PDA

Επιστροφή στο Forum : ΟΤΕ Απεριόριστες κλήσεις προς όλα τα δίκτυα σταθερής τηλεφωνίας από 10/6/2008



Σελίδες : 1 2 3 4 5 [6] 7 8

vspiros
16-07-08, 20:00
για το Conn-x talk

sdikr
16-07-08, 22:20
Απλά φήμες! Οποιαδήποτε δημόσια υπηρεσία είναι υποχρεωμένη να απαντάει εντός προκαθορισμένης προθεσμίας, επομένως και η ΕΕΤΤ.

Αφού του κάνει τέτοιο παιχνίδι η ΕΕΤΤ γιατί δε δημοσιοποιεί τα έγγραφα που έχει αποστείλει ώστε να την κάνει ρόμπα...; Τα πράγματα είναι απλά αλλά ο ΟΤΕ θέλει να φέρεται σαν κακομαθημένο παιδάκι που γκρινιάζει για τα πάντα όταν μετά τη γέννηση των αδερφών του δεν του δίνουν όλη τη σημασία τους οι γονείς του :closed:

Είδες κανέναν άλλον να το κάνει;
Ακόμα είναι "ζεστά" τα περι Ote-talk του περασμένου χρόνου,
το ερώτημα είναι τι ζητάει η ΕΕΤΤ

Οσό για την υποχρεώση απάντησης για δείτε τα παράθυρα που έχουν

Producer
17-07-08, 00:29
Σύντομα κοντά σας: www.t-home.gr (www.t-home.de) (DT) (ασχολούμαστε με πασατέμπο τύπου Connex-Talk όταν τα μπακάλικα κάνουν πάρτυ με ληγμένα)

ΕΕΤΤ και πράσινα άλογα... Αυτοί και οι άλλοι τυχάρπαστοι (ΙΝΚΑ, Συνήγορος του Καταναλωτή, κλπ) είναι απλά βοηθοί των μπακάλικων.

kanenas3
17-07-08, 00:34
Είδες κανέναν άλλον να το κάνει;
Ακόμα είναι "ζεστά" τα περι Ote-talk του περασμένου χρόνου,
το ερώτημα είναι τι ζητάει η ΕΕΤΤ

Οσό για την υποχρεώση απάντησης για δείτε τα παράθυρα που έχουν

Πραγματικά δεν έχω ιδέα τι ζητάει η ΕΕΤΤ αλλά από την άλλη απορώ με την επιμονή του ΟΤΕ να χτυπάει το κεφάλι στον τοίχο ενώ ξέρει ότι το μόνο που θα καταφέρει είναι στο τέλος να το σπάσει.

Αυτά που βλέπω είναι ότι η ΕΕΤΤ δεν του έχει χαλάσει χατίρι ακόμα και στο All in One που λύσσαξε να το βγάλει και το ξέχασε και απλά ζητάει κάποια στοιχεία. Αν ο ΟΤΕ τα έχει στείλει εδώ και μήνες γιατί δε δημοσιεύει τα στοιχεία και απλά το διαρρέει μέσω τον υπαλλήλων του;;; Να του δώσω το δίκιο του αλλά να δω και τα στοιχεία.

Από την άλλη πλευρά έχουμε μια ΕΕΤΤ η οποία έχει βοηθήσει πολύ στην ανάπτυξη της αγορά άλλες φορές με τρόπους που με βρίσκουν απόλυτα σύμφωνο και άλλες απόλυτα αντίθετο. Η γενική γνώμη μου πάντως είναι ότι οι άνθρωποι καταβάλλουν προσπάθειες να μπει μια τάξη και γενικά να ισορροπήσουν τα πράγματα όσο γίνεται.

Σχετικά με τα παράθυρα ο νόμος περιγράφει με πολύ συγκεκριμένο τρόπο το πως γίνεται η επικοινωνία και δε νομίζω ότι αυτό είναι το πρόβλημα του ΟΤΕ...

