PDA

Επιστροφή στο Forum : Tellas Bandwidth στο μισό και βάλε. Χάλια



Σελίδες : [1] 2

canonkebo
09-09-05, 03:15
Τις τελευταίες 10 ημέρες, μετρώνταε την γραμμή μου σε καμιία 20αρια διαφορετικά speed test σε διάφορα σημεία του πλανήτη μου βγάζανε όλα αποτέλεσμα το πολύ 20,1 kbps download και 10,1 upload. Η γραμμή μου είναι 384/128. Μέχρι πριν δούλευε κανονικά. Μάλιστα δοκιμασα να κάνω download διάφορα μεγάλα αρχεία (drivers, video) απο διάφορα sites και πάλι το μέγιστο ήταν 21 kbps.Τώρα δεν ξέρω τι γίνεται, εχω μιλήσει με την Tellas αλλά λένε οτι δεν έχουν πρόβλημα και ότι θα μιλήσουν με τον ΟΤΕ, αλλα δεν γίνεται τίποτα. Τι να κάνω; Έχετε καμιά ιδέα;

Μάλιστα παραθέτω σχετική μέτρηση απο το
http://www.adslguide.org.uk/tools/speedtest.asp

Downstream 181 Kbps (22.6 KB/sec) 195 Kbps (inc. overheads)
Upstream 100 Kbps (12.5 KB/sec) 108 Kbps (inc. overheads)

Αυτο γίνεται όλη μέρα και εχω δοκιμάσει reboot στο router , στο PC ακόμα και στο μυαλό μου...
TELLAS ΕΛΕΟΣ, ΕΛΕΟΣ,....

sdikr
09-09-05, 03:25
Μήπως γέμισε το dslam σου;

Πάρε αυριο τηλέφωνο σε άλλους isp για να πάρεις demo, ή ζητα απο κανά φιλαράκι τον λογαριασμό του για να δοκιμάσεις

Nick2k2
09-09-05, 03:33
Φίλε μου και γω έχω παρόμοια προβλήματα τις τελευταίες μέρες. Αρχικά Σπύρο και γω την ψιλιάστηκα να φταίει το dslam, αλλά το τσέκαρα με 2-3 άτομα που είναι στο ίδιο dslam, και πηγαίναν πολύ καλύτερα απο μένα. Και ειδικά την ημέρα τα πράγματα είναι τραγικά, με ταχύτητες ανάλογες με τις δικές σου. Μόνο πολύ αργά το βράδυ στρώνει η κατάσταση. Γενικώς εγώ με την Tellas εδω και 2 χρόνια σχεδόν δεν αντιμετώπισα ιδιαίτερα προβληματα ταχύτητας, εκτός απο τον οτε βέβαια που καταλαβαίνω πότε είναι πίτα, μιας και όταν συμβαίνει έχω ίδιες ταχύτητες με συνdslamίτες.

Όμως τώρα δεν ειναι έτσι. Γενικά το τελευταίο δεκαήμερο παρατηρώ τρομερές αστάθειες στην ταχύτητα, απο 5-40 ανεβοκατέβαινε, και τώρα τελευταία τείνει να παίζει γύρω στο 20-25 όλη την ημέρα. Απο καιρό σκεφτόμουν να την κάνω απο την Tellas μιας και είναι σχετικά ακριβή πλέον, αλλα δεν το κανα, επειδή δεν είχα προβλήματα με τις ταχύτητες. Όμως τώρα μάλλον πλησιάζει η ώρα του αποχαιρετισμού, αν δεν λυθούν σύντομα αυτά τα προβλήματα και δεν κάνει αισθητές μειώσεις στις τιμές.

gatos_fc
09-09-05, 03:45
είχα tellas 2 χρόνια σχεδόν.
από την πρώτη στιγμή ήταν η πιο φτηνή και έδινε 48aria (ωραίες εποχές)

τώρα πια την έκοψα,
γιατί ούτε δίνει πλέον κάτι συγκλονιστικό σε ταχύτητα, ούτε είναι η φθηνότερη,
ούτε μπορώ να ακούω 700 δωρεάν όταν τους παίρνω τηλέφωνο...

