PDA

Επιστροφή στο Forum : Επίμονοι και επίπονοι πωλητές.



serf f2
27-05-08, 17:16
Καταρχήν να διευκρινίσω οτι απο την συγκεκριμένη εταιρεία σε κάποια σύνδεση που ειχα στο παρελθόν δεν εχω κανένα μα κανένα απολύτως παράπονο αλλα ήμουν και ευχαριστημένος
Σήμερα κατα τις 11 το πρωί καποια πωλήτρια της Forthnet μου ζητούσε τα στοιχειά του πατέρα μου για να μας στείλουν το συμβόλαιο που ειχε παραγγείλει δήθεν ο πατέρας μου.

-Καλημέρα σας απο Forthnet τηλεφωνω.Με ποιον μηλαω παρακαλω?
-εσείς ποιον θέλετε?
-Ζητάω τον πατέρα σας μας ζήτησε να συνδεθεί στην Forthnet. Μπορείτε να μας δώσετε τα στοιχειά του?
-Οχι δεν μπορώ.Δώστε μου το τηλέφωνό σας και θα σας πάρει ο ιδιος
-λίγο δύσκολο γιατι το κέντρο ειναι συνεχώς καταλυμένο τι ώρα γυρίζει?
-εσείς ποιον ακριβός ζητάτε το όνομά του?

Επιμένει να μην μου λέει όνομα να μη μου δίνει το τηλέφωνό της εταιρείας της και να ζητάει τα στοιχεία του πατέρα μου οπότε της λεω να τηλεφωνηθούν αργότερα.Τηλεφώνησε μετα απο 3 ώρες και σαφώς έφαγε πόρτα.
Γιατί η Forthnet δυσφημίζετε έτσι και δεν προσλαμβάνει δικούς της υπαλλήλους για πωλήσεις δεν μπορώ να καταλάβω.
επίμονοι και επίπονοι πωλητές.

Va_Va
27-05-08, 17:50
Προσοχή γιατί υπάρχουν και απατεώνες που μπορεί να μην έχουν καμία σχέση με την εταιρεία που λένε πως εκπροσωπούν. Το τηλεφώνημα φαίνεται πολύ περίεργο, και κανονικά το λιγότερο θα ήταν να πει αυτός που πήρε το όνομά του.

serf f2
27-05-08, 17:56
Ναι δεν το αποκλείω και αυτό.

hel
27-05-08, 22:52
Και πως ξέρεις ότι ήταν από forthnet?

serf f2
28-05-08, 18:08
Και πως ξέρεις ότι ήταν από forthnet?

Οπως εγραψα παραπανω.....Καταρχήν να διευκρινίσω οτι απο την συγκεκριμένη εταιρεία σε κάποια σύνδεση που ειχα στο παρελθόν δεν εχω κανένα μα κανένα απολύτως παράπονο αλλα ήμουν και ευχαριστημένος.....

καθως και ....... Ναι δεν το αποκλείω και αυτό. 27-05-08 17:50......


Απλα κανω προειδοποιηση για γνωση καποιων να μην πεσουν θυματα και οχι δυσφημηση στην forthnet.Δυσφημηση κανουν αυτοι που χρησιμοποιουν το ονομα της

Andree
28-05-08, 18:12
το εχω ξανακουσει το περηστατηκο.. και ναι ετσι ειναι ειναι αρκετα επημονοι.

mc00080
28-05-08, 18:22
παρομοιο περιστατικο εχω να διηγηθω και εγω...προ καιρου...ενα μηνα περιπου χτυπα τηλεφωνο και ειναι δηθεν απο HOL για να με ενημερωσουν για το double play με τα 60 λεπτα προς κινητα κλπ...θεωρω πως προκειται για καποιες ενδιαμεσες εμπορικες εταιρειες που σκοπο εχουν να πουλησουν οτι μπορουν σε οσους μπορουν και αμφιβαλλω αν ειναι γνωστες του γεγονοτος και οι ιδιες οι εταιρειες τηλεπικοινωνιων...γιατι αν το κανουν εν γνωση τους τοτε ειναι απαραδεκτες...γιαυτο προσοχη και δεν δεχομαστε τετοιες προσφορες...ειμαστε ικανοι μονοι να αποφασισουμε που θα παμε και ποτε.χωρις να μας συνδεσουν καποιοι με το ετσι θελω

