PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με ταχύτητα



dimitris_edessa
24-05-08, 17:52
ΛΟΙΠΟΝ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΤΑΡΧΗΝ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΟΤΙ ΕΧς CONN-X 1024 ΚΑΙ ΒΛΕΠΩ ΤΙΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ ΜΕΡΕΣ ΝΑ ΣΕΡΝΕΤΑΙ Ι ΤΑΧΙΤΙΤΑ ΜΟΥ.ΛΟΙΠΟΝ ΟΤΑΝ ΤΟΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΑΥΤΟ ΠΙΓΑ ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ ΣΤΑ FTP ΤΙΣ ΟΤΕΤΕΤ ΕΚΕΙ ΚΑΤΕΒΑΣΑ ΕΝΑ ΑΡΧΕΙΟ 19 ΜΒ ΚΑΙ ΕΙΔΑ ΟΤΙ ΚΑΤΕΒΑΖΕ ΜΕ 60ΚΒ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟΛΕΠΤΟ!!ΟΤΑΝ ΟΜΩΣ ΤΟ ΑΡΧΕΙΟ ΠΟΥ ΚΑΤΕΒΑΖΑ ΕΦΤΑΣΕ ΤΑ 70% ΕΙΔΑ ΤΟ ΑΡΧΕΙΟ ΝΑ ΚΑΤΕΒΑΙΝΕΙ ΣΕ ΕΛΑΧΙΣΤΑ ΔΕΥΤΕΡΟΛΕΠΤΑ ΕΝΟ ΕΚΕΙ ΕΛΕΓΕ ΟΤΙ ΘΕΛΕΙ ΑΚΟΜΑ 4 ΛΕΠΤΑ ΚΑΙ 30 ΔΕΥΤΕΡΟΛΕΠΤΑ ΜΟΛΙΣ ΕΓΙΝΕ ΤΟ ΔΟςΝΛΟΑΔ ΠΙΓΑ ΝΑ ΚΟΙΤΑΞΩ ΑΝ ΤΟ ΑΡΧΕΙΟ ΗΤΑΝ ΟΛΟΚΛΗΡΟ Η ΟΧΙ ΤΟ ΑΡΧΕΙΟ ΤΕΛΙΚΑ ΗΤΑΝ ΟΛΟΚΛΗΡΟΜΕΝΟ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΡΑΘΗΡΟ ΤΟΥ EXPLORER ΕΓΡΑΦΕ <<ΤΟ ΑΡΧΕΙΟ ΟΛΟΚΛΗΡΟΘΗΚΕ ΤΑΧΗΤΗΤΑ ΜΕΤΑΔΟΣΕΙΣ 106ΚΒS>>ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΑΝ ΞΕΡΕΤΕ ΤΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ

pnikolo
24-05-08, 18:07
ΛΟΙΠΟΝ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΤΑΡΧΗΝ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΟΤΙ ΕΧς CONN-X 1024 ΚΑΙ ΒΛΕΠΩ ΤΙΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ ΜΕΡΕΣ ΝΑ ΣΕΡΝΕΤΑΙ Ι ΤΑΧΙΤΙΤΑ ΜΟΥ.ΛΟΙΠΟΝ ΟΤΑΝ ΤΟΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΑΥΤΟ ΠΙΓΑ ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ ΣΤΑ FTP ΤΙΣ ΟΤΕΤΕΤ ΕΚΕΙ ΚΑΤΕΒΑΣΑ ΕΝΑ ΑΡΧΕΙΟ 19 ΜΒ ΚΑΙ ΕΙΔΑ ΟΤΙ ΚΑΤΕΒΑΖΕ ΜΕ 60ΚΒ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟΛΕΠΤΟ!!ΟΤΑΝ ΟΜΩΣ ΤΟ ΑΡΧΕΙΟ ΠΟΥ ΚΑΤΕΒΑΖΑ ΕΦΤΑΣΕ ΤΑ 70% ΕΙΔΑ ΤΟ ΑΡΧΕΙΟ ΝΑ ΚΑΤΕΒΑΙΝΕΙ ΣΕ ΕΛΑΧΙΣΤΑ ΔΕΥΤΕΡΟΛΕΠΤΑ ΕΝΟ ΕΚΕΙ ΕΛΕΓΕ ΟΤΙ ΘΕΛΕΙ ΑΚΟΜΑ 4 ΛΕΠΤΑ ΚΑΙ 30 ΔΕΥΤΕΡΟΛΕΠΤΑ ΜΟΛΙΣ ΕΓΙΝΕ ΤΟ ΔΟςΝΛΟΑΔ ΠΙΓΑ ΝΑ ΚΟΙΤΑΞΩ ΑΝ ΤΟ ΑΡΧΕΙΟ ΗΤΑΝ ΟΛΟΚΛΗΡΟ Η ΟΧΙ ΤΟ ΑΡΧΕΙΟ ΤΕΛΙΚΑ ΗΤΑΝ ΟΛΟΚΛΗΡΟΜΕΝΟ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΡΑΘΗΡΟ ΤΟΥ EXPLORER ΕΓΡΑΦΕ <<ΤΟ ΑΡΧΕΙΟ ΟΛΟΚΛΗΡΟΘΗΚΕ ΤΑΧΗΤΗΤΑ ΜΕΤΑΔΟΣΕΙΣ 106ΚΒS>>ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΑΝ ΞΕΡΕΤΕ ΤΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ

Μη γραφεις με κεφαλαια!
Κανε ενα reset στο pc σου και επανελαβε τη διαδικασια. Καλυτερα χρησιμοποιησε και εναν download manager και πες μας. :hmm:

dimitris_edessa
24-05-08, 18:17
φιλε σορρυ για τα κεφαλαια απλα ειμαι καινουργιος και δεν το ηξερα.λοιπον αυτο που ειπα ποιο πανω δεν μου συμβαινει απο σημερα εχει και εδω και 4 μερες ασ κανω ομως αυτα που ειπες.reset ενοεις να κανω restart to pc?παντος εγω εκανα reset και το modem μου(baudec)αλλα παλι τα ιδια τηλεφονησα πριν απο λιγες μερεσ και 1242 και μου ειπαν οτι δεν εχς κανενα προβλημα με την ταχητητα και οτι δεν μπορει να συγχρονιστεί το παραθυρο του download και μου ειπαν να δοκιμασω και με mozzila και με αλλα.αυτο παλι τα ιδια μεχρι και format εκανα.

........Auto merged post: dimitris_edessa πρόσθεσε 1 λεπτά και 25 δευτερόλεπτα αργότερα ........

απο limewire μου κατεβαζει με καλες αριστες δηλαδη 110kb δεν ξερω τι γινετε

k_koulos
24-05-08, 18:22
λοιπόν απαντησε στις εξής απορίες!

οταν λες σερνετε η ταχύτητα, ενοείς σε ποιά προγράμματα;

οταν σου σέρνετε τι άλλα προγράμματα που κάνουν χρήση νετ έχεις ανοικτά;

το bautec έχει ασύρματο;

τι λειτουργικό χρησιμοποείς; έχεις πειράξει τις ρυθμίσεις για ταυτόχρονες συνδέσεις;

ξέρεις οτι αν σε σύνδεση 1024 πιάνεις 116 είσαι πολύ καλά;

μπορείς να μας πεις τα στατιστικά της γραμμής σου όπως φαίνονται στο bautec;

pnikolo
24-05-08, 18:23
φιλε σορρυ για τα κεφαλαια απλα ειμαι καινουργιος και δεν το ηξερα.λοιπον αυτο που ειπα ποιο πανω δεν μου συμβαινει απο σημερα εχει και εδω και 4 μερες ασ κανω ομως αυτα που ειπες.reset ενοεις να κανω restart to pc?παντος εγω εκανα reset και το modem μου(baudec)αλλα παλι τα ιδια τηλεφονησα πριν απο λιγες μερεσ και 1242 και μου ειπαν οτι δεν εχς κανενα προβλημα με την ταχητητα και οτι δεν μπορει να συγχρονιστεί το παραθυρο του download και μου ειπαν να δοκιμασω και με mozzila και με αλλα.αυτο παλι τα ιδια μεχρι και format εκανα.

........Auto merged post: dimitris_edessa πρόσθεσε 1 λεπτά και 25 δευτερόλεπτα αργότερα ........

