PDA

Επιστροφή στο Forum : Βοηθεια για τον χειρισμο με το τεχνικο τμημα



kontinos
27-05-08, 13:56
Λοιπον, αφορα φιλο με πακετο DP στο ιδιοκτητο δικτυο της HOL. Tο ιστορικο εχει ως εξης:
*11/5 σταματουν να λειτουργουν τηλεφωνια και προσβαση στο διαδικτυο. Αμεσα γινεται αιτηση βλαβης στην εταιρια
*12/5 η εταιρια προωθει το αιτημα βλαβης στον ΟΤΕ γιατι μετα απο ελεγχο που υποτιθεται οτι εχει διενεργησει το προβλημα οφειλεται σε αυτον/στην γραμμη που ειναι στη δικαιοδοσια του
*20/5 ο ΟΤΕ απαντα οτι δεν υπαρχει καποιο προβλημα οσον αφορα στο τμημα της γραμμης που ελεγξε
*21/5 η HOL κανει αιτημα βλαβης στο τεχνικο της τμημα για ελεγχο. Παραλληλα στο ιστορικο χρηστη της ιστοσελιδας της ανακοινωνει την επιλυση της βλαβης!!!
*26/5 ο φιλος μου στελνει επιστολη ανακοινωνοντας την προθεση του να διακοψει το συμβολαιο εαν δεν επιλυθει το προβλημα "εντος ευλογου χρονικου διαστηματος" (του ειπα οτι ειναι βλακας)
*27/5 μετα απο πολλα τηλεφωνα στην HOL απο την αρχη της ολης υποθεσης, τεχνικος ελεγχος δεν εχει γινει ακομα. Επισης η τηλεφωνητρια δεν ειναι σε θεση να με ενημερωσει ποτε θα πραγματοποιηθει αυτος, ουτε εαν γινεται απο υπαλληλους της HOL η απο καποιον τεχνικο με τυπου αναθεση εργου
Ολο αυτο το καιρο η ευγενεια εχει αγγιξει τα ορια της αηδιας, διοτι αφου ο φιλος μου απευθυνεταοι μεσω τριτου δεν μπορω να αρχισω μονος μου τα μπινελικια...
Το θεμα ειναι, υπαρχει συγγεκριμενος τροπος να λαβουμε ακριβη ενημερωση η θα λενε οτι πα**ρια τους κατεβει στο κεφαλι?
Και επισης, περα απο την πιστωση για οσο καιρο δεν υφιστανται οι υπηρεσιες τους, υπαρχει τροπος να διεκδικησουμε και καποια αποζημιωση για την ταλαιπωρια? Δεν γινεται να την βγαζουν καθαρη οποτε κανουν τετοιες μα****ες. :evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil:
Και αποριες οσον αφορα στις υποχρεωσεις της HOL:
1. Αναφερει η εθνικη νομοθεσια καποιο ανωτατο χρονικο περιθωριο για απαντηση σε αιτημα βλαβης η την επιλυση της?
2. Αναφερει κατι αναλογο η συμβαση της εταιριας?
3. Οταν στην συμβαση αναφερει οτι η εταιρια δεν ευθυνεται για καθυστερησεις που οφειλονται σε αλλους φορεις η τριτους στους τελευταιους περιλαμβανονται και οι πιστοποιημενοι συνεργατες της?
4. Επισης υπονοει οτι σε αλλη περιπτωση, δηλαδη εφοσον ευθυνεται αυτη, μπορουν να εγερθουν αξιωσεις νομικα?
5. Οταν αναφερεται σε καθυστερηση υπαρχει καπου διευκρινιση του πως εννοειται αυτη?
Η τηλεφωνητρια δεν μπορεσε να μου απαντησει. Καποιος σχετικος?

fanisfanis
27-05-08, 16:23
Ακριβώς μα ακριβώς τα ίδια προβλήματα (και με τις ίδιες ημερομηνίες) είχα κι εγώ με αυτούς

Προσωπικά δεν άντεξα και σηκώθηκα και έφυγα

........Auto merged post: fanisfanis πρόσθεσε 12 λεπτά και 24 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Εντωμεταξύ κάπου άκουσα ότι δεν πληρώνουν κάποιες γραμμές (προφανώς τα χαλάνε όλα στις διαφημίσεις) , ο ΟΤΕ τους τις κόβει και εκείνοι προσπαθούν να κρατήσουν τους πελάτες τους μέχρι...τελικής πτώσης τους!

