PDA

Επιστροφή στο Forum : Ευγε στο Τεχνικο Τμημα του ΟΤΕ



Σελίδες : [1] 2

sunrise
27-05-08, 18:05
Ωφειλω να δωσω συνχαρητηρια σε ολο το τεχνικο τμημα του ΟΤΕ,απ το 121 μεχρι και τον τελευταιο υπαλληλο που εργαστηκαν επι 4 μερες στο να διευθετηθει το θεμα της γραμμης μου.
Τελικως στεφθηκε με απολυτη επιτυχια.
Χρειαστηκαν 16 εργατοωρες,4 ανθρωποι και φυσικα μερακι...

Στις 23-05 ανεφερα προβλημα της γραμμης μου (dsl και τηλεφωνιας)
Στις 24-05 αποκατασταθηκε η τηλεφωνια μου
Στις 26-05 ελενχθηκε και διορθωθηκε η γραμμη μου (με προβληματα ακομη) και σημερα αποκατασταθηκε πληρως...
Χρειαστηκε να αλλαχθουν 9 ζευγη ωστε να μου προσφερθει το καλυτερο και φυσικα αλλαγη πορτας..
Ολα αυτα στην θεσ/νικη στον BRAS_erm6 καθως και στα dslam's χαριλαου και τουμπας!
Ενημερωτικα αναφερω οτι εγινε αναβαθμιση του δικτυου και υπαρχει πλεον καινουργια καλωδιωση!

Ταχυτατη εξυπηρετηση,που ουδεποτε εχω ξανασυναντησει με αλλον παροχο:oneup:

pnikolo
27-05-08, 18:56
Ωφειλω να δωσω συνχαρητηρια σε ολο το τεχνικο τμημα του ΟΤΕ,απ το 121 μεχρι και τον τελευταιο υπαλληλο που εργαστηκαν επι 4 μερες στο να διευθετηθει το θεμα της γραμμης μου.
Τελικως στεφθηκε με απολυτη επιτυχια.
Χρειαστηκαν 16 εργατοωρες,4 ανθρωποι και φυσικα μερακι...

Στις 23-05 ανεφερα προβλημα της γραμμης μου (dsl και τηλεφωνιας)
Στις 24-05 αποκατασταθηκε η τηλεφωνια μου
Στις 26-05 ελενχθηκε και διορθωθηκε η γραμμη μου (με προβληματα ακομη) και σημερα αποκατασταθηκε πληρως...
Χρειαστηκε να αλλαχθουν 9 ζευγη ωστε να μου προσφερθει το καλυτερο και φυσικα αλλαγη πορτας..
Ολα αυτα στην θεσ/νικη στον BRAS_erm6 καθως και στα dslam's χαριλαου και τουμπας!
Ενημερωτικα αναφερω οτι εγινε αναβαθμιση του δικτυου και υπαρχει πλεον καινουργια καλωδιωση!

Ταχυτατη εξυπηρετηση,που ουδεποτε εχω ξανασυναντησει με αλλον παροχο:oneup:

Τυχερος εισαι! Καλωδιακη βλαβη ηταν? Αφου περασαν καινουριο καλωδιο γιατι εψαξαν 9 ζευγαρια? Ολα επρεπε να 'ναι οκ :hmm:
Γιατι 2 dslam? Σε BRAS ηταν το προβλημα?
Και φυσικα δεν θα 'χεις ξανασυναντησει ταχυτατη εξυπηρετηση με αλλον παροχο, αφ' ενος γιατι δεν υπαρχει, αφ' ετερου δεν εχουν τερματικο δικτυο (χαλκου) σε συνδρομητη. ;)

sunrise
27-05-08, 20:01
Τυχερος εισαι! Καλωδιακη βλαβη ηταν? Αφου περασαν καινουριο καλωδιο γιατι εψαξαν 9 ζευγαρια? Ολα επρεπε να 'ναι οκ :hmm:
Γιατι 2 dslam? Σε BRAS ηταν το προβλημα?
Και φυσικα δεν θα 'χεις ξανασυναντησει ταχυτατη εξυπηρετηση με αλλον παροχο, αφ' ενος γιατι δεν υπαρχει, αφ' ετερου δεν εχουν τερματικο δικτυο (χαλκου) σε συνδρομητη. ;)

Υπηρχε ενα πεπλο μυστηριου με την βλαβη...αναβαθμιζαν τον Bras-erm6 και εβγαλε βλαβη στα καλωδια..
Πιστευω οτι πολλοι μεινανε χωρις ιντερνετ αλλα δεν ξερω τι κινησεις καναν..
2 dslam γιατι βρισκομαι αναμεσα απο 2 κεντρα.ΝΑΙ αλλαξαν τελικα καλωδια αλλα απ τα διαθεσιμα αλλα ηταν κοντα σε isdn γραμμες και αλλα για..κλωτσιες:p
Διορθωθηκε το προβλημα ναι...συνχρονιζω εως 18 mbps και φυσικα χωρις αποσυνδεσεις:)