nnik
28-05-08, 18:28
Καταρχήν να διευκρινίσω οτι απο την συγκεκριμένη εταιρεία σε κάποια σύνδεση που ειχα στο παρελθόν δεν εχω κανένα μα κανένα απολύτως παράπονο αλλα ήμουν και ευχαριστημένος
Σήμερα κατα τις 11 το πρωί καποια πωλήτρια της Forthnet μου ζητούσε τα στοιχειά του πατέρα μου για να μας στείλουν το συμβόλαιο που ειχε παραγγείλει δήθεν ο πατέρας μου.

-Καλημέρα σας απο Forthnet τηλεφωνω.Με ποιον μηλαω παρακαλω?
-εσείς ποιον θέλετε?
-Ζητάω τον πατέρα σας μας ζήτησε να συνδεθεί στην Forthnet. Μπορείτε να μας δώσετε τα στοιχειά του?
-Οχι δεν μπορώ.Δώστε μου το τηλέφωνό σας και θα σας πάρει ο ιδιος
-λίγο δύσκολο γιατι το κέντρο ειναι συνεχώς καταλυμένο τι ώρα γυρίζει?
-εσείς ποιον ακριβός ζητάτε το όνομά του?

Επιμένει να μην μου λέει όνομα να μη μου δίνει το τηλέφωνό της εταιρείας της και να ζητάει τα στοιχεία του πατέρα μου οπότε της λεω να τηλεφωνηθούν αργότερα.Τηλεφώνησε μετα απο 3 ώρες και σαφώς έφαγε πόρτα.
Γιατί η Forthnet δυσφημίζετε έτσι και δεν προσλαμβάνει δικούς της υπαλλήλους για πωλήσεις δεν μπορώ να καταλάβω.
επίμονοι και επίπονοι πωλητές.

Το τηλεφώνημα είναι ψεύτικο 100%.Ψάξε αλλού και όχι στη Φόρθνετ.

serf f2
29-05-08, 13:50
Το τηλεφώνημα είναι ψεύτικο 100%.Ψάξε αλλού και όχι στη Φόρθνετ.

πολύ σίγουρος ακουγεσε για αυτά που λες και κάνεις λες και σου θίξαμε το σπίτι.
Μπας και είσαι απο αυτους που βάζουν οι εταιρείες να γραφουν στα σιτε και να δικαιολογούν τα αδικαιολόγητα?Δεν χρειαζετε να επαναλαμβανεσε συνεχως είπα
δεν το αποκλείω τίποτα

nnik
29-05-08, 18:06
πολύ σίγουρος ακουγεσε για αυτά που λες και κάνεις λες και σου θίξαμε το σπίτι.
Μπας και είσαι απο αυτους που βάζουν οι εταιρείες να γραφουν στα σιτε και να δικαιολογούν τα αδικαιολόγητα?Δεν χρειαζετε να επαναλαμβανεσε συνεχως είπα
δεν το αποκλείω τίποτα

Έχεις δίκιο.Το 100% ήταν υπερβολή.Σίγουρος δεν μπορείς να είσαι για τίποτα.Αλλά είμαι συνδρομητής της Φόρθνετ χρόνια -εγώ και καμιά δεκαριά φίλοι μου- και μας έχουν τύχει προβλήματα αυτό δεν μου θυμίζει πολιτική Φόρθνετ.
Όσο για το ότι είμαι άνθρωπος της Φόρθνετ ρίξε μια ματιά στα υπόλοιπα μυνηματά μου .
Δυστυχώς -να συμπληρώσω- στα φόρουμ, αξιόπιστος θεωρείται εξ ορισμού αυτός που βρίζει τις εταιρίες και όποιος τις δικαιολογεί χαρακτηρίζεται αμέσως "ρουφιάνος".

