PDA

Επιστροφή στο Forum : Το bootvis κατάφερε να μην bootαρει το pc.. Καμία λύση?



mpardsu
26-05-08, 15:13
Καλησπέρα, για να λύσω κάποια προβλήματα που είχα κατά το boot κάποιου μηχανήματος χρησιμοποιίησα το bootvis, όπως μου πρότεινε ένας συμφορουμίτης, και πραγματικά με έσωσε.

Το πρόβλημα είναι ότι πήγα να το χρησιμοποιήσω σε ένα άλλο μηχάνημα που bootαρε πολύ αργά και αφού μου έκανε τον αρχικό έλεγχο το έβαλα να μου κάνει optimize.
To pc ξεκίνησε κανονικά, μπήκε στον χρήστη και την ώρα που γινόταν το optimisation κόλλησε.
Ούτε το ποντίκι, ούτε το πληκτρολόγιο ανταποκρίνονταν για πάρα πολύ ώρα με αποτέλεσμα να του κάνω reset.

Το πρόβλημα είναι τώρα ότι δεν ξεκινάει καν ο υπολογιστής. Ακούγονται κάποια beeps από την mobo και μετά κολλάει. Δεν δίνει σήμα στην οθόνη ούτε εμφανίζει κάποια άλλη δραστηριότητα. To μόνο περίεργο είναι ότι αναβοσβήνει με σταθερή περίοδο το λαμπάκι της cpu.
Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι ότι από ότι φαίνεται έχει πειράξει, μάλλον, και το bios για να μην φορτώνει κάν..

Τι θα μπορούσα να κάνω?

29gk
26-05-08, 15:36
Αν το pc δεν ξεκιναει καν τοτε το πιθανοτερο ειναι πως εχεις προβλημα υλικου το οποιο προεκυψε με το στρεσαρισμα του bootvis.

Κρατα ενα δισκο και μονο την καρτα γραφικων και το πληκτρολογιο και δοκιμασε να εκκινησεις το συστημα. Αν δεν ξεκιναει βγαλε τις μνημες και δοκιμασε με την μια μονο. Παρακολουθησε τα μπιπ και αν μπορεις γραψε εδω ποσα σου κανει. Σιγουρεψου πως cpu και μνημες πατανε καλα και σωστα.

Θάνος
26-05-08, 16:12
Τα παραπάνω που σου είπε ο φίλος, καθώς κι ένας καθαρισμός του cmos.
Συνήθως η απουσία ρεύματος καί μπαταρίας αρκεί, αλλά σε κάποιες χρειάζεται να αλλάξεις καί θέση στο τζαμπεράκι, αν έχει, για να κάνει clear coms.
Το μάνιουαλ της μητρικής θα σε διαφωτίσει καλύτερα γιά το πως πρεπει να γίνει στην συγκεκριμμένη μητρική.

Gordito
26-05-08, 16:34
Πολυ καλα τα ειπε ο 29gk. Δεν μπορω να φανταστω καλυτερο τροπο να περιγραψει καποιος τα βηματα.

Ευγε :oneup:

mpardsu
26-05-08, 20:01
Δεν ξέρω τι ακριβώς είχε γίνει αλλά με το που αποσυνέδεσα το pc από το ρεύμα και έβγαλα και ξανάβαλα τα dimms της ram ξεκίνησε και δουλεύει μία χαρά. Πιθανά να κούνησα και κάτι άλλο γιατί τσέκαρα ότι όλα πατάνε καλά και μάλλον αυτό έφταιγε.

Σας ευχαριστώ πολύ όλους.

edit: Ρε nikchris τι έγινε? Από τον dmx στην pa(pa)ris?

@ ADSLgr.com All rights reserved.