PDA

Επιστροφή στο Forum : αναβάθμιση γραμμής ΔΙΟΔΟΣ και ανανέωση συμβολαίου



raspoutiv
27-05-08, 19:55
Είμαι συνδρομητής της HOL εδώ και 2 χρόνια στο πρόγραμμα ΔΙΟΔΟΣ. Την 1η χρονιά ήμουν στο 768 ενώ το Σεπτέμβρη που έληγε το συμβόλαιό μου ζήτησα να αναβαθμιστώ στο 1Μ. Έπειτα από 3 μήνες, στα τέλη Νοέμβρη συνδέθηκα στο 1Μ! Εκείνη τη χρονική στιγμή περίπου η HOL αναβάθμισε στο ίδιο πρόγραμμα όλου τους συνδρομητές 768 και έφτιαξε 1 νέο πρόγραμμα ΔΙΟΔΟΣ με 24Μ στο ιδιόκτητο δίκτυό της και με 1Μ εκτός καταργώντας τα παλιά με 10ευρώ.
Εγώ όμως έκτοτε χρεώνομαι με 15ευρώ, όπως είναι το παλιό πρόγραμμα που δεν υπάρχει πια και που ουσιαστικά δε συνδέθηκα ποτέ σε αυτό!

Πλέον η HOL άνοιξε ιδιόκτητο στην Πάτρα. Δε θα έπρεπε να αναβαθμιστώ στη νέα ταχύτητα των 24Μ με τη νέα χρέωση 10ευρώ;

Η τακτική της HOL είναι αναβαθμίσεις μόνο προς τα πάνω γίνονται δεκτές. Ε λοιπόν ζητώ να αναβαθμιστώ στα 24Μ. Είναι παράλογο; Εκτός κι αν θεωρούν την αναβάθμιση προς τα πάνω μόνο σε επίπεδο τιμής.

Στο τηλεφωνικό τους κέντρο( :rofl: ) αλλά και στην εξυπηρέτηση πελατών μέσω email δε μου απαντάνε. Παρακαλώ πείτε μου πως πρέπει να κινηθώ εάν έχω δίκιο.

teh pwner
27-05-08, 20:15
άνοιξε ιδιόκτητο στη Πάτρα η hol? πότε? hol hibox student 6 mbps στη Πάτρα είμαι κ δεν με έχουν ενημερώσει(?) σχετικά ούτε αυτόματη αναβάθμιση έγινε...

raspoutiv
27-05-08, 23:36
άνοιξε ιδιόκτητο στη Πάτρα η hol? πότε? hol hibox student 6 mbps στη Πάτρα είμαι κ δεν με έχουν ενημερώσει(?) σχετικά ούτε αυτόματη αναβάθμιση έγινε...

Μετά από πολλές κλήσεις, από ότι μου είπαν στην εξυπηρέτηση πελατών - σε ποια; :rofl: - θα ανοίξει από 1/6 αλλά το διαφημίζουν ήδη για να τραβήξουν κόσμο. Ίσως και να ψάχνουν να δουν αν αξίζει να το ανοίξουν, γνωστό το κόλπο. (το κάναν κι οι άλλοι πάροχοι, ονόματα δε λέμε, που ανοίγαν σε 10 μέρες για 8 μήνες)


Στο ερώτημά υπάρχει κανείς που να ξέρει και νομικά τι ισχύει;

mech5107
28-05-08, 13:53
Kαι εγώ είμαι με HOL δίοδος στην Πάτρα. Εγώ πλήρωνα 9,9 για τα 768, και όταν πέρασε ο χρόνος, σε κάποια φάση ήρθε λογαριασμός €6 και από τότε είμαι με 1Mbit και €6/μήνα.
Είδα ότι έχει πια ιδιόκτητο, και από ότι έχω καταλάβει, θα πάω στα 3Mbit, μένοντας με τα 6/μήνα.
Αλλιώς μπορώ να πάω και στα 6 ή 24, αλλά θα πληρώνω την κανονική τιμή...

hey ma
28-05-08, 17:57
Αν δεις καλύτερα στο Δίοδος, η HOL δίνει 24 και 2mbps εκτός δικτύου. Επίσης και εγώ πληρώνω 15 ευρώ για 1mbps. Το έχω ήδη γράψει στο post κοροιδία παλιών συνδρομητών. Σε επικοινωνία μαζί τους, με έπαιξαν σαν μπαλάκι απο τον έναν στον άλλον και βαρέθηκα να λέω τα ίδια και τελικά αναβάθμιση για τα φοιτητικά ίσως γίνει στο μέλλον. Αν δεν χρειαζόμουν το heal link θα τους είχα αποχαιρετήσει αλλά παραμένω έστω και αδικημένος. Αν βγάλεις άκρη, πες μας να ξέρουμε!!!