Lagman
29-05-08, 18:22
Γιατί η Forthnet δυσφημίζετε έτσι και δεν προσλαμβάνει δικούς της υπαλλήλους για πωλήσεις δεν μπορώ να καταλάβω.
επίμονοι και επίπονοι πωλητές.


γιατι ισως την συμφερει;


Στην αλλη γραμμη που εχω 2play με περνανε τηλεφωνο να μου πουλησουνε 2play FORTHnet χαχαχαχα


αλλα δυστιχως αυτες τις εταιριες που πληρωνει η forthnet δεν τις ενημερωνει σωστα γιατι η μηχανογραφιση της FORTHnet ειναι ενα μαυρο χαλι...

πχ ερχετε ο λογαριασμος 2play και την ιδια μερα που ηρθε πηγα και τον ξοφλισα!!! τοσο καλος !%@^&!# ειμαι και το αποτελεσμα ειναι να με παιρνουν τηλεφωνο και να με προσβαλουν οτι δεν πληρωσα !!!!

........Auto merged post: Lagman πρόσθεσε 3 λεπτά και 34 δευτερόλεπτα αργότερα ........

τι θα γινει με το τηλεφωνικο spam ; τι μπορουμε να κανουμε ; πως μπορουμε να προστατευτουμε ;

hel
30-05-08, 13:43
Δεν ξέρω αν έχει πάρει διαστάσεις spam. Εμένα με πήραν 1 φορά από vivodi (ο προηγούμενος πάροχος άρα φυσιολογικό) για διαφήμιση. Και 1 από icall που το χρησιμοποιούσα. Δεν έχω ενοχληθεί ιδιαίτερα.

Patha
30-05-08, 13:45
Το πιο αστείο είναι ότι αυτοί που καλούν δε φαίνεται να γνωρίζουν και πολλά για το τι είναι αυτό που πουλάνε... και όταν πρόκεται για υπηρεσίες dsl κλπ χτυπάει ακόμη περισσότερο... Εμένα με κάλεσε κάποιος για λογαριασμό της ON, ΠΕΠΕΙΣΜΕΝΟΣ οτι με την ON θα πιάνω 14 Mbps (τώρα πιάνω 4), γιατί, λέει, με βάση την απόσταση που έχει το σπίτι μου από τα ΚΕΝΤΡΙΚΑ ΓΡΑΦΕΙΑ της ON στο Μαρούσι, τόσα βγαίνει...

Άιντε κουκουρούκου... :blink:

Lagman
30-05-08, 13:51
Στην άλλη γραμμή που δεν έχω 2play εκεί να δεις spam σχεδόν από όλες τις εταιρίες μας έχουν πάρει ... τους λέω αμέσως είμαι σε άλλης εταιρίας ιδιόκτητο το κλείνουν αμέσως χαχαχαχα

Αλλά να ήταν μόνο αυτό καλά θα ήταν , τις δημοσκοπήσεις που τις βάζεις ; μέχρι για να μου πουλήσουνε ψηφιακό απόκωδικοποίητη με έχουν ενοχλήσει ...

Kokostas
30-05-08, 14:52
ΜΗΝ ΚΑΝΕΤΕ ΤΗΛΕΦΩΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΙΣΗ ΜΕ ΔΙΑΦΗΜΙΣΤΕΣ. ΑΠΛΩΣ ΜΟΛΙΣ ΚΑΤΑΛΑΒΕΤΕ ΟΤΙ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ ΚΛΕΙΣΤΕ ΤΟΥΣ ΤΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΧΩΡΙΣ ΑΛΛΗ ΚΟΥΒΕΝΤΑ. ΕΑΝ ΑΠΑΝΤΑΤΕ ΤΑ ΑΝΩΝΥΜΑ Η ΕΠΩΝΥΜΑ ΔΙΑΦΗΜΙΣΤΙΚΑ ΑΠΛΩΣ ΘΑ ΑΥΞΑΝΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΩΣ ΘΑ ΕΜΦΑΝΙΖΟΝΤΑΙ ΝΕΟΙ ΔΙΑΦΗΜΙΣΤΕΣ, ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΣΕΒΟΝΤΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΟΥΤΕ ΩΡΑ, ΟΥΤΕ ΤΟΠΟ. ΔΕΙΞΤΕ ΤΟΥΣ ΤΗΝ ΕΞΟΔΟ (ΠΟΡΤΑ), ΕΤΣΙ ΘΑ ΗΡΕΜΗΣΕΤΕ.
ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΚΟΛΠΟ. ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝ ΑΥΤΟΜΑΤΟ ΤΗΛΕΦΩΝΗΤΗ. ΕΠΙΣΗΣ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΔΙΑΦΗΜΙΣΕΙΣ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΔΕΔΟΜΕΝΩΝ ΓΙΑ ΝΑ ΚΟΠΟΥΝ ΜΑΧΑΙΡΙ.

