PDA

Επιστροφή στο Forum : Παράξενο πρόβλημα με συμπιεσμένα αρχεία



Hlektron
10-09-05, 14:14
Τα προβλήματα ξεκίνησαν από τη στιγμή που αγόρασα έναν καινούργιο 200άρη IDE σκληρό (Maxtor) τον οποίο συνδέω εξωτερικά με USB 2.0. Κύριος λόγος για την απόκτησή του στάθηκε το γεγονός ότι ήθελα να έχω backup των άλλων δύο σκληρών δίσκων που είναι κανονικά συνδεδεμένοι στους IDE controllers ως primary και secondary master αντίστοιχα. Ήθελα επίσης να αποσυμφορήσω τον boot σκληρό (C) από το μουλάρι, το οποίο είχε αρχίσει να διογκώνεται επικίνδυνα (60giga shared) με το να μεταφέρω όλα τα περιεχόμενα του μουλαριού στοκ καινούργιο σκληρό (τον εξωτερικό, επαναλαμβάνω).

Εδώ ξεκινούν τα προβλήματα. Cut και paste λοιπόν, από τον C: στον G:...
Μετά από κάποια λεπτά, κι ενώ η μετακίνηση πραγματοποιήθηκε απρόσκοπτα (μήνυμα λάθους δεν πήρα), ανοίγω το e-mule από τον καινούργιο σκληρό, κι άρχισα να παίρνω μηνύματα ότι τα hash numbers αρκετών rar και zip αρχείων δεν ήταν σωστά (σχεδόν τα μισά!). Αυτό σημαίνει ότι υπέστησαν βλάβη κατά τη μεταφορά. Προς επίρρωση όλων αυτών, προσπάθησα να κάνω extraction των περιεχομένων των αρχείων (mp3s, η πλειονότητα) και έβγαινε μήνυμα crc error ή checksum error, το τάδε αρχείο (μέσα στο rar) είναι corrupt.

Λέω εδώ είμαστε, έχουμε χαλασμένους sectors. κάνω check disk, όλα καλά. Surface scan πάντως δεν έκανα.
Επιπλέον, όταν δημιουργώ ένα rar αρχείο (πχ από μερικά mp3s) μέσα στον καινύργιο σκληρό και κάνω extraction, όλα πάνε καλά, η διαδικασία ολοκληρώνεται χωρίς λάθη. Αν όμως μετακινήσω σε άλλο folder το rar αρχείο, πχ στο incoming του μουλαριού, κι επιχειρήσω extraction εκεί, αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα (crc checksum error). Το αξιοπερίεργο είναι ότι αν αντί να μετακινήσω αντιγράψω το αρχείο και μετά κάνω extraction, δεν έχω πρόβλημα.

Όλα αυτά μου φαίνονται κάπως περίεργα. Αν μπορούσε κάποιος να μου δώσει τα φώτα του θα του ήμουν ευγνώμων.
Ευχαριστώ.

Hlektron
10-09-05, 17:35
Τελικά έκανα chkdsk και στο stage 1 μου έβγαλε "Deleting corrupt file record segment 66895. File verification completed.
chkdsk is verifying indexes
deleting index entry MA4010~3.JPG in index $I30 of file 66325
(και άλλα παρεμφερή μηνύματα).
Στο "verifying file data (stage 4 of 5)" έπρεπε να φύγω και δεν είδα από κει και μετά τι μηνύματα πήρα. Πού μπορώ να βρω το log file του chkdsk?
Σχετικά με τα μηνύματα λάθους, μπορεί κάποιος να βγάλει άκρη; Είναι δυνατόν αυτό το corrupt file record segment 66895 να είναι υπεύθυνο για το πρόβλημα που αντιμετώπισα;

HawkPilot
12-09-05, 22:16
Τι λειτουργικό χρησιμοποιείς? Δώσε αναλυτικά τη διάταξη των δίσκων (χωρητικότητα, drive letter)

