PDA

Επιστροφή στο Forum : Με ζώνουν τα φίδια - 24αρα σύνδεση



pinakas72
28-05-08, 16:34
Καλησπέρα παιδιά,

Σήμερα αποφάσισα να κάνω την μετάβαση απο την 8άρα που ήμουν πολύ ευχαριστημένος σε 24αρα

Τηλ. στο 134 και το μεσημέρι ξαναπαίρνω και μου λένε ότι η αναβάθμιση της γραμμής έγινε ! Την ίδια μέρα λέω και εγω ? ΤΕΛΕΙΑ !!!:worthy:

Ερχομαι σπίτι κάνω reboot το ρούτερ και τα αποτέλεσμα ?

DownStream: 8439 kbps
UpStream Connection Speed 863 kbps

Line Attenuation: downstream 36 db, Upstream 10
Noise Margin : downstream 9 DB , Upstream 11

Καλά τόσο χάλια έπρεπε να είμαι? Δοκίμασα και δεύτερο ρούτερ αλλά και αυτό τα ίδια.
και τα δύο κάνουν για ADSL2


Πήρα το 121 και το έδωσα για βλάβη αλλά δυστυχώς δουλεύω αύριο και αν με πάρουν τηλ δεν θα είμαι στο pc.

Την πρώτη μέρα είναι λογικό αυτό ? να ανεβαίνει το upload και ελάχιστa το download?



Πρέπει να ανυσηχώ ?
:sorry:

billaros_
28-05-08, 17:19
Καλησπέρα παιδιά,

Σήμερα αποφάσισα να κάνω την μετάβαση απο την 8άρα που ήμουν πολύ ευχαριστημένος σε 24αρα

Τηλ. στο 134 και το μεσημέρι ξαναπαίρνω και μου λένε ότι η αναβάθμιση της γραμμής έγινε ! Την ίδια μέρα λέω και εγω ? ΤΕΛΕΙΑ !!!:worthy:

Ερχομαι σπίτι κάνω reboot το ρούτερ και τα αποτέλεσμα ?

DownStream: 8439 kbps
UpStream Connection Speed 863 kbps

Line Attenuation: downstream 36 db, Upstream 10
Noise Margin : downstream 9 DB , Upstream 11

Καλά τόσο χάλια έπρεπε να είμαι? Δοκίμασα και δεύτερο ρούτερ αλλά και αυτό τα ίδια.
και τα δύο κάνουν για ADSL2


Πήρα το 121 και το έδωσα για βλάβη αλλά δυστυχώς δουλεύω αύριο και αν με πάρουν τηλ δεν θα είμαι στο pc.

Την πρώτη μέρα είναι λογικό αυτό ? να ανεβαίνει το upload και ελάχιστa το download?



Πρέπει να ανυσηχώ ?
:sorry:
Τι ρουτερ έχεις? κανονικά θα έπρεπε να είσαι γύρω στα δώδεκα ISDN είσαι?

body125z
28-05-08, 17:46
ρε σεις ...
εγω ειχα 9,8 attn κ φοβηθηκα να βαλω 24 κ συ με 36 περιμενες κατι το περισσοτερο απο την 8αρα?
ελεος ρε παιδια
ο μονος λογος που θα εκανα τετοια κινηση στην περιπτωση σου θα ηταν για το upload και μονο;)

pinakas72
28-05-08, 18:17
Τα έχω δοκιμάσει σε netgear DG834 GT και σε ένα Linksys

Ναι αλλο 12 που υπολόγιζα και άλλο 8.5

Με το adsl calculator έβγαζε 12.

Εστω και αν μείνω εκεί, με το upload που έχω τι κερδίζω?

Εχω pstn λέτε αξίζει τον κόπο ή να κάνω υποβάθμιση ?