otenet no2 θα έλεγα

καλή, αλλά κρατική..

sdikr
09-09-05, 03:50
Τα greekenglish δεν επιτρέπονται στο φόρουμ, κάνε σε παρακαλώ μια επεξεργασία και γράψτο στα ελληνικά

MTS
09-09-05, 04:42
Και εδω μια απ' τα ιδια εδω και καμια βδομαδα+.
Το θεμα ειναι οτι το προβλημα εχει σταθερες ωρες οποτε υποπτευομαι τιγκαρισμενο dslam.
Απο 9 το πρωι μεχρι 5 το απογευμα δεν παει πανω απο 20kb/sec, μετα καπως καλυτερα και τελικα το βραδυ επανερχεται στα 35-40kb/sec.
Τι περιοχη εισαι;
εγω στο dslam γηροκομειου.

Nick2k2
09-09-05, 04:59
Ναι και μένα έχει καμια βδομάδα το πρόβλημα, απο τις αρχές του μήνα σχεδόν. Θέμα dslam δεν είναι σίγουρα γιατι και μένα τότε αρχίζει, μετα τις 9 το πρωι πέφτει, και πάει έτσι μέχρι αργά το βράδυ, και μιλάμε για αισχρές ταχύτητες. Όταν είναι θέμα dslam αρκετές φορές φτιάχνει μέσα στην μέρα η ταχύτητα. Και όπως και να χει ξέρω οτι η δυνατότητα του dslam μου πέφτει μέχρι τα 35-30 το πολύ και όχι παρακάτω, και αυτό για κάποιες ώρες μέσα στην μέρα, και όχι στα 20αρια που παίζω εγώ σχεδόν όλη την μέρα. Οπότε όντως η Τellas πρέπει να χει πρόβλημα, τουλάχιστον στην Θεσσαλονίκη, dslam Βυζαντίου εγώ.

Aias
09-09-05, 10:26
Το μετροπρογραμμα που δινεις ,μου εβγαλε γυρο στα 200kbps. Και εγω Τελλας εχω.Μπες και κατεβασε ενα αρχειο απο την σελιδα του adslgr να δεις, επειδη πιστευω οτι δεν ειναι αξιοπιστα τα αποτελεσματα.Εγω κατεβασα το winamp(δοκιμαστικα) και ξεκινησε απο 35kbyte και ανεβηκε.

NoYmErOs
09-09-05, 11:12
Μία πρωτη λύση να πάρεις demo
Απο ποιά περιοχή είσαι ?
ξέρεις σε ποιό dslam είσαι ?

arakis
09-09-05, 11:51
Στο Χαλανδρι που ειμαι μεχρι χθες που εβαλα Hol απο το ram,δεν ειχα κανενα προβλημα με Tellas,αντιθετα αυτα που περιγραφετε τα αντιμετωπιζω με την Ηol.Μηπως κανει τιποτα εργα ο ΟΤΕ;

LeoK2488
09-09-05, 12:12
Χαμηλές ταχ. και από Πειραιά με Tellas, εδώ και μια βδομάδα..
20-25 το πρωί, 35+ το βράδυ.
Επίσης πολλά disconnects κάθε 12-14 ώρες!

canonkebo
09-09-05, 12:27
Παιδιά έιμαι στο Χαλάνδρι. Δεν ξέρω απο ποιό dslam έχω γρσμμή αλλά αυτή την στιγμή 12 το μεσημέρι κατεβάζω drivers απο nvidia με 14,3 kbps. Μιλάμε για τραγικό. Τέτοιες ταχύτητες είχα και με isdn 128. Ντροπή να μας το πουν τουλάχιστον οτι έτσι έιναι η γραμμή να πληρώνουμε πάγιο αναλογικά με την ταχύτητα ή νσ το κλείσουν το μαγαζί αν δεν μπορούν να προσφέρουν σωστές υπηρεσίες. Δοκίμασα και απο Microsoft κάτι update πάλι τα ίδια. Φίλος μου σε Vivodi στην ίδια περιοχή με 512 γραμμή δίνοντας ίδια λεφτά για πάγιο με εμένα έχει 51-54 kbps συνέχεια όλη την ώρα κατεβάζοντας ακόμα και με Azureus.