ZX1234R
30-05-08, 14:59
Νομίζω πως κάπου υπάρχει μία αίτηση που υπογράφεις και την στέλνεις σε κάποια αρχή και δεν σε ξαναπαίρνουν ποτέ τηλέφωνο για διαφημίσεις.......(κατατοπιστικότατός )

Kokostas
30-05-08, 14:59
Προσοχή γιατί υπάρχουν και απατεώνες που μπορεί να μην έχουν καμία σχέση με την εταιρεία που λένε πως εκπροσωπούν. Το τηλεφώνημα φαίνεται πολύ περίεργο, και κανονικά το λιγότερο θα ήταν να πει αυτός που πήρε το όνομά του.

:rtfm:
Κλασική μέθοδος ΑΠΑΤΕΩΝΩΝ, όταν προγραμματίζουν διάρρηξη για να μάθουν πότε λείπει από το διαμέρισμα ο ιδιοκτήτης και οι γείτονες. ;)

ZAGNA
30-05-08, 15:22
Όπως αναφέρει ο "Kokostas" είναι κλασική μέθοδος αυτή και συμφωνώ.
Εξάλλου όποιος ενδιαφέρεται να πουλήσει κάτι από οποιαδήποτε εταιρία να ξέρετε πως ΣΙΓΟΥΡΑ ΚΑΤΑ 99%
θα αρχίσει την συζήτηση κάπως έτσι:

Γεια σας ονομάζομαι Ταδε Τάδε και σας τηλεφωνώ από το τμήμα πωλήσεων/ενημέρωσης/εμπορικό κλπ της Τάδε εταιρίας, θα ήθελα να σας ενημερώσω σχετικά με το νέο πακέτο ......... κλπ

ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΠΑΓΙΑ ΠΟΛΙΤΙΚΗ όλων των εταιριών που προωθούν προϊόντα μέσω τηλεφώνου όποια και να είναι αυτά.

Όποιος παίρνει τηλέφωνο και δεν δίνει όνομα ΤΡΩΕΙ ΠΟΡΤΑ κατευθείαν.:evil:Και εάν επιμένει άρση τηλεφωνικού απορρήτου (γιατί προφανώς θα έχει απόκρυψη) εντοπισμός και δικαστικά μετά....:twisted:

Va_Va
30-05-08, 15:38
Και ξαφνικά άρχισε να παίρνει τηλέφωνα η ... "Tellas μας", και όλο χαρά να μας ενημερώνει πως "Η Tellas καταργεί το πάγιο του ΟΤΕ!!!" (Είναι η πρώτη φράση της πωλήτριας στο τηλέφωνο).:p
Μεγάλη είδηση, πρωτοποριακή υπηρεσία, καινοτομία μεγάλη...ας τους πει κάποιος πως όλοι έχουν καταργήσει το πάγιο του ΟΤΕ εδώ και τουλάχιστον 1 χρόνο.

Όσοι έχουν κινητό Wind, μάλλον σύντομα θα λάβουν το εν λόγω τηλεφώνημα.
Τουλάχιστον μόλις πεις έχω συμβόλαιο με άλλη εταιρεία το κλείνουν και δεν επιμένουν να αλλάξεις εταιρεία ή να ακούσεις τα προγράμματά τους όπως οι τράπεζες.

theopan
30-05-08, 16:20
.:evil:Και εάν επιμένει άρση τηλεφωνικού απορρήτου (γιατί προφανώς θα έχει απόκρυψη) εντοπισμός και δικαστικά μετά....:twisted:

Δεν υπάρχει τέτοια δυνατότητα.

