PDA

Επιστροφή στο Forum : Απαράδεκτη η Forthnet



gourdo
27-05-08, 16:27
Περιληπτικά σας λέω την κατάσταση.Ενώ τα τελευταία χρονια συχρονιζα με 18000kbps σε forthnet 24 ξαφνικα ένα πρωί πήγε στα 13000kbps και από τότε άρχισαν τα προβλήματα με αποσυνδέσεις κλπ.σημειωτέον ότι ποτε δεν είχα έστω και μια αποσύνδεση.Τέλος πάντων τους παίρνω και μετά από τρελή ταλαιπωρία πιανω γραμμή και τους το εξηγώ και αντί να το διορθώσουνε καi na δούνε γιατί έπεσε η γραμμή την ρίχνουν κιαλλο στα 10500kbps με πιο πολλές αποσυνδέσεις.Αγανακτισμένος τους ξαναπαίρνω και μου πάν ότι θα το φτιάξουνε και τι κάνανε?το ρίξανε κιάλλο στα 8000kpbs.Για μένα είναι τραγικοί οι άνθρωποι και η κλασική απάντηση που είχα ήταν όταν έχουμε αποσυνδέσεις ρίχνουμε την ταχύτητα.Και η ευλογη ερώτηση ήταν ότι δεν είχα αποσυνδέσεις μέχρι να μου ρίξετε την ταχύτητα και αντί να κοιτάξετε γιατί έπεσε κοιτάτε αλλα ντι άλλον.Και το θεϊκό και σαν αποκορύφωμα ήταν σαν απάντηση ότι ο κόμβος έχει φθορά και έπεσε η ταχύτητα.
Όπως καταλαβαίνετε παω σφαίρα στον οτε να ηρεμήσω.

ZAGNA
27-05-08, 16:50
Η λύση του ΟΤΕ δεν είναι πανάκεια. Και εγώ είχα κάποια προβλήματα με την συνδεσή μου αλλά δεν άλλαξα ξαφνικά πάροχο.
Εγώ ήμουν πολύ ψηλά στα 23.000 και έπεσα στα 12.000 για μια περίοδο πλάκα μου κάνεις? :D Αν αυτό δεν είναι ήττα τότε τι είναι?
Anyway δεν πήρα κάποιο τηλέφωνο και σε 2 βδομάδεσ το διόρθωσαν. Τώρα βέβαια εάν υπάρχει αυτό που λες για πολύ καιρό πχ 2 μήνες ε τότε είναι ταλαιπωρία αλλά μην νομίζεις πως στον ΟΤΕ θα είναι όλα ρόδινα.
Εξάλλου ποτέ δεν θα έδεινα παραπάνω λεφτά το μήνα για να ανεβάσω το dsl 7-8mbit. Το πρόβλημα δεν είναι εκεί αλλά στις αποσυνδέσεις.

gourdo
27-05-08, 16:59
το θέμα ειναι οτι ποτε μα ποτε δεν είχα αποσύνδεση και με πιο μικρες συνδέσεις κατα καιρούς της Forthnet.Απλα με τον Οτε θέλω να πιστευω οτι τουλαχιστον υπάρχει σταθερότητα.Οι αποσυνδεσεις ειναι μια εβδομαδα και ειμαι συνεχεια στα τηλ με την forthnet και απο το κακο στο χειροτερο παει ολο και την ριχνουν.

