PDA

Επιστροφή στο Forum : Προτασεις για μητρικη και καρτα γραφικων για λινουξοκουτι



allergic
26-05-08, 20:16
Μετα απο πολλα χρονια, ετοιμαζομαι για αγορα καινουριου pc και θα ηθελα μια βοηθεια απο σας πανω σε μερικα περιφερειακα.

Αρχικα να ξεκαθαρισω μερικα πραγματα :

1. Συνολικο budget Κουτιου : 400 ευρω

2. επεξεργαστης: Amd X2 5000, αρα socket AM2

3. Μαρκες προτιμησης μητρικης : Gigabyte, Asus με προυπολογισμο Maximum τα 60 ευρω

4. Καρτα γραφικων : Nvidia.

5. λειτουργικο συστημα : Aποκλειστικα Linux

6.[EDIT] Για ολα πλην αυτων για τα οποια ρωταω, εχω κατασταλαξει και δεν με ενδιαφερουν προτασεις.

Δεδομενου οτι τα χρηματα που αναφερω παραπανω ΔΕΝ αλλαζουν θα ηθελα τις προτασεις σας για :

1. το chipset της μητρικης, δεδομενου οτι αυτη κοστιζει οσο ανεφερα. Με λιγα λογια ψαχνω οτι καλυτερο για τα παραπανω χρηματα.

2. το chipset καρτας γραφικων Nvidia, δεδομενου οτι δεν θα παιξω ΠΟΤΕ παιχνιδια, και θελω μια λυση με Max κοστος τα 40 ευρω. Η μονη απαιτηση μου ειναι να εχω καλη αποδοση με το compiz. Σε περιπτωση που καποιος εχει να προτεινει καποια συγκεκριμενη καρτα, θα με ενδιεφερε ιδιαιτερα αν αυτη ειχε παθητικη ψυξη.



Ευχαριστω εκ των προτερων.

nstamoul
26-05-08, 20:42
Αύριο θα είναι έτοιμο ένα pcάκι περίπου στις προδιαγραφές σου.

Μητρική Gigabyte με ενσωματωμένη κάρτα γραφικών 3200 (επιδόσεων μιας 3450 μιας και στην ουσία είναι το ίδιο τσιπάκι).Απλά η κορυφαία και με διαφορά IGP.

Θα το δοκιμάσω με τους latest drivers και θα σου πω αποτελέσματα μήπως και σε βολέψει η ενσωματωμένη (η οποία φυσικά είναι και fanless).

Επεξεργαστής θα είναι ο 4850Ε που έχει χαμηλότερο tdp,άρα πιο κρύος και ήσυχος.

Δες και ένα review

http://www.phoronix.com/scan.php?page=article&item=amd_780g_linux&num=1

esquellot
26-05-08, 20:49
ASUS M3N78-EMH HDMI (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.522611)

allergic
26-05-08, 20:51
ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας.

Θα ηθελα να ξεκαθαρισω πως μαλλον κινουμαι για ανεξαρτητη καρτα γραφικων, καθως η ενσωματωμενη με φοβιζει καπως ως λυση.

Djore
26-05-08, 20:52
ΚΟΥΤΙΑ - CASES (PER.700069) INNOVATOR MIDI TOWER LC323-09 450W BLACK SILVER 39.00 €

ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΗΣ - CPU (PER.559938) AMD ATHLON 64 X2 4450E 2.3GHZ DUAL CORE BOX 63.00 €

ΜΝΗΜΗ RAM (PER.552047) SUPERTALENT T800UB2GV 2GB DDR2 PC2-6400 800MHZ 38.00 €

ΜΗΤΡΙΚΗ ΚΑΡΤΑ (PER.522611) ASUS M3N78-EMH HDMI 68.00 €

ΣΚΛΗΡΟΣ ΔΙΣΚΟΣ (PER.301581) SEAGATE BARRACUDA 7200.10 ST3320620AS 320GB 16MB SATA2 49.00 €

DVD RECORDER (PER.331689) NEC OPTIARC AD-7203S LABELFLASH BULK BLACK 24.80 €

Αξία προϊόντων: 281.80 €

ο επεξεργαστής είναι ενεργειακά αποδοτικός και για αυτό στο πρότεινα
αύξησε την χωρητικότητα τον δίσκων κατα βούληση και κατα budget
Κάρτα γραφικών κατα πάσα πιθανότητα θα σε ικανοποιήσει η εσωτερική ... ... την βλέπεις αν δεν σου κάνει ... παίρνεις μια οποία δηποτε Nvidia στο κόστος που λές ...


