PDA

Επιστροφή στο Forum : ΟΤΕ Απεριόριστες κλήσεις προς όλα τα δίκτυα σταθερής τηλεφωνίας από 10/6/2008

Σελίδες : [1] 2 3 4 5 6 7 8

webspy
28-05-08, 11:53
Το 134 που τηλεφώνησα σήμερα με ενημέρωσε ότι από τις 10 Ιουνίου 2008 το πρόγραμμα απεριορίστων κλήσεων επεκτείνετε και σε δίκτυα τρίτων.

Αυτό πρακτικά σημαίνει πραγματικά απεριόριστες κλήσεις προς όλα τα σταθερά δίκτυα.

Επιτέλους!! :)

kanenas3
28-05-08, 11:58
Αν ισχύει είναι πολύ ευχάριστη αλλαγή!

papdoux
28-05-08, 11:58
Με τι κοστος ειπαν;

webspy
28-05-08, 12:00
Με τι κοστος ειπαν;

Δεν υπάρχει κόστος είναι αλλαγή στο υπάρχον πρόγραμμα με τις απεριόριστες κλήσεις εντος δικτύου ΟΤΕ. ;)

papdoux
28-05-08, 12:06
Δεν υπάρχει κόστος είναι αλλαγή στο υπάρχον πρόγραμμα με τις απεριόριστες κλήσεις εντος δικτύου ΟΤΕ. ;)
αν ειναι ετσι τοτε ειναι καλο. :oneup:

gtl
28-05-08, 12:21
Σημαντικότερο και καλύτερο νέο από το ανούσιο "All-in-one".

Ο περιορισμός των δωρεάν κλήσεων "εντός του δικτύου οτε μόνο" ήταν πολύ μεγάλο μειονέκτημα στα προγράμματα του οργανισμού, που πλέον γίνονται περισσότερο ανταγωνιστικά.

alany
28-05-08, 12:24
Σύμφωνα με το δελτίο τύπου της ΕΕΤΤ θα υπάρχει μια μικρή αύξηση στο πάγιο. Περίπου στα 18 ευρώ το μήνα θα πάει. Να θυμίσω ότι η Tellas το κατέβασε στα 14 ευρώ επομένως και οι άλλοι εναλλακτικοί κάπου εκεί θα το πάνε και όλα καλά.

ZhenXlogic
28-05-08, 12:39

Επιδει σημερα πειρα και ρωτισα και εγω δεν ειπαρχει ενημερωση αν θα υπαρξει αλαγη στην τιμολογηση του 24/7 πακετου για της απεριοριστες.

Σημαντικότερο και καλύτερο νέο από το ανούσιο "All-in-one"...

Ανουσιο δεν μπορεις να το πεις εγω παντως το εκανα δεν σου κανει εκπτωση στων ΟΤΕ αλλα στην Cosmote κατι ειναι και αυτο. :p;)

Σύμφωνα με το δελτίο τύπου της ΕΕΤΤ θα υπάρχει μια μικρή αύξηση στο πάγιο. Περίπου στα 18 ευρώ το μήνα θα πάει. Να θυμίσω ότι η Tellas το κατέβασε στα 14 ευρώ επομένως και οι άλλοι εναλλακτικοί κάπου εκεί θα το πάνε και όλα καλά.

Ειπαρχει καποιο link για αυτο? να το δουμε?

gtl
28-05-08, 12:40

Αυτή την στιγμή το πάγιο του ΟΤΕ είναι 14,756 ευρώ, επομένως αν είναι έτσι μιλάμε για 22% αύξηση τιμής παγίου. Σημαντική αύξηση θα την έλεγα, όχι μικρή.

utp
28-05-08, 12:40
Σύμφωνα με το δελτίο τύπου της ΕΕΤΤ θα υπάρχει μια μικρή αύξηση στο πάγιο. Περίπου στα 18 ευρώ το μήνα θα πάει.

