PDA

Επιστροφή στο Forum : DSLAM Σκαγιοπούλιο Πάτρα - Πίταρε...???



kx5
08-09-05, 19:39
Τις τελευταίες μέρες τα πράγματα δεν πάνε καλά.
Έχω 384/128 και ψιλό σέρνεται. Download μέχρι 30 το πολύ, αλλά συνήθως είναι γύρω στα 22-25 :(
Δεν είναι θέμα ISP (έχω δοκιμάσει τρεις).

Κανένας "γείτονας" έχει να σχολιάσει τίποτα? Πατρινοί των νοτιοδυτικών προαστίων πως τα πάτε με τις συνδέσεις σας? :?:

halvas69
08-09-05, 22:48
E τι μόνο εμείς στο Κωνσταντινουπόλεως θα γκρινιάζαμε για overbooking ?
Σειρά σας τώρα χε,χε.
Σοβαρά τώρα νομίζω θα πρέπει να κάνουνμε λίγο υπομονή όλοι μας καθ' ότι η Forthnet γράφει στο site της, ότι ο ΟΤΕ ανακοίνωσε αναβαθμίσεις μέσα στην επόμενη εβδομάδα.
Καλή τύχη (Σε όλους μας) ;)

Passenger57
09-09-05, 16:39
Πήρα άλλη μια θύρα στο DSLAM του Σκαγιοπουλείου απο ΔΕΥΤΕΡΑ για το σπίτι ( έκανα αίτηση σήμερα :p ) .Έχω και στην δουλειά dsl απο Σκαγιοπούλειο.Οι ταχύτητες την τελευταία εβδομαδα ειναι χάλια!

kx5
09-09-05, 16:43
Δυστυχώς η κατάσταση έχει χειροτερεύσει. Το Σκαγιοπούλειο δεν αντιμετώπισε ποτέ τέτοιου είδους προβληματα στο παρελθόν. Και σιγά μην λύσει το πρόβλημα η αναβάθμιση...

Slay
09-09-05, 16:45
το σκαγιοπουλειο δεν πιταρε, ειναι πιταρισμενο εδω και 1,5 χρονο περιπου, απλα ηταν καλοκαιρι λειπαν οι φοιτητες και ειχαμε καλες ταχυτητες, τωρα παλι μεσα τα κεφαλια,

kx5
09-09-05, 18:12
Δεν συμφωνώ. Πριν αρχίσει το καλοκαίρι δεν είχε τέτοια χάλια. Μάλλον τα πράγματα έγιναν ακόμη χειρότερα.

Passenger57
10-09-05, 02:30
Δηλαδή με την αναβάθμιση που λένε δεν θα δούμε άσπρη μέρα?

halvas69
10-09-05, 13:46
Δεν συμφωνώ. Πριν αρχίσει το καλοκαίρι δεν είχε τέτοια χάλια. Μάλλον τα πράγματα έγιναν ακόμη χειρότερα.
Ο Slay δεν έχει άδικο, πιθανών να ήσουν σε "χαλαρό" DSLAM με αρκετές free ports το οποίο φυσικά γέμισε και αυτό.
Κάτι ανάλογο είχα και εγώ με το Κωνσταντινουπόλεως μέχρι τον Απρίλιο-Μάιο και σκεφτόμουν γιατί γκρινιάζουν αφού παώ σφαίρα με την σύνδεση μου.
Εεε μετά τον ρούφηξα και εγώ.......κλαψ
ΥΓ όσο περνάνε οι ημέρες φαίνεται ότι γίνονται και νέες συνδέσεις στην περιοχή μου και πάω ακόμα χειρότερα όσο περνάει ο καιρός.

Passenger57
13-09-05, 15:22
Ρε παιδιά έκανα στον ΟΤΕ ενεργοποίηση αποτ την Παρασκευή.Μου λένε στο τηλέφωνο πως ειναι ΟΝ η γραμμή μου και sτο speedtouch δεν ανάβει λαμπάκι! Τι να κάνω?
Είμαι στο DSLam Σκαγιοπουλείου.

sdikr
13-09-05, 15:37
να το συνδέσεις μονο του πάνω στην τηλεφωνική γραμμή χωρίς φίλτρα/spliter τηλέφωνα κλπ

Passenger57
13-09-05, 15:47
Tο έκανα και δεν! Πήρα και στο 1234 στο ΟΤΕ και μου είπαν πώς είναι ενργοποιημένο! Οπότε?