απο limewire μου κατεβαζει με καλες αριστες δηλαδη 110kb δεν ξερω τι γινετε

Λογικα η συνδεση σου ειναι οκ. Το μονο που σκευτομαι ειναι κατι να συμβαινει με το ρουτερ και "μπουκωνει". Ethernet ειναι? Υπαρχει τροπος να δοκιμασεις καποιο αλλο εστω και δανεικο? Δοκιμασες με download manager? :hmm:

dimitris_edessa
24-05-08, 18:35
ναι ειναι ethernet δοκιμασα με download manager και παλι τα ιδια γεμιζει μεχρι το 70% περιπου με 0 και 60 ΚΒ και μετα πηγενει αυτοματα 100% τωρα αλλο modem δεν ξερω και δεν εχω δοκιμασει.αυτο που λες μπουκονει δηλαδη ποτε θα ξεμπουκοσει?

panoc
24-05-08, 18:40
Δεν εχεις κανενα προβλημα, απλα ο explorer που χρησιμοποιησες για να κατεβασεις απο το ftp μετραγε λαθος τη ταχυτητα.
Το αρχειο κατεβαινε με 100-110k απλα ο IE σου ελεγε οτι κατεβαινε με 60, γιαυτο και σου εβγαλε λαθος χρονο ολοκληρωσης του αρχειου.

dimitris_edessa
24-05-08, 18:44
Κ_koulos απανταω για σενα. λοιπον εχω xp profesional οταν κατεβαζω πιγενει μεχρι το 70% με 50ΚΒ και μετα απο το 70% γεμιζει μονο του και στο τελος το παραθηρο του internet explorer μου λεει οτι η ταχητητα μεταδοσεις ειναι 100ΚΒ μερικες φορες λεει και αλλο)αυτο μουγινετε εδω και μια εβδομαδα περιπου.στο limewire δεν υπαρχει προβλημα

........Auto merged post: dimitris_edessa πρόσθεσε 1 λεπτά και 15 δευτερόλεπτα αργότερα ........

ρυθμισεις για ταυτοχρονες συνδεσεις δεν εχω πειραξει το modem μου ειναι ενσιρματο

........Auto merged post: dimitris_edessa πρόσθεσε 2 λεπτά και 33 δευτερόλεπτα αργότερα ........

ναι ομως αυτο γτ γινετε τςρα απο το ΙΕ και οχι μονο απο ΙΕ αλλα και απο mozzila και απο opera τα ιδια

panoc
24-05-08, 18:47
ναι ομως αυτο γτ γινετε τςρα απο το ΙΕ και οχι μονο απο ΙΕ αλλα και απο mozzila και απο opera τα ιδια

συνηθως αφορα τη καρτα δικτυου ή τους timers του λειτουργικου/υπολογστη, με αποτελεμσα να μη μετρανε σε σωστο/τακτικο διαστημα τα πακετα που ερχονται.

dimitris_edessa
24-05-08, 18:55
ναι δηλαδη τι τωτα χαλασε ι καρτα δυκτυου?και ειμαι με ethernet

........Auto merged post: dimitris_edessa πρόσθεσε 2 λεπτά και 3 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Δεν εχεις κανενα προβλημα, απλα ο explorer που χρησιμοποιησες για να κατεβασεις απο το ftp μετραγε λαθος τη ταχυτητα.
Το αρχειο κατεβαινε με 100-110k απλα ο IE σου ελεγε οτι κατεβαινε με 60, γιαυτο και σου εβγαλε λαθος χρονο ολοκληρωσης του αρχειου.

παει σε ολα τα explorer ετσι mozzila opera kai sta download manager ετσι καλα πιγενει μονο στο limiwire

........Auto merged post: dimitris_edessa πρόσθεσε 1 λεπτά και 32 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Λογικα η συνδεση σου ειναι οκ. Το μονο που σκευτομαι ειναι κατι να συμβαινει με το ρουτερ και "μπουκωνει". Ethernet ειναι? Υπαρχει τροπος να δοκιμασεις καποιο αλλο εστω και δανεικο? Δοκιμασες με download manager? :hmm:


οπως ειπε μπουκοσε ι ταχυτητα πως γινετε τωρα να ξεμπουκοσει?

panoc
24-05-08, 18:59
οχι δε χαλασε, σου ειπα δεν εχεις κανενα προβλημα πλην της λαθος αναφορας ταχυτητας, που συνηθως εχει να κανει με τους timers του λειτουργικου.

