PDA

Επιστροφή στο Forum : Αναβάθμιση από 8 Mbps (OTEnet) --> 24 Mbps (conn-x)



DrDSL
25-05-08, 20:59
Παιδιά θέλω αν μπορείτε να με συμβουλέψετε σχετικά με το αν αξίζει να αναβαθμίσω τη σύνδεσή μου από 8 Mbps (OTEnet) --> 24 Mbps (conn-x). Αυτή τη στιγμή έχω σύνδεση 8 Mbps (downstream) / 384 Kbps (upstream) OnDSL Kit/Bundle από OTEnet. Router και χαρακτηριστικά γραμμής παρακάτω:

Router: SAGEM F@st 1500WG (PSTN)
Noise Margin: 26 dB (upstream) / 15 dB (downstream)
Attenuation: 14 dB (upstream) / 15 dB (downstream)

1. Με βάση τα παραπάνω, έχει νόημα να αναβαθμιστώ στα 24 Mbps (downstream) / 1 Mbps (upstream) του conn-x; Με δελεάζει η μικρή διαφορά τιμής (3 €) και το γρήγορο upstream. Αυτό που με ανησυχεί είναι μήπως έχω προβλήματα συγχρονισμού κτλ. Με αυτές τις τιμές θορύβου/εξασθένησης θα μπορέσει η γραμμή να σηκώσει 24/1 Mbps;

2. Το SAGEM router που έχω φαίνεται να υποστηρίζει ADSL2+. Θα παίξει σωστά στα 24 Mbps;

3. Θα μπορέσω να διατηρήσω το βασικό μου username και τα 4 email addresses μου μετά την αναβάθμιση από OTEnet --> conn-x;

4. Με την υπάρχουσα σύνδεσή μου (OTEnet) λαμβάνω ξεχωριστό λογαριασμό 26,90 € κάθε μήνα. Μετά την αναβάθμιση σε conn-x γίνεται να ενοποιηθούν όλες οι χρεώσεις (τηλ. + ADSL) στο βασικό λογαριασμό του ΟΤΕ;

Αν μπορείτε να μου δώσετε τα φώτα σας για να μην μπλέξω σε περιπέτειες... Ευχαριστώ εκ των προτέρων! :)

NiKapa
25-05-08, 22:18
Με παρομοια χαρακτηριστικα γραμμης οπως εσυ πηγα για τα 24 και συγχρονιζω στα 14+/0,95 ..προσωπικα ειμαι ευχαριστημενος..Λογικα το Sagem θα την παλεψει..

pnikolo
26-05-08, 00:22
Παιδιά θέλω αν μπορείτε να με συμβουλέψετε σχετικά με το αν αξίζει να αναβαθμίσω τη σύνδεσή μου από 8 Mbps (OTEnet) --> 24 Mbps (conn-x). Αυτή τη στιγμή έχω σύνδεση 8 Mbps (downstream) / 384 Kbps (upstream) OnDSL Kit/Bundle από OTEnet. Router και χαρακτηριστικά γραμμής παρακάτω:

Router: SAGEM F@st 1500WG (PSTN)
Noise Margin: 26 dB (upstream) / 15 dB (downstream)
Attenuation: 14 dB (upstream) / 15 dB (downstream)

1. Με βάση τα παραπάνω, έχει νόημα να αναβαθμιστώ στα 24 Mbps (downstream) / 1 Mbps (upstream) του conn-x; Με δελεάζει η μικρή διαφορά τιμής (3 ) και το γρήγορο upstream. Αυτό που με ανησυχεί είναι μήπως έχω προβλήματα συγχρονισμού κτλ. Με αυτές τις τιμές θορύβου/εξασθένησης θα μπορέσει η γραμμή να σηκώσει 24/1 Mbps;

2. Το SAGEM router που έχω φαίνεται να υποστηρίζει ADSL2+. Θα παίξει σωστά στα 24 Mbps;

3. Θα μπορέσω να διατηρήσω το βασικό μου username και τα 4 email addresses μου μετά την αναβάθμιση από OTEnet --> conn-x;

4. Με την υπάρχουσα σύνδεσή μου (OTEnet) λαμβάνω ξεχωριστό λογαριασμό 26,90  κάθε μήνα. Μετά την αναβάθμιση σε conn-x γίνεται να ενοποιηθούν όλες οι χρεώσεις (τηλ. + ADSL) στο βασικό λογαριασμό του ΟΤΕ;

Αν μπορείτε να μου δώσετε τα φώτα σας για να μην μπλέξω σε περιπέτειες... Ευχαριστώ εκ των προτέρων! :)