lambros1984
28-05-08, 18:20
ήμουν και εγώ στο δίοδος και ειχα την ιδια απορια. Οταν επικοινωνησα μαζι τους μου ειπαν οτι επειδη ειμαι ηδη πελατης δε γινεται να με βαλουν στο νεο πακετο. Οποτε επειδη δεν ειχα δικαιολογητικα να μπω στο διοδος, αναγκαστικα και εβαλα Hi-box. Λογικα αν σε καλυπτει το διοδος μπορεις να κανεις νεα αιτηση και να εχεις εως 24 με 10€.

hey ma
28-05-08, 21:12
ήμουν και εγώ στο δίοδος και ειχα την ιδια απορια. Οταν επικοινωνησα μαζι τους μου ειπαν οτι επειδη ειμαι ηδη πελατης δε γινεται να με βαλουν στο νεο πακετο. Οποτε επειδη δεν ειχα δικαιολογητικα να μπω στο διοδος, αναγκαστικα και εβαλα Hi-box. Λογικα αν σε καλυπτει το διοδος μπορεις να κανεις νεα αιτηση και να εχεις εως 24 με 10€.

Δεν μπορείς να κάνεις αίτηση στον ίδιο πάροχο.Τουλάχιστον έτσι μου είπαν απο την HOL.

mech5107
28-05-08, 22:31
Κάποιος εδώ είχε γράψει πώς και αυτός ήταν με δίοδος και πλήρωνε τα €6, όπως εγώ, γιατί είχε πια ξεπληρώσει το router και όταν πήγε ιδιόκτητο τον κάνανε 3Mbit με €6. Είχε ρωτήσει και του είπαν πως σαν πρόγραμμα δεν υπάρχει, απλά όσοι έχουν ξεπληρώσει το router και είναι ακόμα συνδρομητές θα πάνε εκεί...
Τωρα τι και πως δεν ξέρω...πιο πολύ με νοιάζει που από χτες δεν μπαίνω στα μισά site(ούτε καν στο Google) παρά η ταχύτητα...

wezor
29-05-08, 08:36
Γεια σας.. Βασικα ειμαι off topic βεβαια.. αλλα επειδη μιλατε για ΔΙΟΔΟΣ κ εχω παρει κ εγω το φοιτιτικο πακετο της HOL 6/1 μεσο ΔΙΟΔΟΣ που προπληρωνεις για ενα χρονο.. κ δεν ξερω πως γινεται με την προπληρομη,το εχω 2 μηνες κ δεν εχω προπληρωσει ακομα κατι.Ξερετε αν το πληρωνεις την στιγμη που σου φερνει ο courier τον εξοπλησμο?η μεσο τραπεζης?αλλα δεν με εχουν πει για να πληρωσω ακομα ... κ εχθες μου ηρθε λογαριασμος να πληρωσω 20 ευρω internet για τους 2 μηνες που εχω κ υποτιθεται ειναι το προπληρωμενο πακετο.. τι να κανω να τα πληρωσω?η παιζει να μου ερθει καποια στιγμη να πληρωσω κ τα 118 ευρω που κοστιζει το προπληρωμενω πακετο που εχω.. κ θα τα πληρωσω διπλα... ????:whistle:

mech5107
29-05-08, 10:15
Καλύτερα να τα δίνεις 10 10, γιατί αν το προπληρώσεις, θα σου έρχεται λογαριασμός κάθε μήνα με το κόστος των τηλεφώνων και αν είναι λίγα δεν λέει να πληρώνεις για 1-2 ευρό...

Στο κάτω μέρος του λογαριασμού θα λέει για προπληρωμή του υπολοίπου λογαριασμού...

raspoutiv
29-05-08, 16:22
αυτό με το router που το εξοφλείς τι είναι; δεν ήταν δωρεάν ο εξοπλισμός; αν ήταν να τον νοικιάζω αγόραζα έναν άλλο και γλίτωνα το πάγιο κόστος. δηλαδή δε θα το επιστρέψουμε το Fritz!Box;

πάντως από ότι μου είπε ο υπάλληλος της HOL στο τηλέφωνο, κατά τις 23:30 που έβγαλα γραμμή, μπορώ να λήξω τη συνδρομή μου όποτε θέλω αφού έκλεισε ο χρόνος. μάλλον χαζομάρες για να με ξεφορτωθεί μου είπε όμως, εφόσον μου κάναν νέο συμβόλαιο σε νέο πρόγραμμα.

