PDA

Επιστροφή στο Forum : Μειωση attenuation



man with no name
26-05-08, 18:18
Απο το Φεβρουαριο του 2007 οταν αποφασισα να μπω και γω στο κοσμο του ADSL,το attenuation του downstream κυμαινοταν παντα στο 41,5 και ξαφνικα εδω και καμποσες μερες εχει μειωθει στο 37,5.Τι εγινε ξαφνικα μικρυνε η αποσταση απο το DSLAM; Ειναι εφικτο να συμβει κατι τετοιο και ποιοι μπορει να ειναι οι λογοι που εγινε αυτη η μειωση;

vaggoulas
26-05-08, 18:22
Απο το Φεβρουαριο του 2007 οταν αποφασισα να μπω και γω στο κοσμο του ADSL,το attenuation του downstream κυμαινοταν παντα στο 41,5 και ξαφνικα εδω και καμποσες μερες εχει μειωθει στο 37,5.Τι εγινε ξαφνικα μικρυνε η αποσταση απο το DSLAM; Ειναι εφικτο να συμβει κατι τετοιο και ποιοι μπορει να ειναι οι λογοι που εγινε αυτη η μειωση;
Μήπως άλλαξες εξοπλισμό ή καλώδίωση?Ίσως και να άλλαξαν πόρτα και γι'αυτό να βλέπεις αυτές τις διαφορές.

man with no name
26-05-08, 18:30
Μήπως άλλαξες εξοπλισμό ή καλώδίωση?Ίσως και να άλλαξαν πόρτα και γι'αυτό να βλέπεις αυτές τις διαφορές.

Οχι δεν αλλαξα ουτε εξοπλισμο ουτε καλωδιωση.Λες να εγινε αλλαγη πορτας;

vaggoulas
26-05-08, 18:33
Οχι δεν αλλαξα ουτε εξοπλισμο ουτε καλωδιωση.Λες να εγινε αλλαγη πορτας;
Ίσως.Λες να μετακόμισες και να μην το έχεις καταλάβει ακόμα :lol:???????

[Insomniac]
26-05-08, 20:29
Μάλλον από ADSL2+ mode, γύρισες σε ADSL2 ή ADSL.

George_Prix
26-05-08, 21:07
Απο το Φεβρουαριο του 2007 οταν αποφασισα να μπω και γω στο κοσμο του ADSL,το attenuation του downstream κυμαινοταν παντα στο 41,5 και ξαφνικα εδω και καμποσες μερες εχει μειωθει στο 37,5.Τι εγινε ξαφνικα μικρυνε η αποσταση απο το DSLAM; Ειναι εφικτο να συμβει κατι τετοιο και ποιοι μπορει να ειναι οι λογοι που εγινε αυτη η μειωση;

Και εμενα τελευταια επεσε 2 μοναδες.

Τελικα εχει να κανει και με τις αλλαγες που κανει ο καθε παροχος στο DSLAM. ;)

Γιατι απο οσο ειδα το σπιτι μου δε μετακινηθηκε.

Erwdios
26-05-08, 22:53
Εμένα αντιθέτως, αντί να πέσει το attenuation, αυξήθηκε. :evil:
Από 30, 8 πήγε 31,8. Τι στο καλό γίνεται, κόβουν από εμένα και δίνουν σε εσάς? :lol:
Και αυτό είναι το λιγότερο, από εκεί που είχα ένα disconnect την ώρα, τώρα έχω ένα κάθε μισή περίπου.
Μέχρι στιγμής το μόνο που με ενοχλούσε, ήταν το αργό browsing που είχα, καθώς από tracker, κατεβάζω πάντα με 410 σταθερά.
Ήρθε ο καιρός όμως να πάρω νέο PC και πλέον θέλω να παίζω και κανένα COD4 διαδικτυακά.
Υπό αυτές τις προυποθέσεις, no way.
Από αύριο μπαίνω στο κηνύγι των βλαβών ΟΤΕ, να μου πουν τι να κάνω.
Αν είναι να φέρω ηλεκτρολόγο να ελέγξω τη γραμμή, να το κάνω, αλλά ας μου πουν ότι δεν είναι δικό τους πρόβλημα.
Ευχηθείτε μου καλή τύχη. :oneup: :lol:

panoc
26-05-08, 23:01
disconect καθε μια ωρα με 4αρα 18snr και 31att???

