PDA

Επιστροφή στο Forum : Χρειάζομαι νέο τροφοδοτικό αν πάω απο intel σε AMD;



dkazaz
29-05-08, 16:35
Καλησπέρα σε όλους,

Έχω ένα παλίο σ΄συστημα που λέω να ανβαθμίσω:

Intel P4 2.8GHz
Motherboard Asus P4P800-Deluxe (intel i865)
2xSATA HDD
2xATAPI DVR-RW
ATI HD 2600PRO AGP
TV tuner
eSATA card
6 fans

Το τροφοδοτικό είναι ένα Seasonic S12 430W (δεν το έχω πρόχειρο αλλά νομίζω πως είναι το 430W - μπορεί να είναι και 500).
Το μοντέλο υποστηρίζει το στανταρ: ATX12V, Revision 2.0.
Ξέρω ότι υποστηρίζει Athlon 64/64FX, PCI Express, και SLI/Crossfire.

Δεν είναι όμως ATX 2.2.

Λέω να πάρω έναν Athlon 64X2 (AM2) 5600 (2.8GHz)
Φυσικά θα αλλάξω μητρική, μνήμες και ίσως και κάρτα γραφικών.

Το ερώτημα είναι, πρέπει να αλλάξω και τροφοδοτικό?

Δηλαδή ο δυπύρινος AMD με DDR2 παίζει με ΑΤΧ 2,0 ή θέλει ΑΤΧ 2.2?

Αν μπορεί κάποιος να με συμβουλέψει θα είμαι ευγνώμον!

George978
29-05-08, 16:45
καλο θα ηταν να ειναι 2.2 αλλα νομιζω θα κανεις τη δουλεια σου με κανα ανταπτορα μια χαρα

dkazaz
29-05-08, 17:40
OK, απ'ότι είδα δε χρειάζομε αντάπτορ γιατι βρήκα μητρική συμβατη με ΑΤΧ 2.0, που δέχετε και AGP και PCI-Express!

Το μόνο ερώτημα τώρα είναι άν θα χρειαστώ νεο τροφοδοτικό αργότερα όταν πάω σε PCI-Express κάρτα γραφικών (όχι λογο συμβατότητας αλλά λόγο φόρτου).

tedd
29-05-08, 20:31
OK, απ'ότι είδα δε χρειάζομε αντάπτορ γιατι βρήκα μητρική συμβατη με ΑΤΧ 2.0, που δέχετε και AGP και PCI-Express!

Το μόνο ερώτημα τώρα είναι άν θα χρειαστώ νεο τροφοδοτικό αργότερα όταν πάω σε PCI-Express κάρτα γραφικών (όχι λογο συμβατότητας αλλά λόγο φόρτου).

Eξαρτατε τι κάρτα γραφικων θα βάλεις, αν βάλεις μία φτηνη (low end) και ίσως μεσαία δεν χρειάζεται, αν βάλεις όμως μια hi-end επειδη έχει υψηλές απαιτήσεις σε ρευμα χρειάζεται έξτρα τροφοδοσία απευθείας απο το τροφοδοτικό και μάλλον το τροφοδοτικό σου δεν κάνει.

dkazaz
30-05-08, 09:14
Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σας!:)

Δεν νομίζω ότι θα βάλω κάρτα μεγαλύερη από πχ. μια ΑΤΙ 3850 (ή το αντιστοιχο μοντέλο της σε ένα χρόνο όταν θα την αλλάξω). Το σύστημα είναι HTPC οπότε οι μόνες απαιτήσεις είναι να έχει video acceleration - πράγμα που υπάρχει και στις χαμηλότερες καρτες πια -εκτόσ αν βγάλουν καμια τελείως νέα πατέντα και τη βάλουν μόνο σε high-end κάρτες!

Για την ώρα θα μείνω στην 2600 PRO AGP που κάνει τη δουλεία της. Ο μόνος λόγος να την αντικαταστήσω είναι αν θελήσω να βάλω Vista γιατι η μητρική δεν υποστηρίζει AGP σε Vista.

Το σημαντικό είναι ότι με €215 κάνω μια αναβάθμιση που θα διπλασιάσει την ταχύτητα μου - ότι χρειάζεται για να δώση μια νέα διορία στο παλίο HTPC...

tedd
30-05-08, 20:56
Mε αυτό (http://www.extreme.outervision.com/psucalculatorlite.jsp) μπορεις να υπολογίσεις τις μαξιμουμ ανάγκες για ρευμα αναλογως το σύστημα που έχεις.

dkazaz
30-05-08, 21:20
Mε αυτό (http://www.extreme.outervision.com/psucalculatorlite.jsp) μπορεις να υπολογίσεις τις μαξιμουμ ανάγκες για ρευμα αναλογως το σύστημα που έχεις.