ZAGNA
27-05-08, 17:06
Εγώ σου προτείνω να κάνεις λίγο ακόμα υπομονή. Δηλαδή δεν αξίζει λίγη υπομονή τώρα που μετά από χρόνια όπως λες συμβαίνουν αυτά τα προβλήματα?
Εγώ θέλω να σε γλυτώσω από το νταβαντούρι της αλλαγής. Κόψε forthnet βάλε ΟΤΕ , πωπω διαδικασίες....

gourdo
27-05-08, 17:08
Το θέμα ξέρεισ πιο είναι οτι δεν μοθ κοιτανε το προβλημα απλα μου ριχνουν την ταχυτητα.Δηλ θα την ριξουνε μεχρι να μην κανει αποσθνδεσεις και τελος θα σερνεται το νετ.Ο οτε μου ειπε μονο μια αιτηση και σε 10 μερες θα έχω νετ δικο του.Με την Forthnet θα κανει αυτος τις διαδικασιες.Και οσο αν αξιζει ενα σοθ λεω απο το Σαββατο ειμαι πανω απο 4 ορεσ την ημερα και μιλαω μαζι τουσ ολα εχουν καποια ορια

RASTAVIPER
27-05-08, 18:21
Περιληπτικά σας λέω την κατάσταση.Ενώ τα τελευταία χρονια συχρονιζα με 18000kbps σε forthnet 24 .
Για πόσα χρόνια δηλαδή μιλάμε??:p:)

gourdo
27-05-08, 18:25
1 χρονο και 5 μηνες ειμαι στο 24.και τα υπολυπα 3 χρονια και μισο απο 256 512 1000 σταδιακα οποτε εβγαιναν

xolloth
27-05-08, 18:30
Περιληπτικά σας λέω την κατάσταση.Ενώ τα τελευταία χρονια συχρονιζα με 18000kbps σε forthnet 24 ξαφνικα ένα πρωί πήγε στα 13000kbps και από τότε άρχισαν τα προβλήματα με αποσυνδέσεις κλπ.σημειωτέον ότι ποτε δεν είχα έστω και μια αποσύνδεση.Τέλος πάντων τους παίρνω και μετά από τρελή ταλαιπωρία πιανω γραμμή και τους το εξηγώ και αντί να το διορθώσουνε καi na δούνε γιατί έπεσε η γραμμή την ρίχνουν κιαλλο στα 10500kbps με πιο πολλές αποσυνδέσεις.Αγανακτισμένος τους ξαναπαίρνω και μου πάν ότι θα το φτιάξουνε και τι κάνανε?το ρίξανε κιάλλο στα 8000kpbs.Για μένα είναι τραγικοί οι άνθρωποι και η κλασική απάντηση που είχα ήταν όταν έχουμε αποσυνδέσεις ρίχνουμε την ταχύτητα.Και η ευλογη ερώτηση ήταν ότι δεν είχα αποσυνδέσεις μέχρι να μου ρίξετε την ταχύτητα και αντί να κοιτάξετε γιατί έπεσε κοιτάτε αλλα ντι άλλον.Και το θεϊκό και σαν αποκορύφωμα ήταν σαν απάντηση ότι ο κόμβος έχει φθορά και έπεσε η ταχύτητα.
Όπως καταλαβαίνετε παω σφαίρα στον οτε να ηρεμήσω.

ειχα γκαρμπον την περιπτωση σου και εγω,ακριβωs την ιδια,ακολουθησα την ιδια διαδικασια,μουκατεβαζε η φορθνετ την ταχυτητα,και αφου περασε εναs μηναs με τηλεφωνηματα και λυση καμμια,ψαχνωνταs για πολλοστη φορα τιs καλωδιωσειs μου,ανακαλυψα οτι μου ειχε σπασει ενα κομματι απο το σπλιτερακι του adsl που παει στην πριζα,και αυτο ηταν!
το προβλημα ηταν οτι δεν εκανε πια καλη επαφη με αποτελεσμα τα ατελειωτα disconnects.
αλλαξα σπλιτερ τουs πηρα τηλεφωνο ,τουs εξηγησα τι ειχε συμβει και μου ανεβασαν παλι την ταχυτητα στο παλιο προφιλ.
εφταιγα εγω δηλαδη.
για ψαξτο μην τυχον παιζει και τιποτα τετοιο.