ZAGNA
30-05-08, 16:23
Υπάρχει έχω ρωτήσει σε εταιρία κινητής τηλεφωνίας.

theopan
30-05-08, 19:14
Υπάρχει έχω ρωτήσει σε εταιρία κινητής τηλεφωνίας.

Σε εταιρία κινητής ίσως. Στον ΟΤΕ τουλάχιστον όχι όμως. Η δυνατότητα που υπάρχει, είναι ενεργοποίηση υπηρεσίας "Εντοπισμού κακόβουλων κλήσεων", η οποία γίνεται για περιορισμένο χρονικό διάστημα, προληπτικά, στοιχίζει ακριβά, και απαιτεί παρέμβαση του συνδρομητή (πάτημα κλείστρου κατά τη διάρκεια της ενεργής κλήσης ώστε να καταγραφεί ο αριθμός καλούντα τον οποίο μαθαίνεις εκ των υστέρων). Για τη forthnet δεν ξέρω καν αν παρέχει κάτι παρόμοιο. Όπως και να έχει η απόδειξη κλήσης από κάποιον αριθμό και μόνο δε λέει τίποτα αν δεν υπάρχει καταγραφή του περιεχομένου της κλήσης.

nmavro73
30-05-08, 23:25
Ασε τι λένε οι εταιρίες κινητής τηλεφωνίας. ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ άρση απορρήτου από τον εισαγγελέα αν δεν υπάρχει κακούργημα. Οι εταιρίεςε κινητής στο λένε γιατί αυτό πρέπει να πουν όταν τους ρωτάς. Μετά ο εισαγγελέας σου λέει ότι δεν γίνεται.

Antre
31-05-08, 13:10
Όπως αναφέρει ο "Kokostas" είναι κλασική μέθοδος αυτή και συμφωνώ.
Εξάλλου όποιος ενδιαφέρεται να πουλήσει κάτι από οποιαδήποτε εταιρία να ξέρετε πως ΣΙΓΟΥΡΑ ΚΑΤΑ 99%
θα αρχίσει την συζήτηση κάπως έτσι:

Γεια σας ονομάζομαι Ταδε Τάδε και σας τηλεφωνώ από το τμήμα πωλήσεων/ενημέρωσης/εμπορικό κλπ της Τάδε εταιρίας, θα ήθελα να σας ενημερώσω σχετικά με το νέο πακέτο ......... κλπ

ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΠΑΓΙΑ ΠΟΛΙΤΙΚΗ όλων των εταιριών που προωθούν προϊόντα μέσω τηλεφώνου όποια και να είναι αυτά.

Όποιος παίρνει τηλέφωνο και δεν δίνει όνομα ΤΡΩΕΙ ΠΟΡΤΑ κατευθείαν.:evil:Και εάν επιμένει άρση τηλεφωνικού απορρήτου (γιατί προφανώς θα έχει απόκρυψη) εντοπισμός και δικαστικά μετά....:twisted:

Όχι απλά 99% , αλλά 100% . Θυμάμαι κατσάδα που χε φάει μια κοπελίτσα από τον υπεύθυνο, επειδή δεν είχε πει το όνομα της.

ZAGNA
31-05-08, 13:54
Όχι απλά 99% , αλλά 100% . Θυμάμαι κατσάδα που χε φάει μια κοπελίτσα από τον υπεύθυνο, επειδή δεν είχε πει το όνομα της.