Άψογο, ευχαριστώ πολύ!

iced
31-05-08, 00:17
Συνηθως βγαινουν βεβαια κατι εξωπραγματικα watt... Αν σου πει 800 θες 680! Τεσπα καλυτερα να μας ρωτησεις για να σου πουμε στο περιπου. Συνηθως αγοραζουμε value for money τροφοδοτικα, δεν θα παρεις ενα 1100 με 300Ε αλλα και ουτε 600W με 90Ε

odys2008
31-05-08, 00:23
OK, απ'ότι είδα δε χρειάζομε αντάπτορ γιατι βρήκα μητρική συμβατη με ΑΤΧ 2.0, που δέχετε και AGP και PCI-Express!

Καλό θα ήταν να αποφύγεις αυτό το υβρίδιο γιατί μόνο προβλήματα και ασυμβατότητες θα σου δημιουργήσει. Μάλλον φοράει chipset VIA που διακρίνεται για την ασυμβατότητά του την μη σταθερότητα και τις ματσακονιές που κάνει πάντα. Για το τροφοδοτικό μην ανυσηχείς μια χαρά είναι. Adaptor βάζεις πολύ εύκολα

dkazaz
31-05-08, 01:21
Καλό θα ήταν να αποφύγεις αυτό το υβρίδιο γιατί μόνο προβλήματα και ασυμβατότητες θα σου δημιουργήσει. Μάλλον φοράει chipset VIA που διακρίνεται για την ασυμβατότητά του την μη σταθερότητα και τις ματσακονιές που κάνει πάντα. Για το τροφοδοτικό μην ανυσηχείς μια χαρά είναι. Adaptor βάζεις πολύ εύκολα

Αυτό που λες με ενδιαφέρει και το σκέφτηκα και εγώ - αλλά καθησυχάστηκα επείδή είδα ότι το chipset είναι nForece3 250 (δες εδώ (http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=20&category=69977721&product=1053523)).

Απ'ο ότι είδα σε reviews κτλ, το βασικό του πρόβλημα είναι πως το AGP δεν παίζει σε Vista. Άρα αν πάω σε Vista, βάζω και PCI-E. Με ανησυχεί το compatibility, αλλά δεν έχω άλλυ επιλογή για upgrade του HTPC φέτος...

tasvar
31-05-08, 02:00
Αυτό που λες με ενδιαφέρει και το σκέφτηκα και εγώ - αλλά καθησυχάστηκα επείδή είδα ότι το chipset είναι nForece3 250 (δες εδώ (http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=20&category=69977721&product=1053523)).

Απ'ο ότι είδα σε reviews κτλ, το βασικό του πρόβλημα είναι πως το AGP δεν παίζει σε Vista. Άρα αν πάω σε Vista, βάζω και PCI-E. Με ανησυχεί το compatibility, αλλά δεν έχω άλλυ επιλογή για upgrade του HTPC φέτος...

Εχω το mobo που αναφέρεις. Απλα δεν έχω κανένα πρόβλημα. Με 8800gt -amd 5600- 2x1gb ddr2
και 550w τροφοδοτικό. Και vista και xp δουλευει μια χαρά. Δεν εχω agp όμως.

odys2008
31-05-08, 02:22
Αυτό που λες με ενδιαφέρει και το σκέφτηκα και εγώ - αλλά καθησυχάστηκα επείδή είδα ότι το chipset είναι nForece3 250 (δες εδώ (http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=20&category=69977721&product=1053523)).

Απ'ο ότι είδα σε reviews κτλ, το βασικό του πρόβλημα είναι πως το AGP δεν παίζει σε Vista. Άρα αν πάω σε Vista, βάζω και PCI-E. Με ανησυχεί το compatibility, αλλά δεν έχω άλλυ επιλογή για upgrade του HTPC φέτος...

Ok τότε, αφού δεν έχει Via;)

dkazaz
31-05-08, 09:03
To motherboard στο PC της μητέρας μου έχει via και δεν έχει ιδιαίτερα προβλήματα αν και δεν είναι και το πιο σταθερό/γρήγορο (ίσως και λόγο του Celeron 3.06GHz).

