PDA

Επιστροφή στο Forum : HELP ME PLEASE



pkaz
02-10-03, 18:07
Hello σε όλους σας,
Here comes the problem: Θέλω να βάλω DSL στο σπίτι. Α, είμαι φοιτητής και συγκατοικώ με κάμποσους ακόμα κομπιουτεράδες!!! Οπότε θέλουμε να βάλουμε DSL στο σπίτι! Προσανατολιζόμαστε προς 512/128 Static με καμια 16αριά ΙΡ. 16 γιατί τα 8 δεν φτάνουν ούτε για ζήτω!! Μπορεί να μου πει κανείς τι εξοπλισμό θα χρειαστούμε έτσι ώστε να μοιραζόμαστε τη γραμμή και τι ρυθμίσεις πρέπει να κάνουμε; Να σημειωθεί πως τα μηχανήματα είναι κατα κύριο λόγο MAC (OS 9, OS X) ενώ τα PC είναι μόλις 2.
Παίζετε να τα καταφέρνουμε ή τσάμπα το όνειρο;

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

TiO
02-10-03, 18:48
ena adsl router, ena hub/switch me tis analoges portes(16 mallon) kai synennohsh... an exete/breite ola auta mia xara 0a paizei....Isws na mhn sas ftasei bebaia to 512 alla auto allazei eykola...

aa kai fysika ethernet kartes gia ka0e pc/mac kai kalwdia UTP

chrispen
02-10-03, 18:50
ena lepto re paidia , internet cafe 8a sthsete ? posa pcs kai macs einai ? edw exoume 384 kai den ftanei gia 2 atoma...

pkaz
02-10-03, 23:49
Ώπα, ώπα ρε μεγάλε! Τι Internet Cafe απλά θέλουμε τη γραμμή που θα έχουμε να τη μοιραζόμαστε όλοι. Τι εννοιείς δεν φτάνουν τα 384 για 2 άτομα. Ούτως ή άλλως δεν θα βγαίνουν όλοι μαζί έξω (ελπίζω). Τι προτείνετε; Πιστεύω πως το κόστος μίας 1024 είναι λίγο μεγάλο, δεν νομίζετε;

Θα περιμένω απάντηση.
Ευχαριστώ πολύ

UGF_GreekMind
03-10-03, 07:24
Σε λίγο καιρό που θα γεμίσουν τα DSLAM, η 1024 θα πηγαίνει σαν μία 512 σήμερα !
Θα υπάρξει κάποια αναβάθμιση, αλλά κάποιοι για αρκετό καιρό θα "αδικηθούν".

Πάντως πιστεύω ότι η 512 θα κάνει τη δουλειά της (εξαρτάται από τη χρήση της). Αλλά άμα δείτε ότι δεν περπατάει μπορείτε ανά πάσα στιγμή να το αλλάξετε, οπότε μη σας ανησυχεί. :wink:

cosmos
03-10-03, 08:37
Και δεν πέρνετε αντί για 512/128 static, μία 1024/256 dynamic;

yiapap
03-10-03, 09:06
Συμφωνώ με τον cosmos. Υπάρχει κάποιος λόγος που θέλετε (16!) static IPs?

ssotiris
03-10-03, 18:05
isos theloun na sikosoun diafora services pou einai pio eukola me static ip.

yiapap
04-10-03, 13:40
isos theloun na sikosoun diafora services pou einai pio eukola me static ip.
Ναι, με ΕΝΑ static IP!!!

pkaz
04-10-03, 14:03
Παιδιά και να μην χρειάζονται τα 16, τα 10 χρειάζονται σίγουρα.
Όσο για την λύση του cosmos, η διαφορά 1024/256 dynamic με τη 1024/256 static δεν δείχνει τόσο μεγάλη όσο η διαφορά 512/128 static με 1024/256 dynamic. Οπότε το κόστος της 1024/256 (είτε dynamic, είτε static) πάλι μου φαίνεται λίγο μεγάλο.

yiapap
04-10-03, 17:40
Παιδιά και να μην χρειάζονται τα 16, τα 10 χρειάζονται σίγουρα.
Επιμένετε όμως να μην λέτε ΤΙ χρειάζεστε τα static IPs!!!
Να το ξαναπώ... Αν, όπως λέτε, θέλετε να μοιράζεστε τη γραμμή, ΔΕ χρειάζεστε static IP... Πάρτε μια dynamic 512 και είστε μια χαρά. Ακόμη κι αν χρειάζεστε (ερασιτεχνικά) να τρέξετε κάποιες υπηρεσίες, γιατί δεν καταφέυγετε σε κάποια λύση τύπου dyndns.org;;;
Δεν καταλαβαίνω...

ssotiris
04-10-03, 18:30
yiapap
για να καταλαβω και εγω,για ποιο λογο κατα την αποψη σου καποιος πρεπει να παρει στατικες ip?
που και πως μπορει να τις χρησιμοποιησει?
ποιο ειναι το παραπανω που μπορει να κανει πιο ευκολα εαν εχει στατικες απο το εχει δυναμικες?

UGF_GreekMind
04-10-03, 20:30
Nα στήσει έναν επαγγελματικό web-mail server π.χ.

Γίνεται βέβαια και με dynamic dns, αλλά αν η χρήση του είναι επαγγελματική τότε συστήνεται το static. Αν θέλουν κάποιον ερασιτεχνικό ftp (π.χ.) server μπορούν να το κάνουν πάντως και με dynamic.

yiapap
04-10-03, 23:07
yiapap
για να καταλαβω και εγω,για ποιο λογο κατα την αποψη σου καποιος πρεπει να παρει στατικες ip?
που και πως μπορει να τις χρησιμοποιησει?
ποιο ειναι το παραπανω που μπορει να κανει πιο ευκολα εαν εχει στατικες απο το εχει δυναμικες?

Ακριβώς για τους λόγους που λέει παραπάνω ο UGF. Για να μη στηρίζεσαι σε υπηρεσίες redirection ή dynamic DNS με τις οποίες, καταρχήν βάζεις άλλο ένα επίπεδο πιθανής αποτυχίας (και καθυστέρησης), "διακινδυνεύεις" άλλο ένα επίπεδο ρήξης ασφάλειας (security breach) και σίγουρα (στην περίπτωση του WWW) δυσκολεύεις το λογισμικό αναζήτησης (crawler,spiders,robots) από το να φτάσει και να αξιολογήσει σωστά το site σου.
Ένα σύνολο από IP (IP Pool) είναι απαραίτητο σε περίπτωση που υπάρχουν πολλοί Η/Υ (πάνω από 20 με ταυτόχρονη πρόσβαση- ανάλογα με τον router), που θα μοιράζονται μια κοινή γραμμή ή αντίστροφα όταν έχεις πολλές αιτήσεις προς διάφορες υπηρεσίες σε περισσότερα του ενός domain names.
Τέλος περισσότερα από ένα IP θέλεις σε κάποιες περιπτώσεις gaming server που θέλουν ξεχωριστό ζευγάρι χρήστη/IP.

Και βέβαια όλα τα παραπάνω αναφέρονται σε επαγγελματική χρήση, δηλαδή καμία σχέση με τους λόγους που ανέφεραν οι φίλοι παραπάνω...

@ ADSLgr.com All rights reserved.