PDA

Επιστροφή στο Forum : Από ΟΤΕ σε Forthent



chris2000
25-05-08, 22:16
Έχω αυτή την στιγμή ΟΤΕ Connex 24Mbit απο αρχές 2008.
Κάθε μήνα πληρώνω OTE internet (29.90) + ΠΑΓΙΟ ΟΤΕ ISDN (18.9) = 50 περίπου

Σκέφτομαι να πάω στο ιδιόκτητο δίκτυο της Forthnet αλλά έχω κάποιες απορίες.
1. Τώρα έχω ISDN γραμμή και η Forthnet έχει μόνο PSTN(νομίζω). Την αλλαγή της γραμμής την κάνω πρώτα στον ΟΤΕ και μετά πάω στην Forthnet? ή θα την κάνει αυτόματα η Forthnet?

2. Η Forthnet στο site της έχει 2 πακέτα
α. Forthnet ADSL με ταχύτητα έως 24Mbps ΜΟΝΟ με 19,50€/μήνα!
β. Forthnet ADSL Economy με ταχύτητα έως 24Mbps ΜΟΝΟ με 24,90€/μήνα!
τι διαφορά έχουν αυτά τα 2?
Εμένα με ενδιαφέρει το internet, δεν χρησιμοποιώ και τόσο πολύ το σταθερό.

3. Αν βάλω Forthnet και κάποια στιγμή μετακομίσω τι γίνεται? Την μεταφορά την κάνει η Forthnet με χρέωση/χωρίς χρέωση? (εννοείται ότι εκεί που θα πάω θα υπάρχει ιδιόκτητο δίκτυο)

4. Τώρα με τον OTE συγχρονίζω στα 18ΜΒit στην forthnet θα συγχρονίζω κάπου εκεί κοντά ή πολύ μακριά.

theopan
25-05-08, 22:30
Έχω αυτή την στιγμή ΟΤΕ Connex 24Mbit απο αρχές 2008.
Κάθε μήνα πληρώνω OTE internet (29.90) + ΠΑΓΙΟ ΟΤΕ ISDN (18.9) = 50 περίπου

Σκέφτομαι να πάω στο ιδιόκτητο δίκτυο της Forthnet αλλά έχω κάποιες απορίες.
1. Τώρα έχω ISDN γραμμή και η Forthnet έχει μόνο PSTN(νομίζω). Την αλλαγή της γραμμής την κάνω πρώτα στον ΟΤΕ και μετά πάω στην Forthnet? ή θα την κάνει αυτόματα η Forthnet?

2. Η Forthnet στο site της έχει 2 πακέτα
α. Forthnet ADSL με ταχύτητα έως 24Mbps ΜΟΝΟ με 19,50€/μήνα!
β. Forthnet ADSL Economy με ταχύτητα έως 24Mbps ΜΟΝΟ με 24,90€/μήνα!
τι διαφορά έχουν αυτά τα 2?
Εμένα με ενδιαφέρει το internet, δεν χρησιμοποιώ και τόσο πολύ το σταθερό.

3. Αν βάλω Forthnet και κάποια στιγμή μετακομίσω τι γίνεται? Την μεταφορά την κάνει η Forthnet με χρέωση/χωρίς χρέωση? (εννοείται ότι εκεί που θα πάω θα υπάρχει ιδιόκτητο δίκτυο)

4. Τώρα με τον OTE συγχρονίζω στα 18ΜΒit στην forthnet θα συγχρονίζω κάπου εκεί κοντά ή πολύ μακριά.

