PDA

Επιστροφή στο Forum : p2p Throttling: Επηρεάζει και απόλυτα νόμιμη χρήση



the_doc
25-05-08, 01:52
Καλησπέρα φίλοι,

παρακολουθώ πολλούς μήνες τώρα τις συζητήσεις σας και πραγματικά χαίρομαι που υπάρχει ένα βήμα για να ακουστούν οι προβληματισμοί των χρηστών broadband στην Ελλάδα. Έχει προκύψει ένα θέμα που με απασχολεί και πιστεύω πως αξίζει να το μοιραστώ μαζί σας.

Είμαι κάτοικος του Ηρακλείου Κρήτης και είμαι συνδεδεμένος στο κέντρο Αριάδνη. Εδώ και αρκετό καιρό παρατηρώ πως η σύνδεσή μου (connx 4 Mbit) περιορίζει όλες τις μεταφορές bittorent στα 20-30 Kbyte, όλες τις ώρες της ημέρας. Αυτό δεν το λέω αστήρικτα, έχω κάνει αναρίθμητα πειράματα, με άλλους παρόχους: κάρτες, λογαριασμoύς φίλων, HOL test account. Φυσικά οι μεταφορές από rapidshare ή οποιεσδήποτε άλλες πηγές λειτουργούν συνεχώς με πάνω από 400Kbyte/sec. Παρόλο που δεν θεωρώ πως η απόφαση για το ποιά κίνηση ειναι σημαντική δεν ανήκει στον πάροχο, αλλά στον χρήστη, δεν προχώρησα σε αλλαγή παρόχου γιατί δεν έχω ακόμα διαπιστώσει ποιοί εφαρμόζουν αυτήν την τεχνική και ποιοί όχι.

Το πραγματικό πρόβλημα όμως το αντιμετώπισα όταν προσπάθησα να μεταφέρω μερικά αρχεία από τον υπολογιστή στην εργασία μου σε αυτόν του σπιτιού. Λόγω των πολιτικών του ιδρύματος μπορούσα να μεταφέρω τα αρχεία μόνο από κρυπτογραφημένη σύνδεση (SSH, ουσιαστικά scp, σε "περίεργη" port - 2222). Το πρώτο πράγμα που παρατήρησα ήταν πως η μεταφορά ήταν περιορισμένη στα 80Kbyte / sec. Για να το ξεπεράσω αυτό, άνοιξα έξι παράλληλες μεταφορές, πετυχαίνοντας μία ταχύτητα πολύ κοντά στην θεωρητική των 500 KByte / sec.

Τότε ήταν που συνάντησα και την τελευταία έκπληξη: μετά από λίγα λεπτά η σύνδεση μου με τον υπολογιστή της εργασίας μου διακόπηκε τελείως. Όταν λέω τελείως δεν εννοώ μόνο τις τρέχουσες μεταφορές, αλλά γενικά την δυνατότητα να μπω στον υπολογιστή με SSH. Αυτό το πείραμα όσες φορές και να το επαναλάβω, οποιαδήποτε στιγμή της ημέρας, έχει το ίδιο αποτέλεσμα: κομμένη επικοινωνία ακόμα και για ώρες.

Έχω ελένγξει πως δεν πρόκειται για πολιτική του χώρου εργασίας μου, ούτε για κάποιο πρόβλημα από τα δικά μου μέρη. Η υπόθεσή μου είναι, πως για να περιορίσει τις κρυπτογραφημένες συνδέσεις p2p, ο πάροχός μου εφαρμόζει αυτήν την απαράδκτη πολιτική του περιορισμού απο την μία και της οριστηκής αποκοπής από την άλλη, όταν ξεπεραστούν κάποια όρια. Σαν τελικός χρήστης p2p δεν θα παρατηρήσετε κάτι εκτός από μειωμένες ταχύτητες και συχνή αλλαγή ομοτίμων (peers). Σαν ένας χρήστης που θα θέλετε απλά να μεταφέρετε ένα αρχείο από την εργασία σας ή να συνδεθείτε σε ένα εταιρίκό δίκτυο μέσω VPN, θα φτύσετε αίμα.