NoYmErOs
12-09-05, 22:33
Ποτέ c/p σε τόσο μεγάλα δεδομένα ...
Για την αντιγραφή (backup) των σκληρών η Maxtor έχει ένα προγραμματάκι που την πραγματοποιεί άψογα, προσπάθησα και εγώ με 1002 τρόπους να κάνω αντιγραφή αλλά πάντα είχα τέτοια ατελείωτα προβλήματα .. με το προγραμματάκι όμως αυτό αντέγραψα 180GB κανονικά

Μπορείς επίσης με αυτό το πρόγραμμα (http://www.maxtor.com/portal/site/Maxtor/menuitem.3c67e325e0a6b1f6294198b091346068/?channelpath=/en_us/Support/Software%20Downloads/Top%20Downloads&downloadID=22) να διορθώσεις τυχόν χαλασμένους sectors και βέβαια να διορθώνεις τον σκληρό πάντα και σωστά ..

Hlektron
13-09-05, 00:09
Τι λειτουργικό χρησιμοποιείς? Δώσε αναλυτικά τη διάταξη των δίσκων (χωρητικότητα, drive letter)

OS: WinXp SP1
HDDs:
C: Western Digital IDE 80G (Fat32)
D: Western Digital IDE 200G (NTFS)
E: Plextor DVD Player
F: Nec 2500 DVD Recorder
G: Maxtor IDE 200 Giga (NTFS) (σύνδεση μέσω USB)

Είχα το μουλάρι στο C, προσπάθησα να το μεταφέρω στο G κι έγινε πανωλεθρία. Εντωμεταξύ τον ξαναφόρμαρα και μηδέν εις το πηλίκον, δεν έφταιγε κάποιο πρόβλημα, ακόμα και το surface scan καλό βγήκε.

Ακούστε το κουφό (αν αυτό συμβαίνει σ' όλους τους Maxtor τότε είναι για πέταμα): Έγραψα ένα rar 300Mb σ' ένα CD, για να κάνω ένα πείραμα, για το οποίο δεν χάρηκα καθόλου που επιβεβαίωσε τους φόβους μου.
Αντέγραψα το rar από το CD στον D: (western digital), έκανα extraction και όλα δούλεψαν ρολόι. Επανέλαβα την ίδια διαδικασία στον G: (Maxtor) αυτή τη φορά, και διαπίστωσα με φρίκη ότι λίγο πριν ολοκληρώσει το extraction του rar έβγαλε μήνυμα λάθους για corrupt file. Αν είναι δυνατόν!

Φίλε NoYmErΕ, αν αυτό συμβαίνει σ' όλους τους Maxtor αύριο θα τον αλλάξω κιόλας. Έχω μεταφέρει κτά καιρούς τεράστιους όγκους δεδομένων από τον ένα WD στον άλλο χωρίς το παραμικρό πρόβλημα, κι ας είναι ο ένας FAT32 κι ο άλλος NTFS. Εξακολουθεί να μου φαίνεται εξοργιστικά παράλογο αυτό που συμβαίνει.

mrsaccess
13-09-05, 00:30
Το κουτί είναι της Maxtor ή 3ου κατασκευαστή;

Αν είναι 3ου δοκίμασε να συνδέσεις για λίγο το σκληρό κανονικά στη μητρική σου (IDE) και δες αν κάνει και εκεί προβλήματα.

NoYmErOs
13-09-05, 00:38
Άποψη σου είναι ότι οι maxtor δεν είναι καλοί .. εγώ προσωπικά έκαψα 3 WD και ο μητρικός 80αρις(maxtor) 3ετον ακόμα δουλεύει άψογα ...

Γιατί να το διακινδυνέψω με c/p όταν μπορώ με ποιο εύκολο τρόπο να το κάνω και 100% σίγουρο ..? Εντωμεταξύ τα προγράμματα αυτά πολλές φορές σου δίνουν και άλλες χρήσιμες πληροφορίες για τους διάφορους σκληρούς σου , όπως θερμοκρασία κτλπ ...