1.Μια χαρα ειναι τα χαρακτηρηστικα της συνδεσης σου :oneup:
Δοκιμασε την ανεπιφυλακτα, αρκει να σου πανε ολα καλα. Εγω με 14-14,5 πριν γεμισει το dslam κλειδωνα 24574/1023 τωρα 23+/1023
2.Βλεποντας και κανοντας, στην αναγκη παιρνεις ενα καλυτερο οποτε ευκολυνθεις για καλυτερα αποτελεσματα, αλλα σιγουρα κανει.
3.Δεν θα εχεις καμια μεταβολη μια και οτι συνδεση οτενετ ειναι ηδη conn-x ουσιαστικα. Εαν χρειαστει κατι τυπικο θα σου πουνε.
4.Ναι ολα μαζι, αλλα θα στα επιβεβαιωσουν στο 134 που θα κανεις την αναβαθμιση. :oneup:
Υ.Γ. Ενημερωσε το προφιλ με περιοχη (η Αθηνα ειναι μεγαλη) :lol:

DrDSL
26-05-08, 00:47
Με παρομοια χαρακτηριστικα γραμμης οπως εσυ πηγα για τα 24 και συγχρονιζω στα 14+/0,95 ..προσωπικα ειμαι ευχαριστημενος..Λογικα το Sagem θα την παλεψει..
Σ' ευχαριστώ nimik! :)

........Auto merged post: DrDSL πρόσθεσε 3 λεπτά και 12 δευτερόλεπτα αργότερα ........


1.Μια χαρα ειναι τα χαρακτηρηστικα της συνδεσης σου :oneup:
Δοκιμασε την ανεπιφυλακτα, αρκει να σου πανε ολα καλα. Εγω με 14-14,5 πριν γεμισει το dslam κλειδωνα 24574/1023 τωρα 23+/1023
2.Βλεποντας και κανοντας, στην αναγκη παιρνεις ενα καλυτερο οποτε ευκολυνθεις για καλυτερα αποτελεσματα, αλλα σιγουρα κανει.
3.Δεν θα εχεις καμια μεταβολη μια και οτι συνδεση οτενετ ειναι ηδη conn-x ουσιαστικα. Εαν χρειαστει κατι τυπικο θα σου πουνε.
4.Ναι ολα μαζι, αλλα θα στα επιβεβαιωσουν στο 134 που θα κανεις την αναβαθμιση. :oneup:
Υ.Γ. Ενημερωσε το προφιλ με περιοχη (η Αθηνα ειναι μεγαλη) :lol:
Χίλια ευχαριστώ pnikolo για την αναλυτική απάντηση! :) :oneup:

Αύριο Δευτέρα θα τους τηλεφωνήσω στο 134 να το προχωρήσω και θα ποστάρω εντυπώσεις. Πιστεύω να πάνε όλα καλά. :cool:

Υ.Γ.: Profile updated!

DrDSL
26-05-08, 15:25
Μέχρι στιγμής όλα OK, πήρα στο 134 και ζήτησα την αναβάθμιση, έστειλα και με fax την αίτηση / εξουσιοδότηση. Απ' ό,τι μου είπε ο υπάλληλος θα συνεχίσω να έχω κανονικά το ίδιο username και ό,τι άλλα emails έχω ενεργοποιήσει και θα έρχονται όλες οι χρεώσεις σε έναν λογαριασμό (του ΟΤΕ). Επίσης θα μου στείλουν και δωρεάν wireless router (δεν ξέρω ποιόν).

Το βασικό είναι η απόδοση/συγχρονισμός. Θα ποστάρω όταν με το καλό ενεργοποιηθεί. Ελπίζω να πάνε όλα καλά...

Ευχαριστώ και πάλι όσους απάντησαν. :)

DrDSL
28-05-08, 13:54
Update: Αναβάθμιση από 8 Mbps (OTEnet) --> 24 Mbps (conn-x)

Σήμερα 28/5/2008 ολοκληρώθηκε (πιστεύω) η αναβάθμιση. Μπράβο στον ΟΤΕ για την ταχύτατη εξυπηρέτηση. Δεν έχω λάβει ακόμα τον νέο εξοπλισμό, οπότε χρησιμοποιώ το παλιό καλό SAGEM F@st 1500WG.

Λοιπόν, τα χαρακτηριστικά της γραμμής άλλαξαν προς το χειρότερο (πράγμα αναμενόμενο, το ίδιο ακριβώς είχε συμβεί και παλιότερα όταν πήγα από 2 σε 8 Mbps). Τώρα έχουν ως εξής:

Noise Margin: 9 dB (up) / 9 dB (down) <-- Πολύ χειρότερα από πριν.
Attenuation: 14 dB (up) / 15 dB (down) <-- Ακριβώς τα ίδια με πριν.