Για τους παροχους ..λεω να μην ανοιξω το στομα μου καλυτερα....κατα τ αλλα το last mile..υφισταται Η οχι?:hmm:

nnik
27-05-08, 20:07
Υπηρχε ενα πεπλο μυστηριου με την βλαβη...αναβαθμιζαν τον Bras-erm6 και εβγαλε βλαβη στα καλωδια..
Πιστευω οτι πολλοι μεινανε χωρις ιντερνετ αλλα δεν ξερω τι κινησεις καναν..
2 dslam γιατι βρισκομαι αναμεσα απο 2 κεντρα
Διορθωθηκε το προβλημα ναι...συνχρονιζω εως 18 mbps και φυσικα χωρις αποσυνδεσεις:)

Για τους παροχους ..λεω να μην ανοιξω το στομα μου καλυτερα....κατα τ αλλα το last mile..υφισταται Η οχι?:hmm:

Αυτό είναι.Γερμανική εξυπηρέτηση πριν ακόμα εγκατασταθούν οι Γερμανοί.:lol:
Μπράβο στον ΟΤΕ και μακάρι να αναβαθμίζει τις υπηρεσίες του προκειμένου να τραβά και τους άλλους -τουλάχιστον ελπίζω - προς τα πάνω.

gkaska189
27-05-08, 20:08
Ωφειλω να δωσω συνχαρητηρια σε ολο το τεχνικο τμημα του ΟΤΕ,απ το 121 μεχρι και τον τελευταιο υπαλληλο που εργαστηκαν επι 4 μερες στο να διευθετηθει το θεμα της γραμμης μου.
Τελικως στεφθηκε με απολυτη επιτυχια.
Χρειαστηκαν 16 εργατοωρες,4 ανθρωποι και φυσικα μερακι...

Στις 23-05 ανεφερα προβλημα της γραμμης μου (dsl και τηλεφωνιας)
Στις 24-05 αποκατασταθηκε η τηλεφωνια μου
Στις 26-05 ελενχθηκε και διορθωθηκε η γραμμη μου (με προβληματα ακομη) και σημερα αποκατασταθηκε πληρως...
Χρειαστηκε να αλλαχθουν 9 ζευγη ωστε να μου προσφερθει το καλυτερο και φυσικα αλλαγη πορτας..
Ολα αυτα στην θεσ/νικη στον BRAS_erm6 καθως και στα dslam's χαριλαου και τουμπας!
Ενημερωτικα αναφερω οτι εγινε αναβαθμιση του δικτυου και υπαρχει πλεον καινουργια καλωδιωση!

Ταχυτατη εξυπηρετηση,που ουδεποτε εχω ξανασυναντησει με αλλον παροχο:oneup:


Προσωπική εμπειρία δεν έχω, αλλα άκουσα τα καλύτερα λόγια για την αντιμετώπιση του προβλήματος που είχε ο αδερφός στη Δράμα απο τους τεχνικούς του ΟΤΕ. :oneup:

utp
27-05-08, 20:12
Εγω παλι τι να πω?Απο την προσωπικη μου εμπειρια μια σε εξυπηρετουν αψογα και ταχυτατα και μια σου σπανε τα νευρα με την νωθροτητα τους και την αδιαφορια τους!Εξαρταται σε ποιους θα πεσεις!

manoulamou
27-05-08, 20:14
ΑΝΤΕ μπραβο sunrise και τωρα θα του δωσεις να καταλαβει
με το νεο Speedtouch 585v7...
:worthy:

sunrise
27-05-08, 20:42
Ελπιζω να ΜΗΝ ετυχε σε μενα και γι αυτο θα χει ενδιαφερον ν ακουσω αποψεις-εμπειριες κι απο αλλους φιλους;)

........Auto merged post: sunrise πρόσθεσε 1 λεπτά και 4 δευτερόλεπτα αργότερα ........


ΑΝΤΕ μπραβο sunrise και τωρα θα του δωσεις να καταλαβει
με το νεο Speedtouch 585v7...
:worthy:

Αν δεν παρει φωτια δε το σβηνω:rofl::rofl::rofl:

pnikolo
27-05-08, 20:50
Ελπιζω να ΜΗΝ ετυχε σε μενα και γι αυτο θα χει ενδιαφερον ν ακουσω αποψεις-εμπειριες κι απο αλλους φιλους;)

........Auto merged post: sunrise πρόσθεσε 1 λεπτά και 4 δευτερόλεπτα αργότερα ........



Αν δεν παρει φωτια δε το σβηνω:rofl::rofl::rofl:

Εδω δεν εχει παρει το ν5 3 χρονια μερα νυχτα θα παρει το 7? :p
Απο εξωτερικο το πηρες? Απο που και ποσο? :hmm:

balander
27-05-08, 21:02
Προσωπική εμπειρία δεν έχω, αλλα άκουσα τα καλύτερα λόγια για την αντιμετώπιση του προβλήματος που είχε ο αδερφός στη Δράμα απο τους τεχνικούς του ΟΤΕ. :oneup:


Χαχαχα! Καλό!

Εγω που τους φώναξα πάντως για να ελέγξουν την γραμμή (Καφαο κλπ) μου ειπαν οτι τετοια δεν κανουν...

sunrise
27-05-08, 21:08
Εδω δεν εχει παρει το ν5 3 χρονια μερα νυχτα θα παρει το 7? :p
Απο εξωτερικο το πηρες? Απο που και ποσο? :hmm:

Αν κανεις μια βολτα απ το section των alcatel routers θα δεις και..φωτο!
(83 ευρω απο αγγλια broadbandbuyer.com)
Γρηγορα και χωρις προβληματα!