ΥΓ . μήπως πρέπει να υπάρξη ξεχωριστό sub forum για Linux hardware ???

nstamoul
26-05-08, 21:14
Do not fear :P

Απ' ότι φαίνεται είναι υπεραρκετή για desktop χρήση και light gaming.

Anyway όπως ειπώθηκε αν δεν σε ικανοποιεί παίρνεις μια εξωτερική και ούτε γάτα ούτε ζημιά.

WAntilles
26-05-08, 21:27
Να η δική μου πρόταση:

37286

allergic
26-05-08, 21:38
Η αληθεια ειναι οτι ειναι ελκυστικοτατη η λυση αυτη απλως ο 4πυρηνος μου φαινεται too much για τις αναγκες μου.

Οπως και να χει κραταω στα υποψιν τη Motherboard η οποια φαινεται μια χαρα.

Patentman
26-05-08, 21:47
5. λειτουργικο συστημα : Aποκλειστικα Linux

Εδω μαλλον θα πρεπει να δεχεσε προτασεις μονο περι αυτου. Καθως η 780G μητρικες δεν πρεπει να ειναι το φορτε σε linux. Ασε που το 780 ειναι ενεργοβορο και ακριβο σε σχεση με το 690G ενω απο την αλλη το 690G προβληματικο (το SB600 βασικα).
Μαλλον προς nvidia πας.


1. το chipset της μητρικης, δεδομενου οτι αυτη κοστιζει οσο ανεφερα. Με λιγα λογια ψαχνω οτι καλυτερο για τα παραπανω χρηματα.

Εφοσον δεν σε νοιαζει και το θεμα ΑΜ2+ τοτε πας σε καθαρη ΑΜ2 μητρικη, φθηνοτερη και χωρις παιδικες ασθενειες (καλυτερη υποστηριξη bios & linux).
Κατι σε ASUS M2N-VM/DVI (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.522599) ειναι καλο αλλά εφοσον δεν ειμαι και ο ειδικοτερος σε θεμα linux ψαξε την σε αυτον τον τομεα και μετα χτυπα την.


2. το chipset καρτας γραφικων Nvidia, δεδομενου οτι δεν θα παιξω ΠΟΤΕ παιχνιδια, και θελω μια λυση με Max κοστος τα 40 ευρω. Η μονη απαιτηση μου ειναι να εχω καλη αποδοση με το compiz. Σε περιπτωση που καποιος εχει να προτεινει καποια συγκεκριμενη καρτα, θα με ενδιεφερε ιδιαιτερα αν αυτη ειχε παθητικη ψυξη.


Αν δεν σου φτασει η ενσωματωμενη καρτα γραφικων χτυπα μια BIOSTAR GF 8500GT 512MB PCI-E RETAIL silent (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.516934) αφου πρωτα ψαξεις το θεμα linux + compiz fusion.



Απ' ότι φαίνεται είναι υπεραρκετή για desktop χρήση και light gaming.

Εδω αλλά και στο προγουμενο μηνυμα εχω την εντυπωση πως αναφερεσε σε χρηση windows και οχι αποκλειστικα linux.


1. Συνολικο budget Κουτιου : 400 ευρω
Δεδομενου οτι τα χρηματα που αναφερω παραπανω ΔΕΝ αλλαζουν θα ηθελα τις προτασεις σας για :

...Maximum τα 60 ευρω
...Max κοστος τα 40 ευρω.


Εδω εχω απορια.
Εφοσον δινεις μεχρι και 400 ευρω, πως απο την αλλη θετεις ανωτατο οριο στην μητρικη και την καρτα γραφικων απο την στιγμη που οπως φαινεται εχεις ηδη επεξεργαστη/μνημες/οτι αλλο (αυτο το συμπερασμα βγαινει) αφου δεν ρωτας για αυτα.

........Auto merged post: Patentman πρόσθεσε 3 λεπτά και 46 δευτερόλεπτα αργότερα ........