Κρίμα για την Tellas. Βέβαια δεν λεχω παράπονο στο τηλεωνικό κέντρο ήταν εξυπηρετικότατοι αλλα τι να το κάνω εγώ θέλω να κάνω την δουλειά μου και να μου προσφέρουν αυτό που πληρώνω δεν ζητάω κάτι παραπάνω.

Tellaς ΈΛΕΟΣ, ΕΛΕΟΣ δεν πάει άλλο,................

Spirus
09-09-05, 12:35
Παδια έχω παρατηρησει και εγώ μια μικρή μείωση στις ταχυτητες αλλα αυτό που με εκνευρίζει είναι τα disconnect που έκανε χθες και προχθές!

alefgr
09-09-05, 16:23
Υπάρχει τρόπος να ξέρουμε όταν γίνεται disconnect αν το κάνει ο ΟΤΕ ή η Tellas;

Το λέω αυτό γιατί υποπτεύομαι περισσότερο τον ΟΤΕ. Ο συνήθης πάντα ύποπτος...

answer_machine
09-09-05, 16:52
Υπάρχει τρόπος να ξέρουμε όταν γίνεται disconnect αν το κάνει ο ΟΤΕ ή η Tellas;

Το λέω αυτό γιατί υποπτεύομαι περισσότερο τον ΟΤΕ. Ο συνήθης πάντα ύποπτος...

Όλοι οι isp κανουν disconnect για αλλαγη ip διευθυνσης (σε διαφορετικο χρονικό διάστημα ο καθένας)

Nik0s
09-09-05, 18:43
Τα προβλήματα που αντιμτωπίζετε όλοι είναι μάλλον λόγω Σεπτέμβρη που όλα αρχίζουν σιγά σιγά να επανέρχονται σε κανονικούς ρυθμούς μετά τις καλοκαιρινές διακοπές και μαζί τους το τραγικό overbooking του ΟΤΕ.

Πάντως εμένα με τελλάς 2 χρόνια τώρα οι ταχύτητες είναι πάντα στο full (αλοίμονο με 2.5Gbps) (Εκτός από την περίοδο που κάναν αναβάθμιση τον Μάιο-Ιούνιο). Ειδικά από τότε που έβαλα 512 γραμμή και δεν έχω πια φαινόμενα κορεσμένου VP δεν είχα ποτέ πρόβλημα ούτε με την ταχύτητα ούτε με τα pings (αν και το routing της tellas είναι πολύ κακό πλέον)

ermis333
09-09-05, 19:02
Εγώ δεν έχω παρατηρήσει κανένα πρόβλημα τον τελευταίο καιρό.

billpeppas
09-09-05, 20:53
Εγώ δεν έχω παρατηρήσει κανένα πρόβλημα τον τελευταίο καιρό.

same here.

ttjoum
09-09-05, 21:21
Ούτε εγώ.

sapaira
09-09-05, 21:30
Το πρωι λιωνω στον υπνο (τελειοφοιτος γαρ) αλλα κατα τις 12 σημερα και που πηγα να κατεβασω ενα update ειδα κατι 27αρια.

Εκανα ενα trace και ειδα ενα ωραιο 75ms πρωτο hop.Δε νομιζω να ειναι η Τελλας μαλλον τα dslam αρχισαν να γεμιζουν παλι.Aπο το απογευμα και μετα ολα κανονικα full ταχυτητες, "αξιοπρεπη" pings.

TTB
09-09-05, 22:21
Η Tellas κάνει disconnect κάθε 72 ώρες γιατί το πρόγραμμα που χρησιμοποιεί για ΑΑΑ παράγει CDR (call data record για το τρίτο Α) μόνο στο logout ή disconnect, συχνότερα disconnects δεν είναι φυσιολογικό και πιθανότατα δεν οφείλονται στην Tellas. Κανένα πρόβλημα τις τελευταίες βδομάδες εδώ πάντως.

alefgr
10-09-05, 01:13
Όταν έχεις διακοπές ανά μή τακτά διαστήματα, αυτές δεν γίνονται από τον DHCP Server αλλά από άλλη αιτία. Στην Tellas οι συνηθισμένες διακοπές γίνονται κάθε 72 ώρες, ακόμα και αν έχεις static σύνδεση.