........Auto merged post: sunrise πρόσθεσε 1 λεπτά και 41 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Χαχαχα! Καλό!

Εγω που τους φώναξα πάντως για να ελέγξουν την γραμμή (Καφαο κλπ) μου ειπαν οτι τετοια δεν κανουν...

:hmm: Ειχες καποιο προβλημα και δεν ηρθαν? Διαφορετικα χρεωνεσαι 50 ευρω αν θυμαμαι καλα.

pnikolo
27-05-08, 21:11
Αν κανεις μια βολτα απ το section των alcatel routers θα δεις και..φωτο!
(83 ευρω απο αγγλια broadbandbuyer.com)
Γρηγορα και χωρις προβληματα!

Το εχω δει και τα εχω διαβασει τα χαρακτηρηστικα του μηνες τωρα ;)

leon21
27-05-08, 21:18
καλησπερα παιδια ακουσον-ακουσον σε μια αναβαθμιση μετραει και τι νουμερο τφ εχεισ μου το ειπαν σημερα απο 134 τμημα adsl.μηπωσ να ζητησω αλλο νουμερο.

emeliss
27-05-08, 21:22
leon, σχεδόν πάντα λες κάτι άσχετο με το θέμα. Άνοιξε ένα νέο.

sunrise
27-05-08, 21:22
καλησπερα παιδια ακουσον-ακουσον σε μια αναβαθμιση μετραει και τι νουμερο τφ εχεισ μου το ειπαν σημερα απο 134 τμημα adsl.μηπωσ να ζητησω αλλο νουμερο.
Αν και εισαι off topic λογικα ΝΑΙ παιζει ρολο...γιατι εκει που απευθυνθηκες δεν γνωριζουν,προφανως,το dslam της περιοχης σου ειτε για να το ελενξουν!

pnikolo
27-05-08, 21:22
καλησπερα παιδια ακουσον-ακουσον σε μια αναβαθμιση μετραει και τι νουμερο τφ εχεισ μου το ειπαν σημερα απο 134 τμημα adsl.μηπωσ να ζητησω αλλο νουμερο.

Απο κει βλεπουν σε πιο κεντρο αρα και dslam ανηκεις ;) Εαν δεν υπαρχουν ελευθερες πορτες, μεχρι να το αναβαθμισουν δεν μπορουν να κανουν τιποτα!

Aitherovamon
27-05-08, 22:57
Ελπιζω να ΜΗΝ ετυχε σε μενα και γι αυτο θα χει ενδιαφερον ν ακουσω αποψεις-εμπειριες κι απο αλλους φιλους;)

........Auto merged post: sunrise πρόσθεσε 1 λεπτά και 4 δευτερόλεπτα αργότερα ........



Αν δεν παρει φωτια δε το σβηνω:rofl::rofl::rofl:


Να ρωήσω κάτι , που μπορώ να προμηθευτώ το νέο speedtouch 585v7 ? γιατί έχω ακούσει τα καλύτερα.

Cloudman
27-05-08, 23:03
Να ρωήσω κάτι , που μπορώ να προμηθευτώ το νέο speedtouch 585v7 ? γιατί έχω ακούσει τα καλύτερα.

O sunrise το ανέφερε παραπάνω

Αν κανεις μια βολτα απ το section των alcatel routers θα δεις και..φωτο!
(83 ευρω απο αγγλια broadbandbuyer.com)
Γρηγορα και χωρις προβληματα!

Aitherovamon
27-05-08, 23:34
:)
O sunrise το ανέφερε παραπάνω


Σε ευχαριστώ, όντως δεν το είχα προσέξει. Θα το αγοράσω online τελικά, γιατί άκουσα τα καλύτερα.:):)

guzel
27-05-08, 23:58
Ωφειλω να δωσω συνχαρητηρια σε ολο το τεχνικο τμημα του ΟΤΕ,απ το 121 μεχρι και τον τελευταιο υπαλληλο που εργαστηκαν επι 4 μερες στο να διευθετηθει το θεμα της γραμμης μου.
Τελικως στεφθηκε με απολυτη επιτυχια.
Χρειαστηκαν 16 εργατοωρες,4 ανθρωποι και φυσικα μερακι...

Στις 23-05 ανεφερα προβλημα της γραμμης μου (dsl και τηλεφωνιας)
Στις 24-05 αποκατασταθηκε η τηλεφωνια μου
Στις 26-05 ελενχθηκε και διορθωθηκε η γραμμη μου (με προβληματα ακομη) και σημερα αποκατασταθηκε πληρως...
Χρειαστηκε να αλλαχθουν 9 ζευγη ωστε να μου προσφερθει το καλυτερο και φυσικα αλλαγη πορτας..
Ολα αυτα στην θεσ/νικη στον BRAS_erm6 καθως και στα dslam's χαριλαου και τουμπας!
Ενημερωτικα αναφερω οτι εγινε αναβαθμιση του δικτυου και υπαρχει πλεον καινουργια καλωδιωση!