Έχεις καμία ιδέα γιατί ο ΟΤΕ επέλεξε να βγάλει νέο πρόγραμμα αντί να "ανανεώσει" το παλιό;

maik
17-07-08, 00:46
Τα πραγματα ειιναι αρκετα απλα.
Το conn-x talk οπως και ote talk ειχαν την εγκριση της ΕΕΤΤ. Μονο που ειχαν αυτο το "εντος δικτυου ΟΤΕ". Κατι που εδινε πλεονεκτημα στους υπολοιπους εναλακτικους να το χρησιμοποιουν επισημα και ανεπισημα για να κανουν την προπαγανδα τους.
Τωρα που χανετε αυτο το πλεονεκτημα αρχισαν κλωτσανε και φυσικα η ΕΕΤΤ δεν θελει να τους χαλασει το χατηρι. Τα περι κοστολογιου κλπ ειναι φαιδρα διοτι στην καλυτερη περιπτωση τα στοιχεια υπαρχουν. Οι κλησεις εκτος δικτυου ειναι ελαχιστες για να αλλοιωσουν τοσο πολυ τα κοστολογικα στοιχεια. Οποτε "οποιος δεν θελει να ζυμωσει 10 μερες κοσκινιζει".

kanenas3
17-07-08, 00:58
Αυτό δεν απαντάει όμως το γιατί έβγαλε ο ΟΤΕ 2 πακέτο με το ίδιο περιεχόμενο...! Η αίσθηση που έχω είναι ότι με το δεύτερο απλά πήγε να παρακάψει τους περιορισμούς του πρώτου ή έστω να κερδίσει χρόνο.

maik
17-07-08, 10:39
Τι εννοεις 2 πακετα με το ιδιο περιεχομενο; Το ενα ηταν για τους πελατες με conn-x και το αλλο για ολους τους υπολοιπους, το οποιο περασε απο σαραντα κυματα μεχρι να εγκριθει απο την καλη μας ΕΕΤΤ.
Αν παλι εννοεις το εντος ή εκτος δικτυουηταν μια αστοχη αποφαση του ΟΤΕ την οποια καταλαβε καπως αργα και θελησε να την καλυψει. Ομως σκονταφτει πανω στην αδεκαστη :rofl: ΕΕΤΤ.

kanenas3
17-07-08, 10:46
Τι εννοεις 2 πακετα με το ιδιο περιεχομενο; Το ενα ηταν για τους πελατες με conn-x και το αλλο για ολους τους υπολοιπους, το οποιο περασε απο σαραντα κυματα μεχρι να εγκριθει απο την καλη μας ΕΕΤΤ.
Αν παλι εννοεις το εντος ή εκτος δικτυουηταν μια αστοχη αποφαση του ΟΤΕ την οποια καταλαβε καπως αργα και θελησε να την καλυψει. Ομως σκονταφτει πανω στην αδεκαστη :rofl: ΕΕΤΤ.

Είναι 2 πακέτα που προσφέρουν δωρεάν κλήσεις σε σταθερά τηλέφωνα. Δε τα διαφοροποιεί το αν έχεις Connex ή όχι. Αυτό ακριβώς είναι το ύποπτο.

Ένα διορθωμένο πακέτο θα έφτανε αλλά μάλλον πήγε να γλιτώσει από κάποιες εξηγήσεις βγάζοντας νέο πακέτο και την πάτησε.

maik
17-07-08, 11:00
Είναι 2 πακέτα που προσφέρουν δωρεάν κλήσεις σε σταθερά τηλέφωνα. Δε τα διαφοροποιεί το αν έχεις Connex ή όχι. Αυτό ακριβώς είναι το ύποπτο.

Ένα διορθωμένο πακέτο θα έφτανε αλλά μάλλον πήγε να γλιτώσει από κάποιες εξηγήσεις βγάζοντας νέο πακέτο και την πάτησε.