gourdo
27-05-08, 18:35
Το θεμα ειναι οτι εχω βαλει 4 διαφορετικα spliter οι καλωδιωσεις ειναι ολε utp6 και οτι δεν ειχα ποτε disconect ολα αρχισαν οταν επεσε η ταχυτητα και αντι να ψαξουν γιατι επεσε και εγιναν ολα τα προβληματα απλα την ριχνουν κιαλλο

xolloth
27-05-08, 19:01
δυστυχωs αυτο βρισκουν σαν λυση,δεν το πολυψαχνουν παρα μονο εαν κλεισειs ραντεβου να ελθει τεχνικοs να κανει μετρησειs και να διαπιστωσει εαν το προβλημα ειναι απο σενα η απο αυτουs.
αυτο μου ειχαν προτεινει και μενα αλλα πριν τουs πω το ΟΚ ,εψαξα και βρηκα το προβλημα και γλυτωσα και τα λεφτα για την επισκεψη.
ασε που θα γινομουν ρεζιλι οταν εβρισκε οτι το προβλημα ηταν το σπλιτερακι,γιατι οποτε τουs επαιρνα ,μου λεγανε να ψαξω τιs καλωδιωσειs και εγω τουs ελεγα οτι ολα ειναι ενταξει.
δεν ειχα προσεξει αυτην την λεπτομερεια η οποια ομωs εκανε ολη την ζημια.

vchristos
27-05-08, 19:43
Και εγώ μια από τα ιδια, ενω συχγρονιζα σταθερα στα 15000-16000 εδώ και τρεις μέρες είμαι κάτω από τα 8000 και σήμερα στα 3900!!.
Δεν αντεχω να περιμένω στην τηλεφωνκή αναμονή 20 λεπτά και βάλε. Επλίζω ότι θα το διορθώσουν σύντομα!

xolloth
27-05-08, 19:44
ναι αλλα πρεπει να τουs ενοχλησειs κιολαs.

vchristos
27-05-08, 19:53
θα περιμενω κανα δυο μερες και εαν δεν δω φως...θα κάνω την προσπαθεια.

........Auto merged post: vchristos πρόσθεσε 1 λεπτά και 35 δευτερόλεπτα αργότερα ........

και για του λογου το αληθες

DSL Status: Up
DSL Modulation Mode: ADSL2+
DSL Path Mode: INTERLEAVED
Downstream Rate: 3620 Kbps
Upstream Rate: 837 Kbps
Downstream Margin: 8 db
Upstream Margin: 6 db
Downstream Line Attenuation: 25
Upstream Line Attenuation: 10

mc00080
27-05-08, 19:54
πηγαινε στον οτε να μεινουμε λιγοτεροι στην forthnet να κατεβαζουμε εμεις γρηγοροτερα...και εσυ να πληρωνεις εγγυημενα περισσοτερα...χωρις αυτο να σημαινει οτι θα εχεις εγγυημενα καλυτερη συνδεση...καθε φορα που ενας μας εχει καποιο προβλημα αμεσως απειλει θεους και δαιμονες οτι θα φυγει...μα δεν μας κρατα κανεις πουθενα δεμενους...ουτε παντα φταινε οι εταιρειες για τυχαια γεγονοτα...οπως ειπε και ο xolloth παραπανω...εξαντλησες ολα τα ενδεχομενα απο μεριας σου..αλλα και παραπερα...καθημερινα δεκαδες ατομα επεμβαινουν σε πραγματα που μπορει να μας επηρεασουν...μπορει να εσκαψε η ΔΕΗ η ΕΥΔΑΠ παρακατω και να χαλασε κατι,μπορει ακομα να γινεται παρεμβολη απο οποιαδηποτε συσκευη ηλεκτρικη-ηλεκτρονικη δικη σου η γειτονικη και να επηρεαζει τη συνδεση το ξερεις?απεκλεισε πρωτα ολα αυτα τα ενδεχομενα και μετα κραξε τους ευχαριστως αφου τοσα χρονια ηταν ολα καλα....φιλικα παντα