Ταχυτατη εξυπηρετηση,που ουδεποτε εχω ξανασυναντησει με αλλον παροχο:oneup:

θα πεις κ αλλο ανεκδοτο η να γελασω τωρα ?:hmm:

utp
28-05-08, 00:10
θα πεις κ αλλο ανεκδοτο η να γελασω τωρα ?:hmm:

Δεν ειναι ανεκδοτο,απλα αμα σου τυχει τετοια περιπτωση παιξε και κανενα λοττο καλου κακου;).

pnikolo
28-05-08, 00:52
θα πεις κ αλλο ανεκδοτο η να γελασω τωρα ?:hmm:

Να σου πω αυτο με την αριστη γραμμη να γελασουμε? :) :lol: :rofl:

sunrise
28-05-08, 02:30
θα πεις κ αλλο ανεκδοτο η να γελασω τωρα ?:hmm:

Αμα σε χαλαει..νανακια;) προσωπικη εμπειρια κατεθεσα.....

manoulamou
28-05-08, 10:55
θα πεις κ αλλο ανεκδοτο η να γελασω τωρα ?:hmm:
θα πεις κ αλλο ... "επαινετικο" σχολιο για τον ομιλο ΟΤΕ η να γελασω τωρα? :hmm:


Το μελος ειχε μια καλη εμπειρια και θελησε να την κοινοποιησει.
Αλλοι μπορει να εχουν κακες ή να μην χρειαστηκε ποτέ να καλεσουν για βοηθεια...;)
Ασχετως βεβαια εαν το συνηθες ειναι να γραφουμε εδω
μονο οταν εχουμε καποιο ΠΡΟΒΛΗΜΑ ή σοβαρα παραπονα,
ακομη και εγγραφη κανουμε γι αυτα ... και μετα εξαφανιζομαστε!

Tem
28-05-08, 12:53
να αναφέρω με τη σειρά μου μια αρνητική εμπειρία.
Εκανα την προηγούμενη εβδομάδα αίτηση μετατροπής γραμμής απο ISDN σε PSTN.
Μετά από 3 περίπου ημέρες κόπηκε η σύνδεση ADSL , όπως μου είχαν πεί ότι θα συμβεί.
Το τηλέφωνο εξακολουθεί να είναι σε λειτουργία.
Στη συνέχεια μου είπαν να πάρω σήμερα τηλέφωνο και να κλείσω ραντεβού με τεχνικό ώστε να κάνει τη νέα σύνδεση και να πάρει το netmod.
Παίρνοντας λοιπόν σήμερα τηλέφωνο μου έδωσαν συντομότερο ραντεβού για τις 25 Ιουνίου λόγω φόρτου εργασίας :twisted:
Μάλλον πάω για ακύρωση του αιτήματος μετατροπής αλλά και πάλι θα χρειαστούν 12 ημέρες μέχρι την επανασύνδεση του ADSL :down:
Τελικά επικοινώνησα πριν από λίγο με το τεχνικό τμήμα και μου είπαν απλά να βγάλω το netmod και η γραμμή θα λειτουργήσει πλέον ως pstn :oneup:
Aπλά θα πρέπει να επιστρέψω το συντομότερο δυνατόν το netmod.
Θα το δοκιμάσω λοιπόν επιστρέφοντας στο σπίτι.
Ομως πως είναι δυνατόν να λειτουργεί αυτή τη στιγμή το τηλέφωνο που υποτίθεται ότι έχει γίνει pstn ενω το έχω ακόμα επάνω στο netmod ?

papajohn
28-05-08, 15:13
Διότι απλώς σε κοροϊδεύουν και δεν έχουν αλλάξει τίποτα! ΑΝ η γραμμή είχε γίνει PSTN το netmod θα νέκρωνε επιτόπου.

kozi1989
28-05-08, 15:20
Μπράβο στον ΟΤΕ!!!!
Μετά την HOLη:rofl: πάω στον Τέλλη:p και μόλις φύγει το πάγιο που υποχρεώνουν στον ΟΤΕ να έχει(Δηλαδή σε 1 χρόνο), πάω ΟΤΕ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:oneup::oneup::oneup::clap::clap::clap::clap::clap::clap::clap::clap:

sunrise
28-05-08, 15:25
Αμα σε χαλαει..νανακια;) προσωπικη εμπειρια κατεθεσα.....

..και συγνωμη κιολας απ τους υπολοιπους συμφουριτες μου,για το υφος της απαντησης αλλα αγανακτω..Δηλαδη ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΑΚΟ,οταν ενας απλος χρηστης,συνεπης στις οικονομικες του υποχρεωσεις ως προς την εταιρια που τυνχανει να ειναι κρατικη και που δημιουργηθηκε ενα προβλημα ζωτικης σημασιας γι αυτον ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΤΗΚΕ ΙΣΑΞΙΑ,'σκυβοντας' οι υπαλληλοι τεχνικοι με ζηλο ?Δεν ειναι μεσα στην δικαιοδοσια τους?


Πρεπει δηλαδη ολοι να εχουμε ΜΕΣΟΝ για να λυσουμε ενα προβλημα καθημερινοτητας,το οποιο ειναι απλα υποχρεωμενοι?

ΜΠΡΑΒΟ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΧΙΛΙΑ ΜΠΡΑΒΟ..και ευχομαι ολοι οι χρηστες ανα την ελλαδα να αντιμετωπιζονται παρομοια,αν και ειμαι σιγουρος οτι ΥΠΗΡΧΑΝ-ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ ΘΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ προβληματα....