εγω με πολυ χειροτερα στατιστικα εχω disconect μια φορα καθε 3-4 μερες.

pnikolo
26-05-08, 23:12
Εμένα αντιθέτως, αντί να πέσει το attenuation, αυξήθηκε. :evil:
Από 30, 8 πήγε 31,8. Τι στο καλό γίνεται, κόβουν από εμένα και δίνουν σε εσάς? :lol:
Και αυτό είναι το λιγότερο, από εκεί που είχα ένα disconnect την ώρα, τώρα έχω ένα κάθε μισή περίπου.
Μέχρι στιγμής το μόνο που με ενοχλούσε, ήταν το αργό browsing που είχα, καθώς από tracker, κατεβάζω πάντα με 410 σταθερά.
Ήρθε ο καιρός όμως να πάρω νέο PC και πλέον θέλω να παίζω και κανένα COD4 διαδικτυακά.
Υπό αυτές τις προυποθέσεις, no way.
Από αύριο μπαίνω στο κηνύγι των βλαβών ΟΤΕ, να μου πουν τι να κάνω.
Αν είναι να φέρω ηλεκτρολόγο να ελέγξω τη γραμμή, να το κάνω, αλλά ας μου πουν ότι δεν είναι δικό τους πρόβλημα.
Ευχηθείτε μου καλή τύχη. :oneup: :lol:

Ενωσε το ρουτερ απ' ευθειας στη κεντρικη πριζα, εαν εχεις εκει παραλληλη γραμμη αποσυνδεσε την και δες εαν θα αλλαξουν τα στοιχεια της συνδεσης και αν εξακολουθουν οι αποσυνδεσεις ;)

Erwdios
26-05-08, 23:57
Ενωσε το ρουτερ απ' ευθειας στη κεντρικη πριζα, εαν εχεις εκει παραλληλη γραμμη αποσυνδεσε την και δες εαν θα αλλαξουν τα στοιχεια της συνδεσης και αν εξακολουθουν οι αποσυνδεσεις ;)

Παράλληλη γραμμή, εννοείς και δεύτερη τηλεφωνική πρίζα λογικά ε?
Το σπίτι είναι ενοικιαζόμενο και μέχρι στιγμής δεν έχω ανακαλύψει δεύτερη τφ πρίζα.
Το router το έχω ήδη ενώσει απ' ευθείας στη πρίζα (χωρίς τη παρεμβολή του splitter) και τα στατιστικα παραμένουν τα ίδια.
Η μόνη διαφορά που έχω δεί, είναι ότι με το καινούργιο PC και με το ίδιο λειτουργικό (Xp Pro Ελληνικά) έχω συνήθως snr 20, το οποίο όμως μετά τις αποσυνδέσεις πέφτει στα 16 και σταδιακά ανεβαίνει στα 20. :hmm:

hel
27-05-08, 00:12
Εμένα αντιθέτως, αντί να πέσει το attenuation, αυξήθηκε. :evil:
Από 30, 8 πήγε 31,8. Τι στο καλό γίνεται, κόβουν από εμένα και δίνουν σε εσάς? :lol:
Και αυτό είναι το λιγότερο, από εκεί που είχα ένα disconnect την ώρα, τώρα έχω ένα κάθε μισή περίπου.
Μέχρι στιγμής το μόνο που με ενοχλούσε, ήταν το αργό browsing που είχα, καθώς από tracker, κατεβάζω πάντα με 410 σταθερά.
Ήρθε ο καιρός όμως να πάρω νέο PC και πλέον θέλω να παίζω και κανένα COD4 διαδικτυακά.
Υπό αυτές τις προυποθέσεις, no way.
Από αύριο μπαίνω στο κηνύγι των βλαβών ΟΤΕ, να μου πουν τι να κάνω.
Αν είναι να φέρω ηλεκτρολόγο να ελέγξω τη γραμμή, να το κάνω, αλλά ας μου πουν ότι δεν είναι δικό τους πρόβλημα.
Ευχηθείτε μου καλή τύχη. :oneup: :lol:

Αργό browsing αδικαιολόγητο με αυτή την ταχύτητα από tracker. Eγώ με 1 MB/s σταθερό δεν έχω κανένα πρόβλημα. Βέβαια με 5 downloads max.
Τώρα είδα ότι έχεις το baudtec , και δεν ξέρω πως τα πάει με τα p2p.
Η αύξηση του att σου μπορεί να μην σημαίνει τίποτα. Σε όλους παίζει 1 μονάδα πάνω κάτω (σε εμένα με το speedtouch πήγαινε από 17-19.5 ).

Erwdios
27-05-08, 00:21
Αργό browsing αδικαιολόγητο με αυτή την ταχύτητα από tracker. Eγώ με 1 MB/s σταθερό δεν έχω κανένα πρόβλημα. Βέβαια με 5 downloads max.
Τώρα είδα ότι έχεις το baudtec , και δεν ξέρω πως τα πάει με τα p2p.
Η αύξηση του att σου μπορεί να μην σημαίνει τίποτα. Σε όλους παίζει 1 μονάδα πάνω κάτω (σε εμένα με το speedtouch πήγαινε από 17-19.5 ).

Με τα p2p όπως έγραψα, τα πάει περίφημα. Τερματισμένο συνέχεια σε τεσσάρα γραμμή.
Το browsing σε συνδυασμό με τις αποσυνδέσεις είναι που μου τινάζουν τα νεύρα στον αέρα.
Θα δοκιμάσω να το συνδέσω μέσω ethernet, για να δω μήπως υπάρχει κάποιο πρόβλημα με το wireless, αν και πολύ αμφιβάλλω.

pnikolo
27-05-08, 00:39
Με τα p2p όπως έγραψα, τα πάει περίφημα. Τερματισμένο συνέχεια σε τεσσάρα γραμμή.
Το browsing σε συνδυασμό με τις αποσυνδέσεις είναι που μου τινάζουν τα νεύρα στον αέρα.
Θα δοκιμάσω να το συνδέσω μέσω ethernet, για να δω μήπως υπάρχει κάποιο πρόβλημα με το wireless, αν και πολύ αμφιβάλλω.

Δε νομιζω να αλλαξει κατι! :hmm:
Στη κεντρικη πριζα θα το καταλαβεις αν εχει 1 ζευγαρι καλωδια (κοκκινο - μπλε) η 2 ζευγαρια επανω. ;)

Erwdios
27-05-08, 01:23
Δε νομιζω να αλλαξει κατι! :hmm:
Στη κεντρικη πριζα θα το καταλαβεις αν εχει 1 ζευγαρι καλωδια (κοκκινο - μπλε) η 2 ζευγαρια επανω. ;)


Μόλις άνοιξα την πρίζα και διαπίστωσα ότι έχω δύο ζεύγη καλωδίων.
Παίζει να είναι πρόβλημα η παράλληλη γραμμή?
Να σημειώσω ότι το δεύτερο ζεύγος καλωδίου, απλώς υπάρχει, δεν είναι συνδεδεμένο με την πρίζα.
Να δοκιμάσω να κάνω τράμπα τα καλώδια, μήπως έχω καλύτερη τύχη?

pnikolo
27-05-08, 02:15
Μόλις άνοιξα την πρίζα και διαπίστωσα ότι έχω δύο ζεύγη καλωδίων.
Παίζει να είναι πρόβλημα η παράλληλη γραμμή?

