PDA

Επιστροφή στο Forum : To SNR της Forthnet αυξήθηκε?



ZAGNA
22-05-08, 20:41
Έχω παρατηρήσει μία αύξηση του SNR στην γραμμή μου. Από 6db που είναι default κυμαίνεται τώρα στο 7.5db με 8.1db.

Μπορεί να το επιβεβαιώσει άλλος συνδρομητής αυτό? Ή είναι κάτι τοπικό στην περιοχή μου ?

capvag
22-05-08, 20:48
το ιδιο και εδω, πηγε 8 με 8,5:down:

jimran47
22-05-08, 20:57
Εγώ έχω ως συνήθως 5,7-6,2. Καμμιά αλλαγή

nmavro73
22-05-08, 21:17
8 και δώ. Ενώ πάντα στην πρώτη σύνδεση ήταν 6

ZAGNA
22-05-08, 21:24
ΤΙ να πω.... εάν σκοπεύουν να το ανεβάσουν στα επίπεδα του ΟΤΕ θα είναι μεγάλη αποτυχία... όλοι μας θα χάσουμε πολλα Mbit. Αφού και 6 που είναι δεν έχω φάει ούτε ένα disconnect τι το ανεβάζουν? Ελεος

hel
22-05-08, 21:30
Πάρε τηλέφωνο να στο κατεβάσουν.

nmavro73
22-05-08, 21:37
Νομίζω ότι το έκαναν γιατί έκανα διαρκώς σύνδεση και αποσύνδεση για να αλλάζω την ip στο rapidshare και το ανέβασαν για να μην πέφτω...Ελεος ποιος τους είπε;;;

Durdyn
22-05-08, 22:00
Καμία διαφορά ή μάλλον ακόμα πιο κάτω γιατί είμαι στα 5.8 αυτή τη στιγμή σε αντίθεση με το κλασσικό 6.1 που έχω.
Γενικά έχει καμία εβδομάδα που η ποιότητα της γραμμής είναι μάπα, με αποσυνδέσεις σχετικά συχνά.

nmavro73
22-05-08, 22:03
Τους πήρα και μου είπαν ότι δεν το πειράζουν αν δεν το ζητήσεις εσύ. Πάντως δεν βλέπω διαφορά στην ταχύτητα dl

joeyGR
22-05-08, 22:05
εγω ξεκινησα στα 24 με 9 att, τωρα εχω 7 και πολλες φορες κατεβαινει..

ZAGNA
22-05-08, 22:10
Τους πήρα και μου είπαν ότι δεν το πειράζουν αν δεν το ζητήσεις εσύ. Πάντως δεν βλέπω διαφορά στην ταχύτητα dl

Εγώ τώρα που είμαι στο 8db έχω χάσει γύρω στα 2 με 3 mbit....... :down:

Σαφός και θα τους πάρω τηλέφωνο να το μειώσουν γιατί είχα και 2 μήνες με 1.5db (κατεβασμένο με το DMT) χωρίς πρόβλημα ούτε 1 disconnect .... :worthy:

morfeas2002
22-05-08, 22:42
Σταθερό στο 6, καμία αλλαγή.:)

flamelab
22-05-08, 22:44
4 εδώ :rolleyes: μετά απο αιώνες στα 6.

Teoulas
23-05-08, 02:30
Καμία αλλαγή κι εδώ. Κολλημένος στα 6db.

geoal
23-05-08, 07:40
Το snr ειναι κατι δυναμικο και εξαρτατε απο την ταχυτητα συγχρονισμου και την σχεση θορυβου/οφελειμο σημα την στιγμη της μετρησης. Δηλαδη σε μια γραμμη το snr μπορει να παιζει πανω-κατω σε σχεση με το target που εχει ορισθει συνεχως αναλογα με το ποσο μεταβαλετε ο θορυβος στην γραμμη μας. Επισης το snr πεφτει οταν η μεταφορα δεδομενων ειναι κοντα στην ταχυτητα συγχρονισμου ενω οταν δεν κανουμε μεταφορα δεδομενων το snr τεινει να εχει σταθερη τιμη εφοσον δεν εχουμε εντονες διακυμανσεις θορυβου στην γραμμη μας. Τελος να πουμε οτι η πολιτικη της Forthnet σχετικα με την ρυθμιση του target snr ειναι οτι ολες οι πορτες ειναι ρυθμισμενες στα 6dB και μονο οταν ο πελατης αναφερει προβληματα αποσυνδεσεων η ΤΥ αλλαξει το target snr.

ZAGNA
23-05-08, 07:55
Το snr ειναι κατι δυναμικο και εξαρτατε απο την ταχυτητα συγχρονισμου και την σχεση θορυβου/οφελειμο σημα την στιγμη της μετρησης. Δηλαδη σε μια γραμμη το snr μπορει να παιζει πανω-κατω σε σχεση με το target που εχει ορισθει συνεχως αναλογα με το ποσο μεταβαλετε ο θορυβος στην γραμμη μας. Επισης το snr πεφτει οταν η μεταφορα δεδομενων ειναι κοντα στην ταχυτητα συγχρονισμου ενω οταν δεν κανουμε μεταφορα δεδομενων το snr τεινει να εχει σταθερη τιμη εφοσον δεν εχουμε εντονες διακυμανσεις θορυβου στην γραμμη μας. Τελος να πουμε οτι η πολιτικη της Forthnet σχετικα με την ρυθμιση του target snr ειναι οτι ολες οι πορτες ειναι ρυθμισμενες στα 6dB και μονο οταν ο πελατης αναφερει προβληματα αποσυνδεσεων η ΤΥ αλλαξει το target snr.