Tiven
28-05-08, 15:26
Μπράβο στον ΟΤΕ!!!!
Μετά την HOLη:rofl: πάω στον Τέλλη:p και μόλις φύγει το πάγιο που υποχρεώνουν στον ΟΤΕ να έχει(Δηλαδή σε 1 χρόνο), πάω ΟΤΕ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:oneup::oneup::oneup::clap::clap::clap::clap::clap::clap::clap::clap:

Θα πας κατά ΟΤΕ μεριά μόνο και μόνο επειδή διάβασες πως ένας χρήστης ήταν τυχερός με το τεχνικό τμήμα :rolleyes: ?

sunrise
28-05-08, 15:31
Διότι απλώς σε κοροϊδεύουν και δεν έχουν αλλάξει τίποτα! ΑΝ η γραμμή είχε γίνει PSTN το netmod θα νέκρωνε επιτόπου.

Σωστος!!!:oneup: οποτε φιλε 'ενοχλησε' τους παλι,εξηγησε τους ΞΑΝΑ και απαιτησε (με ευγενικο τροπο) να δωσουν εμφαση και προταιρεοτητα στο προβλημα σου...

........Auto merged post: sunrise πρόσθεσε 4 λεπτά και 28 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Θα πας κατά ΟΤΕ μεριά μόνο και μόνο επειδή διάβασες πως ένας χρήστης ήταν τυχερός με το τεχνικό τμήμα :rolleyes: ?

Πολυ καλα σου λεει ο φιλος Tiven....δεν ειναι κριτηριο αυτο...;)

Αν κι επειδη στη περιοχη χαριλαου γυρναω καθημερινα και εχω ενα δειγμα παροχων..εχω να πω πως ειναι για τα μπαζα..

Tem
28-05-08, 18:40
Διότι απλώς σε κοροϊδεύουν και δεν έχουν αλλάξει τίποτα! ΑΝ η γραμμή είχε γίνει PSTN το netmod θα νέκρωνε επιτόπου.
σαφώς και δεν ισχύει αυτό που είπαν :evil:

qwerty81
28-05-08, 18:51
Έχουμε καταντήσει να λέμε μπράβο για τα αυτονόητα.. Σεβαστή η προσωπική εμπειρία.. αλλα για κάποιους απο εμάς που ταλαιπωρούμαστε μήνες απο τον ερασιτεχνισμό, την ασχετοσύνη και τις προκλητικές και γελοίες ατάκες του προσωπικού του ΟΤΕ επίτρεψε μας να το θεωρούμε το τοπικ αστείο ως προκλητικό. Προσοχή, όχι το πρόσωπο που το έκανε αλλα ο συσχετισμός γεγονότων όσων έχουν υποφέρει. Συγνώμη αλλα μετά απο 60 DC απο τις 12 το μεσημέρι αυτό το τοπικ το βλέπω σαν ειρωνικό χαμόγελο.. Όπως και καλή απόλαυση της σύνδεσης σου. Εγω απο την πλευρά μου εύχομαι να πάρει το 100% του ΟΤΕ ξένη εταιρία και να απολυθούν όλοι. Και ας μην αλλάξει τίποτα. Δεν θεοποιώ το εξωτερικό αλλα εγώ εδώ ζω εδώ εν έτη 2008 δεν μπορώ να έχω ΜΙΑ υπεύθυνη απάντηση για το γεγονός οτι ουσιαστικά εδω και μήνες ΔΕΝ έχω ίντερνετ. Και πάλι ειρωνία χτες καθώς γύριζα απο το πανεπιστήμιο έβλεπα τα μύρια που έχει ρίξει ο ΠΟΤΕΣ σε διαφημίσεις και όμως δεν έχουν ΕΝΑ γ.. εργαλείο για ανίχνευση παρεμβολών π.χ. ΟΥΣΤ άσχετοι.

Υ.Γ Επαναλαμβάνω οτι ο συγγραφέας του τοπικ δεν έχει να απολογηθεί γι'αυτό. Είναι ζήτημα οπτικής γωνίας που βλέπεις τα πράγματα. Ούτε του καταλογίζω δόλο. Απλά αυτά τα συναισθήματα μου προκλήθηκαν όταν το είδα...

Tem
28-05-08, 19:11
τελικά επειδή δεν μπορούσα να περιμένω μέχρι να έρθει τεχνικός στις 25 Ιουνίου , έκανα ακύρωση της αίτησης μετατροπής απο Isdn σε Pstn. Ελπίζω πλέον να ενεργοποιηθεί σύντομα η ADSL σύνδεσή μου που μου διέκοψαν εν όψει της μετατροπής.
Κρίμα γιατί είμαι σχεδόν απόλυτα σίγουρος ότι μια over PSTN σύνδεση ADSL είναι καλύτερη απο μια αντίστοιχη over ISDN.

baskon
28-05-08, 19:22
Και εγω με isdn είμαι ,αλλά ουτε το σκεφτομαι να τη γυρισω σε pstn γιατι βαριεμαι τις αναμονες..
Εκτος αυτου με βολευουν οι 2 γραμμες.
Πάντως από ότι ξερω ναι είναι λίγο καλύτερο το ADSL πάνω σε PSTN αλλά όχι σε όλες τις περιπτωσεις.
Και στις περιπτωσεις που ειναι καλυτερο θα δεις μια διαφορα 500 kbps?
σιγά τη διαφορα.