1. Την κάνει αυτόματα η forthnet.
2. Το α. είναι shared llu "πατάει" δηλαδή σε ενεργή γραμμή ΟΤΕ και παρέχει μόνο internet. Το β. "δεν έχει πάγιο ΟΤΕ", είναι τηλεφωνία+ίντερνετ από forthnet αλλά οι κλήσεις έχουν χρονοχρέωση με τα τιμολόγια της forthnet. Η β. είναι η επιλογή σου αν θέλεις να απαλλαγείς από τον ΟΤΕ (αναγκαστικά). Απλά αν δε θέλεις δεν κάνεις κλήσεις.
3. Αν μετακομίσεις, φέξε μου και γλύστρισα. Τίποτα δεν αναλαμβάνει για την ώρα η forthnet. Θα πρέπει πριν μετακομίσεις, να γυρίσεις στον ΟΤΕ, να μεταφέρεις το τηλέφωνό σου στο νέο σπίτι και να κάνεις νέα αίτηση στη forthnet για να πας ξανά σε αυτήν. Και μόνο αυτό κατά τη γνώμη μου είναι λόγος αποτρεπτικός από το να ασχοληθείς με τη forthnet...
4. Θεωρητικά δεν υπάρχει λόγος να έχεις παρά ασήμαντη διαφοροποίηση. Πρακτικά μονο αν το δοκιμάσεις θα μπορείς να ξέρεις. Υπάρχουν περιπτώσεις που δεν άλλαξε τίποτα, υπάρχουν και άλλες που εμφανίστηκαν σοβαρά προβλήματα.

hel
25-05-08, 22:41
Kαι συμπληρώνοντας, θεωρητικά θα κλειδώνεις πιο πάνω γιατί έχεις χαμηλότερο snr με τη forthnet.

KOULIS68
25-05-08, 22:43
στην περιπτωση μετακωμισης , η πιο συντομη διαδικασια ειναι

πας στο νεο σπιτι παιρνεις νεο αριθμο.
και ζητας μεταφορα της υπηρεσιας στο νεο αριθμο . ετσι αποφευγεις το πεναλτυ.

απο την αλλη η διαδικασια να γυρισης την γραμμη στον οτε , μεταφορα φορητοτητας παει πολη.
γιατι πρωτα πρεπει αν κανεισ καταργησης της υπηρεσιας , 1 βδομαδα ισως παραπανω , μετα φορηττητα στον οτε καμια 10ρια μερες απο οτι ακουω. μεταφορα του τηλεφωνου στο νεο σπιτι, και μετα νεα αιτηση για ενεργοποιηση στην 4νετ.

ο πιο απλος τροπος ειναι να κανεις αιτημα μεταφορα σε νεο αριθμο.παλι αιτηση διακοπης αλλα ταυτοχρονα και νεα αιτηση .

chris2000
25-05-08, 22:45
Άρα να εύχομαι να μην μετακομίσω μέσα σε 1 χρόνο !!!!

Ο χρόνος που θα χρειαστεί να πάω απο ΟΤΕ σε Forthnet? Πόσο θα μείνω χωρίς internet και πόσο χωρίς τηλέφωνο?

KOULIS68
25-05-08, 22:48
το πεναλτυ δεν εχει να κανει , αφου στην ουσια δεν διακοπτης απλα μεταφερεις την υπηρεσια .
αλλα θα εχει καπια τελη στην νεα τηλ γραμημ του οτε διστηχως αλλα ειναι ο πιο συντομος δρομος.
βασικα προσ γκρεμος και πισω ρεμα ..

cyberten
26-05-08, 00:15
Άρα να εύχομαι να μην μετακομίσω μέσα σε 1 χρόνο !!!!

Ο χρόνος που θα χρειαστεί να πάω απο ΟΤΕ σε Forthnet? Πόσο θα μείνω χωρίς internet και πόσο χωρίς τηλέφωνο?

Στην περίπτωσή μου ( μόνο ADSL ) ένα βράδυ και όλοι έπαθαν πλάκα.:oneup:

hel
26-05-08, 10:09
Άρα να εύχομαι να μην μετακομίσω μέσα σε 1 χρόνο !!!!

Ο χρόνος που θα χρειαστεί να πάω απο ΟΤΕ σε Forthnet? Πόσο θα μείνω χωρίς internet και πόσο χωρίς τηλέφωνο?

3 εβδομάδες περίπου.
Χωρίς ίντερνετ μένεις από καθόλου μέχρι μερικές ώρες.
Χωρίς τηλέφωνο από μερικές ώρες μέχρι 1-2 μέρες.