6.[EDIT] Για ολα πλην αυτων για τα οποια ρωταω, εχω κατασταλαξει και δεν με ενδιαφερουν προτασεις.

Μαλλον εννοεις οτι θελεις να σου βγει μεγιστο 400 ευρω ολα μαζι.
Αυτα που ρωτας εδω αλλα και με αυτα που εχεις ηδη αγορασει/αποφασισει ο ιδιος.

Αλλά τοτε δεν μας ενδιαφερει το ποσο θελεις να σου βγει αλλά το ποσο πρεπει να κανει καθε τι που ρωτας ή σε συνολο ποσο θελεις να κανουν αυτα που ρωτας (και μονο).

allergic
26-05-08, 21:49
Απλα για να ειμαι εντος budget, τα κομματια που λειπουν πρεπει περιπου να κοστιζουν οσο αναφερω, δεδομενου οτι οι ενδεικτικες τιμες εχουν ειναι ικανες για αξιοπρεπες hardware.

WAntilles
26-05-08, 21:52
Η αληθεια ειναι οτι ειναι ελκυστικοτατη η λυση αυτη απλως ο 4πυρηνος μου φαινεται too much για τις αναγκες μου.

Έχεις ιδέα όμως πόσο καλά θα αξιοποιήσει ο linux kernel και scheduler τις τεράστιες ικανότητες για βαθύ multitasking, και την τεράστια αποκρισιμότητα του Phenom;

Ένα πράγμα θα σου πω μόνο από το διαστημόπλοιο εδώ και μια βδομάδα που έχω:

Οι εργασίες αρχίζουν ΠΡΙΝ τις ζητήσω, και τελειώνουν ΠΡΙΝ αρχίσουν.

ΤΕΤΟΙΑ αποκρισιμότητα.



ΥΓ: Patentman από Linux έχεις μαύρα μεσάνυχτα, και πας και προτείνεις και hardware κι από πάνω;

Patentman
26-05-08, 21:58
ΥΓ: Patentman από Linux έχεις μαύρα μεσάνυχτα, και πας και προτείνεις και hardware κι από πάνω;

Μαυρα ή ασπρα τα πραγματα ειναι απλα.

Οτο νεο εχει και παιδικες ασθενειες στην αρχη, οι οποιες με τον καιρο λυνονται ή αλλιως πηγαινουν στα χρονοντουλαπα οι πατατες μητρικες.
Και λυνονται μεσω bios, drivers, kernel, program fixes, κτλ, μεχρι και με αλλαγη revision μητρικης.

Καλυτερα να ψαξει σε μια ωριμη και ποιοτικη λυση για την οποια θα εχουν δωσει τα παντα οι κοινοτητες παρα να παριστανει τον beta tester για να κερδισει...τιποτα απο θεμα αποδοσης (εφοσον θα εχει X2 επεξεργαστη).

Το νεο ειναι νωπο και ανωριμο. Καλυτερα τοτε να περιμενει μεχρι να αποδειξει το υλικο την αξια του και οχι να ενθουσιαστει οτι θα εχει ψωνισει "τεχνολογια".

gkimonas
26-05-08, 22:04
Sorry που μπαίνω σφήνα αλλά σε εγκατάσταση linux σε ASUS M3N78-EMH HDMI που έγινε πρόσφατα έχω να πω πως η μητρική είναι η καλύτερη επιλογή.
Αν και ενσωματωμένη κάρτα γραφικών το φιουζόνιο πετάει. :oneup:

Αντιθέτως σε Windows xp υπήρχαν κάποια προβλήματα στην εγκατάσταση όπως μου είπε ο τύπος.

nnn
26-05-08, 22:17
Ο φίλος που άνοιξε το θέμα ζητά συγκεκριμένα πράγματα, αφήστε τα περί windows κλπ στην άκρη.

Djore
26-05-08, 22:19
αξίζει να υπάρξει subforum για linux hardware ... απαντήσεις όπως την πίο πάνω (gkimonas ) θα μας βοηθήσουν αρκετά ...

flamelab
26-05-08, 22:22
αξίζει να υπάρξει subforum για linux hardware ... απαντήσεις όπως την πίο πάνω θα μας βοηθήσυν αρκετά ...

Nαι, γιατί στο γενικό Subforum μπαίνουν ως επι πλείστον χρήστες Windows.