Εννεις οσοι εχουν το προγραμμα με τις απεριοριστες ή ολων των συνδρομητων ΟΤΕ?

sunrise
28-05-08, 14:45
Αν και αργησαν....ευπροσδεκτο!

vspiros
28-05-08, 15:01
Ισχύει και για το conn-x talk;

sunrise
28-05-08, 15:27
Ισχύει και για το conn-x talk;

Ναι γι αυτο μιλαμε!

civil
28-05-08, 15:46
Επιτελους !!!

utp
28-05-08, 15:51
Tελικα δεν καταλαβα..ειναι για ολους τους συνδρομητες του οτε η αυξηση του παγιου ή μονο για οσους εχουν conn-x talk?

odisa
28-05-08, 17:43
Tελικα δεν καταλαβα..ειναι για ολους τους συνδρομητες του οτε η αυξηση του παγιου ή μονο για οσους εχουν conn-x talk?

από την ανακοίνωση φαίνεται η επέκταση στοα άλλα δίκτυα να ισχύει για conn-x talk και για το ote-talk (σκέτη τηλεφωνία) το οποίο θα το (ξανα)προσφέρει πλέον από ότι φαίνεται με έγκριση αυτή τη φορά της eett.
όσο για αύξηση παγίου από που προκύπτει???
στην ανακοίνωση της εεττ δεν φαίνεται να λέει κάτι τέτοιο. λέει για διαφοροποίηση στους όρους διάθεσης, δεν σημαίνει αναγκαία αύξηση του παγίου.
όπως και να είναι μάλλον καλά τα νέα. θα δούμε και την ανακοίνωση των πακέτων.

skapetis
28-05-08, 17:55
Λίγο αργά ξύπνησαν μ'αυτό το απαράδεκτο "εντός του δικτύου οτε μόνο"

Να δω τώρα πως θα το πλασάρουν στον κόσμο που θα αναρωτιέται "δηλαδή τόσο καιρό που μας διαφημίζατε απεριόριστες δεν ήταν?" :rofl: :rofl:

utp
28-05-08, 18:05
Που ανακοινωνονται αυτα τα νεα?Εψαξα στο site του οτε και στο oteshop αλλα δεν βρηκα τιποτα.

odisa
28-05-08, 18:16
Που ανακοινωνονται αυτα τα νεα?Εψαξα στο site του οτε και στο oteshop αλλα δεν βρηκα τιποτα.

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=206506

Λίγο αργά ξύπνησαν μ'αυτό το απαράδεκτο "εντός του δικτύου οτε μόνο"

Να δω τώρα πως θα το πλασάρουν στον κόσμο που θα αναρωτιέται "δηλαδή τόσο καιρό που μας διαφημίζατε απεριόριστες δεν ήταν?" :rofl: :rofl:
τι προτείνεις δηλαδή . να παρανομεί ο οτε κατεβάζοντας προγράμματα έιτε εγκρίνονται από εεττ είτε όχι???

skapetis
28-05-08, 18:42
τι προτείνεις δηλαδή . να παρανομεί ο οτε κατεβάζοντας προγράμματα έιτε εγκρίνονται από εεττ είτε όχι???

αυτό κατάλαβες ότι έγραψα?

μιλάω για τα ψιλά γράμματα με τα οποία διαφήμιζε το "εντός δικτύου ΟΤΕ" που κάψαν κοσμο και κοσμάκη με φουσκωμένους λογαρισμούς (γιατί καλούσαν τηλέφωνα που ήταν σε εναλλακτικούς χωρίς να γνωρίζουν αυτή τη "λεπτομέρια")

μιλάω για εκείνη την αστεία ανακοίνωση ότι ο κάθε συνδρομητής "απεριορίστων" κλησεων του ΟΤΕ θα έπρεπε πρώτα να καλεί το 134 για να μάθει αν ο προορισμός που επρόκειτο να καλέσει ήταν "απεριόριστος" ή χρεωνώταν ...

Κατάλαβες τώρα τι προτείνω?

guzel
28-05-08, 19:11
επιτελους :oneup:

Mouse Potato
28-05-08, 19:15
Μπράβο στην DT! Τους στρώνει σιγά σιγά ;)

Spanos
28-05-08, 19:21

H DΤ δεν έχει μπεί ακόμα στον ΟΤΕ, απο του χρόνου;)

odisa
28-05-08, 20:29
αυτό κατάλαβες ότι έγραψα?