κατεβασε το du meter (http://dl.hageltech.com/DUMeter-Install.exe) και κοιτα με αυτο ταχυτητες.

αν και δεν εχει σημασια γιατι οσο και να λέει ο IE ή ο firefox εσυ κατεβαζεις full.

σε καθε περιπτωση ειναι σχεδον παντα καλυτερα να χρησιμοποιείς καποιος download manager.

........Auto merged post: panoc πρόσθεσε 0 λεπτά και 53 δευτερόλεπτα αργότερα ........



παει σε ολα τα explorer ετσι mozzila opera kai sta download manager ετσι καλα πιγενει μονο στο limiwire



αυτο γιατι το limewire χρησιμοποεί δικες του ρουτινες για μετρηση ταχυτητας.
εφοσον κατεβαζεις με το limeware full κατεβαζεις και με τα αλλα.

........Auto merged post: panoc πρόσθεσε 0 λεπτά και 42 δευτερόλεπτα αργότερα ........



οπως ειπε μπουκοσε ι ταχυτητα πως γινετε τωρα να ξεμπουκοσει?


αν και δε πιστευω οτι φταει το router μπορεις παντα να του κανεις ενα restart για να ξεμπουκωσει.

k_koulos
24-05-08, 19:01
α μπράβο, αν κατάλαβα καλά το θέμα σου είναι οτι μετράς λάθος [μικρότερη] ταχύτητα απο οτι πιάνεις οταν κανεις download αρχεία;

αρα δεν είναι πρόβλημα, απλο bug θα το λέγαμε!

οι λύσεις/ιδέες των φίλων είναι αυτό που πρέπει να κάνεις, καθώς και να ακτεβάσεις ένα μεγάλο αρχείο [>100Mb] απο αξιόπιστο server [δες στον οδηγό για την μέτρηση της τα;χύτητας για περισσότερες οδηγίες]

dimitris_edessa
24-05-08, 19:07
οχι δε χαλασε, σου ειπα δεν εχεις κανενα προβλημα πλην της λαθος αναφορας ταχυτητας, που συνηθως εχει να κανει με τους timers του λειτουργικου.

κατεβασε το du meter (http://dl.hageltech.com/DUMeter-Install.exe) και κοιτα με αυτο ταχυτητες.

αν και δεν εχει σημασια γιατι οσο και να λέει ο IE ή ο firefox εσυ κατεβαζεις full.

σε καθε περιπτωση ειναι σχεδον παντα καλυτερα να χρησιμοποιείς καποιος download manager.

........Auto merged post: panoc πρόσθεσε 0 λεπτά και 53 δευτερόλεπτα αργότερα ........




αυτο γιατι το limewire χρησιμοποεί δικες του ρουτινες για μετρηση ταχυτητας.
εφοσον κατεβαζεις με το limeware full κατεβαζεις και με τα αλλα.

........Auto merged post: panoc πρόσθεσε 0 λεπτά και 42 δευτερόλεπτα αργότερα ........




αν και δε πιστευω οτι φταει το router μπορεις παντα να του κανεις ενα restart για να ξεμπουκωσει.
το modem το εκανα reset χθες αλλα παλι τα ιδια

........Auto merged post: dimitris_edessa πρόσθεσε 2 λεπτά και 18 δευτερόλεπτα αργότερα ........


α μπράβο, αν κατάλαβα καλά το θέμα σου είναι οτι μετράς λάθος [μικρότερη] ταχύτητα απο οτι πιάνεις οταν κανεις download αρχεία;

αρα δεν είναι πρόβλημα, απλο bug θα το λέγαμε!

οι λύσεις/ιδέες των φίλων είναι αυτό που πρέπει να κάνεις, καθώς και να ακτεβάσεις ένα μεγάλο αρχείο [>100Mb] απο αξιόπιστο server [δες στον οδηγό για την μέτρηση της τα;χύτητας για περισσότερες οδηγίες]


φιλος δικαιο εχεις αυτο ακριβως τωρα ομως τι μπορω να κανω?για να ξαναεπανερθει στα τελεια του? δηλαδη αυτο που γινοταν εδω και 6 μηνες που εχω συνδεση?

........Auto merged post: dimitris_edessa πρόσθεσε 2 λεπτά και 3 δευτερόλεπτα αργότερα ........