Tiven
28-05-08, 19:22
Έχουμε καταντήσει να λέμε μπράβο για τα αυτονόητα.. Σεβαστή η προσωπική εμπειρία.. αλλα για κάποιους απο εμάς που ταλαιπωρούμαστε μήνες απο τον ερασιτεχνισμό, την ασχετοσύνη και τις προκλητικές και γελοίες ατάκες του προσωπικού του ΟΤΕ επίτρεψε μας να το θεωρούμε το τοπικ αστείο ως προκλητικό. Προσοχή, όχι το πρόσωπο που το έκανε αλλα ο συσχετισμός γεγονότων όσων έχουν υποφέρει. Συγνώμη αλλα μετά απο 60 DC απο τις 12 το μεσημέρι αυτό το τοπικ το βλέπω σαν ειρωνικό χαμόγελο.. Όπως και καλή απόλαυση της σύνδεσης σου. Εγω απο την πλευρά μου εύχομαι να πάρει το 100% του ΟΤΕ ξένη εταιρία και να απολυθούν όλοι. Και ας μην αλλάξει τίποτα. Δεν θεοποιώ το εξωτερικό αλλα εγώ εδώ ζω εδώ εν έτη 2008 δεν μπορώ να έχω ΜΙΑ υπεύθυνη απάντηση για το γεγονός οτι ουσιαστικά εδω και μήνες ΔΕΝ έχω ίντερνετ. Και πάλι ειρωνία χτες καθώς γύριζα απο το πανεπιστήμιο έβλεπα τα μύρια που έχει ρίξει ο ΠΟΤΕΣ σε διαφημίσεις και όμως δεν έχουν ΕΝΑ γ.. εργαλείο για ανίχνευση παρεμβολών π.χ. ΟΥΣΤ άσχετοι.

Υ.Γ Επαναλαμβάνω οτι ο συγγραφέας του τοπικ δεν έχει να απολογηθεί γι'αυτό. Είναι ζήτημα οπτικής γωνίας που βλέπεις τα πράγματα. Ούτε του καταλογίζω δόλο. Απλά αυτά τα συναισθήματα μου προκλήθηκαν όταν το είδα...

Φίλε μου σε καταλαβαίνω , όπως και πολλοί άλλοι σε αυτό το forum.
Θα σου έλεγα "υπομονή" αλλά όσο υπομονή και να κάνεις , αυτοί οι αλιτήριοι στον ΟΤΕ δεν πρόκειται να κάνουν κάτι χωρίς να τους πρήζεις συνέχεια (και αν..) .
Βέβαια υπάρχουν και μερικά καλά παιδιά στον ΟΤΕ αλλά , δυστυχώς είναι λίγα...

Έχω και εγώ παρόμοιο πρόβλημα αλλά σε μικρότερη κλίμακα (αποσυνδέετε συγκεκριμένες ώρες και μερικές φορές συνεχόμενα για 5-10 λεπτά-5-10 φορές κάθε μέρα). Βέβαια πριν το "φτιάξουν" δεν είχα καθόλου σύνδεση για 3 εβδομάδες...

Καλή σου τύχη λοιπόν φίλε μου.

Tem
28-05-08, 19:51
Και εγω με isdn είμαι ,αλλά ουτε το σκεφτομαι να τη γυρισω σε pstn γιατι βαριεμαι τις αναμονες..
Εκτος αυτου με βολευουν οι 2 γραμμες.
Πάντως από ότι ξερω ναι είναι λίγο καλύτερο το ADSL πάνω σε PSTN αλλά όχι σε όλες τις περιπτωσεις.
Και στις περιπτωσεις που ειναι καλυτερο θα δεις μια διαφορα 500 kbps?
σιγά τη διαφορα.
δεν θα το επιχειρήσω πάλι , καλύτερα ISDN. Αν είναι δυνατόν να περιμένεις 1 μήνα για τεχνικό :evil:

guzel
28-05-08, 20:06
Να σου πω αυτο με την αριστη γραμμη να γελασουμε? :) :lol: :rofl:

πες το.. η γραμμη μου οπως μπορεις να δεις ειναι οτε ;)

manoulamou
28-05-08, 20:11
@Tem Θα επαναλαβω καποια θεματα που σιγουρα εσυ ξερεις
ομως αλλοι μπορει να το βαζουν σε δευτερη μοιρα.
Η μετατροπη απο ISDN σε PSTN/pots σε πολλες περιπτωσεις
αυξανει σημαντικα τις ταχυτητες, αλλά
δινουμε γυρω στα 35Ε για την αλλαγη
πρεπει να παραλαβουν, επι αποδειξει τον εξοπλισμο και
το κυριωτερο χανουμε τις δωρεαν ψηφιακες ευκολιες
πχ αναγνωριση κλησης, 2 γραμμες + fax κλπ

juniorjack
28-05-08, 20:20
Δυστυχώς με αυτά που τραβάμε χρόοοονια τώρα στο Ελλαδιστάν έχουμε καταντήσει να λέμε μπράβο για τα αυτονόητα..

manoulamou
28-05-08, 20:37
Επειδη δυστυχως δεν ειναι και τοσο αυτονοητα (στυο Ελλαδισταν)
κι επισης πρπει να λεμε ποτε ποτε ενα Μπραβο γι αυτους
που το αξιζουν πραγματικα, μπας και αλλαξει κατι...:twisted:

Hunter 85
28-05-08, 22:07
Εγω παλι τι να πω?Απο την προσωπικη μου εμπειρια μια σε εξυπηρετουν αψογα και ταχυτατα και μια σου σπανε τα νευρα με την νωθροτητα τους και την αδιαφορια τους!Εξαρταται σε ποιους θα πεσεις!

