PDA

Επιστροφή στο Forum : Μετά από 1 1/2 μήνα μου είπαν πως δεν με συνδέουν!!!



selemeles
28-05-08, 21:44
Πριν λίγο καιρό μετακόμισα στην Πετρούπολη (Κηπούπολη, τέρμα Περικλέους).

16/4 : κάνω την αίτηση στην ΤΕΛΛΑΣ για απευθείας σύνδεση, χωρίς ΟΤΕ, δεν είχαμε ούτε ΟΤΕ. Μου είπαν πως σε 30 εργάσιμες θα γινόταν η σύνδεση.

15/5 : Πέρνω τηλέφωνο να ρωτήσω σε τι στάδιο βρίσκεται και μου λεν πως περάσανε στο 2ο στάδιο την αριθμοδότηση! και σε λίγες μέρες θα είμαστε ΟΚ.

27/5 : Ξαναπέρνω τηλέφωνο και μου λεν πως η πρώτη αίτηση στον ΟΤΕ ήταν αρνητική γιατί δεν υπήρχαν πόρτες και ξανακάνανε αίτηση. Επίσης μου είπε πως κινήθηκαν γρήγορα και ρωτάω γιατί το λέτε αυτό. "Από ότι βλέπω στο σύστημα η αίτηση έγινε στις 5/5". Πότε ρωτάω??? Μα εγώ την έκανα μέσω τηλεφώνο (για πιο γρήγορα) στις 16/4 και μου λέει πως στα αρχεία της ΤΕΛΛΑΣ πήγε στις 5/5 !!!!

28/5 : Με πέρνουν τηλέφωνο από την ΤΕΛΛΑΣ και μου λεν πως δεν γίνεται να με συνδέσουν διότι δεν υπάρχουν ανοικτές πόρτες από τον ΟΤΕ στην περιοχή...



Και ρωτάω γιατί τόση καθυστέρηση? Ξέρετε αν όντως υπάρχει τέτειο πρόβλημα από τον ΟΤΕ στην περιοχή? Και αν ουσιαστικά η ΤΕΛΛΑΣ δεν ξέρει αν μπορεί να σου κάνει νέα σύνδεση γιατί τότε στο διαβεβαιώνει από την αρχή πως γίνεται??? Γιατί εγώ ρώτησα αν υπάρχει περίπτωση για πρόβλημα και ρώτησαν για γειτονικό νούμερο και τους το έδωσα, και μου είπαν πως μπορώ να κάνω νέα σύνδεση κατευθείαν στην ΤΕΛΛΑΣ...

Το έχει ξανασυναντήσει κανείς αυτό το πρόβλημα? Τι του είπαν και τί έκανε?

Αύριο πάω στον ΟΤΕ να ρωτήσω τι και πως. Αν δηλαδή κάνω σύνδεση με τον ΟΤΕ θα υπάρχει πρόβλημα ή όχι? Αν όχι τότε γιατί είμαι αναγκασμένος να μπω στον ΟΤΕ?

xmperop1
28-05-08, 22:46
Πριν λίγο καιρό μετακόμισα στην Πετρούπολη (Κηπούπολη, τέρμα Περικλέους).

16/4 : κάνω την αίτηση στην ΤΕΛΛΑΣ για απευθείας σύνδεση, χωρίς ΟΤΕ, δεν είχαμε ούτε ΟΤΕ. Μου είπαν πως σε 30 εργάσιμες θα γινόταν η σύνδεση.

15/5 : Πέρνω τηλέφωνο να ρωτήσω σε τι στάδιο βρίσκεται και μου λεν πως περάσανε στο 2ο στάδιο την αριθμοδότηση! και σε λίγες μέρες θα είμαστε ΟΚ.

27/5 : Ξαναπέρνω τηλέφωνο και μου λεν πως η πρώτη αίτηση στον ΟΤΕ ήταν αρνητική γιατί δεν υπήρχαν πόρτες και ξανακάνανε αίτηση. Επίσης μου είπε πως κινήθηκαν γρήγορα και ρωτάω γιατί το λέτε αυτό. "Από ότι βλέπω στο σύστημα η αίτηση έγινε στις 5/5". Πότε ρωτάω??? Μα εγώ την έκανα μέσω τηλεφώνο (για πιο γρήγορα) στις 16/4 και μου λέει πως στα αρχεία της ΤΕΛΛΑΣ πήγε στις 5/5 !!!!

