PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβλήματα DNS της OTENET



kourabies2000
26-05-08, 13:34
Επειδή προηγούμενο μου post σβήστηκε σε άλλο topic (να υποθεσω ως offtopic) θέλω να ενημερώσω για ορισμένα προβλήμα της OTENET με sites και servers του εξωτερικού ως επι το πλήστον. Αν εχετε OTENET από την προηγουμενη εβδομάδα ενδέχεται να μην μπορείτε να "δείτε" αρκετούς servers (σελίδες, mail κτλ) του εξωτερικού. Αυτό τις πειρσσότερες φορές φτιάχνεται μετά από αρκετές ώρες ή ημέρες!!

Δυστυχώς η OTENET δεν ενημέρωσε κανέναν οτι γίνεται migration των DNS της OTENET σε OTEN και πάει λέγοντας... και επίσης δεν ενημερωσε πουθενά και κανέναν οτι το πρόβλημα προκλήθηκε οταν έγιναν αρκετά confiicts μεταξύ των DNS της ΟΤΕ και της OTENET.

To support βέβαια της OTEnet σε ολες τις περιπτωσεις δεν ειχε ιδέα και "δεν υπήρξε προβλημα ποτε"!!!

Είναι δυνατόν να μην λέει κανείς την αλήθεια σε αυτή τη χώρα και να μην παραδέχεται τα λάθη του;;; Να ξέρουμε τι γίνετια και οχι να ψάχνουμε επι ημέρες γιατι δεν μας έρχονται τα mail μας και να βριζουμε λαθους ανθρωπους!!!!

DSLaManiaC
26-05-08, 14:20
Μα όταν το support της OteNet δεν ενημερώνεται όντως δεν έχει ιδέα. :)

kourabies2000
26-05-08, 19:15
Συμφωνώ απόλυτο, αλλά αυτό δεν είναι ένα πρόβλημα του πάροχου;

Οταν σου λέει το support 'εγω δεν έχω προβλημα' εσυμετά αρχίζεις να κατηγορείς και να τα ρίχνεις στην εταιρεία που σου κάνει hosting ή οποία επίσης σου ορκίζεται οτι δεν έχει κανένα πρόβλημα. Και βέβαια... αφου και οι δύο δεν εχουν προβλημα ενας απο τους δυο λέει ΨΕΜΜΑΤΑ. Και αυτο το μαθαίνεις οταν βρίσκεις τον παλιό κολλητό σου που τυχαίνει να δουλεύει κάπου στην OTENET και μπορεί να σου μεταφέρει off the record το τι πρόβλημα έχει δημιουργηθεί!!!!!!

Και αφου εχουμε χασει δεκαδες email και δουλειες... μαθαινουμε οτι οι κακόμοιροι στην εταιρεία hosting που έχουμε ηταν οι τελευταίοι που δεν είχαν προβλημα!!!

Hunter 85
26-05-08, 20:03
Ρε παιδια ο ΟΤΕ κ η ΟΤΕΝΕΤ γιατι κατα τη γνώμη μου ειναι ένας ή καλύτερα ειναι αδέλφια.Οποτε μ@λ@..ζονται και οι δυο.Αν ειπα βλακεία και δεν ειναι ετσι συγχωρέστε με αλλα πριν 2 μήνες οταν έβαλα conn-x το τηλεφωνο ης OTENET και απο το σαιτ της ενεργοποιήθηκα. Ολα αυτά ειναι δικαιολογίες

sdikr
26-05-08, 21:16
Συμφωνώ απόλυτο, αλλά αυτό δεν είναι ένα πρόβλημα του πάροχου;

Οταν σου λέει το support 'εγω δεν έχω προβλημα' εσυμετά αρχίζεις να κατηγορείς και να τα ρίχνεις στην εταιρεία που σου κάνει hosting ή οποία επίσης σου ορκίζεται οτι δεν έχει κανένα πρόβλημα. Και βέβαια... αφου και οι δύο δεν εχουν προβλημα ενας απο τους δυο λέει ΨΕΜΜΑΤΑ. Και αυτο το μαθαίνεις οταν βρίσκεις τον παλιό κολλητό σου που τυχαίνει να δουλεύει κάπου στην OTENET και μπορεί να σου μεταφέρει off the record το τι πρόβλημα έχει δημιουργηθεί!!!!!!