Πάντως δεν θα έπαιρνα πότε via για PC όπου οι επιδόσεις είναι σημαντικές. Το πρόβλημα μου είναι ότι έχω ένα κάπως απαρχαιωμένο HTPC που κάνει τη δουλεία του αλλά στα επόμενα 2 χρόνια θα αρχίσει να ζορίζεται. Ή του κάνω τώρα μια φθηνή αναβάθμιση, ή περιμένω 1-2 χρόνια και κάνω μία πλήρη αλλαγή – ίσως και νά ‘ναι καλύτερα έτσι γιατί θα έχω κάτι σωστά σχεδιασμένο ένο με τις μικρο αναβαθμίσεις το PC καταλήγει να είναι τέρας του Frankenstein! :hmm:

dkazaz
31-05-08, 14:24
Εχω το mobo που αναφέρεις. Απλα δεν έχω κανένα πρόβλημα. Με 8800gt -amd 5600- 2x1gb ddr2
και 550w τροφοδοτικό. Και vista και xp δουλευει μια χαρά. Δεν εχω agp όμως.

Σε ευχαριστώ πολύ, με έσωσες - ήξερα ότι αν πάω σε vista θα έπρεπε να πάρω PCI-E αλλά αυτό δεν με πειράζει γιατί μεχρι τότε θα έχω περισσοτερα να δώσω. Μπορώ έτσι να κάνω μια σημαντική αναβάθμιση στον P4 2.8GHz πηγάινοντας στον AMD X2 5200, και αλλάζωντας μόνο μνήμες - δηλαδή σώζω κάρτα γραφικών και τροφοδοτικό ~€200 οικονομία.

Να υποθέσω οτί σε Vista το PC σου τρέχει γρήγορα; Δηλαδή το chipset δεν δημηιουργεί καθυστερήσεις; Ρωτάω γιατί διάβασα για ασυμβατότητες ανάμεσε σε Vista και nForce3 - αλλά νομίζω ουσιαστικά οτί σε Vista το nForce3 δεν χρησημοποιείται, αφού υπάρχει και το M1695 Chipset ενσωματομένο;

teacake
31-05-08, 14:51
ΜΑΚΡΙΑ από chipset Via και SiS. Παρουσιάζουν πάρα πολλά προβλήματα!

dkazaz
31-05-08, 15:27
VIA & SIS δεν παίζουν - συζητάμε nVidia chipsets στο συγκεκριμένο motherboard...

tasvar
01-06-08, 12:31
Σε ευχαριστώ πολύ, με έσωσες - ήξερα ότι αν πάω σε vista θα έπρεπε να πάρω PCI-E αλλά αυτό δεν με πειράζει γιατί μεχρι τότε θα έχω περισσοτερα να δώσω. Μπορώ έτσι να κάνω μια σημαντική αναβάθμιση στον P4 2.8GHz πηγάινοντας στον AMD X2 5200, και αλλάζωντας μόνο μνήμες - δηλαδή σώζω κάρτα γραφικών και τροφοδοτικό ~€200 οικονομία.

Να υποθέσω οτί σε Vista το PC σου τρέχει γρήγορα; Δηλαδή το chipset δεν δημηιουργεί καθυστερήσεις; Ρωτάω γιατί διάβασα για ασυμβατότητες ανάμεσε σε Vista και nForce3 - αλλά νομίζω ουσιαστικά οτί σε Vista το nForce3 δεν χρησημοποιείται, αφού υπάρχει και το M1695 Chipset ενσωματομένο;

Για τη χρήση που κάνω,office,internet,games δεν έχω δει κάτι κακό. Τώρα αν θέλεις κάτι καλύτερο πας σε amd chipset 790 με λίγα € παραπάνω. Εμένα μου την "χάρισαν" τη μητρική. (δώρο). Δεν είναι κάτι ιδιαίτερο αλλά έχει 2 ide και μέχρι τώρα μια χαρά. φτού-φτού. Και το northbridge chipset δεν είναι nvidia αλλά ULI την οποία την έχει αγοράσει η nvidia.

dkazaz
01-06-08, 12:43
Αφού δουλεύει καλά σε XP είμαι εντάξει, αν δώ και δεν πάει καλά σε vista, αλλάζω τη μητρική σε εναμιση χρόνο και δεν πειράζει...

tasvar
01-06-08, 15:51
Μια χαρά είναι. Ολα τα κάνει.

dkazaz
02-06-08, 00:10
Πολύ καλά - το παραγγελνω, μαζί με έναν Χ2 5200 ή 5600 και 2GB DDR2 Corsair. Μπορεί με σημερινά στάνταρ να μην είναι υπερμηχάνημα αλλά στο παλιό ΠιΣι, διπλασιάζω την ταχύτητα με €200!

tasvar
05-06-08, 19:35
Για τον 5600 πρέπει να έχεις το 1.20 bios. Eτσι λέει στο site τους.

@ ADSLgr.com All rights reserved.