PDA

Επιστροφή στο Forum : Λανθασμένοι λογαριασμοί



efstat
26-05-08, 18:31
Όλα καλά με τις κινήσεις της HOL.Έχω όμως την εντύπωση, ότ είναι εντελώς ανέτιμη.
Τί έχει να πει για το αλλαλούμ στους λογαριασμούς που στέλνει χρεώνοντας ξανά τους προηγούμενους μήνες που πληρώσα;
Λογιστές πρέπει να γίνουμε για να μη μας φάει τζάμπα λεφτά;;;;;
Μάλλον εισαγγελεας πρεπει να το δει!!!

konapo
26-05-08, 19:08
Όλα καλά με τις κινήσεις της HOL.Έχω όμως την εντύπωση, ότ είναι εντελώς ανέτιμη.
Τί έχει να πει για το αλλαλούμ στους λογαριασμούς που στέλνει χρεώνοντας ξανά τους προηγούμενους μήνες που πληρώσα;
Λογιστές πρέπει να γίνουμε για να μη μας φάει τζάμπα λεφτά;;;;;
Μάλλον εισαγγελεας πρεπει να το δει!!!

Δεν χρεώνει τους προηγούμενους μήνες 2 φορές φίλε. Απλά, υπήρξε καθυστέρηση στην έκδοση και παράδοση των λογαριασμών το τελευταίο διάστημα λόγω του ότι γινόταν αναβάθμιση στο λογιστικό τους σύστημα. Και με μένα το ίδιο συνέβη, και σε φίλους και στην αρχή βλέποντας το συνολικό υπόλοιπο νομίσαμε πως δεν έχει περαστεί η προηγούμενη πληρωμή μας. Με μια ματιά μπορείς να δεις βέβαια πως κάτι τέτοιο δεν ισχύει και πως δεν θα μπορούσε να είναι διαφορετικά, γιατί αν εσύ έχεις πάρει με καθυστέρηση τον λογαριασμό της 29/2 και τον έχεις πληρώσει π.χ. στις 2/4, τότε όταν θα σου έρθει ο λογαριασμός της 31/3 είναι λογικό να μην περιλαμβάνει την αποπληρωμή της 2/4. Εκτός κι αν η τεχνολογία στην HOL έχει προχωρήσει τόσο πολύ που προβλέπουν και το μέλλον. :) Με μια απλή ματιά στην ημερομηνία έκδοσης του παραστατικού θα σε βοηθήσει να καταλάβεις.
Σε κάθε περίπτωση, για αποφυγή προβλημάτων, καλό θα είναι στην οποιαδήποτε εξόφληση του οποιουδήποτε λογαριασμού της οποιασδήποτε εταιρείας, να κρατάμε τα αποδεικτικά, έτσι ώστε σε περίπτωση λάθους να μην μας αναγκάσει κανείς να πληρώσουμε 2 φορές το ίδιο ποσό και να είμαστε καλυμένοι.

kinggreece
26-05-08, 22:09
κρατατε ολους τους λογαριασμους διοτι αυτοι δεν πανε καθολου καλα τελικα...............ΕΙΣΑΓΓΕΛΕΑΣ ΥΠΑΡΧΕΙ?

guzel
26-05-08, 22:33
η καθυστερηση στους λογαριαμουσ απο αυτο το μηνα ειναι παρελθον.. πλεον θα τους στελνουν στην ωρα τους και με ημερομηνια ληξης αρκετες ημερες αργοτερα απο την παραλαβη του λογαριαμου

gkimonas
26-05-08, 22:35
Κ εγώ δεν έχω παράπονο, έστειλαν λογαριασμό αυτόν τον μήνα.
Το θέμα είναι πως είμαι πίσω πόσους μήνες γιατί απλώς δεν είχαν στείλει.:p

kozi1989
26-05-08, 22:58
Αίσχος....
Ορίστε:
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=206242

lsavvaid
27-05-08, 03:35
Ο τελευταίος πάλι μου ήρθε διπλός αλλά το γράφει πως αν έχεις πληρώσει τον προηγούμενο πληρώνεις μόνο ότι σου αναλογεί. Βέβαια κρατάτε τις αποδείξεις γιατί εδώ ισχύει...φύλα τα ρούχα σου για να χεις τα μισά

dimitris_v
27-05-08, 08:53
η καθυστερηση στους λογαριαμουσ απο αυτο το μηνα ειναι παρελθον.. πλεον θα τους στελνουν στην ωρα τους και με ημερομηνια ληξης αρκετες ημερες αργοτερα απο την παραλαβη του λογαριαμου