Ο router τώρα κλειδώνει στα 14000/900 Kbps (down/up). Αυτό που παρατήρησα αμέσως είναι η εμφανέστατη βελτίωση του browsing (οι σελίδες έρχονται αισθητά γρηγορότερα) και επίσης πολύ μεγάλη αύξηση στο download speed γενικά. Όχι τόσο σε απόλυτη τελική ταχύτητα, αλλά στη δυνατότητα "γεμίσματος" της γραμμής. Δηλαδή π.χ. με την 8 Mbps κατέβαζα από RapidShare χωρίς download manager περίπου με 100-200 KB/s, άντε και λίγο παραπάνω μερικές φορές. Μετά την αναβάθμιση το RapidShare (πάλι χωρίς download manager) πιάνει 800+ KB/s!

Με download manager πριν την αναβάθμιση έπιανα περίπου 800-850 KB/s (πλήρες γέμισμα της 8 Mbps γραμμής). Μετά την αναβάθμιση κατεβάζω σταθερά με 1450 KB/s (πάλι πλήρες γέμισμα της γραμμής με βάση το συγχρονισμό του router).

Πάρα πολύ καλή εντύπωση γενικά, παρόλο που ο router δεν συγχρονίζει πολύ ψηλά. Σίγουρα αξίζει τα 3 € παραπάνω το μήνα. Την ερχόμενη Τρίτη θα λάβω τον καινούριο router και θα δούμε τι παίζει και μ' αυτόν.

Καλά κατεβάσματα σε όλους! :)

utp
28-05-08, 14:12
Παντως με το μικρο attenuation που εχεις επρεπε να κλειδωνεις υψηλοτερα.Ισως να ειναι θεμα ρουτερ.Μηπως πρεπει να κανεις καμια αλλαγη στις ρυθμισεις του ρουτερ απο dsl σε dsl2+?Οταν βαλεις το καινουριο που θα σου στειλουν πες μας τι εγινε....

DrDSL
28-05-08, 18:37
Παντως με το μικρο attenuation που εχεις επρεπε να κλειδωνεις υψηλοτερα.Ισως να ειναι θεμα ρουτερ.Μηπως πρεπει να κανεις καμια αλλαγη στις ρυθμισεις του ρουτερ απο dsl σε dsl2+?Οταν βαλεις το καινουριο που θα σου στειλουν πες μας τι εγινε....
Έχεις δίκιο, με βάση τις γνωστές καμπύλες κι εγώ περίμενα να κλειδώνει υψηλότερα... Μήπως φταίει το πολύ μικρό Noise Margin (9 dB); Τσέκαρα στο router και είναι στο Automatic. Επέλεξα και χειροκίνητα τη μοναδική επιλογή για ADSL2+ (G.992.5) και έκανε ακριβώς τα ίδια, οπότε είναι σίγουρα γυρισμένο σε ADSL2+.

Ίσως φταίει το SAGEM (το έχω σχεδόν 2 χρόνια). Θα σας πω μόλις βάλω το καινούριο router που θα έρθει την Τρίτη. Πάντως ακόμα κι έτσι είναι πολύ καλύτερο από πριν.

Andree
28-05-08, 18:44
Μπα φιλε απο 8 στα 24 δεν θα δεις διαφορα τζαμπα τα $$ που θα δοσεις περησοτερα ενδιαφερθηκα και εχο φιλο που δουλευει στην οτενετ και μου ειπε οτι δεν αξιζει...
Κανε οτι νομιζεις αλλα πες μας κιολας να το ξερουμε γιατι ενδιαφερθηκα και εγω αλλα το αφησα με τα λεγομενα του φιλου μου

hel
29-05-08, 00:09
Έχεις δίκιο, με βάση τις γνωστές καμπύλες κι εγώ περίμενα να κλειδώνει υψηλότερα... Μήπως φταίει το πολύ μικρό Noise Margin (9 dB); Τσέκαρα στο router και είναι στο Automatic. Επέλεξα και χειροκίνητα τη μοναδική επιλογή για ADSL2+ (G.992.5) και έκανε ακριβώς τα ίδια, οπότε είναι σίγουρα γυρισμένο σε ADSL2+.

Ίσως φταίει το SAGEM (το έχω σχεδόν 2 χρόνια). Θα σας πω μόλις βάλω το καινούριο router που θα έρθει την Τρίτη. Πάντως ακόμα κι έτσι είναι πολύ καλύτερο από πριν.