Μαλον ηρθες χθες στην Ελλαδα.
Παμε λοιπον στο μαθημα ιστοριας. Καποια στιγμη εβγαλε ενα πακετο για τους χρηστες conn-x με απεριοριστες κλησεις. Αργοτερα εβγαλε ενα αλλο για τους υπολοιπυς πελατες του. Παντα με την εγκριση της ΕΕΤΤ. Τυπικα και ουσιαστικα ειναι δυο διαφορετικα πακετα με διαφορετικες τιμες.
Αυτο το εχουν σχεδον ολοι οι υπολοιποι παροχοι. Αλλο πακετο για χρηστες adsl και αλλο για τηλεφωνια μονο.

kanenas3
17-07-08, 11:24
Προφανώς γιατί την τελευταία φορά ήταν μάλλον και όχι μάλον :p

Μετά γκρινιάζετε για τον ανταγωνισμό όταν δεν ξέρετε καν τι πουλάει! Οι πάροχοι έχουν 2 πακέτα γιατί το ένα είναι όταν υπάρχει γραμμή ΟΤΕ και το άλλο για LLU! Εσείς τι πουλάτε; Αν δεν καταλαβαίνεις ότι είναι 2 πακέτα που η μόνη τους διαφορά είναι στο αν περιλαμβάνουν κλήσεις προς όλους και όχι μόνο στο δίκτυο του ΟΤΕ, απλά λυπάμαι...

maik
17-07-08, 11:37
Αυτο τι ειναι;
http://www.forthnet.gr/templates/corporateProductsDetails2.aspx?c=10010520

Κατα την ασχετη γνωμη μου ειναι πακετο τηλεφωνιας χωρις adsl.

Μαθε λοιπον εσυ να διαβαζεις και ασε τα σχολια.

raf4178
17-07-08, 12:01
Αδικα κονταροκτυπιέστε. Το θέμα είναι ένα και μοναδικό. Οι εναλλακτικοί κάνουν την δουλειά τους, πουλάνε και διαφημίζουν αυτά που η ΕΕΤΤ τους επιτρέπει, ενώ ο ΟΤΕ παγιδευμένος στην στενοκεφαλιά των διοικούντων και την αδέκαστη ΕΕΤΤ προσπαθεί να βγάλει κεφάλι.
Οι κύριοι που βγάλανε το περίφημο πρόγραμμα "εντός δικτύου", σε ιδιωτική εταιρεία θα είχαν φύγει νύχτα. Εδώ υπάρχει ασυλεία στις επιχειρηματικές πατάτες και στο κόστος που δημιουργείται. Το θέμα κύριοι είναι το ΠΟΤΕ θα γίνει ότι πρέπει να γίνει (δεν με νοιάζει ποιός πρέπει να το κάνει) ώστε οι "απεριόριστες" να γίνουν πραγματικά απεριόριστες.

guzel
17-07-08, 12:03
raf4178 απλα τα πραγματα .. βαλε εναλλακτικο

στηριξε τα ελληνικα προιοντα.οχι τα γερμανικα :lol:

kanenas3
17-07-08, 12:08
Αυτο τι ειναι;
http://www.forthnet.gr/templates/corporateProductsDetails2.aspx?c=10010520

Κατα την ασχετη γνωμη μου ειναι πακετο τηλεφωνιας χωρις adsl.

Μαθε λοιπον εσυ να διαβαζεις και ασε τα σχολια.

Η διαφορά για την οποία μίλησα είναι γραμμή ΟΤΕ και LLU. Ο ΟΤΕ δίνει φυσικά μόνο δικές του γραμμές ενώ οι υπόλοιποι (σχεδόν όλοι) δίνουν και μέσω ΟΤΕ και μέσω LLU. Γι΄ αυτό έχουν "διπλά" πακέτα.

Ο ΟΤΕ αποφάσισε να κάνει τέτοιους διαχωρισμούς και για την ώρα το πληρώνει με τους περιορισμούς που του επιβάλλει η ΕΕΤΤ. Αν τώρα είναι λάθος της διοίκησης ή όχι θα φανεί.

raf4178
17-07-08, 12:21
raf4178 απλα τα πραγματα .. βαλε εναλλακτικο

στηριξε τα ελληνικα προιοντα.οχι τα γερμανικα :lol:

Λοιπόν για να ξεκαθαρίσουμε κάτι, η ποιότητα του ΟΤΕ δεν παίζεται, ο ήχος είναι καθαρός, η κλήση δεν διακόπτεται, και γενικά δεν είχα ποτέ πρόβλημα. Οταν με καλούν από εναλλακτικό ή καλώ εγώ ο ήχος έρχεται παραμορφωμένος, υπάρχουν συχνές διακοπές, και τέλος πάντων μια και είσαι μικρός και δεν τα έχεις ζήσει μου θυμίζει την δεκαετία του 70 που όταν καλούσες στο εξωτερικό έπιανες το 50% από την συνομιλία και γαι να ακουστείς σε άκουγε όλη η γειτονιά.