Δεν ξέρω αν είναι αλήθεια

Πάντως για αυτά που ρωτάς εννοείται ότι προβλέπεται χρηματική αποζημίωση μετά από αγωγή που θα καταθέσεις στο Ειρηνοδικείο ή το Πρωτοδικείο (για ζημία, ταλαιπωρία, για τα πάντα)

nickaman
27-05-08, 16:49
Τα ίδια ειχα και εγω και καποια στιγμη μετα απο 17 μερες δουλεψε..... Πρέπει να κανεις καταγγελια σε ολους τους φορεις και να διεκδικησεις τη διαφορα.

kozi1989
28-05-08, 11:28
Μην φοβάστε!!!!Κάντε τους καταγγελία!!!!!!ΕΕΤΤ και συνήγορο καταναλωτή.

Τραβάτε με.....και ας κλαίτε.....
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=206242
Ηδού το θράσος τους.
Μετά από 6 μήνες στο douple play και 2 χρόνια στην Hol......
1. Απαράδεκτης τεχνικής υποστήριξης (Που στην ουσία μόνο τεχνική υποστήριξη δεν είναι...Παίρνεις τηλέφωνο και λες το πρόβλημα σου σε κάποιον που δεν γνωρίζει ή αν γνωρίζει δεν μπορεί να βοηθήσει αντί να στέλνουν τεχνικό σπίτι). Στον ΟΤΕ πλήρωνες πάγιο μεν αλλά έρχονταν τεχνικός.
2. Με το να παρακαλάς να σε βοηθήσουν και να λενε τα δικά τους.
3. Με το να πληρώνεις υπηρεσίες που δεν απολαμβάνεις.
4. Κάκιστης συμπεριφοράς ανήδεων υπαλλήλων.
5. Κοροιδίας πελάτη σχετικά με το θέμα http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=195073 (Για να μην το διαβάζετε είχα από την αρχή adsl2 τεχνολογία αντί για adsl2+).
6. Με έλεγχο της γραμμής μου από εξειδικευμένους τεχνικούς οι οποίοι να βλέπουν ότι η γραμμή μου έως τον κατανεμητή δεν έχει πρόβλημα.
7. Με δεκάδες αναφορές βλάβης στον ΟΤΕ από την εταιρεία και εμένα αλλά και πάνω από 30 αναφορές βλάβης στην εταιρεία Hol. Με βλάβες που ήταν στο λογαριασμο μου και είναι 30 μέρες ανοιχτές.
8. Με 2 καταγγελίες στην ΕΕΤΤ, κοινοποιήσεις σε μένα, ''συγνώμη εταιρείας'' και υποσχέσεις για μη καταβολή ποσών κατά την διάρκεια βλάβης.
9. Με 2 μήνες χωρίς τηλέφωνο και υπέρογκους λογαριασμούς σε κινήτα λόγω της δουλειάς μου.
10. Με το χάσιμο ωρών από την δουλειά και περιμένοντας ώρες αναμονής στα τηλεφωνικά σας κέντρα.
11. Με λογαριασμόυς που δεν έχουν σοβαρή υπόσταση και αντίκρισμα (Τα ''έξοδα'' που πληρώνεις στις τράπεζες για τους λογαριασμούς αν δεν είσαι γνώστης e-banking)

Για όλα τα παραπάνω σας χαιρετάω κύριοι της Hol.
Αυτή είναι η απάντηση μου στα παρακάλια σας (μετά φυσικά την αίτηση μου για διακοπή) να μείνω στην Εταιρεία αλλά και ότι θα στείλετε τεχνικούς και άλλα χίλια δυο τερτίπια σας για να μην χάσετε τα λεφτά αλλά και έναν τόσο σταθερό και αξιόπιστο πελάτη..

