PDA

Επιστροφή στο Forum : Αποσύνδεση το βραδυ



4saken
10-09-05, 08:23
Εχω τρεις μερες dsl (adsl in a box) και καθε πρωι που ξυπναω εχει αποσυνδεθει....
Τι να κανω?Μηπως υπαρχει καποια ρυθμιση ωστε τουλαχιστον να ξανασυνδεεται μονο του...
Εχω το crypto f200....

domen
10-09-05, 08:46
Μήπως έχεις καταλάθος ενεργοποιημένη την αυτόματη αποσύνδεση της σύνδεσης μετά από είκοσι λεπτά και κλείνει η γραμμή ;

Εχω βάλει πακέτο ondsl kit εδώ και τρεις μέρες αλλά δεν έχω πρόβλημα .

takaros
10-09-05, 08:57
Άπλα χάνει την ip και δεν την ξαναβρίσκει καθώς το crypto δεν υποστηρίζει τέτοιες λειτουργίες και πρέπει να την βάλεις (συνδεθείς) εσύ χειροκίνητα.
Η συνηθίζεις, ή πολύ άπλα παίρνεις ρουτερ :wink:

FifthBaby
10-09-05, 09:01
Και εγω ειχα τετοια προβληματα με το Crypto F200 , τωρα που εβαλα Usr9105 δεν εχω τετοια προβληματα εχω ακομα χειροτερα τα μ@#@$@% αδερφια - φιλοι ερχονται και μου τα εισωπεδωνουν ολα=)

4saken
10-09-05, 09:07
Domen πως μπορω να το τσεκαρω?
Τουλαχιστον αν επιλεξω το redial if dropped θα ξαναμπαινει νετ?

ste_pa
10-09-05, 09:09
Τι να κανω?Μηπως υπαρχει καποια ρυθμιση ωστε τουλαχιστον να ξανασυνδεεται μονο του...
Εχω το crypto f200....

Δες Εδω (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=16885&highlight=Rasmaster) μηνυμα #8 ;) το χρησιμοποιω καιρο και ειμαι πλεον μονιμα συνδεδεμενος :thumbsup1

4saken
10-09-05, 10:03
σχετικα με το RasMaster...To εγκατεστησα...Μηπως μπορεις να μου πεις τι ρυθμισεις χρειαζεται να κανω?
Στην καρτελα log in εβαλα to pass και το username μου,σωστα ε?
Στην καρτελα reconnect
Παρατηρησα οτι οταν πεφτει η συνδεση το εικονιδιο με τις οθονες παραμενει στην μπαρα αλλα οταν προσπαθω να το ανοιξω εμφανιζεται στιγμιαια και μετα χανετε με μονη λυση το restart....

loner
10-09-05, 10:33
Aν ειναι δυνατον παρε ενα routerακι να ησυχασεις φιλε μου.... Κι εγω τα ιδια με το sagem της ΟΤΕνετ και τωρα (ξαναβρηκα!!!!) παλι με 9105 κανενα προβλημα!

domen
10-09-05, 11:32
Domen πως μπορω να το τσεκαρω?
Τουλαχιστον αν επιλεξω το redial if dropped θα ξαναμπαινει νετ?


Πρώτα δες αν ισχύει αυτό ή αν όπως λένε οι υπόλοιποι φταίει το μοντεμ σου .

Πολύ απλά άσε την γραμμή ανοιχτη για 20 λεπτά χωρίς να πειράξεις τον Η/Υ .


Αν σου βγάλει παραθυράκι που θα σε ρωτάει αν θέλεις να κάνεις disconnect επέλεξε απενεργοποίηση της επιλογής.

Αν δεν θέλεις να περιμένεις υπάρχει και αλλος τρόπος .......στις ιδιότητες της σύνδεσης κοίταξε εκεί που γράφει για redial connection και βάλε never sto Idle time before hanging up για να μην αποσυνδέετε ποτέ μόνο του .

4saken
10-09-05, 16:44
Πατωντας στο εικονιδιο της συνδεσης και στα details, παρατηρησα οτι στο device type αντι για pstn γραμμη που εχω γραφει isdn....
Αυτο ειναι φυσιολογικο?Εχω το dsl in a box....

toneworks
10-09-05, 16:52
Ναι. Σ'ολους με box και pstn το ιδιο γραφει. Μη τα πειραξεις αυτα:p

poulou
10-09-05, 16:55
Πατωντας στο εικονιδιο της συνδεσης και στα details, παρατηρησα οτι στο device type αντι για pstn γραμμη που εχω γραφει isdn....
Αυτο ειναι φυσιολογικο?Εχω το dsl in a box....
Ναι και σε μενα το ιδιο λεει και ειναι μια χαρα(βδομαδες ολοκληρες ανοιχτο).... ;)
Να σας πω και γω παλια το ιδιο ακριβος εξοπλισμο(F200,in-a-box) το ειχα σε αλλο pc πολυ χαμηλοτερης ισχυος (900αρη celeron) και ειχα τα ιδια προβληματα...Με το που το μετεφερα, τελος και τα προβληματα! :D

@edit
με προλαβαν :D
μηπως φταιει η usb2 που δεν ειχε το παλιο?

toneworks
10-09-05, 17:25
Να σας πω και γω παλια το ιδιο ακριβος εξοπλισμο(F200,in-a-box) το ειχα σε αλλο pc πολυ χαμηλοτερης ισχυος (900αρη celeron) και ειχα τα ιδια προβληματα...Με το που το μετεφερα, τελος και τα προβληματα! :D

:offtopic: Εγω το εχω σε celeron 787 (320 ram). Με irc, torrent κ emule εχω 25-35% cpu use. Κανενα προβλημα απο πορους. Επειδη ειχα και 2ο crypto modem πανω, ενα usb 56k Link μπορω να σου πω οτι η cpu χρηση ειναι παρομοια σε 56Κ και adsl (με τα crypto παντα) κατι που δε το περιμενα :offtopic:

manicx
12-09-05, 11:09
Αν το dsl σου μείνει idle για κάποιο χρόνο, η forthnet σε κόβει. Εγώ με crypto 200 δεν είχα ποτέ πρόβλημα. Μια φορά το άφησα για να τεστάρω και όντως με έκοψε η forthnet.

tsaban
30-09-05, 11:52
Παρατηρησα οτι οταν πεφτει η συνδεση το εικονιδιο με τις οθονες παραμενει στην μπαρα αλλα οταν προσπαθω να το ανοιξω εμφανιζεται στιγμιαια και μετα χανετε με μονη λυση το restart....

Έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα και μετά από ψάξιμο στο site και το internet έχω καταλήξει ότι μάλλον φταιει το modem (adsl in a box crypto f200) θα δοκιμάσω και εγώ το ρασ μαστερ αλλά μάλλον θα αλλάξω modem.

manicx
30-09-05, 12:55
To πρόβλημα αυτό το είχα ΜΟΝΟ με τους τελευταίους drivers που μου έδωσαν από το site της Fortnet. Κανένα πρόβλημα με τους παλιούς.

tsaban
30-09-05, 23:01
Εγώ το είχα και με τους παλιούς απλά λιγότερο έντονο.

Τελικά το ρασ μαστερ δεν δούλεψε, οπότε μάλλον θα αλλάξω μοδεμ
αλλά καθώς δεν έχω κάρτα δικτίου θα κάνω ένα καλό ψάξιμο και διάβασμα στο καταπληκτικό αυτοό φόρουμ (γλείψιμο ε;;;;;;)

@ ADSLgr.com All rights reserved.