Μάλλον το ρούτερ φταίει. Με προβληματίζει το 900 στο up που είναι σπάνιο:hmm:
Έχεις αφήσει μόνο του το ρούτερ στη γραμμή χωρίς σπλίτερ-φίλτρα-τηλέφωνα για να αποκλείσεις πιθανό θόρυβο από αυτά;

pnikolo
29-05-08, 02:21
Έχεις δίκιο, με βάση τις γνωστές καμπύλες κι εγώ περίμενα να κλειδώνει υψηλότερα... Μήπως φταίει το πολύ μικρό Noise Margin (9 dB); Τσέκαρα στο router και είναι στο Automatic. Επέλεξα και χειροκίνητα τη μοναδική επιλογή για ADSL2+ (G.992.5) και έκανε ακριβώς τα ίδια, οπότε είναι σίγουρα γυρισμένο σε ADSL2+.

Ίσως φταίει το SAGEM (το έχω σχεδόν 2 χρόνια). Θα σας πω μόλις βάλω το καινούριο router που θα έρθει την Τρίτη. Πάντως ακόμα κι έτσι είναι πολύ καλύτερο από πριν.

:lol: Ο καθενας μας λεει το μακρυ του και το κοντο του! Το snr 9 ειναι το target snr της 24αρας του οτε! Ολοι τοσο εχουμε εκτος απο αυτους που εχουν προβλημα και εχουν μικροτερο. Αν μενει διπλα στον οτε μπορει ναχεις 9,5 γιατι δε μπορει να το μειωσει αλλο το dslam (και με attn <5) :oneup:
Ολα σου ειναι καλα τα στοιχεια, εκτος απο τη ταχυτηα up/down που ειναι σαφως μικροτερη απο αυτη που θα 'πρεπε. Κανε αυτο που σου λεει ο hel και δωσε μας παλι τα χαρακτηρηστικα σου :hmm:
Οποσδηποτε δοκιμασε ενα ρουτερ της προκοπης ;)

........Auto merged post: pnikolo πρόσθεσε 4 λεπτά και 49 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Μπα φιλε απο 8 στα 24 δεν θα δεις διαφορα τζαμπα τα $$ που θα δοσεις περησοτερα ενδιαφερθηκα και εχο φιλο που δουλευει στην οτενετ και μου ειπε οτι δεν αξιζει...
Κανε οτι νομιζεις αλλα πες μας κιολας να το ξερουμε γιατι ενδιαφερθηκα και εγω αλλα το αφησα με τα λεγομενα του φιλου μου

Σορρυ, αλλα μπουρδες σου ειπε ο φιλος σου. Αν η γραμμη σου κλπ στοιχεια ειναι οκ βαλτην :rtfm:

DrDSL
29-05-08, 06:03
Μάλλον το ρούτερ φταίει. Με προβληματίζει το 900 στο up που είναι σπάνιο:hmm:
Έχεις αφήσει μόνο του το ρούτερ στη γραμμή χωρίς σπλίτερ-φίλτρα-τηλέφωνα για να αποκλείσεις πιθανό θόρυβο από αυτά;
Κι εγώ έτσι πιστεύω, μάλλον είναι το router... Οι ακριβείς ταχύτητες συγχρονισμού αυτή τη στιγμή είναι 13773/937 Kbps, αλλά αλλάζουν λίγο σε κάθε συγχρονισμό, γιαυτό πριν τις ανέφερα στρογγυλοποιημένες σαν 14000/900 Kbps.

Το router το συνδέω κατευθείαν στη γραμμή και έχω φίλτρα σε όλες τις POTS τηλ. συσκευές. Δοκίμασα να αποσυνδέσω τελείως όλες τις συσκευές με μόνο του το router στη γραμμή και πήρα ακριβώς τα ίδια αποτελέσματα. Ίδιες ταχύτητες συγχρονισμού και ίδιο SNR/Attenuation (9/15 dB). Βέβαια από τη ροζέτα στον τοίχο μέχρι το δωμάτιό με το PC μεσολαβούν γύρω στα 10-15 μέτρα καλώδιο τηλεφώνου, το οποίο το έχω προσαρμόσει γύρω από τους τοίχους/πόρτες για να μη φαίνεται. Δεν ξέρω αν αυτό μπορεί να φταίει (ελπίζω όχι). Θα δοκιμάσω και κατευθείαν στη ροζέτα και θα σας πω.