Συμφωνω! Εχω ακούσει πολλους ευχαριστημένους και γιαυτο μπράβο στον ΟΤΕ αλλα και πολλους δυσαρεστημένους! Να δούμε τι θα γίνει τώρα μετους γερμανούς :confused::?:

Tem
28-05-08, 23:32
@Tem Θα επαναλαβω καποια θεματα που σιγουρα εσυ ξερεις
ομως αλλοι μπορει να το βαζουν σε δευτερη μοιρα.
Η μετατροπη απο ISDN σε PSTN/pots σε πολλες περιπτωσεις
αυξανει σημαντικα τις ταχυτητες, αλλά
δινουμε γυρω στα 35Ε για την αλλαγη
πρεπει να παραλαβουν, επι αποδειξει τον εξοπλισμο και
το κυριωτερο χανουμε τις δωρεαν ψηφιακες ευκολιες
πχ αναγνωριση κλησης, 2 γραμμες + fax κλπ
συμφωνώ απόλυτα . Το κόστος της μετατροπής είναι σίγουρα ασύμφορο.
Επίσης η διαφορά παγίου μεταξύ isdn και pstn είναι ασήμαντη.
Εννοείται ότι όποιος βάζει pstn θα ζητήσει σίγουρα αναγνωριση κλήσεων.
Απλά με δελέασε η μεγαλύτερη ταχύτητα που προσφέρει συνήθως μια over PSTN
σύνδεση.
Επίσης μάλλον υπερεκτίμησα τη δυνατότητα του ΟΤΕ για γρήγορη σύνδεση.
Δεν υπολόγισα ότι θα περίμενα έναν ολόκληρο μήνα.

Antre
29-05-08, 00:54
Άμα δεν ήταν καλύτερος σε κάποια πράγματα... τότε γιατί σκάτε τόσα χρήματα; Από μαζοχισμό; Δεν νοείτε να δίνεις 50% περισσότερα χρήματα από τον ακριβότερο εναλλακτικό και να μην είναι σε κάποια πράγματα καλύτερος.

Αλλά τώρα και να τα σκάτε και να λέτε και μπράβο.. έλεος. Και μην μου πει κανένας για ΕΕΤΤ κλπ . Είναι πολύ σαφές αυτό που λέω. Δηλαδή τα σκας ενώ μπορούσες αλλού για κάποια πράγματα... να λες και μπράβο, το βρίσκω τουλάχιστον τραγικό. Αυτό που επιβραβεύεται το πληρώνετε!!! (και κατά τη γνώμη μου δυσανάλογα)

sunrise
29-05-08, 01:21
Άμα δεν ήταν καλύτερος σε κάποια πράγματα... τότε γιατί σκάτε τόσα χρήματα; Από μαζοχισμό; Δεν νοείτε να δίνεις 50% περισσότερα χρήματα από τον ακριβότερο εναλλακτικό και να μην είναι σε κάποια πράγματα καλύτερος.

Αλλά τώρα και να τα σκάτε και να λέτε και μπράβο.. έλεος. Και μην μου πει κανένας για ΕΕΤΤ κλπ . Είναι πολύ σαφές αυτό που λέω. Δηλαδή τα σκας ενώ μπορούσες αλλού για κάποια πράγματα... να λες και μπράβο, το βρίσκω τουλάχιστον τραγικό. Αυτό που επιβραβεύεται το πληρώνετε!!! (και κατά τη γνώμη μου δυσανάλογα)


Μαλιστα...:hmm:θες να μας εξηγησεις το ΓΙΑΤΙ ειναι 50% ακριβοτερος ο ΟΤΕ και σε ποια ΔΕΝ ειναι καλυτερος στις υπηρεσιες του και απο ποιον?:whistle:

Tiven
29-05-08, 01:43
Μαλιστα...:hmm:θες να μας εξηγησεις το ΓΙΑΤΙ ειναι 50% ακριβοτερος ο ΟΤΕ και σε ποια ΔΕΝ ειναι καλυτερος στις υπηρεσιες του και απο ποιον?:whistle:

Μήπως είναι στα ping καλύτερος o OTE ?
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=191462
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=174549

ή μήπως σε μία από τις πολλές υποσχέσεις του ?
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=171666

ή μήπως δεν έχει προβλήματα στις γραμμές και γενικότερα ?
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=159274
http://www.adslgr.com/forum/forumdisplay.php?f=32

A ναι ξέχασα να αναφέρω πως δεν κάνει traffic shaping :)
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=168592

pnikolo
29-05-08, 03:30
... και όμως δεν έχουν ΕΝΑ γ.. εργαλείο για ανίχνευση παρεμβολών π.χ. ΟΥΣΤ άσχετοι.