ZAGNA
26-05-08, 10:15
Εγώ προσωπικά από τηλέφωνο έμεινα 30λεπτά . Και οι κλήσεις αποκαταστάθηκαν από/προς όλους τους παρόχους κατευθείαν.

theopan
26-05-08, 15:36
ο πιο απλος τροπος ειναι να κανεις αιτημα μεταφορα σε νεο αριθμο.παλι αιτηση διακοπης αλλα ταυτοχρονα και νεα αιτηση .

Απλούστερος, πλην όμως υπάρχουν άνθρωποι που έχουν το ίδιο σταθερό νούμερο 40 χρόνια και είναι λογική πιστεύω η απαίτησή τους να μην το αλλάξουν μόνο και μόνο επειδή η φόρθνετ εν έτει 2008 δε μπορεί να κάνει τη δουλειά της όπως πρέπει...

KOULIS68
26-05-08, 16:33
εφοσον μετακωμισεις και εισαι στο ιδιο Α/Κ τοτε συγουρα ναι αλλα δεν ξερω αν αλαξεις αστικο κεντρο αν μπορεις να παρεις μαζι σου τον αριθμο

theopan
27-05-08, 10:51
εφοσον μετακωμισεις και εισαι στο ιδιο Α/Κ τοτε συγουρα ναι αλλα δεν ξερω αν αλαξεις αστικο κεντρο αν μπορεις να παρεις μαζι σου τον αριθμο

Κανονικότατα. Αρκεί παλιός και νέος χώρος εγκατάστασης να έχουν τον ίδιο κωδικό περιοχής. Δε μπορείς δηλαδή να μεταφέρεις αριθμό από τη Λαμία στην Αθήνα, αλλά μπορείς χωρίς κανένα πρόβλημα να μεταφέρεις τον αριθμό από το Παγκράτι στον Πειραιά (210- σε 210-).

Aitherovamon
27-05-08, 19:23
Έχω αυτή την στιγμή ΟΤΕ Connex 24Mbit απο αρχές 2008.
Κάθε μήνα πληρώνω OTE internet (29.90) + ΠΑΓΙΟ ΟΤΕ ISDN (18.9) = 50 περίπου

Σκέφτομαι να πάω στο ιδιόκτητο δίκτυο της Forthnet αλλά έχω κάποιες απορίες.
1. Τώρα έχω ISDN γραμμή και η Forthnet έχει μόνο PSTN(νομίζω). Την αλλαγή της γραμμής την κάνω πρώτα στον ΟΤΕ και μετά πάω στην Forthnet? ή θα την κάνει αυτόματα η Forthnet?

2. Η Forthnet στο site της έχει 2 πακέτα
α. Forthnet ADSL με ταχύτητα έως 24Mbps ΜΟΝΟ με 19,50€/μήνα!
β. Forthnet ADSL Economy με ταχύτητα έως 24Mbps ΜΟΝΟ με 24,90€/μήνα!
τι διαφορά έχουν αυτά τα 2?
Εμένα με ενδιαφέρει το internet, δεν χρησιμοποιώ και τόσο πολύ το σταθερό.

3. Αν βάλω Forthnet και κάποια στιγμή μετακομίσω τι γίνεται? Την μεταφορά την κάνει η Forthnet με χρέωση/χωρίς χρέωση? (εννοείται ότι εκεί που θα πάω θα υπάρχει ιδιόκτητο δίκτυο)

4. Τώρα με τον OTE συγχρονίζω στα 18ΜΒit στην forthnet θα συγχρονίζω κάπου εκεί κοντά ή πολύ μακριά.

Φίλε μου σκέψου το αυτό που πας να κάνεις , απο οικονομικης πλευρας είναι καλύτερα, αλλα απο πλευρας υπηρεσιών χειρότερα.
Στο μαγαζί που δουλεύω στην καλλιθέα με τα ίδια χαρακτηριστικά με έσενα , κλειδώνω στα 13300 , τα 18000 ούτε στο όνειρο μου δεν τα βλέπω. Αν πάθεις καμοια βλάβη την τηλεφωνική υποστήριξη πρέπει να κάνεις ευχέλαιο για να την πιάσεις.
΅Εμείς πάντως στο μαγαζί ειμαστε έτοιμοι να κάνουμε την αντίθετη διαδρομή απο εσένα.