gatos_fc
10-09-05, 04:46
το σύνηθες διάστημα είναι 25900s (3 μέρες)

giogr4
13-09-05, 11:11
Kαι εγώ πάντως DSLAM Χαριλάου και από αρχές του μήνα η ταχύτητα έχει μειωθεί εμφανώς...
Μόνο το βράδυ επανέρχεται, ενώ μέχρι τώρα όλα ήταν ok!

toRus
13-09-05, 15:15
Θεσσαλονίκη, 40 Εκκλησιές, Tellas. Εδώ και κάμποσο καιρό 20 kb/sec με γραμμή 384.

Fiore
13-09-05, 15:26
Θεσσαλονικη Ανω Πολη μεσημεριανοαπογευματινές ωρες γυρω στα 25 kb/sec γραμμή 384

Sarisn2000
14-09-05, 12:53
Θα μου πει κάποιος άλλη μια φορά ποια είναι η εντολή στο command prompt για να κάνω ping με την Tellas?

Ευχαριστώ.

billpeppas
14-09-05, 13:15
traceroute tellas.aix.gr

βλέπεις τα ms του πρώτου hop ( tellas gateway )

alefgr
14-09-05, 15:07
ping 62.169.255.18

Νομίζω ότι η Tellas έχει ένα gateway για όλους. Αν όχι, ας γίνει ενημέρωση γατί ενώ είχα για πάνω από ένα χρόνο το 62.169.255.4, τελευταία άλλαξε.

ela002
15-09-05, 01:08
Μαύρα χάλια μετα το καλοκαίρι απο 40κβ/sec+ πήγαμε στα 20....

fatalus
16-09-05, 13:28
Το ίδιο και εδω..πανω απο 27kb/sec δεν πιάνω πλέον στην Καλαμαριά...

canonkebo
28-09-05, 03:52
Μετά απο δεκάδες κλήσεις σε Tellas kai OTE κατάφερα η γραμμή μου να φτάσει σε λογικά ασ πούμε πλαίσια 35-37 kb/sec. Όμως πάλι εδώ και καμιά 6-7 ημέρες η ταχύτητα ξανάπεσε για όλη την ημέρα στα 17-21 kb/sec. 'Εχω μετρήσει την γραμμή μου σε όλα τα μετρητικά του πλανήτη. Έχω πάρει χίλια τηλεφωνα και όλοι Tellas και OTE μου λένε οτι αυτοί δεν βλέπουν κάποιο πρόβλημα και ότι φταίει το router μου. Έχω δοκιμάσει 3 router (Tornado, netgear και SMC) τα ίδια πάλι. Δοκίμασα με wireless, με ενσύρματο 100άρι και 1000άρι ακόμα και με usb. Τα ίδια πάλι. Τι να κάνω....βοήηηηθειααααααααααααααααα.................... Θα βγώ με κάνα router στο δρόμο και θα τους κυνηγάω................

ermis333
28-09-05, 16:55
Μετά απο δεκάδες κλήσεις σε Tellas kai OTE κατάφερα η γραμμή μου να φτάσει σε λογικά ασ πούμε πλαίσια 35-37 kb/sec. Όμως πάλι εδώ και καμιά 6-7 ημέρες η ταχύτητα ξανάπεσε για όλη την ημέρα στα 17-21 kb/sec. 'Εχω μετρήσει την γραμμή μου σε όλα τα μετρητικά του πλανήτη. Έχω πάρει χίλια τηλεφωνα και όλοι Tellas και OTE μου λένε οτι αυτοί δεν βλέπουν κάποιο πρόβλημα και ότι φταίει το router μου. Έχω δοκιμάσει 3 router (Tornado, netgear και SMC) τα ίδια πάλι. Δοκίμασα με wireless, με ενσύρματο 100άρι και 1000άρι ακόμα και με usb. Τα ίδια πάλι. Τι να κάνω....βοήηηηθειααααααααααααααααα.................... Θα βγώ με κάνα router στο δρόμο και θα τους κυνηγάω................