Επειδη το εψαξα το θεμα λογω των γνωστων προβληματων που ειχα, καποτε ο οτε ειχε αυτη την υπηρεσια. Τωρα εχει περιελθει στα χερια της ΕΕΤΤ με το νομο 3341/2006!
Εγω τους καλεσα -ημουν σιγουρος και ειχα εξακριβωσει τις παρεμβολες- και ηρθαν. Ειναι αψογοι στη δουλεια τους, καλα παιδια και εξηπηρετικοτατα, και μιλησα τουλαχιστον με 10 ατομα.
Εαν ενδιαφερεσαι να σου υποδειξω με πιο τμημα να μιλησεις :oneup:
Το "εργαλειο" που ειχαν κανει κατι χιλιαδες Ε το φορητο ;) και ηρθαν με van και εξοπλισμο πολλων χιλιαδων αν οχι εκατομυριου Ε :whistle:
Θα μπορουσαν βεβαια απλα για να δουν αν υπαρχει παρεμβολη (οι οτετζηδες) ενα ραδιο απο το lidl των 20Ε. Οχι ομως το απο που! Το προτεινα στον προϊσταμενο των τεχνικων στο Παγκρατι και απλα γελασαμε :lol:
Εγω εχω τηλεπικοινωνιακους δεκτες και τοψαξα, αλλα τραβηχτηκα ΝΑΙ 4 μηνες:angryr:

........Auto merged post: pnikolo πρόσθεσε 16 λεπτά και 21 δευτερόλεπτα αργότερα ........


πες το.. η γραμμη μου οπως μπορεις να δεις ειναι οτε ;)

Δεν ενημερωσες ομως το προφιλ? :mad:
Τοτε γιατι το παιζεις αντηρησιας και κατηγορεις συνεχως και ανευ λογου και αιτιας τον οτε? Γιατι εχεις isp τη hol?
Μη φτυνεις εκει που γλυφεις!
Ακομα περιμενω την υπεροχη συνδεση σου στη 4αρα σου συνδεση για να σου ποσταρω τη δικια μου με 24574/1023 να τις συγκρινουμε :p :lol:

sunrise
29-05-08, 04:18
Μήπως είναι στα ping καλύτερος o OTE ?
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=191462
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=174549

ή μήπως σε μία από τις πολλές υποσχέσεις του ?
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=171666

ή μήπως δεν έχει προβλήματα στις γραμμές και γενικότερα ?
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=159274
http://www.adslgr.com/forum/forumdisplay.php?f=32

A ναι ξέχασα να αναφέρω πως δεν κάνει traffic shaping :)
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=168592

Νομιζω ημουν ξεκαθαρος στην διατυπωση μου...ΔΙΑΦΟΡΕΣ σε συγκριση ΜΕ ΑΛΛΟΥΣ παροχους...

Ξερεις ποσα τετοια εχω να σου δειξω κι εγω απο 4νετ,χολ,ον,αλτεκ κτλπ..(και το 50% ζητησα απ τον φιλτατο να μου πει πως το συμπερανε))
Μα σ αυτη την λογικη θα μπουμε ρε φιλαρακι, λες κι ειμαστε 10χρονα..Ελεος

manoulamou
29-05-08, 10:25
Εχουμε πει επανειλημμενα πως συνηθως παιρνεις ο,τι πληρωνεις και
επειδη καθενας κανει τις επιλογες του ξεκινωντας απ το οικονομικο
εχει βγει η διατυπωση "value for money" τουτεστιν:
NAI μεν δινω λιγα αλλά δεν θα εχω και χαλια ποιοτητα
υπηρεσιων, ταχυτητας και σταθεροτητας σε ολους τους τομεις!
Μην ξεχναμε να συγκρινουμε ομοια πακετα, γιατι οταν μιλαμε για χαμηλες τιμες,
προϋποθετουμε καποιου ειδους χρονικη δεσμευση με τον παροχο!

sunrise
29-05-08, 13:31
Εχουμε πει επανειλημμενα πως συνηθως παιρνεις ο,τι πληρωνεις και
επειδη καθενας κανει τις επιλογες του ξεκινωντας απ το οικονομικο
εχει βγει η διατυπωση "value for money" τουτεστιν:
NAI μεν δινω λιγα αλλά δεν θα εχω και χαλια ποιοτητα
υπηρεσιων, ταχυτητας και σταθεροτητας σε ολους τους τομεις!
Μην ξεχναμε να συγκρινουμε ομοια πακετα, γιατι οταν μιλαμε για χαμηλες τιμες,
προϋποθετουμε καποιου ειδους χρονικη δεσμευση με τον παροχο!

Σ ευχαριστω ειλικρινα!Ελπιζω αυτα που ανεφερες να μην ειναι κατανοητα μονο σ εμας...;)

pan.nl
29-05-08, 14:54
Εκείνο που με εξοργίζει είναι πως στον συνδρομητή του ΟΤΕ (Conn-x) άλλαξαν 9 ζεύγη για να βρουν το καλύτερο και μάλιστα σε σύντομο χρονικό διάστημα, όπως αναφέρει, και σε συνδρομητές εναλλακτικών παρόχων (που χρησιμοποιούν το ίδιο δίκτυο) κάνουν τη ζωή δύσκολη επειδή "δεν έχει πάγιο ΟΤΕ". Φταίνε και οι εναλλακτικοί με την πολιτική τους αλλά φταίει και ο ΟΤΕ που δε δείχνει τον ίδιο "ζήλο". Λογικό ίσως, θα μου πείτε, αλλά πέρα για πέρα αντιδεοντολογικό.

@ ADSLgr.com All rights reserved.