Το ότι οι εναλλακτικοί σήμερα έχουν το προβάδισμα (το οικονομικά) και προσφέρουν περισότερες υπηρεσίες από τον ΟΤΕ αυτό είναι αλήθεια. Πάντως δεν βγάζεις ποτέ συμπέρασμα πάνω στην αναμπουμπούλα. Το συμπέρασμα βγαίνει όταν ηρεμήσουν τα νερά και τότε θα γίνει το ταμείο.
Όσο γαι τα Ελληνικά και τα Γερμανικά προϊόντα άστο καλύτερα, γιατί αν ψαχτείς θα καταλάβεις ότι μόνο ο αέρας που αναπνέεις είναι Ελληνικός.

guzel
17-07-08, 12:28
Λοιπόν για να ξεκαθαρίσουμε κάτι, η ποιότητα του ΟΤΕ δεν παίζεται, ο ήχος είναι καθαρός, η κλήση δεν διακόπτεται, και γενικά δεν είχα ποτέ πρόβλημα. Οταν με καλούν από εναλλακτικό ή καλώ εγώ ο ήχος έρχεται παραμορφωμένος, υπάρχουν συχνές διακοπές, και τέλος πάντων μια και είσαι μικρός και δεν τα έχεις ζήσει μου θυμίζει την δεκαετία του 70 που όταν καλούσες στο εξωτερικό έπιανες το 50% από την συνομιλία και γαι να ακουστείς σε άκουγε όλη η γειτονιά.

Το ότι οι εναλλακτικοί σήμερα έχουν το προβάδισμα (το οικονομικά) και προσφέρουν περισότερες υπηρεσίες από τον ΟΤΕ αυτό είναι αλήθεια. Πάντως δεν βγάζεις ποτέ συμπέρασμα πάνω στην αναμπουμπούλα. Το συμπέρασμα βγαίνει όταν ηρεμήσουν τα νερά και τότε θα γίνει το ταμείο.
Όσο γαι τα Ελληνικά και τα Γερμανικά προϊόντα άστο καλύτερα, γιατί αν ψαχτείς θα καταλάβεις ότι μόνο ο αέρας που αναπνέεις είναι Ελληνικός.

η ιντρακομ δεν ειναι του κοκκαλη ?:lol:

για την ποιοτητα.. τα ιδια ειναι ,απλα ειναι θεμα τυχης. ξερεις ποσους γνωστους εχω αλλα κ εγω προσωπικα που στο παρελθον ειχαμε προβλημα στο τηλεφωνο ?διακοπες επι μερες χαλια ποιοτητα κλπ.. καλα για το ιντερνετ κοφτες ,κοφτες και παλι κοφτες και μπουκωμενα δσλαμ αυτα θυμαμαι προχειρα.

raf4178
17-07-08, 12:53
Φίλε guzel δεν είσαι καλά ενημερωμένος, για ψάξε λίγο να δείς που ανήκει η ΙΝΤΡΑΚΟΜ "JSC Sitronics said Intracom Telecom, a part of Sitronics Telecom Solutions business division,..."
Πάντως προσωπικά δεν έχω κανένα πρόβλημα με νεκρές γραμμές αποσυνδέσεις και αποσυγχρονισμούς. Στοιχίζει κάτι παραπάνω ...
Πάντως γαι να τα λέμε με το όνομά τους όταν δέχομαι ή καλώ Forthnet άσε καλύτερα, είναι για γέλια. Για άλλους εναλλακτικούς δεν έχω εμπειρία.

guzel
17-07-08, 13:13
το 49% και ο πληρης ελεγχος ανηκουν στον θειο

raf4178
17-07-08, 13:45
Ναι συμφωνώ, για σκέψου το 51% ανήκει αλλού και το managment στον θείο. Για πόσο άραγε όταν γράφανε προ ημερών οι εφημερίδες πως πάνε για εξαγορά του υπολοίπου 49%. Άσχατο, πάντως καλό deal.
Το θέμα μας είναι άλλο ο ΟΤΕ, και ας μείνουμε εκεί, εμείς να περιμένουμε τις απεριόριστες και εσείς να απολαμβάνετε τους εναλλακτικούς, με όσα προβλήματα μπορεί να αντέξει ο καθένας.