εμένα πάντως, ενώ μέχρι τώρα με χρεώνανε 15ευρώ τον τελευταίο μήνα μου στείλανε χρέωση 10ευρώ. ούτε κι ο υπάλληλος δεν ήξερε γιατί. όπως δεν ήξερε και σε ποιο πρόγραμμα ανήκω, όταν τον ρώτησα.

όσον αφορά την αναβάθμιση, μου πε ότι εφόσον λειτουργήσει το δίκτυο στην Πάτρα, από 1/6/08 δηλαδή, θα αναβαθμιστούμε όλοι σιγά σιγά. το σιγά σιγά βέβαια παίρνει πολύ κουβέντα αλλά... επίσης σε ποιο πρόγραμμα θα αναβαθμιστούμε; στα 6 ή στα 24;

γενικώς μου φαίνονται μεγάλοι ερασιτέχνες, όπως κι οι περισσότερες εταιρείες στο χώρο. δεν ξέρουν τι τους γίνεται λόγω έλλειψης μηχανοργάνωσης. αλλά τι να περιμένει κανείς; σε 2 χρόνια γίνανε εταιρείες θηρία από το πουθενά.

mech5107
29-05-08, 19:52
Και εγώ είχα την εντύπωση ότι το fritz είναι δανεικό, αλλά όπως διάβασα σε ένα κάποιο forum, το πληρώνουμε στην συνδρομή και μιας και ξεχρέωσε, πληρώνουμε μόνο το net. Το ίδιο συμβαίνει και με άλλους 2 φίλου μου που βάλαμε και οι 3 μαζί δίοδος HOL και τώρα πια είμαστε με 1Mbit και €6.

raspoutiv
29-05-08, 21:33
Και εγώ είχα την εντύπωση ότι το fritz είναι δανεικό, αλλά όπως διάβασα σε ένα κάποιο forum, το πληρώνουμε στην συνδρομή και μιας και ξεχρέωσε, πληρώνουμε μόνο το net. Το ίδιο συμβαίνει και με άλλους 2 φίλου μου που βάλαμε και οι 3 μαζί δίοδος HOL και τώρα πια είμαστε με 1Mbit και €6.

πότε είχατε κάνει τη σύνδεση; δηλαδή μετά από πόσο καιρό το ξεχρεώνεις;

mech5107
30-05-08, 00:34
Ξεκινήσαμε κάπου Σεπτέμβρη 2006 και μετά από κάνα 14 μηνό άρχισαν να έρχονται οι 6άρηδες.

raspoutiv
30-05-08, 03:37
κι εγώ Σεπτέμβρη 2006 ξεκίνησα. μόλις τον τελευταίο μήνα όμως μειώθηκε ο λογαριασμός μου. μάλλον δεν οφείλεται καν σε αυτό όμως.
Broadband Student Pack 768 είχατε κι εσείς έτσι; 9,90ευρώ/μήνα

δυστυχώς όμως και να προσπαθήσω να βγάλω γραμμή πάλι με το 13844, τσάμπα χρέωση θα φάω. θα μου πουν καμιά ***** για να το κλείσω και τέρμα

πάντως το αποφάσισα, το κόβω το ΔΙΟΔΟΣ με την πρώτη ευκαιρεία. απλά δε συμφέρει

Galeone
30-05-08, 10:19
Εγώ μπήκα στο δίοδος στο 1mbit με 15 ευρώ και αργότερα η hol αναβάθμισε τις γραμμές στα 4mbit με 10 ευρώ. Τώρα θέλω να πάω ή στα 24Mbit δίοδος με 15 ευρώ ή στα 24Mbit hibox με 20 ευρώ.

Μαντέψτε.


Απλά δε γίνεται.


Η υπάλληλος μου είπε ότι κατ' αρχήν δεν μπορούμε να πειράξουμε τη γραμμή της διόδου για να την αλλάξουμε σε 24 (φαντάζομαι χρειάζεται να τη διακόψω και να την ξανασυνδέσω) και δεύτερον δεν μπορούμε να περάσουμε απευθείας σε hibox (χρειάζονται πάλι αιτήσεις διακοπής - σύνδεσης κτλ κτλ :mad: ) ΑΛΛΑ στο hol double play περνάμε αέρα χωρίς αίτηση αποσύνδεσης.