Aposperiths
28-05-08, 18:48
Να επιμενεις στο 121.αν σου πουν οτι δε σηκωνει παραπανω η γραμμη σου πες οτι συμφωνα με τα στατιστικα σου επρεπε να σηκωνεις γυρω στα 12.θα σου πουν να γινει υποβαθμιση της γραμμης στα 8.εσυ πες οχι.να γινει μια μετρηση πρωτα.

Και εγω το ιδιο προβλημα ειχα.στην αρχη συγχρονιζα στα 8800 με attenuation 30 kai margin 9.τουσ πηρα τηλεφωνο πολλες φορες.μου λεγαν ολο δικαιολογιες του στυλ οτι η γραμμη μου δε σηκωνει αλλο.τελευταια ενημερωση ειχα οτι η γραμμη μου δεν προκειται να σηκωσει παραπανω.Αλλαξα router και μαντεψε ποσο ειδα.13758!!!Mε καινουριο attenuation 28 kai margin 9,5.Φυσικα τουσ ξαναπηρα τηλεφωνο και ξαναμαντεψε...αυριο περιμενω τεχνικο να ερθει απο το χωρο μου.

pinakas72
28-05-08, 19:20
το κακό είναι ότι στο 121λένε ότι απλά μεταφέρουν το αίτημα στους τεχνικούς. Δεν έχουν ιδέα τι γίνεται, Να δω αν θα επωφεληθώ απο το upload τουλάχιστος.

** Θα δοκιμάσω και το philips που δίνουν μπας και γίνει κανένα θαύμα

kostas_thess
28-05-08, 21:24
Καλησπέρα παιδιά,

Σήμερα αποφάσισα να κάνω την μετάβαση απο την 8άρα που ήμουν πολύ ευχαριστημένος σε 24αρα

Τηλ. στο 134 και το μεσημέρι ξαναπαίρνω και μου λένε ότι η αναβάθμιση της γραμμής έγινε ! Την ίδια μέρα λέω και εγω ? ΤΕΛΕΙΑ !!!:worthy:

Ερχομαι σπίτι κάνω reboot το ρούτερ και τα αποτέλεσμα ?

DownStream: 8439 kbps
UpStream Connection Speed 863 kbps

Line Attenuation: downstream 36 db, Upstream 10
Noise Margin : downstream 9 DB , Upstream 11

Καλά τόσο χάλια έπρεπε να είμαι? Δοκίμασα και δεύτερο ρούτερ αλλά και αυτό τα ίδια.
και τα δύο κάνουν για ADSL2


Πήρα το 121 και το έδωσα για βλάβη αλλά δυστυχώς δουλεύω αύριο και αν με πάρουν τηλ δεν θα είμαι στο pc.

Την πρώτη μέρα είναι λογικό αυτό ? να ανεβαίνει το upload και ελάχιστa το download?



Πρέπει να ανυσηχώ ?
:sorry:

Ερώτηση Κρίσεως . Γύρισες Το Router Σου Σε ADSL2+ Η Το Έχεις Ακόμα Σε G.dmt ?!

pinakas72
28-05-08, 21:48
Ερώτηση Κρίσεως . Γύρισες Το Router Σου Σε ADSL2+ Η Το Έχεις Ακόμα Σε G.dmt ?!

To γύρισα βρε κώστα ........ μάλλον έπεσα στην λούμπα.

Τώρα κατεβάζω απο apple δύο όμοια αρχεία με download manager και πιάνω 900-920 kbps.

Αξίζει το extra upload που τουλάχιστον έχω ή να κάνω υποβάθμιση ?