Art2007
17-07-08, 15:26
Το θέμα μας είναι άλλο ο ΟΤΕ, και ας μείνουμε εκεί, εμείς να περιμένουμε τις απεριόριστες και εσείς να απολαμβάνετε τους εναλλακτικούς, με όσα προβλήματα μπορεί να αντέξει ο καθένας.

Σημαντικό να υπάρχει και μία "όαση" μετριοπάθειας σε τούτο το φόρουμ.... :oneup:
Έχει καταντήσει αηδία ο φανατισμός των προλαλησάντων, φιλο-οτετζήδων και φιλο-εναλλακτικών.
(ή, ακόμα χειρότερα, αντιεναλλακτικών και αντιοτετζήδων)

Όλοι απόψεις εκφράζουμε, σύμφωνοι, αλλά όπου αρχίζουν οι αφοριστικοί χαρακτηρισμοιί και οι ανούσια ειρωνικές εκφράσεις, ε , εκεί καταντα γελοίο.

A_gamer
17-07-08, 15:42
Προφανώς γιατί την τελευταία φορά ήταν μάλλον και όχι μάλον :p

Μετά γκρινιάζετε για τον ανταγωνισμό όταν δεν ξέρετε καν τι πουλάει! Οι πάροχοι έχουν 2 πακέτα γιατί το ένα είναι όταν υπάρχει γραμμή ΟΤΕ και το άλλο για LLU! Εσείς τι πουλάτε; Αν δεν καταλαβαίνεις ότι είναι 2 πακέτα που η μόνη τους διαφορά είναι στο αν περιλαμβάνουν κλήσεις προς όλους και όχι μόνο στο δίκτυο του ΟΤΕ, απλά λυπάμαι...

Η μόνη διαφορά; :hmm: Δε σε καταλαβαίνω.

makisathanos
17-07-08, 17:04
Τελικά υπάρχει τίποτα νεώτερο στο θέμα μας (απεριοριστες κλήσεις σε όλους με conn-x talk)?

johnnyo.
17-07-08, 17:20
σημερα μιλησα με το 134 και μου ειπαν οτι ακομα δεν ισχυει στο conn-x talk απεριοριστες προς ολους τους παροχους αλλα θα γινει εντος των επομενων μηνων. αν δεν καταλαβα λαθος στο αλλο προγραμμα του οτε ισχυει ηδη. αν και μου ανεφερε παντως, οτι απο την αρχη υπηρχε το εντος δικτυου οτε στο conn-x talk, εγω οταν ζητησα πληροφοριες και ενεργοποιησα το προγραμμα (πριν δυο τρεις μηνες περιπου) το ατομο που μου μιλησε μου ειχε πει απεριοριστες αστικες και υπεραστικες κλησεις, ουδεποτε ανεφερε εντος δικτυου οτε γιατι τοτε δεν θα το ενεργοποιουσα καθως οι περισσοτεροι φιλοι μου εχουν ενναλακτικο παροχο. αληθεια εαν θελουμε να το κοψουμε το προγραμμα τι ζητανε?

furious99
17-07-08, 19:15
Ξέρει κανείς αν μπορείς να κάνεις dialup σύνδεση με το OTE talk 24/7 (όχι το connx) χωρίς τηλεφωνική χρέωση?

sdikr
17-07-08, 22:15
raf4178 απλα τα πραγματα .. βαλε εναλλακτικο

στηριξε τα ελληνικα προιοντα.οχι τα γερμανικα :lol:


το 49% και ο πληρης ελεγχος ανηκουν στον θειο

Για πες μας λοιπόν ποιος είναι σε ελλήνικά χέρια,

Art2007
17-07-08, 22:16
αληθεια εαν θελουμε να το κοψουμε το προγραμμα τι ζητανε?

