιθυμουν- παιρνοντας τις προσφορες. Αυτο που χανουν ειναι το "login τους και το e-mail τους" γιατι πρεπει να αλλαξει. :)

FuS
27-05-08, 23:32
Το ιδιο γινεται σταδιακα και με τους αοριστου δινοντας τους καποιες προσφορες. ;)
Φυσικα δεν ειναι κορόϊδα οι εχοντες συνδεση αοριστου, γιατι οποτε θελουν μπορουν να κανουν διακοπη, και νεα συνδεη -αν το επιθυμουν- παιρνοντας τις προσφορες. Αυτο που χανουν ειναι το "login τους και το e-mail τους" γιατι πρεπει να αλλαξει. :)


To e-mail και το username δεν αλλάζει γιατί μετά την κατάργηση η otenet τα διατηρεί για 5 (ή 6) μήνες.
Αν γίνει νέα σύνδεση μετά από το 5μηνο (ή 6μηνο) τότε θα πρέπει να κάνει activate νεο username :)

pnikolo
28-05-08, 00:42
To e-mail και το username δεν αλλάζει γιατί μετά την κατάργηση η otenet τα διατηρεί για 5 (ή 6) μήνες.
Αν γίνει νέα σύνδεση μετά από το 5μηνο (ή 6μηνο) τότε θα πρέπει να κάνει activate νεο username :)

Δε με καταλαβες μαλλον. Σημερα διακοπτω τη συνδεση μου σαν pnikolo, και αυριο κανω νεα συνδεση για να παρω τα δωρα κλπ. Μπορω να παρω login & email παλι pnikolo?
Οχι βεβαια! Αυτο εννοω (γιατι το email μου παραμενει ενεργο για Χ διαστημα) ;)

030366
28-05-08, 00:47
το email μου παραμενει ενεργο για Χ διαστημα ;)
To e-mail παραμένει ενεργό για 3 μήνες μετά την κατάργηση.

Όσο αφορά τη μεταφορά από ondsl σε conn-x, ακόμη κι έτσι παίρνεις τα δώρα. Περιμένω την άλλη βδομάδα να μου φέρουν το baudtec. Speedtouch δεν υπάρχουν ούτε για δείγμα πλεόν.

tilemachos_GR
29-05-08, 20:30
τελικά το αίτημα έγινε δεκτό...
έκανα αίτηση μέσω ιντερνέτ στις 19:10 με πήραν τηλέφωνο για επιβεβαίωση στις 19:45 και στις 20:10 το ρούτερ μου έγραφε Downstream/Upstream(Kbps) 2048/256
Ενώ μου είπαν σε 3 εργάσιμες... Πολύ γρήγοροι!!!!

http://www.speedtest.net/result/277742605.png

@ ADSLgr.com All rights reserved.