Οχι αν δεν ειναι συνδεμενο δεν παιζει ρολο. Ειναι 2η γραμμη για 2ο τηλεφωνο.
Οχι μην ενωσεις τιποτα :nono:

030366
27-05-08, 08:37
To attenuation μπορεί να "παίζει" και λόγω μαγνητικών κυμάτων. Κάποιες σύσκευες μπορούν άνετα να επηρεάσουν τις τιμές του. Μην το δένετε κόμπο ότι αν έχετε ένα συγκεκριμένο attenuation πώς δεν θα αλλάξει είτε προς τα πάνω είτε προς τα κάτω. Και σίγουρα δεν σημαίνει πώς μετακινήθηκε το dslam. :p

Erwdios
27-05-08, 10:46
Οχι αν δεν ειναι συνδεμενο δεν παιζει ρολο. Ειναι 2η γραμμη για 2ο τηλεφωνο.
Οχι μην ενωσεις τιποτα :nono:

Το λοιπόν, χθες το βράδυ, για 2 ωρίτσες που ήμουν στο PC, δεν έκανε κανένα disconnect και γενικά το browsing με κλειστό το utorrent, (ώστε να μην γονατίζει τη σύνδεση λόγω του upload), κυμάνθηκε σε ικανοποιητικά επίπεδα.
Το ίδιο συνέβη και το Σάββατο το βράδυ, όπου προφανώς το δίκτυο ήταν αποφορτισμένο.
Δηλαδή, όποτε φορτώνει το δίκτυο, εμένα θα μου γίνονται τα νεύρα τσατάλια? :evil:
Pnikolo, καμία πρόταση?

pnikolo
27-05-08, 15:31
Το λοιπόν, χθες το βράδυ, για 2 ωρίτσες που ήμουν στο PC, δεν έκανε κανένα disconnect και γενικά το browsing με κλειστό το utorrent, (ώστε να μην γονατίζει τη σύνδεση λόγω του upload), κυμάνθηκε σε ικανοποιητικά επίπεδα.
Το ίδιο συνέβη και το Σάββατο το βράδυ, όπου προφανώς το δίκτυο ήταν αποφορτισμένο.
Δηλαδή, όποτε φορτώνει το δίκτυο, εμένα θα μου γίνονται τα νεύρα τσατάλια? :evil:
Pnikolo, καμία πρόταση?

Φιλε μου, συνηθως το "φορτωμα" του δικτυου δεν δημιουργει αποσυνδεσεις. Ειναι πολλες οι αιτιες που μπορουν να συμβαλλουν ομως σε αυτο. Ριξε μια ματια εδω http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=201683 για να δεις μερικες απο τις αιτιες. Ειναι -πολλες φορες- δυσκολο να βρεθουν οι αιτιες (οταν τα στατιστικα βεβαια ειναι καλα) αλλα και χρονοβορες ;)

man with no name
27-05-08, 18:34
;2072048']Μάλλον από ADSL2+ mode, γύρισες σε ADSL2 ή ADSL.

Τωρα που το παρατηρησα το dsl type απο g.992.5 γυρισε σε g.992.3. Αυτη η αλλαγη εγινε απο το ρουτερ(γιατι εγω δεν πειραξα τιποτα) η απο τον ΟΤΕ;

pnikolo
27-05-08, 19:11
Τωρα που το παρατηρησα το dsl type απο g.992.5 γυρισε σε g.992.3. Αυτη η αλλαγη εγινε απο το ρουτερ(γιατι εγω δεν πειραξα τιποτα) η απο τον ΟΤΕ;

Απο το ρουτερ, σε εριξε σε adsl2 ;)

man with no name
27-05-08, 20:00
Απο το ρουτερ, σε εριξε σε adsl2 ;)

Και μια αλλη αξιολογη βελτιωση ειναι οτι μειωθηκαν κατα πολυ τα FEC,CRC,HEC errors:oneup:

pnikolo
27-05-08, 20:31
Και μια αλλη αξιολογη βελτιωση ειναι οτι μειωθηκαν κατα πολυ τα FEC,CRC,HEC errors:oneup:

Εαν το πας και σε απλο adsl θα φτιαξουν κι τα αλλα χαρακτηρηστικα ;)

man with no name
27-05-08, 20:39
Εαν το πας και σε απλο adsl θα φτιαξουν κι τα αλλα χαρακτηρηστικα ;)

Ετσι απλα για να μαθαινω και γω μηπως γνωριζετε πως αλλαζουμε dsl type στο speedtouch:hmm:

pnikolo
27-05-08, 20:48
Ετσι απλα για να μαθαινω και γω μηπως γνωριζετε πως αλλαζουμε dsl type στο speedtouch:hmm:

Με telnet η με το προγραμμα DMT ευκολοτερα. Κατεβασετο απο εδω αν θες http://dmt.mhilfe.de/

man with no name
27-05-08, 21:01
Με telnet η με το προγραμμα DMT ευκολοτερα. Κατεβασετο απο εδω αν θες http://dmt.mhilfe.de/

Σας ευχαριστω πολυ για την πολυτιμη βοηθεια που μου προσφερατε:)

Erwdios
29-05-08, 02:16
Οχι αν δεν ειναι συνδεμενο δεν παιζει ρολο. Ειναι 2η γραμμη για 2ο τηλεφωνο.
Οχι μην ενωσεις τιποτα :nono:

Pnikolo, σκέφτηκα κάτι, γι' αυτό επανέρχομαι.
Μου είπες ότι υπάρχει δεύτερη τηλεφωνική γραμμή στο σπίτι μου, σύμφωνα με αυτά που σου περιέγραψα (δεύτερο ζεύγος καλωδίων στη κεντρική πρίζα).
ΑΝ κάνω αίτηση στη NetOne, που δίνει και τους 2 μήνες δοκιμής δωρεάν :clap: και επειδή βλέπω και τις αναμονές που έχει στη διεκπεραίωση των αιτήσεων :whistle: και δεν διακινδυνεύω με την καμία να μείνω χωρίς net, θα μπορώ να έχω στη μία γραμμή τον ΟΤΕ και στην άλλη τη NetOne, μέχρι να αποφασίσω τι με συμφέρει περισσότερο και να καταργήσω είτε τον έναν, είτε τον άλλο πάροχο ή το δεύτερο ζεύγος καλωδίων, παρέχει μόνο σύνδεση δεύτερης τηλεφωνικής συσκευής? :down:

pnikolo
29-05-08, 03:34
Pnikolo, σκέφτηκα κάτι, γι' αυτό επανέρχομαι.
Μου είπες ότι υπάρχει δεύτερη τηλεφωνική γραμμή στο σπίτι μου, σύμφωνα με αυτά που σου περιέγραψα (δεύτερο ζεύγος καλωδίων στη κεντρική πρίζα).
ΑΝ κάνω αίτηση στη NetOne, που δίνει και τους 2 μήνες δοκιμής δωρεάν :clap: και επειδή βλέπω και τις αναμονές που έχει στη διεκπεραίωση των αιτήσεων :whistle: και δεν διακινδυνεύω με την καμία να μείνω χωρίς net, θα μπορώ να έχω στη μία γραμμή τον ΟΤΕ και στην άλλη τη NetOne, μέχρι να αποφασίσω τι με συμφέρει περισσότερο και να καταργήσω είτε τον έναν, είτε τον άλλο πάροχο ή το δεύτερο ζεύγος καλωδίων, παρέχει μόνο σύνδεση δεύτερης τηλεφωνικής συσκευής? :down:

Φυσικα μπορεις αρκει να βαλεις και 2 τηλεφωνικη συνδεση (και αλλο νουμερο δηλαδη).Εγω εχω 2 τηλεφωνα και 2γραμμη συσκευη αλλα μια συνδεση νετ :oneup:

@ ADSLgr.com All rights reserved.