Όντως για πρώτη φορά έλαβα το λογαριασμό στην ώρα του, με λήξη μέσα Ιουνίου, αλλά επιβεβαίωσα όπως είχε ξαναγραφτεί σε άλλο θέμα ότι έκαναν γαργάρα την έκπτωση 5% για τους παλιούς συνδρομητές.
Λέτε να βρέθηκε το κονδύλι για να δώσουν δωρεάν sms?:lol:

wezor
28-05-08, 08:19
Δεν ξερω αν ειμαι off topic βεβαια.. αλλα εγω εχω παρει το φοιτιτικο πακετο της HOL 6/1 μεσο ΔΙΟΔΟΣ που προπληρωνεις για ενα χρονο.. το εχω 2 μηνες κ δεν εχω προπληρωσει ακομα κατι.Ξερετε αν το πληρωνεις την στιγμη που σου φερνει ο courier τον εξοπλησμο?κ εχθες μου ηρθε λογαριασμος να πληρωσω 20 ευρω internet για τους 2 μηνες που εχω κ υποτιθεται ειναι το προπληρωμενο.. τι να κανω να τα πληρωσω?η παιζει να μου ερθει καποια στιγμη να πληρωσω κ τα 118 ευρω που κοστιζει το προπληρωμενω πακετο που εχω.. κ θα τα πληρωσω διπλα... :(

efstat
28-05-08, 09:27
Δεν χρεώνει τους προηγούμενους μήνες 2 φορές φίλε. Απλά, υπήρξε καθυστέρηση στην έκδοση και παράδοση των λογαριασμών το τελευταίο διάστημα λόγω του ότι γινόταν αναβάθμιση στο λογιστικό τους σύστημα. Και με μένα το ίδιο συνέβη, και σε φίλους και στην αρχή βλέποντας το συνολικό υπόλοιπο νομίσαμε πως δεν έχει περαστεί η προηγούμενη πληρωμή μας. Με μια ματιά μπορείς να δεις βέβαια πως κάτι τέτοιο δεν ισχύει και πως δεν θα μπορούσε να είναι διαφορετικά, γιατί αν εσύ έχεις πάρει με καθυστέρηση τον λογαριασμό της 29/2 και τον έχεις πληρώσει π.χ. στις 2/4, τότε όταν θα σου έρθει ο λογαριασμός της 31/3 είναι λογικό να μην περιλαμβάνει την αποπληρωμή της 2/4. Εκτός κι αν η τεχνολογία στην HOL έχει προχωρήσει τόσο πολύ που προβλέπουν και το μέλλον. :) Με μια απλή ματιά στην ημερομηνία έκδοσης του παραστατικού θα σε βοηθήσει να καταλάβεις.
Σε κάθε περίπτωση, για αποφυγή προβλημάτων, καλό θα είναι στην οποιαδήποτε εξόφληση του οποιουδήποτε λογαριασμού της οποιασδήποτε εταιρείας, να κρατάμε τα αποδεικτικά, έτσι ώστε σε περίπτωση λάθους να μην μας αναγκάσει κανείς να πληρώσουμε 2 φορές το ίδιο ποσό και να είμαστε καλυμένοι.
Φίλε μου, αν έχεις εξώφληση λογαριασμού μέσω πιστωτικής κάρτας, τρέχα να πάρεις τα λεφτά σου πίσω !! Θα φάς τρεις μήνες. Νομίζω, ότι δε φταίει η αναβάθμιση. Απλώς η HOL είναι ανέτιμη και ανίκανη να διαχειρειστεί (προς το παρόν τουλάχιστον) τόσους συνδρομητές!
Κατά τη γνώμη μου απαράδεκτο γιατί πέφτει στις πλάτες μας
Ντροπή τους!!

dikal
28-05-08, 11:04
Φίλε μου, αν έχεις εξώφληση λογαριασμού μέσω πιστωτικής κάρτας, τρέχα να πάρεις τα λεφτά σου πίσω !! Θα φάς τρεις μήνες. Νομίζω, ότι δε φταίει η αναβάθμιση. Απλώς η HOL είναι ανέτιμη και ανίκανη να διαχειρειστεί (προς το παρόν τουλάχιστον) τόσους συνδρομητές!
Κατά τη γνώμη μου απαράδεκτο γιατί πέφτει στις πλάτες μας
Ντροπή τους!!

Συνέβη και σε μένα το Δεκέμβριο να μου χρεώσουν στην πιστωτική μια πληρωμή που είχα κάνει στην τράπεζα. Τον επόμενο μήνα χωρίς να τους πάρω τηλέφωνο είχαν κάνει συμψηφισμό της διπλής χρέωσης με το νέο λογαριασμό.

