PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με Ελληνικά



nikostheater
29-05-08, 15:15
Γειά σας,
Είμαι κάτοχος ενος mac mini και παρατήρησα ένα προβληματάκι με την σελίδα της καθημερινής...μου βγάζει περίεργα τα ελληνικά!Δέν μου εμφανίζει το γράμμα π σωστά (μονο μεσα στο αρθρο ομως) και το κεφαλαιο Σ μου το έβγαλε ώς Ζ!
Μηπως γνωριζετε τι μπορει να συμβαίνει;
Y.γ. Το ίδιο αποτέλεσμα είναι το ίδιο και στον firefox release candidate,opera,safari nightly webkit.
Ευχαριστω.http://img444.imageshack.us/img444/6782/kathimerinirx2.th.png (http://img444.imageshack.us/my.php?image=kathimerinirx2.png)

tsopanos
29-05-08, 15:48
Βλέπω πρόβλημα με τα "π" (παράξενο... συνήθως τα Ά έχω δει).

Δεν έχω ιδέα. Δοκίμασε να αλλάξεις γραμματοσειρά. Πάντως νορμάλ δεν είναι.

Flareman
31-05-08, 00:12
Δες ποια γραμματοσειρά χρησιμοποιείται, πήγαινε σε άλλο πρόγραμμα, βάλε την και γράψε - κάνει το ίδιο;

Γενικά, δες τι εξτρά έχεις περάσει στα font folders στο library και στο user library και μήπως κάνει κάποιο conflict.

Droidlock
31-05-08, 12:38
Βαλε το leopard και παρε ενα τηλεφωνο στην rainbow να σου στειλουν το cd ελληνικο update του mac os x 10.5 μηπως και γινει διορθωση. Ειδα και εγω την εν λογω ιστοσελιδα και δεν παρατηρησα καποιο προβλημα.

ariadgr
31-05-08, 14:26
Βαλε το leopard και παρε ενα τηλεφωνο στην rainbow να σου στειλουν το cd ελληνικο update του mac os x 10.5 μηπως και γινει διορθωση. Ειδα και εγω την εν λογω ιστοσελιδα και δεν παρατηρησα καποιο προβλημα.

Επειδή το GrUpdate δημιουργεί ορισμένες φορές προβλήματα, δεν είναι πανάκεια.
Και σίγουρα δεν είναι απαραίτητο για να βλέπεις σωστά σελίδες στο Internet.

nikostheater
31-05-08, 19:24
Λοιπον,το πρόβλημα το έλυσα στον Firefox 3 release candidate 1 ξετσεκάροντας την επιλογη "allow pages to load their own fonts,instead of my selection above".
Στον Safari δεν ξέρω πως να το διορθώσω αλλα οκ,ειμαι καλυμμένος.
Ευχαριστώ!

macgiorgosgr
31-05-08, 23:09
Το πρόβλημα δεν το έλυσες, απλά το παρέκαμψες έτσι ώστε να μην εμφανίζεται. Είναι στάνταρ πρόβλημα της γραμματοσειράς. Έλεγξε τις γραμματοσειρές σου.

nikostheater
01-06-08, 01:38
Ναι,το παρεκαμψα προς το παρον....θα δω τι φταιει...πάντως με καποια μικρα πειραματακια που εκανα δεν ειδα να φτιαχνει..

nikostheater
01-06-08, 17:39
Κατέβασα το linotype font explorer x,εκανα καθαρισμο cache κλπ αλλα παλι τα ιδια...
το περιεργο ειναι οτι το προβλημα υφίσταται μονο στην σελίδα της Καθημερινής και μόνο στο αρθρο που διαβάζω καθε φορα...καμια ιδεα;

@ ADSLgr.com All rights reserved.