μιλάω για τα ψιλά γράμματα με τα οποία διαφήμιζε το "εντός δικτύου ΟΤΕ" που κάψαν κοσμο και κοσμάκη με φουσκωμένους λογαρισμούς (γιατί καλούσαν τηλέφωνα που ήταν σε εναλλακτικούς χωρίς να γνωρίζουν αυτή τη "λεπτομέρια")

μιλάω για εκείνη την αστεία ανακοίνωση ότι ο κάθε συνδρομητής "απεριορίστων" κλησεων του ΟΤΕ θα έπρεπε πρώτα να καλεί το 134 για να μάθει αν ο προορισμός που επρόκειτο να καλέσει ήταν "απεριόριστος" ή χρεωνώταν ...

Κατάλαβες τώρα τι προτείνω?

Δεν νομίζω ότι ο ΟΤΕ το έβαλε ποτέ σε ψιλά γράμματα, αντίθετα αν ψάξεις στο forum θα βρεις πολλές περιπτώσεις που οι εναλλακτικοί χρέωσαν διάφορα νούμερα με ψιλά γράμματα.

προσωπικά ο λογαριασμός μου περιέχει 1,5 ευρώ χρέωση σε εναλλακτικά δίκτυα άρα σε σχέση με τον μεγάλο όγκο κλήσεων είναι τίποτα.

Λες να στοίχιζε τίποτε στον οτε να βάλει από την αρχή τα εναλλακτικά δίκτυα???
τα δεσμά της ΕΕττ τον υποχρέωσαν. κάθε τιμολογιακή απόφαση εναλλακτικών χρειάζεται 1-2 μέρες για να εφαρμοστεί, ενώ του ΟΤΕ με τους περιορισμούς της ΕΕττ ένα εξάμηνο. συνεπώς ο ΟΤΕ είτε αυτοπεριορίζεται για να μην ανταγωνιστεί ευθέως τους εναλλακτικούς, είτε αφαιρεί από την πολιτική του ότι μπορεί να οδηγήσει σε φασαρίες, είτε το κάνει χωρίς άδεια και την ζητάει εκ των υστέρων από την ΕΕττ έχοντας την κατακραυγή των καταναλωτών με το μέρος του.

προσωπικά πιστεύω ότι καλώς ο οτε είναι υπό έλεγχο. από την άλλη η ΕΕττ σε καμμια περίπτωση δεν κρατάει to fair play. και για να καταλάβουμε αν υπάρχει διαφορά μεταξύ της ΕΕττ ελλάδας και γερμανίας, μην ξεχνάτε την περίπτωση dt όπου η αντίστοιχη αρχή της επέτρεψε (όπως αποδείχτηκε εκ των υστέρων) ληστρική τιμολόγηση (κάτω του κόστους) υπόθεση που οι γερμανοί εναλλακτικοί ανάγκάστηκαν να την πάνε στο ευρωπαικό δικαστήριο και να την κερδίσουν.

fair play

ούτε τον ένα άλλα ούτε και τους άλλους. να κερδίσουν την αγορά και όχι να τους την χαρίσουν.

gtl
28-05-08, 20:50
Λες να στοίχιζε τίποτε στον οτε να βάλει από την αρχή τα εναλλακτικά δίκτυα???
τα δεσμά της ΕΕττ τον υποχρέωσαν.

Έλεος.

Η ΕΕΤΤ ποτέ δεν επέβαλλε στον ΟΤΕ να... διακρίνει σε βάρος των κλήσεων σε δίκτυα εναλλακτικών. Μην γράφετε ότι θέλετε.

Έχετε κάνει το forum φανταρικό Κ.Ψ.Μ. με τις ραδιοαρβύλλες σας.

alieus
28-05-08, 21:18
Άμα δεν έχουμε κονεξτοκ μια απ' τα ίδια; Και αύξηση στο πάγιο;

pan.nl
28-05-08, 21:50
alieus, αν κατάλαβα καλά δε θα αυξηθεί το πάγιο της γραμμής PSTN, αλλά το μηνιαίο πάγιο του προγράμματος απεριόριστων κλήσεων conn-x talk.

kanenas3
28-05-08, 22:31
Άμα δεν έχουμε κονεξτοκ μια απ' τα ίδια; Και αύξηση στο πάγιο;

Νομίζω όμως ότι το Talk θέλει και Connex. Τουλάχιστον έτσι ήταν παλιότερα...

hel
28-05-08, 22:57
Έλεος.

