PDA

Επιστροφή στο Forum : Ο γρηγορότερος 256GB SSD από την Samsung



Σελίδες : [1] 2

Tiven
27-05-08, 15:54
Η Samsung πιστεύει πως οι φορητοί υπολογιστές είναι κοντά σε μία δεύτερη επανάσταση.Η εταιρία ανακοίνωσε έναν solid state δίσκο (SSD) στα 256 GB που υποστηρίζει πως θα είναι ο γρηγορότερος ανάμεσα στους άλλους του είδους του.
37329
Πιστεύουν πως θα βοηθήσει στην αλλαγή των παραδοσιακών σκληρών δίσκων στους φορητούς υπολογιστές. Η ταχύτητα, οι χαμηλότερες θερμοκρασίες και η αξιοπιστία τους, θα αποτελέσουν σημαντική πρόοδο - ειδικά στους φορητούς υπολογιστές.

Ο νέος δίσκος της Samsung , θα είναι από τους μικρότερους της ιδίας με μήκος 2.5 και πάχος 0.37 ίντσες αντίστοιχα. Το μέγεθός τους είναι κάτι που τους κάνει να μπορούν να χρησιμοποιηθούν άνετα σε εξαιρετικά λεπτούς αλλά και σε φορητούς υπολογιστές με χαμηλό βάρος. Ίσως όμως το πιο αξιοσημείωτο γεγονός να είναι πως οι δίσκοι θα έχουν περίπου ίδιο μέγεθος με αυτό των πιο συχνά χρησιμοποιούμενων παραδοσιακών αλλά επίσης με μειωμένο κόστος κατασκευής.

Η ταχύτητα ανάγνωσης στον Sata II δίσκο θα φθάνει τα 200MB/δευτερόλεπτο (read speed) ενώ η ταχύτητα εγγραφής θα είναι στα 160MB/δευτερόλεπτο. Επίσης, θα χρησιμοποιηθεί τεχνολογία multi-level cell αντίθετα με την ακριβότερη τεχνολογία αποθήκευσης single level cell.

Πιστεύεται πως η Samsung θα ξεκινήσει να κατασκευάζει μαζικά τους SSD πριν το τέλος αυτής της χρονιάς, με δείγματα για το κοινό διαθέσιμα τον Σεπτέμβριο.

Μία έκδοση του 256GB SSD με μέγεθος 1.8 ίντσες , υπολογίζεται πως θα είναι έτοιμη το φθινόπωρο του 2008.

Πηγές: engadget.com (http://www.engadget.com/2008/05/25/samsung-announces-crazy-fast-256gb-ssd-our-knees-buckle/)

ironfist
27-05-08, 18:36
Καλές ειδήσεις για τους φορητούς.
Για εμας που είμαστε προσκολλημένοι στα επιτραπέζια πισια, περιμένω την πραγματική εκρηξη όσον αφορά την τεχνολογία flash.

midnightsun
27-05-08, 18:39
Πόσο κάνει ; Αν είναι τριψήφια η τιμή καλά θα είναι.

Tiven
27-05-08, 18:40
Καλές ειδήσεις για τους φορητούς.
Για εμας που είμαστε προσκολλημένοι στα επιτραπέζια πισια, περιμένω την πραγματική εκρηξη όσον αφορά την τεχνολογία flash.

Να δούμε και τις τιμές πρώτα ;)

Αν και υποστηρίζουν πως επειδή είναι Multi Level Cell , το κόστος κατασκευής τους μειώνετε δραματικά...


Όπως και να έχει όμως , καλά θα πάει ;)

_DiMoN_
27-05-08, 19:15
Ίσως όμως το πιο αξιοσημείωτο γεγονός να είναι πως οι δίσκοι θα έχουν περίπου ίδιο μέγεθος με αυτό των πιο συχνά χρησιμοποιούμενων παραδοσιακών αλλά επίσης με μειωμένο κόστος κατασκευής.
Εδώ λέει ότι θα είναι πιο φτηνοί από τους παραδοσικούς ή από τους ανταγωνιστικούς SSD?

sonic
27-05-08, 19:19
Not like we'll be able to afford it or anything, but they'll be available come September, with a 1.8-inch version due in Q4.