gourdo
27-05-08, 19:58
εγω παντος μολις εκανα συνδεση στον οτε (αιτηση).Η τελικη απαντιση της Forthnet μετα απο 1 ωρα και 27 λεπτα αναμονης(4 κλησεις) ειναι οτι δεν μπορουνε να κανουνε κατι και πρεπει να δωσει βλάβη στον Οτε να κανουν ενεργειες αυτοι....φεξε μου και γληστρησα.Κριμα γιατι τα 5 χρονια που ειχα Forthnet την υποστιριζα.Και οσο αφορα τα μηχανηματα δεν υπαρχει τιποτα τετοιο ουτε spliter oute τιποτα κατευθειαν πανω στο royter για να αποκλεισουμε ολουσ τους εξωτερικουσ παραγωντες και παλι τα ιδια.Ο τεχνικος της Forthnet που ειδε τα νουμερα ειπε οτι υπαρχει προβλημα και θέλει ψαξιμο

nnik
27-05-08, 19:59
Περιληπτικά σας λέω την κατάσταση.Ενώ τα τελευταία χρονια συχρονιζα με 18000kbps σε forthnet 24 ξαφνικα ένα πρωί πήγε στα 13000kbps και από τότε άρχισαν τα προβλήματα με αποσυνδέσεις κλπ.σημειωτέον ότι ποτε δεν είχα έστω και μια αποσύνδεση.Τέλος πάντων τους παίρνω και μετά από τρελή ταλαιπωρία πιανω γραμμή και τους το εξηγώ και αντί να το διορθώσουνε καi na δούνε γιατί έπεσε η γραμμή την ρίχνουν κιαλλο στα 10500kbps με πιο πολλές αποσυνδέσεις.Αγανακτισμένος τους ξαναπαίρνω και μου πάν ότι θα το φτιάξουνε και τι κάνανε?το ρίξανε κιάλλο στα 8000kpbs.Για μένα είναι τραγικοί οι άνθρωποι και η κλασική απάντηση που είχα ήταν όταν έχουμε αποσυνδέσεις ρίχνουμε την ταχύτητα.Και η ευλογη ερώτηση ήταν ότι δεν είχα αποσυνδέσεις μέχρι να μου ρίξετε την ταχύτητα και αντί να κοιτάξετε γιατί έπεσε κοιτάτε αλλα ντι άλλον.Και το θεϊκό και σαν αποκορύφωμα ήταν σαν απάντηση ότι ο κόμβος έχει φθορά και έπεσε η ταχύτητα.
Όπως καταλαβαίνετε παω σφαίρα στον οτε να ηρεμήσω.

Φίλε μου τα ίδια γίνονται και στον ΟΤΕ.Κοίτα μόνα τα ανάλογα θέματα στο φόρουμ μας.Μήν σου πω σε όλους τους παρόχους.Μόλις τους πεις για αποσυνδέσεις ρίχνουν όλοι το snr.

xolloth
27-05-08, 20:23
ακριβωs ,ολοι τα ιδια ειναι.
το να αλλαζει καποιοs παροχουs μετα απο καποιο προβλημα,δεν σημαινει οτι αυτοματα θα του λυθουν και ολα τα προβληματα.
η επιλογη βεβαια ειναι δικη σου.

mc00080
27-05-08, 22:19
ακριβωs ,ολοι τα ιδια ειναι.
το να αλλαζει καποιοs παροχουs μετα απο καποιο προβλημα,δεν σημαινει οτι αυτοματα θα του λυθουν και ολα τα προβληματα.
η επιλογη βεβαια ειναι δικη σου.

συμφωνω απολύτως xolloth :oneup:

hel
27-05-08, 22:37
το θέμα ειναι οτι ποτε μα ποτε δεν είχα αποσύνδεση και με πιο μικρες συνδέσεις κατα καιρούς της Forthnet.Απλα με τον Οτε θέλω να πιστευω οτι τουλαχιστον υπάρχει σταθερότητα.Οι αποσυνδεσεις ειναι μια εβδομαδα και ειμαι συνεχεια στα τηλ με την forthnet και απο το κακο στο χειροτερο παει ολο και την ριχνουν.