Antre
27-05-08, 19:50
Φίλε μου σκέψου το αυτό που πας να κάνεις , απο οικονομικης πλευρας είναι καλύτερα, αλλα απο πλευρας υπηρεσιών χειρότερα.
Στο μαγαζί που δουλεύω στην καλλιθέα με τα ίδια χαρακτηριστικά με έσενα , κλειδώνω στα 13300 , τα 18000 ούτε στο όνειρο μου δεν τα βλέπω. Αν πάθεις καμοια βλάβη την τηλεφωνική υποστήριξη πρέπει να κάνεις ευχέλαιο για να την πιάσεις.
΅Εμείς πάντως στο μαγαζί ειμαστε έτοιμοι να κάνουμε την αντίθετη διαδρομή απο εσένα.

Πριν πας forthnet έπιανες 18000 ; Μην ξεχνάς ότι δεν είναι μόνο το εκτιμόμενο line attenuation που βγάζει το router αλλά και άλλοι παράγοντες όπως θόρυβος, εσωτερική καλωδίωση κλπ που επηρεάζουν τη σύνδεση

hel
27-05-08, 22:45
Φίλε μου σκέψου το αυτό που πας να κάνεις , απο οικονομικης πλευρας είναι καλύτερα, αλλα απο πλευρας υπηρεσιών χειρότερα.
Στο μαγαζί που δουλεύω στην καλλιθέα με τα ίδια χαρακτηριστικά με έσενα , κλειδώνω στα 13300 , τα 18000 ούτε στο όνειρο μου δεν τα βλέπω. Αν πάθεις καμοια βλάβη την τηλεφωνική υποστήριξη πρέπει να κάνεις ευχέλαιο για να την πιάσεις.
΅Εμείς πάντως στο μαγαζί ειμαστε έτοιμοι να κάνουμε την αντίθετη διαδρομή απο εσένα.

Αν συμπληρώσεις τη φόρμα στο ίντερνετ σε παίρνουν αμέσως τηλέφωνο (από δική μου εμπειρία).

Lagman
28-05-08, 15:49
Αν δεν σε πειράζουν λάθη μηχανογραφικά όπως να στείλει τους κωδικούς πρόσβασης για τον αναλυτικό λογαριασμό σε κάποιον άσχετο που σημαίνει : τον αριθμό της ταυτότητας σου, το ΑΦΜ σου, την διεύθυνση κατοικίας σου, και όλες τις κλήσεις σου σε κάποιον άσχετο . Η να σε παίρνουν τηλέφωνο και να σου λένε ότι χρωστάς ενώ έχεις πληρώσει νωρίς .
Υπάρχουν αρκετές περιπτώσεις με αρκετά απίστευτα προβλήματα ...

Το αν συμφέρει η όχι εξαρτάτε από το τι θέλεις από την forthnet … πχ ένας φίλος είχε πρόβλημα 2 μέρες χωρίς τηλέφωνο δεν το πείραξε, εάν εσένα σε πείραζε τότε σου προτείνω να μείνεις στον ΟΤΕ γιατί τα προβλήματα είναι άπειρα και αν πιάσεις και διαβάσεις θα το δεις.

hel
28-05-08, 23:47
Στον λογαριασμό σου γράφεται ο αριθμός ταυτότητάς σου;
Και στον ΟΤΕ υπάρχουν παραδείγματα που έμειναν χωρίς τηλέφωνο 2 ημέρες.

thanasis38
29-05-08, 11:35
Στον λογαριασμό σου γράφεται ο αριθμός ταυτότητάς σου;
Και στον ΟΤΕ υπάρχουν παραδείγματα που έμειναν χωρίς τηλέφωνο 2 ημέρες.
εγω στον ΟΤΕ δεν εμεινα χωρις τηλεφωνο 2 μερες αλλα 5 (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=918865&postcount=5)

Lagman
29-05-08, 14:23
Στον λογαριασμό σου γράφεται ο αριθμός ταυτότητάς σου;
Και στον ΟΤΕ υπάρχουν παραδείγματα που έμειναν χωρίς τηλέφωνο 2 ημέρες.

