PDA

Επιστροφή στο Forum : Linux - Traffic Shaping kai alla



TiO
02-10-03, 11:11
http://info.iet.unipi.it/~luigi/ip_dummynet/

osoi pistoi prosel0ete

cajoline
02-10-03, 19:18
Απλά, για την ακρίβεια έστω, το dummynet αφορά το freebsd, στο linux αυτό γίνεται με τα queue disciplines του iproute2. Η αλήθεια είναι ότι τα qdiscs είναι κάπως πιο περίπλοκα στη ρύθμιση σε σχέση με το dummynet, αλλά υπάρχει και το αντίστοιχο howto στο www.lartc.org. Υπάρχουν διάφορα εξειδικευμένα (software router) distributions, περισσότερο ή λιγότερο δωρεάν, π.χ. ipcop, clarkconnect κ.λπ. Βέβαια δεν ξέρω κατά πόσο όλα αυτά μπορούν να bootάρουν από ένα και μόνο floppy πλέον, όμως συνήθως το traffic shaping είναι μία μόνο από τις δυνατότητες που ενσωματώνουν, οπότε...

Τέλος σε σχέση με το multipath routing έχω μόνο κάποιους ενδοιασμούς, καθότι από προσωπική εμπειρία όσο γεμίζει το routing table το balance ανάμεσα στα links τείνει να ανατρέπεται, ενώ αν το παρακάνει κανείς με το route flush, αρχίζει να χάνει απόδοση και οι εφαρμογές τείνουν να μη δουλεύουν και τόσο καλά όταν τα πακέτα τους διασκορπίζονται και ταξιδεύουν από εδώ και από εκεί.

waste
03-10-03, 09:35
εμενα το IPCOP που εχω διαβασει τις οδηγιες και το εγχειριδιο του μου φαινεται πολυ καλο . εχεις καποια ενασταση ωστε να μην το βαλω?

οσο για το multipath αυτο που αναφερεις εχει να κανει με την επεξεργαστικη ισχυ ή με τη στοιβαρότητα του προγραμματος?

ευχαριστώ πολυ

ΥΓ μολις στήνω ενα pii 300 για μια τετοια δουλεια αν και θα ηθελα να μετρησω πρωτα την καταναλωση. Λογικα η CPU θελει 10-12watt, το Μ/Β αλλα τόσα βαρια βαρια και ο σκληρος 5-6... αντε κι ενα overhead στο τροφοδοτικο...,

cajoline
03-10-03, 18:03
Μια χαρά είναι το ipcop, και ένα τέτοιο box μπορεί να εξυπηρετήσει άνετα ένα (όχι απαραίτητα και τόσο) μικρό δίκτυο. Το multipath routing αφορά στο να έχεις πολλές uplink συνδέσεις με τον έξω κόσμο και ο router να κατανέμει την κίνηση σε όλες τις συνδέσεις ταυτόχρονα, ώστε πρακτικά να χρησιμοποιείς το άθροισμα των συνδέσεων. Και αυτό να γίνεται καθαρά στο IP επίπεδο, και όχι σε κάποιο κατώτερο layer. Αυτό λέω απλά ότι δε δουλεύει τόσο καλά με απλές ADSL συνδέσεις, χωρίς να έχεις στη διάθεση σου BGP streams κα όλα τα εργαλεία που υπάρχουν για αυτό το σκοπό.

bond
04-10-03, 01:05
εμενα το IPCOP που εχω διαβασει τις οδηγιες και το εγχειριδιο του μου φαινεται πολυ καλο . εχεις καποια ενασταση ωστε να μην το βαλω?

Το IPCOP κάνει traffic shaping;
Ακόμη πάντως και αν δεν ξέρεις τίποτα από linux, αν έχεις χρόνο δαπάνησε 1-2 βδομάδες να στήσεις ένα πλήρες Linux. Το traffic shaping είναι πολύ απλό με τα scripts που έχει στο www.lartc.org.


ΥΓ μολις στήνω ενα pii 300 για μια τετοια δουλεια αν και θα ηθελα να μετρησω πρωτα την καταναλωση. Λογικα η CPU θελει 10-12watt, το Μ/Β αλλα τόσα βαρια βαρια και ο σκληρος 5-6... αντε κι ενα overhead στο τροφοδοτικο...,

Τυχαίνει να έχω ένα Celeron 450, 2 HDD, Geforce 2 MX, να τρέχει σαν server πάνω σε UPS. Αν οι μετρήσεις του UPS είναι σωστές καταναλώνει 40-50 Watt σε 50% load (τρέχει το mldonkey).

@ ADSLgr.com All rights reserved.