Στοιχεία γραμμής;
Σε ποια περιοχή είσαι;
Είσαι σε παλιά πολυκατοικία;

........Auto merged post: hel πρόσθεσε 3 λεπτά και 7 δευτερόλεπτα αργότερα ........


εγω παντος μολις εκανα συνδεση στον οτε (αιτηση).Η τελικη απαντιση της Forthnet μετα απο 1 ωρα και 27 λεπτα αναμονης(4 κλησεις) ειναι οτι δεν μπορουνε να κανουνε κατι και πρεπει να δωσει βλάβη στον Οτε να κανουν ενεργειες αυτοι....φεξε μου και γληστρησα.Κριμα γιατι τα 5 χρονια που ειχα Forthnet την υποστιριζα.Και οσο αφορα τα μηχανηματα δεν υπαρχει τιποτα τετοιο ουτε spliter oute τιποτα κατευθειαν πανω στο royter για να αποκλεισουμε ολουσ τους εξωτερικουσ παραγωντες και παλι τα ιδια.Ο τεχνικος της Forthnet που ειδε τα νουμερα ειπε οτι υπαρχει προβλημα και θέλει ψαξιμο

Από μακριά δεν γίνεται έλεγχος.
Έχει συνδεθεί το ρουτερ στον κατανεμητή της πολυκατοικίας;
Ποιο ρουτερ έχεις;

Antre
28-05-08, 00:01
Περιληπτικά σας λέω την κατάσταση.Ενώ τα τελευταία χρονια συχρονιζα με 18000kbps σε forthnet 24 ξαφνικα ένα πρωί πήγε στα 13000kbps και από τότε άρχισαν τα προβλήματα με αποσυνδέσεις κλπ.σημειωτέον ότι ποτε δεν είχα έστω και μια αποσύνδεση.Τέλος πάντων τους παίρνω και μετά από τρελή ταλαιπωρία πιανω γραμμή και τους το εξηγώ και αντί να το διορθώσουνε καi na δούνε γιατί έπεσε η γραμμή την ρίχνουν κιαλλο στα 10500kbps με πιο πολλές αποσυνδέσεις.Αγανακτισμένος τους ξαναπαίρνω και μου πάν ότι θα το φτιάξουνε και τι κάνανε?το ρίξανε κιάλλο στα 8000kpbs.Για μένα είναι τραγικοί οι άνθρωποι και η κλασική απάντηση που είχα ήταν όταν έχουμε αποσυνδέσεις ρίχνουμε την ταχύτητα.Και η ευλογη ερώτηση ήταν ότι δεν είχα αποσυνδέσεις μέχρι να μου ρίξετε την ταχύτητα και αντί να κοιτάξετε γιατί έπεσε κοιτάτε αλλα ντι άλλον.Και το θεϊκό και σαν αποκορύφωμα ήταν σαν απάντηση ότι ο κόμβος έχει φθορά και έπεσε η ταχύτητα.
Όπως καταλαβαίνετε παω σφαίρα στον οτε να ηρεμήσω.

Μα δεν είναι μόνο θέμα παρόχου ο συγχρονισμός... εξαρτάτε και από άλλους παράγοντες όπως καλωδίωση, παρεμβολές... αν για παράδειγμα κάποια γειτονική γραμμή έβαλε dsl είναι πιθανό να αυξήσει της παρεμβολές και να ρίξει την ταχύτητα. Ακόμη παρεμβολές μπορεί να δημιουργηθούν ακόμη και από ηλεκτρικές συσκευές (πχ να αγοράσει νέα τηλεόραση ο γείτονας και να προκαλεί παρεμβολές)

Θέλω να πω ότι τέτοια σύγκριση μπορείς να κάνεις μόνο αν έχεις την δυνατότητα να δοκιμάσεις άμεσα με άλλο πάροχο

@ ADSLgr.com All rights reserved.