:lol: Ο καθενας μας λεει το μακρυ του και το κοντο του! Το snr 9 ειναι το target snr της 24αρας του οτε! Ολοι τοσο εχουμε εκτος απο αυτους που εχουν προβλημα και εχουν μικροτερο. Αν μενει διπλα στον οτε μπορει ναχεις 9,5 γιατι δε μπορει να το μειωσει αλλο το dslam (και με attn <5) :oneup:
Ολα σου ειναι καλα τα στοιχεια, εκτος απο τη ταχυτηα up/down που ειναι σαφως μικροτερη απο αυτη που θα 'πρεπε. Κανε αυτο που σου λεει ο hel και δωσε μας παλι τα χαρακτηρηστικα σου :hmm:
Οποσδηποτε δοκιμασε ενα ρουτερ της προκοπης ;)
Μάλιστα... Δεν το ήξερα ότι τα 9 dB SNR είναι το φυσιολογικό. Άρα όλα είναι OK από χαρακτηριστικά γραμμής. :oneup:

Όπως ανέφερα παραπάνω, με μόνο του το router στη γραμμή παίρνω ακριβώς τα ίδια αποτελέσματα, τόσο σε dB όσο και σε ταχύτητες συγχρονισμού. :hmm:

Μάλλον φταίει το router... Θα δοκιμάσω το καινούριο την Τρίτη και θα δούμε αν θα παίξει καλύτερα.

Ευχαριστώ παιδιά! :)

vkapartz
30-05-08, 20:40
Όπως φαίνεται και στο προφίλ μου, το δικό μου target SNR είναι 12, χωρίς να κάθομαι πάνω από το DSLAM. Kαι άμα είσαι δίπλα στο κέντρο δε βλέπω γιατί να μη πάει και παραπάνω.

Η εντύπωσή μου είναι ότι έξω που τα περάσαν αυτά νωρίτερα, οι περισσότεροι τελικά ζητούσαν να τους αυξήσουν το SNR (ή το αυξάνανε μόνοι τους από όσα modem το υποστήριζαν), που ξεκίναγε από 6 για να φαίνονται μεγαλύτερες οι ταχύτητες συγχρονισμού. Και προσωπικά, προτιμάω τα πιο σταθερά 20 από 22 ή παραπάνω, που ούτε τα έχω και καμιά ανάγκη και μπορεί να επιβαρρύνουν και το κέντρο και να μου σπάνε κι εμένα τα νεύρα (με την αστάθεια). Και πάω και πολύ παρακάτω άνετα, σε download τουλάχιστο, κρίνοντας από το.. 101% των περιπτώσεων της μέχρι τώρα χρήσης μου.

Και τα γράφω αυτά, γιατί είναι από τις σπάνιες περιπτώσεις που βλέπω χρήστη να είναι ικανοποιημένος με 14Mbps εδώ ;)

NiKapa
30-05-08, 22:42
Και τα γράφω αυτά, γιατί είναι από τις σπάνιες περιπτώσεις που βλέπω χρήστη να είναι ικανοποιημένος με 14Mbps εδώ ;)

Με 3 Ευρω το μηνα παραπανω το download αυξηθηκε κατα 75% και το up 150% ...μια χαρα μ'αρεσει...μακαρι να πηγαινε κι αλλο πολυ ,αλλα ετσι ειναι..
..αν εχεις ζησει το μαγικο περασμα απο την dial-up στην 384/128 τοτε το εκτιμας πιο πολυ..:)

pnikolo
31-05-08, 01:27
Όπως φαίνεται και στο προφίλ μου, το δικό μου target SNR είναι 12, χωρίς να κάθομαι πάνω από το DSLAM. Kαι άμα είσαι δίπλα στο κέντρο δε βλέπω γιατί να μη πάει και παραπάνω.

Η εντύπωσή μου είναι ότι έξω που τα περάσαν αυτά νωρίτερα, οι περισσότεροι τελικά ζητούσαν να τους αυξήσουν το SNR (ή το αυξάνανε μόνοι τους από όσα modem το υποστήριζαν), που ξεκίναγε από 6 για να φαίνονται μεγαλύτερες οι ταχύτητες συγχρονισμού. Και προσωπικά, προτιμάω τα πιο σταθερά 20 από 22 ή παραπάνω, που ούτε τα έχω και καμιά ανάγκη και μπορεί να επιβαρρύνουν και το κέντρο και να μου σπάνε κι εμένα τα νεύρα (με την αστάθεια). Και πάω και πολύ παρακάτω άνετα, σε download τουλάχιστο, κρίνοντας από το.. 101% των περιπτώσεων της μέχρι τώρα χρήσης μου.