28/5 : Με πέρνουν τηλέφωνο από την ΤΕΛΛΑΣ και μου λεν πως δεν γίνεται να με συνδέσουν διότι δεν υπάρχουν ανοικτές πόρτες από τον ΟΤΕ στην περιοχή...



Και ρωτάω γιατί τόση καθυστέρηση? Ξέρετε αν όντως υπάρχει τέτειο πρόβλημα από τον ΟΤΕ στην περιοχή? Και αν ουσιαστικά η ΤΕΛΛΑΣ δεν ξέρει αν μπορεί να σου κάνει νέα σύνδεση γιατί τότε στο διαβεβαιώνει από την αρχή πως γίνεται??? Γιατί εγώ ρώτησα αν υπάρχει περίπτωση για πρόβλημα και ρώτησαν για γειτονικό νούμερο και τους το έδωσα, και μου είπαν πως μπορώ να κάνω νέα σύνδεση κατευθείαν στην ΤΕΛΛΑΣ...

Το έχει ξανασυναντήσει κανείς αυτό το πρόβλημα? Τι του είπαν και τί έκανε?

Αύριο πάω στον ΟΤΕ να ρωτήσω τι και πως. Αν δηλαδή κάνω σύνδεση με τον ΟΤΕ θα υπάρχει πρόβλημα ή όχι? Αν όχι τότε γιατί είμαι αναγκασμένος να μπω στον ΟΤΕ?

Μάλλον τα έχουνε μπερδέψει πόρτες δίνει μόνο η Τελλάς αν δεν έχει δεν μπορεί να κάνει τίποτα ο ΟΤΕ.
Στην πολυκατοικία που μένεις υπάρχει άλλος με τηλ? Υπάρχει η πιθανότητα να μην υπάρχουν γραμμές στην πολυκατοικία οπότε δεν μπορείς να βάλεις ούτε ΟΤΕ.
Τι πάει να πει ανοιχτές πόρτες από τον ΟΤΕ?
Γειτονικό νούμερο της περιοχής που ανήκεις η κανένα νούμερο από φορητότητα και ψάχνουν σε άλλη ήπειρο?
Σε κάθε περίπτωση πρέπει να τσεκάρεις αν υπάρχει καλώδιο του ΟΤΕ περασμένο στην πολυκατοικία που μένεις.
Αν υπάρχει ο ΟΤΕ δεν μπορεί παρά μόνο να σε συνδέσει αν έχει και η Τελλάς ελεύθερη πόρτα στο κέντρο.

selemeles
28-05-08, 23:10
Στην πολυκατοικία υπάρχουν 3 ή 4 νούμερα του ΟΤΕ!!!
Επίσης καλώδια υπάρχουν στο σπίτι, γιατί ο προηγούμενος είχε ΟΤΕ...

ermis333
28-05-08, 23:23
Στο 13800 λένε "πόρτες" αλλά εννούνε ελεύθερα ζεύγη, αυτά είναι αναγκαστηκά για την κατασκευή νέου βρόγχου.

Μην το παιδεύεις βάλε ΟΤΕ και connex και μετά τους πρώτους 2 μήνες βάλε κάποιον εναλλακτικό, πάντα λειτουργούν πολύ γρηγορότερα στην φορητότητα παρά σε καινούργια γραμμή.

xmperop1
28-05-08, 23:28
Στην πολυκατοικία υπάρχουν 3 ή 4 νούμερα του ΟΤΕ!!!
Επίσης καλώδια υπάρχουν στο σπίτι, γιατί ο προηγούμενος είχε ΟΤΕ...

Αρα είναι καθαρά θέμα Τελλάς είτε στέλνει το αίτημα χωρίς πόρτα είτε δεν στέλνει το αίτημα.
Ολα αυτά με το σκεπτικό και την παραδοχή ότι ο πάροχος δεσμεύει την πόρτα και όχι ο ΟΤΕ.
Και αν ο πάροχος δεν έχει......

selemeles
29-05-08, 09:53
Με λίγα λόγια δεν βγάζω άκρη.. Οπότε αναγκαστηκά πάω ΟΤΕ??? :S :S :( :( :(

Και ύστερα λένε πως έχει την δυνατότητα επιλογής!!!