Συμφωνώ με WAn. Βάλε τον πιο φθηνό Phenom και μνήμη >=4 GB. nVidia --> οποιαδήποτε mid-low από εποχής 7xxx και μετά (δηλ. 7100 - 7400, 7600 // 8200 -8500,8600//9600(?)) , και την M/B που προτείνει ο gkimonas.

allergic
26-05-08, 23:10
Αναλογιστειτε οτι αυτη τη στιγμη ειμαι καλυμμενος με ενα Pentium 4 2.53, οποτε πραγματικα θεωρω στην περιπτωση μου τον phenom υπερβολη.

Οσο για τα 4 gb μνημης, αυτη τη στιγμη με οσα κανω στο Pc μου δεν ξεπερνω ποτε τα 300-400 mb χρησης, οποτε γι αρχη τουλαχιστον θα αρκεστω στα 2 Gb.

Βασικος αξονας της αγορας μου ειναι η αποδοση/τιμη και ειναι πραγματικα ευκαιρια αυτο τον καιρο ενας φτηνος amd με μια αξιοπρεπη Mobo.

gkimonas
26-05-08, 23:16
Στο προηγούμενο μου μήνυμα που αναφέρθηκα στην μητρική το συγκεκριμένο άτομο έχει επάνω έναν AMD ATHLON 64 X2 4800+ και είναι αρκετά ευχαριστημένος, και ιδιαίτερα στην τιμή που τον πήρε.

Δεν έχω βαθειές γνώσεις σε επεξεργαστές για να πω κάτι περισσότερο αλλά και ο ίδιος μου είπε χαρακτηριστικά πως το μετάνιωσε που δεν πήρε έναν Phenom πάντως.;)

WAntilles
26-05-08, 23:22
Μαυρα ή ασπρα τα πραγματα ειναι απλα.

Οτο νεο εχει και παιδικες ασθενειες στην αρχη, οι οποιες με τον καιρο λυνονται ή αλλιως πηγαινουν στα χρονοντουλαπα οι πατατες μητρικες.
Και λυνονται μεσω bios, drivers, kernel, program fixes, κτλ, μεχρι και με αλλαγη revision μητρικης.

Μπλα-μπλα-μπλα-μπλα.

Προσωπικά, για πράγματα που δεν γνωρίζω, δεν μιλάω αλλά μασάω.

esquellot
26-05-08, 23:27
Αναλογιστειτε οτι αυτη τη στιγμη ειμαι καλυμμενος με ενα Pentium 4 2.53, οποτε πραγματικα θεωρω στην περιπτωση μου τον phenom υπερβολη.

Οσο για τα 4 gb μνημης, αυτη τη στιγμη με οσα κανω στο Pc μου δεν ξεπερνω ποτε τα 300-400 mb χρησης, οποτε γι αρχη τουλαχιστον θα αρκεστω στα 2 Gb.

Βασικος αξονας της αγορας μου ειναι η αποδοση/τιμη και ειναι πραγματικα ευκαιρια αυτο τον καιρο ενας φτηνος amd με μια αξιοπρεπη Mobo.

Αν μπορείς πάρε τον phenom & 4GB μνήμης. Once you go quad you'll never look back!

allergic
26-05-08, 23:53
wantilles, το τροφοδοτικο που μου προτεινεις το εχεις???


με ενδιαφερει ιδιαιτερα ναι ειναι αθορυβο.

WAntilles
26-05-08, 23:56
wantilles, το τροφοδοτικο που μου προτεινεις το εχεις???


με ενδιαφερει ιδιαιτερα ναι ειναι αθορυβο.

Ναι.

2 τέτοια εδώ και 3+ χρόνια.

Πολύ καλής ποιότητας, αθόρυβα.

Και σε αυτήν την τιμή - έπεσε η τιμή τους - απλά εξαιρετική πρόταση.

Αυτή τη στιγμή που μιλάμε, τροφοδοτούν το καθένα έναν AMD K8 Athlon-64-X2.