kx5
13-09-05, 18:07
Ο Slay δεν έχει άδικο, πιθανών να ήσουν σε "χαλαρό" DSLAM με αρκετές free ports το οποίο φυσικά γέμισε και αυτό.
Κάτι ανάλογο είχα και εγώ με το Κωνσταντινουπόλεως μέχρι τον Απρίλιο-Μάιο και σκεφτόμουν γιατί γκρινιάζουν αφού παώ σφαίρα με την σύνδεση μου.
Εεε μετά τον ρούφηξα και εγώ.......κλαψ
ΥΓ όσο περνάνε οι ημέρες φαίνεται ότι γίνονται και νέες συνδέσεις στην περιοχή μου και πάω ακόμα χειρότερα όσο περνάει ο καιρός.
Αυτό που λες έχει λογική. Τι να κάνουμε... υπομονή.

Passenger57 δοκίμασε άλλο modem ή δήλωσε βλάβη στον ΟΤΕ (αν και εφόσον έχεις κάνει σωστα τις συνδέσεις). Ψάξε στο forum για το πρόβλημά σου.

Passenger57
15-09-05, 23:43
Οι συνδέσεις μου έχουν γίνει κανονικότατα.Άλλωστε και στην δουλεία έχω βάλει adsl καιδ εν ειχα προβλημα.Στο σπίτι το θέμα ειναι πώς μου λένε απο τον ΟΤΕ πως έχει ενεργοποιηθεί απο τις 12/9 σήμερα είναι 15/9 και ακόμα δεν βλέπω τίποτα στο μόντεμ!!!

Passenger57
16-09-05, 14:10
Λοιπόν παιδιά μόλις μίλησα με τον Τεχνικο στο dslam Σκαγιοπουλείου και μου είπε πώς δεν με έχουν βάλει ακόμα γιατι έχουν πρόβλημα με τον κατανεμητή ( λέτε να είναι αυτό που φταίει ,που δεν πάει καλά το dslam Σκαγιοπουλείου?).ΕΠΙΣΗΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ πώς μέχρι άυριο το πρωί θα έχουν βάλει ακόμα 25 συνδέσεις dsl εκεί....
ΚΑΤΙ λέγαμε για πιταρισμένα dslams? :p

tolis86
20-09-05, 01:53
εγω ρε παιδια μενω κορινθου εξω εξω κοντα στο le coq το fastfoodαδικο...... σε τι dslam ειμαι? και εγω με φορθνετ εχω παρατηρισει ελεινες ταχυτητες..... μεγηστη 34 και συνηθως καπου στο 25....

ranger
20-09-05, 02:56
Κωνσταντινουπόλεως είσαι και εσύ. Τι σύνδεση έχεις;

tolis86
20-09-05, 03:39
384/128 αοριστου....... ποτε θα ερθουν οι μερες με τις 40ρες?.......... :what:

ranger
20-09-05, 07:22
Αυτό ένας ΟΤΕ το ξέρει μόνο...

S1lv3RSurf3R
24-09-05, 22:44
Λοιπόν..το αφήνω το πρωί και πάω να γράψω... (ISP Tellas/OTE γραμμή)
περνάμε μάθημα με τρελή αντιγραφή..
πίνουμε ουζάκια
βλέπουμε ΕΘΝΙΚΑΡΑ!!!

και ερχόμαστε στις 9+ για 1-2 ώρες ηρεμίας στο σπίτι πριν την έξοδο.

Βλέπω emule/MSN off..
reconnect τπτ..
κοιτάζω λαμπάκι WAN (για το DSL) στο μόντεμ (ενημερωτικά Level One FBR 1416B) κλειστό..
μόνο power και LAN δούλευαν..
Κάνω restart τπτ..βγάζω βάζω καλώδια τπτ..
Παίρνω Tellas και μου λένε από εμάς η γραμμή είναι ενεργοποιημένη (λέω μην την έκοψαν :P ) χωρίς πρόβλημα και δεν έχουν ενημέρωση από ΟΤΕ..
134/1242 δε δουλεύουν τέτοια ώρα που πήρα..
Παίρνω κάπου αλλού μπας και με βοηθήσουν μέσω OteNet...@@ δεν γίνεται να βοθήσουν μόνο στους παραπάνω αριθμούς και τις βλάβες (121-->κλειστό)

ISDN 64 OteNet rulez λοιπόν και ερωτώ..