Θα ήθελα να δοκιμάσετε και εσείς, εάν έχετε χρόνο και διάθεση το πείραμα αυτό. Ποιούς εναλλακτικούς παρόχους προτείνετε; Αξίζει να κινηθώ νομικά για καταπάτηση του συμβουλαίου;

Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας,
Πέτρος

hel
25-05-08, 09:14
Πάντως μέχρι στιγμής το TS είναι προνόμιο μόνο του ΟΤΕ.
Όποιος μπορεί ας τσεκάρει το πείραμα για να δούμε αν επιβεβαιώνονται τα στοιχεία που μας έδωσε ο φίλος.

giorgosts
25-05-08, 09:30
Δοκίμασε αυτό ftp://ftp.otenet.gr/pub/linux/ubuntu-releases/8.04/ubuntu-8.04-desktop-amd64.iso.torrent

Σε εμένα τερματίζει τη γραμμή, 1.4-1.6 MB/s (αν βάλω λιγότερες συνδέσεις ανεβαίνει η ταχύτητα).
37160


Η αντίστοιχη ταχύτητα από τον ftp της otenet για το ίδιο αρχείο μου βγαίνει στα 1.70MB/s

giorgos@kubuntu:~$ wget ftp://ftp.otenet.gr/pub/linux/ubuntu-releases/8.04/ubuntu-8.04-desktop-amd64.iso
--09:34:34-- ftp://ftp.otenet.gr/pub/linux/ubuntu-releases/8.04/ubuntu-8.04-desktop-amd64.iso
=> `ubuntu-8.04-desktop-amd64.iso'
Resolving ftp.otenet.gr... 195.170.0.21
Connecting to ftp.otenet.gr|195.170.0.21|:21... connected.
Logging in as anonymous ... Logged in!
==> SYST ... done. ==> PWD ... done.
==> TYPE I ... done. ==> CWD /pub/linux/ubuntu-releases/8.04 ... done.
==> PASV ... done. ==> RETR ubuntu-8.04-desktop-amd64.iso ... done.
Length: 731170816 (697M) (unauthoritative)

100%[====================================>] 731170816 1.73M/s ETA 00:00

09:41:24 (1.70 MB/s) - `ubuntu-8.04-desktop-amd64.iso' saved [731170816]


Μπορεί τέτοια πολιτική να εφαρμόζεται στα μικρότερα πακέτα, εγώ δεν το έχω (μέχρι στιγμής) παρατηρήσει να συμβαίνει.

emeliss
25-05-08, 11:54
Σε μερικά SSH VPN δίκτυα που έχω πρόσβαση και είναι όλα με isp otenet δεν έχω κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα. Βέβαια το uplink είναι πολύ μικρότερο από το αντίστοιχο του ιδρύματος που δουλεύεις (ΙΤΕ; ). Δεν ξέρω αν αυτό έχει σχέση.

giorgosts
25-05-08, 12:42
Το πραγματικό πρόβλημα όμως το αντιμετώπισα όταν προσπάθησα να μεταφέρω μερικά αρχεία από τον υπολογιστή στην εργασία μου σε αυτόν του σπιτιού. Λόγω των πολιτικών του ιδρύματος μπορούσα να μεταφέρω τα αρχεία μόνο από κρυπτογραφημένη σύνδεση (SSH, ουσιαστικά scp, σε "περίεργη" port - 2222). Το πρώτο πράγμα που παρατήρησα ήταν πως η μεταφορά ήταν περιορισμένη στα 80Kbyte / sec. Για να το ξεπεράσω αυτό, άνοιξα έξι παράλληλες μεταφορές, πετυχαίνοντας μία ταχύτητα πολύ κοντά στην θεωρητική των 500 KByte / sec.

Τότε ήταν που συνάντησα και την τελευταία έκπληξη: μετά από λίγα λεπτά η σύνδεση μου με τον υπολογιστή της εργασίας μου διακόπηκε τελείως. Όταν λέω τελείως δεν εννοώ μόνο τις τρέχουσες μεταφορές, αλλά γενικά την δυνατότητα να μπω στον υπολογιστή με SSH. Αυτό το πείραμα όσες φορές και να το επαναλάβω, οποιαδήποτε στιγμή της ημέρας, έχει το ίδιο αποτέλεσμα: κομμένη επικοινωνία ακόμα και για ώρες.

Έχω ελένγξει πως δεν πρόκειται για πολιτική του χώρου εργασίας μου, ούτε για κάποιο πρόβλημα από τα δικά μου μέρη.

Μήπως πέφτεις στον περιορισμό των windows στις 10 ταυτόχρονες συνδέσεις (στα Pro) και 5 στα home editions; Δοκίμασες με windows server ή linux;

the_doc
25-05-08, 12:47
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

Το uplink μου, χρησιμοποιείται μόνο για ACK πακέτα αφού "κατεβάζω" από το ίδρυμα και φυσικά το έχω όλο ελεύθερο όσο κάνω δοκιμές.