Και τα γράφω αυτά, γιατί είναι από τις σπάνιες περιπτώσεις που βλέπω χρήστη να είναι ικανοποιημένος με 14Mbps εδώ ;)

Το target snr του οτε στις 24αρες του οτε ειναι παντου 9 default απο ολα του τα dslam! Εσυ που εχεις κοντα στο 12 προφανως δε μετρα σωστα το ρουτερ σου. Και ας εισαι πολυ κοντα στο κεντρο. Το dslam μολις γινει η συνδεση βασει του attn ρυθμιζει ωστε το snrm να ειναι 9db. Δουλευει οπως το avc στο ραδιοφωνο η το agc στη τηλεοραση. Σωστα λες με sw μπορεις να αλλαξεις το snrm θετικα η αρνητικα, εις βαρος η εις οφελος της ταχυτητας.
Target snr: forthnet > 6db, hol > 10db, αναλογα οι υπολοιποι εναλλακτικοι ;)
Γιατι σου φενεται παραξενο? Αν καποιος εχει attn 34-34, οχι θα πρεπει να ειναι ικανοποιημενος με 14, αλλα θα πρεπει να κανει και τουμπες! :lol:

vkapartz
01-06-08, 20:30
Εντάξει μπορεί να πέφτει και πολύ έξω το BaudTec, δεν είμαι και τόσο σίγουρος :oops:

Έτσι κι αλλιώς δεν αμφισβήτησα ποια είναι η default τιμή για τον ΟΤΕ. Απλά είπα ότι, ανά περίπτωση, μπορεί να βάζουν το στόχο και παραπάνω, είτε χειροκίνητα, είτε δυναμικά ίσως. Όπως λες κι εσύ για τους υπόλοιπους παρόχους, και από τα λίγα που ξέρω σχετικά, κάποτε η βάση ήταν το 6 αλλά σταδιακά φαίνεται όλοι να πάνε προς τα πάνω.

pnikolo
01-06-08, 20:47
Εντάξει μπορεί να πέφτει και πολύ έξω το BaudTec, δεν είμαι και τόσο σίγουρος :oops:

Έτσι κι αλλιώς δεν αμφισβήτησα ποια είναι η default τιμή για τον ΟΤΕ. Απλά είπα ότι, ανά περίπτωση, μπορεί να βάζουν το στόχο και παραπάνω, είτε χειροκίνητα, είτε δυναμικά ίσως. Όπως λες κι εσύ για τους υπόλοιπους παρόχους, και από τα λίγα που ξέρω σχετικά, κάποτε η βάση ήταν το 6 αλλά σταδιακά φαίνεται όλοι να πάνε προς τα πάνω.

Οχι απ' αρχης τοσο ηταν στις 24αρες. Απλα το 6 θεωρειται το κατωτατο οριο ασφαλους συνδεσης. ;)

DrDSL
02-06-08, 01:54
Το target snr του οτε στις 24αρες του οτε ειναι παντου 9 default απο ολα του τα dslam! Εσυ που εχεις κοντα στο 12 προφανως δε μετρα σωστα το ρουτερ σου. Και ας εισαι πολυ κοντα στο κεντρο. Το dslam μολις γινει η συνδεση βασει του attn ρυθμιζει ωστε το snrm να ειναι 9db. Δουλευει οπως το avc στο ραδιοφωνο η το agc στη τηλεοραση. Σωστα λες με sw μπορεις να αλλαξεις το snrm θετικα η αρνητικα, εις βαρος η εις οφελος της ταχυτητας.
Target snr: forthnet > 6db, hol > 10db, αναλογα οι υπολοιποι εναλλακτικοι ;)
Γιατι σου φενεται παραξενο? Αν καποιος εχει attn 34-34, οχι θα πρεπει να ειναι ικανοποιημενος με 14, αλλα θα πρεπει να κανει και τουμπες! :lol:
Πολύ χρήσιμες οι παραπάνω πληροφορίες, σ' ευχαριστούμε! Άρα τα 9 dB SNR που βλέπω στον router είναι ακριβώς on-target. Το attenuation μου όμως είναι μόνο 15 dB (πολύ καλό) οπότε υποθέτω πως θα έπρεπε να συγχρονίζει πάνω από 14 Mbps σωστά; Βέβαια από τα 8 που είχα πριν στα 14 και με πάνω από διπλάσιο upstream για 3 € παραπάνω το μήνα είναι καλά και δεν παραπονιέμαι... Ίσως να φταίει το SAGEM F@st 1500WG που χρησιμοποιώ εδώ και σχεδόν 2 χρόνια... Θα πάρω αύριο Τρίτη ένα άλλο από ΟΤΕ (μάλλον το BaudTec) και θα δοκιμάσω να δω τι ψάρια θα πιάσει. Θα ποστάρω όταν έχω νεώτερα.