Πάρε μια Netcarta και δες .....αν έχεις τις ίδιες ταχύτητες φταίει καθαρά ο ΟΤΕ.

alefgr
28-09-05, 17:20
Τις τελευταίες ημέρες παρατηρώ και εγώ μια πτώση στο bandwidth της Tellas και μάλιστα πιό έντονη κατά το μεσημέρι. Δεν υπάρχει περίπτωση να είναι από φουλαρισμένο DSLAM μιας και έχω γραμμή 1024 και σύνδεση Tellas 512. Ένας από τους λόγους εξ' άλλου που κράτησα γραμμή μεγαλύτερη από σύνδεση, ήταν για να μην μου φέρνει δικαιολογία η Tellas, ότι πάντα φταίει ο ΟΤΕ.

ermis333
28-09-05, 19:57
Τις τελευταίες ημέρες παρατηρώ και εγώ μια πτώση στο bandwidth της Tellas και μάλιστα πιό έντονη κατά το μεσημέρι. Δεν υπάρχει περίπτωση να είναι από φουλαρισμένο DSLAM μιας και έχω γραμμή 1024 και σύνδεση Tellas 512. Ένας από τους λόγους εξ' άλλου που κράτησα γραμμή μεγαλύτερη από σύνδεση, ήταν για να μην μου φέρνει δικαιολογία η Tellas, ότι πάντα φταίει ο ΟΤΕ.

Εγώ σου τα χα πεί για τον καλό κόφτη.....


Εγώ με 512 γραμμή/isp στο DSLAM Siemens 1 της Ν. Ιωνίας είμαι κολυμένος στα 60+ όλη μέρα ενώ Pings πανω από 28ms έχω να δώ από όταν αναβάθμησα τη γραμμή!!!!!

Αντιθέτως όταν είχα 512 γραμμή και 384 Tellas από ορισμένα site έπαιρνα ταχύτητες που μοιάζαν με καρδιογράφημα, όταν αναβάθμησα σε 512 όλα φτιάξαν.

Spirus
28-09-05, 23:57
Από Ν.Σμύρνη
384

Actual Speed True Speed (estimated)
Downstream 185 Kbps (23.1 KB/sec) 199 Kbps (inc. overheads)
Upstream 103 Kbps (12.9 KB/sec) 111 Kbps (inc. overheads)

Αλλο λίγο και θα έχω 128αρα ISDN.Και αυτο συμβαίνει εδώ και 3 μέρες.Ετοιμάζομαι να ρίξω στην Tellas ένα χ....ο από το τηλέφωνο!

ermis333
29-09-05, 00:10
Εγώ γιατί είμαι τέλεια;;;

Παιδιά πάρτε καλύτερα ένα demo ή μια Νετκάρτα και κάντε τα τεστ που χρειάζονται γιατί σίγουρα δεν φταίει η Tellas αν υπήρχε μπούκωμα τουλάχιστον στα Pings μου θα φαινόταν. 512/128
Direction
Actual Speed
True Speed (estimated)

Downstream 463 Kbps (57.9 KB/sec) 500 Kbps (inc. overheads)
Upstream 108 Kbps (13.5 KB/sec) 116 Kbps (inc. overheads


http://www.adslguide.org.uk/tools/speedchart.asp?id=c9bef6c91069e8fd3eac9bef6c9

και Ping

C:\>ping 62.169.255.4

Pinging 62.169.255.4 with 32 bytes of data:

Reply from 62.169.255.4: bytes=32 time=21ms TTL=254
Reply from 62.169.255.4: bytes=32 time=22ms TTL=254
Reply from 62.169.255.4: bytes=32 time=19ms TTL=254
Reply from 62.169.255.4: bytes=32 time=22ms TTL=254

Ping statistics for 62.169.255.4:
Packets: Sent = 4, Received = 4, Lost = 0 (0% loss),
Approximate round trip times in milli-seconds:
Minimum = 19ms, Maximum = 22ms, Average = 21ms

chatasos
29-09-05, 00:18
Εγώ γιατί είμαι τέλεια;;;

Παιδιά πάρτε καλύτερα ένα demo ή μια Νετκάρτα και κάντε τα τεστ που χρειάζονται γιατί σίγουρα δεν φταίει η Tellas αν υπήρχε μπούκωμα τουλάχιστον στα Pings μου θα φαινόταν.