Είναι κανείς από κοντινή περιοχή? Είχε πρόβλημα και με ΟΤΕ? ή όχι??

selemeles
29-05-08, 12:59
Ξαναεπικοινώνησα με ΤΕΛΛΑΣ και ρώτησα ακριβώς το λόγο! Η απάντηση μου είπε από ΟΤΕ είναι αδυναμία ή έλλειψη κύριου κορμού σύνδεσης... και άρα μου λέει και στον ΟΤΕ να πάω δεν θα μπορέσουν να με συνδέσουν!!

Υπάρχει αυτό το ενδεχόμενο? Τι ακριβώς εννοούν με αυτό?
Τελικά η αδυναμία είναι του ΟΤΕ ή της ΤΕΛΛΑΣ?

ermis333
29-05-08, 13:03
Ξαναεπικοινώνησα με ΤΕΛΛΑΣ και ρώτησα ακριβώς το λόγο! Η απάντηση μου είπε από ΟΤΕ είναι αδυναμία ή έλλειψη κύριου κορμού σύνδεσης... και άρα μου λέει και στον ΟΤΕ να πάω δεν θα μπορέσουν να με συνδέσουν!!

Υπάρχει αυτό το ενδεχόμενο? Τι ακριβώς εννοούν με αυτό?
Τελικά η αδυναμία είναι του ΟΤΕ ή της ΤΕΛΛΑΣ?

Κάνε αίτηση στον ΟΤΕ, το πρόβλημα αν είναι αυτό που σου είπανε δεν μπορεί να επιδιορθωθεί από την Tellas, o OTE όμως μπορεί.

Όταν σου ενεργοποιηθεί η υπηρεσία κάνε αίτηση φορητότητας στην Tellas (ή όπου αλλού) μετά από κανα δίμηνο στον ΟΤΕ.

selemeles
29-05-08, 13:05
O OTE γιατί μπορεί και η ΤΕΛΛΑΣ όχι? Τι είναι δηλαδή αυτό?
Σε πόσο χρόνο μπορεί ο ΟΤΕ να το κάνει?

ermis333
29-05-08, 13:18
O OTE γιατί μπορεί και η ΤΕΛΛΑΣ όχι? Τι είναι δηλαδή αυτό?
Σε πόσο χρόνο μπορεί ο ΟΤΕ να το κάνει?

Ο ΟΤΕ έχει οριστεί ως συντηρητής και διαχειριστής του Last mile, δηλαδή του δρόμου που διανύει μια γραμμή από το κουτί του σπιτιού μέχρι το τοπικό κέντρο του ΟΤΕ. Ο ΟΤΕ σκάβει και ενώνει τις οικοδομές με τα ΚΑΦΑΟ, κτλ.

Είναι καινούργιο το κτήριο που μένεις;; Αν ναι και έχουν άλλοι στην πολυκατοικία τηλέφωνο τότε παίζει να μην έχει εμφανιστεί στα συστήματα του ΟΤΕ ότι υπάρχει άκρο δικτύου στο κτήριο.

Ότι και να γίνει πάρε τον ΟΤΕ.

selemeles
29-05-08, 13:24
To κτήριο δεν είναι κ πολύ παλιό ούτε καινούριο. Παίζει δλδ να είναι 15 ετίας...
Επίσης αυτός που έμενε πριν από εμένα στο σπίτι είχε τηλέφωνο ΟΤΕ!!!

Τέσπα έστειλα fax στην ΤΕΛΛΑΣ να με στείλουν τον ακριβές λόγο που δεν προωθείτε η αίτηση και με αυτό να πάω στον ΟΤΕ για να δω τι παίζει. Γιατί ο ΟΤΕ σήμερα μου είπε πως μπορεί να κάνε σύνδεση (χωρίς βέβαια να ρωτήσει ακριβώς που μένω κλπ κλπ)

mezger
29-05-08, 13:28
Μου ειχε τύχει ακριβώς το ίδιο.
Λογικά θα έχουν τελειώσει τα ελεύθερα ζεύγη από το καφάο στο Α/Κ. Το ότι έχει ελεύθερα καλώδια στην πολυκατοικία δε λέει κάτι σ'αυτήν την περίπτωση. Επίσης το ζεύγος που κατέληγε εκεί που μένεις μπορεί να έχει δωθεί αλλου, εφόσον είχε γίνει διακοπή.
Πρόσεξε όμως ότι αν κάνεις αίτηση στον ΟΤΕ για νέο νούμερο και δεν υπάρχουν ζεύγη θα σε βάλουν σε φερέσυχνο/PCM/πωςτολενε, που σημαίνει όχι φορητότητα και adsl, ούτε αναγνώριση δε θα μπορείς να βάλεις.
Εγώ μετά απ'όλα αυτά ζήτησα μετατροπή σε ISDN, οπότε βάλανε κάποιον άλλον από τη γειτονιά στο PCM, πήρα το ζεύγος του και έκανα τη φορητότητα κανονικα.