Ένα τηλεφωνάκι στο 134 από το νούμερο στο οποίο είναι ενεργοποιημένη η υπηρεσία, και το αφμ του κατόχου της γραμμής. Δεν απαιτείται φαξ. Από την επόμενη μέρα το πρόγραμμα θα έχει καταργηθεί.

guzel
17-07-08, 22:56
Για πες μας λοιπόν ποιος είναι σε ελλήνικά χέρια,

εχει ηδη απαντηθει ,

xmperop1
17-07-08, 23:56
εχει ηδη απαντηθει ,

Ας το ξανααπαντήσουμε ίσως μόνο η ΒΙΒΟΝΤΙ.

mata
18-07-08, 09:27
Έγώ θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κανείς, εαν βάζοντας conn-x talk, με το γνωστό απεριόριστο κλήσεων μόνο στα δίκτυα του ΟΤΕ, με το που θα βγεί το νέο πρόγραμμα, με απεριοριστες προς όλα τα δίκτυα, μπορεί να το αλλάξει; Ή θα πρέπει να περάσει ο χρόνος της δέσμευσης του πακέτου;:hmm:

johnnyo.
18-07-08, 09:38
Έγώ θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κανείς, εαν βάζοντας conn-x talk, με το γνωστό απεριόριστο κλήσεων μόνο στα δίκτυα του ΟΤΕ, με το που θα βγεί το νέο πρόγραμμα, με απεριοριστες προς όλα τα δίκτυα, μπορεί να το αλλάξει; Ή θα πρέπει να περάσει ο χρόνος της δέσμευσης του πακέτου;:hmm:

γιατι το conn-x talk εχει δεσμευση? μαλλον απλη αναβαθμιση του υπαρχοντος προγραμματος θα γινει. (θελω να πιστευω!)

sexrazat
18-07-08, 10:51
Έγώ θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κανείς, εαν βάζοντας conn-x talk, με το γνωστό απεριόριστο κλήσεων μόνο στα δίκτυα του ΟΤΕ, με το που θα βγεί το νέο πρόγραμμα, με απεριοριστες προς όλα τα δίκτυα, μπορεί να το αλλάξει; Ή θα πρέπει να περάσει ο χρόνος της δέσμευσης του πακέτου;:hmm:

Δεν έχει καμία δέσμευση. Το καταργείς όποτε θέλεις. Απλά επειδή πιθανότατα το νέο Conn-X Talk που θα έχει και εκτός δικτύου θα είναι κανά ευρώ ακριβότερο, θα πρέπει να καλέσεις το 134 να κάνεις την αλλαγή γιατί τυπικά θα πρέπει να συμφωνήσεις για το παραπάνω 1, μισό ευρώ δεν ξέρω κι εγώ πόσο θα είναι. Αν η τιμή έμενε η ίδια θα γινόταν αυτόματα η διαδικασία για όλους τους συνδρομητές.

Κανένα οικονομικό πρόγραμμα του ΟΤΕ (ΟΤΕ Talk, Conn-X Talk, OTE Mobile κλπ) δεν έχει χρονική δέσμευση το καταργείς με ένα απλό τηλεφώνημα από το ίδιο τηλέφωνο και παύεις να χρεώνεσαι από την επόμενη μέρα.

Σε αντίθεση με όλες τις υπόλοιπες εταιρείες που ενώ σου πουλάν τέτοιου είδους προγράμματα τηλεφωνικά, για να τα ακυρώσεις απαιτείται fax. Χώρια που πληρώνεις και όλο τον υπόλοιπο μήνα στην καλύτερη περίπτωση γιατί πολλές φορές πληρώνεις και το 2μηνο με την γελοία δικαιολογία ότι δεν προλαβαίνει να ενημερωθεί το λογιστήριο.

mata
18-07-08, 18:52
Παιδιά ευχαριστώ!!!Το επιβεβαίωσα κιόλας παίρνοντας και το νέο πακέτο conn-x σήμερα!!Είναι όπως το λέτε!