Ευχαριστώ και πάλι όλους. :respekt:

pnikolo
02-06-08, 02:44
Πολύ χρήσιμες οι παραπάνω πληροφορίες, σ' ευχαριστούμε! Άρα τα 9 dB SNR που βλέπω στον router είναι ακριβώς on-target. Το attenuation μου όμως είναι μόνο 15 dB (πολύ καλό) οπότε υποθέτω πως θα έπρεπε να συγχρονίζει πάνω από 14 Mbps σωστά; Βέβαια από τα 8 που είχα πριν στα 14 και με πάνω από διπλάσιο upstream για 3 € παραπάνω το μήνα είναι καλά και δεν παραπονιέμαι... Ίσως να φταίει το SAGEM F@st 1500WG που χρησιμοποιώ εδώ και σχεδόν 2 χρόνια... Θα πάρω αύριο Τρίτη ένα άλλο από ΟΤΕ (μάλλον το BaudTec) και θα δοκιμάσω να δω τι ψάρια θα πιάσει. Θα ποστάρω όταν έχω νεώτερα.

Ευχαριστώ και πάλι όλους. :respekt:

Ανετρεξε στο ποστ μου που σου απαντησα στην αρχη! Εγω με attn 14,5 κλειδωνα 24574, κυνηγησε το ;)
Παρε ενα ρουτερ απο το εμποριο καλυτερα. Τα του οτε πια ειναι "πατατες" :down:

sunrise
02-06-08, 03:29
Οχι στο τενεκεδακι που λεγεται baudtec....

zeta
02-06-08, 03:51
το philips παντως ειναι καλό...

pnikolo
02-06-08, 04:04
το philips παντως ειναι καλό...

Απλα καλυτερο απο την αλλη τη τοστιερα ;) :lol:

DrDSL
03-06-08, 08:58
Ανετρεξε στο ποστ μου που σου απαντησα στην αρχη! Εγω με attn 14,5 κλειδωνα 24574, κυνηγησε το ;)
Παρε ενα ρουτερ απο το εμποριο καλυτερα. Τα του οτε πια ειναι "πατατες" :down:
Το router του ΟΤΕ είναι τσάμπα (ούτε καν το ζήτησα). Δεν περιμένω και πολλά, αλλά δεν χάνω τίποτα να το δοκιμάσω. Θα το έχω σήμερα το απόγευμα και θα σας πω.

Συμφωνώ απόλυτα με την αγορά καλού router. Πριν χρόνια που το έψαχνα είχαν πολύ καλή φήμη τα US Robotics. Μόλις τσέκαρα στο e-Shop.gr και δεν τα έχει πια. Ποιόν wireless router προτείνετε εσείς να επιλέξω για 24άρα γραμμή και συχνή χρήση P2P/Torrents; Αν μπορεί κάποιος να δώσει 2-3 μάρκες/μοντέλα για να ξέρω. Ευχαριστώ και πάλι.

pnikolo
03-06-08, 16:05
Το router του ΟΤΕ είναι τσάμπα (ούτε καν το ζήτησα). Δεν περιμένω και πολλά, αλλά δεν χάνω τίποτα να το δοκιμάσω. Θα το έχω σήμερα το απόγευμα και θα σας πω.

Συμφωνώ απόλυτα με την αγορά καλού router. Πριν χρόνια που το έψαχνα είχαν πολύ καλή φήμη τα US Robotics. Μόλις τσέκαρα στο e-Shop.gr και δεν τα έχει πια. Ποιόν wireless router προτείνετε εσείς να επιλέξω για 24άρα γραμμή και συχνή χρήση P2P/Torrents; Αν μπορεί κάποιος να δώσει 2-3 μάρκες/μοντέλα για να ξέρω. Ευχαριστώ και πάλι.

Εαν μπορεις να παρεις απο το εξωτερικο προτιμησε το Thomson Speedtouch 585 v6 n v7.
USR ειναι επισης πολυ καλα. Και να θυμασαι οτι πληρωνεις παιρνεις. Κοιτα και εδω που εχει ποικιλια! http://www.plaisio.gr/productlist.aspx?catalog=23&category=69978253

DrDSL
03-06-08, 18:23
@pnikolo: Σ' ευχαριστώ για τις προτάσεις για router, κι εγώ έχω ακούσει πολύ καλά λόγια για το SpeedTouch. Έχω ήδη αγοράσει πολλά πράγματα από εξωτερικό οπότε δεν υπάρχει πρόβλημα, θα το ψάξω.