:whistle:

Tiven
27-05-08, 19:27
Εδώ λέει ότι θα είναι πιο φτηνοί από τους παραδοσικούς ή από τους ανταγωνιστικούς SSD?

Ανταγωνιστικούς SSD. Γιατί όλοι μέχρι τώρα οι SSD , χρησιμοποιούν τεχνολογία single level cell.

lsavvaid
27-05-08, 19:49
Λογικά από τιμή θα είναι...φαρμακείο ακόμη. Μακάρι να υπάρξει πολύ σκληρός ανταγωνισμός και να πέσει το κόστος γρήγορα. Και τα μισά που τάζουν να είναι αλήθεια θα πάει σφαίρα

razorblade1100
27-05-08, 21:10
θαυμασιος ο νεος SSD αλλα ποσα ατομα να τον αγορασουν 10-20? το μονο καλο οτι χαμηλωσε γενικα το κοστος παραγωγης με την νεα αυτη τεχνολογια.:hmm:

sunrise
27-05-08, 21:12
Χωρα παραγωγης?να φανταστω κινα?

giouxou84
27-05-08, 21:22
μειωμένο κόστος παραγωγής ... μου φαίνεται οτι η samsung θα τα τσεπώσει χοντρά τους πρώτους μήνες διάθεσης που η τιμή θα είναι στα ύψη.

RyDeR
27-05-08, 21:24
Να πουλήσω ένα απο τα αυτοκίνητα που έχουμε για να το αγοράσω; :p

Δεν λέω, καλά νέα... πολύ ακριβά όμως. :(

andreasermones
27-05-08, 21:26
μειωμένο κόστος παραγωγής ... μου φαίνεται οτι η samsung θα τα τσεπώσει χοντρά τους πρώτους μήνες διάθεσης που η τιμή θα είναι στα ύψη.

μαλλον μεχρι να βγει κατι ανταξιο ανταγωνιστικο προιον.....τωρα μακαρι να ειναι πιο αξιοπιστος και πιο φτηνος σε λιγο καιρο απο τους απλουσ σκληρους....

gkandir
27-05-08, 21:26
Ωραία νέα. Όσο πιο συχνά έχουμε τέτοιες ειδήσεις, τόσο το καλύτερο!

Να ανεβαίνουν οι χωρητικότητες και οι επιδόσεις, και να πέφτουν οι τιμές. :)

c4lex
27-05-08, 21:27
Το καλό είναι ότι θα πέσουν οι τιμές των 30GB SSD. Θα κάνω turbo τον 300άρι φορητό μου με τα 160MB μνήμη :rofl:

WAntilles
27-05-08, 21:36
Πάντως μέχρι €400 ίσως να τα έδινα για έναν τέτοιο, για να εξοπλίσω το διαστημόπλοιο.

RyDeR
27-05-08, 21:37
Πάντως μέχρι €400 ίσως να τα έδινα για έναν τέτοιο, για να εξοπλίσω το διαστημόπλοιο.

:rofl: :rofl:

Σε μερικά χρόνια αγοράζονται με τόσα λεφτά, είμαι σίγουρος. :p

ZX1234R
27-05-08, 21:39
Είμαι homo sappiens που δεν εμπιστεύομαι ακόμη τους ssd?

Tiven
27-05-08, 21:51
Είμαι homo sappiens που δεν εμπιστεύομαι ακόμη τους ssd?