:down:

wezor
30-05-08, 17:41
Καλύτερα να τα δίνεις 10 10, γιατί αν το προπληρώσεις, θα σου έρχεται λογαριασμός κάθε μήνα με το κόστος των τηλεφώνων και αν είναι λίγα δεν λέει να πληρώνεις για 1-2 ευρό...

Στο κάτω μέρος του λογαριασμού θα λέει για προπληρωμή του υπολοίπου λογαριασμού...

Εννοειτε αυτο που λες οτι ειναι καλητερο κ να μην δινεις για 2 ευρο λογαριασμο κ το 1.5 της τραπεζας.Απλα επειδη το πακετο λεει οτι το προπληρωνεις την στιγμη που το βαζεις(κ δεν εχω ξαναπαρει κατι τετοιο) μου ειπαν οτι μολις με συνδεσουν θα μου στειλουν τραπεζικο λογαρισμο να καταθεσω τα 118 ευρο.Αλλα αυτο δεν εχει γινει κ τωρα κ μου ηρθε να πληρωσω για 2 μηνες τα 20 ευρο.Απλα απορω μην ερ8ει κ να πληρωσω κ τα 118 ευρο με τον χαμο που γινεται σε αυτους.Αυτο δεν ξερω:mad:

thdrs
02-06-08, 21:17
κι εγώ Σεπτέμβρη 2006 ξεκίνησα. μόλις τον τελευταίο μήνα όμως μειώθηκε ο λογαριασμός μου. μάλλον δεν οφείλεται καν σε αυτό όμως.
Broadband Student Pack 768 είχατε κι εσείς έτσι; 9,90ευρώ/μήνα

δυστυχώς όμως και να προσπαθήσω να βγάλω γραμμή πάλι με το 13844, τσάμπα χρέωση θα φάω. θα μου πουν καμιά ***** για να το κλείσω και τέρμα

πάντως το αποφάσισα, το κόβω το ΔΙΟΔΟΣ με την πρώτη ευκαιρεία. απλά δε συμφέρει

Σήμερα τί ταχύτητα εχεις και τί πληρώνεις κάθε μήνα;

raspoutiv
03-06-08, 03:46
Σήμερα τί ταχύτητα εχεις και τί πληρώνεις κάθε μήνα;

έχω 1Μ, ενώ από σήμερα λειτουργεί κι επίσημα το δίκτυο της HOL, και πλήρωσα στον τελευταίο λογαριασμό 11,89ευρώ για πάγια κόστη (εκτός από κλήσεις)

8,70 My BPAck 500 1, student preselect[8/12] 5% έκπτωση
3,19 My Bpack modem option 1 1m summer 06 [8/12] 5% έκπτωση

βγάζει κανείς άκρη για το τι με χρεώνουν και τι θα έπρεπε να ισχύει; μάλλον στη HOL όχι

parsifal
31-08-08, 22:18
Καλησπέρα σε όλους. Προκειμένου να ανοίξω νέο θέμα με παρεμφερές περιεχόμενο, θα καταχραστώ λίγο την καλωσύνη του OP! :)


Γράφω εκ μέρους φίλου που είναι συνδρομητής του hol hibox Student 6Mbps (http://diodos.gsrt.gr/Package.aspx?package=104). Όταν πρωτοσυνδέθηκε, δεν υπήρχε διαθεσιμότητα ιδιόκτητου δικτύου στην περιοχή του, γι΄αυτό μπήκε Internet μέσω Α.ΡΥ.Σ στα 1024/256. Τώρα που επέστρεψε από τις θερινές διακοπές, εμφανίζεται διαθεσιμότητα:


Υπάρχει διαθεσιμότητα στο ιδιόκτητο δίκτυο της hellas online με δυνατότητα επιδότησης σε επιλεγμένα πακέτα.