Και αφου εχουμε χασει δεκαδες email και δουλειες... μαθαινουμε οτι οι κακόμοιροι στην εταιρεία hosting που έχουμε ηταν οι τελευταίοι που δεν είχαν προβλημα!!!

Και γιατί κανένας αλλός με την οτενετ δεν έχει αναφέρει παρομοιο πρόβλημα;

Minus_gr
27-05-08, 04:23
Επειδή προηγούμενο μου post σβήστηκε σε άλλο topic (να υποθεσω ως offtopic) θέλω να ενημερώσω για ορισμένα προβλήμα της OTENET με sites και servers του εξωτερικού ως επι το πλήστον. Αν εχετε OTENET από την προηγουμενη εβδομάδα ενδέχεται να μην μπορείτε να "δείτε" αρκετούς servers (σελίδες, mail κτλ) του εξωτερικού. Αυτό τις πειρσσότερες φορές φτιάχνεται μετά από αρκετές ώρες ή ημέρες!!

Δυστυχώς η OTENET δεν ενημέρωσε κανέναν οτι γίνεται migration των DNS της OTENET σε OTEN και πάει λέγοντας... και επίσης δεν ενημερωσε πουθενά και κανέναν οτι το πρόβλημα προκλήθηκε οταν έγιναν αρκετά confiicts μεταξύ των DNS της ΟΤΕ και της OTENET.

To support βέβαια της OTEnet σε ολες τις περιπτωσεις δεν ειχε ιδέα και "δεν υπήρξε προβλημα ποτε"!!!

Είναι δυνατόν να μην λέει κανείς την αλήθεια σε αυτή τη χώρα και να μην παραδέχεται τα λάθη του;;; Να ξέρουμε τι γίνετια και οχι να ψάχνουμε επι ημέρες γιατι δεν μας έρχονται τα mail μας και να βριζουμε λαθους ανθρωπους!!!!

Τι εννοείς DNS ΟΤΕ?Δηλαδή ποιο είναι-ήταν?Ο ΟΤΕ ποτέ δεν ήταν provider.Eιχε την ΟΤΕNET γι αυτό.
Ουτε DNS OTE υπάρχει ουτε smtp ΟΤΕ...οπότε το περι migration δεν μπορεί να υπάρξει.

Σε τέτοιες περιπτώσεις θα μπορούσε να φταίει ο provider γιατι δεν έχουν ενημερωθεί έγκυρα οι ns του(μέχρι να γίνει αυτό μπορεί να περάσουν ώρες και μέρες που έλεγες )γεγονός που δεν σημαίνει οτι φταίει κιόλας πάντα ή ο πάροχος(ΟΤΕ) σε πιθανό 'μπούκωμα' αφου μιλάς για σελίδες εξωτερικού της ΟΤΕglobe.

Κάνε ενα tracert να δείς τι γίνεται..(και αν μπορείς και με account forthnet πχ)

tolisp
27-05-08, 16:50
Και γιατί κανένας αλλός με την οτενετ δεν έχει αναφέρει παρομοιο πρόβλημα;

Γιατί μιλάμε για ανύπαρκτο πρόβλημα.... :whistle:
Από όσο ξέρω ΠΟΤΕ δεν υπήρχε πάροχος... connx η οτε... πάντα ΌΛΑ πήγαιναν μέσω OTEnet... άρα για ποια δήθεν "αλλαγή dns" μιλάμε? ;)

vkapartz
30-05-08, 21:10
Σίγουρα λειτουργεί σπασμένο τηλέφωνο (δηλ. ο kourabies2000 μεταφέρει ότι κατάλαβε) αλλά σίγουρα επίσης υπήρχε/υπάρχει υπάρχει πρόβλημα με τους DNS servers της otenet. Εγώ κατέληξα να βάλω IPs από σελίδες που συχνάζω καρφωμένες στο hosts, και έχω στα todo να βρω κανέναν σχετικά γρήγορο ανοιχτό DNS server.

........Auto merged post: vkapartz πρόσθεσε 5 λεπτά και 35 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Συμπληρώνω, για τους συνωμοσιολόγους, ότι το 99% των IPs που αναγκάστηκα να βάλω στο hosts είναι.. ύποπτες (τορεντάδικες, κτλ.). Οπότε μπορεί να δοκιμάζουν τίποτα φίλτρα, αν και το θεωρώ εξαιρετικά χλωμότατο.