Η ΕΕΤΤ ποτέ δεν επέβαλλε στον ΟΤΕ να... διακρίνει σε βάρος των κλήσεων σε δίκτυα εναλλακτικών. Μην γράφετε ότι θέλετε.

Έχετε κάνει το forum φανταρικό Κ.Ψ.Μ. με τις ραδιοαρβύλλες σας.

:oneup:Απλά η ΕΕΤΤ αναγκάζει τον ΟΤΕ να έχει λιγότερο ανταγωνιστικές τιμές από αυτές που θα μπορούσε. Και αυτό παρερμηνεύεται συχνά...

DSLaManiaC
28-05-08, 22:59
Αναμενόμενο ήταν.
Κάποια στιγμή θα γινόταν.

nickolas2005
28-05-08, 23:00
Καιρός ήταν... :)

vspiros
28-05-08, 23:00
Υπάρχει το Οτε takl που απευθύνεται σε αυτούς που δεν έχουν σύνδεση ίντερνετ ή έχουν adsl από άλλο πάροχο και το conn-x talk που απευθύνεται σε αυτούς που έχουν conn-x. Ελπίζω να ισχύσει και στο conn-x talk όπως ανέφεραν κάποιοι φίλοι

FuS
29-05-08, 01:12

Δεν μίλησε κανείς γιά αύξηση του παγίου της PSTN/ISDN σύνδεσης ;)
Για αύξηση του παγίου ote talk μίλησε και βασικά εκεί ίσως γίνει η όποια αύξηση.

Το πιο πιθανό είναι στην ίδια τιμή :)

........Auto merged post: Fusmoker πρόσθεσε 2 λεπτά και 11 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Δεν θα λεγα πως έχει κάποια σχέση.

dennis2006
29-05-08, 11:36
εκανα τον υπολογισμο για 4 internet και isdn γραμμη που εχω και βγαινει 113 ευρω το διμηνο (χωρις την αυξηση που λετε) χωρις κινητα και τηλεφωνα στο εξωτερικο. τελικα μαλλον πρεπει να απευθυνεται σε επιχειρηματιες ο οτε.

JMK1234
30-05-08, 22:50
:oneup:Απλά η ΕΕΤΤ αναγκάζει τον ΟΤΕ να έχει λιγότερο ανταγωνιστικές τιμές από αυτές που θα μπορούσε. Και αυτό παρερμηνεύεται συχνά...

Για ποιό λόγο το κάνει αυτό η ΕΕΤΤ?

sdikr
30-05-08, 23:40
Για ποιό λόγο το κάνει αυτό η ΕΕΤΤ?

Γιατί πρέπει να δώσει τροφή στον ανταγωνισμό να μεγαλώσει

Spanos
31-05-08, 20:03
εκανα τον υπολογισμο για 4 internet και isdn γραμμη που εχω και βγαινει 113 ευρω το διμηνο (χωρις την αυξηση που λετε) χωρις κινητα και τηλεφωνα στο εξωτερικο. τελικα μαλλον πρεπει να απευθυνεται σε επιχειρηματιες ο οτε.

Κοίτα αμα μιλάς ολη την ώρα απο το σταθερό προς κινητό και εξωτερικό επιχειρηματίας είσαι:p

xmperop1
31-05-08, 21:43
Ευτυχώς θα μου περισεύουν 1,02 έουρος το δίμηνο και θα μπορέσω επιτέλους να πάω εκείνο το ταξιδάκι που χρόνια ήθελα.

Lagman
02-06-08, 11:24
Υπάρχει το Οτε takl που απευθύνεται σε αυτούς που δεν έχουν σύνδεση ίντερνετ ή έχουν adsl από άλλο πάροχο και το conn-x talk που απευθύνεται σε αυτούς που έχουν conn-x. Ελπίζω να ισχύσει και στο conn-x talk όπως ανέφεραν κάποιοι φίλοι

Το ΟΤΕ talk που ειναι στο oteshop.gr ?
γιατι εγω μονο το connx talk βλεπω.

vspiros
02-06-08, 19:51
Το ΟΤΕ talk που ειναι στο oteshop.gr ?
γιατι εγω μονο το connx talk βλεπω.