....Ναι :)

Patentman
27-05-08, 22:00
Εγω θα εδινα το πολυ μεχρι 1.2 φορες την τιμη ενος κανονικου μαγνητικου δισκου.
Να μην πω οτι κανονικα θα επρεπε να ειναι 0.8 φορες λογω οτι οι πωλησεις θα ειναι τρελες και μεσα σε συντομο χρονικο διαστημα οποιος πουλησει φθηνα θα γινει πλουσιος (απο) εκει που δεν το περιμενε. ;)
Χωρια οτι τα τσιπακια θα ειναι πολλαπλων χρησεων...

Δεν θα πεταξω στον αερα το κοστος ανα GB που "αποκτησαμε" προς χαριν της "τεχνολογιας".

Το ενθαρυντικο ειναι οτι ολοενα και ολο περισσοτερο ακουγονται οι SSD και ισως καποτε βγουν σε λογικες τιμες.

konstadin
27-05-08, 22:07
Η ταχύτητα ανάγνωσης στον Sata II δίσκο θα φθάνει τα 200MB/δευτερόλεπτο (read speed) ενώ η ταχύτητα εγγραφής θα είναι στα 160MB/δευτερόλεπτο.


Στους σημερινους δισκους 7200rpm-10000rpm τι ταχυτητες εχουμε?

razorblade1100
27-05-08, 22:10
Στους σημερινους δισκους 7200rpm-10000rpm τι ταχυτητες εχουμε?
70-80 νομιζω και 120-130 σε raid... μπορει και να κανω λαθος
αναλογα βεβαια και με τον δισκο

Patentman
27-05-08, 22:14
Μεχρι και 120 σε απλο δισκο και 200+σε raid.
Αλλά η διαφορα ειναι στο seek time, οπου οι SSD απλα δεν εχουν συγκριση.

Αυτα για να εισαι ετοιμος να δωσεις ακομα και 400 ευρω για εναν δισκο...που εγω δεν θα τα εδινα ουτε με σφαιρες.

Aitherovamon
27-05-08, 22:24
:crazy:
70-80 νομιζω και 120-130 σε raid... μπορει και να κανω λαθος
αναλογα βεβαια και με τον δισκο


Ένας WD Raptor 150GB 10000RPM πίανει μόνος του περίπου 85MB/sec , εγώ έχω βάλει 6 τέτοιους σε Raid Stripe και πίανω 318ΜΒ/sec

Φανταστείτε 6 SSD σε Raid Stripe τι θα δίνουν ,!!!!:crazy::crazy::crazy:

midnightsun
27-05-08, 22:27
:crazy:


Ένας WD Raptor 150GB 10000RPM πίανει μόνος του περίπου 85MB/sec , εγώ έχω βάλει 6 τέτοιους σε Raid Stripe και πίανω 318ΜΒ/sec


Πως ακούγεται ;

razorblade1100
27-05-08, 22:31
, εγώ έχω βάλει 6 τέτοιους σε Raid Stripe και πίανω 318ΜΒ/sec
6 raptores? δεν σου παιρνουν τα αυτια? δεν δονιζεται το σπιτι?

alerasta
27-05-08, 23:46
Σε 2-3 χρονάκια που θα έχει ωριμάσει / δοκιμαστεί η τεχνολογία θα έχουν πέσει και οι τιμές οπότε μια χαρά είναι. Και μην ακούσω πως είναι δοκιμασμένη τεχνολογία γιατί τότε δε θα αποτελούσαν πλέον είδηση αυτοί οι δίσκοι.