Αστικό Κέντρο: 1218 - ΠΕΡΙΒΛΕΠΤΟΣ

Θα γίνει αυτόματα μεταφορά του στο ιδιόκτητο (ώστε να αναβαθμιστεί και στα 6Mbps) ή απαιτούνται επιπλέον ενέργειες από τη μεριά του; Στη σελίδα του νέου φοιτητικού πακέτου πάντως (hol adsl student (http://www.hol.gr/default.asp?pid=23&ct=6&itmid=104), έλεος με τη συνεχή αλλαγή ονομάτων στα πακέτα), βλέπω τα εξής:


Σε περίπτωση που προσωρινά δεν υπάρχει διαθεσιμότητα δικτύου της hellas online στην περιοχή σας απολαμβάνετε:

* ADSL σύνδεση στο internet μέσω δικτύου ΟΤΕ με ταχύτητες 2Mbps ή 1Mbps ανάλογα με τη διαθεσιμότητα στη περιοχή σας
* Άμεση μεταφορά στο δίκτυο της hellas online όταν υπάρξει κάλυψη


Σε επικοινωνία που είχαμε νωρίτερα, μου είπε πως τηλεφώνησε στην HOL σχετικά και του έστειλαν PDF αρχείο με προσυμπληρωμένα στοιχεία για να το υπογράψει και να το στείλει πίσω. Παραθέτω σε συνημμένο ένα τμήμα του PDF:

43099

Τί ακριβώς συμβαίνει εδώ; Αλλαγή σε νέο πρόγραμμα (double play lite) ; Κάτι δε μου πάει καλά...


Καμμία ιδέα, βρε παιδιά;

raspoutiv
01-09-08, 01:22
κι εμένα έτσι μου φαίνεται. Του αλλάζουν πρόγραμμα κατά τη συνήθη τακτική να σε ωθούν στο δίκτυό τους. Να μην το υπογράψει από τη δικιά μου εμπειρία ότι κι αν του πουνε στο τηλέφωνο. Ότι εξήγηση του δώσουν στο τηλέφωνο να τη ζητήσει γραπτά κι υπογεγραμμένα. Με τέτοιες εταιρείες μόνο έτσι συνεννοείσαι. στο κάτω κάτω, το χειρότερο που θα πάθει θα ναι να μείνει στο ίδιο πρόγραμμα.

εμένα πάντως με χρεώνουν ξανά 15ευρώ στο πάγιο για 1ΜΒ. ότι να ναι...


ΤζεδοΥ.Γ. άνοιξε στην περίβλεπτο dslam η HOL ε; τώρα πιάνουν κι οι 3 εναλλακτικοί παντού; η Vodafone να δούμε πότε θα φέρει dsl. άντε ρε Πρόκο

Gus5000
01-09-08, 02:09
Καλα και εγω οταν ειχα 768 μου την εκανα 3mb, πως ειστε ακομα μερικοι στα 1mb...εεε ρε HOL. Αφου διεκοψα με HOL οσο ημουν διακοπες εβαλα πλεον 6mb me 10 ευρω παλι ;)

Οσο για τον φιλο με την αιτηση, θα σε βαλουν σε 2play, οποτε αν δεν θες ιδιοκτητο μην υπογραψεις!

parsifal
01-09-08, 02:32
κατά τη συνήθη τακτική να σε ωθούν στο δίκτυό τους.


οποτε αν δεν θες ιδιοκτητο μην υπογραψεις!

Παιδιά, το ζητούμενο είναι να μπει στο ιδιόκτητο! Πώς αλλιώς θα πάρει τα 6Mbps τα οποία διαφήμιζαν όταν είχε πρωτοσυνδεθεί; Αφού μέσω Α.ΡΥ.Σ. δεν τα δίνουν. Double Play (Full LLU) είναι που δε θέλει...

teh pwner
02-09-08, 16:46
Να ρωτήσω κάτι... Full LLU δε σημαίνει ότι είσαι στο ιδιόκτητο;

Γίνεται να είσαι στο ιδιόκτητο (Full LLU) και να πληρώνεις πάγιο ΟΤΕ; Δηλαδή, γίνεται να έχεις τα 6/1 mbps από τη HOL, αλλά τηλεφωνία από τον ΟΤΕ;

maxorfo
02-09-08, 16:50
Γίνεται. Αυτό είναι το shared LLU.

parsifal
02-09-08, 23:25
Να ρωτήσω κάτι... Full LLU δε σημαίνει ότι είσαι στο ιδιόκτητο;

Γίνεται να είσαι στο ιδιόκτητο (Full LLU) και να πληρώνεις πάγιο ΟΤΕ; Δηλαδή, γίνεται να έχεις τα 6/1 mbps από τη HOL, αλλά τηλεφωνία από τον ΟΤΕ;


Χοντρικά:
Full LLU: (Τηλεφωνία + Internet) από το ιδιόκτητο δίκτυο του ISP
Shared LLU: Τηλεφωνία ΟΤΕ + Internet από το ιδιόκτητο δίκτυο του ISP

@ ADSLgr.com All rights reserved.