PDA

Επιστροφή στο Forum : pci express or usb stick?



ouz
29-05-08, 11:33
Καλημέρα!

Έκανα αίτηση για mobile broandband στη vodafone. Γενικότερα πανω κάτω όλοι έχουν ίδια πράγματα. Αλλά υπάρχουν κάποια αντικειμενικά κριτήρια επιλογής cosmote or vodafone πχ?
Και αυτό που ήθελα κυρίως να μάθω: pci express card or usb stick? αν υποθεσουμε ότι θα χρησιμοποιώ μόνο laptop. είναι συμβατή η pci με όλους τους laptop (τις τελευταίες φουρνιές) οι διαφοροποιείται κατι και αν οχι τώρα σε πόσο καιρό?
Ας με βάλει κάποιος στο νόημα γενικότερα..


ευχαριστώ εκ των προτέρων

jap
29-05-08, 11:45
προφανώς εννοείς pcmcia (ή PC card), όχι pci... Τα περισσότερα laptop υποστηρίζουν, αλλά δεν υποστηρίζουν όλα όλες τις κάρτες, υπάρχουν κάποιες κάρτες "Type II" που απαιτούν διπλού ύψους υποδοχή ή διπλή υποδοχή που θα δεσμευτεί από 1 κάρτα τύπου 2 που είναι διπλού ύψους. Δεν νομίζω όμως ότι βγαίνουν πια τέτοιες κάρτες.

Θα σου έλεγα πως μόνο αν έχεις laptop εντελώς αρχαίο με μόνο 1-2 USB θύρες και δεν θες να δεσμεύσεις τη 1 να κοιτάξεις τη λύση της κάρτας. Το USB έχει πολλά πλεονεκτήματα:
- Στήνεται χωρίς να ψάχνεις drivers εδώ κι εκεί
- Γενικά όλα τα πιο νέα και γρήγορα βγαίνουν σε USB, οπότε θα έχεις καλύτερες δυνατότητες
- Μπορείς να το βάλεις οπουδήποτε

Ίσως κάποιος άλλος πιο σχετικός να διαφωνεί, αν κάτι μου διαφεύγει γράψτε.

Σχετικά με την επιλογή εταιρείας, οι τιμές είναι λίγο-πολύ ίδιες. Διαφορές τεράστιες υπάρχουν στις χρεώσεις πέρα από το μηνιαίο όριο. Βασικό κριτήριο επιλογής είναι η κάλυψη 3G στην περιοχή σου, όσο πιο καλό σήμα, τόσο λιγότερα προβλήματα θα έχεις (που θα έχεις, αν δεις τα σχετικά threads). Βρες κανέναν γείτονα και ρώτα τι παίζει.

ariadgr
29-05-08, 13:32
προφανώς εννοείς pcmcia (ή PC card), όχι pci...

Εννοεί ExpressCard (http://en.wikipedia.org/wiki/ExpressCard), τις οποίες όμως οι πάροοχοι συνήθως αναφέρουν ως PCI Express.

sunrise
29-05-08, 14:09
προφανώς εννοείς pcmcia (ή PC card), όχι pci... Τα περισσότερα laptop υποστηρίζουν, αλλά δεν υποστηρίζουν όλα όλες τις κάρτες, υπάρχουν κάποιες κάρτες "Type II" που απαιτούν διπλού ύψους υποδοχή ή διπλή υποδοχή που θα δεσμευτεί από 1 κάρτα τύπου 2 που είναι διπλού ύψους. Δεν νομίζω όμως ότι βγαίνουν πια τέτοιες κάρτες.

Θα σου έλεγα πως μόνο αν έχεις laptop εντελώς αρχαίο με μόνο 1-2 USB θύρες και δεν θες να δεσμεύσεις τη 1 να κοιτάξεις τη λύση της κάρτας. Το USB έχει πολλά πλεονεκτήματα:
- Στήνεται χωρίς να ψάχνεις drivers εδώ κι εκεί
- Γενικά όλα τα πιο νέα και γρήγορα βγαίνουν σε USB, οπότε θα έχεις καλύτερες δυνατότητες
- Μπορείς να το βάλεις οπουδήποτε

Ίσως κάποιος άλλος πιο σχετικός να διαφωνεί, αν κάτι μου διαφεύγει γράψτε.

Σχετικά με την επιλογή εταιρείας, οι τιμές είναι λίγο-πολύ ίδιες. Διαφορές τεράστιες υπάρχουν στις χρεώσεις πέρα από το μηνιαίο όριο. Βασικό κριτήριο επιλογής είναι η κάλυψη 3G στην περιοχή σου, όσο πιο καλό σήμα, τόσο λιγότερα προβλήματα θα έχεις (που θα έχεις, αν δεις τα σχετικά threads). Βρες κανέναν γείτονα και ρώτα τι παίζει.

+1:oneup:

ouz
29-05-08, 14:16
ποια είναι τα χαρακτηριστικά τα οποία συγκρίνουμε, όσον αφορα το ίδιο το hardware? Ποιες είναι οι δυνατότητες που ανεφερε ο φιλτατος jap?

jap
29-05-08, 14:33
Εννοεί ExpressCard (http://en.wikipedia.org/wiki/ExpressCard), τις οποίες όμως οι πάροοχοι συνήθως αναφέρουν ως PCI Express.