:crazy:

Ένας WD Raptor 150GB 10000RPM πίανει μόνος του περίπου 85MB/sec , εγώ έχω βάλει 6 τέτοιους σε Raid Stripe και πίανω 318ΜΒ/sec

Φανταστείτε 6 SSD σε Raid Stripe τι θα δίνουν ,!!!!:crazy::crazy::crazy:
Κάπως σαν μονοκύλινδρο mottard στα κόκκινα πρέπει να ακούγονται... :p

midnightsun
27-05-08, 23:53
Κάπως σαν μονοκύλινδρο mottard στα κόκκινα πρέπει να ακούγονται... :p

:rofl::rofl::rofl: Καλό, εγώ φαντάζομαι κάτι σαν στροβιλοκινητήρα.

psytransas
28-05-08, 00:41
:crazy:


...εγώ έχω βάλει 6 τέτοιους σε Raid Stripe και πίανω 318ΜΒ/sec



Ποια αμορτισέρ εχεις βαλει κατω απ'το tower ? :p

Tiven
28-05-08, 01:28
Εγω θα εδινα το πολυ μεχρι 1.2 φορες την τιμη ενος κανονικου μαγνητικου δισκου.
Να μην πω οτι κανονικα θα επρεπε να ειναι 0.8 φορες λογω οτι οι πωλησεις θα ειναι τρελες και μεσα σε συντομο χρονικο διαστημα οποιος πουλησει φθηνα θα γινει πλουσιος (απο) εκει που δεν το περιμενε. ;)
Χωρια οτι τα τσιπακια θα ειναι πολλαπλων χρησεων...

Δεν θα πεταξω στον αερα το κοστος ανα GB που "αποκτησαμε" προς χαριν της "τεχνολογιας".

Το ενθαρυντικο ειναι οτι ολοενα και ολο περισσοτερο ακουγονται οι SSD και ισως καποτε βγουν σε λογικες τιμες.

Τι εννοείς ? :)

midnightsun
28-05-08, 01:30
Τι εννοείς ? :)

Τσιπάκια flash δεν είναι ; ;)

lamargosx
28-05-08, 01:39
Φοβερή τεχνολογία αλλά είναι ακόμη πολύ ακριβή. Ειδικά ως προς τις επιδοσεις της δεν παίζεται....

arkara
28-05-08, 02:56
παιδιά μην κολλάτε σε έναν χρόνο θα είναι μια πραγαματικότητα.
και όχι μόνο.
βλέπουμε πόσο γρήγορα αλλάζει η τεχνολογία των ηλεκτρονικών υπολογιστών, αλλά και πόσο γρήγορα θα πέσουν οι τιμές. ιδίως όταν έχουμε μαζική παραγωγή.
κάτσε να δείς που θα μπεί στην ζωή μας και πολύ γρήγορα μάλιστα!

Lagman
28-05-08, 08:59
Μακάρι να βγάλουν και κανένα σε ποιο μικρή χωρητικότητα και προσιτή τιμή ...

........Auto merged post: Lagman πρόσθεσε 2 λεπτά και 58 δευτερόλεπτα αργότερα ........

αυτο το εχει δει κανεις http://www.gigabyte.com.tw/Products/Storage/Products_Overview.aspx?ProductID=2180&ProductName=GC-RAMDISK

........Auto merged post: Lagman πρόσθεσε 1 λεπτά και 19 δευτερόλεπτα αργότερα ........

αλλα 4gb τι να φτασουν :p

Tiven
28-05-08, 09:44
Μακάρι να βγάλουν και κανένα σε ποιο μικρή χωρητικότητα και προσιτή τιμή ...

........Auto merged post: Lagman πρόσθεσε 2 λεπτά και 58 δευτερόλεπτα αργότερα ........

αυτο το εχει δει κανεις http://www.gigabyte.com.tw/Products/Storage/Products_Overview.aspx?ProductID=2180&ProductName=GC-RAMDISK

........Auto merged post: Lagman πρόσθεσε 1 λεπτά και 19 δευτερόλεπτα αργότερα ........

αλλα 4gb τι να φτασουν :p


Αλήθεια με τα RamDisk τι θα γίνει ?

Θα είναι πιο γρήγορα από τα SSD ή στις ίδιες ταχύτητες ? Γιατί από όσο γνωρίζω , τα RamDisk είναι πανάκριβα.

farcry
28-05-08, 10:34
Να δούμε και τις τιμές πρώτα ;)

Αν και υποστηρίζουν πως επειδή είναι Multi Level Cell , το κόστος κατασκευής τους μειώνετε δραματικά...