Hlektron
13-09-05, 01:05
Το κουτί είναι της Maxtor ή 3ου κατασκευαστή;

Είναι τρίτου κατασκευαστή, ονόματι Chronos. Λες να φταίει αυτό;


Αν είναι 3ου δοκίμασε να συνδέσεις για λίγο το σκληρό κανονικά στη μητρική σου (IDE) και δες αν κάνει και εκεί προβλήματα.

Αυτό θα κάνω.

Ευχαριστώ.

Δεν έχω τίποτα με τους Maxtor, γι' αυτό και αγόρασα τέτοιον. Αλλά πρώτη φορά αντιμετωπίζω τέτοιας φύσης πρόβλημα.

Hlektron
13-09-05, 01:54
Τον έβαλα πάνω στι IDE controller σαν primary slave και φυσικά δούλεψε περίφημα. Άρα φταίει το κουτί. Πολύ χρήσιμη η συμβουλή σου mrsaccess. Σκέφτομαι ήδη σοβαρά να καταργήσω το DVD Player και να βάλω τον Maxtor αντί αυτού ως secondary master και να μου μείνει μόνο το DVD recorder.
Κάτι που παρατήρησα το οποίο μου δημιούργησε νέα απορία: Το allocation size του 200άρη WD είναι 512bytes ενώ του Maxtor 4096. Γιατί; Εγώ όταν τους φόρμαρα είχα επιλέξει default allocation size. Επιχείρησα να φορμάρω τον Maxtor κι αυτόν με allocation size 512 αλλά πήρα μήνυμα λάθους ότι δεν ολοκληρώθηκε το format. Πόση σημασία έχει το allocation size? Δεν είναι αυτονόητο ότι όσο μικρότερο τόσο καλύτερα;

mrsaccess
13-09-05, 02:05
Δεν ξέρω γιατί δεν επιτρέπει μικρότερο allocation size.
Πάντως όχι, μικρότερο δεν είναι απαραίτητα καλύτερο.
Αν έχεις μικρό allocation size τότε αν χρησιμοποιείς πολλά μικρά αρχεία (τάξης λίγων kilobytes) έχεις κάπως καλύτερη χρήση του ελεύθερου χώρου.
Ωστόσο αν έχεις φυσιολογικά αρχεία (βίντεο, mp3, φωτογραφίες) με μεγαλύτερο allocation size έχεις πολύ λιγότερα fragments και μεγαλύτερη συνήθως ταχύτητα ανάγνωσης/εγγραφής. Νομίζω 4096 θα είναι ότι πρέπει για την περίπτωση σου.

Δυστυχώς για το κουτί δεν μπορώ να προτείνω κάτι. Ίσως να μη συνεργάζεται σωστά με το συγκεκριμένο σκληρό ή ίσως να μην υποστηρίζει τόσο μεγάλους σκληρούς. Αν περιγράψεις το πρόβλημα στο κατάστημα που τον αγόρασες ίσως να στο αλλάξουν. Ειδικά αν τα αγόρασες μαζί.

yiapap
13-09-05, 02:12
Πόση σημασία έχει το allocation size? Δεν είναι αυτονόητο ότι όσο μικρότερο τόσο καλύτερα;
Αρκετή σημασία.
Εξαρτάται από τη χρήση του δίσκου. Αν γράφεις/διαβάζεις μεγάλα αρχεία τότε το μεγάλο allocation (cluster) size απλοποιεί το index (κατάλογο) των αρχείων, άρα αυξάνει την ταχύτητα ανάγνωσης/εγγραφής και μειώνει το fragmentation.
Αν χρησιμοποιείς μικρά αρχεία (όπως συνήθως γίνεται στον δίσκο συστήματος) τότε το μικρό μέγεθος είναι καλό.
Πάντως τα 512 bytes είναι ιδιαίτερα extreme ρύθμιση! Σκέψου μόνο πόσα αρχεία σου είναι <=512 bytes!!!