SteVen200984
28-05-08, 13:47
Εμένα μου έχουν συμβεί όλα όσα λέτε παραπάνω, τα συμπεράσματα είναι τα εξής (από το πιο πρόσφατο στο πιο παλιό):
Όντως αυτό το μήνα για πρώτη φορά μετά από καιρό ο λογαριασμός ήρθε αργά μεν (στις 28/5 παραλαμβάνω λογαριασμό για τέλη Απριλίου), είχε όμως ημερομηνία λήξης 13/6. Οπότε πρώτο θετικό. Επίσης παρατήρησα ότι αλλάξανε την ημερομηνία έκδοσης του λογαρασμού και από εκεί που ήταν την τελευταία μέρα του εκάστοτε μήνα τώρα λέει 16/5.
Διπλοχρεώσεις μου είχαν έρθει και εμένα με εκείνο το λογαριασμό που ήρθε μετά από 2 μήνες αντί για έναν, και αφού τις εντόπισα ζήτησα με τηλεφώνημα (τρις) και e-mail την έκδοση πιστωτικού. Πράγματι, μου αφαιρέσανε από τον επόμενο λογαριασμό μου. Θετικό νο2.
Το μεγάλο πρόβλημα είναι η εξόφληση με πιστωτική κάρτα. Όσο η HOL την πάλευε με τις χρεώσεις την πλήρωνα με VISA και δεν είχα ποτέ κανένα πρόβλημα "διπλοχρέωσης" καθώς επίσης ποτέ δεν έφαγα στο κεφάλι τα ανόητα χαράτσια των τραπεζών και των ΕΛΤΑ στην εξόφληση των λογαρισαμών. Κατά τη διάρκεια όμως μιας διακοπής βαρβάτης (16 μέρες) που είχα περίπου το Νοέμβρη, διέκοψα την πάγια εντολή εξόφλησης μέσω VISA και όταν έστειλα fax να την ξαναενεργοποιήσουν (τον Ιανουάριο αυτό) κάποιος καλός Θεός με έσωσε και εκείνοι το έχασαν. Οπότε όταν ήρθαν οι διπλοχρεώσεις ευτυχώς δεν τα "άρπαξε" τα λεφτά αυτόματα η HOL γιατί όπως είπε και ο φίλος, μία να βρεις το λάθος, μία να τα πάρεις πίσω, χέζε ψηλά και αγνάντευε.
Εγώ επί 5 μήνες δεν πλήρωνα τους λογαριασμούς και όταν είδα με τα μάτια μου το πιστωτικό πήγα και τα έδωσα όλα μετρητά στα ΕΛΤΑ και ησύχασα. Βέβαια έτσι πλήρωσα το απαράδεκτο από κάθε άποψη χαράτσι του 1,20€. Τώρα λέω (και αφού δεν τοκίζονται τα χρωστούμενα ποσά) να αφήνω και να πληρώνω κάθε 2-3 λογαρισαμούς στα ΕΛΤΑ και να είμαστε όλοι ωραίοι.

edit: Κάνω ένα έντιτ για να ενημερώσω ότι το λογαριασμό που ήρθε σήμερα τον πλήρωσα δίνοντας μεν την κάρτα μου, αλλά μέσω του easypay της Τράπεζας Πειραιώς. (Λέει ότι) δεν χρεώνει τίποτα. Θα φανεί στο χειροκρότημα, αν είναι όμως καλό βολεύει, πληρώνεις με κάρτα και χωρίς χαράτσι, αρκεί να το κάνεις κάθε μήνα ξεχωριστά.

-21grams
29-05-08, 08:42
Δύο ενδεχόμενα υπάρχουν:
(1) Έχουν μπλέξει τα μπούτια τους
(2) Μας κλέβουν κανονικά

Καλά είναι δυνατόν στον λογαριασμό να μην υπάρχουν αντιστοιχίες παγίων και κλήσεων;
Γιατί αυτό συμβαίνει - σ' εμένα τουλάχιστον.
Παρατηρώ π.χ. τον τελευταίο λογαριασμό που ήρθε (όπως πάντα ΕΚΠΡΟΘΕΣΜΑ)
Αναφέρει:
(1η σελίδα)
ΠΕΡΙΟΔΟΣ ΤΙΜΟΛΟΓΗΣΗΣ - ΑΠΟ 01/04/08 ΕΩΣ 30/04/08
και στην 2η σελίδα, ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΡΕΩΣΕΩΝ
Συνδρομή Double Play home 12/1 από 12/4/2008 έως 11/5/2008
ενώ στις υπηρεσίες όπου καταγράφονται τα πέραν του παγίου έξοδα (κινητά, διεθνή κλπ) λέει (πάλι) 1/4/2008 έως 30/4/2008!