Σου προτείνω αν ζητήσεις γραμμή από ΟΤΕ να ζητήσεις ISDN για να αναγκαστούν να σου βρουν ζεύγος(το "αναγκαστούν" σχετικό, γιατί μπορεί απλά να φας πόρτα)

Και για το θεωρητικό του πράγματος:
-Ναι, είναι αποκλειστικά θέμα ΟΤΕ.
-Οχι, δεν μπορούσε να το ξέρει Τελλας πριν κάνεις την αίτηση.

selemeles
29-05-08, 13:36
Μου ειχε τύχει ακριβώς το ίδιο.
Λογικά θα έχουν τελειώσει τα ελεύθερα ζεύγη από το καφάο στο Α/Κ. Το ότι έχει ελεύθερα καλώδια στην πολυκατοικία δε λέει κάτι σ'αυτήν την περίπτωση. Επίσης το ζεύγος που κατέληγε εκεί που μένεις μπορεί να έχει δωθεί αλλου, εφόσον είχε γίνει διακοπή.
Πρόσεξε όμως ότι αν κάνεις αίτηση στον ΟΤΕ για νέο νούμερο και δεν υπάρχουν ζεύγη θα σε βάλουν σε φερέσυχνο/PCM/πωςτολενε, που σημαίνει όχι φορητότητα και adsl, ούτε αναγνώριση δε θα μπορείς να βάλεις.
Εγώ μετά απ'όλα αυτά ζήτησα μετατροπή σε ISDN, οπότε βάλανε κάποιον άλλον από τη γειτονιά στο PCM, πήρα το ζεύγος του και έκανα τη φορητότητα κανονικα.

Σου προτείνω αν ζητήσεις γραμμή από ΟΤΕ να ζητήσεις ISDN για να αναγκαστούν να σου βρουν ζεύγος(το "αναγκαστούν" σχετικό, γιατί μπορεί απλά να φας πόρτα)

Και για το θεωρητικό του πράγματος:
-Ναι, είναι αποκλειστικά θέμα ΟΤΕ.
-Οχι, δεν μπορούσε να το ξέρει Τελλας πριν κάνεις την αίτηση.

Από χρόνο πόσο σε πήρε θυμάσαι?

mezger
29-05-08, 13:43
Πήρε 20-30 μέρες να μου βάλει ο ΟΤΕ γραμμή (ήταν χριστούγεννα ενδιάμεσα όμως), άλλες 15-20 μέρες να γίνει μετατροπή σε ISDN, και μετά 1-1μιση μήνα για τη φορητότητα. Και πλήρωσα κερατιάτικα ~35 τη νέα γραμμή, 15 την αλλαγή σε isdn, και 2-3 πάγια ΟΤΕ.
Η στιγμή όμως που μπήκα στον ΟΤΕ με τον εκκαθαριστικό και το netmod παραμάσχαλα και με...πληρώσανε άξιζε :oneup:

selemeles
29-05-08, 14:42
Και στο τέλος έκανες πάλι μετατροπή από ISDN -> PSTN???

ermis333
29-05-08, 14:49
Και στο τέλος έκανες πάλι μετατροπή από ISDN -> PSTN???

Γίνεται μόνη της η μετατροπή όταν ζητάς φορητότητα.

xmperop1
30-05-08, 11:57
Γίνεται μόνη της η μετατροπή όταν ζητάς φορητότητα.

Δεν γίνεται τίποτα μόνο του.Οι πάροχοι δεν παρέχουν ISDN συνδέσεις και αναγκαστικά δίνουν pstn-viop,voip-pstn.
Για τον ΟΤΕ η γραμμή σου είναι ISDN και αν κάποτε για οποιοδήποτε λόγο επιστρέψεις σε αυτόν η επιστροφή θα γίνει σαν ISDN.

Κατσούλη Κατερίνα
02-06-08, 16:12
Καλησπέρα σε όλους!