Παρόλαυτα μου ακούγεται περίεργο που δεν ολοκλήρωσε το format! Μήπως λόγω μεγέθους (χωρητικότητας) δε δέχεται τόσο μικρό cluster size;

<edit>oops τώρα είδα το μήνυμα του mrsaccess! Νομίζω πάντως ότι σε δίσκο backup ή Multimedia και 8192 και 16384 είναι καλύτερα μεγέθη ;)

Hlektron
13-09-05, 02:54
Ευχαριστώ πολύ για τις εξηγήσεις όσον αφορά στο allocation size. Μού λύθηκαν όλες οι απορίες.


Πάντως τα 512 bytes είναι ιδιαίτερα extreme ρύθμιση!

Δεν την επέλεξα εγώ, ο σκληρός μ' αυτή τη ρύθμιση ήταν Fat32 και τον μετέτρεψα σε NTFS μέσα από τα windows μέσω της εντολής CONVERT D: /FS:NTFS. Δεν ήταν ο δίσκος των Windows και δε φοβήθηκα να προβώ στη μετατροπή. Άρα προφανώς επελέγη μόνη της η ρύθμιση 512 (μήπως τέτοιο allocation size έχει το Fat32 και απλώς δεν άλλαξε κατά τη μετατροπή; )


Αν περιγράψεις το πρόβλημα στο κατάστημα που τον αγόρασες ίσως να στο αλλάξουν. Ειδικά αν τα αγόρασες μαζί.
Ναι, μαζί τα πήρα, αύριο θα επισκεφτώ το κατάστημα πάλι να δω μήπως άλλης φίρμας σκληρός "κάθεται" καλύτερα στο κουτί, ή αν αντίστοιχα υπάρχει κάποιο κουτί που να συνεργάζεται καλύτερα με Maxtor σκληρούς. Οψόμεθα.

Ευχαριστώ πολύ για τις ταχύτατες απαντήσεις σας.
Παπιάρχοντα, λες να επιχειρήσω ξανά format, με τις τιμές που αναφέρεις (μιας και προορίζεται για backup ταινιών, mp3s και rar-zip); Δηλαδή 8192 ή 16384 αντί των 4096;

WAntilles
13-09-05, 03:00
Το default cluster size 4K του NTFS μια χαρά είναι.

Εξάλλου υποτίθεται ότι τα πολύ μικρά αρχεία τα αποθηκεύει ολόκληρα μέσα στο MFT για εξοικονόμηση χώρου.

Hlektron
13-09-05, 03:26
Νομίζω ότι βρήκα τη λύση τελικά, αν και δεν είμαι 100% σίγουρος, γιατί όποιος καεί απ' το χυλό φυσάει και το γιαούρτι.
Επισκέφτηκα το επίσημο site της Maxtor, και βρήκα ένα πολύ μικρό προγραμματάκι ονόματι big_drive_enabler.exe το οποίο κάνει τα εξής:


Maxtor's Big Drive Enabler is a one step executable that enables support for drives larger than 137 Gigabytes in Windows 2000 Service Pack 3 and XP Service Pack 1. This utility takes the guess work out of editing the Windows registry. The Big Drive Enabler fixes an operating system limitation. This utility is needed anytime a Hard Disk Drive larger than 137 GB is connected to the motherboard's ATA bus, regardless of any system BIOS that supports 48-bit LBA.

Τα δικά μου Windows είναι τα SP1.
Από τη στιγμή που το έτρεξα και έκανα reboot, δεν ξανααντιμετώπισα κανένα πρόβλημα. Λέτε να έφταιγε το γεγονός ότι τα windows δε μπορούσαν να δεουν maxtor σκληρό πάνω από 137Giga συνδεδεμένο με USB; Γιατί ο WD μια χαρά δούλεψε από την αρχή, παρ' ότι 200άρης.