gravis
19-07-08, 00:40
Αν δεν εφαρμοστει συντομα το απεριοριστα σε ολα τα δικτυα και στο Conn-x talk, να φυγουμε απο εκει τοτε, δεν εχει νοημα απο την ωρα που υπαρχει το ote talk

Θάνος
19-07-08, 02:08
Αν δεν εφαρμοστει συντομα το απεριοριστα σε ολα τα δικτυα και στο Conn-x talk, να φυγουμε απο εκει τοτε, δεν εχει νοημα απο την ωρα που υπαρχει το ote talk
Είναι μία σκέψη, αλλά θα πρέπει να αλλάξουμε καί πάροχο..;)

bored01
19-07-08, 02:13
Το να κόψουμε το conn-x τελείως (adsl και talk), να βάλουμε ΟΤΕ talk και να κάνουμε αίτηση για shared llu adsl σε άλλη εταιρεία (π.χ Vodafone, Altec κ.τ.λ) γίνεται?

Producer
19-07-08, 10:09
Το να κόψουμε το conn-x τελείως (adsl και talk), να βάλουμε ΟΤΕ talk και να κάνουμε αίτηση για shared llu adsl σε άλλη εταιρεία (π.χ Vodafone, Altec κ.τ.λ) γίνεται?

Φυσικά και γίνεται. Θεωρώ ότι το μόνο που χρειάζεται είναι ένα τηλεφώνημα στο 134. (και μετά αγορά πακέτου απο εναλλακτικό)

Αναμένεται άμεσα (απ' ότι διαβάζω) η ανακοίνωση ότι το Connex-Talk θα περιλαμβάνει απεριόριστες σε όλα τα σταθερά δίκτυα (Ελλάδα). Μην πιστεύεις κανένα άν δε το δεις μόνος σου σε επίσημη ανακοίνωση όμως :)

Αυτό που θα με ενδιέφερε εμένα θα ήταν να περιλαμβάνει το Connex-Talk απεριόριστα σταθερά και σε ζώνη 1 Ευρώπη (Αγγλία, Ισπανία, Γαλλία κλπ) που έχουν οι VoIPάδες... δύσκολο να γίνει αυτό απο πΟΤΕ όμως :(

Ps: Εάν πρόκειται να πάρεις πακέτο Internet απο εναλλακτικό, μπορείς να πας και σε πακεταρισμένη λύση (πχ VoIP ή προ-επιλογή) για τα απεριόριστα (π.χ. icall κλπ) και να αποφύγεις το πάγιο του OTE-Talk (άρα θα έχεις: σταθερή τηλεφωνία με πάγιο απο OTE, Internet απο Provider A, Unlimited calls απο Provider A or B etc)

rubber7
22-07-08, 13:03
Η Ολομέλεια της ΕΕΤΤ κατά τη σημερινή της συνεδρίαση αποφάσισε να επιτρέψει προσωρινώς και για διάρκεια τεσσάρων μηνών την επέκταση της εμπορικής διάθεσης από την εταιρεία ΟΤΕ [OTEr.AT] Σχετικά άρθρα Α.Ε. των οικονομικών προγραμμάτων «Conn-x talk 24/7» και «Conn-x talk Βράδυ και ΣΚ» και στις εκτός δικτύου της εταιρείας κλήσεις προς όλα τα σταθερά δίκτυα τρίτων.

Η ΕΕΤΤ, κατά την εξέταση των εν λόγω προγραμμάτων, απεφάνθη ότι δε διαπιστώνεται αθέμιτη πρακτική «συμπίεσης περιθωρίου». Παράλληλα, και προς το σκοπό της διαρκούς εξέτασης της συμβατότητας των προγραμμάτων αυτών με τις επιταγές των κανονιστικών αποφάσεων της ΕΕΤΤ που ρυθμίζουν τη σχετική αγορά, η Ολομέλεια αποφάσισε την επιβολή στην ΟΤΕ Α.Ε. της υποχρέωσης να υποβάλει ανά δίμηνο στην ΕΕΤΤ οικονομικά στοιχεία που αφορούν στα έσοδα, στον αριθμό των πελατών, στο πλήθος των κλήσεων, στη διάρκεια των κλήσεων και στο προφίλ των συνδρομητών.