** Βοηθάει σε online games?

hell00
28-05-08, 21:53
αν η αλλαγη εγινε σημερα ειναι πολυ λογικο
μην περιμενεις να δεις μεγαλυτερες ταχυτητες αν δεν περασουν 2-3 μερες

και εγω απο την 2αρα μεχρι να παω στην 24αρα περασαν 5 μερες αλλα μετα τα στοιχεια φτασαν ταβανι !!!!


http://www.speedtest.net/result/277046756.png (http://www.speedtest.net)

Collective_Soul
28-05-08, 21:57
εγω αυτη τη στιγμη με αττ 38 ντεσιμπελ ειμαι στα 13.500κβιτ

pinakas72
28-05-08, 22:06
αν η αλλαγη εγινε σημερα ειναι πολυ λογικο
μην περιμενεις να δεις μεγαλυτερες ταχυτητες αν δεν περασουν 2-3 μερες

και εγω απο την 2αρα μεχρι να παω στην 24αρα περασαν 5 μερες αλλα μετα τα στοιχεια φτασαν ταβανι !!!!


http://www.speedtest.net/result/277046756.png (http://www.speedtest.net)


Ναι, σήμερα τηλ. σήμερα έγινε και η αλλαγή.

Εσένα που σου κλείδωνε όταν έγινε η αλλαγή?

hel
29-05-08, 00:03
To γύρισα βρε κώστα ........ μάλλον έπεσα στην λούμπα.

Τώρα κατεβάζω απο apple δύο όμοια αρχεία με download manager και πιάνω 900-920 kbps.

Αξίζει το extra upload που τουλάχιστον έχω ή να κάνω υποβάθμιση ?

** Βοηθάει σε online games?

Άσε το ρούτερ πάνω στη γραμμή μόνο του χωρίς φίλτρα-σπλίτερ-τηλέφωνα μήπως αλλάξει κάτι στα στοιχεία σου.
Στα online games δεν βοηθάει ιδιαίτερα, εκτός αν έχεις ανοιχτά p2p μαζί (που δεν συνηθίζεται).

hell00
29-05-08, 08:42
Ναι, σήμερα τηλ. σήμερα έγινε και η αλλαγή.

Εσένα που σου κλείδωνε όταν έγινε η αλλαγή?

καλημερα
ενω με ειχαν ενημερωσει οτι ειχε γινει η αλλαγη και εβλεπα και το νεο status μου στην γνωστη σελιδα του connex το ρουτερ κουμπωνε πολυ χαμηλα (γυρω στα 4)

στην διαρκεια ομως εστρωσε

cuper
29-05-08, 09:52
ρε σεις ...
εγω ειχα 9,8 attn κ φοβηθηκα να βαλω 24 κ συ με 36 περιμενες κατι το περισσοτερο απο την 8αρα?
ελεος ρε παιδια
ο μονος λογος που θα εκανα τετοια κινηση στην περιπτωση σου θα ηταν για το upload και μονο;)

Και γιατί φοβήθηκες με 10db (!!!) να βάλεις 24άρα;
Αν πχ δεν σηκώνει η γραμμή σου 24, αλλά 18, 19, 20, 21 θα νιώσεις εξαπάτηση γιατί δεν θα είσαι στο 100% του πακέτου, όπως τώρα που είσαι στα 4mbps;

pinakas72
30-05-08, 21:14
Τρίτη μέρα και η ταχύτητα το ίδιο.
Απο την πρώτη μέρα είχα δώσει στο 121 βλάβη για χαμηλή ταχύτητα.

Μου λέγαν ότι σε 48 ώρες θα με πάρει τεχνκός και ότι κάνουν έλεγχο γραμμής,

Σήμερα πήρα και δεν είχαν πάλι ενημέρωση και στείλαν μύνημα επείγον και μετά κατεπείγον :hmm:

Τελεφον δεν έπεσε ούτε την Τρίτη μέρα ,,,,,,,,:sorry:

pinakas72
31-05-08, 19:49
Με πήρε σήμερα τηλ. ο τεχνικός απο τον οτε.

Μου είπε ότι η γραμμή έχει μεγάλη εξασθένηση και δεν μπορούν να κάνουν τίποτα.

Με ξαναγύρισε στην 8άρα, αλλά η εξασθένηση ανέβηκε μια μονάδα και πήγε 39DB

Αλλά το μόντεμ κλειδώνει και κατεβάζω με 830 Κβ με το rapget 8 αρχεία ταυτόχρονα.