HawkPilot
13-09-05, 20:42
Τον έβαλα πάνω στι IDE controller σαν primary slave και φυσικά δούλεψε περίφημα. Άρα φταίει το κουτί. Πολύ χρήσιμη η συμβουλή σου mrsaccess. Σκέφτομαι ήδη σοβαρά να καταργήσω το DVD Player και να βάλω τον Maxtor αντί αυτού ως secondary master και να μου μείνει μόνο το DVD recorder.
Κάτι που παρατήρησα το οποίο μου δημιούργησε νέα απορία: Το allocation size του 200άρη WD είναι 512bytes ενώ του Maxtor 4096. Γιατί; Εγώ όταν τους φόρμαρα είχα επιλέξει default allocation size. Επιχείρησα να φορμάρω τον Maxtor κι αυτόν με allocation size 512 αλλά πήρα μήνυμα λάθους ότι δεν ολοκληρώθηκε το format. Πόση σημασία έχει το allocation size? Δεν είναι αυτονόητο ότι όσο μικρότερο τόσο καλύτερα;


Ο 200άρης WD είναι NTFS και ο Maxtor FAT32. Στον FAT32 δε μπορεί να οριστεί μικρότερο allocation unit γιατί δε μπορεί να χωρέσουν στο FAT όλες οι διευθύνσεις προσπέλασης των αρχείων.

WAntilles
13-09-05, 23:27
Νομίζω ότι βρήκα τη λύση τελικά, αν και δεν είμαι 100% σίγουρος, γιατί όποιος καεί απ' το χυλό φυσάει και το γιαούρτι.
Επισκέφτηκα το επίσημο site της Maxtor, και βρήκα ένα πολύ μικρό προγραμματάκι ονόματι big_drive_enabler.exe το οποίο κάνει τα εξής:

Τα δικά μου Windows είναι τα SP1.
Από τη στιγμή που το έτρεξα και έκανα reboot, δεν ξανααντιμετώπισα κανένα πρόβλημα. Λέτε να έφταιγε το γεγονός ότι τα windows δε μπορούσαν να δεουν maxtor σκληρό πάνω από 137Giga συνδεδεμένο με USB; Γιατί ο WD μια χαρά δούλεψε από την αρχή, παρ' ότι 200άρης.

Τέτοιου είδους προγράμματα είναι ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΑ χακο-ημίμετρα που θέτουν σε ΚΙΝΔΥΝΟ τα δεδομένα σου.

Τρανή-πασιφανής απόδειξη όλα αυτά που τραβάς.

Θά 'χουν πάθει πολλαπλή και ανεπανόρθωτη σαβουρίαση τα δεδομένα σου.

Βάλε το Service Pack2 για XP (ή το Service Pack 4 εάν έχεις 2000).

Hlektron
14-09-05, 14:23
Τελικά έφταιγαν οι USB θύρες της MSI motherboard. Πήγα το σκληρό με το κουτί του στο κατάστημα από το οποίο τον αγόρασα και δούλευε κανονικά, κάτι που συνέβαινε και όταν τον είχα συνδέσει σαν IDE. Μου είπε ότι ο ίδιος έχει δύο ΄ίδιους Maxtor μέσω USB στο ίδιο κουτί χωρίς κανένα πρόβλημα. Και, όντως, όλα δούλεψαν ρολόι στο κατάστημα. Με ρώτησε αν η ΜΒ είναι για ΙΝΤΕL ή ATHLON XP (ισχύει το δεύτερο) και μου είπε ότι το VIA chipset κάνει κάτι τέτοια με τις USB του MB. Και όντως είχα κάτι περίεργα προβλήματα στο παρελθόν, όταν συνέδεα το κινητό με το USB καλώδιο, άλλοτε το έβλεπε, άλλοτε όχι, άλλοτε μετά από ώρα, εντελώς απρόβλεπτη συμπεριφορά. Οπότε πήρα μια PCI με 4 USB θύρες κι όλα δουλεύουν ρολόι.
Wantilles, όχι, δεν έγινε ζημιά, ευτυχώς.

@ ADSLgr.com All rights reserved.