Το ΟΤΕ talk ήταν ένα πρόγραμμα,αν θυμάμαι καλά, που εγκρίθηκε για 150000 συνδρομητές και με περιορισμό διάθεσης μέχρι τον Δεκέμβριο που μας πέρασε.(πρέπει να υπάρχουν αρκετά ποστ για το θέμα αυτό γύρω στο Σεπτέμβριο). Σε ερώτηση που είχα κάνει στο 134 πριν από λίγες μέρες μου απάντησαν ότι προς το παρόν έχει σταματήσει να διατίθεται και ότι δεν ξέραν αν η γενίκευση αφορούσε αυτό το πρόγραμμα (άρα και την επαναφορά του) ή θα επεκτεινόταν και στο connx talk

alany
05-06-08, 18:05
ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΜΕΝO OTE TALK ΓΙΑ ΚΛΗΣΕΙΣ ΠΡΟΣ ΟΛΑ ΤΑ ΣΤΑΘΕΡΑ ΔΙΚΤΥΑ

Αθήνα, 5 Ιουνίου 2008

Από τη Δευτέρα 9 Ιουνίου 2008, ο ΟΤΕ προσφέρει για τους οικιακούς πελάτες αναβαθμισμένο τo δημοφιλές πρόγραμμα ΟΤΕ talk, με απεριόριστες αστικές και υπεραστικές κλήσεις προς όλα τα σταθερά δίκτυα, δηλ. και προς το δίκτυο του ΟΤΕ αλλά και προς τα δίκτυα όλων των άλλων παρόχων.

Τα αναβαθμισμένα προγράμματα ΟΤΕ talk είναι:

OTE talk 24/7: 24 ώρες την ημέρα, 7 ημέρες την εβδομάδα μόνο με 16,90 ευρώ το μήνα,
ΟΤΕ talk Βράδυ & Σαββατοκύριακο: Καθημερινές βράδυ (20:00-08:00) και ολόκληρο το Σαββατοκύριακο μόνο με 7,80 ευρώ το μήνα.
Επίσης, για τους οικιακούς πελάτες που επιθυμούν να μιλάνε προς επιλεγμένους αριθμούς συνεχίζεται η διάθεση του ΟΤΕ talk 1.2.3 για κλήσεις, προς 1,2 ή 3 επιλεγμένους αριθμούς εντός δικτύου ΟΤΕ μόνο με 3 ευρώ ανά αριθμό το μήνα.

Με τα παραπάνω προγράμματα, ο ΟΤΕ δίνει τη δυνατότητα σε όσους επιθυμούν να μειώσουν το συνολικό λογαριασμό τους, επιλέγοντας εκείνο που ταιριάζει περισσότερο στις τηλεπικοινωνιακές τους ανάγκες.

Οι καταναλωτές μπορούν να ενημερωθούν και να εγγραφούν σε οποιοδήποτε από τα παραπάνω προγράμματα είτε με μια επίσκεψη στο εκτεταμένο δίκτυο καταστημάτων του Ομίλου ΟΤΕ (OTESHOP - COSMOTE - ΓΕΡΜΑΝΟΣ), στα Συνεργαζόμενα Δίκτυα Πωλήσεων (ΠΛΑΙΣΙΟ, MULTIRAMA, Info-Quest:καταστήματα U), είτε με ένα τηλεφώνημα στο 134 είτε on-line μέσω του www.oteshop.gr.

Πηγή: http://www.ote.gr/anakoinshow.asp?cat=3&id=846

hel
05-06-08, 18:30
Πιο ακριβό πρόγραμμα--->μεγαλύτερο χάσμα στις τιμές σε σχέση με τους εναλλακτικούς.
Δεν θυμάμαι κανέναν άλλο πάροχο να αύξησε τις τιμές για καμία επιπλέον υπηρεσία (πχ δωρεάν κλήσεις προς κινητά).

tzitziras
05-06-08, 18:35
Αν κάνει κάποιος μια σύγκριση τιμών τώρα που και ο ΟΤΕ προσφέρει πραγματικά απεριόριστες κλήσεις θα δει πως είναι πολύ ακριβότερος από όλους τους εναλλακτικούς.