JediMasterMANIAC
27-05-08, 01:40
www.linudslgr.com :D:twisted::twisted::rtfm::closed:

allergic
29-05-08, 12:07
Τελικα η υποθεση ειχε ενα εντελος διαφορετικο τελος, αφου επι της ουσιας μου χαριστηκαν τα παρακατω:

- Amd X2 3800+
- Asus M2n-sli deluxe
-Nvidia 7600 gt
-2x512 ddr2 800

Ετσι, αγοραζοντας εναν seagate barracunda 500 gb, αλλα 2x1 ddr2 800 και ενα τροφοδοτικο thermaltake 550 watt, εστησα το νεο μου μηχανημα.

Σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας.

gkimonas
29-05-08, 12:40
Καλορίζικο allergic :)
Περιμένουμε σχόλια και παρατηρήσεις μετά το στήσιμο.:oneup:

c4lex
29-05-08, 12:45
Καλορίζικο κι από μένα :)

allergic
29-05-08, 12:52
Καλορίζικο allergic :)
Περιμένουμε σχόλια και παρατηρήσεις μετά το στήσιμο.:oneup:

Γενικα δεν ειμαι hardware junkie και εχοντας αξιολογησει τις αναγκες μου, ακομα και αυτο το μηχανημα το θεωρω υπερβολικο. Αν αγοραζα επεξεργαστη θα αγοραζα τον αντιστοιχο στα 2.6 αλλα απ οτι φαινεται δε θα ειχε και μεγαλο νοημα αν κρινω απ αυτον που εχω αυτη τη στιγμη.

Ολα δουλεψαν αμεσως με το debian unstable amd64 και το συστημα απλα ΠΕΤΑΕΙ. Η πλακα ειναι οτι συνεχως το εχω σε powersaving mode οπου επι της ουσιας ο καθε πυρηνας δουλευει κατα το ημισυ.

Οσον αφορα τα γραφικα, εκανα μια δοκιμη με compiz και αυτη τη φορα με Nvidia(μεχρι τωρα ειχα ati) και η αποδοση ηταν ακριβως η ιδια με της ati radeon 9600 pro και τον Open driver. Δηλαδη μετρια(παλαιοτερα με τον Open driver Ηταν αψογη αλλα με την παροδο του χρονου κατι εχει αλλαξει)
. Σε καμια περιπτωση δε φταιει βεβαια η καρτα η οποια ειναι απλα διαστημικη σε σχεση με την παλια μου. Βεβαια λιγο με αφορα το ζητημα αφου compiz δεν τρεχω ποτε.

gkimonas
29-05-08, 12:54
Γενικα δεν ειμαι hardware junkie και εχοντας αξιολογησει τις αναγκες μου, ακομα και αυτο το μηχανημα το θεωρω υπερβολικο. Αν αγοραζα επεξεργαστη θα αγοραζα τον αντιστοιχο στα 2.6 αλλα απ οτι φαινεται δε θα ειχε και μεγαλο νοημα αν κρινω απ αυτον που εχω αυτη τη στιγμη.

Ολα δουλεψαν αμεσως με το debian unstable amd64 και το συστημα απλα ΠΕΤΑΕΙ. Η πλακα ειναι οτι συνεχως το εχω σε powersaving mode οπου επι της ουσιας ο καθε πυρηνας δουλευει κατα το ημισυ.

Οσον αφορα τα γραφικα, εκανα μια δοκιμη με compiz και αυτη τη φορα με Nvidia(μεχρι τωρα ειχα ati) και η αποδοση ηταν ακριβως η ιδια με της ati radeon 9600 pro και τον Open driver. Δηλαδη μετρια(παλαιοτερα με τον Open driver Ηταν αψογη αλλα με την παροδο του χρονου κατι εχει αλλαξει)
. Σε καμια περιπτωση δε φταιει βεβαια η καρτα η οποια ειναι απλα διαστημικη σε σχεση με την παλια μου. Βεβαια λιγο με αφορα το ζητημα αφου compiz δεν τρεχω ποτε.

Θα δεις όμως στο βάθος του χρόνου ότι το compiz σου θα είναι πιο σταθερό χωρίς προβλήματα κλπ
Όσον αφορά το powersaving το έθεσες ως module στον πυρήνα?

allergic
29-05-08, 13:00
Θα δεις όμως στο βάθος του χρόνου ότι το compiz σου θα είναι πιο σταθερό χωρίς προβλήματα κλπ
Όσον αφορά το powersaving το έθεσες ως module στον πυρήνα?