Μήπως πέφτεις σε άλλον bras του ΟΤΕ?

alefgr
29-09-05, 01:38
Εγώ σου τα χα πεί για τον καλό κόφτη.....


Εγώ με 512 γραμμή/isp στο DSLAM Siemens 1 της Ν. Ιωνίας είμαι κολυμένος στα 60+ όλη μέρα ενώ Pings πανω από 28ms έχω να δώ από όταν αναβάθμησα τη γραμμή!!!!!

Αντιθέτως όταν είχα 512 γραμμή και 384 Tellas από ορισμένα site έπαιρνα ταχύτητες που μοιάζαν με καρδιογράφημα, όταν αναβάθμησα σε 512 όλα φτιάξαν.
Με vivo πάντως δεν υπήρχε κανένα πρόβλημα και ο κόφτης τους σταθερός στα 510-520, ενώ της Tellas όταν είναι στα καλά της από 502-505Κ. Άρα ακόμα και οι κόφτες των ISP’s δεν είναι πάντα ρυθμισμένοι εκεί που θα έπρεπε να είναι. Ακόμα και το 1Kbit για αυτούς μετράει…

ermis333
29-09-05, 16:36
Μήπως πέφτεις σε άλλον bras του ΟΤΕ?

Οι ISP έχουν ξεχωριστές διασυνδέσεις ακόμα και μεταξύ των BBRAS της Αθήνας;;

Desperado
29-09-05, 18:35
παιδια σημερα αναβαθμισα την γραμμη μου σε 1024 απο 384 ειμαι στο διονυσο. Ενω με 384 εβλεπα παντα 46κβ τωρα με την 1024 μετα απο μετρησεις που εκανα η ταχυτητα δεν ανεβαινει ποτε πανω απο 850. Τι να κανω? Να παρω να τους βρισω? η θα ακουσω τις γνωστες δικαιολογειες?


Downstream 829 Kbps (103.6 KB/sec) 895 Kbps (inc. overheads)
Upstream 233 Kbps (29.1 KB/sec) 251 Kbps (inc. overheads)

billpeppas
29-09-05, 18:47
παιδια σημερα αναβαθμισα την γραμμη μου σε 1024 απο 384 ειμαι στο διονυσο. Ενω με 384 εβλεπα παντα 46κβ τωρα με την 1024 μετα απο μετρησεις που εκανα η ταχυτητα δεν ανεβαινει ποτε πανω απο 850. Τι να κανω? Να παρω να τους βρισω? η θα ακουσω τις γνωστες δικαιολογειες?


Downstream 829 Kbps (103.6 KB/sec) 895 Kbps (inc. overheads)
Upstream 233 Kbps (29.1 KB/sec) 251 Kbps (inc. overheads)

it's ote. ( 90% )

anyways, don't expect to reach 1000 :D

chatasos
29-09-05, 19:24
Οι ISP έχουν ξεχωριστές διασυνδέσεις ακόμα και μεταξύ των BBRAS της Αθήνας;;

Ναι, τουλάχιστον όσοι ISP δεν έχουν GE διαασύνδεση.

ermis333
29-09-05, 19:34
Ναι, τουλάχιστον όσοι ISP δεν έχουν GE διαασύνδεση.

Αν ξέραμε και ποιοι isp έχουν GE διασύνδεση καλά θα ήταν.:D

chatasos
29-09-05, 20:09
Αν ξέραμε και ποιοι isp έχουν GE διασύνδεση καλά θα ήταν.:D
Από ότι ξέρω : Otenet, Forthnet σίγουρα...HOL ίσως...

aMUSiC
05-10-05, 21:14
Να υπενθυμίσω ότι υπάρχουν και άλλοι παράμετροι στα speed tests. Και ένας από τους κυριότερους είναι ο φόρτος των γραμμών που συνδέουν τα hops μέχρι το site που κάνει τη μέτρηση. Ιδιαίτερα τώρα το Φθινόπωρο που γυρίσανε όλοι από τις διακοπές και έχουν βάλει τα αζούρια και τα μουλάρια στο φουλ (και ακόμα περισσότερο σε άλλες Ευρωπαϊκές χώρες όπου έχουν "χοντρά" καλώδια οι χρήστες δεν είναι απίθανο τα tests να βγαίνουν χαμηλά.