:hmm: Μόλις διαπίστωσα λοιπόν ότι το laptop μου (4 μηνών) έχει ExpressCard. Αν ήθελα λοιπόν να βάλω τις παλιές μου κάρτες δεν μπαίνουν...

ariadgr
29-05-08, 14:39
Έκανα αίτηση για mobile broandband στη vodafone. Γενικότερα πανω κάτω όλοι έχουν ίδια πράγματα. Αλλά υπάρχουν κάποια αντικειμενικά κριτήρια επιλογής cosmote or vodafone πχ?
Και αυτό που ήθελα κυρίως να μάθω: pci express card or usb stick? αν υποθεσουμε ότι θα χρησιμοποιώ μόνο laptop. είναι συμβατή η pci με όλους τους laptop (τις τελευταίες φουρνιές) οι διαφοροποιείται κατι και αν οχι τώρα σε πόσο καιρό?
Ας με βάλει κάποιος στο νόημα γενικότερα..

Θα πρότεινα Huawei E272 (USB modem) (http://www.vodafone.gr/portal/client/eshop/detailsWithRates-4901.action) και όχι το USB stick (http://www.vodafone.gr/portal/client/eshop/detailsWithRates-4900.action), εκτός και αν σε πειράζει να κρέμεται (δηλαδή δεν θα το δουλεύεις σε γραφείο).

jap
29-05-08, 14:40
ποια είναι τα χαρακτηριστικά τα οποία συγκρίνουμε, όσον αφορα το ίδιο το hardware? Ποιες είναι οι δυνατότητες που ανεφερε ο φιλτατος jap?

Κυρίως η ταχύτητα σύνδεσης (3,6 ή 7,2. Στην αγορά υπήρχαν μέχρι πρόσφατα ακόμα και κάποιες που υποστήριζαν μόνο ως 1,8). Επίσης, το bundled λογισμικό που τις συνοδεύει. Λίγο-πολύ τα ίδια κάνουν, κάποια πακέτα όμως είναι κλειδωμένα να παίζουν μόνο με τον provider που σου το πούλησε αρχικά. Της Cosmote που έχω (με το παλιό USB stick της Huaweii και ταχύτητα ως 3,6) δεν είναι κλειδωμένο.

Αυτά που αναφέρει ο ariadgr είναι και τα 2 στα 3,6 με δυνατότητα αναβάθμισης στα 7,2, οπότε η απόφαση μεταξύ των 2 είναι μάλλον θέμα πρακτικότητας (ίδιο software πρέπει να έχουν). Εγώ πάντως συνδέω το δικό μου με μακρύ καλώδιο (από έναν εξωτερικό δίσκο) για να το τακτοποιώ ακίνητο σε σημείο με καλό σήμα. Ακόμα και 10-20 εκατοστά έχουν σημασία.

ouz
29-05-08, 14:53
ε,και κλειδωμένο να μείνει αν θέλω να αλλάξω του χρόνου, θα είναι πάλι τζάμπα.. όπως τώρα... οπότε..
πάντως εγώ που ρώτησα η καρτούλα είναι πιο αξιόπιστη σε σχέση με το usb. Αλλα όσον αφορά τι δεν ξεκαθάρισα.. Ταχύτητα είναι η ίδια.. εως 7,2 στα κέντρα, ε στην Ξάνθη που είμαι γω έως 3,6...Το απόγευμα θα πάω να βάλω τζίφρα.. εν τέλει??

jap
29-05-08, 14:55
Θα πρότεινα Huawei E272 (USB modem) (http://www.vodafone.gr/portal/client/eshop/detailsWithRates-4901.action) και όχι το USB stick (http://www.vodafone.gr/portal/client/eshop/detailsWithRates-4900.action), εκτός και αν σε πειράζει να κρέμεται (δηλαδή δεν θα το δουλεύεις σε γραφείο).

Στη συσκευασία έχουν κι ένα αυτοκολλητάκι με χριτς-χρατς, ακριβώς για να μην κρέμεται.

ouz
29-05-08, 15:00
Το capacity?
Capacity: 480 Mbit (USB mode) and 2.5 Gbit (PCI Express mode)

ariadgr
29-05-08, 15:01
Ταχύτητα είναι η ίδια.. εως 7,2 στα κέντρα, ε στην Ξάνθη που είμαι γω έως 3,6...Το απόγευμα θα πάω να βάλω τζίφρα.. εν τέλει??

Το 7,2 είναι σε Cosmote.
Η Vodafone δίνει μέχρι 3,6.


Το capacity?
Capacity: 480 Mbit (USB mode) and 2.5 Gbit (PCI Express mode)

Για τις ταχύτητες του mobile broadband δεν παίζει ρόλο.

ouz
29-05-08, 15:11
και όσον αφορά την κάλυψη 3g και την χωρητικότητα του δικτύου ποια εταιρία είναι 3η και καταϊδρωμένη? Ακόμα η vod?

jap
29-05-08, 15:49
Φίλε ouz, όπως σου έγραψα και παραπάνω


Βρες κανέναν γείτονα και ρώτα τι παίζει.

H Cosmote διαφημίζει πως έχει την καλύτερη κάλυψη. Θα θυμάσει τις καμπάνιες με τα νησάκια και την αντίστοιχη πρόσφατη για το 3G. Είναι όμως και η μόνη εταιρεία που δεν δημοσιοποιεί χάρτη κάλυψης 3G. Μου έχει τύχει σε χωριό όχι μακριά από αστικό κέντρο και όχι σε τίποτα κατσάβραχα το σήμα τηλεφώνου να είναι χάλια και από 3G ούτε για δείγμα. Μόνο αν πάρεις πληροφορίες από κάποιον κοντά σου ή το δοκιμάσεις θα μπορείς να ξέρεις.

Όσο για τις ταχύτητες, θέμα χρόνου είναι να πάνε στα 7,2 και η VF και Wind. Η VF το αναφέρει στο site της, η Wind το ξεκίνησε ήδη στις μεγάλες πόλεις στην Ιταλία.

ouz
30-05-08, 09:39
ok, ευχαριστώ!

@ ADSLgr.com All rights reserved.