Μπαίνω ως αρχάρια στην παρέα σας μόνο και μόνο για να διαπιστώσω τι γίνεται με τις διάφορες εταιρείες που υπόσχονται υπηρεσίες που δεν μπορούν να παρέχουν τελικώς.

Εμένα πχ -ατυχώς- κατάφερε να με πείσει η Tellas από τον προηγούμενο Ιανουάριο ότι θα έχω σύνδεση με το δίκτυό της αποφεύγοντας το πάγιο του ΟΤΕ. Η σύνδεσή μου είναι στα Μέγαρα και ακόμα δεν έχει αναβαθμιστεί το δίκτυό τους μου λένε κάθε μήνα... Το αποτέλεσμα είναι να πληρώνω υπηρεσίες που δεν έχω!

Μήπως κάποιος γνωρίζει εάν καλύπτει τα Μέγαρα Αττικής κάποιος πάροχος ADSL?

Σας ευχαριστώ πολύ!

Κατερίνα

ermis333
02-06-08, 16:54
Καλησπέρα σε όλους!

Μπαίνω ως αρχάρια στην παρέα σας μόνο και μόνο για να διαπιστώσω τι γίνεται με τις διάφορες εταιρείες που υπόσχονται υπηρεσίες που δεν μπορούν να παρέχουν τελικώς.

Εμένα πχ -ατυχώς- κατάφερε να με πείσει η Tellas από τον προηγούμενο Ιανουάριο ότι θα έχω σύνδεση με το δίκτυό της αποφεύγοντας το πάγιο του ΟΤΕ. Η σύνδεσή μου είναι στα Μέγαρα και ακόμα δεν έχει αναβαθμιστεί το δίκτυό τους μου λένε κάθε μήνα... Το αποτέλεσμα είναι να πληρώνω υπηρεσίες που δεν έχω!

Μήπως κάποιος γνωρίζει εάν καλύπτει τα Μέγαρα Αττικής κάποιος πάροχος ADSL?

Σας ευχαριστώ πολύ!

Κατερίνα

Από όταν σε βάλανε να υπολογίζεις πως το αργότερο μέσα σε 6 μήνες θα έχει καλυφθεί η περιοχή σου,

Μόνο ο ΟΤΕ σε καλύπτει ίσως και η Forthnet, (η Τellas και η Forthnet έχουν τη μεγαλύτερη κάλυψη από τους εναλλακτικούς).

selemeles
21-07-08, 11:36
Τελικά ΑΠΛΑ πήγα στον ΟΤΕ.
Μέσα σε 5 μέρες είχα τηλέφωνο & σε 2 βδομάδες DSL...
Ίσως να παίζονται πολλά παιχνίδια πίσω από την πλάτη μας...

CU on ote forum :P

blkik
21-07-08, 20:49
Αρα είναι καθαρά θέμα Τελλάς είτε στέλνει το αίτημα χωρίς πόρτα είτε δεν στέλνει το αίτημα.
Ολα αυτά με το σκεπτικό και την παραδοχή ότι ο πάροχος δεσμεύει την πόρτα και όχι ο ΟΤΕ.
Και αν ο πάροχος δεν έχει......

Όπως σου είπαν και άλλοι ο ΟΤΕ είναι διαχειρίστης του δικτύου και αυτός επιλύει τα όποια προβλήματα. Αν κάνεις άιτηση στο ΟΤΕ τοτε είσαι πελάτης του ΟΤΕ και θα προσπαθήσουν να το λύσουν. Αν κάνεις αίτηση αλλού δεν είσαι πελάτης και ο ΟΤ΅Ε μπορεί μεν να είναι υποχρεωμένος να το κάνει αλλά κωλυσιεργεί.

Μάλλον θα έπρεπε να είσαι και ευχαρισημένος που στο είπαν σχετικά γρήγορα γιατι μπορούσες να περιμένεις μήνες και μήνες για την σύνδεση. Τώρα ξέρειες αυπεθείας αίτηση στον ΟΤΕ και μετά αν θες αλλάζεις.

XARAYGH
22-07-08, 00:07
και σε εμενα κρητη(σουδα χανια) ο οτε δεν μου βαζει τηλεφωνο αν και ο απο πανω εχει...
πηρα wind non stop αναγκαστικα με μετρια αποτελεσματα και στην αθηνα καθετε το double play μονο του...

@ ADSLgr.com All rights reserved.