Όπως και να έχει όμως , καλά θα πάει ;)

εχει αρκετα μειονεκτημα η τεχνικη αυτη και το μονο που προσφερει ειναι χωρητικοτητα και μειωση κοστους. κατα τα αλλα δε νομιζω να ειναι και πολυ ανταγωνιστικοι


Είμαι homo sappiens που δεν εμπιστεύομαι ακόμη τους ssd?

homo sapiens sapiens ειναι το σωστο :p


:crazy:


Ένας WD Raptor 150GB 10000RPM πίανει μόνος του περίπου 85MB/sec , εγώ έχω βάλει 6 τέτοιους σε Raid Stripe και πίανω 318ΜΒ/sec

Φανταστείτε 6 SSD σε Raid Stripe τι θα δίνουν ,!!!!:crazy::crazy::crazy:

ο 300GB velociraptor εχει sustained 120MB/sec ;)


Τσιπάκια flash δεν είναι ; ;)

ναι αλλα καμια σχεση με τα mmc, sd και αλλα. μη τα συγκρινεις

razorblade1100
28-05-08, 10:43
Αλήθεια με τα RamDisk τι θα γίνει ?
μπα μια πρωτοπωρια ηταν αλλα τα ssd εξελισσονται γρηγοροτερα, γιαυτο θα τα δουμε και στην αγορα πολυ πιο γρηγορα. :hmm:

dimig33
28-05-08, 11:05
70-80 νομιζω και 120-130 σε raid... μπορει και να κανω λαθος
αναλογα βεβαια και με τον δισκο


Μεχρι και 120 σε απλο δισκο και 200+σε raid.
Αλλά η διαφορα ειναι στο seek time, οπου οι SSD απλα δεν εχουν συγκριση.

Δεν είναι ονομαστικές αυτές οι ταχύτητες? Είναι και πραγματικές? Γιατί τότε εμένα όταν αντιγράφω ένα μεγάλο αρχείο (πχ ένα vob) σε απλό (όχι raid) sata2 δίσκο ο nautilus μου δίνει ταχύτητα εγγραφής 17-30 mb/sec?:hmm:


Είμαι homo sappiens που δεν εμπιστεύομαι ακόμη τους ssd?

homo sappiens sappiens είμαστε όλοι μας βιολογικά -δεν έχουμε μεταλλαχτεί από τότε που εμφανιστήκαμε στη γη. Καλύτερα χρησιμοποιησε ιστορικές έννοιες όπως παλαιολιθικός κλπ.:)

EDIT: ίσως να είναι και sata1 ο δίσκος μου αλλά και πάλι έχει 150 ονομαστικά:hmm:

ZX1234R
28-05-08, 12:49
Χμμμμ............θα παραμείνω στους raptor μου μέχρι να πέσουν οι τιμές......

21century
28-05-08, 13:29
Λογικά εφόσον βελτιωθεί η παραγωγή τους και πέσουν οι τιμές κατακόρυφα θα τους βλέπουμε συχνάστους φορητούς υπολογιστές οι οποίο δεν θα είναι μόνο λεπτότεροι αλλά και χωρίς προβλήματα κατανάλωσης, φυσικά μέχρι και η Ιντέλ έχει ανακοινώσει ότι θα μπει στα χωράκια κατασκευής τέτοιων δίσκων στερεάς κατάστασης οπότε ο ανταγωνισμός θα λειτουργήσει..