:whistle:

JMK1234
30-05-08, 23:31
Το ίδιο πιστεύω και εγώ. Σίγουρα δοκιμάζουν κάποια φίλτρα ίσως για να πουλήσουν συνδέσεις αποκλειστικά για παιδιά.

sdikr
31-05-08, 00:52
Το ίδιο πιστεύω και εγώ. Σίγουρα δοκιμάζουν κάποια φίλτρα ίσως για να πουλήσουν συνδέσεις αποκλειστικά για παιδιά.

το σπαμ δεν είναι welcome στο adslgr

pelopas1
31-05-08, 01:22
kourabies2000

εχεις απολυτο δικαιο διοτι σε εμενα(τουλαχιστον εδω και 10 μερες) συμβαινει το εξεις παραλογο, και με τα οσα αναφερεις εδω συνεπαγεται στο προβλημα που εθιξες

οταν αφηνω το u-torrent ανοιχτο για διαρκεια των 2-3 ωρων και ανω(μπορει και σερρυ απο το πρωι μεχρι το βραδυ) τυχαινει να γινεται το εξεις κουφο
να μπορω να μπαινω μονο σε 1-2 sites (οπου να σημειωσω οτι ουτε εδω μπορω να μπω), αλλα και στα υπολοιπα sites απο το bookmark δεν μπορω να μπω με τιποτα...εδω ρε παιδια δεν μπορω να μπω ουτε στο hotmail ουτε στα ελληνικα mail sites
να σημειωσω επεισης οτι νεκρωνει και το u-torrent μερικες φορες, η μπορει και να κατεβαζει χωρις να μπορω να δω καμοια σελιδα του web

συμβαινει(πιθανως) η αιτια που αναφερεις παραπανω, και οπου δυστυχως ο μονος τροπος για να μπορω να βλεπω τα sites ειναι να αναγκαζομαι να κανω restart το pc......και στο τελος να ειναι ολα οκ

Υ㨨 δοκιμασα να κανω log off αλλα δυστυχως το προβλημα δεν λυνεται απο εκει

tolisp
31-05-08, 01:51
kourabies2000

εχεις απολυτο δικαιο διοτι σε εμενα(τουλαχιστον εδω και 10 μερες) συμβαινει το εξεις παραλογο, και με τα οσα αναφερεις εδω συνεπαγεται στο προβλημα που εθιξες

οταν αφηνω το u-torrent ανοιχτο για διαρκεια των 2-3 ωρων και ανω(μπορει και σερρυ απο το πρωι μεχρι το βραδυ) τυχαινει να γινεται το εξεις κουφο
να μπορω να μπαινω μονο σε 1-2 sites (οπου να σημειωσω οτι ουτε εδω μπορω να μπω), αλλα και στα υπολοιπα sites απο το bookmark δεν μπορω να μπω με τιποτα...εδω ρε παιδια δεν μπορω να μπω ουτε στο hotmail ουτε στα ελληνικα mail sites
να σημειωσω επεισης οτι νεκρωνει και το u-torrent μερικες φορες, η μπορει και να κατεβαζει χωρις να μπορω να δω καμοια σελιδα του web

συμβαινει(πιθανως) η αιτια που αναφερεις παραπανω, και οπου δυστυχως ο μονος τροπος για να μπορω να βλεπω τα sites ειναι να αναγκαζομαι να κανω restart το pc......και στο τελος να ειναι ολα οκ

Υ㨨 δοκιμασα να κανω log off αλλα δυστυχως το προβλημα δεν λυνεται απο εκει


Κλασικό παράδειγμα όπως ακριβώς το περιγράφεις τι παθαίνει η σύνδεση σου άμα μπουκώνεις με torrents ένα μέτριο και κάτω router και το pc...:whistle:
Κόψε τα torrents και θα δεις ότι... οι dns της otenet είναι ΜΙΑ ΧΑΡA (εδώ και χρονια... ) !!!

sunrise
31-05-08, 09:49
Και γιατί κανένας αλλός με την οτενετ δεν έχει αναφέρει παρομοιο πρόβλημα;

:oneup:

pelopas1
31-05-08, 09:55
Κλασικό παράδειγμα όπως ακριβώς το περιγράφεις τι παθαίνει η σύνδεση σου άμα μπουκώνεις με torrents ένα μέτριο και κάτω router και το pc...:whistle:
Κόψε τα torrents και θα δεις ότι... οι dns της otenet είναι ΜΙΑ ΧΑΡA (εδώ και χρονια... ) !!!