Λοιπόν, πριν λίγο μου ήρθε το wireless router του ΟΤΕ. Δυστυχώς είναι το γνωστό BaudTec. :(

Συνδέθηκε αμέσως χωρίς προβλήματα, αλλά δυστυχώς οι τιμές συγχρονισμού είναι σχεδόν οι ίδιες με αυτές του παλιού μου SAGEM F@st 1500WG. To BaudTec συγχρονίζει στα ~13500/~850 (δηλαδή λίγο χειρότερα από τα ~14000/~950 που πετυχαίνω με το SAGEM). Το παράξενο είναι ότι το BaudTec δίνει αρκετά διαφορετικά χαρακτηριστικά γραμμής (~11 dB SNR, ~9 dB Attenuation), που φαίνονται πολύ καλύτερα από αυτά του SAGEM, χωρίς όμως την ανάλογη βελτίωση στο συγχρονισμό. :hmm:

Κατά τ' άλλα δεν παρατήρησα κάποια αλλαγή στη συμπεριφορά/ταχύτητα, θετική ή αρνητική, μεταξύ των δύο. Από εμφάνιση και ευκολία χρήσης προτιμώ αναμφισβήτητα το παλιό SAGEM (ίσως επειδή το έχω συνηθίσει). Οπότε για τώρα θα χρησιμοποιήσω το SAGEM και θα αγοράσω κάτι καλύτερο στο μέλλον. Δεν νομίζω ότι αξίζει να ασχοληθώ με το BaudTec προς το παρόν. Μπήκε ήδη στο κουτί του και καταχωνιάστηκε στο πατάρι... :lol:

Τώρα για το θέμα του χαμηλού συγχρονισμού δεν έχω ακόμα καταλάβει τι συμβαίνει... Ίσως κάτι στην καλωδίωση (μένω σε πολυκατοικία 37 ετών). Πάντως μέχρι στιγμής έχω πολύ καλό upstream (σχεδόν 1 Mbps) και είναι σταθερότατο χωρίς καμία αποσύνδεση ή άλλο πρόβλημα, έστω και στα 14 Mbps που συγχρονίζει...

pnikolo
03-06-08, 19:24
@pnikolo: Σ' ευχαριστώ για τις προτάσεις για router, κι εγώ έχω ακούσει πολύ καλά λόγια για το SpeedTouch. Έχω ήδη αγοράσει πολλά πράγματα από εξωτερικό οπότε δεν υπάρχει πρόβλημα, θα το ψάξω.

Λοιπόν, πριν λίγο μου ήρθε το wireless router του ΟΤΕ. Δυστυχώς είναι το γνωστό BaudTec. :(

Συνδέθηκε αμέσως χωρίς προβλήματα, αλλά δυστυχώς οι τιμές συγχρονισμού είναι σχεδόν οι ίδιες με αυτές του παλιού μου SAGEM F@st 1500WG. To BaudTec συγχρονίζει στα ~13500/~850 (δηλαδή λίγο χειρότερα από τα ~14000/~950 που πετυχαίνω με το SAGEM). Το παράξενο είναι ότι το BaudTec δίνει αρκετά διαφορετικά χαρακτηριστικά γραμμής (~11 dB SNR, ~9 dB Attenuation), που φαίνονται πολύ καλύτερα από αυτά του SAGEM, χωρίς όμως την ανάλογη βελτίωση στο συγχρονισμό. :hmm:

Κατά τ' άλλα δεν παρατήρησα κάποια αλλαγή στη συμπεριφορά/ταχύτητα, θετική ή αρνητική, μεταξύ των δύο. Από εμφάνιση και ευκολία χρήσης προτιμώ αναμφισβήτητα το παλιό SAGEM (ίσως επειδή το έχω συνηθίσει). Οπότε για τώρα θα χρησιμοποιήσω το SAGEM και θα αγοράσω κάτι καλύτερο στο μέλλον. Δεν νομίζω ότι αξίζει να ασχοληθώ με το BaudTec προς το παρόν. Μπήκε ήδη στο κουτί του και καταχωνιάστηκε στο πατάρι... :lol:

Τώρα για το θέμα του χαμηλού συγχρονισμού δεν έχω ακόμα καταλάβει τι συμβαίνει... Ίσως κάτι στην καλωδίωση (μένω σε πολυκατοικία 37 ετών). Πάντως μέχρι στιγμής έχω πολύ καλό upstream (σχεδόν 1 Mbps) και είναι σταθερότατο χωρίς καμία αποσύνδεση ή άλλο πρόβλημα, έστω και στα 14 Mbps που συγχρονίζει...

Ισως μια καλυτερη καλωδιωση (χωνευτης - πριζας) και ενος καλυτερου ρουτερ να διορθωσει τα πραγματα, αλλοιως "φταιει ο οτε" :p αν και τα χαρακτηρηστικα σου ειναι πολυ καλα :oneup:

@ ADSLgr.com All rights reserved.