Λογικά με τέτοια εξασθένηση και η τωρινή 8άρα δεν έπρεπε να πέφτει στο 5-6 mbps ?

Γιατί αυτή κλειδώνει κανονικά ?

pnikolo
31-05-08, 20:02
Με πήρε σήμερα τηλ. ο τεχνικός απο τον οτε.

Μου είπε ότι η γραμμή έχει μεγάλη εξασθένηση και δεν μπορούν να κάνουν τίποτα.

Με ξαναγύρισε στην 8άρα, αλλά η εξασθένηση ανέβηκε μια μονάδα και πήγε 39DB

Αλλά το μόντεμ κλειδώνει και κατεβάζω με 830 Κβ με το rapget 8 αρχεία ταυτόχρονα.

Λογικά με τέτοια εξασθένηση και η τωρινή 8άρα δεν έπρεπε να πέφτει στο 5-6 mbps ?

Γιατί αυτή κλειδώνει κανονικά ?

Λαθος με 39db attn θα μπορουσες να πιανεις ακομα και 12 σε ιδανικες συνθηκες :oneup:

hel
31-05-08, 20:53
Λαθος με 39db attn θα μπορουσες να πιανεις ακομα και 12 σε ιδανικες συνθηκες :oneup:

Δηλαδή με το KAΦΑΟ σε οπτική.

pinakas72
31-05-08, 23:02
Δυστυχώς.......

Το πείραμα απέτυχε, ο ασθενής απεβίωσε :down:

Μην τα θέλω και όλα δικά μου.

Και η 8άρα θεική είναι !!! :clap:

pnikolo
01-06-08, 01:50
Δηλαδή με το KAΦΑΟ σε οπτική.

Το 'πιασες παλι :p

Tiven
01-06-08, 01:57
Δηλαδή με το KAΦΑΟ σε οπτική.

Και μετά προσεύχεσαι για το κομμάτι ΚΑΦΑΟ - σπίτι - πρίζα ;)
Και επίσης προσεύχεσαι να μην σου παρεμβάλλει το σήμα κάτι :rofl:

Αχ πόσο μου αρέσει η τεχνολογία xDSL :whistle:

thisseas
01-06-08, 11:01
Δηλαδή εγώ με att 30.6 που πιάνω max 7,9 mbps τι να πω; Εχω βάλει το ρουτερ μόνο του χωρίς φίλτρο στην κεντρική πρίζα , εχω ξηλώσει το τηλέφωνο αλλά μια απο τα ίδια. Και το κακό είναι οτι δεν βλέπω πάνω απο 600kb/sec σε κανένα direct download. Για torrents δεν το συζητάω. Πιο αργά κι απο χελώνα (max 150kb/sec). Θα δοκιμάσω ένα Netfaster που έχω πρόχειρο και ένα 3Com τη Δευτέρα. Πάντως με το αρχαίο speedtouch 530 συγχρόνιζε ελάχιστα πιο κάτω.

Tiven
01-06-08, 13:53
Δηλαδή εγώ με att 30.6 που πιάνω max 7,9 mbps τι να πω; Εχω βάλει το ρουτερ μόνο του χωρίς φίλτρο στην κεντρική πρίζα , εχω ξηλώσει το τηλέφωνο αλλά μια απο τα ίδια. Και το κακό είναι οτι δεν βλέπω πάνω απο 600kb/sec σε κανένα direct download. Για torrents δεν το συζητάω. Πιο αργά κι απο χελώνα (max 150kb/sec). Θα δοκιμάσω ένα Netfaster που έχω πρόχειρο και ένα 3Com τη Δευτέρα. Πάντως με το αρχαίο speedtouch 530 συγχρόνιζε ελάχιστα πιο κάτω.