Προσωπικά πάντως, δεν έχω παρατηρήσει καμία απολύτως πτώση στην ταχύτητα. 48 κολλημένα όταν έχει να μου τα δώσει η πηγή (Siemens DLSAM Κηφισιάς).

NoYmErOs
05-10-05, 23:53
Να υπενθυμίσω ότι υπάρχουν και άλλοι παράμετροι στα speed tests. Και ένας από τους κυριότερους είναι ο φόρτος των γραμμών που συνδέουν τα hops μέχρι το site που κάνει τη μέτρηση. Ιδιαίτερα τώρα το Φθινόπωρο που γυρίσανε όλοι από τις διακοπές και έχουν βάλει τα αζούρια και τα μουλάρια στο φουλ (και ακόμα περισσότερο σε άλλες Ευρωπαϊκές χώρες όπου έχουν "χοντρά" καλώδια οι χρήστες δεν είναι απίθανο τα tests να βγαίνουν χαμηλά.

Προσωπικά πάντως, δεν έχω παρατηρήσει καμία απολύτως πτώση στην ταχύτητα. 48 κολλημένα όταν έχει να μου τα δώσει η πηγή (Siemens DLSAM Κηφισιάς).

Μόνο που οι γραμμές για τα speed test δεν γίνονται στην Ελλάδα με γραμμές του ΟΤΕ αλλά έξω που τέτοια προβλήματα σπανίζουν ..

limassol
10-10-05, 00:11
Αυτά είναι τα δικά μου test...παντος ενα πράγμα θα πώ.Αυτοί που είναι σε dslam siemens να κάνουν το σταυρό τους...Στα βριλήσσια με 384 τελλας και σε dslam siemens κατέβαζα με 47 μέσο όρο, τώρα που ήρθα χαλανδρι με 512 κατεβάζω με 54 @@ διαφορά δηλαδή...με 512 βριλήσσια το dl μου ηταν 60-62...

iguanasgr
11-10-05, 01:37
Εγω βρισκομαι στο dslam siemens Αιγαλεω και εδω και 5 μερες περιπου εχει πεσει κατα πολυ το bandwidth μου και απο οτι βλεπω δεν ειμαι ο μονος και δεν πιστευω να ειναι τιγκαρισμενο το dslam, το θεμα ειναι λοιπον τι μπορουμε να κάνουμε; Δεν λεει να τους χρυσοπληρωνουμε και να εχουμε ταχυτητες απο ISDN. Και οταν τους παιρνεις τηλ τα ριχνουν στον ΟΤΕ (γνωστη καραμελα) αν καποιος εχει καποια προταση να μας την πει και σε μας να δουμε τι θα κανουμε με τα @@ που μπλεξαμε

ermis333
11-10-05, 06:47
Εγω βρισκομαι στο dslam siemens Αιγαλεω και εδω και 5 μερες περιπου εχει πεσει κατα πολυ το bandwidth μου και απο οτι βλεπω δεν ειμαι ο μονος και δεν πιστευω να ειναι τιγκαρισμενο το dslam, το θεμα ειναι λοιπον τι μπορουμε να κάνουμε; Δεν λεει να τους χρυσοπληρωνουμε και να εχουμε ταχυτητες απο ISDN. Και οταν τους παιρνεις τηλ τα ριχνουν στον ΟΤΕ (γνωστη καραμελα) αν καποιος εχει καποια προταση να μας την πει και σε μας να δουμε τι θα κανουμε με τα @@ που μπλεξαμε

Εγώ δεν έχω παρατηρήσει κανένα πρόβλημα, το καλύτερο που έχεις να κάνεις για να σιγουρευτείς και εσύ για το ποιος φταίει είναι ή να πάρεις ένα demo από άλλον ISP ή μια Netcarta.

@ ADSLgr.com All rights reserved.