Αντίο

wesker
28-05-08, 16:32
Τα ιδια προβληματα αντιμετωπιζω κι εγω απο την Τ.Υ. τους εδω&3 ημερες...Ελεος με την καραμελα του στυλ "Restart το ρουτερ σας κανατε κυριε;" Κυριοι της HOL ειστε AΠAPAΔEKTOI...Εταιρια παραγκα καταντησε...

dikal
28-05-08, 19:35
Δυστυχώς οι περισσότεροι στην Τ.Υ. είναι έτσι. Κάποια φορά που τους τηλεφώνησα, μου είπε ο υπάλληλος "restart κάνατε;". Του λέω βέβαια, πολλές φορές το έκλεισα από το ρεύμα. Όχι μου λέει, πρέπει να το κάνετε από το μενού!!! :crazy: :rofl:
Ευτυχώς όταν ξαναπήρα έπεσα σε τεχνικό και με έφτιαξε στο λεπτό.

wesker
28-05-08, 22:22
Δυστυχώς οι περισσότεροι στην Τ.Υ. είναι έτσι. Κάποια φορά που τους τηλεφώνησα, μου είπε ο υπάλληλος "restart κάνατε;". Του λέω βέβαια, πολλές φορές το έκλεισα από το ρεύμα. Όχι μου λέει, πρέπει να το κάνετε από το μενού!!! :crazy: :rofl:
Ευτυχώς όταν ξαναπήρα έπεσα σε τεχνικό και με έφτιαξε στο λεπτό.

Τουλαχιστον εσενα σε φτιαξανε.Εγω ακομα βολοδερνω...&την δηλωση μου πρεπει νσ παρω τα συμπραγκαλα μου υπο μαλλης&να παω σε νετ καφε να την φτιαξω.Ακομα η βλαβη μου σε μηχανικο ειναι&την κοιταει(ναι αυτους τους μηχανικους που βλεπετε διπλα στα καφαο με τον καφε&την τυροπιτα στο χερι)...

yianemma
28-05-08, 22:33
Ακομα η βλαβη μου σε μηχανικο ειναι&την κοιταει(ναι αυτους τους μηχανικους που βλεπετε διπλα στα καφαο με τον καφε&την τυροπιτα στο χερι)...

Αυτοί είναι του ΟΤΕ. Η HOL δεν έχει ΚΑΘΟΛΟΥ εξωτερικούς τεχνικούς.

dimk1
29-05-08, 11:27
Ρε παιδιά δε πάει άλλο. Ενεργοποιημένος από το Φεβρουάριο στην αρχή συγχρόνιζα στα 9Mbps (έχω 24άρα γραμμή - ΗΟL Double Play). Ξαφνικά και χωρίς να αλλάξω κάποια ρύθμιση παίζω στα 6.5 Mbps έως 7.5 το πολύ. Εδώ και τρείς μέρες τους παίρνω τηλέφωνω στο 800 400 .... το έχω ανοιχτή ακρόαση για να μη κρατάω το τηλέφωνο και 2 ώρες το αφήνω να βαράει και δεν το σηκώνουν!! Είναι ανεκδιήγητοι οι άνθρωποι, έλεος... Τι να κάνω; Να μπλέξω με καταγγελίες - συνήγορο του πολίτη;

kontinos
29-05-08, 13:08
Καταρχας το προβλημα δεν εχει λυθει ακομα. Απο κει και περα στο 13844 μου ειπαν οτι οσι ειναι στο 80040013844 ΔΕΝ ειναι τεχνικοι. Επισης οσον αφορα την αναθεση σε μηχανικους, η καθυστερηση βαρυνει αποκλειστικα την εταιρια. Τωρα αν ξεκαθαρισει καποιος το τι εννοουν καθυστερηση, ισως ξερουμε ποτε δεν θα πληρωσουμε και ρητρα διακοπης. Επιπλεον, την Δευτερα το αιτημα προωθηθηκε ως "Επειγον" ενω χτες αλλαξε και εγινε "εξαιρετικα επειγον". Δεν πανε καλα...