Απλά ο ΟΤΕ πουλάει ποιότητα που σίγουρα την έχει στην τηλεφωνία και στο "αξιόπιστο" αλλά αργό σε ονομαστικές ταχύτητες ADSL.

sdikr
05-06-08, 18:48
Πιο ακριβό πρόγραμμα--->μεγαλύτερο χάσμα στις τιμές σε σχέση με τους εναλλακτικούς.
Δεν θυμάμαι κανέναν άλλο πάροχο να αύξησε τις τιμές για καμία επιπλέον υπηρεσία (πχ δωρεάν κλήσεις προς κινητά).

Δεν έκανε κάποια αυξήση δεν μιλάει για το conn-x talk
Να θυμίσω οτι forthnet 17.90 (σε γραμμή ΟΤΕ)
Τελλάς 14 ευρώ
Ηολ 17.90

nickolas2005
05-06-08, 18:52
Εχω forthnet και δίνω 17.90 για τις απεριόριστες.

Συμφέρει να πάω στο πακέτο του ΟΤΕ? Oι κλήσεις προς κινητό ειναι πιο φτηνές μέσω ΟΤΕ απο ότι μέσω forthnet?

alany
05-06-08, 18:55

Συμφέρει να πάω στο πακέτο του ΟΤΕ? Oι κλήσεις προς κινητό ειναι πιο φτηνές μέσω ΟΤΕ απο ότι μέσω forthnet?

Οι χρεώσεις του ΟΤΕ προς 3ψήφια 4ψήφια και κινητά είναι καλύτερες αλλά σε λίγο καιρό είναι μαθηματικά βέβαιο ότι τα 17,90 ευρώ που θέλει τώρα η forthnet θα γίνουν 14 ευρώ μιας και τόσο το έχει και η tellas. Άντε 13,90 για φθηνότερα.

skapetis
05-06-08, 19:03

έχω ένα κάρο γνωστούς με connex-talk που παραπονιούνται ότι οι χρεώσεις που τους έρχονται είναι πάντα μεγαλύτερες από αυτά που περίμεναν. Νομίζω ότι ο ΟΤΕ είναι πολύ φάουλ στο θέμα χρεώσεις και χάνει κόσμο (ο οποίος μάλιστα φεύγει εξαιρετικά δυσαρεστημένος). Γι'αυτό πρόσεχε ;)

ariadgr
05-06-08, 19:08
έχω ένα κάρο γνωστούς με connex-talk που παραπονιούνται ότι οι χρεώσεις που τους έρχονται είναι πάντα μεγαλύτερες από αυτά που περίμεναν.

Ίσως γιατί στο conn-x talk δεν περιλαμβάνονται κλήσεις εκτός δικτύου ΟΤΕ... :whistle:

sdikr
05-06-08, 19:14
έχω ένα κάρο γνωστούς με connex-talk που παραπονιούνται ότι οι χρεώσεις που τους έρχονται είναι πάντα μεγαλύτερες από αυτά που περίμεναν. Νομίζω ότι ο ΟΤΕ είναι πολύ φάουλ στο θέμα χρεώσεις και χάνει κόσμο (ο οποίος μάλιστα φεύγει εξαιρετικά δυσαρεστημένος). Γι'αυτό πρόσεχε ;)

Εγώ εχω conn-x talk, και περιέργος έχω δυο γραμμές μόνο με τα 14 που θέλει το conn-x talk, στον κάθε άλλο πάροχο θα ήθελα 2χ17.90

Το μόνο που με χαλούσε ήταν αυτό, κλήσεις σε αλλά δικτύα (2-3 ευρώ το δίμηνο)

Acer
05-06-08, 19:15
Ίσως γιατί στο conn-x talk δεν περιλαμβάνονται κλήσεις εκτός δικτύου ΟΤΕ... :whistle:
έτσι ακριβώς ;) (οι οποίες κλήσεις είναι 'ουκ ολίγες' αν σκεφτούμε το πόσοι είναι ήδη σε άλλους πάροχους)

Copyright Keen Notion Co (2002-2019) Copyright Keen Notion Co.