1 αντε 2 torrent φορτωνω, ειται για seeding ειται για leeching.Αυτο που λες δεν ισχυει
και κατα δευτερο το speedtouch 530V6 της thomson δεν ειναι μετριοτατο, μια χαρα κανει την δουλεια του
εαν οι dns της otenet ΗΤΑΝ ΜΙΑ ΧΑΡΑ δεν θα υπηρχαν τετοιου ειδους προβληματα

υγ¨δεν εχω router αλλα κανονικο modem

υγ 2 ¨αυτα που δηλωσα προηγουμενος ισχιουν σε οσα αναφερει ο kourabies2000

no_logo
31-05-08, 09:59
1 αντε 2 torrent φορτωνω, ειται για seeding ειται για leeching.Αυτο που λες δεν ισχυει

είναι αδιάφορο αν είναι 1 ή 10 torrents
ακόμα και με ένα αν οι ρυθμίσεις του client είναι παλαβές μπουκώνεις το σύμπαν




υγ¨δεν εχω router αλλα κανονικο modem

3χειρότερα :lol:

pelopas1
31-05-08, 10:36
δεν ξερω...μπορει στο μελλον να βαλω router...παντως οχι τωρα:hmm:

pnikolo
31-05-08, 15:44
δεν ξερω...μπορει στο μελλον να βαλω router...παντως οχι τωρα:hmm:

Γιατι το 530v6 δεν ειναι ρουτερ? Δεν εχει ethernet? :hmm:

pelopas1
31-05-08, 17:32
pnikolo

το ειχα αγορασει σαν απλο modem, οχι σαν ρουτερ

pnikolo
31-05-08, 17:38
pnikolo

το ειχα αγορασει σαν απλο modem, οχι σαν ρουτερ

Πως επικοινωνει με το pc με ethernet n usb? :hmm:

pelopas1
31-05-08, 17:46
με ethernet θυρα

αλλα για να βαλω ρουτερ θα χρειαστω οδηγο οσο αφορα για u-torrent,emule ..κλπ οσο αφορα για τα configurations

αυητ την ωρα που σοιυ γραφω γινονται τα προβληματα που ανεφερα παραπανω...ουτε στο hotmail δεν μπορω να μπω...αλλα κατεβαζει normal απο u-torrent

tolisp
01-06-08, 00:39
Νομίζω όλοι καταλάβαμε που είναι το πρόβλημα...:whistle:

pelopas1
01-06-08, 00:42
Νομίζω όλοι καταλάβαμε που είναι το πρόβλημα...:whistle:

και αλλος που λεει για θορυβους στην γραμμη :whistle::whistle::whistle::whistle::lol::lol:

vkapartz
01-06-08, 21:33
Η πρώτη IP που κάρφωσα στο hosts είναι 85.17.207.239 (για κάποιο από τους virtual hosts που εξυπηρετεί και ανήκει σε γνωστό τορεντάδικο). Η μοναδική σε καμια 15αρια που έχω βάλει χειροκίνητα και δεν είναι "ύποπτη", είναι η 83.138.134.205 για το www.capitolfilms.com.

Την πρώτη την έβαλα μετά από αρκετές ώρες ψαξίματος για να διαπιστώσω ότι δεν είχε πρόβλημα το site και ότι το nslookup δεν έφερνε αποτέλεσμα μόνο από τους DNS servers της otenet (προφανώς τουλάχιστο ένας δεν είχε πρόβλημα, για να βρω την IP). Από την τρίτη φορά και μετά (στη δεύτερη σιγουρεύτηκα ότι πάλι το DNS έφταιγε), έβαζα την IP στα hosts χωρίς να κάθομαι να ελέγχω.

Σε όλες όσες πρόσθεσα, μόλις τις έβαζα στο hosts λύνονταν και το πρόβλημα. Πάντως έχω καιρό να προσθέσω καινούρια, κι έβγαλα και τις υπόλοιπες να δω τι θα γίνει.

Αν έχει κανένας όρεξη να ελέγχει, ανοίγει γραμμή εντολών και γράφει, διαδοχικά:

nslookup
server dns1.otenet.gr
www.capitolfilms.com

όπου www.capitolfilms.com η σελίδα στην οποία δε μπορεί να μπει. Προφανώς αν δε βγει κανένα μήνυμα λάθους τότε δεν είναι πρόβλημα DNS.

@ ADSLgr.com All rights reserved.