Κανείς που να αντιμετωπίζει παρόμοιο πρόβλημα??


Ενημερωτικά πληρωμένο τηλέφωνο και δεν έχει έρθει νέος λογαριασμός..
μην νομίζετε ότι έκοψαν τη γραμμή DSL δλδ...(το κόβουν πολύ γρήγορα σε 2ο λογαριασμό για τη γραμμή DSL πριν καν λήξει η ημερομηνία πληρωμής και σου αφήνουν μόνο τηλ)


Όλα κομπλέ...το έλυσαν το πρόβλημα..είχε πρόβλημα ο ΟΤΕ στο κέντρο του..
πλήρως εξυπηρετικοί και επεξηγαμτικοί..
ένα παράπονο μόνο...
Γίνεται τις 3 μέρες DSL να μη τις χρεωθώ?!?!δεν έφταιγα εγώ..μάλλον πολλά ζητάω..

@GT
28-09-05, 01:26
Όταν εμείς από το dslam Κωνσταντινουπόλεως κάναμε παράπονα εσείς λέγατε εδώ όλα καλά, σειρά σας τώρα.
Έρχονται και τα φοιτητικά από 1 Οκτωβρίου τι έχουμε να πάθουμε όλοι μας
Οχ αμάν αμάν.

S1lv3RSurf3R
28-09-05, 14:12
Όταν εμείς από το dslam Κωνσταντινουπόλεως κάναμε παράπονα εσείς λέγατε εδώ όλα καλά, σειρά σας τώρα.
Έρχονται και τα φοιτητικά από 1 Οκτωβρίου τι έχουμε να πάθουμε όλοι μας
Οχ αμάν αμάν.

Σόρρια ρε φίλε...αλλά εντελώς άκυρο το σχόλιό σου...

leonheart
23-02-06, 15:09
Για σε όλους! Το DSLAM Σκαγιοπουλείου δεν έχει ελεύθερη πόρτα. Μπήκα σε λίστα αναμονής πριν από 3 μέρες και περιμένω αλλά κανείς δεν ξέρει πότε θα ανοίξει. Εσείς γείτονες από την πείρα σας λέτε θα βάλουν καμια πόρτα σύντομα ή καλό Πασχα?

iceman509
23-02-06, 15:24
ελα μου ντε... αφου ουτε ο οτε ξερει στα συγουρα τι να πουμε εμεις!
οπως εχει ειδη αναφερθει πολλες φορες, καθε 15 μερες κανει αναβαθμηση
οσο για μενα στις 15/1 δεν ειχε ουτε μια και στις 30/1 καπου στις 100, και πριν μερικεσ μερες παλι καμια... εγω που πηγε η αιτηση 7/2 ενεργοπιηθηκα 21/2...

Τωρα λογικα για να παρεις πορτα πρεπει να μπεις στην λιστα.....

hope & pray!!!

newlynx
23-02-06, 16:26
Για σε όλους! Το DSLAM Σκαγιοπουλείου δεν έχει ελεύθερη πόρτα. Μπήκα σε λίστα αναμονής πριν από 3 μέρες και περιμένω αλλά κανείς δεν ξέρει πότε θα ανοίξει. Εσείς γείτονες από την πείρα σας λέτε θα βάλουν καμια πόρτα σύντομα ή καλό Πασχα?

Και εγώ το ίδιο πρόβλημα έχω.Μακάρι να κάνει κάτι ο πΟΤΕ σύντομα.

leonheart
23-02-06, 19:59
Τι να πω ρε παιδια.... Παντως λέω να πάρω τώρα το Otenet ADSL kit να στειλω και την αίτηση για 12 μηνο για να εκμεταλλευτώ το -50% στα πάγια. Όποτε βρεθεί πόρτα και ενεργοποιηθώ θα έχω την έκπτωση αρκεί η αίτησή μου να έχει ημηρομηνία πριν τις 28/2. Μου είπαν από otenet και πλαίσιο οτι γίνεται... Ελπίζω να μην μπλέξω... Λέτε να με μπλέξουνε? Δεν τους έχω ΚΑΜΙΑ εμπιστοσύνη.... Έμεις οι @#!$%& φταίμε που τους ανεχόμαστε..... Γιούργια ωρε αδέλφιααα!!!

@ ADSLgr.com All rights reserved.