www.nafteboriki.gr

ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ

Θάνος
22-07-08, 13:41
..δέησε ο Κύριος..:rolleyes:

vspiros
22-07-08, 13:56
Δηλαδή αν μετά από 4 μήνες δει ότι το χρησιμοποιούν πολλοί θα το απορρίψει; Πόσα θέλουν να μας τρελάνουν;

makisathanos
22-07-08, 14:08
Αυτά είναι καλά νέα - και από πότε ξεκινάει το "προς όλους"?

herbal
22-07-08, 14:14
Δηλαδή αν μετά από 4 μήνες δει ότι το χρησιμοποιούν πολλοί θα το απορρίψει; Πόσα θέλουν να μας τρελάνουν;

Το λεει με πιο γλυκό τρόπο.Δεν σου λεει τελεσιδικα και με την βουλα.Σου λεει : να λίγο για 4μηνες και θα δουμε και κατι τετοια.Ο γνωστος Ελληνικός τρόπος του να λες κατι για να εχει αλλοθι αργοτερα να πεις: δεν εννοουσα αυτο.....;);)

maik
22-07-08, 15:24
Το τετραμηνο ειναι για να μην γκρινιαζουν οι αλλοι.

civil
22-07-08, 15:46
Εμεις οι κατοχοι Conx-talk πρεπει να κανουμε καποια αιτηση?
Απο ποτε ισχυει το δωρεαν προς ολα τα δικτυα ξερουμε?

Θάνος
22-07-08, 16:32
Εμεις οι κατοχοι Conx-talk πρεπει να κανουμε καποια αιτηση?
Απο ποτε ισχυει το δωρεαν προς ολα τα δικτυα ξερουμε?
Εγώ παίρνοντας τηλέφωνο πριν μερικές ημέρες, μου είπαν ότι είναι εν αναμονή καί με ρώτησαν αν θέλω να με βάλουν στη "λίστα?" για ενεργοποίηση, τους είπα ναί!
Λογικά τώρα που πήραν το οκ, θα πρέπει να το αλλάξουν.:hmm:

sexrazat
22-07-08, 17:52
Εφόσον δεν άλλαξε η τιμή (14,90 και 6,5 ευρώ), 99% θα γίνει αυτόματα για όλους τους παλιούς συνδρομητές.

geopro64
22-07-08, 20:07
Επιτελους! Ειχαμε γινει ανεκδοτο!
Ελπιζω να μην υπαρχουν απροοπτα...
Στο 134 αναμενουν οδηγιες ανωθεν για τις λεπτομερειες.

illmater
22-07-08, 23:16
επιτελους γλυτωσαμε και τα εκτος δικτυου ΟΤΕ, αντε να ρθει και καμια ωριτσα δωρεαν στα κινητα και καμια διεθνη κληση να βρουμε την υγεια μας, και ας πληρωνω και παραπανω φτανει να χω το κεφαλι μου ησυχο, γιατι καμια φορα το φτηνο ειναι ακριβοτερο και απο το ακριβο.

civil
23-07-08, 22:15
επιτελους γλυτωσαμε και τα εκτος δικτυου ΟΤΕ, αντε να ρθει και καμια ωριτσα δωρεαν στα κινητα και καμια διεθνη κληση να βρουμε την υγεια μας, και ας πληρωνω και παραπανω φτανει να χω το κεφαλι μου ησυχο, γιατι καμια φορα το φτηνο ειναι ακριβοτερο και απο το ακριβο.

ΣΩΣΤΟΣ !!!
:oneup:

illmater
30-07-08, 15:49
απο οτι μιλησα με 134 απο Παρασκευη 01/08/2008 αρχιζει η εμπορικη διαθεση του conn-x talk προς ολα τα δικτυα με τις ισχυουσες τιμες.

Manolis_karas
01-08-08, 13:07
αρχιζει η εμπορικη διαθεση

Δηλαδή η μετατροπή θα κρατήσει πολύ καιρό; Μήπως πρέπει να σκάψουνε κανένα μεγάλο χωράφι; η να κτίσουν τα μακρά τείχη των Αθηνών; με τα χέρια;

@ ADSLgr.com All rights reserved.