Αυτό βέβαια είναι το λιγότερο, καθότι έχουν ρίξει ένα καπέλο >10€
Μπαίνω (ελέγχω τακτικά τι συμβαίνει) στο MyAccount => Ανάλυση κλήσεων και βλέπω το κόστος κλήσεων στα 26,92914€, στρογγυλοποιημένο σε 2 δεκαδικά ψηφία 26,93
Προσθέτοντας και το πάγιο των 34,51€ προκύπτει το ποσό των 61,44 €
Η HOL όμως στο Σύνολο Τρέχοντος Λογαριασμού έχει τυπώσει 71,91

Και εις ανώτερα :angryr:

dikal
29-05-08, 11:44
Προσθέτοντας και το πάγιο των 34,51€ προκύπτει το ποσό των 61,44 €


Εμένα στην ανάλυση κλήσεων μου εμφανίζει τις κλήσεις μέχρι 19/4. Μήπως και σε σένα συμβαίνει κάτι τέτοιο και δε βλέπεις τη χρέωση για όλον τον Απρίλιο;

Τι πάγιο είναι αυτό το 34,51; Το πάγιο του προγράμματος 12/1 είναι 40,98€ με ΦΠΑ. Μήπως η διαφορά σου είναι και από το ΦΠΑ;

-21grams
29-05-08, 12:47
Εμένα στην ανάλυση κλήσεων μου εμφανίζει τις κλήσεις μέχρι 19/4. Μήπως και σε σένα συμβαίνει κάτι τέτοιο και δε βλέπεις τη χρέωση για όλον τον Απρίλιο;

Τι πάγιο είναι αυτό το 34,51; Το πάγιο του προγράμματος 12/1 είναι 40,98€ με ΦΠΑ. Μήπως η διαφορά σου είναι και από το ΦΠΑ;
Τελικά είχες δίκιο dikal.
Κοιτούσα μόνο τα "Σύνολα ανά γραμμή" (την μικρή λίστα)
Έλεγξα και την "Ανάλυση κλήσεων" και όντως η τελευταία καταγεγραμμένη κλήση αντιστοιχεί στις 19/04 (μεσημέρι).
Οι υπόλοιπες γιατί δεν εμφανίζονται;
Και πως ξέρω εγώ τι έχουν χρεώσει στις τελευταίες 11 μέρες;

'Οσον αφορά το πάγιο + ΦΠΑ, στον λογαριασμό αναγράφονται τα εξής:
ΚΑΘΑΡΗ ΑΞΙΑ € 29,00
ΚΑΤ. ΦΠΑ 19
ΑΞΙΑ ΦΠΑ € 5,51
Δεν ξέρω αν παίζει κάποιο ρόλο το γεγονός ότι είμαι παλιός (και πολυυυυυυυυυυυυυυύ ταλαιπωρημένος) συνδρομητής.
Στο παρελθόν (και όσο ήμουν ακόμη σε shared LLU 4/1) θυμάμαι να ένα 5% *έκπτωση*...

Θέλω να επικοινωνήσω μαζί τους, όχι όμως μέσω του τηλ. κέντρου αλλά με e-mail.
Ξέρει κανείς το e-mail του αντίστοιχου τμήματος; το sales@hol.gr που βλέπω στο MyAccount;

dikal
29-05-08, 13:13
Και πως ξέρω εγώ τι έχουν χρεώσει στις τελευταίες 11 μέρες;


Από το Management tools επιλέγεις eMoney - > hol eMoney, πατάς "Ανάλυση" στο "Πορτοφόλι μηνιαίας χρέωσης" και επιλέγεις το διάστημα που θέλεις να δεις. Δεν εμφανίζει τις κλήσεις χωρίς χρέωση.

-21grams
29-05-08, 13:18
Από το Management tools επιλέγεις eMoney - > hol eMoney, πατάς "Ανάλυση" στο "Πορτοφόλι μηνιαίας χρέωσης" και επιλέγεις το διάστημα που θέλεις να δεις. Δεν εμφανίζει τις κλήσεις χωρίς χρέωση.
Σ' ευχαριστώ dikal, πολύ διαφωτιστικό - πραγματικά δεν είχα ιδέα.
Στο παρελθόν (=shared LLU) νομίζω πως δεν υπήρχε τέτοιου τύπου ανάλυση στο eMoney και κατά συνέπεια το αγνοούσα...

@ ADSLgr.com All rights reserved.