ZX1234R
28-05-08, 13:42
Μωρε να λειτουργήσει ο ανταγωνισμός και να πέσουν οι τιμές των ssd αλλά ας κάτσει κάποιος να τους συγκρίνει. Έχουν μεγαλύτερο κύκλο ζωής ή θα καούν στα 3 χρόνια? Παρέχουν ασφάλεια για τα δεδομένα ή ανα 6 μήνες θα κλαίμε τα data μας? Γίνονται raid 0,1 ή παίζουν jbod? Δεν λέω, θα τσιμπήσω έναν μικρούλη 4gb να δώ πως παίζει αλλά θέτω εύλογα ερωτήματα απλά για κουβέντα.

ludist
28-05-08, 16:27
Ο σκληρός δίσκος πέθανε. Ίσως έχει ζωή κάποια χρόνια για χρήση backup.

Όταν υπάρχουν usb flash disk, 4G, με 13 ευρώ και πιάνουν 26Mb/sec πραγματικά (και όχι στα "χαρτιά") το ένα μειονέκτημα της ταχύτητας εξαφανίστηκε. Το μόνο μειονέκτημα που έμεινε είναι η χωρητικότητα.

Ήδη χρησιμοποιώ flash disk στο λειτουργικό μου και σκληρούς ως αποθήκες. Είμαι ικανοποιημένος και περιμένω τους καινούργιους ssd για να έχω μεγαλύτερη ταχύτητα από τα μαγνητικά μέσα.

Simpleton
28-05-08, 16:31
Μέχρι να βγουν οι SSD σε λογικές τιμές, έλεγα να βρω μια Compact Flash των 32 GB και να την βάλω με μετατροπέα για IDE στο laptop. Αξίζει αυτό ή θα είναι πατερίτσα;

ludist
28-05-08, 17:17
@skaf Αυτό ακριβώς έχω κάνει.

Η ταχύτητα εγγραφής είναι δραματικά αργή. Αλλά το access time είναι... τέλειο. Η ταχύτητα ανάγνωσης 14Mb/sec. Η γενική απόδοση σε εκτέλεση προγραμμάτων είναι ίδια με τον 40G σκληρό δίσκο.

Έχω την 120x (http://www.transcendusa.com/products/Modlist.asp?CatNo=5&LangNo=0) δεν έχω δοκιμάσει άλλες η οποίες σίγουρα θα είναι ταχύτερες. Αφού θες 32G (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.320601) η τιμή ξεφεύγει και δεν στο συνιστώ.

Η compact flash μειονεκτεί αφού ο δίσκος 2.5 έχει τετραπλάσιο μέγεθος. Αυτά (http://www.transcendusa.com/products/ModDetail.asp?ModNo=164&SpNo=3&LangNo=0) περιμένω.

dkazaz
28-05-08, 18:13
Παντως δεν αγοράζω άλλον raptor! Από 'δω και πέρα υπομονή και οικονομία! :)

kuja
28-05-08, 18:18
Δεν θα κανειο 400 ευρω ολοι το ξερετε.Απο 1000 και πανω.

εγώ έχω βάλει 6 τέτοιους σε Raid Stripe και πίανω 318ΜΒ/sec

Και δεν σε εχουν παει μεσα για ηχορυπανση?????

iml
28-05-08, 22:03
ακους εκει 6 raptor
:crazy:

:D

konstadin
28-05-08, 23:40
ακους εκει 6 raptor
:crazy:

:D


Οχι μονο ακους εκει.... Ακους παντου!

Αν καποιος παει να ανοιξει το pc την νυχτα, τον τσακωσες στα πρασα!

Τι κωδικοι και μ*λακιες... καλυτερο και απο συναγερμο θα ειναι!

panaiz
06-06-08, 16:48
θελω 256GB SSD τωρα! βασικα θελω 2 τετιους σε raid για να βαλω το λειτουργικο!

haHa
06-06-08, 16:50
Αυτο το αστειακι το ειδατε??

Western Digital developing 20,000RPM Raptor to take on SSDs?
(http://www.engadget.com/2008/06/06/western-digital-developing-20-000rpm-raptor-to-take-on-ssds/)

@ ADSLgr.com All rights reserved.