Για το compiz ισως εχεις δικιο, γιατι τωρα που το θυμηθηκα, η αψογη αποδοση στην οποια αναφερομαι ηταν με beryl.

σχετικα με το Powersaving, Κατ αρχας ενεργοποιησα το Cool 'n' quiet απ το bios.

Στη συνεχεια φορτωσα τα Modules powernow-k8 cpufreq_ondemand τα οποια και προσθεσα στο /etc/modules

Eπειτα εγκατεστησα το cpufrequtils, δημιουργησα το /etc/default/cpufrequtils βασει του επεξεργαστη μου.

Τελος εγκατεστησα το kpowesave με το οποιο ελεγχω τον powersaving governor.

37476

gkimonas
29-05-08, 13:04
Σωστός. :oneup:

Τώρα όσον αφορά τα modules που φόρτωσες, μου κάνει εντύπωση που έχεις φορτώσει cpufreq_ondemand, έχω την εντύπωση πως είναι για core2 Intel αυτό ενώ για Amd το πρώτο αρκεί.
Anyway, κάποιος ο οποίος γνωρίζει καλύτερα μπορεί να το επιβεβαιώσει ή όχι.

:oneup:

allergic
29-05-08, 13:08
Σωστός. :oneup:

Τώρα όσον αφορά τα modules που φόρτωσες, μου κάνει εντύπωση που έχεις φορτώσει cpufreq_ondemand, έχω την εντύπωση πως είναι για core2 Intel αυτό ενώ για Amd το πρώτο αρκεί.
Anyway, κάποιος ο οποίος γνωρίζει καλύτερα μπορεί να το επιβεβαιώσει ή όχι.

:oneup:

δεν αρκει το πρωτο αν θες τον ondemand governor. To το extra module ειναι για να φορτωνει αυτον. Και σε μενα και σε αλλους δεν ηταν φορτωμενο απο μονο του και χρειαζεται να γινει με το χερι.

allergic
30-05-08, 13:55
Update:

Λειτουργωντας 2 μερες το παρον συστημα, με ενοχλει αφανταστα ο θορυβος ο οποιος προκαλειται απ το ενεργο συστημα ψυξης της 7600 gt σε σημειο που σκεφτομαι πολυ σοβαρα να την αντικαταστησω, καθως δεν σκοπευω να παραμεινω σε τετοια επιπεδα θορυβου δεδομενου οτι δεν παιζω.

Ο patentaman παραπανω προτεινε μια 8500gt Με παθητικη ψυξη. εχει κανεις υποψιν του επιδοσεις της με compiz??

σε καθε περιπτωση οποιος εχει αποψη πανω στο θεμα θα ηθελα να μου προτεινει καρτες με nvidia chip και παθητικο συστημα ψυξης μεχρι και 50 ευρω.

gkimonas
30-05-08, 13:58
Update:

Λειτουργωντας 2 μερες το παρον συστημα, με ενοχλει αφανταστα ο θορυβος ο οποιος προκαλειται απ το ενεργο συστημα ψυξης της 7600 gt σε σημειο που σκεφτομαι πολυ σοβαρα να την αντικαταστησω, καθως δεν σκοπευω να παραμεινω σε τετοια επιπεδα θορυβου δεδομενου οτι δεν παιζω.

Ο patentaman παραπανω προτεινε μια 8500gt Με παθητικη ψυξη. εχει κανεις υποψιν του επιδοσεις της με compiz??

σε καθε περιπτωση οποιος εχει αποψη πανω στο θεμα θα ηθελα να μου προτεινει καρτες με nvidia chip και παθητικο συστημα ψυξης μεχρι και 50 ευρω.

Εδώ με μια 7300GT fanless το compiz πετάει σε περιβάλλον με πατούσα.

Είχα πάρει μια 8600GT αλλό λόγω προβλήματος με το chipset της mobo μου, είχα προβλήματα και ξαναγύρισα σε στην παραπάνω.

Δεν ασχολούμαι με παιχνίδια, με καλύπτει απόλυτα.
Φυσικά καλύτερα να πάρεις μια series 8, υπάρχουν πολύ καλές τιμές.

Ορίστε μια πρόταση από μένα.
http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.512672

@ ADSLgr.com All rights reserved.