Εμένα συγχρονίζει γύρω στα 12.000 με πολλές αποσυνδέσεις αλλά στην πραγματικότητα είναι 9000 (δεν τα ξεπερνάει ΠΟΤΕ με downloads).
Και πρόσεξε.... 350 μέτρα από το κέντρο του ΟΤΕ :rofl: - πάρε μάτι attenuation :lol:

baskon
01-06-08, 14:00
Αν δεν υπαρχει καποιο προβλημα που δημιουργει θορυβο στη γραμμη σου τότε δε προκειται να δεις ταχυτητα πανω απο 9.5-10 mbit (αν σου ριξουν το snr στο 6).
Ίσως με καποιο αλλο ρουτερ να δεις κανα mbit παραπανω (καθως το καθε ρουτερ βγαζει λιγο διαφορετικά στατιστικά γραμμης και ετσι συγχρονιζει αναλογα).
Η μονο λύση σε περιπτωση που εχει προβλημα η γραμμη σου θα ειναι αλλαγη ζευγους καλωδιων μεχρι να βρεθει ενα καλυτερο.
Τωρα αν θα κατσει ο τεχνικος του Οτε να κανει αυτο το πραγμα ...:rofl:

pnikolo
01-06-08, 16:00
Δηλαδή εγώ με att 30.6 που πιάνω max 7,9 mbps τι να πω; Εχω βάλει το ρουτερ μόνο του χωρίς φίλτρο στην κεντρική πρίζα , εχω ξηλώσει το τηλέφωνο αλλά μια απο τα ίδια. Και το κακό είναι οτι δεν βλέπω πάνω απο 600kb/sec σε κανένα direct download. Για torrents δεν το συζητάω. Πιο αργά κι απο χελώνα (max 150kb/sec). Θα δοκιμάσω ένα Netfaster που έχω πρόχειρο και ένα 3Com τη Δευτέρα. Πάντως με το αρχαίο speedtouch 530 συγχρόνιζε ελάχιστα πιο κάτω.

Προφανως καπου υπαρχει προβλημα στη συνδεση σου, δεν εχουμε ομως στατιστικα γραμμης. Θα μπορουσες να πιανεις 12 λογικα.;)


Αν δεν υπαρχει καποιο προβλημα που δημιουργει θορυβο στη γραμμη σου τότε δε προκειται να δεις ταχυτητα πανω απο 9.5-10 mbit (αν σου ριξουν το snr στο 6).Ίσως με καποιο αλλο ρουτερ να δεις κανα mbit παραπανω (καθως το καθε ρουτερ βγαζει λιγο διαφορετικά στατιστικά γραμμης και ετσι συγχρονιζει αναλογα).
Η μονο λύση σε περιπτωση που εχει προβλημα η γραμμη σου θα ειναι αλλαγη ζευγους καλωδιων μεχρι να βρεθει ενα καλυτερο.
Τωρα αν θα κατσει ο τεχνικος του Οτε να κανει αυτο το πραγμα ...:rofl:

Το target snr του οτε στην 24 ειναι 9db στανταρ, ουτε το ανεβαζουν ουτε το κατεβαζουν, εκει ειναι ρυθμισμενο. Μονο μεσω s/w μπορεις να το κανεις αυτο, (σε μερικα ρουτερ που το υποστηριζουν). ;)

leon21
01-06-08, 20:34
καλησπερα εμενα το ασυρματο bautec βγηκε αξιοπηστο οσο για torrent flashget βαζεισ 800 down και κατεβαζει με 800.

thisseas
02-06-08, 16:44
Δοκίμασα σήμερα το Netfaster που είχα και συγχρόνισε στα 9400. Με downstream att 36. Kάπως διορθώθηκε και η κατάσταση με το μtorrent αλλά και πάλι δεν μπορώ να πω οτι βλέπω μεγάλες ταχύτητες κατεβάσματος. Το βράδυ θα δοκιμάσω και το 3com και βλέπουμε. Το Baudtec πάντως δεν το ξαναπριζώνω με την καμία.

@ ADSLgr.com All rights reserved.