Η στην σελίδα που βλέπεις τον αναλυτικό λογαριασμό η στο χαρτί που στέλνουμε με τον κωδικό αναγράφετε ο Αριθμός της ταυτότητας κανονικά , λες να έκανα λάθος η να λέω ψέματα ;

........Auto merged post: Lagman πρόσθεσε 1 λεπτά και 58 δευτερόλεπτα αργότερα ........


εγω στον ΟΤΕ δεν εμεινα χωρις τηλεφωνο 2 μερες αλλα 5 (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=918865&postcount=5)

Την είχα διαβάσει την περίπτωση σου πραγματικά ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΙ.

gourdo
29-05-08, 15:16
H forthnet εχει και isdn ιντερνετ αμα θες το τηλ να μεινει στον ΟΤΕ

atco
29-05-08, 23:40
apo conexx σε forthnet

h forthnet me sms με ενημερωνε για την πορεια της διαδικασίας και μου είχε προσδιορίσει την ημέρα αλλαγης 25 ημέρες πριν και ήταν συνεπής

καμία ω΄ρα διακοπής δεν κατάλαβα μπορεί να έγινε μεταξύ 8 και 12 που έλειπα το τηλεφωνο είχε προβλημα με τα εισερχομενα απο κινητα βονταφον απο τις 12:00 μέχρι αργά το βράδυ μάλλον

είχα kit on adsl toy OTE 756k μου το έκανε ο ΟΤΕ 1k με 16.50 ευρό το μήνα + F-SECURY 3 ΕΥΡΌ + ΠΑΓΙΟ ΟΤΕ = 65 ΕΥΡΌ ΠΕΡΙΠΟΥ

ΤΏΡΑ ΕΧΩ FORTHNET ME 24.50+24.50 + TΗΛΕΦΩΝΙΚΕΣ ΚΛΗΣΕΙΣ ΜΕ ΤΙΜΕΣ FORTHNET !

SPEED METER =1875 KBPS MEIKTI = 2062 KBPS

hel
30-05-08, 13:31
Η στην σελίδα που βλέπεις τον αναλυτικό λογαριασμό η στο χαρτί που στέλνουμε με τον κωδικό αναγράφετε ο Αριθμός της ταυτότητας κανονικά , λες να έκανα λάθος η να λέω ψέματα ;


Σε εμάς λέει μόνο το ΑΦΜ, όπως σε όλους τους λογαριασμούς (ΔΕΗ, ΕΥΔΑΠ). Τώρα το κοίταξα.

chris2000
30-05-08, 14:47
είχα kit on adsl toy OTE 756k μου το έκανε ο ΟΤΕ 1k με 16.50 ευρό το μήνα + F-SECURY 3 ΕΥΡΌ + ΠΑΓΙΟ ΟΤΕ = 65 ΕΥΡΌ ΠΕΡΙΠΟΥ

ΤΏΡΑ ΕΧΩ FORTHNET ME 24.50+24.50 + TΗΛΕΦΩΝΙΚΕΣ ΚΛΗΣΕΙΣ ΜΕ ΤΙΜΕΣ FORTHNET !

SPEED METER =1875 KBPS MEIKTI = 2062 KBPS


όταν λες 24.50 + 24.50 εννοείς το δίμηνο έτσι?
Δεν με ενδιαφέρει το τηλέφωνο και τόσο πολύ (αν θελω θα πάρω απο το κινητό ή το skype) το internet με ενδιαφέρει.
Μάλλον θα την κάνω την μεταφορά.
Θα σας ενημερώνω.

Ευχαριστώ όλους πάντως για τις ΓΡΗΓΟΡΕΣ απαντήσεις

@ ADSLgr.com All rights reserved.