wesker
29-05-08, 13:13
Καταρχας το προβλημα δεν εχει λυθει ακομα. Απο κει και περα στο 13844 μου ειπαν οτι οσι ειναι στο 80040013844 ΔΕΝ ειναι τεχνικοι. Επισης οσον αφορα την αναθεση σε μηχανικους, η καθυστερηση βαρυνει αποκλειστικα την εταιρια. Τωρα αν ξεκαθαρισει καποιος το τι εννοουν καθυστερηση, ισως ξερουμε ποτε δεν θα πληρωσουμε και ρητρα διακοπης. Επιπλεον, την Δευτερα το αιτημα προωθηθηκε ως "Επειγον" ενω χτες αλλαξε και εγινε "εξαιρετικα επειγον". Δεν πανε καλα...

Α, γι'αυτό και είναι δωρεάν το τηλέφωνο; Έπρεπε να το είχα καταλάβει.....:hmm:

kontinos
17-06-08, 10:16
Επαναφερω αυτο το θεμα για ενα και μονο λογο:

ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΛΥΘΕΙ ΑΚΟΜΑ!

cbarbas
23-06-08, 23:46
Ρε

παιδια τι λεμε τωρα, πιο τεχνικο τμημα και ποια τεχνικη υποστηριξη!!!

Οταν στο τηλεφωνο τους κατα 99% απαντουν υπαλληλοι οι οποιοι δεν εχουν τεχικες γνωσεις, τι περιμενει κανεις πλεον.

Εχω "μαρτυρησει" να τους εξηγω το προβλημα που αντιμετωπιζω και δε βγαινει τιποτα.

Αναφορα στο pc τους, τι λαμβανει ο τεχνικος, δε καταλαβεναι η' δε θελει να καταλαβει τιποτα η' δε μεταφερεται σωστα, εχουν περασει δυο μηνες και ακομα ειναι στη διαπιστωση.

Τεσσερεις φορες εχει ερθει τεχνικος και καθε φορα ο καθενας λεει τα δικα του, επικοινωνη με την Αθηνα και λεει παλι τα δικα του ο καθενας και συρι κορδονι και μου μιλαει ο ανιδεος στο τηλεφωνο για "βηματολογια" και κουραφεξαλα.

Ενημερωση προς εμενα 0 και εαν τους ρωτησεις για ενημερωση, σου τη λενε κι ολας, λες και δεν ειναι υποχρεωση τους.

ΜΙΧΑΛΗΣΖ
24-06-08, 11:01
Ειχα κανει αιτηση για τηλ και νετ περιμενα 2,5 μηνες χωρις να γινει τιποτα απολυτως και τελικα εκανα διακοπη αιτηματος και γυρισα στον ΟΤΕ :worthy::worthy: οπου θα με συνδεσουν σε μια εβδομαδα!!
Οι τυποι ειναι απαραδεκτοι και ασχετοι κομπογιανητες!!Ουτε το φαξ που τους εστειλα 5 φορες δεν μπορουσαν να βρουν και το τηλ που θα μου ενεργοποιουσαν το ειχαν ενεργοποιησει σε αλλο χρηστη ενω ηταν στο ονομα μου!!!ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ ΑΧΡΗΣΤΟΙΟΙΟΙ!!!:hammered::hammered:

@ ADSLgr.com All rights reserved.