Πολύ κατατοπιστικές οι απόψεις σου αλλά πιστεύεις πως αλλάζει τηλεφωνικός αυτό ή όχι? Γιατί εάν υπάρχει εξάρτηση από τις μεταφορές δεδομένων δεν νομίζω να μπορούν να το αλλάξουν.

kuti
23-05-08, 12:48
Νομίζω ότι το έκαναν γιατί έκανα διαρκώς σύνδεση και αποσύνδεση για να αλλάζω την ip στο rapidshare και το ανέβασαν για να μην πέφτω...Ελεος ποιος τους είπε;;;


Και εσενα ποιος σου ειπε οτι σε παρακολουθουνε!!!!!!!!!!!! μηπως κανανε γενικη αλλαγη και δεν εχει να κανει προσωπικα μαζι σου :whistle::whistle::whistle::whistle:

mc00080
23-05-08, 13:04
8 οπως παντα,πλην ομως χτες και προχτες παρατηρησα να παιζει μεχρι 9 - 9,5 για πρωτη φορα:hmm:

kom
23-05-08, 13:05
τα δικα μου

4 σπιτι ( γερακας )
6 μαγαζι ( παλληνη )

joeyGR
23-05-08, 14:53
μου κλεψατε ολο το SNR ρε :P

geoal
23-05-08, 18:32
Πολύ κατατοπιστικές οι απόψεις σου αλλά πιστεύεις πως αλλάζει τηλεφωνικός αυτό ή όχι? Γιατί εάν υπάρχει εξάρτηση από τις μεταφορές δεδομένων δεν νομίζω να μπορούν να το αλλάξουν.

To target snr στο αλλαζουν αν τους παραπονεθεις για αποσυνδεσεις τωρα για ολες τις υπολοιπες διακυμανσεις την ευθυνη εχουν η ποιοτητα της γραμμης και ο εξοπλισμος (DSLAM-modem).

nickliki
23-05-08, 19:58
To target snr στο αλλαζουν αν τους παραπονεθεις για αποσυνδεσεις τωρα για ολες τις υπολοιπες διακυμανσεις την ευθυνη εχουν η ποιοτητα της γραμμης και ο εξοπλισμος (DSLAM-modem).
Παιδια δηλαδη οσο πιο χαμηλο το snr τοσο πιο ψηλα συνγχρονιζουμε??????????????????Τοτε εγω γιατι ειμαι ετσι>>>Line State : Connected
Modulation : ADSL_2plus
Annex Mode : Annex A
Max Tx Power : -38 dBm/Hz

Item Downstream Upstream Unit
SNR Margin 3 9 dB
Line Attenuation 26 14 dB
Data Rate 10922 1021 kbps

pap paok
23-05-08, 22:18
εγώ που έχω 1/12 και 10/10 στο send, είμαι πολύ τραγικός;;;

σνρ 1 !!!! και αττ 12 !
από χτες τριπλασιάστηκε η ταχύτητά μου...

ogenikos
23-05-08, 23:19
Το S/N Ratio (Signal to Noise Ratio) είναι το κλάσμα ( Δύναμη σήματος / Δύναμη θορύβου της γραμμής) η δύναμη μετριέται σε decibels.
Οπότε όσο πιό δυνατό είναι το σήμα (ο αριθμητής), σε σχέση με τον θόρυβο της γραμής, τόσο πιό μεγάλο είναι το SNR, ενώ εάν το σήμα είναι ίσο με τον θόρυβο (και δεν δουλεύει το σύμπαν) το SNR = 1 = (los poulos).
Γενικότερα πάντως ο τρόπος υπολογισμού παίρνει έναν μέσο όρο, και όχι μιά συγκεκριμένη στιγμή, γιατι το σήμα ειναι δυναμικό με αυξομειώσεις..νομίζω...
Πάντως δεν πιστεύω να μπορούν να σου αυξομειώσουν το SNR, το μόνο που ίσως θα μπορούσαν να κάνουν (εάν δούλευε ο πατέρας σου στον ISP), είναι να σου αυξήσουν το σήμα, γιατί με τον θόρυβο της γραμμής σου (που είναι σημαντικός παράγοντας στο κλάσμα SNR) δεν μπορούν να σου κάνουν και τίποτε..

vigor83
23-05-08, 23:57
Στο Παγκράτι εγώ συνεχίζω να έχω srn 6dB.

hel
24-05-08, 09:15
Το S/N Ratio (Signal to Noise Ratio) είναι το κλάσμα ( Δύναμη σήματος / Δύναμη θορύβου της γραμμής) η δύναμη μετριέται σε decibels.
Οπότε όσο πιό δυνατό είναι το σήμα (ο αριθμητής), σε σχέση με τον θόρυβο της γραμής, τόσο πιό μεγάλο είναι το SNR, ενώ εάν το σήμα είναι ίσο με τον θόρυβο (και δεν δουλεύει το σύμπαν) το SNR = 1 = (los poulos).
Γενικότερα πάντως ο τρόπος υπολογισμού παίρνει έναν μέσο όρο, και όχι μιά συγκεκριμένη στιγμή, γιατι το σήμα ειναι δυναμικό με αυξομειώσεις..νομίζω...
Πάντως δεν πιστεύω να μπορούν να σου αυξομειώσουν το SNR, το μόνο που ίσως θα μπορούσαν να κάνουν (εάν δούλευε ο πατέρας σου στον ISP), είναι να σου αυξήσουν το σήμα, γιατί με τον θόρυβο της γραμμής σου (που είναι σημαντικός παράγοντας στο κλάσμα SNR) δεν μπορούν να σου κάνουν και τίποτε..

Τι εννοείς δύναμη; Τα dB μετράνε ενίσχυση σήματος.
Το snr το αλλάζει η forthnet αν τους πεις.

@ ADSLgr.com All rights reserved.