φιλε panoc κατεβασα αυτο το προγραμμα το εκανα εγκαταστασει τωρα τι κοιταω για να δω ταχητητα?

k_koulos
24-05-08, 19:08
αφήνει τα εμειρα χέρια του @panoc να οδηγήσουν τον φίλο μας στην λύση:)

dimitris_edessa
24-05-08, 19:08
παιδια και μετα απο ολα αυτα εγω τι να κανω??

panoc
24-05-08, 19:10
παιδια και μετα απο ολα αυτα εγω τι να κανω??

τιποτα, δεν εχεις προβλημα λεμε.

dimitris_edessa
24-05-08, 19:21
ε ναι δηλαδη θα κατσω και θα βλεπω αυτο το λαθος?δεν υπαρχει λυση δηλαδη ε?ο οτε μπορει να διορθοσει ι μηπως καποιος τεχνικος?

........Auto merged post: dimitris_edessa πρόσθεσε 8 λεπτά και 10 δευτερόλεπτα αργότερα ........

λοιπον θα κανω τωρα ενα reset το modem

k_koulos
24-05-08, 19:21
τίποτα, χαλάρωσε και απόλαυσε την τέλεια γραμμή σου!!

[σοβαρά δεν νομίζω οτι έχεις πρόβλημα, αλλά αν εσύ το πιστεύεις τότε κάνε μια γερή αναγνωση στο φορουμ για παρόμοια προβλήματα]

dimitris_edessa
24-05-08, 20:23
ΠΑΙΔΙΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΟ ΓΙΑ ΟΛΑ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΛΥΘΗΚΕ!!ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΗΤΑΝ ΤΟ ΑΝΤΙVIRUS ΜΟΥ TO AVIRA ANTIVIR ΠΟΥ ΑΠΟ ΣΗΜΕΡΑ ΤΟ ΚΑΤΑΤΑΣΟ ΣΤΑ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ!!!ΟΤΑΝ ΤΟ ΕΩΓΑΛΑ ΚΑΙ ΠΕΡΑΣΑ ΤΟ NOD32 ΟΛΑ ΕΓΙΝΑΝ ΟΠΩΣ ΠΡΙΝ!!!ΤΗΑΝΚΣ

pnikolo
24-05-08, 21:22
ΠΑΙΔΙΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΟ ΓΙΑ ΟΛΑ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΛΥΘΗΚΕ!!ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΗΤΑΝ ΤΟ ΑΝΤΙVIRUS ΜΟΥ TO AVIRA ANTIVIR ΠΟΥ ΑΠΟ ΣΗΜΕΡΑ ΤΟ ΚΑΤΑΤΑΣΟ ΣΤΑ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ!!!ΟΤΑΝ ΤΟ ΕΩΓΑΛΑ ΚΑΙ ΠΕΡΑΣΑ ΤΟ NOD32 ΟΛΑ ΕΓΙΝΑΝ ΟΠΩΣ ΠΡΙΝ!!!ΤΗΑΝΚΣ

Ολα καλα τοτε :closed: :lock:

dimoss
24-05-08, 21:48
Λοιπόν κάτι παρόμοιο φαίνεται ότι ισχύει και στην δική μου περίπτωση.
Γραμμή 1024KB/s και κατεβάζω από microsoft.com

-Το DUMeter δείχνει 104KB/s ενώ την ίδια στιγμή το Free Download Manager δείχνει 84,1ΚΒ/s

Έχω και εγώ φορτωμένο το Avira...

Ποιο είναι πιο αξιόπιστο στην μέτρηση του download? Το DuMeter ή ο Download Manager??

dimitris_edessa
25-05-08, 04:15
Λοιπόν κάτι παρόμοιο φαίνεται ότι ισχύει και στην δική μου περίπτωση.
Γραμμή 1024KB/s και κατεβάζω από microsoft.com

-Το DUMeter δείχνει 104KB/s ενώ την ίδια στιγμή το Free Download Manager δείχνει 84,1ΚΒ/s

Έχω και εγώ φορτωμένο το Avira...

Ποιο είναι πιο αξιόπιστο στην μέτρηση του download? Το DuMeter ή ο Download Manager??

κατεργησε αμεσως το avira αυτο φταιει για ολα

hel
25-05-08, 09:11
Mε DU meter δεν είχα ποτέ πρόβλημα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.