Γιώργο, δοκίμασα το torrent που μου έδωσες και πράγματι γεμίζει την γραμμή μου αλλά ο περιορισμός στα 30 Kbyte / sec υπάρχει!. Για να καταλάβεις τι εννοώ δες το συνημμένο αρχείο, όπου φαίνονται όλες οι συνδέσεις μου και η ταχύτητά τους. Απλά για το αρχείο αυτό υπάρχουν δεκάδες, η μάλλον εκατοντάδες seeders, οπότε ο συνδιασμός ή η γρήγορη εναλλαγή τους σώζει την κατάσταση.

Δεν μπορεί ο πάροχός μας να περιορίσει με κάποιο εύκολο τρόπο όλες τις συνδέσεις (flows) bittorrent σε μία μέγιστη ταχύτητα, αλλά κάθε μία από αυτές ξεχωριστά.

Πρόλαβε κανείς με 4Mbit γραμμή να κάνει αυτό το πείραμα που περιέγραψα ακριβώς; Δεν καταλαβαίνω τι σημαίνει ότι δεν έχεις πρόβλημα emeliss, προφανώς και με 80Kbyte/sec/flow δεν είναι απαραίτητο πως θα έχεις πρόβλημα και ειδικά εάν ποτέ δεν γεμίσεις την γραμμή σου για μερικά λεπτά, να δεις εάν θα σε κόψουν τελείως και εσένα :)

Πέτρος

emeliss
25-05-08, 12:53
Μήπως πέφτεις στον περιορισμό των windows στις 10 ταυτόχρονες συνδέσεις (στα Pro) και 5 στα home editions; Δοκίμασες με windows server ή linux;

Γιατί όμως να τον πετάει τελείως έξω;

........Auto merged post: emeliss πρόσθεσε 5 λεπτά και 25 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Δεν καταλαβαίνω τι σημαίνει ότι δεν έχεις πρόβλημα emeliss, προφανώς και με 80Kbyte/sec/flow δεν είναι απαραίτητο πως θα έχεις πρόβλημα και ειδικά εάν ποτέ δεν γεμίσεις την γραμμή σου για μερικά λεπτά, να δεις εάν θα σε κόψουν τελείως και εσένα :)

Το πρόβλημα στην δοκιμή είναι το uplink του απέναντι. Δυστυχώς αυτά που έχω στήσει έχουν μικρό up οπότε κατεβάζω από εκεί αργά και δεν πιάνω τα 80ΚΒ

the_doc
25-05-08, 13:00
Μήπως πέφτεις στον περιορισμό των windows στις 10 ταυτόχρονες συνδέσεις (στα Pro) και 5 στα home editions; Δοκίμασες με windows server ή linux;

Χρησιμοποιώ κυρίως Mac OS X Leopard και Ubuntu 8.04. Έχω κάνει και δοκιμές με windows σε φορητό φίλων, με ακριβώς τα ίδια αποτελέσματα.
@emeliss -> Ναι στο ΙΤΕ εργάζομαι :)

Πέτρος

sdikr
25-05-08, 14:16
Χρησιμοποιώ κυρίως Mac OS X Leopard και Ubuntu 8.04. Έχω κάνει και δοκιμές με windows σε φορητό φίλων, με ακριβώς τα ίδια αποτελέσματα.
@emeliss -> Ναι στο ΙΤΕ εργάζομαι :)

Πέτρος

Με άλλο πάροχο τι σου κάνει (με τις ίδιες συνδέσεις)

the_doc
25-05-08, 15:21
Λοιπόν, μία ενδιαφέρουσα ερώτηση.

Τα torrents δεν εχουν τον περιορισμό 30 KByte / sec. Οι κρυπτογραφημένες συνδέσεις (π.χ. scp) δεν έχουν τον περιορισμό των 80 Kbyte / sec. Δεν παρατηρώ καμία διακοπή στην επικοινωνία ούτε στα torrents, ούτε στο sftp όπως με την δικιά μου σύνδεση.

Όμως:

Οι δοκιμές γίνονται με λογαριασμούς 1 Mbit, αφου κανένας άλλος φίλος μου δεν έχει 4, ούτε έχω βρει test λογαριασμό με 4.
Όταν δοκίμασα με conn-x 1Mbit ο περιορισμός στην κρυπτογραφημένη κίνηση έγινε 30Kbyte/sec! Κατάφερα πάλι να γεμίσω την γραμμή με 4*30 = 120Kbyte/sec αλλά δεν παρατήρησα διακοπή της επικοινωνίας, τουλάχιστον στο μικρό χρόνο που είχα την δυνατότητα να το τρέξω.


Πέτρος

@ ADSLgr.com All rights reserved.