Ε γι αυτό είπα 99% και όχι 100% για την κοπελίτσα αυτή :rofl::rofl::rofl:

stellios40
31-05-08, 16:56
Από την ημέρα που μπήκα στην forthnet στο ιδιόκτητο και έχω ενεργοποιήσει την υπηρεσία απόριψης κλήσεων σε κρυφά νούμερα δεν με ξαναενόχλησε κανένας.
Φυσικά μπορει να παίζει ρόλο το ότι αυτόματα(δεν ξέρω γιατί αλλά μάλλον έτσι πρέπει να γίνεται)δέν υπάρχω-διαγράφηκα και απο τους τηλ.καταλόγους του ΟΤΕ.

nmavro73
31-05-08, 17:12
Εχουν πιο παλιούς. Τυχερός είσαι απλά.Εγώ έχω διαγραφεί εδώ και 2 χρόνια, έχω μη ανακοινώσιμο τηλέφωνο και στη λίστα του άρθρου 13 και παλι με πρήζουν. Και απλά μπαινω στο www.dpa.gr και τραβάω διαρκώς καταγγελίες

sdikr
31-05-08, 17:18
Από την ημέρα που μπήκα στην forthnet στο ιδιόκτητο και έχω ενεργοποιήσει την υπηρεσία απόριψης κλήσεων σε κρυφά νούμερα δεν με ξαναενόχλησε κανένας.
Φυσικά μπορει να παίζει ρόλο το ότι αυτόματα(δεν ξέρω γιατί αλλά μάλλον έτσι πρέπει να γίνεται)δέν υπάρχω-διαγράφηκα και απο τους τηλ.καταλόγους του ΟΤΕ.

Παρέχει κάτι τέτοιο η forthnet; που το λέει;

theopan
31-05-08, 18:14
Παρέχει κάτι τέτοιο η forthnet; που το λέει;

Ναι. Εδώ: http://www.forthnet.gr/templates/faq.aspx?p=191709
Το μήνυμα που βγάζει μάλιστα είναι: "Αυτή η κλήση δεν μπορεί να πραγματοποιηθεί. Ο συνδρομητής που καλείται δεν επιθυμεί να δέχεται κλήσεις με απόκρυψη του καλούντος αριθμού".

jim_nut18
31-05-08, 18:31
εγω με το economy που εβαλα δε συνδεσα καν το τηλεφωνο οποτε δε θα με παρουν ποτε.
πριν με τη hol με χαν παρει στις αρχες και οποτε χτυπουσε το σταθερο δε το σηκωνα ποτε γιατι ηξερα οτι απο διαφημισεις θα τανε.

nnik
31-05-08, 20:06
Από την ημέρα που μπήκα στην forthnet στο ιδιόκτητο και έχω ενεργοποιήσει την υπηρεσία απόριψης κλήσεων σε κρυφά νούμερα δεν με ξαναενόχλησε κανένας.
Φυσικά μπορει να παίζει ρόλο το ότι αυτόματα(δεν ξέρω γιατί αλλά μάλλον έτσι πρέπει να γίνεται)δέν υπάρχω-διαγράφηκα και απο τους τηλ.καταλόγους του ΟΤΕ.

Οι ψηφιακές ευκολίες της Φόρθνετ οι οποίες σημειωτέον είναι και δωρεάν είναι καταπληκτικές και σου λύνουν τα χέρια από πολλά .Δοκιμάστε όσες σας βολεύουν.
http://www.forthnet.gr/templates/viewcontentTmChRmArt.aspx?p=225027

nnn
01-06-08, 13:36
Οι ψηφιακές ευκολίες της Φόρθνετ οι οποίες σημειωτέον είναι και δωρεάν είναι καταπληκτικές και σου λύνουν τα χέρια από πολλά .Δοκιμάστε όσες σας βολεύουν.
http://www.forthnet.gr/templates/viewcontentTmChRmArt.aspx?p=225027
Η δωρεάν χρήση τους όμως ισχύει μέχρι 31-6

nnik
01-06-08, 13:39
Η δωρεάν χρήση τους όμως ισχύει μέχρι 31-6

Έχεις δίκιο αλλά νομίζω ότι η ημερομηνία αυτή αλλάζει συνεχώς προς το μέλλον.

nnn
01-06-08, 13:40
Μακάρι.

nnik
01-06-08, 13:41
Μακάρι.

:oneup:

@ ADSLgr.com All rights reserved.